(jroen %mirL-Jéxels in het harL Het Europees parlement stelt nog weinig voor De oude garde verlaat Teso ARCHITECTENBUREAU VERLOUR PRUCES wJN STEMMEN OP 7 JUNI TOCH ZINVOL 8 badkamer- accessoires Geen krant na Pinksteren Unicef wandeltocht: f13.000,— Inde53bouwmarkten van bu»beB-j— - Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, as telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Den Burg, telefoon (02220) 3543. Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon 022202741. Ze JAARGANG NR. 9380 TEXELSE WOENSDAG 23 ME11979 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ11,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Objectieve informatie over de betekenis van de Europese ver kiezingen van 7 juni a.s. heeft een groot nadeel. Dan wordt namelijk duidelijk dat het Europese parle ment vrijwel geen bevoegdheden heeft en dat het nog jaren zal du ren voordat hierin verandering komt. De dienst in Europa wordt voorlopig niet door dit parlement uitgemaakt. De man die daar vrijdagavond j.l. in De Lindeboom-Texel' de minste doek jes om wond was de socialist P. Dankert, tweede kamerlid en tevens lid van het huidige Europese Parlement. De CRM-staatssecretaris J. G. Kraaijeveld- Wouters (CDA) en het WD-statenlid F. Bussemaker, die op deze avond ook het woord voerden, konden die sombere voorstelling van zaken niet erg waarde ren maar konden het onmogelijk tegen spreken. Gezamenlijk slaagden de drie er uiteindelijk toch wel in het gehoor ervan te doordringen dat thuisblijven op juni niet verstandig is. Met een flinke opkomst van kiezers zullen de Neder landse Europa-parlementariërs zich stre- vig in de rug gesteund voelen en zich bij verwerven van meer bevoegdheden wéér willen maken. Tussentijdse peiling De belangstelling voor deze door de plaatselijke afdelingen van CDA, WD en PvdA georganiseerde avond was niet slecht. Maar zoals gewoonlijk bij verkie zingsavonden werd de zaal grotendeels gevuld door mensen die zich sterk bij de politiek betrokken voelen en evengoed wel zouden gaan stemmen. Maar je hoefde maar met enkele van hen te gaan praten om erachter te komen dat zij zich daarbij niet alleen door Europese idealen lieten drijven, maar de verkiezingen beschouwen als een mooie tussentijdse verkenning van de politieke machtsver houdingen in Nederland. Ongetwijfeld zal er bij het bekend worden van de uitslag druk worden gespeculeerd over hoe de landsregering er op basis van deze verkiezingsuitslag er zou komen uit te zien. De genodigde sprekers hadden vanuit de plaatselijke raadsfracties 'secondan ten' meegekregen in de personen van Gerard van der Kooi (WD), Jook Nauta (CDA) en Fridt Blanken (PvdA). Met uitzondering van Blanken kwamen ze niet aan de discussie te pas omdat de gehoopte koppeling van Europese en -plaatselijke problemen niet uit de verf kwam. Het oud-raadslid Bert Weijdt fungeerde als discussieleider, wat hem goed afging. Voorafgaand aan de betogen werd een propagandafilmpje voor de Euro pese verkiezingen gedraaid. De eerste spreker P. Dankert had al direkt kritiek op de inhoud daarvan. De Europese commissie werd daarin namelijk voor gesteld als de 'motor' van de besluitvor ming terwijl de leden van het Europese parlement met een stelletje buspassa giers werden vergeleken. Onbevredigend Dankert noemde de huidige situatie van het Europese parlement onbevredi gend. De parlementariërs zijn door de respectievelijke landsregeringen aange wezen en dus niet rechtstreeks geko zen. De echte motor van Europa wordt gevormd door de raad van ministers. Een rechtstreeks gekozen parlement zal de kans aanmerkelijk vergroten dat de verkiezingsprogramma's worden uitge voerd. De parlementariërs zullen de hete adem van hun kiezers in de nek moeten voelen. Een belangrijke verandering is dat het Europese parlement straks hoofdzakelijk zal bestaan uit mensen die niet tevens in het parlement van hun eigen land zitten. Dankert legde overi gens een duidelijke relatie tussen natio nale en Europese beslissingen. Hij vond dat de nationale parlementen steeds meer onderhevig aan de Europese be sluitvorming moeten worden. De natio nale parlementen moeten controleren wat het Europese parlement doet; er is een wisselwerking. In dat opzicht onder scheidde Dankert zich van de andere sprekers die de nadruk meer legden op het onafhankelijk kunnen opereren voor Europa, dus zonder gebonden te zijn aan met moederland. Om die reden heeft het CDA het zelfs onmogelijk gemaakt dat de Europese kandidaten tevens kamerlid in Nederland kunnen zijn. De heer Dankert en mevrouw Kraaijeveld vlogen elkaar over dit ver schil van opvattingen later op de avond nog even in de haren. Kernpunt van het betoog van Dankert en dat van de andere sprekers was dat Europa zich steeds meer met onze zaken zal be moeien. Problemen rond energieschaar- ste, milieu, werkgelegenheid, visserij e.d. kunnen alleen in Europees verband worden opgelost. Mevrouw Kraaijeveld vond het een vanzelfsprekende zaak dat de eenmaal gekozen Europese parlementariërs meer bevoegdheden tot zich zullen trekken. De verkiezingen moeten worden gezien als een stap in de gewenste richting. In tegenstelling tot de socialisten zijn de Europese Christendemocraten (Europe se volkspartij) met een programma ge komen. Daarin staat het streven naar een rechtvaardiger samenleving als be langrijkste punt genoemd. In dat pro gramma zijn overigens geen schone beloftes gedaan die toch niet kunnen worden waargemaakt. Mevrouw Kraai jeveld gaf toe dat in de Europa uiteenlo pende soorten Christen-democraten zijn, maar het was tot ieders voldoening toch gelukt overeenstemming te berei ken over het programma. Participatie Naast een hoge prioriteit voor de ontwikkelingssamenwerking hechten de Christendemocraten veel waarde aan een participatiemaatschappij, dus met veel invloed van onderaf. Opvallend is de aandacht voor het instandhouden van de veelzijdigheid van de culturen. „We mogen niet één grauwe massa worden". Mevrouw Kraaijeveld (in de regering in het bijzonder belast met emancipatiezaken) wees op een Euro pees actieplan voor de vrouw om een eind te helpen maken aan de achterstel- (zie vervolg pagina 5) De Helderse kantonrechter mr. C. W. F. Pot heeft het 'Architektenburo Texel B.V.' in het ongelijk gesteld na een proces dat door dit bedrijf was aange spannen tegen de familie S. B. Tijssen uit Den Burg. Tijssen had geweigerd de kosten te betalen die waren berekend voor een in het kader van het gemeente lijk renovatieproject vervaadigd schets ontwerp. Deze uitspraak houdt in dat de familie Tijssen de rekening ƒ1.385, niet hoeft te voldoen en dat het architecten bureau de proceskosten zal moeten betalen. De familie Tijssen was indertijd (eind 1975) op een hoorzitting naar de ge meente gestapt en had laten blijken wel wat voor renovatie te voelen. Dit bete kende dat een gemeenteambtenaar zou komen kijken wat zoal in de woning opgeknapt moest worden. Dat gebeur de waarop de familie enige tijd niets meer vernam. Enige weken later kwam, door tussenkomst van de gemeente, iemand van het 'Architektenburo Texel' aan de deur. Pas nadat deze de zaak had opgenomen kwam de familie Tijssen er achter dat het een tekenaar van het architectenbureau betrof. Regeling De te goeder trouw zijnde familie Tijssen schonk daar verder geen aan dacht aan. De door de gemeente aangekondigde regeling hield namelijk in dat, indien de betrokkene de voorge stelde renovatie te duur vond en er vanaf wilde zien, er geen architecten- kosten betaald behoefden te worden. Toen korte tijd later de totaalprijs bekend was, vond de familie Tijssen deze veel te hoog en kapte de zaak. Maar na enige tijd kwam toch een rekening van het architectenbureau. Omdat de familie Tijssen weigerde te betalen werd deze rekening steeds hoger. Compleet met diverse dwang bevelen bedroeg het totaal tenslotte ruim 71.300, Vonnis Door het kantongerecht is nu na een procesgang van ruim een jaar vonnis geveld. Hierin stelde mr. Pot dat de hele gang van zaken rond dit conflict hem 'weinig fraai en sympathiek' over kwam. Hij had daarbij de indruk gekre gen dat het architectenbureau de ver richtte werkzaamheden min of meer aan de familie Tijssen had opgedrongen. Bovendien had het bureau volgens de rechter kunnen weten dat de familie in de stellige mening verkeerde dat de verrichte werkzaamheden gratis waren. Dit op grond van uitlatingen van ge meente-ambtenaren en de coördinator van het toenmalige bouwteam (wat in verschillende krantenartikelen was ge meld). De rechter achtte het onder deze omstandigheden dan ook 'niet meer dan behoorlijk' wanneer het architectenbu reau de familie Tijssen er op zou hebben gewezen dat haar werkzaamheden 'on geacht het al dan niet doorgaan van de renovatie' wel betaald moesten worden. Zaterdag heeft kapitein KI. Schagen officieel afscheid genomen van TESO in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Eerder werden ook Jan de Vries, Bertus de Jong en P. Veenstra uitgeluid. Het vertrek betekent dat het personeelsbestand van TESO nu uitsluitend bestaat uit 'nieuwe lichtin gen': mensen die anders werken, praten en denken. Achter de typische 'TESO- romantiek' lijkt nu definitief een punt gezet. Tijdens de in het Havenrestaurant van 't Horntje gehouden afscheidsreceptie van kapitein Schagen werd uitgebreid op dat laatste ingegaan. Er is geen twijfel aan dat de TESO-mensen die in de jaren dertig en veertig in dienst kwamen, moesten werken onder in financieel en sociaal opzicht slechtere omstandigheden, maar de oud-gedien- den zijn het er ook over eens dat vroeger heel wat meer lol was te beleven. Dat blijkt overtuigend uit tientallen anekdo tes die vooral Schagen en De Vries smakelijk weten op te dienen. Oudeschild Dat had niet alleen te maken met de andere tijden maar ook met de Oude schilder herkomst van een groot deel van de medewerkers. Geboren en geto gen Oudeschilders staan er om bekend dat zij werken en carrière maken niet als het belangrijkste doel des levens zien, en graag wat tijd inruimen voor dingen die het leven écht leuk maken. Zij hadden een overwegende invloed op het denken en doen van de TESO- medewerkers. Jan de Vries kwam op 1 mei 1938 bij TESO en heeft altijd werk aan de wal gedaan. Met uitzondering van de oor logsjaren, hij ging toen varen om zich aan tewerkstelling in Duitsland te ont trekken. Bertus de Jong uit Den Helder kwam op 3 augustus 1941 bij TESO, maar zeven jaar eerder kreeg hij al intensief met de onderneming te maken omdat hij werkzaam was voor wal-agent 'Toontje' Luijckx. Legendarisch President-commissaris J. P. Kikkert deed zaterdag de staat van dienst van de nu al legendarische Klaas Schagen uit de doeken. Van oorsprong visserman kwam Schagen op 1 maart 1941 bij TESO als matroos-stoker, die ook graag andere taken verrichtte. Geruime tijd werkte hij als schipper van 'De Twee Gebroeders' (van de door TESO over genomen beurtdienst) en promoveerde later tot kapitein van de veerboten. Schagen was niet bepaald het type van de gewichtige, autoritaire gezagvoerder maar hing graag de clown uit. Hij en De Vries waren waarschijnlijk de uitvinders van de naam 'opoe' voor de veerboot Koningin Wilhelmina. Van Schagen is bekend dat hij met behulp van een giek en een tuig een paard aan wal wilde zetten. De schuit waarmee dat gebeur de maakte door deze manoeuvre zoveel slagzij dat het paard te water raakte. Schagen maakte ooit van een bezem gebruik om jongelui aan boord van de Voorwaarts tot de orde te manen en een plechtige of deftige sfeer op bijeenkom sten was snel verdwenen als Schagen het woord nam. Hij klom dan op tafel of biljart en hief met het glas in de hand 'zijn' TESO-lied aan: „En op de TESO een keer troe-la-la De laatste jaren was Schagen geen kapitein meer maar fungeerde aan boord van de schepen als nachtwacht. De heer Kikkert zei het belangrijk te vinden dat ook in deze tijd iets bewaard blijft van de persoonlijke verhoudingen die de TESO vroeger kenmerkten. Naast het jaarlijkse reisje dacht hij aan regel matige personeelsavondjes. Het woord werd ook gevoerd door oud-president-commissaris C. J. de Lugt die zelf in 1940 bestuurslid van TESO werd en Schagen dus vanaf het begin had meegemaakt. De Lugt prees Oud-kapitein KI. Schagen (links) met Jan de Vries en Bertus de Jong. het vakmanschap van Schagen die een lange periode eerste kapitein van TESO is geweest. „Daarbij was u een echte vertegenwoordiger van Oudeschild: het hart op de tong maar het was een goed hart". De heer Schagen reageerde dankbaar op de mooie woorden die tot hem waren gesproken. In navolging van president commissaris De Lugt op de aandeel houdersvergadering stelde hij voor: „We nemen nog een borreltje van TESO". In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 4 juni komt de Texelse Courant van dinsdag 5 juni te vervallen. Lozers en adverteerders worden verzocht hiermee rekening te houden. Directie en redactie Texelse Courant De zaterdag gehouden wandeltocht ten bate van het kinderfonds van de Verenigde Naties (Unicef) heeft een mooi financieel bedrag opgeleverd. Als alle sponsors hun belofte nakomen, kan een bedrag van 713.221,30 worden overgemaakt. Zoals bekend konden de wandelaars sponsors werven onder de burgerij. De sponsors werden uitgeno digd een bepaald bedrag per afgelegde kilometer uit te loven. Dat bleek niet geringe financiële risico's in te houden want sommige wandelaars legden een flinke afstand af zodat het voor de sponsors niet voordelig uitpakte. Totaal werd door 250 wandelaars meegedaan, voor het overgrote deel jeugd. De langste afstand werd afgelegd door Barthold Munnikhuizen uit De Koog (30 km). Hij zorgde aldus in z'n eentje voor een bedrag van 7150, Op de foto een groepje wandelaars (allemaal uitgerust met Unicefpetjes) in het Hogeberggebied. Bruin/beige. Set kompleet van f.65.-voor Gamma-aktieprijs' Eèn week geldig. k. X-

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1