Popeye LUILAK VERLIEP ERG RUSTIG Eerste diploma's bij Texelse avond-Mavo Geslaagde kandidaten bij RSG- Texel Lindeboom-project Zon. maan en hoog water Twee paviljoens opengebroken mg&i Vuurtje gestookt van bollenkisten Jan Duin ing. werd makelaar/taxateur Illlllllllllllllllllllllllll Texel, een vriendschap, een liefde Twee in een HAVENRESTAURANT TEXEL Ds. K. T. Gorter overleden Fotoclub houdt demonstratie-avond Intrededienst ds. R. J. Blaauw VERVOLG VAN PAG. 1 PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 8 JUN11979 In het City theater draait zondagmid dag een film met nieuwe avonturen van Popeye the sailorman die ook nu weer allerlei krachttoeren verricht door het verorberen van grote hoeveelheden spi nazie. Steeds opnieuw verdedigt Po peye de eer en deugdzaamheid van zijn eeuwige verloofde Olive (Olijfje) tegen de patserige streken van zijn rivaal Bluto. Ook nu is dat weer het geval. Popeye raakt opnieuw verzeild in een eeuwigdurende reeks heldendaden. Hij lost ze op met een onverstoorbare blik, zijn onafscheidelijke pijp, zijn ballon achtige spierbundels en natuurlijk zijn talrijke blikken rauwe spinazie. Zoals gebruikelijk begint de voorstelling om 15.00 uur. 'Sexsamen' is de titel van de nacht voorstelling waarvan men vrijdagavond vanaf 23.00 uur getuige kan zijn. Hieria staan de examens van de middelbare scholen weer voor de deur. In de hoogste klas van de school waarop deze film zich afspeelt zijn de leerlingen erg goed in biologie, althans wat de praktijk betreft, want na schooltijd en zelfs in schooltijd wordt er fiks aan sex ge daan. Anne is een meisje dat met frans weliswaar in bed goed is, maar wat de grammatica betreft niet veel kans maakt. Haar moeder, Eva, correspon dente in vreemde talen, lijkt sprekend op haar dochter. Anne komt op het lumi neuze idee dat malief dan maar haar Franse examen moet doen. Eva voelt wel iets voor dit avontuurtje, temeer omdat ze eindelijk eens haar droogstop pel van een man kan ontvluchten. Zo gezegd, zo gedaan. De jongens die niets van de gedaanteverwisseling merken, nemen Eva na schooltijd mee en dan merken ze dat Anne veel hartstochtelij ker is dan ze gewend waren. Het examen verloopt naar wens. De leraar komt op de schoolbanken ook dik aan zijn trekken. Maar de zwendel wordt toch ontdekt en culmineert in een erotisch feestje bij moeder en dochter. (Toegang 16 jaar). 'Jaws' of wel 'De zomer van de witte haai' is de geschiedenis ingegaan als een van de meest bloedstollende films aller tijden. Dat leverde ook commer cieel een groot succes op. Alle reden dus 'Popeye the sailorman voor de producenten om 'Jaws' een vervolg maken onder de voor de hand liggende titel 'Jaws 2'. Maar de tweede moest griezeliger dan de eerste zijn. Wel, dat nog griezeliger maken hebben de producenten dan ook zeer konse- kwent uitgevoerd. Opnieuw zijn de mensenetende monsters voor de kust van Florida. Opnieuw baden argeloze Het jaarlijkse luilakfeest aan de voor avond van het lange pinksterweekend is mede door de diverse activiteiten uiter mate rustig verlopen. De politie had dan ook weinig reden tot klagen. Het vervelendste voorval deed zich voor bij het postkantoor van Den Burg waar één van de buitenbussen het moest ontgelden. Vermoedelijk doordat kinderen er aan waren gaan hangen begaf het slot van de bus het en kwamen de brieven op het trottoir terecht. Een kort daarop passerende politiepatrouille vond de brieven op de straat en nam alles mee naar het bureau. De volgende dag is de bundel aan een PTT-ambtenaar overgedragen. Andere zaken waarvan de politie in kennis werd gesteld betroffen kleinere zaken zoals de vermissing van een droogmolen en enkele deurroosters. Het door de stichting Open Jeugdwerk vakantiegangers pootje en wagen over moedige jeugdige zeilers zich te ver in zee. En het monster slaat opnieuw onverbiddelijk toe. Ook in 'Jaws 2' zien we Roy Scheider als een mensen reddende figuur, die met alle ervaringen uit z'n vorige gevecht nogmaals ver woed de strijd aanbindt met de verse monsterhaai. In technisch opzicht wint deze vervolgfilm het op sommige pun ten van het haaiendebuut. 'Jaws 2' draait deze week voor het laatst (don derdag t/m dinsdag) en begint om 20.00 uur. Toegangsminimum 12 jaar. Door jongelui die op de camping Loodsmansduin bivakeerden werden in de nacht van zaterdag op zondag enkele bollenkisten ontvreemd die bij de familie Kok uit Den Hoorn (Witteweg) voor het huis aan de weg stonden. De gedupeer de beweerde dat het een groepje Duits talige motorrijders betrof. Hoewel de politie er op de camping vooralsnog niet achter kon komen wie de kisten meege nomen had werd wel duidelijk waarvoor het hout was gebruikt. In een duinpan trof men de rokende resten van een houtvuurtje aan Voor de rechtbank te Alkmaar werd op donderdag 31 mei de heer Jan Duin ing. uit Den Burg beëdigd tot makelaar en taxateur in onroerende goederen. De heer Duin verkreeg hiermee de officiële bevoegdheid tot het verrichten van bemiddeling bij verkoop van onroerend goed, taxatie, het geven van bouwkos tenadviezen en verzekeringsadviezen. Woensdagavond vond in hotel De Zwaan de eerste diploma-uitreiking plaats van de drie jaar geleden gestarte Texelse dependance van de Helderse Avond Mavo. Er kon hierbij aan 24 kandidaten een diploma worden uitge reikt waaronder een tweetal deelcertifi caten. Zeven Avond-Mavo-scholieren van het eerste uur hebben via een her examen nog een extra mogelijkheid om het begeerde papier te behalen. Deze 31 nu (vrijwel allemaal) gefinish te kandidaten behoren tot de allereerste groep van de Texelse Avond-Mavo, die na aanvankelijk in dorpshuis 'De oude ulo' te zijn gestart na enkele maanden onderdak kreeg in een van de lokalen van de Rijksscholengemeenschap aan de Emmalaan. Korter De kandidaten hebben in drie jaar de lesstof doorgenomen waarvoor bij een normale dagschool vier jaar staat (Mavo 4). Bovendien deed men dit in een aanzienlijk geringer aantal lesuren. Grof weg was het aantal lessen de helft van het aantal dat bij een dagschooloplei ding gebruikelijk is. Desondanks waren de gescoorde gemiddelden over de zes keuzevakken behoorlijk. Het hoogste gemiddelde kwam op naam van de heer J. Drijver uit Den Burg met 8,7 punten. Ook de oudste kandidate, mevrouw A. Zoete-Blom (76) uit Den Burg zat met een gemiddelde van bijna 8 punten boven de middelmaat. Evenals diverse andere leerlingen van deze eerste Avond-Mavo ronde is zij van plan zich bij de (eventuele) komst van een Avond- Havo ook naar dat diploma een gooi te doen. Homogeen De nu geslaagde groep leerlingen kon na een korte inwerkperiode uitgroeien tot een erg homogene groep waardoor het aantal afvallers tot een minimum beperkt bleef. Het merendeel van de groep was bij de aanvang van deze opleiding uitsluitend in het bezit van lagere-schoolkennis. Voor sommigen betrof dat kennis die meer dan een halve eeuw geleden was opgedaan. Gedichten van Frank Herzen, ge ïllustreerd door Niek Welboren. Frank Herzen (Haarlem 1933) is schrij ver van een aantal opvallende verhalen- en gedichtenbundels. Bekendheid kreeg hij vooral met zijn jeugdboek ,,De zoon van de woordbouwer", dat in 1970 be kroond werd met de gouden griffel. Herzen schreef over Texel een gedich tencyclus, waar Niek Welboren een reeks schitterende miniaturen bij maak te. Ze staan allen in kleur afgedrukt in een klein, bijzonder mooi bundeltje. Gauw kopen. Het boekje kost 14,50, en is uitgegeven door boekhandel Het Open Boek in de Binnenburg (de originele prenten van Niek kunt U daar tot eind volgende week zien). speciaal ter gelegenheid van Luilak georganiseerde nachtfeest trok een redelijke belangstelling. De enige wan klank was een handgemeen dat tussen enkele bezoekers ontstond en waarbij een paar ruiten het moesten ontgelden. Verreweg het best bezochte evene ment was zaterdagochtend het spuit- voetbal in het zwembad Molenkoog. Toen het zwembad om 4.00 uur open ging stonden reeds 40 jongelui te wach ten; een aantal dat later opliep tot ongeveer 150 200. Opvallend was dat vooral de wat oudere jongelui zich bij het spuitvoetbal lieten zien. De jongeren gaven er de voorkeur aan in het zwembad te blijven. De poorten van het zwembad gingen zaterdagochtend om 6.30 uur weer dicht. Het door de MAB-club Texel georga niseerde crossfestijn aan de Muyweg trok enkele tientallen toeschouwers, evenals de windsurfwedstrijd aan het Westerslag. Een gezellig, sfeervol restaurant met een per- fekte verzorging voor u en uw gasten. Een gezellig café voor een kopje koffie met een stuk appeltaart en een plateservice-restau- rant waar u vanaf 710,— kunt eten. Met een riant uitzicht over zee Met een vriendelijke bediening en een meer dan voortreffelijke keuken, waar alleen verse waar verwerkt wordt. Met speciale paasge- rechten: Een uitstekend idee voor uw feestjes en diners. Bel uw gastheer Jan Stolk, 02226 - 310. De lijst met geslaagden ziet er als volgt uit: R. M. S. de Boer-Bakker, A. Zoete-Blom, N. H. Collou-den Braven, C. H. Cupido, J. Drijver, R. T. van Faassen, I. M. Falli-Veeger, C. H. Groen, A. C. Bol-den Heijer, S. de Jager, W. S. Keijser, A. de Waard- Kooger, A. Kooiman, C. J. de Rijk- Koster, M. van Langelaan, T. W. Legierse, C. A. van Heerwaarden- Schouwvlieger, T. A. van Sambeek- Schrama, C. Visser, M. Dekker-Wafel bakker, M. Jonker-Weijers, S. van der Zee, B. Hooijberg en I. Kleinhuis. In Enschede overleed de 67-jarige emeritus predikant van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit aldaar ds. K. T. Gorter. Ds. Gorter is vorige week in stilte gecremeerd. Klaas Tamme Gorter stamde uit een oud Doopsgezind predikantengeslacht en werd in het Groningse Uithuizermee- den geboren. Na het voltooien van zijn studie werd hij in 1937 aangesteld tot proponent bij de Algemene Doopsgezin de Sociëteit waarna hij werd bevestigd als Doopsgezind predikant te Holwerd. Op 1 oktober 1939 kwam ds. Gorter naar Texel waar hij tot 1 september 1942 werkzaam was in Den Burg, De Waal en Oosterend. Daarna vertrok hij naar Groningen en werd van september 1945 tot eind 1947 vlootpredikant in Algeme ne Dienst. Daarna werkte hij achtereen volgens in Loosdrecht en in het Overijs selse Hengelo. In deze sinds 1971 onder de streekgemeente Twente-Oost vallen de standplaats ging hij in 1977 met emeritaat. De overledene was vooral in zijn laatste gemeente werkzaam in talrijke bestuursfuncties en had als zodanig zitting in verschillende colleges en com missies. Voor zowel leden van de Fotoclub Texel als belangstellenden wordt op vrijdagavond 8 juni in dorpshuis 'De oude ulo' een demonstratieavond over het vervaardigen van kleurvergrotingen. De organisatie hïerven berust bij de Fa. Nauta in samenwerking met de Foto club. De demonstratie wordt gegeven door Donald de Vrind en begint om 19.30 uur. De toegang is gratis. In de Gereformeerde kerk van Den Burg aan de Elemert zal op zondag 17 juni de bevestiging en intrede plaatsvin den van ds. R. J. Blaauw. De bevesti ging vindt plaats door ds. J. Noordhof uit Wemeldinge en begint 's morgens om 10.00 uur. De intrede is 's middags om 15.00 uur. De zon komt 10 juni op om 5.21 uur en gaat onder om 21.58 uur; 13 juni op om 5.20 uur en onder om 22.00 uur. Maan: 10 juni V.M., 17 juni L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 8 juni 7.44 en 20.07 Zaterdag 9 juni Zondag 10 juni Maandag 11 juni Dinsdag 12 juni Woensdag 13 juni Donderdag 14 juni Vrijdag 15 juni Zaterdag 16 juni 8.36 en 21.01 9.24 en 21.48 10.09 en 22.31 10.53 en 23.10 11.37 en 23.49 en 0.19 0.26 en 13.00 1.03 en 13.39 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. In de nacht van zaterdag op zondag hebben ongenode gasten hun slag geslagen in de strandpaviljoens Paal 19 en Paal 20. In totaal werd een bedrag van circa 71.500,— buitgemaakt en werden vernielingen aangericht. Van beide paviljoens, toebehorend aan de families Veldman en Elzendoorn, werden de deuren opengebroken. Uit het paviljoen Paal 20 (Elzendoorn) werd een geldbedrag van ongeveer 71.100,— meegenomen. De familie Veldman mis te de volgende morgen ondermeer een gouden armband, enige rookwaren en wat kasgeld (ongeveer 7130, Opvallend detail bij deze twee inbra ken was dat in beide paviljoens honden aanwezig waren die onderwijl geen kik hebben gegeven. De inbrekers hadden zelfs kans gezien de herdershond van de familie Veldman, die los in het paviljoen rondliep, in het bijbehorend magazijntje' op te sluiten. Dat de onbekenden zeer behoedzaam te werk zijn gegaan bleek ook uit het feit dat in beide paviljoens mensen sliepen maar geen van hen enig onraad gehoord heeft. Deze week zijn de namen bekend geworden van de examenkandidaten van de RSG Texel die er in één keer in slaagden hun diploma te behalen. In totaal lukte dat 111 kandidaten. Er waren 29 kandidaten die via een herkansing mogen proberen alsnog het begeerde diploma te bemachtigen. Atheneum B: Wilma Bakker, Hans Barnard, Gerard Rijk, Marjan Rijkers, Ruud Smit, Freek Wiedijk. Atheneum A: Lex van Aalderen, Frans Bakker, Ineke Bakker, Jacquelien Dros, Peter Dral, Saskia Fonds, Paul de Grave, Nanning Kikkert, Marien van der Slikke, Arjan Verseput, Willeke Wen- drich. 3 herkansingen. Mavo-4: Irma Bakker, Janny Bakker, Marcel Bakker, Mark Bakker, Marga Bakker, Jolande Beumkes, Ruud Boek- hoff, Bea de Boer, Edith Boogaard, Hetty Boogaard, Peter Brons, Wim Brons, Yvonne Bruining, Mark Roel Coutinho, Carolien Eelman, Ingrid Eel- man, Carla de Grave, Ben Haak, Bart Heerschap, Ilse van Heerwaarden, Ruud van Heenwaarden, Erna Hin, Ronald Hoogenbosch, Renske van IJsseldijk Peter Jan Kager, Marjan Kikkert, Aad Kiljan, John Kleinveld, Erik Kossen, Fridt Blanken wilde weten of er in de destijds door de gemeenteraad ver strekte opdracht aan de architect had gestaan dat het hotel in de nu voorge stelde vorm verbouwd zou moeten worden. Hij vroeg zich af of de hotel- fuctie daarbij als onmisbaar element was genoemd. Westdorp bevestigde dat men in de vergadering van maart 1978 dit had aanvaard en wethouder Nauta verklaar de dat dit onderwerp toen uitputtend bekeken was. De gehele exploitatie zou veel duurder uitvallen indien de hotel- functie werd geschrapt. Bij de eerdere plannen was er ook één geweest om kleine wooneenheden aan te brengen maar daarvoor zou een gemeentelijke bijdrage van 2 miljoen gulden in ieder geval noodzakelijk zijn. Bij handhaving van de hotelfunctie zouden volgens Nauta ook de andere onderdelen van het bedrijf (zoals terras, restaurant etc.) veel beter draaien. Bij een volgende vraag ging Blan ken in op de bruikbaarheidsgarantie van het gehele project. Hij vreesde namelijk dat de tarieven voor zaal- huur en dergelijke door de dure investering te veel in prijs zou moeten stijgen. Blanken bepleitte daarbij een clausule in de pachtovereenkomst waarin de hoogte van de te hanteren zaalhuurta- rieven aan banden wordt gelegd. Zowel Nauta als RST-directeur H. v. d. Doel beloofde dat rekening met normale be taalbare prijzen gehouden zou wor den. Volgens Van der Doel was dat punt, één van de redenen geweest om de gemeentelijke bijdrage die eerst op 8 ton stond met 3 ton te verhogen Pachtgarantie Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan een pachtgarantie voor 'De Lindeboom-Texel'. Deze heeft een looptijd van 5 jaar plus een optie op nog eens 5 jaar mits de pachter tussen tijds opzegt. Daarbij zijn volgens wethouder Nauta een bank, een brou werij en een ondernemer die het nieuwe Lindeboom-project zal gaan beheren betrokken. Hij antwoordde dit op een vraag van Fridt Blanken, die wilde weten wie de risico's draagt indien de pachter geen kans zou zien om langer de pachtprijs te betalen. In het bijzonder het risico dat de gemeente hierbij loopt was voor hem een heet hangijzer. Hier op ingaand zei voorzitter West dorp dat er wellicht nog kansen zijn om subsidie in de wacht te slepen. Onder meer Monumentenzorg komt daarvoor in aanmerking. Daarnaast bestaan er mogelijkheden om in verband met brandveiligheidsvoorzieningen over heidsgeld binnen te halen. Directeur H. van der Doel waarschuwde er ten opzichte van Monumentenzorg nog voor dat men van deze subsidiegever niet al te veel moet verwachten. De extra-eisen die deze instantie stelt wer ken namelijk meestal dermate kosten verhogend dat er meer geld bij moet dan aan subsidies binnenkomt. Volgens hem kan men ter verkrijging van subsi dies en in het bijzonder de WIR-subsi- die het Lindeboom-project het best in een BV-vorm gieten. Daardoor kan men er in ieder geval van verzekerd zijn dat er geld is om sommige tegenvallers te bekostigen. Financiering Om de financiering van het gevraagde extra bedrag van 3 ton mogelijk te maken hadden de commis sieleden vorige week een voorstel ont vangen om een vijftal minder urgente kapitaalwerken naar de begroting van volgend jaar te verzetten. Woensdag avond werd door het college meege deeld dat men bij nader inzien de verbetering van enkele sportvelden in Den Burg (S.V. Texel) en de bermver betering van de Oosterweg toch zodanig urgent vond dat zij nog dit jaar gerealiseerd moeten worden. Bovendien was de aanleg van een trai ningsveld voor S.V. Cocksdorp ook té urgent om nog langer uit te stellen. Om het voor het Lindeboom-project benodigde bedrag bijeen te krijgen zijn de volgende objecten voorlopig naar volgend jaar verzet: Reconstructie riole ring Den Burg (1e en 2e fase), subsidie gemeenschapsakkommodatie De Koog, subsidie verbouw Doopsgezinde kerk Oosterend tot muziekcentrum (Ie fase), Thea Kreeft, Chris Kuip, Miranda Lui ken, Fenneke Mulder, Barbara Nijman, Ank Plaatsman, Dirk Rozeboom, Martin Schoo, Reinold Schrama, Netty Slot, Monique Smit, Martijn Stam, Simon Starink, Rob Terpstra, Hans Timmer, Biem Trap, Guus Veenstra, Jeanette van der Vis, Sjoerd Jan Visser, Robert van der Werken, Els van de Werve, Carla Westdorp, Marco Witte, Salko de Wolf, Kees Zijm, Ellie Zoetelief. 15 her kansingen. Mavo-3: Thea Bakker, Marlon Bruin, Jan Duinker, Caren van der Geest, Berna Hoppener, Kees Kok, Marjolanda Kuiper, Marco Kerkstra, Erwin Lobato, Walter Smidt, Leontine Verseput. 5 herkansingen. Havo: Ingrid Bakker, Karei Bakker, Kitty Bakker, Hans Boersma, Margriet Boogaard, Ina Bruyn, Peter Daalder, Hein Dijt, Erik Dros, Marga van Heer- waarde, Kees Hin, Erik Hooijberg, Sel- ma Hooijberg, Peter Kikkert, Jelmer Miedema, Greta Pol, Carolien Reij, Marlies Reij, Frans Room, Peter Roze boom, Kees van der Star, Henriëtte Terpstra, Gerard Timmerman, Paul Vee- ger. Erna Verberne, Siebe Waaijer, Henriëtte van der Werken, Anthonie Witte. 6 herkansingen. verbetering riolering Oudeschild (3e fase) en subsidiëring investering verenigingen e.d. Dit zijn volgens B. en W. allemaal werkzaamheden die door verschillende omstandigheden toch dit jaar niet meer uitgevoerd zouden kunnen worden en daarom wel een jaartje langer kunnen wachten. Concurrentiepositie Gelein Jansen (CDA) ging woens dagavond nog eens in op de mogelijke oneerlijke concurrentiepositie die het hernieuwde Lindeboom-project door allerlei extraatjes van de gemeente zou hebben ten opzichte van andere horeca-ondernemingen. Jansen sloot zich aan bij de mening die zijn fractie genoot Piet Zegers reeds eerder venti leerde toen deze stelde dat het pachten van 'De Lindeboom-Texel' mogelijk wordt door gemeentelijke subsidies. Tevens was hij het er niet mee eens dat de gemeente en de RST nu reeds met een bepaalde pachter in zee zijn gegaan zonder dat anderen in de gelegenheid werden gesteld het complex te pach ten. „De vrije markt is eigenlijk voorbij geschoten", meende Jansen. In antwoord op dit laatste zei wethouder Nauta dat Jansen weliswaar gelijk had maar dat het nu veranderen van pachter 'niet erg behoorlijk' zou zijn. Hij stelde det de huidige pachter indertijd veel risico had genomen en zich erg had ingezet om van 'De Linde boom-Texel' weer een redelijk tot goed draaiende zaak te maken. Dat mag op deze wijze best gewaardeerd worden. Aangaande een mogelijke concurren tievervalsing zei Nauta dat de situatie op een geven moment zo was dat 'De Lindeboom-Texel' niet meer concurre rend kon zijn en dat men heeft gepro beerd de concurrentiepositie weer recht te trekken. De wethouder meende dat het alternatief was om de pachtprijs met minimaal een ton te verhogen waardoor een goede exploitatie in het geheel niet meer mogelijk zou zijn. Pachtsom Toen Gelein Jansen daarop wilde weten of men de nu gehanteerde pachtprijs eventueel zou verlagen als de exploitatie nog beter zou gaan lopen reageerde Nauta ontkennend. Volgens hem was dit in principe niet mogelijk. Bovendien vond hij de huidige pacht som erg reëel maar beslist niet aan de lage kant. Over de exacte hoogte daar van wilde hij zich niet uitlaten

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2