Zijn bomen bij riooizuivering schadelijk voor de landbouw? Groep insluipers met rijke buit spoorloos Rotary-onderscheiding voor ing. M. Mantje Reddingdoot ..Ida Mary" verleende assistentie Kotex mag niet in De Fenever College subsidieert D.G.-jeugdgebouw Geslaagden voor zweefvliegbewijs Baptistengemeente houdt kerkdienst Aanvulling verslag Cultureel Werk Auto opengebroken „De Krim" hield open dag Meisje aangereden Auto botste tegen tuinwal en tuinhek Diefstal van microfoon Gestolen brommer gesloopt teruggevonden PAGINA 2 TEXELSE COURANT taat. Een voordeel is ook (maar dat geldt voor alle zuiveringen op Texel) dat het rioolslib dat de zuivering produ ceert geen zware metalen of andere vergiften bevat en daarom zeer ge schikt is voor de land- en tuinbouw. De waarde ervan is vergelijkbaar met stal mest of compost. Onderzoek Wethouder J. Nauta, voorzitter van de bijenkomst, beloofde dat de bezwa ren die tegen de beplanting naar voren waren gebracht, zullen worden bespro ken met het ministerie van landbouw. Het is denkbaar dat de bomen als broedplaats van insekten niet zoveel betekenis zullen hebben als men zich beperkt tot bepaalde soorten. Verder hoeft de zuivering niet persé in een dikke ononderbroken boomsingel te worden gezet. Enkele lage bosjes op visueel belangrijke punten is mogelijk ook voldoende. Het gezuiverde water van de installatie wordt in de dijksloot ge loosd en gaat vandaar via het ge maal de Waddenzee in. De heer M. Boon vroeg zich af of het niet ver standiger is hst gezuiverde water (het effluent) rechtstreeks in zes te lozen. Want als de zuivering toch eens minder goed zou werken, kan de vervuiling beter in het ruime water van de Waddenzee terecht komen dan in de betrekkelijk kleine sloot. Die gedachte werd echter niet overgenomen. In tegendeel: er weid door de heer Engelse op gewezen dat het streven van Uitwaterende Sluizen erop is gericht op den duur het gezuiverde rioolwater helemaal op Texel te houden. Want het is in ieder geval zoet water waarmee op Texel zuinig moet worden omge- Het plan om de toekomstige nieuwe rioolzuiveringsinstal latie aan de Stengweg bij De Cocksdorp door beplanting aan het oog te onttrekken, is niet bij iedereen in goede aar de gevallen. Sommige boeren zijn van mening dat het aan planten van bomen in het open agrarische gebied ongun stig is voor de landbouw. De bosjes zouden broedplaatsen van luizen en andere insekten zijn en daardoor een bedrei ging vormen voor onder meer de pootaardappelenteelt. Dit voor velen onverwachte be zwaar werd donderdagavond onder meer naar voren gebracht door de heer H. W. Stark in een openbare hoorzitting die door het gemeentebe stuur werd gehouden in het Eieriand- sche Huis. De bedoeling van de zit ting was in een zo vroeg mogelijk stadium na te gaan of tegen het plan om de zuivering vijfhonderd meter in noordelijke richting te verplaatsen bezwaren bestaan. Door er al dire kt rekening mee te houden zouden latere bezwaren On het kader van de wijziging van het bestemmingsplan en de Hinderwetprocedure) kunnen worden voorkomen, met tijdwinst als resultaat. De heer Stark is eigenaar van de grond die grenst aan het perceel van één bunder waar de gemeente de zui vering wil aanleggen. Het open karak- B en W hebben zich tegenover de Doopsgezinde gemeente in principe bereid verklaard in verband met de beoogde bouw van rouwkamers bij het kerkgebouw mee te werken aan de stichting van een nieuw jeugdgebouw. Boven de gebruikelijke subsidie van 25 procent is daarnaast nog een bedrag van f20.000,— toegezegd. De adviescommissie sportakkommo- daties heeft afwijzend geadviseerd op het verzoek van de kleindiersportver- eniging Kotex om in november gebruik te mogen maken van sportzaal De Ferrever. Kotex wilde hier gedurende een week haar jaarlijkse clubshow houden. De adviescommissie zegt dit om hygiënische redenen niet wenselijk te achten. Ook het centraal bestuur van de Stichting Cultureel werk heeft zich in die trant uitgelaten. Hoewel men alle begrip heeft voor de huisvestingsproblemen van Kotex is men daar van oordeel dat door het gebruik van de Kleindiersport- vereniging andere verenigingen die doorgaans De Ferrever in gebruik hebben van onderdak verstoken zijn. Kotex had om het gebruik van de sportzaal gevraagd omdat men in de nu sinds twee jaar als tentoonstellings ruimte in gebruik zijnde bollenschuur van de fa. Kager (Wilhelmina) onder meer met te hoge verwarmingskosten wordt geconfronteerd. Andere in Den Burg aanwezige zalen (zoals de Witte Burcht) zijn te klein of kunnen om andere redenen niet worden gebruikt. Bij de Zweefvliegclub Texel slaagden onlangs drie leden waaronder twee vrouwelijke voor zowel het praktische als het theoretische zweefvliegbewijs. Dat waren Marjoke Zijm, Wineke Hove- streydt en Johan de Leeuw. Het aantal gebrevetteerde leden van deze vereni ging kwam daarmee op 17. Het prakti sche gedeelte van dit examen bestond uit het op twee verschillende dagen uitvoeren van vijf doellandingen op een terrein van 50 bij 75 meter en het maken van drie sliplandingen (zonder gebruik te maken van de remkleppen van het toestel). Drie andere leden zullen binnenkort trachten het begeerde zweefvliegbewijs te verwerven. In het Doopsgezinde kerkgebouw aan de Kogerstraat in Den Burg wordt op 1 juli een kerkdienst gehouden van de Texelse Baptistengemeente. Voorgan ger in deze dienst is de Helderse evangelist De Vries. De aanvang is 19.00 uur en iedereen is welkom. ter van dit gebied is een gunstige voor waarde voor allerlei teelten. Niet iedereen deelde deze bezwaren. Namens de werkgroep Landschapszorg bracht drs. Wim Helder naar voren dat hij zich niet kon voorstellen dat die een voudige boomsingel veel kwaad aan richt. Op heel Texel zijn de boerderijen toch van beplanting voorzien? Landschappelijk vond hij het belangrijk dat de zuivering wordt 'aangekleed', zodat deze het aanzien krijgt van een eendekooi. Naar de Eendracht Tijdens de hoorzitting bleek overi gens dat geen verschil van mening be staat over de vraag of de zuivering ver plaatst moet worden. Maar niet ieder een was gelukkig met de gekozen plek aan de Stengweg. Onder andere de ge broeders Saai waren van mening dat de zuivering beter in de Eendracht kan worden gemaakt, liefst op het land van CRM. Door de Eendrachtdijk zou de zuivering dan mooi aan het oog zijn onttrokken. In theorie is het mogelijk dat een rioolzuiveringsinstallatie functioneert zonder stankoverlast. In Oudeschild is echter gebleken dat dit wel eens kan tegenvallen. De installatie aldaar is in de omgeving wél te ruiken en dat heeft tot actie onder de omwonenden geleid. Mede op basis van deze ervaring willen B. en W. en het Hoogheemraadschap Uitwaterende Sluizen bij De Cocksdorp extra zorgvuldig te werk gaan. Naast de veel grotere afstand van de bebou wing zal hier ook een ander type zuive ringsinstallatie worden toegepast: een zg. continu systeem, wat betekent dat de apparatuur voortdurend werkt. Groot genoeg De technische aspecten werd toege licht door de heer R. den Engelse van het Hoogheemraadschap die samen met zijn collega L. A. Bentschap Knook naar de bijeenkomst was gekomen. Hij vertelde onder meer dat de installatie een capaciteit krijgt van 6.500 i.e. (inwonerequivalenten), even groot als de zuivering van Oudeschild. Dat is tot in lengte van jaren voldoende. De groei van de verblijfsrecreatie die in 'De Krim' nog mogelijk is en de groei van De Cocksdorp zelf kan er makkelijk mee worden opgevangen. Een voordeel is dat de zuivering alleen huishoudelijk afvalwater zal hoeven te verwerken. In Oudeschild wordt een mengsel ver werkt dat voor het grootste deel be staat uit afvalwater van de zuivelfabriek en dat geeft nogal wat problemen met een minder goede zuivering als resul- Omdat er nogal wat misverstanden bestaan over de vorige week gehouden laatste vergadering van de Stichting Cultureel Werk Texel is het noodzakelijk gebleken wat aanvullende informatie te geven. Het ging op deze bijeenkomst over een aantal met het subsidiepakket sa menhangende zaken. Ondermeer werd gesproken over exploitatiesubsidies en de peuterspeelzalen. Gemeld werd dat de benodigde subsidie hoger was dan het door de gemeenteraad beschikbaar gestelde bedrag. Daarom was aan B. en W. om een aanvullend crediet van f7.000,— gevraagd. Het college zag echter geen kans dit bedrag zelf op tafel te leggen en verwees daarom naar de in de subsidieverordening opgenomen 'ontsnappingsclausule'. Woensdag avond heeft het centraal bestuur dit ondersteund. Dit betekent dat alle ver enigingen die over 1979 een exploitatie subsidie zullen ontvangen met 7 procent zullen moeten worden gekort. Geen der verenigingen zal dus het volledige sub sidiebedrag ontvangen. Wat betreft de woensdagavond be sproken problematiek rond de subsidië ring van het peuterspeelzaalwerk is het van belang te weten dat vorig jaar de ontvangen rijksbijdrage (ad T2.500, minimaal aan elke crèche doorbetaald moest worden. Deze verplichting geldt nu niet meer en toepassing van de gemeentelijke subsidieverordening ligt daarom voor de hand. De subsidiecom missie ging er wel van uit dat de peuter speelzalen er in vergelijking met 1978 als geheel niet minder op zouden moeten worden. Dit brengt een bepaalde ruimte mee om de subsidie in de leidingkosten wat te verhogen. Omdat deze zaak niet tot september kan blijven slepen zal de subsidiecommissie zich spoedig nader over dit voorstel beraden. Overigens is op de woensdag gehouden vergadering (in tegenstelling tot wat werd vermeld) door de heer G. A. Oskam niet gezegd dat de crèche van Oudeschild er niet aan zou ontkomen zich bij de overkoepeling van peuterspeelzalen aan te sluiten. Hij heeft met nadruk gesteld dat niemand 'Oudeschild' kan verplichten zich bij de overkoepeling aan te sluiten. Donderdag heeft een groepje insluipers op diverse plaatsen op Texel zijn slag geslagen. Ze heb ben het eiland met duizenden guldens aan geld en sieraden kunnen verlaten. Bij de familie W. J. Grisnigt aan de Hallerweg werd een bedrag van f5.000, ontvreemd alsmede een gou den dameshorloge, gouden schakelarm band, gouden halskettingen en antieke gouden munten. De daders hadden het niet moeilijk want ze openden de achter deur met een sleutel die op de plank in een niet-afgesloten bijkeuken lag. Ook de sleutels van het bureau en het geldkistje dat daarin stond lagen voor de greep. Afleiding De politie neemt aan dat hier dezelfde mensen aan het werk zijn geweest die ook binnendrongen bij een bejaarde inwoner van Eierland. Twee mannen en een meisje dat een kind in een doek droeg belden aan. Terwijl het meisje de sen uit Het Noorden die vorige week werd gestolen bij een adres aan de Beatrixlaan in Den Burg is gesloopt teruggevonden. Niet ver van de plaats van de verdwijning lag de brommer in een sloot. Motorblok, belastingplaatje, ketting en tandwielen waren er echter afgehaald. De Duiste toerist R B. ontdekte zon dag dat het portierslot en het slot van de kofferdeksel van zijn VW Polo waren vernield. De wagen had geparkeerd gestaan op de parkeerplaats aan de Drijverstraat. Het was kennelijk een poging tot diefstal. De daders hebben echter niets van hun gading kunnen vinden of zijn tijdens hun werk ge stoord. De schade beloopt ongeveer f400,-. aandacht van Smit afleidde, ging een van de mannen via de andere deur het huis binnen en haalde daar o.m. een gouden horloge, zilveren rijksdaalders, bloedkoralen kettingen, trouwring, spaarbankboekje en een bedrag van f200,— weg. Een (minder waardevol) deel van de buit werd later teruggevon den in de berm van de Limietweg. Mislukt Hetzelfde groepje had geen succes bij de bejaarde heer Van Santen aan de Nieuwlanderweg. Hier werd dezelfde tactiek gevolgd, maar op het moment dat een van de mannen de achterdeur wilde inlopen verscheen toevallig de zoon van Van Santen ten tonele. Hij had in de gaten wat er dreigde te gebeuren en ging de man achterna. Boos stapte het groepje daarop in de auto (een grijze Renault 16 met gele kentekenplaat) en verdween. Omdat de gedupeerden op een vrij laat tijdstip merkten dat zij waren bestolen, werd de politie pas verwittigd toen de daders ai lang weer op het vasteland waren. De heer M. Mantje uit De Koog is dinsdagavond begiftigd met het „Peul_ Harris Fellowship", een hoge onderscheiding van Rotary Internatio nal, die tot dusver slechts aan enkele Nederlanders is toegekend. Het Paul Harris Fellowship (genoemd naar de oprichter van de Rotary-organisatie) wordt toegekend aan Rotary-leden, die zich op bijzondere wijze verdien stelijk hebben gemaakt voor verbe tering van het begrip tussen lan den en bevolkingsgroepen. De heer Mantje heeft de onderschei ding te danken aan het feit, dat hij al gedurende enkele jaren internationale longerenkampen organiseert in de Westerman-hoeve" in De Westen. Hij was daarvan ook de initiatiefnemer in nauwe samenwerking met de Rotary- club van Dortmund Westentor. Door het bestuur van deze club werd Man- sprongen omdat het er meestal te droog Is. Algenbloei? Het gezuiverde afvalwater is ontdaan van stikstof maar het meeste fosfaat (afkomstig van menselijke faecaliën en wasmiddelen) zit er nog in. Er is daar om wel een kleine kans dat in het kanaal en de verbinding daarmee staan de Rogsloot algenbloei optreedt. Door het fosfaat wordt het water 'bemest' waardoor de algen massaal gaan groeien. Het water wordt donker en het eindresultaat is vervuiling door de afge storven algen. Hat is daarom nist uitgesloten dat de zuivering op den duur wordt uitge breidt met een defoef atari rtgs- installatie. Er moet nog worden onderzocht of dit zin heeft, want het Is best mogelijk dat In die praktijk voel meer fosfaat vanuit de drainage e.d. In de Rogsloot terecht komt waardoor een (durel) defosfatering in de praktijk niets helpt. Opmerkelijk was overigens de mededeling dat het met het fosfaatgehalte van de Rogsloot nu al bedenkelijk is ge steld: het gehalte ligt boven de 0,2 mg per liter wat als critische grens wordt beschouwd. De heer Engelse liet er overigens geen twijfel over bestaan dat het Hoog heemraadschap de kwaliteit van het oppervlaktewater op heel Texel scherp in de gaten houdt en niet zal schromen aanvullende maatregelen te nemen als het niet goed gaat. De zuivering zal ongeveer anderhalf miljoen gulden kosten. De exploitatie lasten worden omgeslagen over de één miljoen Noordhollanders boven het Noordzeekanaal. De voorbereiding en aanleg vergt nog geruime tijd. De zuivering zal niet voor de volgende zomer gereed kunnen zijn. Zondagavond heeft de De Cocksdor- per reddingboot 'Ida Mary' het jacht 'Jogermonja' geassisteerd toen dit op weg was van IJmuiden naar zijn thuis haven Stavoren en op de Vlakte van Kerken aan de grond was gelopen. De actie, die in totaal vier uur in beslag nam, kon omstreeks middernacht met succes worden afgerond. De twintig meter lange 'Jogermonja' bleek zes man aan boord te hebben waarvan er slechts twee enige notie van navigatie hadden. Mede daardoor naa men zondagmiddag dermate misgepeild tje voor de onderscheiding voorge dragen. Voorzitter Dasschert van Dort mund reikte dinsdagavond tijdens de wekelijkse bijeenkomst van de Rotary- dub Texel in ,,De Lindeboom-Texel" de oorkonde, legpenning en draagme- daille uit. In zijn dankwoord bracht de heer Mantje naar voren dat hij de jon gerenkampen op de Westerman- hoeve" nog maar als een begin ziet. Tot dusver hebben de ontmoetingen aldaar zich beperkt tot jongeren uit Westelijke landen, maar het is de bedoeling een vorm te vinden, waardoor het mogelijk wordt er ook jongelui uit landen van het Oostblok bij te betrekken. Op de foto de heer Mantje met de hem zojuist uitgereikte legpenning. Links voorzitter J. Beek man van de club Texel en rechts voor zitter Dasschert van Dortmund. DINSDAG 26 JUN1197* De Exploitatiemaatsctuwij D i Krim hield zondag open huis vo< aandeelhouders en andere belang stellenden, samenhangend met d( aandeelhoudersvergadering die doil: derdagavond in de De Krim-kantin wordt gehouden. De open dag wia bedoeld om een indruk te geven va de ontwikkelingen die zich d laatste tijd in het De Krim-gebie hebben voltrokken. In tegenstelling tot het vorige ja: i was het weer nu geen spelbreke v Onder de best denkbare omstandighiF den werd het uitgestrekte terrein OF ha) dat straks eigendom wordt van Cc EMK, verkend. Alle voorbereidendt werkzaamheden op het gebied van on c watering en beplanting zijn nu uitgi s voerd. Volgend jaar zal met de bouw activiteiten worden begonnen. De Krim laat regelmatig luchtfoto' maken van het totale bestemmingspla De Krim (87 ha). Deze in de kantin c geëxposeerde foto's maakten same met tekeningen eveneens duidelijk di de laatste jaren heel wat is veranderd i Texels noordpunt. Binnen afzienbar tijd zal ook worden begonnen met 6 ha bos ten noorden van De Krim. D bos zal zodanig worden ingericht d; het volledig dienstbaar is aan he recreatieve gebeuren. Zoals bekend is de Newomij erg a naar van het grootste deel van h« Krimplan. Het stroven is er than echter op gericht het beheer van he hele gebied bij de EMK te late berusten. In verband daarmee zal he hele terrain Mn toegang krijgen, aa de Postweg of de Vuurtorenweg. dat de tweemaster niet het Marsdiei maar het Eierlandse Gat was ingevaren Toen de bemanning ontdekte waar mei zich bevond was nog wel geprobeeri een diepe geul op te zoeken en zuidelij te varen maar omdat het laagwater weri en omdat het vaartuig te diep sta (ongeveer 1.50 m.) was dit op eei mislukking uitgelopen. De daarop gealarmeerde reddingboo van De Cocksdorp stak om 19.30 uu van wal en was om 23.00 uur met d 'Jogermonja' bij het reddingboothui1 terug. Daarvoor was nog geprobeer het jacht door het Eierlandse Gat naa open zee te brengen maar door de toe waaiende zuidwestelijke wind (7 Beau fort) werd daarvan afgezien. De twee master ging daarom ter hoogte van he reddingboothuis gedurende de nach voor anker en heeft de reis maandag morgen voortgezet. De zesjarige Mirjam Bruin uit De Burg moest zondagmiddag per ambu lance naar het Parkzichtziekenhuis I Den Kelder worden gebracht nadat i ter hoogte van het speelveld aan d Bernhardlaan tegen een personenaut was opgelopen. Het slachtoffer lie hierbij schaafwonden en een herser schudding op. Het ongeval gebeurde zondagmidda rond 16.00 uur, toen het meisje zonde op het verkeer te letten onverhoeds d Bernhardlaan overstak. Zij kwam i botsing met een door de Duitse vakar tiegangster M.L. bestuurde volkswager De auto liep bij de botsing enkele flink deuken op aan het rechter portier en ht rechter achterspatbord. Doordat hij door zijn op de achta bank zittende hond werd gehinde verloor de 18-jarige D.V. uit Apeldoo zondagmiddag de controle over zi auto en reed in volle vaart tegen e< tuunwal langs de Dorpsstraat in Koog. Bij de botsing werd tevens ei gedeelte van het tuinhek van de fami Felbert vernield. Het ongeval gebeurde op de plaa waar het onverharde gedeelte van c Bosrandweg op de Dorpsstraat uitkom De bestuurder van de personenaut (een Vauxhall) verklaarde tegenover c politie dat hij in een schrikreactie plaats van zijn rem- het gaspedaal ha ingedrukt. V. liep overigens tegen e< dubbel proces-verbaal op, omdat hij ni - over een geldig rijbewijs beschikte en auto bovendien niet verzekerd bleek zijn. Het voertuig is door de politie vo< een technisch onderzoek uit het verke genomen. Uit de auto van de heer A. Visser ui Den Burg werd de microfoon van d(- mobilofoon gestolen. De dader drort de wagen binnen door een portierraan open te breken. WJI H De Kreidler bromfiets van N. J. Boer-

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2