Oudeschild krijgt nieuw Rabokantoor Buitenlandse valuta G. V. Oudeschild vierde jubileum Oosterend heeft weer een bruin cafeetje „WAT IK ZEGGEN WOU.." Munitie Bijzondere dienst in De Koog Handwerkmarkten in De Cocksdorp Texelse kunst op het witte doek 979 F'IJDAG 22 JUN11979 TEXELSE COURANT PAGINA 7 De eerste paal van het nieuwe Rabo-kaskan toor te Oudeschild gaat de grond in. Architect C. AJkema, Rabo-direkteur R. Voenstra en ambtenaar S. Swinke/s zien goedkeurend toe. eventueel als archiefruimte kan worden benut. Het gebouwtje zal wegens de ter plaatse nogal slappe grond in zijn geheel op ongeveer 3 meter lange betonnen palen gaan rusten. De tekeningen wer den gemaakt door architect C. Alkema en de bouw wordt uitgevoerd door aannemersbedrijf TEBO. ondememers-aktiviteiten Aan de Kerkstraat in Oosterend werd vorige week door de families F. Kaer- cher en W. van Heeringen een nieuw horeca-etablissement in gebruik geno men. Het bedrijf dat als naam 't Cafeetje gekregen heeft is ingericht als bruin café compleet met ondermeer een biljart en een piano waarop naar wens gespeeld kan worden. De oppervlakte bedraagt ongeveer 150 vierkante meter en er zijn naast de gebruikelijke dranken ook kleine etenswaren en ijs te koop. Het is de bedoeling dat ,,'t Cafeetje" geduren de het hele jaar geopend is. De families Kaercher en Van Heerin gen hebben voor de exploitatie de Fa. Kaeringen opgericht. Het pand werd aan het begin van dit jaar overgenomen van de heer G. Koot en was gedurende de laatste jaren als woonhuis in gebruik. De verbouwingswerkzaamheden aan ,,'t Cafeetje" werden geheel in eigen beheer uitgevoerd. Westduitse marken 100 f 108,50 Belgische francs 100 f 6,48 Franse francs 100 f 46,25 Zweedse kronen 100 f 46,50 Zwitserse francs 100 f120,50 Deense kronen 100 f 37.00 Amerikaanse dollars 1 f 2,02 Engelse ponden 1 f 4,23 Oostenrijkse schillingen 100 f 14,81 Italiaanse lires 10.000 f 23,50 Spaanse peseta's 100 f 3,02 BREVEN V*N LEZERS BUTEN VERANTWOOROELUKHEO MLN OE REOARTcl Wij willen graag nog even terugko men op het in de Texelse Courant van 15 juni gepubliceerde berichtje dat er munitie op 't Horntje was gevonden. Deze munitie betrof een op 9 juni gevonden granaat van 45 cm lengte (I) die werd aangetroffen in een hoop aarde die daar vanuit het centrum van Den Burg heen was gebracht ten behoeve van de nieuwbouw. De daartoe bevoeg de instanties hebben zich weliswaar naar voldoening over dit projectiel ont fermd maar wij blijven het toch erg griezelig vinden dat in een hoeveelheid langs de Burgwal weggegraven grond dergelijke zaken zitten. Vandaar dat wij er met klem op willen aandringen dat in ieder geval voordat men grond naar onze kinderrijke buurt brengt het vooraf terdege op explosief materiaal wordt onderzocht. Voor je het weet zijn de gevolgen fataal voor onze spelende kinderenl lenske en Henk Flier, 't Horntje Ter gelegenheid van het 12 V4 -jarig bestaan van de gymnastiekvereniging van Oudeschild werd zaterdagavond in dorpshuis 't Skiltje een feestelijke uit voering gegeven waarvoor veel belang stelling bestond. Alle jeugdleden van de vereniging hebben aan deze avond meegewerkt. Een van de oprichters van deze op 4 oktober 1966 van start gegane vereni ging 'tante' Bep v. d. Brink werd in de pauze gehuldigd. Als dank voor haar activiteiten ontving zij een koperen fluit en kreeg een prachtige standaard met inscriptie aangeboden omdat zij vanaf het begin de leiding heeft verzorgd. Anita Boersen en Lilian van Liere werden voor hun tienjarig lidmaatschap in de bloemetjes gezet. Het programma dat zaterdagavond door de actieve leden van G.V. Oude schild werd gegeven bestond uit een snelle matoefening gevolgd door tram polinespringen en bokspringen (oudere leden). De jongere leden maakten enke le dansjes. De klassen 1 en 2 op de melodie van het Smurfenlied en de klassen 3 en 4 op het liedje 'Sandy". Na de pauze volgde een gecombi neerd programma van bok- en kast- springen (met geweldige handstands) en een uitgebreide brugoefening. De oudere meisjes gaven aan het eind van het programma opnieuw een dansje ten beste. Aan het eind van de avond sprak mevrouw Van der Brink een dankwoord tot de dames Van Beek en Timmer voor de geboden hulp en overhandigde hen daarbij een boeket bloemen. VOORLICHTING AVONDONDERWIJS In het RSG-gebouw aan de Haffelder- weg in Den Burg wordt dinsdagavond 2(}juni (aanvang 19.30 uur) voorlichting gegeven over avondmavo en -havo. In het bijzonder wordt aandacht gegeven aan de mogelijkheid om een beperkt aantal vakken te volgen, waaronder cursussen vreemde talen. Na afloop van het informatieve deel van de avond bestaat gelegenheid om zich te laten inschrijven. —(te aan da Da Ruyterstraat ga/agan voorgeval kjdeschild. Woensdagmiddag werd er in Oude- child de eerste paal geslagen van het ijfde bijkantoor van de Rabo-bank op 'exel. Het nieuwe kas-kantoor komt op 1 iet adres De Ruyterstraat 21 en zal nog lit najaar (omstreeks 1 oktober) in lebruik worden genomen. Na de realisatie van dit nieuwe pand al de Rabobank naast de hoofdvesti- |ing in Den Burg over bijkantoren in rrijwel alle Texelse dorpen beschikken, ierder werden reeds dergelijke vestigin- len gerealiseerd in De Cocksdorp, Den Op zondag 24 juni wordt in de Hervormde kerk van De Koog een bijzondere dienst gehouden, die om 19.30 uur begint. De voorganger is ds. J. J. H. Hoekstra. Medewerking wordt verleend door het R.K. Jongerenkoor uit Den Burg, onder leiding van Hans Kievits. Deze kerkdienst is bedoeld als start van het interkerkelijke recreatie- 1 werk dat gedurende de komende zeven weken wordt verricht vanuit het ge bouw De Schakel in De Koog. Tot en met 12 augustus kunnen de gasten en ook Texelaars in De Schuilhut terecht voor zeer uiteenlopende activiteiten als bibliotheek en kinderkerk, films en kof fiebar, gesprekken en kerkentochten. Gedurende de eerste drie weken zal ook dit jaar het werk worden uitgevoerd door Texelse jongeren. De pastores van Texel zijn steeds als teamleiders bij dit werk betrokken. van het te bouwen nieuwe Rabo-kantoor te Hoorn, Oosterend en De Koog. Het aantal zittingsdagen in Oudeschild zal van 1 tot 2 worden uitgebreid. De op dit moment gebruikelijke zittingsdag (don derdag) zal worden gehandhaafd maar op welke dag de tweede zitting zal worden gehouden wordt pas in het najaar bepaald. Het kantoortje, waarin men met uitzondering van safeloketten voor alle bankzaken terecht kan, zal uiterlijk volledig in het straatbeeld gaan passen. De voorgevel is die van een normaal woonhuis compleet met hou ten voorschot. De diepte van het nieuwe pand wordt 12 meter waarvan één helft als kantoorruimte en de andere helft als bezoekersruimte wordt inge richt. Bij de voordeur is een halletje geprojecteerd en achter het pand komt een ongeveer 3 meter lange aanbouw waarin een keukentje en sanitaire voor zieningen zullen worden aangebracht. Boven is een zoldertje geprojecteerd dat De handwerkmarkt te De Cocksdorp die volgende week dinsdag en woens dag voor de eerste keer dit seizoen wordt gehouden in het gebouwtje naast de plaatselijke Hervormde kerk zal in totaal 8 maal plaatsvinden. De laatste aflevering van deze wekelijkse hand werkmarkten is op 14 en 15 augustus. De markten worden georganiseerd door de Hervormde Zusterkring en de ope ningstijden zijn van 19.00 tot 21.00 uur. Gedurende de hele zomer zullen de bezoekers van het City theater in Den urg kunnen kennis maken met het werk van verschillende Texelse kunstenaars. In de pauze van het avondprogramma zullen telkens foto's worden geprojec teerd die gemaakt zijn van tekeningen, aquareller, schilderijen etc. De getoon de opnamen zijn representatief voor het werk van de betrokken kunstenaar. De foto's zijn kleinbeelddia's die worden geprojecteerd met de appara tuur waarmee in dezelfde pauze de reklameplaatjes worden vertoond. Deze reklameplaatjes zijn van groter formaat, waardoor de 'kunstbeelden' nogal be scheiden overkomen, temeer daar tij dens het projecteren de zaalverlichting op halve kracht blijft branden. Dat laatste is onvermijdelijk want in de pauze worden versnaperingen verkocht, een commercie die voor de bioscoop onmisbaar is. De bedoelingen van de betrokken kunstenaars zijn overigens weinig commercieel. Hoofddoel is een publiek dat anders wellicht nooit op die gedachte zou komen, te laten zien dat Texeis landschap van Nel Koorn -Kikkert op Texel nogal wat kunstzinnige activi teit wordt ontplooid. Slechts een aantal van de exposanten verkoopt werk aan huis en kan er dus rechtstreeks baat bij hebben. De in de bioscoop getoonde 'collec tie' wordt elke week gewisseld. Begon nen wordt in de week van 21 t/m 28 juni met werk van Jan Bruin, F. Maas, Roofvogels, tekening ven Johan Reydon Antoon Goes en Paul Höhner. in de pe riode daarna komen Nel Koorn-Kikkert, Lenie van 't Noordende, Henk Arendsen en Johan Reydon aan bod. Het 'pro gramma' zal telkens in de agenda in de Texelse Courant en Texeltoerist worden aangekondigd. FEUILLETON Door L. van Schooten 8. Bert wist niet, dat hij in Jitskes achting begon te stijgen. Ze waardeerde zeer, dat hij tijdens haar werk nimmer probeerde familiair te worden. Maar tegelijk begon de twijfel te kna- gen. Zou het maar gewoon een gril van l hem geweest zijn, een hoffelijkheid? Zou hij haar inderdaad niet méér vinden dan een aardig meisje dat je toevallig ontmoette en waar je hoffelijk en vrien- delijk tegen was, en danafgelopen? Ze ergerde zich, toen ze merkte dat deze vragen bij haar begonnen op te komen. „Stel je niet aan, kind" bestrafte ze zichzelf, ,,je bent toch niet verliefd op die vent?" En op zo'n moment had ze geen tijd voor een kort praatje, ging ze meteen weer op haar vaste plaatsje 5 zitten voorin, de rug naar Bert gekeerd. „Dat is morgen voor het laatst" zei hij, toen ze op de reis terug bij hem kwam om de kaart te knippen. „Zo" zei ze vriendelijk „zit het werk erop?" „Zo goed als. Nog een paar keertjes terugkomen, maar niet meer iedere dag op en neer". „Jammer voor de maatschappij" glimlachte Jitske „die mist weer een klant". „Jammer voor mij ook" haakte Bert meteen in „want ik mis u". „D'r is geen hand vol maar een land vol" grapte Jitske. „Jaja" zei Bert „maar vergeet u de afspraak niet?" Ze wist drommels goed wat hij be doelde, maar ze zag hem verbaasd-na denkend aan. „O jadat!" herinnerde ze zich la chend. „Nou jai „Wat nou ja?" „Dat was maar gekkigheid". „O nee, bij mij niet. Nee, nu moet u niet terugkrabbelen. Afspraak is af spraak". De bus stopte bij een halte en Jitske haastte zich naar voren, blij met de afleiding. En ze zorgde wel dat ze niet weer in de buurt kwam. Toen de bus aan het eindpunt was, liet ze Bert passeren. Ze wachtte op de chauffeur en druk met hem pratend liep ze naar het wachtlokaal. Ziezo, dat had ze netjes geleverd. Terwijl ze zich verkleedde, vroeg ze zich af wat ze nu eigenlijk van het hele geval vond. Zeker, het had haar goed gedaan, dat hij zich de afspraak had herinnerd. Hij nam het serieuzer op dan ze had gedacht. Zijn correcte houding in de bus was dus inderdaad ook volgens de afspraak. Anderzijds: wat schoot ze er mee op? Wat moest ze? Nóg een keer met hem naar Royal, wéér koffie drinken, wat praten, en dan: Nou, het beste er mee? Want hij moest nu heus niet denken dat Jitske Polderman een meisje was om zó maar een avondje mee uit te gaan. Dat hadden er méér gedacht, maar die waren stuk voor stuk van een koude kermis thuisgekomen. Ze stak haar mantel nog vastkno pend, de straat over en zag met een schok Bert staan wachten. „Staat u hier nog?" vroeg ze, een beetje buiten adem. „Ja" zei hij „morgen rijd ik voor het laatst mee, misschien zie ik u niet meer, en wij zouden nog een afspraak maken, voor de laatste keer, is het niet?" „O ja" zei ze lachend als veegde ze dat alles weg. ,,U had het toch beloofd?" „Jamaar zouden we het wel dóen?" Er was een grote bevangenheid tus sen hen beiden. De intimiteit die bij die eerste ontmoeting was ontstaan, kon den ze niet terugvinden, en geen van beiden waagden ze het, jij en jou te zeggen. Ze liepen nu samen langzaam in de richting naar Jitskes huis. „Jits" hakte hij opeens de knoop door „krabbel nu niet terug. Het maakt toch niets uit „O, als het jou niets uitmaakt, waar om zouden we het dan doen" kaatste ze direct terug, tóch een beetje gekwetst. „Dat bedoel ik niet, je wilt me niet begrijpen". „Achik weet het ook niet Bert zuchtte. Zó, al lopend en pratend in de drukke straat, kwamen ze elkaar geen stap nader. „Luister" zei hij en zijn stem klonk bijna bevelend. „Je hebt het beloofd. Je bent toch een Friezin niet? Dat zijn mensen van hun woord. Daar praten we dus niet meer over. Ik heb een idee. Het is al zulk heerlijk voorjaarsweer wij gaan morgenavond samen een eind fietsen. Naar de Looberg. En dan gaan we daar in het restaurant samen koffie drinken". „En dan?" Daar praten we dan over" „Tja" zuchtte ze, ,,'k heb 't beloofd, dat staat vast. Nu goed dan. Morgen avond?" „Om half acht? Zal ik je afhalen?" „Nee alsjeblieft nietl" Ze schrok bij de gedachte wat vader en moeder en de anderen zeggen zouden. „Ik kom wel bij de rotonde. Goed?" „Half acht rotonde. Ik zal er zijn". Ze stonden stil, aarzelend. Dan stak hij zijn hand uit. „Dag Jitske, tot morgen". „Dag Bert". Daar zat ze aan vast. Maar dan ook geen stap verder, bedacht ze, terwijl ze, verward in haar eigen tegenstrijdige gevoelens, lang zaam verder liep naar huis. HOOFDSTUK 4 Tussen twee vuren „Ga je vanavond weg, Bert?" de stem van zijn moeder klonk teleurstel lend. „Ja moeder, het is zulk heerlijk weer en ik zit maar ganse dagen op kantoor, ik wou maar een eindje gaan fietsen, de kant van de Looberg uit". Er was iets in zijn woorden, dat haar argwanend maakte. „Wat heb je daar nu aan, in je dooie eentje", viste ze. „In d'eenzaamheid blijkt wie gij zijt", citeerde Bert lachend. „En ik dacht dat u vanavond visite kreeg?" „Ja, mevrouw Loman met haar doch ter. Daarom wou ik graag dat jij ook thuis was". „Voor de dochter?" Hij zag dat ze een beetje boos werd. „Mia Loman is een heel aardig meisje". „Maar Marjorie Besoyen is knapper" plaagde hij, wel wetend dat zijn moeder, met haar voortdurende zorg om een passende levensgezellin voor haar zoon te vinden, haar gedachten wel eens liet dwalen naar een vriendschap tussen Bert en de dochter van zijn chef. Hij zag hoe de pijl doel trof, ze leefde meteen op. „Is dat nou voor elkaar met die tennisclub?" „Welnee moeder, ik ben amper van het krankbed opgestaan". „Nu ja" kwam ze op haar uitgangs punt terug „ik vind het niet zo leuk dat je vanavond niet thuis bent. In heb zo graag een man in huis. Als je eenmaal weduwe bent, zie je alleen nog maar vrouwen, geen man waagt het om eens op te komen lopen, om eens een kopje koffie te komen drinken. Toen je vader nog leefde zagen we hier ook al bijna niemand, hij was geen gezelschaps mens, en nu is de dood helemaal in de pot". „En ik dacht dat u het zo druk had met uw comité's en met de dames club". „Jawel, maar dat zijn ook allemaal vrouwen". „Moeder, wees nu niet onbillijk, zó vaak ben ik niet weg". „Ja, maar juist vanavond wel. Toe jongen, doe mij het plezier, ga een andere keer een eind fietsen, 't Is voor Mia ook veel leuker als er iemand van haar eigen leeftijd is". „Nou, Mia Loman mag dan een heel aardig meisje zijn, zoals u zegt, maar ik vind het een verschrikkelijke kleefpleis- ter. Als je dat kind een sigaret aanbiedt denkt ze al, dat je haar een aanzoek doet". „Je overdrijft". (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 7