Ds. Blaauw wilde graag wat leuks over Texel zeggen College wil besloten begrotingsdiscussies Peuterspeelzalen willen meer eenheid Gerrit Woudenberg revancheerde zich r De heer A. Smidt nam afscheid van Ben Kamp Foto- en filmapparatuur uit auto gestolen Brommers opgevoerd Ringsteekcompetitie in Den Hoorn WAT IK ZEGGEN WOU." Woningnood? Kortere bestuurlijke behandeling Lammerenmarkt Hond tussen de schapen Kampioenschap schapenmelken Vuurtoren op monumentenlijst ,WAT IK ZEGGEN WOU.: Niet alleen wij Texelse nasleep van Tour de Lasalle PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 19 JUN11979 De Gereformeerde kerk van Den Burg heeft weer een predi kant. Als opvolger van dominee Douwes deed ds. R. J. Blaauw zondagmiddag intrede na in de morgendienst te zijn bevestigd door ds. J. Noordhof uit Wemel- dinge. De ontmoeting met de ge meente is niet slecht verlopen. De nieuwe predikant liet zich kennen als een prettige persoon lijkheid met veel gevoel voor humor en betrekkelijkheid. Robert Jan Blaauw (34) komt uit Krabbendijke waar hij 5 !4 jaar lang predikant was van de Gereformeerde kerk van Krabbendijke en Rilland Bath. Het was zijn eerste standplaats na zijn studie aan de Vrije Universiteit in Am sterdam. Ds. Blaauw is geboren in Nijmegen maar het grootste deel van zijn jeugd bracht hij door in Haarlem. Hij is gehuwd en vader van een dochter van bijna twee jaar. Dominee Blaauw kende Texel van herhaaldelijke vakanties en hij heeft er ook meerdere malen gepreekt. Hij voelt zich sterk aangetrokken tot de EVEN <AN IfZTOS-«JTEH VtLAAKTWCXWOtUJKMeC \PM Ot P«E**tK Groot was onze verbazing toen we in de Texelse Courant van vrijdag 8 juni lazen dat we een dag en een nacht aan het demonstreren waren tegen de wo ningnood. Wij citeren „een demonstratie van woningzoekenden die daarmee uiting wilden geven aan hun ongenoegen over de volgens hen steeds nijpender wor dende woningnood". Ach, W. Post, we kunnen het ons voorstellen. U zag natuurlijk wat beken de gezichten, een spandoek en dacht 'Ah woningnood'. Verder niet geïnfor meerd of het door ons uitgereikte stencil goed gelezen. Met een waas van dicht bevolkte kippenhokken en garages voor ogen brouwde u iets. Triest genoeg klopt er van het hele verhaaltje geen moer. Deze demonstratie was niet be doeld tegen de woningnood. Die is voldoende bekend. Een aantal jongeren en Warmoesstraatbewoners (die op het moment niet woningzoekend zijn) on dersteunde de actie van het krakers tweetal uit de Warmoesstraat. Zij had den op het raadhuis aangekondigd op straat te gaan slapen, omdat ze geen woonruimte hebben. Deze ondersteu ning was nodig tegen politie en knok ploegen. Ook wilden we met de actie de wijze van urgentiebepaling bij woning toewijzing aankaarten. Op Texel werkt men bijvoorbeeld niet met medische en sociale urgentie. U had ook kunnen ver nemen dat het geval Warmoesstraat een beetje zielig is omdat de krakers er 'kost wat het kost' weer uit moesten. Het gezin A. Vinke kreeg een uurtje voordat de krakers er uit gezet werden te horen dat het 'die' woning mocht gaan bewo nen. (Een vordering moest toch altijd door een persoon die dat bepaalde huis wilde huren aangekaart worden?). Dit en andere zaken over urgentiebepaling (bijv. het veranderen van de woonruim- tewet, het passeren van de woonruim te-adviescommissie) hadden we u dui delijk kunnen maken. Of u het dan plaatst is uw eigen verantwoordelijk heid, maar het had een voldoende basis kunnen zijn voor een artikel. Werkgroep Wij Willen Ook Wonen, Schilderend 39, Den Burg. De heer A. Smidt uit Den Burg heeft na ruim 20 jaar afscheid geno men als uitvoerder voor Texel van het schildersbedrijf Ben Kamp uh Zaandam. Om gezondheidsredenen heeft de heer Smidt voortijdig moe ten afhaken. Hij wordt per 1 juli opgevolgd door de heer Dik Oosten dorp. Het afscheid van Smidt en de intro- duktie van Oostendorp kregen vrijdagmiddag een officieel tintje toen in hotel De Undeboom-Texel een re ceptie werd gegeven. Voor voorbijgan gers bleef dat niet onopgemerkt, want Kamp maakte van de gelegenhekd ge bruik om de onlangs aangeschafte enorme hoogwerker „Big Ben" (hoogte 21 meter) op de Groeneplaats te showen. Bij de receptie werd onder meer het woord gevoerd door de heer C. B. Kamp, die de heer Smidt prees voor de wijze waarop hij twintig jaar lang zijn taak heeft opgevat. Smidt maakte deel uit van een team van zeven man. Schil dersbedrijf Ben Kamp werkt onder meer voor opdrachtgevers als RST, gemeente, woningbouwvereniging maar ook voor particulieren. zee, de scheepvaart en de luchtvaart. Hij voer enkele keren als predikant mee met het hospitaal-kerkschip De Hoop en was twee keer een half jaar bij de KLM in dienst als hofmeester, waardoor hij tal van landen bezocht. Ook u Van consulent ds. De Boer uit Oos terend had ds. Blaauw het advies gekre-' gen om in zijn intredepreek 'iets aardigs' over Texel te zeggen. Dat deed hij door het bekende verhaal in herinnering te roepen van de Texelse jutters die bij winterse stormen God smeekten dat de schepen op zee behouden zouden blij ven, maar als ze moesten vergaan dan zou dat voor de eigen kust moeten gebeuren Het thema van zijn preek was overigens 'Ook u wacht ik', de realistische en door velen als macaber ervaren spreuk bij de toegang van het kerkhof van Oudeschild. Geen oud zeer Na afloop van de dienst werd namens de gemeente het woord gevoerd door de heer H. Oosterhof. Deze zei blij te zijn dat ds. Blaauw het op hem uitgebrachte beroep had aangenomen. Bij de kerke- raad had daarover twijfel bestaan, want enkele jaren geleden deed de predikant een slechte ervaring op wat Texel betreft. Hij was vanuit Amsterdam in alle winterse vroegte naar het eiland gereisd om daar te preken, maar de man die hem bij de boot moest afhalen had hem niet herkend waardoor ds. Blaauw te laat in Den Burg aankwam en de hele reis voor niets was geweest. De heer Oosterhof verbond daaraan de conclu sie dat ds. Blaauw niet haatdragend is en terloops had Oosterhof ook vastgesteld dat de nieuwe predikant een goede zanger is. De spreker wees er op dat het predikantsambt zeer zwaar kan zijn. Met name het telkens moeten omschakelen van droeve naar blijde dingen, vergt een instelling die niet iedereen heeft. Ooster hof riep de gemeente op de nieuwe predikant tot steun te zijn. „Ga om hem heen staan en draag hem op in uw gebed. Dat heeft hij nodig". Blaauwe maandag Ds. De Boer uit Oosterend liet uitko men dat zijn consulentschap weinig had voorgesteld omdat de vacature bij de kerk van Den Burg bijzonder kort heeft geduurd. Hij zei bewondering te hebben voor de 'anecdotische' preektrant van de nieuwe predikant waarbij men niet snel in slaap zal vallen. Verder wilde hij geen lof toezwaaien „want u bent hier nog maar een blaauwe maandag". Ook namens de classis sprak ds. De Boer een welkom uit. De contacten met de classis zullen overigens nogal sporadisch zijn, omdat de avondbijeenkomsten in ver band met de boot zelden bezocht kunnen worden. Spreker twijfelde er niet aan dat zijn gemeenteleden spoedig zouden laten merken hoe zij over hun nieuwe herder denken: „Je bent hier in Dominee Rob Biaeuw tijdens rijn intrede preek. Noordholland. Ze nemen geen blad voor hun mond". Samen verder Pastor P. Kolkman sprak namens het Texels Theologen Convent. Hij consta teerde dat het TTC nu weer voltallig is, na een periode van veel verloop. Hij brak een lans voor samenwerking en verdere groei naar de eenheid der kerken en illustreerde dat met de dichtregels: „Loop niet voor mij - ik kan niet volgen; loop niet achter mij - ik kan niet voor gaan. Loop naast me en geef me je hand - we zullen samen verder gaan". Laatste spreker was de heer Hans Pater, een studiegenoot van de predi kant. Hij haalde wat gezamenlijke bele venissen op, waaruit de gemeenteleden andermaal de conclusie konden trekken dat hun nieuwe dominee er een is van een avontuurlijk en origineel soort. ,,U wilde toch een schaap met vijf poten? Nou, daar staat iel". Ds. Blaauw („Ik dacht dat TTC Texel se Tennis Club betekende") vertelde dat hij zeer snel uit zijn vorige standplaats was vertrokken, louter en alleen om nog voor de zomer op Texel te zijn. De veronderstelling van enkele Texelse ge meenteleden dat hij als gevolg van moeilijkheden halsoverkop was vertrok ken, berust dus op een misvatting. Ds. Blaauw sprak de hoop uit dat hij net als dr. Jac. P. Thijsse over enkele jaren zal kunnen zeggen: „Mijn leven lang zal ik mij er over blijven verheugen dat ik Texel heb gekozen. Al heb ik er maar twee jaar gewoond; Texelaar zal ik blijven". Bij de vijfde (en voorlaatste) lam merenmarkt werden maandagochtend 110 lammeren aangevoerd. De prijzen varieerden van 7150,— tot f166,— en er was een matige handel. Om het mogelijk te maken dat de Texelse gemeenteraad de jaarlijkse be lastingvoorstellen gelijktijdig met de be groting voor het volgende jaar kan behandelen hebben B. en W. voorge steld om de raad in de tweede week van oktober voor een besloten zitting bijeen te roepen. De gehele raad zal daartoe in vier sekties worden verdeeld, onder voorzit terschap van een lid van het college. Het college heeft dit plan geopperd naar aanleiding van de in de raad gestelde vragen. B. en W. wijzen er bij hun voorstel op dat de gemeenteraad de jaarlijkse begroting dan wel voor 1 november zal moeten behandelen, om dat het niet mogelijk is de belasting voorstellen naar een later tijdstip te verzetten. In verband hiermee zal de huidige procedure worden gewijzigd. De ambtelijke voorlichtingsvergadering en de openbare vergadering van de commissie voor financiën vervallen en dat ook de behandeling in de com missies van de bedrijfsbegroting wordt van de agenda geschrapt. Daarvoor in de plaats komen dus de vier sektie- vergaderingen waarin zowel technische als beleidsvragen aan de orde komen en De heer A. J. Brouwer uit Arnhem ontdekte vrijdag dat de kofferbak van zijn auto was opengebroken en dat zijn foto- en filmapparatuur was verdwenen. De auto stond op het terrein van hotel De Koger Hoop in De Koog. Vermist worden een filmcamera, Practica kleinbeeldcamera, een 13,5 cm telelens, converteren adapter. De totale waarde bedraagt ongeveer f2.000, De heer Keesom vond op zijn land bij Den Hoorn een dood lam en consta teerde dat meerdere schapen in de sloot hadden gezeten. Hij vermoedt dat een en ander is veroorzaakt door een jagen de hond. Hij heeft aangifte gedaan bij de politie, maar omdat er geen getuigen zijn zal het wel niet lukken om de eigenaar van de hond te achterhalen. In Den Hoorn worden op donderdag 5 juli kampioenschappen Schapen- melken gehouden, waaraan door twaalf personen kan worden meegedaan. Hierbij is als eis gesteld, dat de deelne mers het melken redelijk onder de knie moeten hebben en zelf voor een melkkrukje zorgen. In verband met de voorbereiding wordt men verzocht voor inschrijving zo spoedig mogelijk con tact op te nemen met Cor van Heer waarden, Klif 23, Den Hoorn, tel. (02226) 515. vragen kunnen worden gesteld over zaken die de raadsleden in de openbare raadsvergadering behandeld willen zien. De antwoorden op deze vragen en opmerkingen zullen daarna in de derde week van oktober schriftelijk beschik baar komen. De behandeling in de hierop volgende openbare raadsverga dering zal zich dan beperken tot het eventueel bespreken van deze schrifte lijk vastgestelde vragen, opmerkingen en de antwoorden daarop. De staatssecretaris van CRM, G. (kvi Wallis de Vries, heeft de gemeen:e Texel per brief laten weten te overw:13 gen de vuurtoren van De Cocksdorp oio een aanvullende monumentenlijst plaatsen. Op deze lijst zullen eveneer enkele andere Hollandse en Zeeuws rc vuurtorens worden geplaatst. Det nieuwe status zou bij een positief advis van de raad per 4 juli kunnen ingaan Citizen Grand Prix Nu vanaf 98,75 Bij onderzoek in de Consumentengids komt dit merk in zijn prijsklasse als beste uit de bus Verkrijgbaar bij MAfRTTsl TOvp| Horloger Juwelier Weverstraat 34. Den Burg, (02220) 2912 De politie heeft drie bromfietsen val Texelse jongelui uit het verkeer gent]' men omdat zij waren opgevoerd, brommers zullen van verboden onde delen worden ontdaan en aan de eigc naars worden teruggegeven. Het gin om de bromfietsen van Eddy Z. (waa aan bovendien de bel en de gele plas mankeerden), René S. en R.V. In de Herenstraat te Den Hoor wordt op de donderdagen 12 en 26 je en 2 augustus een ringsteekcompetiti gehouden. Belangstellenden kunne zich aanmelden bij Cor van Heerwaai den, Klif 23, Den Hoorn, tel. (0222( 515. Omdat voor deze drie wedstrijde een algemeen klassement wordt opgf maakt, dient men zich voor alle dri wedstrijden te laten inschrijven. D deelnemers moeten daarom alle kerak aantreden met dezelfde wagen, hetzeliti de paard en dezelfde stekerlsteekster c Voorwaarde is ook dat het geheel éh folkloristisch uitziet. In verban: daarmee wordt men verzocht te zorge voor aangepaste kledij en tuigage. De vijf Texelse peuterspeelzalen heb ben het gemeentebestuur per brief laten weten op korte termijn te willen samen gaan in één 'Vereniging Kindercentra Texel'. Het nu bestaande overkoepelen de bestuur zal zijn taken daarmee aan deze vereniging overdragen. Het enige wat deze samensmelting nog in de weg staat zijn de verschillen in ouderbijdrage die de crèches op dit moment hebben. In verband daarmee is inmiddels een subsidieverzoek naar de subsidiecommissie van de Welzijns- stichting gegaan en heeft men het gemeentebestuur aandacht voor de pro blematiek gevraagd. Als reactie daarop hebben B. en W. de subsidiecommissie voorgesteld het mogelijk te maken dat per half augustus één algemene ouderbijdrage van f1,75 per uur wordt ingevoerd. Een ouderbij drage naar inkomen wijst men af omdat dit het vergemakkelijken van onderlinge contacten in de weg kan staan. Overi gens dringt de gemeente er wel bij de ouders met hogere inkomens op aan de peuterspeelzaal op een andere wijze te steunen. Het college heeft verder voor gesteld voor 1979 een bedrag van f26.090,— (50% van de personeelslas^ ten 1978) te subsidiëren en voor 198C< een bedrag van f30.140, (55% van dss personeelslasten 1979). WVOJ \OM LEZERS- BUITEN VERMfTWOORDCLUPiMEiO *>N 0€ «Q*KT«J Ik wil graag nog even terugkomen i de trip die Sjoerd Bosma en ik vorigt week met de oude brandweerwagen van De Cocksdorp naar Zaandam heb~ ben gemaakt omdat wij niet de enige: twee waren die de Bedford hebben: opgeknapt en bedrijfsklaar gemaakt. Dat was ook het werk van Cees Graaf: (spuitwerk), Ben Nieboer en Jaap Hoo- gerheide (motorcontrole) en Murk van: Slooten. Overigens is het ons inmiddels gelukt de voormalige brandweerwagen van Oosterend bij onze verzameling te voegen. Het voertuig zal binnenkort van Terschelling naar Texel worden overge bracht. i Arie van der Vis, Maricoweg 6, Den Burg Bij de zaterdag voor de tweede maal door de Wielervereniging Texel georga niseerde revanchewedstrijd van de Tour de Lasalle heeft Gerrit Woudenberg (Den Helder) de ritzege behaald. Hij revancheerde zich daarmee duidelijk op Dick Bos (Julianadorp) die in de laatste etappe van de 'echte' Tour hem zijn leiderstrui had ontnomen. Woudenberg bleek zaterdagmiddag bij de finish op de Emmalaan de snelste van een uit zes man bestaand groepje dat een tijd van 1.25.02 uur liet noteren. De ruim 60 km lange rit door het geaccenditeerde Texelse landschap werd door de kopgroep afgelegd met een gemiddelde snelheid van 39,7 km/ph. De eerste Texelaar die over de streep kwam was Arie Huisman die zich na Gerrit Woudenberg en Herman Etten (Anna Paulowna) als derde klasseerde. Er namen aan deze revanche in totaal 78 renners deel van de oorspronkelijke 88 voor de Tour de Lasalle gestarte 'vrije tijds'-wielrenners. Aan deze vierdaagse wielerwedstrijd en daarmee ook de er op volgende revanchekoers kan uitsluitend worden deelgenomen door renners die niet over een officiële KNWU-licentie beschikken. Ook mogen de fietsen van de renners niet met versnellingen uitge rust zijn. De Tour de Lasalle werd dit jaar voor de 25ste maal gehouden. Vliegende start Hoewel de warmte de deelnemers zaterdag nogal parten bleek te spelen is de Texelse nasleep van de Tour toch een redelijk spannende aangelegenheid geworden. Reeds vanaf de vliegende start op het Schilderend werden pogin gen gedaan om uit de hoofdmacht weg te komen. Vooral gele trui-drager Dick Bos liet van meet af aan zien dat hij waar wilde maken wat hij na afloop van de Helderse Tour had gezegd en reed erg aanvallend. Hij kreeg echter geen enkele kans om alleen weg te komen. Tot aan De Cocksdorp, dat men na de passage van het Hogeberggebied, Oudeschild en Oosterend bereikte, deden zich meer dere ontsnappingen voor. Achtereen volgens gaven Henk Oosterbaan, Hein Buschman, Dick Bos, Nico Looy en de Texelaar Guus Barhorst daartoe aanzet ten. Het gevolg van deze tempoversnel lingen was een volledige uiteenrafeling van het peloton. Beslissend De beslissende ontsnapping van de wedstrijd vond plaats ter hoogte van boerderij 'De Volharding' (Hoofdweg) waar de deelnemers twee lastige klim- metjes voor zich kregen. Op de Postweg waarlangs men na het passeren van De Cocksdorp in zuidelijke richting reed werd door het peloton flink gejaagd om de aansluiting met de vluchters tot stand te brengen. Op de Hoofdweg was het uiteindelijk zover en op het moment dat de eerste volgers de kopgroep bereikten en het tempo even stilviel grepen zes anderen hun kans. Dit groepje zou tot de eindstreep bij eikaar blijven. De 17-jarige Hans van Tunen poogde nog uit alle macht om de kopgroep te bereiken en wist na diverse demarrages zelfs aan te haken. Later bleek deze krachtsinspanning toch te veel te zijn geweest en zou hij op vier seconden voor het aanstormende pelo ton als zevende over de streep gaan. Van Tunen moest het in De Hemmer laten afweten. Ook Guus Barhorst trachtte de vluchters te achterhalen maar toen hij hen tot op 25 meter was genaderd moest hij zich (op de Ruige- dijk) weer in de hoofdmacht laten terugvallen. De andere Texelse renners deden inmiddels hun best om het peloton af te stoppen om zodoende meer kansen aan hun ploegmaat Arie Huisman te bieden. Verwoede pogingen Tourwinnaar Dick Bos deed op 8 kilo meter voor de eindstreep nog een verwoede poging het tussen de kop groep en het peloton ontstane gat van 30 seconden te dichten, maar zag daar in zijn eentje geen kans toe. Hij zou uiteindelijk na de uit zes man bestaande kopgroep en Hans van Tunen als achtste finishen. Hoewel deze revanchewedstrijd een tamelijk heftig karakter had, hebben zich in het geheel geen valpartijen voorge daan. Wel moesten twee renners voor tijdig de strijd staken en vloog Peter Tromp op de Hoofdweg uit de bocht. Hij was echter weer vlot op zijn fiets maar had een onoverbrugbare achter stand opgelopen. De eerste tien plaatsen van deze Texelse revanchewedstrijd van de Tour de Lasalle werden door de volgende renners bezet: 1. Gerrit Woudenberg (Den Helder) 1.25.02 uur, 2. Herman Etten (Anna Paulowna) z.t., 3. Arie Huisman (Texel) z.t., 4. Bas Lemmens (Breezand) z.t., 5. Hein Buschman (Den Helder) z.t., 6. Henk Oosterbaan (Den Helder) z.t., 7. Hans van Tunen (Texel) op 26sec., 8. Dick Bos (Julianadorp) op 30 sec., 9. Jan v. d. Velde (Den Helder) horst, Jos Huisman, Hans Koorn, Dou- z.t., 10. Nico Looy (Den Helder) z.t De overige van Texel afkomstige deelnemers eindigden in het uiteenga- vallen peloton. Dat waren Guus Bar- we Dros, Jan Buis en Simon Appel van de ploeg De Blauwe Tocht/Ran Twee- wielers (ploegleider Leen van Elk) en Peter Tromp van de ploeg WSOV 2/ Kie vit (ploegleiders N. Ridder en J. Kievit). m Het achtervolgende peloton, terwijl het In de omgeving van de Rommelpot en de Oudeweg op Jacht is naar de kopgroep.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2