WAT IK ZEGGEN WOU.." I Voor het weekend 1 t Nieuwe expositie in ,,De Scholerie" WERK VAN DJIM DE GRAAF Kinderachtig? Zuigelingenbureau Waarom zoveel oeristenbelasting oor schoolkinderen Boottarieven en eilandbewoners Folklore zoekt boerenbruidspaar Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Rijkspolitie Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten HRMM SINA 9 TEXELSE COURANT VRIJDAG 8 JUN11979 deTexelse Courant d.d. 8 mei 1979 k een artikel over het niet bijwonen ir de Sovjetambassadeur Tolstikov de jaarlijkse herdenking van de op el gesneuvelde Georgiërs. De laatste in voornoemd artikel trof mij. Er staat 'het niet uitgesloten mag worden cht dat het gemeentebestuur van el stappen gaat ondernemen om >r in deze tijd passende reisbepalin- te verkrijgen'. Welnu, het gaat mij de term 'meer in deze tijd passend', pas en te onpas wordt deze term iezigd om iets als ouderwets, conser- ef, politiek niet welgevallig of woor- van gelijke strekking, aan de kaak te len. brieven van lezers-buiten verantwoordelijkheid van de redaktie ruim f200, Het is voor de leerlingen geen vakantieweek maar een werk week. Bezoek aan het recreatiecentrum, vogelbroedplaats, duinpark en met de viskotter op garnalenvangst. De rijks inspecteur van onderwijs geeft zijn toestemming er voor en heeft er zijn waardering over uitgesproken. Dat de gemeente Texel toeristenbe lasting vraagt aan vakantiegangers is hun goed recht. Dat zij aan een gast in een duur hotel met veel luxe evenveel vraagt als aan een schoolkind, dat op werkweek is in een kampeerschuur, is een schande. Wanneer doet de ge meente hier iets aan? W. B. Verschoof, hoofd Mgr. Ariënsschool, Utrecht voorgeschoteld: Harlingen-Terschelling retour volwassenen p.p. gemeentel, toeristenbel. totaal per persoon retour kinderen p.p. gemeentel, toeristenbel. be zuigelingen, die aan de beurt zijn orden op het bureau verwacht op de (Jen, waarop hun eigen huisarts Ring heeft. De tijden zijn als volgt: fikter Siebfnga, dinsdag 12 juni om ►,U0 uur. i*ter Waverijn, woensdag 13 juni 113.30 uur. f13,50 f 3,50 f17,- f 6,75 f 1,75 f 8,50 ijdens mijn, nu inmiddels afgerond lerzoek naar de opstand der Geor- dat zoals bekend dit jaar in ikvorm zal verschijnen, ben ik regel- tig gestoten op de idee dat alleen iwege de marinebasis Den Helder, de issen' via Den Oever Texel mogen reden. Alhoewel uw krant één van de inigen is die in de berichtgeving enige itergronden geschetst heeft, zijn er ir mijn mening nog enige opmerkin- hieromtrent te maken. U schrijft dat sterse diplomaten zich vrij mogen vegen in Moskou en omgeving. Dit is ar ten dele waar. Westerse diploma mogen zich in Moskou ophouden larbuiten mogen zij immers niet wo- de omgeving is beperkt tot straal van 35 km rondom Moskou, iter binnen dit gebied zijn enclaves ar westerse diplomaten zich niet igen bevinden. Deze bewegingsvrij- id is dus beperkter dan wordt gesug- reerd in uw blad. De Sovjetregering aft als éérste deze beperkende maat- lelen opgelegd. In het diplomate rkeer spreken bijv. bepaalde uitdruk- igen, tafelschikkingen etc. een duide- e taal, die, wanneer men de achter inden hiervan niet kent, soms kinder- ïtig overkomen. In het kader van wat st prioriteit heeft onze regering ooit sloten dergelijke beperkende bepalin- aan de vertegenwoordigers van de vjetregering op te leggen. Het gebied arin Sovjetdiplomaten zich in Neder- vrij mogen bewegen ligt ruwweg ar het noorden toe begrensd door het lorzeekanaal, naar het oosten door l Amsterdam-Rijnkanaal, naar het den toe begrensd door de Nieuwe jterweg. Wanneer dan gesproken wordt over eer in deze tijd passende reisbepalin- dan lijkt het mij zinniger dat de ivjetregering terugkomt op haar be- it, mede gelet op de akkoorden van ilsinki Westers ambassadepersoneel ingente reisbeperkingen op te leggen, it zijn niet de westerse landen ge lest die als eerste met deze beperkin- zijn begonnen. Het ware beter geweest indien de rgemeester van Texel zich eerst ge- iènteerd had op Buitenlandse Zaken forens, indien ik althans de NRC van '79 en Het Parool van 7-5-'79 mag iloven, te spreken over een 'koude irloghouding' van Buitenlandse Za- i. Of verhindert zijn politieke overtui- ng dat soms te doen J. A. C. Bartels, Gertskamp 198, 's-Gravenhage Elk jaar gaan de leerlingen van de 6de van de Mgr. Ariënsschool uit trecht voor een werkweek naar Texel, logeren op de kampeerboerderij Jon- irsbergen in Den Hoorn, dit jaar van 9 16 juni, voor de 16e keer. De erlingen bereiden zich het hele jaar X)r op de werkweek. In de biologieles rardt uitvoerig aandacht besteed aan ogels en planten. Aardrijkskundeles 'ordt Texel: 'Nederland in het klein', ehandeld met zijn polders, dijken, uinen, strand en haven. Zang en volks- ansen, alle lessen zijn gericht op Texel, leerlingen maken prachtige plakboe- en met een schat aan gegevens. Bij en landelijke wedstrijd ten bate van het Yereldnatuurfonds, behaalde de school eerste prijs voor het beste Wadden- roject. Helaas worden elk jaar de osten hoger, de huur van de boerderij, buskosten van de AOT, de bootkos- i, enz., enz. De leerlingen verzamelen ude kranten om de kosten te dekken. Wat doet nu de gemeente Texel? Zij raagt per kind per nacht nog f0,65 lasting, met leiding betekent dit In de vorige Texelse Courant heeft minister Van Aardenne een opsomming gegeven van de veertarieven naar de verschillende eilanden. Hij heeft het daarbij over de tarieven voor de eiland bewoners en die blijken onderling nogal wat te verschillen. Iets anders is dat wanneer je als Texelaar naar Terschel ling gaat je plotseling niet als eilandbe woner wordt beschouwd maar gewoon de volle prijs moet betalen. Het lijkt me nuttig dat bij alle prijzen lijsten ook die van onze tocht naar Terschelling eens wordt vermeld. Wij gingen vorig jaar op 27 maart met 5 personen en 1 hond via Harlingen richting West-Terschelling en weer te rug. Dat kostte ons f116,— en daar was nog niet eens een auto bij. Voor de normale veerboot (er is ook een catama ranboot) kregen we de volgende prijslijst totaal per persoon passage recu kinderwagen, rijwiel, hond of extra bagage f 4,50 Dit betekende dat wij (5 personen plus 1 hond) in totaal een bedrag van f81,— kwijt waren als we met de veerboot gingen. Omdat ons een tocht van ruim twee uur wel wat erg lang leek hebben we voor de catamaran-type boot gekozen ('Koegelwyck'). Daarmee ben je in ongeveer drie kwartier over. Maar je moet er wel extra voor betalen. In ons geval f35,— oftewel 5 maal heen f3,50 p.p. en 5 maal terug f3,50. Bij elkaar betaalden wij dus f116,— en dat is een flinke rib uit je lijf als je als eiland bewoners een paar dagen met vakantie gaat. Zou minister Van Aardenne daar ook eens wat aan kunnen doen? R. Vermeulen, Oudeschild De stichting Texelse Folklore is in verband met de jaarlijkse Boerenbruiloft op de Groeneplaats op zoek naar een trouwlustig duo dat genegen is hieraan medewerking te verlenen. Het evenement, een onderdeel van het jaarlijkse folkloreprogramma dat in de zomermaanden in het centrum van Den Burg wordt gehouden, vindt plaats op de tweede woensdag van augustus. Belangstellenden wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk aan te melden bij de voorzitter van de 'Folklore': Cor Kossen, Hogerstraat 2, Den Burg, tel. (02220) 3202. |llllllllllllllllllllllllllllllllllllll1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHHIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|llllllllllllllllllllllllllllll|g Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur B Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. (02220) 2039. 1 Aanvragen visites s.v.p. tussen s 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16.00- S 16.30 uur zonder afspraak. S 1 Dokter R. R. Siebinga, Kikkert- j straat 12, De Cocksdorp, telefoon E (02222) 234. Bij geen gehoor (02220) 2323. Zaterdag en zondag s apotheek geopend en spreekuur van 12.00-12.30 uur en van 17.00- 17.30 uur. B Ambulance fin geval van onge- lukken met betekenend lichame- lijk letsel) 102220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot s maandagmiddag 13.00 uur b Zr. Van Harsen, Kogerweg 132, jjj Den Burg, tel. 4319. Voor zeer spoedeisende tandheel- s kundige hulp kan men zaterdag en j§ zondag om 18.00 uur precies te- S recht in het tandheelkundig cen- S trum in het Groene Kruisgebouw, S Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Weekenddienst: zaterdag en zondag 11.30 - 13.00 uur en van 17.00 - 18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08 00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. 1 Alleen voor spoedgevallen tele- I foon (02220) 2627. 3 Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon I (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 5 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 10 juni 1979 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Wisman viering Maaltijd des Heren, collecte Kinderbescherming. De Cocksdorp 10 uur drs. J. H. Leppink (Den Helder); collecte voor het werk van de plaatse lijke zendingsaktie. Den Hoorn 10 uur drs. G. van der Kooi De Koog 9.30 uur ds. Hoekstra De Waal 11 uur ds. Hoekstra Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout, Avondmaalsviering Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout, Avondmaalsviering collecte onderhoudsfonds GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur ds. A. Medema Uitzending via De Lichtboei. 19.30 uur ds. A. Medema Oosterend 10 uur ds. R. J. Blaauw (ber. pred. te Den Burg) 19.00 uur ds. R. J. Blaauw GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst Woensdag 13 juni: Oosterend 19.00 uur ds. E. Venema uit Drachten GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 11.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur ds. Hylkema Deze dienst wordt om 19.30 uur uitgezonden door De Lichtboei. Kinderoppas aanwezig. ROOMS-KATHOUEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via „De Lichtboei" zondag: 10.45 uur. De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 11.00 uur Interkerk, dienst in de Ned. Herv. kerk. Den Hoorn: zondag 19.00 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN in het Rode Kruisgebouw Jonker straat, Den Burg 10.15 uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiii= In Niek Welborens expositie centrum 'De Scholerie' in Zuid- Eierland vond zaterdagmiddag de opening plaats van een tentoon stelling met werk van de Sassen- heimse kunstenaar Djim de Graaf. De in totaal 18 geëxposeerde werken van De Graaf zijn gedu rende de hele zomerperiode te bezichtigen. Het betreft kunstwerken die tamelijk gevarieerd van constructie zijn. Bij de expositie behoren bijvoorbeeld één olie verfschilderij, gouaches, aquarellen en enkele collages waarin principes van zowel gouache als aquarel zijn terug te vinden. Een drietal werken is in zwart wit uitgevoerd. Als ondergrond gebruikt De Graaf niet alleen linnen maar ook karton. Veel van het tentoongestelde materiaal is erg schematisch opgezet, en daarna uitslui tend met kleur uitgewerkt op een erg fantasierijke manier. Over het algemeen zijn de door Djim de Graaf (43) gemaakte kunstwerken in tamelijk felle kleuren uitgevoerd. Ze contrasteren vaak zo erg dat veel deskundigen er de term 'gewaagd' aan verbinden. Het heeft daardoor allemaal veel diepgang en laat tevens veel van het innerlijk van De Graaf zien. Kleur Deze oorspronkelijk uit Amsterdam afkomstige kunstenaar tracht in zijn werk mede door boeiende kleurschake ringen en aparte vormen veel in de schilderijen onder te brengen waar de mensen over kunnen nadenken. Hij brengt dit in beeld door zowel angst aanjagende, als luchtige en humoristi sche effecten te gebruiken. Een voorbeeld van dat angstaanja gende is bijvoorbeeld het schilderij waaropeen 'Meedogenloze Koning' staat afgebeeld. Dit werk is reeds enige tijd geleden vervaardigd maar de overeen komst van de afgebeelde heerser met de nu in Perzië aan het bewind zijnde Ayatollahs dringt zich erg op. Een tweede schilderij dat dit angstaanjagen de in zich heeft is het portret van een waarzegster voor een lichtende bol. Niet alleen de gebruikte kleuren maar boven al de situering van de gestalte en de opbouw van haar gezicht geven duide lijk aan dat Djim de Graaf niet bijzonder veel heil ziet in dergelijke toekomstvoor speller^. Iets dat hij zelf ook ruiterlijk toegeeft. Meer humoristisch zijn de schilderijen waarop dieren en kinderen in beeld zijn gebracht. Op zichzelf staand is een werk waarop een kraai werd afgebeeld. Al leen de kop en het bovenlichaam van het dier zijn geschilderd en geven op zich al een indruk van snelheid en zelfstan digheid. Het vliegvermogen zit als het ware in de kop van de vogel 'ingebak ken'. Individualist Djim de Graaf heeft er een hekel aan met zijn schilderwerk in een bepaald hokje te worden gestopt. Hij is een individualist en probeert dat te blijven. In zijn werk komt die vrijheidsdrang tot uiting. Het is bijvoorbeeld te zien bij de nu geëxposeerde schilderijen waarop een 'Zonsondergang' en 'Een dorpje in de Provence' het onderwerp zijn. Gezien zijn voortdurende geëxperi- menteer met nieuwe structuren en aller lei kleuren lijkt het er op alsof Djim de Graaf een kunstenaar is die verder blijft gaan op een weg waar de meeste van zijn collega's stoppen of het spoor bijster raken. In dit geval is het spoor allerminst zoek maar lijkt het er zelfs op alsof De Graaf in bepaalde opzichten pas aan het begin van zijn ontwikkeling staat. Hoewel hij dus niet graag bij een bepaalde groep gerangschikt zou zijn kan men De Graaf het best rangschik ken onder lyrisch expressionisme; terwijl zijn werk nu en dan ook naar het surrealisme neigt. Djim heeft een grote bewondering voor de natuur en het natuurgebeuren, onderwerpen die in veel van zijn werken hun sporen hebben achtergelaten. Te vens blijkt hij erg geboeid in de verschij ningsvorm van het menselijk individu. Sedert ongeveer twee jaar houdt Djim de Graaf zich intensief bezig met het Djim de Graaf bij enkele van zijn schilderijen bestuderen van de apocalyps en tracht deze op passende wijze te illustreren. Opleiding Djim de Graaf ontving zijn kunste naarsopleiding kort na het einde van de tweede wereldoorlog in Den Haag. Hier bezocht hij, alvorens op de koninklijke academie van beeldende kunsten te recht te komen, eerst de middelbare school en daarna de grafische school. De tentoonstelling in de Zuid-Eier- landse 'De Scholerie' is er een uit een hele rij. Bij al deze groeps- en solo-expo sities behoren ondermeer Scheveningen 1957, Den Haag 1959, Leiden 1968, Sassenheim 1975, Lisse 1978 en Am sterdam 1979. Werken van Djim de Graaf bevinden zich momenteel in het bezit van diverse verzamelaars in bin nen- en buitenland zoals Canada, USA, Frankrijk, Engeland, Duitsland, Zweden en België. Djim de Graaf is een van de oprichters van de kunststichting 'Tus sen Dever en Poelgeest' en de Vrije Academie in Sassenheim. 'De Scholerie' is geopend van maan dag t/m zaterdag van 11.00 - 19.00 uur en zondags van 12.00 -17.00 uur. Gevonden in maart Knipportemonnee inhoud; zonne bril, bruin montuur; zwarte integraal helm; Edammer kaas; schakelarmband met naamplaatje 'llja'; 5 betaalkaarten; zwarte sleuteletui met 5 sleutels; verre kijker met zwarte tas, Prinz Luxe etstra- lite; dameshorloge merk Felca; hangslot hangertje 'Jeruzalem' 9 sleutels; damespolshorloge Prisma; groene wol len handschoen; zak inhoudende vlees; oude leren portemonnee met inhoud; bankbiljet van f100,zwarte porte monnee met inhoud. Verforen in maart Gehoorapparaat; donkerrode kralen ketting; twee sleutels met foto; goud kleurig herenhorloge Union; mapje met 3 sleutels; dameshorloge merk Ancre; horloge, rode wijzerplaat, leren band; bruine portemonnee inhoud f280, 2 sleutels; bruine knipportemonnee inh. TESO-kaart en f25, huissleutel; Cisa sleutel; agenda paspoort; huissleutel no. 27; blauw/witte want; groene porte monnee inhoud f 10,—; portemonnee f1000,— -model inhoud f25, blauw mapje met betaalcheques, betaalpas, bootkaart en rekeningen; gele kenteken plaat 72-VU-46; antieke zilveren broche, bloemmotief; zilveren ketting 'Anton'; herenhorloge Seiko; platte gouden sla- venarmband; Pontiac damespolshorlo ge; betaalpas Rabobank; zwarte knip portemonnee inhoud bootkaart, bus- kaart Den Helder en f25,—; zwarte portemonnee met rood randje inhoud f8,—; bruine muts; bruin leren porte monnee inhoud f 15, bruine knippor temonnee inhoud 50 60 gulden; zwarte seuteletui met nagelknipper en 2 3 sleutels; gouden ring met groene steen en 2 saviertjes; plastic tas inhoud 2 houten damesslippers; paar nappa handschoenen (bruin); rode wollen muts; bruine tas inhoud gymkleren; zilveren armband, ouderwets model; bruine bontmuts; portemonnee inhoud giropas, NS 60+ kaart; gouden mono gramringetje; leesbril, bruin montuur, halve glazen. Gevonden in april Bloedkoralen kettinkje met zilveren slotje; bruin lederen dameshandschoen; sleutel met hanger T; 3 Lips sleutels; bruine knipportemonnee met inhoud o.a. doosje Saridon; mapje met Duitse cheques; rode ballpoint; sleutel Nemef met hanger no. 15; bruine portemonnee met inhoud; Eurocheque; plastic goot- afloop; groen plastic viskoffertje met inhoud; huissleutel no. 22; bos sleutels met plaatje no. 201; zwarte portemon nee met inhoud, Duits en Nederlands geld; benzinedop met slot; sleutelbos; zwarte lakschoentjes maat 22; Polaroid fototoestel; fietstas met regenpak frisdrank; blauwe wollen muts met pluim; portemonnee met inhoud, ver moedelijk van een Engelsman; blauwe overall en blauwe trui; rode portemon nee met inhoud; sleutel 'mister minit'; gele plastic tas met kledingstukken; schoenendoos inhoud 1 paar nieuwe damesklompschoenen; hondenriem met Amerikaanse penning; fototoestel merk Minolta autopack 430 E. Verforen in april Engelse gele kanarie; paar Zweedse laarzen, lichtbruin; 3 bankbiljetten van f100,— en 1 van f10, bruine porte feuille inhoud 2 x paspoort, rijbewijs ziekenhuiskaarten; sleutelbos met 5 sleutels; 800 gulden 1.000 Duitse Marken; rode portemonnee inhoud f30, koord met meerdere sleutels; gouden kettinkje; herenhorloge; kente kenplaat 20-SF-68; rijbewijs BE, kente kenbewijs Citroën 40-08-MN, groene kaart; bruine portemonnee inhoud f30, Asahi Pentax 10 cm lens in blauwe tas 2 films; knipportemonnee met rits inhoud foto, f25,—, kaartjes zwembad; gouden schakelarmband; groene suede portemonnee inhoud f195,— betaalpas; zwarte portemon nee inhoud f0,50 kaart van Witte Burcht; wit wollen damesvest; bruine bril; bruine portemonnee inhoud f3, grote huisdeursleutel; fietstas inhoud handschoen zakdoek; zwarte bikini broek; bruine omslag damesportemon- nee inhoud f50,— bankpas NMB; bruine klapportemonnee inhoud f200,— klein sleuteltje; oranje knipportemon nee inhoud f120, leren handschoen met haakwerk; sleutelbos met 7 sleutels, vorm van een mesje; knijp- portemonnee model f1000,— inhoud f30, sleutel en naam; zwarte porte monnee inhoud f10,— pas; korte leren jas maat 42; bruine portemonnee inhoud ziekenfondspapieren en geld; bruine portemonnee inhoud f50, bankbiljetten (in totaal 50 gulden); plas tic tas inhoud voetbalschoenen kle ding; bruine portemonnee inhoud f70,— legitimatiebewijs K.M giropas; walkie talkie; Voor inlichtingen in verband met deze voorwerpen kan men terecht op het groepsbureau der Rijkspolitie, Kee som laan. Den Burg, telefoon (02220) 2649.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 9