louwfondsplan biedt rijke variatie aan woningen Dip/omazwemmen in zwembadMolenkoog Schoonmoeder l Siem de waal draalt films voor ouderen lilülillli Ij! Vier auto's opengebroken Windsurfwedstrijd bij Paal 21 - t tUDAG JUU 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 13 ffittlraQf nmimmtt Het ziet er naar uit dat begin tlgend jaar een begin kan wor- ;n gemaakt met de bouw van 85 oningen in het zg. artikel 11- ibied in Den Burg noordwest et nog niet bebouwde terrein in de Beatrixlaan). De commis- e ruimtelijke ordening ging don- rdagavond akkoord met dit ider auspiciën van het Bouw- inds Nederlandse Gemeenten t te voeren project en was jzonder verheugd over het door e architecten Breed, Treffers en /evers uit Heerhugowaard ge laakte ontwerp. De nieuwe wijk valt niet alleen op jor zijn bijzondere plattegrond maar >oral door de enorme variatie in oningtypen. Er zijn geen twee wonin- en geheel gelijk. Dat het niettemin logelijk is deze woningen voor een lage rijs te bouwen komt omdat volgens ilkens terugkerende standaardmaten rordt gewerkt zodat toch veel onder- elen in serie kunnen worden vervaar- igd. Zo zijn in het hele project niet meer an 23 verschillende soorten kozijnen irug te vinden. De variatie is ontstaan oor het telkens maken van nieuwe ombinaties uit min of meer uniforme lementen. Het zijn allemaal koopwoningen, zo- rel in de vrije als in de premiesector. De irijzen, op basis van het huidige peil, uilen variëren van f120.000, tot 250.000,-. Volgens het geldende bestemmings- ilan zouden op dit terrein veel minder luizen komen. In verband met deze ifwijking moet nu een artikel 19-proce- lure worden gevoerd. De vergadering van de commissie uimtelijke ordening werd ook bijge- 'odpd door vertegenwoordigers van iet architectenbureau en het Bouw- onds Nederlandse Gemeenten. Van die :ant werd meegedeeld dat de huizen, lie in twee gesloten ringen worden lebouwd, in slechts twee verschillende ireedtes zullen worden gemaakt: 4,50 neter (de 24 goedkoopste premiewo- lingen) en 5,70 meter. Op het punt vaar de cirkels van de 'acht' elkaar aken komt een extra hoog huis waar je jnderdoor kunt rijden of lopen. De erreinen binnen de cirkels zullen wor- ien verkaveld in tuinen die bij de huizen ïoren. Verder kan men hier meer dan IOO auto's kwijt, de meesten in garages. Texelse aannemer Het is de bedoeling dat de bouw door een Texelse aannemer wordt uitge voerd, die dan wel aan zodanige voor waarden moet voldoen dat er garantie is dat de eenmaal overeengekomen prijs gestand wordt gedaan en dat de aanne mer er niet op failliet kan gaan. Gebrui kelijk is dat de aannemer een afstands verklaring tekent en dat wordt gewerkt met een bankgarantie of borgstelling. Als het Bouwfonds het plan heeft uitgewerkt zal een aannemer worden uitgenodigd in te schrijven. Het staat nu al vast dat er veel belangstelling voor deze huizen zal zijn. Bij de toewijzing komen huurders van woningwetwonin gen het eerst in aanmerking en vervol gens degenen die al een huis bezitten en dit aan een Texelaar verkopen. Commissielid Jan Stolk wilde de kei harde belofte dat de woningen door een Texelse aannemer (of een combinatie van meerdere Texelse aannemers) wor den gebouwd. Hij maakte bezwaar tegen het plan van het Bouwfonds om een bepaalde ruimte bij een der huizen tot winkeltje te bestemmen. ,,Er zijn al meer dan voldoende winkels in Den Burg". Stolk wou ook weten hoeveel geld het Bouwfonds voor zijn bemoei ingen in rekening zal brengen. Cor Ellen zei dat in de periode dat de bouw van start gaat, een grote landelij ke aannemer op Texel bezig is. Hij verwachtte dat deze zou trachten van de gelegenheid gebruik te maken om ook de Bouwfondswoningen in het artikel 11-gebied te bouwen. Twee aannemers? J. C. Dros vond het project rijkelijk groot voor één aannemer en stelde voor er twee in te schakelen. Volgens het Bouwfonds brengt dat 4 tot 6% extra kosten met zich mee maar Dros geloof de daar niets van. Hij wees erop dat de huizen met twee aannemers ook sneller klaar zijn. Er werd nog wat gekibbeld over de vraag of in deze wijk nu wel of niet een winkeltje moest komen. Cor Ellen en Jan van Asselt waren het in deze niet met Stolk eens. Later werd duidelijk dat het geval nauwelijks de praat waard was, want het ging om een ruimte van slechts 16 m2, de oppervlakte van een gemiddelde garage. Vrij Door de Bouwfondsvertegenwoordi ger werd er op gewezen dat de toekom stige eigenaars van de woningen in geen enkel opzicht aan het Bouwfonds zijn gebonden. Voor financiering en verze kering zijn ze dus niet op het Bouwfonds aangewezen. Het is de bedoeling dat de premiewoningen worden gebouwd voor een prijs die ruimschoots binnen het maximum ligt dat voor de verschillende categoriën geldt. Door een kleine over schrijding van de bouwkosten komt men dus niet in een minder gunstige (lagere premiel categorie terecht. Zoals bekend houdt de nieuwe premieregeling ook rekening met het inkomen. Iemand met een laag inkomen die het goed koopste huis koopt, kan het eerste jaar wel f8.500,— krijgen. W. Helder drond erop aan dat de toekomstige eigenaars inspraak krijgen bij de inrichting van de binnenterreinen. Crossterrein B. en W. willen trachten te bereiken dat een stuk van het vliegveld dat thans niet als zodanig in gebruik is, tot motorcrossterrein wordt bestemd, aldus werd in de rondvraag meegedeeld. Het bestaande (in feite illegale) crossterrein aan de Muyweg wordt thans afgegra ven. De MAB-club had zelf voorgesteld een nieuw crossterrein noordelijker in de polder (bij de Slufter) te maken, maar dat vond het college ongewenst. Er wordt thans overleg gevoerd met het bestuur van het Luchtvaartterrein. Het land dat men op het oog heeft wordt thans verpacht aan veehouder De Wit. Van J. C. Stolk kwam het voorstel om het nieuwe crossterrein aan te leggen op de vuilstortplaats, maar zijn enthousias me werd door niemand gedeeld. W. Helder vond dat de fietspaden op Texel beter bewegwijzerd moeten wor den, liefst met 'paddestoelen'. Aan de Waddendijk ligt nu een prachtig buiten dijks fietspad dat helemaal niet is aan gegeven waardoor er te weinig gebruik van wordt gemaakt. De burgemeester zei dat het door Helder bedoelde fiets pad van aanwijzingen zal worden voor zien nadat het door Rijkswaterstaat aan het Waterschap is overgedragen. In da nacht van dinsdag op woens dag werden vier langs de Epelaan In De Koog geparkeerde auto's opengebroken en drie daarvan met rode verf beklad. Twee van de eigenaars kwamen aan gifte doen van diefstal. Uit één auto was een boxje met 24 cassettes wegge haald en uit een ander een radio installatie. Beide auto's liepen lakscha- de op. De politie vermoedt dat onbe kenden in de vierde (roodkleurige) opengemaakte auto het potje rode verf hebben aangetroffen waarmee zij de andere voertuigen hebben besmeurd. De eigenaar van deze rode auto had zich woensdagavond echter nog niet op het bureau gemeld. Oud-Texelaar Siem de Waal uit Pieter Maritzburg (Zuid-Afrika) draait maan dagavond om 20.00 uur in 'De Hollebol' uitsluitend voor de leden van de afdeling Den Burg van de Ouderenbond. Kaarten voor deze avond kunnen kosteloos worden verkregen in 'De Hollebol' op vrijdag 6 juli tussen 14.30 en 16.30 uur. De films zijn allemaal door Siem de Waal zelf gemaakt sinds het eind van de jaren veertig. Hij maakte de opnamen met geen enkel ander doel dan het vastleggen van zoveel mogelijk Texelse gezichten. Vele honderden ingezetenen werden in de loop der jaren 'verzameld'. Bij vorige gelegenheden is het vertonen van deze opnamen steeds een geweldig feest van herkenning gebleken. Zondag 8 juli wordt bij hst strand van paal 21 (De Koog) een windsurf wedstrijd gehouden, georganiseerd door het strandpaviljoen Camel Club in samenwerking met het Wlndsurf- centrum Texel. Inschrijven voor deze wedstrijd is mogelijk tot 11.00 uur. De briefing volgt om 12.00 uur en om 13.00 uur is de start. Inschrijfkosten bedragen f5,— per persoon. Men moet gebruik maken van zijn eigen zeilplank. Een beperkt aantal is bij Camel Club te huur. Na afloop (naar schatting tussen 16.00 en 17.00 uur) is de prijsuitreiking in het paviljoen. Deelnemers kunnen zich ook telefonisch opgeven, via nummers (02228) 611 of (02220) 4575. -0*S0/V\pjOOM Bij de vrijdag in zwembad Molenkoog gehouden zwemexamens zijn voor het diploma A in totaal 82 kandidaten en voor het diploma B 92 kandidaten geslaagd. Dit betekende dat geen van de opgekomen zwemmers en zwem sters afgewezen behoefde te worden. De geslaagden zijn, diploma A: Ma- riëlle Driehuis, Berend van de Heide, Francien Vrieswijk, Klazina Nieboer, Ronald Hoogerheide, Maarten Roeper, Niels Jimmink, Martine Krapier, Jan Nico van de Ploeg, Simon Troost, Marion G. Geus, Edwin Bakker, Sandor Mantje, Stado Hamer, Herma Broek man, Marleen den Houter, Samantha Koorn, Ivo de Porto, Colinda de Vries, Erik Schneider, Jan Kuiper, Armando Boom, Andrea Keijser, Leonie Kooi man, Arie Pieter Grootjen, Johanna Dijkshoorn, Sjirk Brans, Menno Moer beek, Marcel Banda, Menno Koorn, Josina Westerlaken, Edwin Leystra, Mike Nolting, Natasja Hornby, Christa Kamminga, Ronald van de Wetering, Marina van Tatenhove, Leopold Beek huis, Richard van Tatenhove, Agnes Groen, Chris Ruiter, Jacob van Heer waarden, Simone Spaans, Marco Wit te, Sabina Daalder, Hendrik Messema- ker, Maria Hoedjes, Harry Smit, Sandra Zegers, Yvonne Gort, Peter Graaf, Anthonie Helsloot, André Zegers, Rob van Heerwaarden, Pia Mosk, Alma Grooff, Magda van de Mer, Arno Smit, Marc van Heerwaarden, Rick van de Geest, Esther van Veen, Marieke van de Hoek, Wim Groen, Cindy Combé, Mo nica Smit, Jan Willem Reuvers, Miranda Boon, Petra Rolvink, Jan Timmer, Maria van der Slikke, Johan Reuvers, Ellen Pieterse, Simon A. Lap, Willem Plattegrond van de In het artikel H-gebiedgepro/ekteerde Bouvefandswoningan. Jimmink, MarCO de Bruin, Heieen Stark, Theo Barhorst, Martin Bakker, Frans Coevert, Clarck de Boer, Jan Spoelstra en Marjan Coevert. Voor het B-diploma slaagden: Jan Kooy, Benno Dros, René Daalder, Jo hanna van Heerwaarden, Chantal Witte, Paulien van de Wetering, Danny Wes terlaken, Marco Beekhuis, Nico Rijk, Marianne Waayer, Brigitte Bruining, Yvonne Broersma, Greta Vrieswijk, Walter Witvliet, Jeroen Witte, Paul Timmer, Cor de Boer, Eveline van Leer- sum, Esther van Zeijlen, Cor Elsen- doorn, Gerko Praamstra, Sheila Keijser, Jan Hein Studulski, Pieter Koper, Jan Willem van Groenigen, Yvo Zutphen, Norbert Eelman, Lennart Fonds, Don Boot, Cor Snoey, Mirjam Zoetelief, Serge Prins, Nienke Blanken, Peter de Haas, Gemma Praamstra, Elly van Len ten, Willem Eelman, Ellis van Egmond, Eric Hin, Ariëtte Commijs, Sebastien Vaars, Niels Kossen, Johan Gieles, Albert Everaarts, Colette Kikkert, Ingrid van Lubeck, Danielle Rungs, Suzan Westerlaken, Esther Pansier, Yvonne Visser, Janet van Lingen, Margo Witte, Polly Höhner, Monique Daalder, Yvon ne Wijtten, Hans Kiljan, Monique Rijk, llonka de Boer, Monique den Braven, Erik Pekel, Sabine de Groote, Lonneke de Smidt, Rudi Endenburg, Linda Zijm, Angelique Banda, Jan Riekus Jansen, Annelies Gieles, Erwin Zoetelief, Karin Eelman, Margretha Prins, Judith Graaf, Sandra van Hoven, Ronny Vermeulen, Jacqueline Bakker, René Groot, Ard Schraag, Bianca Geus, Nancy Wester laken, Carla Barhorst, Annemïeke Bak ker, Auke Rienstra, Astrid Nauta, Alma de Graaf, Mary Koorn, Saskia Gaas beek, Jan Zijm, Martine Burger, Michael Rüngs, Richard Dijker, Linda Zijm, Poulien Verhagen en Romein Dros. FEUILLETON Door L. van Schooten. 10. Over de tafel greep hij haar hand en ze liet die in de zijne. Bijna schuw zag ze hem aan, bang dat haar ogen haar gedachten te openlijk zouden verraden. „Jij bent niet doodgewoon", zei hij. „Jij bent voor mij de eerste de bes teletterlijk en figuurlijk. Misschien denk jij van jezelf, dat je „méér een conductrice" bent, zoals sommige men sen zeggen" zijn stem klonk bitter, hij dacht aan zijn moeder „maar ik zou alles aandurven, samen met jou". „Jits", pleitte hij verder, want de stilte tussen hen werd haast breekbaar, „als je ook maar een klein beetje om me geet dan „En als ik dat niet doe?" vroeg ze. „Danjahij zuchtte. „Als ik nu es géén klein beetje om je gaf?" Hij zag haar aan en opeens straalden hun ogen elkaar toe. „Wét zeg je daar? Néé. Jits, je wilt toch niet zeggen „Ja, dat wou ik wél zeggen „Eerlijk gezegd", zei ze later, toen ze weer kans had gezien haar gedachten te ordenen, „als ik eerlijk ben dan moet ik zeggen dat ik jou al meteen erg graag mocht. Juist ook omdat je je zo helemaal niet opdrong. Zo'n man wil ik later hebben, dacht ikmaar ik dacht nog niet: die man wil ik later hebben. En vanavond dacht ik: nu zet ik er een streep onder. Ik ben blij dat ik hem heb leren kennen, ik weet nu dat er zulke jongens zijn, als ik nog eens trouw moet het met zó iemand zijn. Maar ik durfde er niet aan denken dat „Dat ik van jou hield vanaf het eerste ogenblik dat ik je daar in de zon zag staan". Onderweg naar huis spraken ze niet veel, ieder was verdiept in zijn eigen gedachten. „Zeg", kwam Bert opeens, „zeg, meisje van Polderman Ze zag op, lachte naar hem. „Zeg jij het maar, jongetje van Hoorn- wijck". „Wanneer zien we mekaar weer?" „Tjadat zal wel moeten, niet?" „Natuuurlijk zal dat moeten. Als het aan mij lag, morgen al". „Nee, Berthardlopers zijn dood- lopers. En trouwens, ik kan morgen niet. Ik heb thuis ook nog wel wat te doen, en ik volg een cursus". „Wat?" „Engels". „En ik studeer nog steeds, en ik moet wel eens overwerken". „Jij moet allereerst om je toekomst denken. En je kunt je moeder ook niet telkens alleen laten". „Nou, dan kom je bij ons". „Nu al? Zou dat niet beter nog wat kunnen wachten?" „Misschienzei hij, wat wreve lig. Wat zou 't nu fijn zijn wanneer hij bij moeder kon komen en zeggen: „Mor genavond komt ze hierl" Maar er zou nog heel wat water door de zee moeten stromen, voor moeder dat fijn zou gaan vinden. Die vond de Marjories en de Mia's nog altijd ideale levensgezellinnen voor haar zoon. „Woensdagavond, kun je dan?" „Dan heb ik les". „Hoe laat gaat die uit?" „Negen uur". „Lekker vroeg. Dan kom ik je afhalen. Waar is 't?" „Instituut Mercurius op de Groen markt". „Dat is afgesproken. Goed?" „Best", zei ze. Wat kreeg die woens dagavondles nu opeens nieuwe glans. Aan 't eind zou ze weten: Bert wacht op mei Ze waren nu al vlak bij de Onderdam- seweg, waar Poldermans kwekerij stond. Jitske remde. „Berthier moeten we dan maar „Ja", zei hij aarzelend, ,,'t duurt nog zo lang eer het woensdag is". Hij had haar graag een zoen gegeven, maar zo, midden op de weg, vlak bij haar huisHij stak haar de hand toe, hield de hare lang vast „Meisje ,(DagBert". „O jijschatl" Hij zag haar ogen donker worden. „Ik moet weg, jong". Ze wipte weer op de fiets. „Dagl" Hij zag haar na tot ze het laantje bij haar huis inschoot. Op het hoekje ging haar arm omhoog. Hij wuifde. Toen reed hij, diep in gedachten, langzaam naar huis. „Zo" zei z'n moeder blij^ „je bent gelukkig niet zo erg laat". Het was tien uur. „De Lomans zijn er nog". „Mooi", zei Bert verstrooid. Hij hing zijn jas op, keek even in de gangspiegel. Hij had het gevoel, dat ieder zijn geheim van zijn gezicht zou kunnen lezen. „Dag mevrouw Loman", groette hij hoffelijk, „dag Mia". „Wat een vént word jij toch", zei mevrouw Lomen, „zo'n zoon zou ik ook wel willen hebben". „Misschien krijg je wel zo'n schoon zoon", grapte mevrouw Van Hoorn- wijek. „Daar zal Mia dan voor moeten zorgen", lachte haar moeder met een blik naar het meisje, dat indolent een sigaret rookte terwijl haar donkere ogen tegelijk alles opnamen. Ze keek naar Bert zoals die door de kamer liep, fors in zijn donkere pak, een kleur op zijn gezicht van de fietstocht door de frisse avondwaarschijnlijk. Knappe vent, Bert. Goeie baan. Alleen een beetje 'n droge. „Vertel maar es, mama" zei Mia glimlachend „wat voor soort schoon zoon u hebben wilt. Dan zal ik wel iets in dat model uitzoeken". Ze keek Bert door half geloken oogleden aan. Wat was dat ventje nerveus, 's Kijken of ze hem nog niet een beetje meer kon opjagen. „Koffie, jongen?" vroeg zijn moeder bedrijvig. „Of heb je al gehad?" „Ja" zei hij argeloos „maar daarom lust ik nog wejeen kopje van u". „Zoals de koffie thuis smaakt, smaakt ze nergens" vond mevrouw Loman. „Waar heb je dan koffie gedronken?" vroeg zijn moeder luchtigjes, een scher pe ondertoon in haar stem. Daar had hij zich al wéér verpraat. „Ik ben naar de Looberg gefietst en daar heb ik in het restaurant een kop koffie gedronken" vertelde hij achte loos. ,,'t Is daar wel goed hè?" informeerde Mia. ,,'k Ben ook altijd nog van plan daar es naar toe te gaan. Zullen we 's samen, Bert, op een mooie avond?" Mia zag steeds kans de gewoonste dingen zó te zeggen, dat het leek of er een verborgen bedoeling achter lag. Anders was Bert er waarschijnlijk luchtig-schertsend op ingegaan. Maar die avond in het restaurant op de Looberg stond nog als in een lichtende lijst vóór hem, hij zag nog de ogen van Jitske, daar tegenover hemde gedachte dat Mia Loman, altijd flirtend altijd een beetje zwoel, daar met hem zou zitten, maakte hem korzelig. ,,'k Heb wel wat anders te doen", zei hij kort. „Wel wat béters te doen?" verstond Mia expres verkeerd. „Bert studeert hard" schoot zijn moeder te hulp, „vanavond is hij voor 't eerst es een eind gaan fietsen. Hij zit veel te veel binnen". „Binnen kan het ook leuk zijn" wist Mia en glimlachte als een sfinx naar Bert. „Jij ondeugd" zei haar moeder en toen naar Bert „ik heb toch zoveel met dat kind te stellen. Het wordt tijd dat er eens iemand komt die haar de baas wordt". „Hè ja" zei Mia „zo'n flinke, sterke man, waar een zwakke vrouw geen weerstand aan kan bieden. Weet jij 'r zo eentje voor me, Bert?" (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 13