Teso mag niet de dupe zijn van dubbeldekker R. Coutinho weg bij Rode Kruis-colonne Voor eik wat wils in de luilaknacht gamma* Van Aardenne in antwoord op kamervragen Kunststof tuinspoti Geen krant na Pinksteren Uniformenshow Visbootje verdween en werd opgespoord lnde55bowmarktenvan Texel, een vriendschap, een liefde VRIJDAG 1 JUN11979 |<g JAARGANG NR. 9382 dactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog efoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, n Burg, telefoon (02220) 3543 advertenties, abonnementen etc. wende men zich t de uitgever Langeveld De Rooy B.V. jstbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ11,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67,34.60.398. I Hoewel de regering wel reeft naar een zoveel moge- ontzien van de Teso-tarie- i, vindt men het niet onrede- |k indien deze ieder jaar pro- intueel evenveel omhoog in als de andere tarieven >r openbaar vervoer. Voorts Teso niet de dupe jn van de kosten voor de aanbouw zijnde dubbeldek- tr. Dit staat in het antwoord dat de inister van Economische Zaken, G. in Aardenne (VVD) heeft gegeven aan kamerleden Eversdijk (CDA) en Duin- ir (PvdA) die hem over het vervoer van naar Texel een zestal vragen hadden isteld. Van Aardenne geeft in zijn brief aan ïide heren voorts toe dat de veertarie- tn op 1 mei met 10 en 12% werden irhoogd nadat deze op 1 januari van dit ar ook al met ruim 5% waren opge- okken. Er wordt aan toegevoegd dat zg. 1 mei tarieven speciale zomer- irieven zijn waartoe werd besloten 'om 'f|e extra lasten die voortvloeien uit ipaciteitsuitbreiding' (de aanschaf van e dubbeldekker) in beginsel te leggen p die gebruikers 'welke de vervoers- roei veroorzaken'. De minister maakt ij dit laatste geen onderscheid tussen akantiegangers en inwoners van Texel, /el zegt hij dat de zomertarieven rond 10% zijn van het op 1 januari 1979 igevoerde (winter)tarief Weekkaart Op de vraag of de verhoging van de rijs van een weekkaart, voor een daagse ziekenbezoekkaart en voor een as-65 retour de eilandbewoners recht- Ireeks treft wordt geantwoord dat de genaamde zomertarieven op een nkele uitzondering na niet voor igezetenen van Texel gelden. Evenmin Joor het vracht-, bus- en ziekenvervoer Ban en naar Texel. Ten aanzien van de Ireekkaart is dit volgens Van Ardenne rel het geval aangezien de tarieven van I eze kaartsoorten relatief zeer laag zijn. De kamerleden hebben de minister I ok gevraagd op welke wijze het tarie- enbeleid van TESO bij het prijsbeleid an de regering past. Hij antwoord liierop bevestigend en voegt daar nog Aan toe dat bij het gevoerde regerings- leleid voorop staat dat het voortbestaan - an een onderneming als TESO niet I loor de overheid in gevaar gebracht I nag worden. In het geval TESO heeft i nen er tevens rekening mee gehouden lat de kosten van de dubbeldekker liteindelijk toch betaald moeten worden in dat men daarom het beste nu alvast Ie prijzen geleidelijk kan laten stijgen. In Ie woorden van de minister wordt dan een schokeffect in de tariefontwikke- I ing vermeden'. Verschillen Tenslotte wordt een opsomming ge- leven van de veertarieven die voor de «landbewoners van zowel Texel als /lieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog gelden. Dat lijstje ziet ïr als volgt uit. Naar Ameland en Scheirmonnik- >og met ingang van 1 maart 1979 (de ekorten op deze veerdienst worden momenteel door de overheid gedragen) retour volwassenen 7 2,75 idem kind 7 1,50 jaarabonnement 7 17,50 personenauto's: tot 4 meter 7 16,— 10 vaarten tot 4 meter 7128,— tot 4,50 meter 7 24,— 10 vaarten tot 4,50 meter 7192,— vanaf 4,50 meter 7 32,— 10 vaarten vanaf 4,50 meter 7256, vrachtvervoer per strekkende meter 7 6,— B. Naar Terschelling en Vlieland: met ingang van 15 december 1978: retour volwassenen 7 4,50 idem kind 7 2,25 personenauto retour 7 30,— vrachtvervoer contractprijzen C. Naar Texel met ingang van 1 janu ari 1979: 10-retouren pers. 10 jaar en ouder 7 29,50 5retouren kinderen 4tot lOjaar 7 7,— personenauto's: 5 retouren 7 37,25 6 retouren met voorrang 7 49,50 vrachtvervoer per strekkende meter 7 5,— TESO-brief Inmiddels is ook bekend geworden dat TESO per brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat heeft gevraagd of hij in principe bereid is een overheids bijdrage te geven in verband met het door de FNV bepleitte jaarkaart voor Texelaars. In de brief, gericht aan minister D. S. Tuynman en ondertekend door presi dent-commissaris J. P. Kikkert van TESO wordt beloofd dat de eventueel te ontvangen jaarlijkse overheidsbijdrage via tariefreductie 'aan de hiervoor be stemde gebruikersgroep zal worden doorgeschoven'. Men geeft daarbij als voorbeeld de reeds enige jaren bestaan de regeling met het ministerie van CRM ten behoeve van de Pas-65 houders. De minister heeft op deze brief nog steeds niet gereageerd hoewel deze reeds begin april door TESO op de bus werd gedaan. Ongeduldig De Texelse afdeling van de FNV, die de hele zaak indertijd heeft aangezwen geld heeft hierover deze week contact met het ministerie opgenomen. Men liet daar echter weten dat het nog wel even kan duren eer er een besluit komt. Het kamerlid Eversdijk heeft in een telefonisch contact met Dirk Terpstra van FNV afdeling Texel deze week gezegd dat ook hij ongeduldig wordt en nu ook wel eens wil weten waar hij aan toe is. Indien minister Tuynman niet op zeer korte termijn met een reactie komt zal hij aan de heer Van Ardennen ook hem schriftelijke vragen gaan stellen en ■eventueel een persoonlijk gesprek aan vragen. Mocht daar dan nog iets uitkomen in de TESO-problematiek in jaarlijkse be grotingsvergadering van het ministerie van Verkeer en Waterschap (in het najaar) aan de orde worden gesteld. Dokter R. Coutinho (L) ontving uit handen ven de hoer fC Prins woensdagavond ter geiegenhe/d ven zijn afscheid een kleine Dokter R. Coutinho is woensdagavond tijdens de jaarvergadering van het Rode Kruis, na een periode van 15 jaar, officieel uitgeluid als commandant van de Texelse Rode Kruis Colonne. Ter gelegenheid daarvan ontving hij uit handen van afdelingsvoorzitter K. Prins een geschenkbon en werd ook zijn echtgenote in de bloemetjes gezet. jnilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllINMIIIIIIIIIIIIIINIJL I In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 4 juni komt de Texelse Courant van dinsdag 5 juni te vervallen. E Lezers en adverteerders worden i verzocht hiermee rekening te houden. Directie en redactie Texelse Courant ÜilllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllinlllllllllllllllllliïi Op dinsdag 5 juni maakt het Kon. Texels Fanfare/DEK in De Koog een rondgang om de nieuwe uniformen te showen. Begonnen wordt om 19.00 uur. De route is: Nikadel, bejaardenwo ningen, Duinroosstraat, Boodtlaan, Badweg, Ruyslaan, Plevierstraat, Ka merstraat, Dorpsstraat en Nikadel. Het visbootje dat zondagochtend door een inwoner van Oosterend op de dijk bij Nieuweschild werd aangetroffen en later op de dag spoorloos verdwenen leek is weer terecht. Het bleek het eigendom van de familie J. Eelman uit Den Burg die in de loop van zondag ook had geconstateerd dat de boot was losgeslagen en vervolgens het vaartuig een eind verder netjes vastgezet langs de Waddenzeedijk aantrof. Omdat bleek dat er nogal wat verfschade was ont staan werd het visbootje ter reparatie mee naar Den Burg genomen. Druipwaterdicht, \y \,Al*l kleur zwart, porcelei nen fitting. Verpakt in showdoos Gammaprijs inklusief 100 Watt persglaslamp Eèn week geldig. In verband met de jaarlijkse 'luilakvie ring' die voor zaterdag a.s. op het programma van de Texelse jeugd staat is ditmaal een flink aantal activiteiten op touw gezet. Ze vinden over het gehele eiland plaats en variëren van windsurfwedstrij- den tot motorcrossen en van spuitvoet- bal in het zwembad tot beatmuziek en films. Naast talrijke particulieren heeft ook de gemeente zich dit jaar ingezet bij het organiseren van activiteiten om de jeugd bezig te houden. Men wil hoe dan ook voorkomen dat verregaande baldadig heid opnieuw duizenden guldens scha de gaat opleveren. Vorig jaar moest alleen al aan gemeentelijke eigendom men voor 10 mille hersteld of vervangen worden. Daarbij behoorden ondermeer beschadigingen en vernielingen van amirapaaltjes 72.800, een grote vlaggemast 71.200, verkeersbor den 71.500, en beplanting 7800, Voor allerlei opruim- en schoonmaakwerkzaamheden moest voor ongeveer 72.000, uit de gemeen tekas worden geput. Aan particuliere eigendommen werd eveneens voor der gelijke bedragen schade toegebracht. Thermopaneramen Omdat de gemeente van oordeel is dat deze luilaktraditie, al zou men dat willen, toch nooit stopgezet kan wor den, wil men pogingen doen de zaak zo goed mogelijk te regelen. Daarbij wordt ondermeer een beroep op de betreffen de luilakvierders om rekening te houden met bejaarden en zieken en zich niet te bezondigen aan het met zeep insmeren van thermopaneramen. Het glas daar van heeft een zachtere samenstelling dan zogeheten 'gewoon glas' en het besmeren er van kan onherstelbare schade opleveren, die vrij vlot in de honderden zo niet in de duizenden guldens loopt. Er wordt wellicht ten overvloede nogmaals op gewezen dat de verantwoordelijkheid voor vernielin gen van kinderen tot 18 jaar bij de desbetreffende ouders ligt. Men wordt verzocht rekening te houden met de mogelijkheid dat de afgesloten WA-ver- zekering niet geldt voor vernielingen die tijdens de luilakviering worden veroor zaakt. Om alles in goede banen te leiden zal in de nacht van vrijdag op zaterdag de politie tamelijk intensief gaan patrouil leren. Daarbij heeft men niet zozeer het oog op lawaaischoppers (bij 'luilak' hoort nu eenmaal lawaai) als wel op vernielingen. Evenementen De evenementen die in de luilaknacht georganiseerd worden beginnen al om ongeveer 3.00 uur. Dan gaan in Den Burg de deuren van dorpshuis 'De oude Ulo' open. Zo gauw zich voldoende belangstellenden hebben gemeld begint de vertoning van enkele korte lach- en tekenfilms. Daarna is er een optreden van de Texelse groep 'The Rivals'. Wie honger heeft kan in het dorpshuis terecht voor soep en broodjes. In het zwembad Molenkoog is tussen 4.00 en 6.30 uur gelegenheid tot zwem men. Er wordt dan geen toegangsgeld geheven. Rond ongeveer 6.00 uur zullen medewerkers van de vrijwillige brand weer op het zwembadterrein aanwezig zijn voor het houden van een spuitvoet- balwedstrijd. Op het crossterrein aan de Muyweg kan men in de luilaknacht vanaf 5.00 uur ooggetuige zijn van, of deelnemen aan, motorcrosswedstrijden. Er kan door zowel leden als niet-leden van de MAB- club aan worden meegedaan. Men dient zich hiervoor donderdagavond tussen 20.00 en 21.00 uur in te schrijven bij C. Ran, Gravenstraat 7, Den Burg, tele foon (02220)2751 Surfen Aan het Westerslag gaat zaterdag morgen een door de Windsurfclub Texel georganiseerde 'luilakrace' van start. De briefing is om 5.30 uur en de wedstrijd begint om 6.00 uur. Bij dit evenement worden verschillende soorten starts ge houden waaronder een zogenaamde 'Le Mans-start', waarbij de deelnemers vanaf het strand naar hun surfplanken moeten lopen. Op het strand worden alle deelnemers aan deze luilakrace voorzien van een stevig ontbijt, bestaan de uit ondermeer brood, kaas, eieren en warme thee. De kosten voor deelname bedragen 75,— (leden) en 77,50 (niet- leden). De scheidende arts, die er duidelijk blijk van gaf deze attenties erg op prijs te stellen gaf in zijn afscheidswoord te kennen een dergelijk eerbetoon in prin cipe niet zo nodig te vinden. Hij meende in de afgelopen jaren gewoon zijn plicht gedaan te hebben en zei te hopen dat op korte termijn een opvolger aangesteld zal kunnen worden. Overigens moest dokter Coutinho wel van het hart dat hij de vele wensen die hij bij het aanvaar den van deze functie had niet volledig tot stand had zien komen. Hij had gehoopt de colonne meer, vooral nieuw leven in te kunnen blazen dan in de verstreken 15 jaar was gebeurd. Dokter Coutinho had overigens wel het volste vertrouwen in de toekomst omdat er bij alle deelnemers aan de EHBO-cursussen die hij in de afgelopen jaren heeft ver zorgd beslist veel goede krachten waren die hopelijk zijn medische adviezen in voorkomende gevallen uitstekend in praktijk zullen kunnen brengen. Hij bracht tenslotte op zijn beurt hulde aan mevrouw E. Luyckx-Bakker en de heer J. van Beek die hem in zijn periode als colonnecommandant veel werk uit han den hebben genomen. 1700 leden De jaarvergadering van de Texelse afdeling van het Rode Kruis die aan het afscheid van dokter Coutinho vooraf ging had een bijzonder rustig en vlot verloop. Naast de notulen en de diverse jaarverslagen kwamen er geen andere onderwerpen aan de orde. Uit het jaarverslag van secretaris J. W. Blonk kwam naar voren dat de afdeling momenteel ongeveer 1.700 leden telt die voor een gemiddelde contributie van 77,06 zorgden. Bij de jaarlijkse bloedafname-avond in de Bur gemeester De Koninghal meldden zich 345 donors waarbij het meest opvallen de was dat 65 procent van hen jonger was dan 30 jaar. Evenals in 1977 kende de jaarlijkse inzamelingsactie van het Texelse Rode Kruis ook in 1978 een recordopbrengst. Evenals toen behaalde men het hoogste gemiddelde van Noordholland. Het opgehaalde bedrag was vorig jaar 711.907,36 ofwel 7736,65 meer dan in 1977. De gemiddelde gift per gezin kwam daarmee van 73,86 (in 1977) op 74,48. Vorig jaar maakten in totaal 66 men sen gebruik van een door het Rode Kruis georganiseerde vakantiereis. De EHBO-cursus werd gevolgd door 45 personen, en als extra verbandmees- ter naast mevrouw E. Luyckx-Bakker kwam de heer B. Buisman de afdeling versterken. Er zijn momenteel 25 dames bij de inmiddels tienjarige Welfare afde ling aangesloten en de Rode Kruis colonne telt momenteel 9 medewer- sters. Uitstekend Penningmeester J. van Heenwaarden deelde mee dat ook in financiële zin de afdeling uitstekend draait. Men beschikt over een positief saldo van 74.604,54 en er staat 723.000,— aan liquide middelen op de bank. In de afgelopen periode werd eenmaal een gift van 75.000,— aan de nationale organisatie verstrekt ter leniging van de nood in onder meer de derde wereldlanden. Door verhuur bracht het Rode Kruis-gebouw aan de Jonkerstraat vorig jaar ruim 75.500,— op. Aan het hoofdbestuur kon 73.076,38 ofwel 25% van de ontvangen contributiegelden en 75.953,68 ofwel 50% van de opbrengst van de kollekte worden overgemaakt. Voor kosten aan het Rode Kruis- gebouwtje (water, elektra, verwarming etc.) werd vorig jaar 77.182,26 overge maakt. Het aanbrengen van thermo paneramen en schilderwerk kostte 79.371,96 waarvan 7883,— door een subsidie werd gedekt. Aan bezittingen staat 768.792,58 op de jaarrekening van 1978. Welfare De Texelse Welfare bereikt momen teel 46 deelnemers waaronder vele bewoners van de plaatselijke bejaarden centra. Mevrouw T. Troost die als secretaresse van deze Rode Kruis onderafdeling een uitgebreid jaarverslag had samengesteld zei dat vorig jaar de activiteiten van de Welfare in Huize Irene volledig werden gestopt. Naast mevrouw Troost bestaat het bestuur van de Welfare nu uit voorzitster me vrouw A. Huizinga en penningmeester mevrouw N. van der Vliet. In haar jaarverslag stond mevrouw Troost uit gebreid stil bij de viering van het 10-jarig bestaan en het behoorlijke aantal verko pingen (10) dat vorig jaar plaats vond. Hierbij werd tijdens de verkoping op het Oosterend Present tentoonstelling qua opbrengsten het grootste succes ge boekt, namelijk 71.310, Penningmeester mevrouw N. van der Vliet deelde tenslotte mee dat de totale bezittingen van de Welfare momenteel 78.683,66 bedragen. De door ongeveer twintig belangstel lenden bijgewoonde bijeenkomst werd woensdagavond met een Texelfilm be sloten. Gedichten van Frank Harzen, ge ïllustreerd door Nlek Wolboren. Frank Herzen (Haarlem 1933) is schrij ver van een aantal opvallende verhalen- en gedichtenbundels. Bekendheid kreeg hij vooral met zijn jeugdboek ,,De zoon van de woordbouwer", dat in 1970 be kroond werd met de gouden griffel. Herzen schreef over Texel een gedich tencyclus, waar Niek Welboren een reeks schitterende miniaturen bij maak te. Ze staan allen in kleur afgedrukt in een klein, bijzonder mooi bundeltjes, gauw kopen. Het boekje kost 14,50, en is uitgegeven door boekhandel Hat Open Boek in de Binnenburg (de originele prenten van Niek kunt U daar tot eind volgende week zien).

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1