in het harL, Bruidspaar maakte perfekte landing Groen cZwarLrJ Opkomstpercentage van 67,9 Texel stemde beter dan overig Nederland Hotel Opduin werd feestelijk heropend De klok kan niet worden teruggedraaid Flowerstyling Schuiling grote sortering jr GL boeketten. Aanrijding op Pontweg Partijen hasj - uit zee gevist Dronken man met mes aangehouden 27 mc-er gesnapt DINSDAG 12 JUN11979 e JAARGANG NR. 9384 -%•-J fi Speciaal voor de avondvierdaagse v\ Wij zijn donderdagavond tot half acht geopend. =<5j=<J#=<5'j=<0# Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Een perceel versgemaaid grasland aan de Amaliaweg vormde vrijdagmiddag het decor van een bijzondere gebeurte nis. Daar vond namelijk de begroeting plaats tussen de bruiloftsgasten en het bruidspaar Wineke Hovestreydt (18) en Dick de Porto (31) dat met een zweef vliegtuig in de Prins Hendrikpolder een geënsceneerde 'noodlanding' maakte. Deze originele intro van het eigenlijke bruiloftsfeest was op touw gezet omdat zowel de bruid als bruidegom enthou siaste zweefvliegers zijn en elkaar via deze liefhebberij hebben ontmoet. Dick de Porto behoorde tien jaar geleden zelfs tot de oprichters van de Zweef- vliegclub Texel en is daar sinds enige jaren secretaris van. De uit Utrecht afkomstige Wineke Hovestreydt behaal de onlangs in navolging van haar vriend Dick eveneens haar brevet. Zoals gezegd vond de gebeurtenis van vrijdagmiddag plaats ter hoogte van de Amaliaweg waar (zo stond het althans in het script) de autobus met bruiloftsgasten 'panne' kreeg. Eenmaal tot stilstand gekomen vloog vervolgens het door een klein vliegtuig getrokken zweefvliegende bruidspaar over hun hoofden. Het vliegtuigje, bestuurd door dokter L. Barnard (voorzitter van de Texelse zweefvliegclub) ontkoppelde daarna het zweefvliegtuig. Het toestel (de KA 7) landde na enkele rondjes te hebben gemaakt op honderd meter van de autobus. Een tiental meters van de bruilofsgasten kwam het 'uit hoger sferen' afkomstige bruidspaar tenslotte tot stilstand. Het verliep allemaal vol gens plan en nadat het zweefvliegtuig gedemonteerd was werd de tocht geza menlijk voor de officiële huwelijksplech tigheid naar het Texelse gemeentehuis voortgezet. Hierbij gaf ook een flink aantal leden van de Zweefvliegclub Texel acte de presence. dactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, lefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, in Burg, telefoon (02220) 3543. 30r advertenties, abonnementen etc. wende men zich t de uitgever Langeveld De Rooy B.V., wthnü 11 Den Rurn telefoon (02220) 2741. Op de Pontweg ter hoogte van de Keesomlaan vond zondagochtend Ben botsing plaats waarbij twee auto's plaatschade opliepen. Persoonlijk letsel was er niet. De botsing gebeurde toen mevrouw F.A.-S. die uit De Koog kwam op de Pontweg wilde keren en daarbij de juist op dat moment uit noordelijke richting naderende P. van O. uit Tilburg niet opmerkte. Zowel de Daf van mevrouw A. als de Toyota van de heer Van O. werden licht beschadigd. Door zowel de schipper van de otter TX 21 (Pieter van Aris) als de X 48 (Cornelia Maria) is vrijdagmid- ag aangifte gedaan van de vangst an een flinke hoeveelheid hasj die - nan op de Noordzee ten noordwes- 7 en van Texel had opgevist. Hoe L root de exacte waarde van het P oedje is kon nog niet worden nage- aan. Het totaal gewicht was onge- eer 100 kilogram. - Het betreft partijen van verschillende irigine. Hoewel ze in eikaars nabijheid verden aangetroffen zodat moet wor- u len aangenomen dat ze oorspronkelijk vel van één schip afkomstig zijn. De bemanning van de TX 21 verd geconfronteerd met een in liverse plastic zakken ver akte hoeveelheid geperste plakken lode Libanon'. De andere kotter viste i de buurt in totaal 48 plakken hasj an een nog niet geïdentificeerde soort an. Het spul is door de politie in ieslag genomen. In De Koog is in de nacht van vrijdag p zaterdag een dronkeman opgepakt ie ter hoogte van hotel Brinkzicht in j )e Koog zijn roes in een tuin lag uit te lapen. Het bleek de uit Anna Pau- >wna afkomstige H.S. te zijn die in het ezit was van een mes met een lengte an 22 cm De man is in een cel van et politiebureau in De Koog gezet I raar hij zijn roes heeft mogen uit- lapen. Het mes is in beslag genomen. De Texelse bevolking heeft zich met een opkomstpercen tage van 67,9 tegenover de rest van Nederland (dat onge veer 58 procent scoorde) goed geweerd tijdens de eerste ver kiezing voor het Europese Par lement. Niettemin bleef Texel met bijna achtenzestig procent toch nog altijd ruimschoots beneden het opkomst percentage dat bij de laatste twee verkiezingen werd bereikt. Bij de verkiezingen van Provinciale Staten scoorde Texel een opkomstper centage van 83,9 (maart 1978) terwijl bij de verkiezingen voor een nieuwe gemeenteraad de eilandelijke score de negentig procent dicht benaderde. De resultaten van Texel geven duide lijk aan dat 'rechts' een meerderheid heeft. Het CDA scoorde 35 procent van de uitgebrachte stemmen (2037) en de WD mocht zich verheugen in de steun van 22 procent (1258) van het Texelse kiezersvolk. De PvdA behaalde 26 pro cent en wat landelijk ook het geval was D'66 trok op Texel wederom meer stemmen dan voorheen. De Democraten kwamen op een totaal van 10 procent. De overige partijen die hebben meegedaan aan deze Europese verkiezingen behaalden op Texel in geen enkel geval meer dan 2 procent. Provinciaal Een vergelijking met beide vorige jaar gehouden verkiezingen dringt zich eigenlijk op maar zoals reeds met de vorige week op landelijk niveau uitge voerde verkiezingsonderzoeken is aangetoond heeft men weinig aan der gelijke vergelijkingen. Voor de goede orde hebben we in dit nummer de nu gescoorde totalen vergeleken met de cijfers van de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten maar helemaal puntgave conclusies kunnen daaruit niet getrokken worden. Daarbij komt voor de Texelse samenleving nog eens de omstandigheid dat het aantal kiezers vrijwel altijd boven het landelijk gemid delde ligt doordat meerdere vakantie gangers hier hun stem komen uitbren gen. De invloed daarvan op de verkie zingen voor de Provinciale Staten lijkt geringer dan de inbreng die dit extra kiezerskorps nu heeft gehad. Ook het aantal partijen was nu minder. Gemeentelijk Leggen we de nu verkregen cijfers naast die van de vorig jaar eind april gehouden gemeenteraadsverkiezingen dan valt er helemaal weinig schokkends te melden, of het moest de stijging van D'66 zijn. Er hebben bovendien bij deze gemeenteraadsverkiezingen nogal wat plaatselijke belangen een rol gespeeld. Dat ging dan vaak in de trant van die partij vind ik wel wat maar die man niet, of die man stem ik maar landelijk staat zijn partij me niet erg aan. Plaat selijke partijen hebben een redelijk overzicht van de situatie daarmee feite lijk ondergraven. Een partij als Texels Belang of de aanhang van de heer Dros bestaat uit mensen die op nationaal politiek niveau in vrijwel alle partijen kunnen thuishoren. Er valt dus (nog minder dan met de Provinciale Staten) bij een vergelijking op gemeentelijk niveau al helemaal weinig peil op de innerlijke roerselen van het kiezersvolk te trekken. Voor de volledigheid willen we hier toch nog de totalen geven die de ge meenteraadsverkiezingen voor Texel opleverden: Pakt (PvdA PPR) 2036, CDA 2085, Texels Belang 893, WD 952, Dros 466, SRP 161 en D'66 346. Wat betreft de partijen die Nederland gaan vertegenwoordigen zou je voor wat betreft Texel in aantallen stemmen de volgende serie kunnen samenstellen: PvdA 2074 (PS), 2036 (Gemeenteraad PvdA PPR), 1521 (Europa). CDA 2423 IPS), 2085 (Gemeenteraad), 2037 (Europa). WD 1685 (PS), 952 (Gemeenteraad), .1258 (Europa). D'66 428 (PS7, 346 (Gemeenteraad), 589 (Europa). Voor de volledige uitslagen van Texel, zie pagina 5. In de auto van de Texelaar B. de V. uit Eierland ontdekte de politie vrijdag een niet toegestane 27-mcs installatie. De apparatuur is in beslag genomen en tegen De V. is proces verbaal opge maakt. Op officiële wijze en onder flinke belangstelling is donderdagmiddag in De Koog de derde etage in gebruik genomen van het vergrote hotel Op- duin aan de Ruyslaan. Dat gebeurde door het wegnemen van een tweetal vlaggen die de naamletters op de nieuwe verdieping bedekten. De hande ling werd uitgevoerd door een tiental kinderen, en werd muzikaal onder steund door de klanken van de Koger drumband Voorwaarts Mars. Hotel Opduin is hiermee uitgegroeid tot het grootste hotel dat Texel op dit moment kent. De basis van het complex werd in 1934 gelegd toen op 21 mei de opening plaatsvond van Pension Opduin door de ouders van de huidige hotelier H. (Harry) Wuis. Daarvoor reeds had de familie H. Wuis sr. enige jaren zijn sporen verdiend bij de exploitatie van het toenmalige hotel Duna. De uitbreiding van het inmiddels tot hotel Opduin omgevormde pension be gon in 1967. De eerste uitbreiding werd in dat jaar op 12 mei voltooid en in gebruik genomen en kreeg het complex de naam Hotel-Pension Opduin. Vervol gens kwam op 21 maart 1975 het overdekte zwembad van hotel Opduin gereed en werd op 21 september 1978 de bij het hotel behorende tennisbaan in gebruik genomen. Onlangs volgde de voltooiing van de (vooralsnog) laatste aanpassing die na een flinke stagnatie door het winterweer iets later in gebruik kon worden genomen dan was gepland. Na afloop van de officiële handeling, die aan de Noordzeekant van het hotel plaatsvond, volgde donderdagmiddag een drukbezochte receptie in de recre atieruimte van 'Opduin' waarbij door diverse personen werd gesproken. Directeur H. Wuis jr. bracht hierbij in de eerste plaats de activiteiten van zijn ouders (Hein en Trijn Wuis) ter sprake die het in de crisisjaren hadden aange durfd een dergelijk pension te beginnen. Volgens Wuis konden zij gezien worden als pioniers op het gebied van het toerisme op Texel. Zij hadden in de dertiger jaren de basis gelegd voor een contact tussen hotelgasten en werk nemers dat nu nog steeds bestond tussen de kinderen van de toenmalige gasten en werknemers. Hotel Opduin kan daarom in meerdere opzichten als een familiebedrijf worden beschouwd, aldus de heer Wuis. Hij zei de indruk te hebben dat het hotel, op dit moment in een dusdanige staat is gebracht dat in de toekomst ook Nederlanders die zich tot dusver het buitenland prefereerden hun eigen land weer eens opzoeken. Wuis moest verder toegeven dat hij door het doen realiseren van het huidige hotel risico's had genomen maar dat hij veel vertrouwen in de toekomst had. Tenslotte sprak hij zijn dank uit aan iedereen die zijn krachten in de loop der jaren, tijdens de verbouwing en ook nu aan het hotel gegeven heeft, nog steeds geeft en in de toekomst nog zal geven. Een extra pluimpje was nog weggelegd voor de heer J. Drijver van het aanne mersbedrijf dat het leeuwedeel van de verbouwwerkzaamheden voor zijn reke ning heeft genomen. Collega hotelier J. P. Kikkert van hotel Prinses Juliana sprak zijn geluk wensen voor deze 'grandioze uitbrei ding' uit namens Horeca Nederland en Horecaf. Volgens hem heeft de familie Wuis in de loop der jaren baanbrekend werk verricht en aangegeven hoe 'de zaak dient te worden aangepakt'. Hij wees daarbij niet alleen op de kwaliteits verbetering qua akkommodatie maar vooral op een kwaliteitsverbetering in het dienstbetoon waarmee hotel Opduin voorop loopt. Gezien zijn functie als president-com missaris van TESO maakte de heer Kikkert van deze gelegenheid gebruik om nog eens op de met de eilandpositie samenhangende vervoersproblematiek te wijzen. Hij zei dat mede door de uitbreiding van dit hotel het Texelse bedrijfsleven een bepaald niveau heeft bereikt waar ook op vervoerstechnisch gebied rekening mee gehouden moet worden. De klok kan niet worden terugge draaid en het is daarom van belang dat de Texelse overheid haar verantwoor delijkheid onderkent door haar mede werking te verlenen aan een spoedige vergroting van de veerhaven. Volgens de heer Kikkert geeft een derde veerboot zoals nu in bestelling is geen capaciteitsuitbreiding maar zal dit alleen mogelijk zijn bij een adequatere havenaanpassing. Wat betreft de uitbreiding van hotel Opduin prees de heer Kikkert de colle gialiteit van de familie Wuis waardoor het meermalen tot uitwisseling van personeel kon komen. Hij achtte de verbetering van hotel Opduin vooral in complementaire zin van groot belang. Er is een gezonde competitiestrijd ontstaan waardoor je je aan elkaar optrekt ten ook hun streven om mee te werken aan de basisverbreding van het toerisme. Met name door de ingebruikname van een sauna, een solarium, een zwembad en een tennisbaan. Ook de heer Dekker refereerde aan de wenselijkheid dat het toerisme van en naar Texel betere vervoersmogelijkheden krijgt. Hij con cludeerde aan de hand van enkele cijfers dat momenteel ondanks hetzelfde aan bod van auto's de wachtdagen bij ne boot toch gestegen zijn. Een spoedige ingebruikname van de dubbeldekker als dubbeldekker is daarom van eminent belang meende de WV-directeur. Positief voorbeeld gunste van de kwaliteit, aldus Kikkert. Namens de collega's overhandigde hij de familie Wuis een oude prent voor het hotel en tevens een kleinere prent als persoonlijk geschenk. VW-directeur J. W. Dekker sprak hierna zijn bewondering uit voor de moed die de familie Wuis tentoonspreid de door in een periode van stagnerende groei hun zaak uit te bouwen. Hij prees Wethouder Jook Nauta die namens het gemeentebestuur de felicitaties aan het adres van de familie Wuis onder steunde zei dat met deze uitbreiding veel verwachtingen gewekt zijn die ingevuld moeten worden. Hij zei hotel Opduin als een positief voorbeeld te zien van een bedrijf dat goed loopt en ook wat betreft de werkgelegenheid op Texel een goede naam heeft. Nauta veronderstelde dat hotel Opduin wel licht de hoogste bezettingsgraad van alle toeristische voorzieningen op het eiland had en was daar bijzonder tevre den mee. Hij prees het doorzettingsver mogen en de vasthoudendheid van de familie Wuis'en wilde de benadering van de toeristische materie en hun onderne mingskracht zien als iets waar Texel vooral in een tijd van economische recessie een voorbeeld aan mag nemen. Alvorens het grote aantal belangstel lenden de gelegenheid kreeg in groepjes het vergrootte hotel te bezichtigen werd nog gesproken door de heren Harting (namens de stichting Texels Museum), Van der Laan en Van der Waals (gasten van het eerste uur van het nu in hotel omgezette Pension Opduin). De Texelse bedrijven die hun mede werking verleenden bij de realisatie van de uitbreiding waren Architectenbureau Visser, Aannemer Drijver, Fa. J. M. Schoo (verwarming), Verenigde Schil ders en Fokko Mulder (tegelzetwerk). De naamletters op de derde etage werden door een groepje kinderen onder aanvoering van hotelier H. Wuis onthuld.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1