Welgemeende dankwoorden Dl) afscheid Hans Mulder Kunst- en antiekmarkt onder strenge regels VAN HET RAADHUIS Muziekonderwijs nu op alle basisscholen B en W drukken misstanden de kop in Wie doet mee aan slotconcert van Musica Tex/a? Geslaagd aan „De Vijfsprong" Bijlage in dit nummer Windsurfclub houdt wedstrijd bij Westerslag Mededelingen van B. en W. Nachtbedrijven 92e JAARGANG NR. 9389 VRIJDAG 29 JUN11979 TEXELSE4^ COU RANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, T - -m 1,1 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Den Burg, telefoon (02220) 3543. f 4 r% //I i/)W Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,50 per kwartaal Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich I lir.fi f111If f r, f, t/ 1 Iff r.ft/f r.iljf f a 70 cent incasso; los 50 cent. tot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., *-ƒ 1/l//f £14/K4r M Lf f V sX 1/ V J tl* rtSVt' Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. J V-V Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. De integratie van het algemeen vormend muziekonderwijs in het lesprogramma van de basisscholen is de grootste verdienste geweest van Hans Mulder als directeur van de Muziekschool Texel. In dat opzicht loopt Texel in Nederland voorop en de voldoening over dit feit klonk dan ook door op de woensdagavond in de Luberti-school gehouden afscheidsreceptie. Zoals bekend is Hans Mulder na vier Texelse jaren benoemd tot directeur van een streekmuziekschool te Maassluis. „Daarmee kunnen we u feliciteren maar we moeten de Texelse gemeenschap ermee condoleren", alsdus burgemeester Engelvaart, een der sprekers. In de opvolging van de heer Mulder is nog niet voorzien. De sollicitaties zijn nog niet afgehandeld en het staat ook reeds vast dat de muziekschool het een tijdje zonder directeur zal moeten doen. De afscheidsbijeenkomst werd bijge woond door vele onderwijskrachten, personeel, commissie van toezicht, leer lingen, een afvaardiging van 'Excelsior', de burgemeester en wethouder West dorp. Verschillende sprekers schetsten de verdiensten van de scheidende di recteur zonder daarbij een geflatteerd beeld te hoeven oproepen, want het is boven elke twijfel verheven dat Mulder bijzondere capaciteiten heeft. Dat was al duidelijk toen hij destijds werd aange nomen wat toen voor administrateur G. A. Oskam van Cultureel Werk aanlei ding was om de verwachting uit te spreken dat de directeur wel niet lang op Texel zou blijven. Het viel dus mee dat toch nog vier jaar van hem kon worden geprofiteerd. Afgezien van de promotie die de nieuwe functie inhoudt, was ook het niet toegewezen krijgen van een woning door de gemeente aanleiding om elders te solliciteren. Daarover bleek woensdag echter weinig bitterheid te bestaan, temeer daar men het er over eens leek te zijn dat Mulder op den duur evengoed wel zou zijn vertrokken. Veel muziek De afscheidsavond kreeg een aange naam karakter door verschillende muzi kale intermezzo's, zowel in het klassieke als het lichte vlak. Ans Starkenburg (fluit) en Piet Tuinema (gitaar) vertolk ten op uitstekende wijze het largo uit een nocturne van Varulla. Indrukwek- Op verzoek ven tie heer Kassenaar imidden hangt mevrouw Mulder haar man de „onder scheiding" om. kend was ook de wijze waarop Betty Bakker op bugel en op de piano begeleid door Tineke Schoo het moei lijke Carnaval de Venise ten gehore bracht. Gewaardeerd werd ook een tweetal optredens van de werkgroep lichte muziek, onder leiding van Betty Bakker. Hard gewerkt De heer C. Witte, voorzitter van de Welzijnsstichting (waar onder de mu ziekschool ressorteert) zei dat Mulder bijzonder veel werk heeft verzet in zijn Texelse periode. Wat betreft de eerder genoemde integratie van het muziek onderwijs in het basisonderwijs zei Witte dat 15% van de Texelse bevolking nu door het onderwijs van de muziek school wordt bereikt. De 'participatie graad' is de hoogste van heel Neder- Begrip Burgemeester J. A. Engelvaart vroeg begrip voor het woningtoewijzingsbe leid van de gemeente. De situatie is bijzonder moeilijk. Enerzijds staat de gemeente voor de taak de 'eigen- krachten (onderwijzers e.d.) aan een huis te helpen, maar anderzijds kan dat niet al te zeer ten koste gaan van de andere woningzoekenden op het eiland. Op dit moment heeft de gemeente acht echtparen onder te brengen maar het ziet er allerminst naar uit dat dit zal lukken. Er hoeft niet aan te worden getwijfeld dat de gemeente het goed voor heeft met de muziekschool. Als vaststaand feit kan nu wel worden aangenomen dat de eerstvolgende uitbreiding van de oude Ulo eindelijk een behoorlijk onder komen voor de muziekschool zal bete kenen. De burgemeester bracht in herinne ring dat de integratie van het muziek onderwijs in het basisonderwijs al direct door Mulder werd aangepakt. In 1975-76 werd met een experiment begonnen alsmede één applicatiecursus (voor de onderwijskrachten). Het jaar daarop werd een stap verder gedaan en uiteindelijk was het hele Texelse basis onderwijs (42 klassen) bij het muziek onderwijs betrokken, een situatie die uniek is in het land. Het kost overigens wel wat: f20,— per Texelse inwoner. Als geschenk overhandigde de heer Engelvaart een boekwerk over Texel. Opperkoffiezetter Verder werd gesproken door de heer Piet Bakker als voorzitter van de com missie van toezicht op de muziekschool. Hij maakte ook melding van de goede contacten in de privésfeer. Hij gaf als geschenk het boek 'Een kunstenaar zag Texel' en overhandigde bloemen aan mevrouw Mulder. Namens het personeel sprak de heer F. Kassenaar. Ook hij liet uitkomen dat Mulder niet alleen een harde werker Hoewel het daar aanvankelijk niet naar uitzag, zullen deze zomer toch wekelijks kunst- en antiekmarkten worden gehou den in het Ankerpark te Oudeschild. Verschillende deelnemers aan de markt van de afgelopen jaren vonden het jammer, dat er deze zomer niets dreigde te gebeuren en hebben zelf het initiatief genomen. De eerste markt is op zaterdag 7 juli, aanvang 14.00 uur. De gemeente heeft inmiddels vergunning versb-ekt. jËIIIIIIIIIIIIIIIIIII|JIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIU£ 1 eWssikk Hoorn, I rjAWiya Protonweg 12, 3 1 02290 - 18970 1 Heerhugowaard, 1 Edisonstraat 6, 02207 - 18066 Specialisten in: personenwagenbanden, vrachtwagenbanden, tractorbanden, industriebonden, motorbanden, schokdempers, balanceren, uitlijnen. iDs Bandenkeizer voor bedrijven particulieren, met kortingen tot 55%. Kees Pol is afwezig Svan 19 juni tot 8 juli. sVoor inlichtingen en ispoedgevallen kunt lU Heerhugowaard ibellen. mini De organisatoren aangevoerd door de heerS. Bosma uit Den Burg, zijn bezig de in aanmerking komende exposanten te benaderen. Tal van toezeggingen zijn al binnen. Er komt iemand die uit aange spoeld hardhout snijwerken vervaardigt, er komt een expositie van antiquair Jelle Wiersma, Lenie van 't Noordende uit De Cocksdorp komt portretten tekenen en de heer Bosma zelf laat zijn collectie oude ansichten zien. Gehoopt wordt dat ook de familie Dros weer bereid zal zijn zelfgebakken Texelse koek (en koffie) aan de man te brengen, leder die aan de markt wil meedoen wordt verzocht met spoed kontakt op te nemen met de heer S.Bosma, Kogerstraat 10, telefoon 02220-3023. De exposanten dienen zelf voor hun kraampje, tafels en eventuele andere benodigdheden te zorgen. De gemeente heeft de vergunning voor de kunst- en antiekmarkt aan vrij strenge voorwaarden gebonden. Het gemeentebestuur was nl. van mening dat de diverse toeristische markten die er de laatste jaren zijn bijgekomen, lang niet altijd aan redelijke kwaliteitsnormen beantwoordden. Vaak werd de lading niet door de vlag gedekt. Wat als kunst en antiek werd gepresenteerd was vaak rommel of er was sprake van een gewone handelsmarkt waarvan over- kantse kooplieden dan ook graag ge bruik maakten. Als gevolg van de klachten die het gemeentebestuur daar over bereikten zijn nu regels gesteld. Bepaald is dat op kunst- en antiek markten in geen geval "nieuw antiek" of rommel mag worden verkocht. Wat de kunstexposities betreft mogen alleen Texelse kunstenaars en Texelse kunst en curiosaverzamelaars worden toege land. Witte betreurde het dat het voor de gemeente niet mogelijk was geweest de heer Mulder aan de door hem gewenste woning te helpen, waardoor zijn vertrek is versneld. Hij deed een klemmend beroep op het gemeentebe stuur om in de naaste toekomst een ander beleid te voeren, niet alleen voor de nieuwe muziekschooldirecteur maar ook voor de aan te stellen jeugdwerk begeleider en de leider van het Mensen Zonder Werk-project. Als afscheidsge schenk overhandigde Witte een ingelijs te tekening van Nel Koorn-Kikkert, voorstellende de Kerkesteeg te Oude schild. laten. Een lijst van deelnemers moet zelfs tevoren aan het college worden voorgelegd. Gewone markthandel moet beperkt blijven tot de markt in Den Burg. De curiosa dient zich -buiten de antiek- te beperken tot verzamelingen van postzegels, munten etc. of produk- ten van particuliere handvaardigheid. In het uitstallen van curiosa is de Texelse antiekhandelaar dus duidelijk beperkt. Kleinschalig De door de gemeente gestelde regels hebben een algemeen karakter en zijn dus ook van toepassing op andere "marktachtige" vermakelijk heden. Zo is bepaald dat evenementen met dieren (zoals de schapenmelkerij in Den Hoorn en de dwerggeitenkeuring in Den Burg) alleen mogen doorgaan als zij voldoen aan de regels die, door het districtshoofd van de veeartsenijkundige dienst zijn gesteld. Kramen met normale winkelnering mogen niet worden ge plaatst, tenzij de nering een heel bijzon der karakter heeft of een bijzondere attractie inhoudt. Verder dienen klein schalige vermakelijkheden en attracties in het evenement te overheersen. Hef fing van bijdragen door de deelnemers voor de muziekschool was maar dat er met hem ook viel te lachen. Hij overhan digde als herinnering aan Texel 50 dia's en had een 'bijzondere onderscheiding' meegebracht. Het bleken de versierse len te zijn die hoorden bij de benoeming tot 'opperkoffiezetter'. Namens de Texelse basisscholen schetste de heer Jac. van Wolferen uit Den Hoorn de didactische kwaliteiten van de heer Mulder. De muziekschool directeur stond voor de moeilijke taak de meesters en juffen van de scholen wat bij te brengen. Van Wolferen voorspelde dat de heer Mulder ooit eens inspecteur van het muziekonderwijs zal worden en hoopte dat dit tot ruimere subsidiëring van het Texelse muziekonderwijs zou leiden. Een viertal leerkrachten uit De Cocksdorp bracht op originele wijze (door een 'klapliedje') waardering voor het werk van Mulder tot uitdrukking. Wethouder J. J. Westdorp getuigde van zijn bewondering voor hetgeen directeur Mulder de afgelopen vier jaar tot stand heeft gebracht. ,,lk heb erg veel van je geleerd en ik ben je ver schrikkelijk dankbaar". De scheidende directeur dankte de sprekers op zijn eigen wijze: kort en krachtig. Met klem riep hij alle betrok kenen op de gezamenlijk ingeslagen weg voort te gaan en de boel niet te laten verwateren. „Texel, ga door met uw rijke muziekleven". Ter afsluiting van het muziekseizoen 1978-79 zal het amateurorkest Musica Texla op dinsdagavond 3 juli in de Ned. Herv. kerk te Den Burg twee stukken voor symfonische bezetting instuderen, leder die viool, cello, hobo, fluit etc. bespeelt kan daaraan deelnemen. Be gonnen wordt om 20.00 uur. Een beperkt aantal instrumenten is beschikbaar voor degenen die bijvoor beeld als gast op Texel verblijven en hun instrument thuislieten. Wie hiervan ge bruik wil maken, wordt verzocht contact op te nemen met het secretariaat van Musica Texla, telefoon (02220) 3357 of met de dirigent D. Wassink, telefoon (02220)4109. Aan de INAS-opleiding van "De Vijfsprong" te Den Helder slaagden de volgende Texelse leerlingen: Anja Bak ker, Conny Bakker, Ann Roeper, Alie van der Vis, Liselotte Schermer, Simone Dros, Jacqueline Hin, Grietje Huisman, Mieke Bremer, Liesbeth van Sijp en Hanna van Sijp. mag uitsluitend op vrijwillige basis ge schieden en niet door verhuur van ge meentegrond. Er mogen geen gelden voor toegang tot de openbare weg worden geheven en de toegankelijkheid voor de aanwonenden aan het noodza kelijke verkeer moet worden gewaar borgd. Luidsprekers Luidsprekers mogen alleen worden aangebracht in overleg met de direkt omwonenden. De geluidssterkte moet op "aanvaardbaar" peil blijven en het voortdurend ten gehore brengen van mechanische muziek is verboden. Ver der is gesteld "Het primaire commerci ële doel -afgezien van de gunstige neveneffekten- dient zo mogelijk in de verkoopprijzen tot uitdrukking te wor den gebracht." Daarmee is waarschijn lijk bedoeld dat de aangeboden waar niet duur mag zijn. Verder is onder meer bepaald dat de organisatoren binnen een maand na afloop van de evenemen ten schriftelijke financiële verantwoor ding aan b en w moeten overleggen en ook moet een week voordat de festivi teiten aanvangen een plattegrond waar op de aktiviteiten staan aangegeven aan de directeur van gemeentewerken te worden overhandigd. Eventueel gebruik van een geluidswagen moet afzonderlijk schriftelijk worden aangevraagd en het vrijwel permanent ophangen van span doeken en dergelijke is niet toegestaan. Voor zover daar nog twijfel over mocht bestaan hebben b en w laten weten dat zij "indien de noodzaak zich voordoet" nadere voorschriften kunnen (laten) geven en zij wensen de initiatiefnemers veel succes. In dit nummer van de Texelse Courant bevindt zich de bijlage met een weekoverzicht van de evene menten van „Recre-ektief" en andere dagelijks wisselende attrac ties voor toeristen. Dezelfde bijlage (maar dan gedrukt met steunkleur) Is toegevoegd aan het zojuist uitgeko men juli-nummer van „Texeltoerist". We verzoeken onze lezers de bijlage aan hun gasten te geven. De uitge vouwen pagina's kunnen ook als aanplakbiljet worden beg ruikt. Voor de bijlage van volgende week kunnen evenementen tot uiterlijk maandag a.3. worden opgegeven bij de redaktie van de Texelse Courant. De Windsurfclub Texel houdt zondag weer een wedstrijd maar deze keer wordt deze niet gehouden bij Dijkmans huizen maar aan de Westkant van het eiland, bij het strand Westerslag. Ge start wordt om 14.00 uur; de breefing is om 13.30 uur. Leden kunnen meedoen voor f5,00; niet leden voor 77,50. leder dient voor een eigen zeilplank te zorgen. Na afloop wordt er samen met de kustzeilvereni- ging Westerslag een barbecuefeest ge houden, aanvang 18.00 uur. Ter bestrij ding van de kosten wordt een bijdrage gevraagd, eventueel in natura. De kustzeilvereniging heeft die dag ook een bijzonder evenement. Zij voeren nl. een "rondje om Texel" uit, start om 11.00 uur. Bij de succesvolle ronde om Texel van vorige week waren heel wat leden zodanig bij de organisatie betrok ken, dat ze zelf niet konden meedoen. Daarom wordt nu een "onderlinge" ronde gemaakt. w Aan de volgende horecabedrijven zal een z.g. nachtvergunning (open van 22.00-04.00 uur) worden verleend: De Koog: De Beerekuil, Dorpsstraat 14, 't Galjoen, Dorpsstraat 2a, Oudeschild: 't Steigertje, De Ruyterstraat 84, Den Hoorn: De Loods, Witteweg 15, De Cocksdorp: De Rog, Kikkertstraat28. Het aantal aan bestaande bedrijven verleende vergunningen is overeen komstig de uitspraak van de gemeente raad van 8 mei j.l. inzake de wijziging van artikel 23 van de Algemene Politie verordening op grond waarvan de aan wijzing van een zeer beperkt aantal nachtbedrijven mogelijk werd gemaakt. Vorenstaande aanwijzing is overeen komstig het advies van de Commissie algemene zaken, die bij haar advies mede heeft laten wegen de aard en ligging van de bedrijven, alsmede de in richting, waarbij tevens in aanmerking werd genomen de brandpreventie en mogelijke geluidsoverlast. Wat dit laat ste betreft; ieder nachtbedrijf zal slechts van 22.00 tot uiterlijk 03.30 uur muziek ten gehore mogen brengen via een geluidsbegrenzer, die door de gemeente afgesteld en verzegeld zal worden, Levende muziek zal slechts een afzon derlijke vergunning worden toegestaan. Gedurende 30 dagen na deze be kendmaking kan iedere belanghebbende (natuurlijke- of rechtspersoon) die door voornoemde beschikking(en) recht streeks in zijn belang is getroffen, een gemotiveerd bezwaarschrift indienen bij de burgemeester. De vergunningen lig gen gedurende de beroepstermijn voor een ieder ter inzage op het gemeente huis, algemene zaken, kamer 209. Schorsing van een of meer van boven genoemde beschikkingen kan eventueel worden gevraagd aan de voorzitter van de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State gelijktijdig met de indiening van een bezwaarschrift bij een gemoti veerd verzoek en met overlegging van de betrokken stukken. Nadere informa tie hierover wordt u desgevraagd op de afdeling algemene zaken ten gemeente huize verstrekt.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1