Groene Kruis wil greep houden op activiteiten I Voor het weekend Tubantia Commissie van onderzoek geïnstalleerd agendapunt werd vervolgens naar de VERVOLG VAN PAG.l VERVOLG VAN PAG.l De Lindeboom Dienst voor belangstellenden Geslaagd Keuringen WPN Geslaagd Zuigelingenbureau Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Rijkspolitie Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 22 JUN11979 najaarsvergadering verschoven. Het bestuur van het Groene Kruis Texel heeft dinsdagavond op zijn voorjaarsvergadering mee gedeeld te willen voorkomen dat deze kruisvereniging als gevolg van de (feitelijke) overname door de overheid een aantal voorzie ningen moet laten vallen. Men heeft daarom voorgesteld door middel van een nieuw op te zetten lichaam (stichting of ver eniging) een soort 'extra' kruisor ganisatie in het leven te roepen die aanvullende activiteiten kan verzorgen waarin de per 1 januari 1980 onder het ministerie van Volksgezondheid vallende orga nisatie niet zou voorzien. Welke dat zijn is momenteel nog niet bekend. Daar komt bij dat het bestuur het niet wenselijk acht dat deze 'door de Texelse samenleving in 1906 opgezette organi satie al haar sindsdien vergaarde eigen dommen' met ingang van volgend jaar zonder slag of stoot uit handen geeft. Om uit te zoeken hoe de mogelijkheden liggen werden dinsdag de heren L. J. van der Geest, J. A. Vervoort en G. J. van der Meent benoemd als lid van een onderzoekscommissie. Zoals bekend zal het Texelse Groene Kruis met ingang van het komende jaar (vrijwel volledig) gefinancierd gaan wor den uit de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Hoewel dit voor de ruim 3.200 leden geen veranderingen teweeg brengt betekent het wel dat het ministerie het roer overneemt en de zaak kan gaan sturen. Meer rechten Op de dinsdagavond in het Groene Kruisgebouw gehouden vergadering lichtte J. A. Vervoort de bestuursvoor stellen toe met de opmerking dat de bezittingen hoofdzakelijk door de Texel se bevolking zijn binnengebracht. Gedu- bood toen plaats aan 25 gasten. Toen in het begin van de zestiger jaren het toerisme zich steeds meer uitbreidde liet de heer Hillen het gebouw voor de eerste maal verbouwen. In het voorjaar van 1969 werd vervolgens het geheel vernieuwde (nu te slopen) hotel in gebruik genomen. Enkele jaren geleden werd nog een bungalow toegevoegd. Drie woonlagen De 26 eenheden zijn verdeeld over drie woonlagen. Deze eenheden worden ieder geschikt gemaakt voor 2 3 per sonen waarmee het huidige aantal bed den (90) dus enigszins wordt terug gebracht. Vanuit een centrale hal zal men op de begane grond naast het restaurant twee vleugels kunnen berei ken. In iedere vleugel bevinden zich vier grote wooneenheden terwijl aan de zuidkant van het hotel een negende eenheid wordt gebouwd. Op de boven verdiepingen komen de overige zestien eenheden die elk een gedeelte op de eerste en een op de tweede verdieping krijgen. Alle wooneenheden zijn voor zien van badkamers waarin een ligbad, een toilet en een vaste wastafel worden aangebracht. Voorts hebben alle woon eenheden een eigen balkon. rende de eerste vijfentwintig jaar draaide de organisatie volledig op vrijwillige bij dragen. Pas in de dertiger jaren begon de gemeente subsidies te verlenen terwijl de rijksoverheid pas sinds de jaren zestig financieel over de brug is gekomen. Hij meende daarom dat de Texelse bevolking eigenlijk meer rechten op 'zijn' Groene Kruis kon doen gelden dan waartoe het ministerie bereid was (mogelijkerwijs) te gaan. Ook bestuurslid L. J. van der Geest bleek veel te voelen voor de door Vervoort geopperde plannen. Hij stelde dat het momenteel 'hoog tijd' is om een onderzoek naar de openstaande moge lijkheden te doen. Bij gesprekken met enkele officiële instanties (zoals het notariaat en de gemeente) had Van der Geest positieve geluiden gehoord en vond het daarom in ieder geval verant woord dat er een onderzoek wordt verricht naar de eventuele mogelijkhe den om een apart lichaam in het leven te roepen. De op deze voorstellen volgende stemming wees uit dat de overgrote meerderheid van de ongeveer vijftig aanwezigen zich achter de ideeën van het bestuur schaarde. Als leden van de (voorlopige) commissie om te onder zoeken wat de mogelijkheden zouden zijn stelden zich dinsdagavond de heren L. J. van der Geest, J. A. Vervoort en G. J. van der Meent beschikbaar. Hoewel men om wille van de werkbaar heid deze commissie niet te veel wil uitbreiden zullen nog pogingen worden gedaan om enkele (bijvoorbeeld juri disch) ter zake kundige leden van het Groene Kruis in te lijven. Als eerste taak zullen de commissieleden samen met secretaris J. Th. de Porto volgende week in Beverwijk een vergadering bijwonen van de provinciale kruisvereni ging over met de AWBZ samenhangen de problemen (26 juni). Op een vraag van R. R. Siebinga werd door voorzitter L. Barnard beloofd dat in verband met al deze activiteiten in september of okto ber een bijzondere ledenvergadering zal worden gehouden. Vertrek Zowel voorzitter L. Barnard als (eer ste) secretaris J. Th. de Porto hebben dinsdagavond meegedeeld dat zij hun functies per 1 januari 1980 zullen neer leggen. De Porto verklaarde op de bijeenkomst in het Groene Kruisgebouw dat de taken die dit werk met zich mee brengen steeds omvangrijker zijn ge worden en nog worden dat hij er onvol doende tijd voor beschikbaar heeft. Dit vertrek zal formeel een flinke financiële aderlating voor de vereniging gaan betekenen. De werkzaamheden van De Porto zullen namelijk bij de overgang naar de AWBZ-regeling door een part timekracht worden overgenomen voor een bedrag van ƒ14.250,— is be groot (nu ƒ2.000, Dit geld komt overigens voor rekening van de AWBZ, ofwel de overheid. L. Barnard zei in hoofdzaak principiële bedenkingen ten opzichte van de nieu we regeling te hebben en daarom te willen aftreden. Zolang het om een betrekkelijk kleine vereniging ging was hij best bereid er zijn medewerking aan te verlenen maar zijns inziens lokte een uitbreiding zoals het ministerie nu voor staat interne moeilijkheden uit ,,en dat kan nooit in het belang van de leden van het Groene Kruis zijn". Hij moest overigens toegeven dat er een goede kans op reële verbeteringen bestaat maar zelf zag hij het niet zo. Voorts vond hij de datum van 1 januari 1980 'erg krap' gesteld. Er moeten volgens hem in een te korte tijd te veel plannen worden gemaakt en bovendien komt de inspraak nogal in het gedrang. Tenslotte betreurde de heer Barnard dat het principe 'baas in eigen huis' in het gedrang komt. Ook dat was voor hem een belangrijke reden om op te stappen. Doorlichtapparatuur Van de Noordhollandse vereniging tot bestrijding van de tuberculose was door het bestuur bericht ontvangen dat men om verschillende redenen per 1 januari 1980 niet langer gebruik wil maken van het Groene Kruisgebouw. Hoewel dit ruimtelijk gezien voor het Groene Kruis een meevaller betekent, omdat de in het gebouw gevestigde groepspraktijk van de tandartsen om meer ruimte heeft verzocht, was men toch niet zo gelukkig met deze mededeling. Op verzoek van meerdere van de dinsdagavond aanwe zige leden werd in verband daarmee besloten er bij de overheid (de eigenaar van het doorlichtingsapparaat) op aan te dringen dit in ieder geval op het eiland te laten staan. Per jaar zouden minstens 350 mensen van dit toestel gebruik maken waardoor deze Texelaars anders naar de 'overkant' zouden moeten. J. Driehuis en mevrouw W. M. Wagener wezen er op dat een belangrijk deel van de onderzochte personen (ongeveer 30 procent) uit onderwijzend personeel bestaat. Volgens mevrouw Wagener zou het gevolg van dergelijke dwang matige reisjes buiten Texel vaak zijn dat hele schoolklassen vrijaf moesten heb ben. J. de Winter pleitte voor geza menlijk gebruik van de mobiele door lichtinstallatie die jaarlijks ondermeer voor het gemeentelijke personeel naar Texel komt, maar dit was volgens De Porto reeds eerder om administratieve redenen niet mogelijk gebleken. R. R. Siebinga benadrukte nog eens dat de nu aanwezige apparatuur in ieder geval op Texel moet blijven omdat deze anders waarschijnlijk toch in 'een of ander magazijn' verdwijnt of gesloopt wordt. In overleg met de Texelse medici zullen pogingen worden gedaan om de bediening van deze belangrijke appara tuur in handen te leggen van de eilandelijke wijkvepleegkundigen. Geen financieel verslag Het bleek dinsdagavond niet mogelijk het financiële verslag over 1978 uit te brengen omdat de in Haarlem gevestig de accountant die in de arm was genomen op zich liet wachten. Er was destijds beloofd dat de papieren eind maart zouden worden afgeleverd maar ook ruim twee-en-een-halve maand later (hals juni) was hierover nog niets per post gearriveerd. Naar het oordeel van J. de Winter zou dit eventueel consequenties voor het betreffende boekhoudbureau moeten hebben maar secretaris De Porto verklaarde ,,dat dat toch al was geregeld" omdat per 1 januari 1980 alles in handen van de Nederlandse Boekhoudcentrale zou komen. Het komen pachtprijs (exploitant W. Ham is bereid jaarlijks ƒ270.000,— te betalen) vond hij onmogelijk. Omdat het een aparte BV is die het hotel exploiteert zullen gemeente en RST geen schade lijden bij een mislukking, maar dan zijn de leveranciers de dupe en dat vond Dros minstens even erg. De heer P. A. Zegers sloot zich aan bij de bezwaren van Dros en Van Asselt. Het kan nooit goed gaan met dit plan, zo zei hij. Als het met 'De Lindeboom- Texel' in de nieuwe situatie 'goed' gaat, zal dat ten koste gaan van andere horeca-ondenemers die het zonder ge meentelijke steun moeten doen. En als het slecht gaat is niet alleen de bijdrage van 1,1 miljoen voor niets uitgegeven maar komt de gemeente ook voor de konsekwenties te staan van de garantie die op de lening is gegeven. Hotel De Lindeboom-Texel zit in een veel te dure gemeentelijke geschenkverpakking", aldus Zegers. In de knel Henk Beumkes was, als enige van de Pakt-fraktie, ook tegen. „Door het geven van 1,1 miljoen gulden en het garanderen van een lening van 2 miljoen komen andere belangrijke voorzieningen op Texel in de knel", zo oordeelde hij. Beumkes zei grote bewondering te hebben voor de aanpak van de huidige pachter, maar het is zeer de vraag of hij het volhoudt, vooral gezien het terug lopende toerisme. Beumkes wou het risico daarom niet nemen en vroeg ook om verkoop onder voorwaarden aan een particulier. Hij vreesde dat de gemeente anders blijvend financieel zou moeten bijspringen. Beumkes maakte van de Uit het jaarverslag kwam naar voren dat het Groene Kruis ook vorig jaar goed gedraaid heeft. Het bruto aantal leden was 3.651 maar daarvan moesten na 'schoning' 450 leden worden afgevoerd als oninbaar om de meest uiteenlopen de redenen. Omdat er in de laatste maanden van 1978 in totaal 21 nieuwe leden konden worden bijgeschreven stond het ledental bij de jaarwisseling op 3.222 tegen 3.369 het jaar daarvoor. Door de consultatiebureaus werden vorig jaar voor de zuigelingen 184 (178) en voor de kleuters 53 (54) zittingen gehouden. Het aantal nieuw ingeschre ven zuigelingen bedroeg 128 (99) en bij de kleuters was dit 32 (98) In 1978 werden door de wijkverple ging de volgende bezoeken afgelegd: ziekenverpleging 3.960 (4.923), zuige lingenzorg 493 (347), kleuterzorg 323 (156), TBC-bestrijding 2 (17), kanker bestrijding 2 (19), revalidatie 44 (55), bejaardenzorg 277 (303), reumabestrij ding 25 (36), nazorg ziekenhuis 50 geestelijke gezondheidszorg 68 en overige bezoeken 608 (402). Er werden 1.941 injecties toegediend, 429 dagelijk se beurten gepleegd, 909 wekelijkse wasbeurten gedaan en 960 incidentele verplegingshandelingen verricht. Verbouwing Omdat daartoe de benodigde vergun ningen inmiddels zijn afgekomen zal op korte termijn worden begonnen met de verbouw van het Medisch Centrum ten behoeve van de groepspraktijk van de tandartsen. Tevens zullen zich op het terrein bevindende garages worden om gebouwd in vier ruimtes die door diverse andere huurders van het gebouw kun nen worden benut. Daaronder valt bijvoorbeeld de NVSH. Er zou in ieder geval een andere ruimte als administra tief centrum worden ingericht. Tijdens de rondvraag sprak mevrouw W. M. Wagener er haar teleurstelling over uit dat er tot dusver niets was gekomen van een aan haar in de ledenvergadering van november gedane belofte. Op haar verzoek om een verkla rend stencil ten behoeve van nieuwe leden van het Groene Kruis had voor zitter L. Barnard toen beloofd dat „er wat aan gedaan zou worden" en dat hij het op prijs zou stellen als mevrouw Wagener zelf medewerking zou verle- In de Gereformeerde kerk aan de Elemert in Den Burg zal op zondag 24 juni een dienst voor belangstellenden worden gehouden. Deze dienst wordt geleid door ds. R. Blaauw. Het orgel wordt bespeeld door K. Brouwer terwijl verder muzikale medewerking wordt verleend door de Texelse gospelgroep The Messengers o.l.v. J. Beijert. De dienst begint om 19.00 uur. Er zijn liederenbladen aanwezig en na afloop is onder een kopje koffie gelegenheid tot nabespreking. Het thema van de dienst is: „008 Er zijn nog zoveel wachtenden voor u". Anneke Rijk uit Den Burg slaagde aan de School voor Journalistiek in Utrecht voor het einddiploma. gelegenheid gebruik om te uiten dat hij weinig waardering had voor de wijze waarop de RST zich de laatste tijd manifesteert. „Dit is geen sociaal toeris me meer". Heel logisch Wethouder Nauta zei dat de mogelijk heden om het hotel aan een particulier over te doen niet zijn onderzocht omdat de gemeenteraad nu eenmaal had uitge sproken het hotel door middel van de RST te behouden. Hij vond de bezwa ren niet erg logisch klinken. Wie van mening is dat de exploitatie door de RST moet mislopen, kan toch niet beweren dat het bij verkoop onder voorwaarden aan een particulier wèl zal goedkomen? Voor de RST is gekozen omdat op deze manier een blijvende ge meentelijke invloed is gewaarborgd, ook als de RST de exploitatie aan een BV overlaat. Dat laatste is slechts een formaliteit. Dros had zich afgevraagd of het publiek in de gelegenheid is om tegen de 'De Lindeboom-Texel'-plannen via de wet AROB bezwaren te maken. Van secretaris Beemsterboer kreeg hij te horen dat de AROB-wet hiervoor niet is bedoeld. Wie van mening is dat de raadsbesluiten over de 'De Lindeboom- Texel' strijdig zijn met de wet, kan deze besluiten bij Gedeputeerde Staten ter vernietiging voordragen. Zo werd er nog geruime tijd heen en weer gepraat. Zoals gebruikelijk bij dit soort kwesties slaagden de partijen er niet in elkaar te overtuigen, waardoor de koppen al gauw waren geteld. Henk Beumkes sprak de veronderstelling uit dat de RST zelf ook niet zo enthousiast is over de plannen. Van die kant is tenminste gezegd: van ons hoeft het niet zo nodig. Beumkes veronderstelde dat veel druk is uitgegaan van de vijf raadsleden die tevens in het RST-be- stuur zitten. nen. Hoewel toen zelfs haar telefoon nummer ter plaatse was genoteerd had mevrouw Wagener sindsdien echter taal noch teken vernomen en ook het beloofde stencil was uitgebleven. Hier op had zij ondermeer aangetekend willen zien dat men, indien er na verblijf in een ziekenhuis door de wijkverpleging nieuw verband moet worden aange bracht, zelf voor verbandmateriaal moet zorgen. Hoewel L. Barnard niet kon ontkennen dat er iets mis was gelopen wilde hij niet beloven dat er verandering in de huidige toestand op til is. Hij stelde dat het betreffende ziekenhuis voor de benodigde inlichtingen moet zorgen. Op de vraag van mevrouw Wagener of er onder de AWBZ-regeling wel goede toelichtingen zouden komen antwoord de secretaris De Porto dat te zijnertijd het basispakket via de pers zal worden bekend gemaakt. Mevrouw Wagener wilde ook weten waar de medische gegevens van de Texelse patiënten waren opgeslagen en of deze wellicht voor iedereen bereikbaar zijn. Zij kreeg te horen dat de wijkverpleging deze zaken beheert en dat oude aantekenin gen die niet meer van toepassing zijn na verloop van tijd worden vernietigd. Tenslotte antwoordde voorzitter Bar nard bevestigend op een vraag van W. B. Post of het na 1 januari 1980 nog wel zin had om lid van het Groene Kruis Texel te blijven. Met ingang van de datum zou immers het leeuwedeel door de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (c.q. het ministerie) worden betaald. Hij kreeg te horen dat de te heffen premies weinig of niets verschil len met de huidige tarieven zodat de leden hun lidmaatschap het best ge woon kunnen handhaven. Evenals andere jaren worden vooraf gaande aan het concours hippique op de speelweide aan de Emmalaan te Den Burg op 21 juli in de morgenuren de traditionele stamboek- en premiekeurin gen van het Warmbloed Paardenstam boek Nederland gehouden. Aanvang 9.00 uur. Aangifte voor de verschillende rubrieken dient vóór 30 juni te geschie den bij de secretaresse van de afdeling N.H., mevrouw A. J. v. d. Peet-Komen, Bergerweg 108, Alkmaar, telefoon (072) 126066. Aangifteformulieren zijn ver krijgbaar bij de heer J. de Visser, Redoute 12, Prins Hendrikpolder en de heer P. Daalder, „Bartimeushoeve". Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar 'In de strengen', nr. 9 van3meij.l. John Ellen uit Oosterend slaagde aan de gemeentelijke school voor visserij en scheepvaart te^Jmuiden voor het diplo ma Stuurman Kleine Handelsvaart. De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 26 juni om 14.00 uur. Dokter Waverijn, woensdag 27 juni om 13.30 uur. De maquette van Hotel Tubantia zoals het er In 1981 zal uitzien. pillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIKIIIIHIIIIIIIIIIHIIIII Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, tel. (02220) 2023. Dokter R. R. Siebinga, Kikkert- straat 12, De Cocksdorp, telefoon (02222) 234. Bij geen gehoor (02220) 2323. Zaterdag en zondag apotheek geopend en spreekuur van 12.00-12.30 uur en van 17.00- 17.30 uur. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. Th. Groothuis, Marelstraat 8, Den Burg, tel. (02220) 2996. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Weekenddienst: zaterdag en zondag 11.30 - 13.00 uur en van 17.00 - 18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende'gevallen. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 24 juni 1979 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. Wolthaus quotumcollecte pastoraat en ere dienst. Om 19.30 uur wordt deze dienst uitgezonden via De Lichtboei De Cocksdorp 10 uur drs. J. H. Leppink (Den Helder) collecte voor het werk van de plaatselijke zendingsactie. Den Hoorn 11 uur ds. Van Zijll Langhout, collecte algemeen kerkewerk. De Koog 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout. 19.30 uur ds. Hoekstra m.m.v. R.K. jongerenkoor o.l.v. Hans Kievits. Opening interkerkelijk zomerwerk De Waal 19.30 uur ds. Wolthaus Oosterend 9.30 uur ds. Hoekstra maandcollecte Oudeschild 11.00 uur ds. Hoekstra collecte algemeen kerkewerk GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10 uur ds. R. J. Blaauw. Koffiedrinken na de dienst. 19.00 uur ds. R. J. Blaauw. Dienst voor belangstellenden m.m.v. The Messengers. Uitzen ding via „De Lichtboei" Oosterend 10 uur ds. De Boer Viering Heilig Avondmaal 19.30 uur Ds. De Boer Viering Heilig Avondmaal GEREFORMEERDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst Dinsdag 26 juni: Oosterend 19.00 uur ds. R. Boogaard, uit Leiden GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 11.00 uur ds. T. S. Huttenga, van Ferwerd. 16.00 uur ds. T. S. Huttenga DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur ds. M. Keijser uit Haren. Uitzending via De Lichtboei Kinderoppas aanwezig. ROOMS-KATHOUEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.00 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur Den Hoorn: zondag 10.15 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN in het Rode Kruisgebouw Jonker straat, Den Burg 10.15 uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie. lllllliilllillllliiliiiiilliiiiilllllllllllllllülllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllilllllllllllllllllllllllllHinill

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2