De Waal vierde zilveren jubileum Redmer IJskaschool Damjeugd Oosterend won Marsdiepbokaal Timmer je kruis, Halleluja komt!' Waar broeden gierzwaluwen i I ül Pft\T\N l Wielervereniging Texel reed in Heerenveen Jeugdfiets beschikbaar bij Wielervereniging 'Youth lor Christ' houdt koflie-avonden DORPSHUISBESTUUR SCHONK PIANO Judovereniging houdt examens lammerenmarkt Geslaagd Geslaagd Kerkconcert in Den Hoorn PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 26 JUN11179 Ruim honderd reünisten hebben za terdag gevolg gegeven aan de oproep om aanwezig te zijn op het feest dat in dorpshuis De Wielewaal werd gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Redmer IJskaschool in De Waal. Ook de vrijdagavond gehouden to neelavond door en voor de kinderen van deze jubilerende school is een groot succes geworden. De barbecuemiddag voor de school jeugd die vrijdagmiddag zou worden gehouden is niet doorgegaan omdat de betrokken kinderen te veel bezig waren met de voorbereidselen voor het avond programma. Reünie Hoogtepunt van de festiviteiten was ongetwijfeld de reünie waarvoor 125 reünisten uit alle delen van Nederland naar De Waal waren gekomen. Daarbij bevonden zich ondermeer de in de omgeving van Rijswijk woonachtige beide dochters van de heer Redmer IJska naar wie de Waalder school 25 jaar geleden werd genoemd. Dit evenement begon laat in de middag en zou tot in de vroege zondagochtend 1.30 uur) voort duren omdat diverse oud-klasgenoten die elkaar soms meer dan 25 jaar niet meer hadden gezien nogal wat moesten bijpraten. Het avondprogramma begon zater dag met een gezamenlijke broodmaal tijd, gevolgd door een toneelstukje dat door enkele leden van de Waalder toneelvereniging 't Amateurtje werd opgevoerd. Op deze avond werd door het dorps- huisbestuur van De Waal aan de Red mer IJskaschool een piano aangeboden. Hiertoe werd onder de aanwezigen een verloting georganiseerd. Voor het reste rende bedrag zal het dorpshuisbestuur een beroep doen op de eigen kas. Niet alleen de goedbezochte reünie werd, ondanks het voortijdige vertrek van enkele reünisten die 's avonds weer met de boot naar huis moesten, een Vier Texelse wielrenners hebben za terdag deelgenomen aan een landelijk toernooi voor de jeugd dat in Heeren veen werd gehouden. Er werd aan deel genomen door in totaal 17 Noordneder landse wielerverenigingen, plus enkele renners uit het Duitse Keulen. Voor de Wielervereniging Texel kwa men Robert Visser, Albert Winter, Edo Kooiman en Ronald van Boven in actie. Hun resultaten waren: 9-jarige Robert Visser 11de, 13-jarige Albert Winter 6de en Edo Kooiman 11de (40 deelnemers), 14-jarige Ronald van Boven 29ste. Dit landelijke toernooi in Heerenveen werd georganiseerd door de Wielervereniging Olympia uit het Friese Gorredijk. latertje, ook de vrijdag gehouden schoolavond liep nogal uit. Hierbij wa ren leerlingen van zowel heden als verleden, plus hun ouders aanwezig. De kinderen verzorgden een programma van zang en declamatie hetgeen bij iedereen bijzonder in de smaak viel. Dit evenement werd om ongeveer midder nacht besloten. De barbecuemiddag, die vrijdag kwam te vervallen, zal binnenkort wor den gehouden. Het dorpshuisbestuur zal daarover donderdagavond een be slissing nemen. Ter afsluiting van het judo-seizoen wordt op zaterdag 30 juni in sportzaal De Ferrever het tweede gedeelte van de judo-examens gehouden. Hiervoor zul len twee gecommiteerden van de judo- vereniging Asahi-San (Hippolytushoef) naar Texel komen. De examens beginnen om 9.30 uur en duren tot ongeveer 14.30 uur. Ouders en belangstellenden hebben hierbij gra tistoegang. De deelnemers aan deze examens betalen een inschrijfgeld van f2.— en moeten een kwartier voor de aanvang van het examen in de zaal aanwezig zijn. Het rooster van deze dag luidt als volgt: 9.30-10.15 u.: witte banden 10.15-1115 u.gele banden 11.15-12.00 u.: oranje banden 12.00-12.30 u.: pauze 12.30-14.30u.: groeneen blauwe banden Het nieuwe MST judo-seizoen begint De jeugdafdeling van de Dam- en Schaakclub Oosterend heeft in de eerste wedstrijd tegen de Helderse dam jeugd (tot 18 jaar) de overwin ning behaald en daarmee beslag ge legd op de Marsdiepbokaal. Het was de eerste wedstrijd waarin hierom werd gestreden. Deze door de Texelse ploeg behaalde overwinning (9-15) kwam tot stand door overwinningen van de Ooster- enders C. Bremer, J. de Wolf, F. Bos telaar, B. van Leeuwen, A. van der Brink en K. Bostelaar. R. Brouwer, G. Brouwer en P. Daalder kwamen remise overeen Ondanks de ruime speeltijd waarover men beschikte waren de eerste borden al binnen een tiental minuten uitge speeld. De Oosterenders stonden daar door al vrij snel op een 4—0 achter stand. Door winst van F. Bostelaar en C. Bremer kwam de stand weer gelijk. Daarna liep Oosterend steeds meer op Den Helder uit. Eindspel Door goed eindspel wisten J. de Wolf en B. van Leeuwen de volle winst naar zich toe te halen (4—8) en kon A. van der Brink door een mooie rondslag de partij uit maken (6—12). K. Boste laar haalde in een verloren stand toch nog beide punten naar zich toe (6—14) maar G. Vlaming en A. Brouwer moes ten hun meerdere erkennen in E. Leidelmeijer en F. Bouma (8—14). R. Brouwer en C. Heidweiler speelden een spannend duel waarin Brouwer schijf winst had, maar (doordat hij achter een stuk liep) niet kon voorkomen dat zijn tegenstander een doorbraak forceerde. De partij eindigde in remise en de eind stand was daarmee 9—15. De heer Leibrand reikte de Marsdiep bokaal uit aan Oosterend en dankte de ploeg voor hun sportieve tegenstand. Volgend jaar zal de Helderse jeugd een tegenbezoek aan Oosterend brengen. De Wielervereniging Texel heeft ten behoeve van een aankomend jeugdlid een racefiets beschikbaar. Deze fiets (framehoogte 52 cm) is eigendom van de vereniging en kan gedurende 1 jaar worden benut om kennis met de wieler sport te maken. Het formaat is geschikt voor iemand van 10 11 jaar. Voor informatie kan men zich wenden tot het bestuur p/a Willem van Beierenstraat 5, Den Burg, telefoon (02220) 3450. De zesde en laatste lammerenmarkt van dit seizoen kende een matige handel. Er werden 175 lammeren aan gevoerd en de prijzen varieerden van /150,- tot f165,-. Aan de Pedagogische Academie te Den Helder slaagden voor de akte van bekwaamheid als volledig bevoegd onderwijzer(es) de volgende kandidaten: Marianne Spanhaak, Frida Hoogenbosch, Erwin Witte en Siem Zijm. op 18 augustus. Trainer Jan Ott blijft voorlopig de lessen verzorgen en zal daarbij worden bijgestaan door de in middels naar de bruine band gepromo veerde Texelaars Maurits Butter en Frank Studulski. Voor het seizoen 1979/'80 staan ondermeer clubkampioenschappen, examens en enkele wedstrijden tegen andere clubs uit de kop van Noordhol land op het programma. Uitslag De uitslagen waren, Den Helder-Oos- terend: C. Heidweiler-R. Brouwer 1 1 E. Leidelmeijer-G. Vlaming 2—0 P. v. d. Ree-K. Bostelaar 0—2 S. Rombal-G. Brouwer 1 1 A. Rol-A. v. d. Brink 0—2 A. Boxma-B. van Leeuwen 0—2 E. de Vries-F. Bostelaar 0—2 F. Bouma-A. Brouwer 2—0 R. Mungra-P. Daalder 1 1 D. Postma-J. de Wolf 0—2 S. Salomon-M. Drijver 2—0 B. Schluler-C. Bremer 0—2 9-15 In Leeuwarden slaagden Arno Bakker uit Den Hoorn (voor het diploma Vee houderij/Landbouwtechniek) en Thea Witte uit Eierland (voor het diploma Veehouderij/Sociale economie). Beiden volgden een opleiding aan de Leeuwar dense Bijzondere Hogere Landbouw school. In de Ned. Herv. Kerk van Den Hoorn wordt op woensdagavond 27 juni een concert gegeven door een aantal leer lingen van het Utrechts Conservato rium. Zij verblijven op dit ogenblik op het eiland en tijdens dit verblijf is het idee voor dit concert geboren. De conservatoriumleerlingen zullen vier stemmige liederen zingen. Hiervoor wordt een keuze gemaakt uit een vijf eeuwen omvattend repertoire. Boven dien wordt blokfluitmuziek ten gehore gebracht onder andere van G. Ph. Telemann. De verschillende program maonderdelen zullen door de muzi kanten zelf worden toegelicht. Het concert, dat een informeel karakter zal dragen begint om 20.15 uur. Op drie achtereenvolgende vrijdag avonden, te beginnen op 29 juni, organiseert de Texelse afdeling van Youth for Christ' koffiebar-avonden tal het interkerkelijk centrum De Schuilhut te De Koog. Jongeren tus sen 15 en ongeveer 25 jaar zijn er welkom. Het is de bedoeling om in ontspannen sfeer bijeen te zijn voor discussie en het luisteren naar een spreker, zang en muziek. Aanvang 20.00 uur. De organisatie 'Youth for Christ' heeft tot doel jongeren op eigentijdse wijze in contact te brengen met het Evangelie. De Texelse afdeling omvat ongeveer 14 personen en werd in november vorig jaar opgericht door leden van de Gereformeerde Jeugdver eniging. De activiteiten zijn echter gericht op jongeren van alle gezindten. Tot dusver heeft de afdeling weinig van zich laten horen. De tijd is besteed aan bijbelstudie en andere voorbereiding om op verantwoorde wijze dit werk op Texel te kunnen doen. De koffiebaravonderi in De Koog zijn het begin. Het is de bedoeling om vol gend jaar in Den Burg op een vast adres een keer per week of veertien dagen bijeen te komen. De eerste koffiebaravond in 'De Schuilhut' wordt onder meer opgeluis terd door een combo van 'The Messen gers'. De tweede en derde avond komt de groep Henoch uit Den Helder op bezoek. Nadat de serie woensdagwesterns vorige week met de avonturen 'Butch Cassidy and the Sundance Kid' is ingeluid staat voor deze week een minder bekende film op het programma van het City theater. Het heeft de ietwat wrange titel 'Timmer je kruis. Halleluja komt' en speelt in het oude Mexico dat destijds een kortstondig keizerrijk vorm de. De als aartshertog van Oostenrijk geboren Maximiliaan aanvaardde op aandrang van Napoleon de derde in 1864 de Mexicaanse kroon maar moest dit avontuur reeds in 1867 met de dood bekopen. Hij had toen in dit woelige land duizenden vrijheidsstrijders laten fusilleren en zijn onhandige politieke escapades hadden hem de haat van zowel de klerikalen als liberalen be zorgd. Hoewel Maximiliaan tijdig werd gewaarschuwd weigerde hij het land te verlaten en moest het 'Mexicaanse avontuur' voor een vuurpeloton met de dood bekopen. Het zal duidelijk zijn dat het filmver haal van 'Timmer je kruis' fictief is maar speelt in een bloedige periode die werkelijk heeft bestaan. Kort na de kroning van Maximiliaan tracht een aantal van zijn soldaten en Ramirez, de generaal der revolutionairen een Azteeks George Hilton als HalMit/a afgodsbeeld te pakken te krijgen. Wie dit idool in zijn bezit heeft kan daarmee rekenen op de steun van het Indiaanse opperhoofd Anatalpa en de Puebla- indianen. Het is geen eenvoudige taak die de militairen op zich hebben geno men te meer daar ook de industrieel Ferguson achter het beeld aanzit. Om het te veroveren blijken listen onont beerlijk. Ramirez roept daarom de hulp in van Halleluja (George Hilton). Het begeerde afgodsbeeld blijkt in handen te zijn van Drake, een bandiet die door Ferguson is ingehuurd. Deze raakt het evenwel spoedig kwijt aan twee andere avonturiers, de Schot Archie en het meisje Fleurette. Wanneer het idool zich in een postkoets bevindt steelt Fleurette het beeldje en de bijbehorende juwelen van een reizigster. Ze verbergt de sieraden in het beeld maar dit valt in handen van de leider van een godsdien stige sekte die het naar het pandjeshuis brengt. Halleluja en Archie proberen het beeld op hun beurt te stelen. Als Drakes mannen arriveren, ontstaat er een wilde vechtpartij. Fleurette wil vluchten met het beeld, maar Drake krijgt haar te pakken. Dan begint de strijd pas echt. Halleluja moet zich nu waarmaken en na veel schiet- en vechtpartijen komt hij uiteindelijk toch als overwinnaar uit de strijd. De film is toegankelijk voor personen van 12 jaar en ouder. K>°)> x Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02770) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228)741. Over de Texelse vogelwereld is al heel wat geschreven. Als u de lijst boeken en artikelen over de 'feugeltjes' van ons eiland ziet, zult u misschien denken dat alles wel zo ongeveer bekend is. Dat is echter niet het geval. Vogels ver plaatsen zich snel en gemakkelijk. Onverwachte soorten duiken zo steedsweerop onverwachte plaat sen op. Bovendien gedragen ver scheidene vogels zich in de broedtijd onopvallend, zodat veel over het hoofd gezien kan wor den. We weten dus lang niet alles, zeker niet over de broedvogels. Het lijkt me daarom wel leuk ieder jaar een onder zoekje op touw te zetten: een onder zoekje waarbij uw hulp onmisbaar is. leder jaar zullen we één soort 'onder handen' nemen. De vraag voor dit jaar is: broeden er gierzwaluwen op Texel en zo ja, waar en hoeveel? Zwaluwen Voordat ik meer over de gierzwaluw zelf vertel, nog even wat over de andere zwaluwen, zodat u de soorten niet door elkaar haalt. Met zekerheid broeden er nog drie andere soorten zwaluwen op het eiland. Het meest algemeen is de boerenzwaluw, dan komt de huiszwa luw en tenslotte de oeverzwaluw. Deze ■soorten zijn makkelijk uit elkaar te houden. Zowel boeren- als huiszwaluw zijn op de bovenzijde heel donkerblauw tot zwart en op de onderzijde wit tot vuilwit. De huiszwaluw heeft echter een witte stuit (tussen de donkere staart en rug bevindt zich een opvallend witte plek) en een korte, niet diep ingesneden staart. De boerenzwaluw heeft juist wel een lange heel diep gevorkte staart en bovendien een kastanje-bruine keel en voorhoofd. De oeverzwaluw is kleiner en op de bovenzijde geheel bruin. Over de witte onderzijde loopt een bruine bosrtband. Ook de bouw van het nest en de nestplaats zijn de soorten gemakkelijk te herkennen. De oeverzwaluw ontwijkt de mensen zoveel mogelijk. Het is een echte holenbroeder, die zijn nestholle tjes zelf graaft. Vroeger veel in tuinwal- len, nu nog in steile kanten van brede sloten en dergelijke. De (kunststof) beschoeiingen en verstevigingen van walkanten langs een aantal kanalen van het waterschap hebben de mogelijkhe den tot het graven van nesten, sterk beperkt. Waarschijnlijk ook wel door andere oorzaken is de oeverzwaluw op Texel heel sterk achteruit gegaan. Boeren- en huiszwaluw leven veel meer in de omgeving van de mens. De boerenzwaluw broedt, zoals zijn naam al zegt, hoofdzakelijk in het 'boerenland', d.w.z. in stallen, schuren, schuurtjes, kippenhokken en dergelijke. Soms ma ken ze ook wel eens een nest buiten tegen de muur onder een daklijst. Dat is ook de plaats waar de huiszwaluw nestelt. Huiszwaluwen hebben echter een geheel dicht nest met een vlieg opening aan de zijkant, de boerenzwa luw heeft slechts een open, half kom metje. De huiszwaluwen broeden graag in groepjes, zowel tegen boerderijen, als in de dorpen. Echter altijd tegen huizen aan en nooit erin, zoals de naam mis schien doet vermoeden. De grootste kolonie op Texel vinden we de laatste jaren op hoeve Vredelust langs de Californiëweg. In alle dorpen op het eiland broeden ze ook. De meeste in Den Hoorn (vooral langs Diek) en Oosterend, maar ook in De Koog (tot midden in de Dorpsstraat) en Den Burg (bijvoorbeeld in de Kogerstraat). De bewoonde nesten van de huiszwaluw hebben we voor de laatste jaren nog al eens geteld: op Texel broedden in de jaren 1975, 1976 en 1978 respectievelijk 134, 135 en 164 paar. De gierzwaluw Terug nu naar de gierzwaluw, het eigenlijke onderwerp van dit artikel. Het klinkt misschien gek, maar de gierzwa luw is geen direkte familie van de andere zwaluwen. Ze vormen op grond van een andere bouw en een ander gedrag een heel eigen familie. Nog veel meer dan de andere zwaluwen, zijn de gierzwaluwen aangepast aan het leven in de lucht. Ze komen eigenlijk alleen maar naar bene den om te broeden en voor de jongen te zorgen en soms om te slapen. Slapen doen ze echter ook hoog in de lucht, tot 3.000 meter hoogl Ook de paring vindt dikwijls in de lucht plaats, alsmede het verzamelen van nestmateriaal: rondzwe vende strootjes, veertjes etc. Ze hebben zulke zwakke pootjes dat ze er niet op kunnen staan; met hun scherpe nagel tjes kunnen ze hoogstens tegen een muur aanhangen. Gierzwaluwen zijn zowel aan de boven- als aan de onder zijde geheel donkerbruin (bijna zwart). Alleen de keel is wat lichter. Ze hebben een korte gevorkte staart en opvallend lange, gebogen vleugels. Ze zijn boven dien aanmerkelijk groter dan de andere zwaluwen. Dikwijls vliegen ze in grote groepen en vallen op door hun hoge 'gierende' roep (vandaar de naam). Waar moeten we de nesten van gierzwaluwen nu zoeken? Uitgebreide excursies naar afgelegen natuurgebie den of de polders hoeven we zeker niet te maken. Gierzwaluwen broeden na melijk het liefst gewoon op daken of in torens. Hun nesten liggen onder de pannen, achter daklijsten of dakranden en soms zelfs in oude nesten van huis zwaluwen. Op alleenstaande huizen in het buitengebied of in nieuwbouwwij ken, zal men ze zelden aantreffen. Gierzwaluwen geven de voorkeur aan de oudere huizen in de dorpskernen. Het broeden duurt een kleine drie weken. Het mannetje en het wijfje lossen elkaar daarbij regelmatig af. Ze zijn gedurende die tijd dus regelmatig bij het nest te vinden. Ook als er jongen zijn komen ze natuurlijk veel bij het nest om te voeren. Dat hoeft echter niet altijd het geval te zijn. Met slecht weer vliegen ze soms tot voorbij de slecht-weer-zone of depressie om voldoende insekten te vangen. In de keelzak die ze hebben, slaan ze duizenden insekten op om later naar de jongen te brengen. Deze kun nen tijdens zo'n periode wel 4 dagen zonder voedsel I Ze raken dan wel in een soort slaaptoestand, waarbij lichaams temperatuur en hartslag afnemen om energie te sparen. De gierzwaluw op Texel Wat is er tot nu toe over het voorko men op Texel bekend? Omdat gierzwa luwen alleen maar insekten eten, zijn het echte zomervogels. Doortrek vindt bij ons plaats van ongeveer begin mei tot begin september. Daarvoor en daarna worden nog wel eens enkelingen ge zien. De hele zomer kunnen we de soort boven Texel zien, vooral vaak boven de Horspoldertjes. Dat zijn misschien broedvogels uit Den Helder of de kop van Noordholland. Het kunnen ook niet broedende vogels zijn die rondzwerven. Gierzwaluwen leggen namelijk pas eitjes in het jaar waarin ze twee jaar oud worden. De aantallen die doortrekken zijn soms erg groot: zo zagen we op 8 juni 1976 tussen 5 en 8 uur 's avonds over de duinen bij De Koog, tenminste 3.600 exemplaren naar het noorden trekken. Van het broeden is veel minder bekend. In het begin van deze eeuw was de soort waarschijnlijk broedvogel in Oosterend. Jan Drijver noemde in 1958 Den Burg broedplaats, maar hij vraagt zich af of er wel ieder jaar gierzwaluwen op Texel broeden. Zeker is dat in 1962 2 paren in Den Burg en 1 paar in De Cocksdorp tot broeden kwamen. Ten slotte vond mogelijk in 1976 nog een broedgeval in Den Burg plaats. Meer is er niet bekend. We hopen dan ook dat veel lezers van 'De Witte Lieuw' dit jaar vooral in juni en juli op eventuele broedende gierzwalu wen willen letten. Van uw ontdekkingen blijven we natuurlijk graag op de hoog- tel Overdag ben ik meestal in het Na tuurrecreatiecentrum, 's avonds meestal thuis in De Koog. Adriaan Dijksen

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 6