Cultuur op Texel in 1937 Peter en Elliott" i Kunst is primair een gevoeiszaak VAN HET i RAADHUIS r^r Weer cursus ..Ouders op herhaling" zon. maan en hoog water Ewout van Santen exposeert Tentoonstelling werk Souwtje de Wijn Evangelische kindersamenkomsten in De Koog en Den Hoorn Geslaagden MTS „WAT IK ZEGGEN WOU.." Waar blijven de Texelse dwerggeitjes? jMededelingen van B.enW.\ RIJDAG 6 JUL11979 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Texels Fanfare (dat zijn eerste uitvoe ring gaf op 23 maart 1892 in De Vergulde Kikkert) beleeft in 1937 een crisisperiode. De eensgezindheid is ver zoek. De vereniging is in 3 kampen verdeeld. Kwesties, die spelen zijn: al dan niet 'bal na' bij uitvoeringen; de benoeming van de heer Bousma tot onder-directeur en de medewerking aan gymnastiekdemonstraties. Eerder trad de heer Jac. Schrama al uit de vereniging; nu volgen ook de bestuursleden Kortenhoeven en Zijm en 4 leden. Na een korte periode wordt evenwel de eenheid hersteld. De uitge- tredenen keren terug en de heer Jac. Schrama wordt tot voorzitter benoemd. De vereniging wordt nog geleid door de heer Joh. Dol uit Den Helder, maar in 1938 zal de heer A. J. Vonk de leiding overnemen. De muziektent verkeert in een slechte staat. Deze werd in 1920 gebouwd en kreeg in 1926 een plaatsje in het park. Vernieuwing kost evenwel ƒ800, Ook beklaagt men zich over een gebrek aan medewerking door de gemeente. In 1937 wordt verder een actie ontke tend door het bijeenbrengen van geld voor nieuwe instrumenten. De actie levert ƒ300,— op. 'Excelsior' houdt een bazaar. De opbrengst is ƒ600, Het fanfarekorps DEK viert op 15 september zijn 12'A-jarig bestaan. De vereniging werd indertijd gesticht op initiatief van de heer P. B. Riteco, die de vereniging ook leidt. In 1937 wordt hij evenwel wegens zijn vertrek naar Den Burg opgevolgd door de heer U. Bousma. Het eerste bestuur bestond uit P. Drijver (voorzitter), P. W. Lap (pen ningmeester) en A. Commandeur, J. Brans en H. Zijm. Op 15 maart 1925 werd voor het eerst gerepeteerd o.l.v. de heer S. Smit. Kort erna nam de heer Riteco de leiding over. In 1937 is de heer J. Kiljan voorzitter, R. Bremer secretaris en I. Bruin penningmeester. Het korps heeft nog nooit aan een concours deelgenomen, maar 'dat gaat nu spoe dig gebeuren'. Muzieklessen worden op Texel door meedere particuliere leerkrachten gege ven. De heer J. Visser is op dit punt al actief en stelt ook de mogelijkheid open zich op te geven voor een mandoline club. De heer T. de Hoogh uit Den Helder geeft hier piano-, orgel- en viool lessen. Daarnaast verzorgt de heer A. W. Goedhart viool-, mandoline-, banjo- en gitaarlessen. Zang Er wordt in 1937 veel gezongen op het eiland. Den Burg heeft een Hervormd kerkkoor, het R.K. mannenkoor 'Con amore' (geleid door de heer H. C. A. Kievits, opgericht in 1936) en het D G. kerkkoor (o.l.v. de heer W. J. Jouwers- ma). Het gemengd koor Den Burg staakt zijn repetities. Plannen tot herop richting van het koor, waarbij de leiding in handen komt van de heer T. de Hoogh uit Den Helder, zullen in 1938 tot resultaat leiden. De Texelse Courant neemt het initiatief om te komen tot oprichting van een kinderkoor, even eens geleid door de heer T. de Hoogh. Aanstonds geven zich een 70-tal kinde ren op. In Oosterend vinden we de verenigin gen 'Nieuw Leven', directeur S. Zuide- ma, 'Hosanna', geleid door ds. A. W. Kok (opgericht in maart 1933, evenwel bestond ook in 1912 al een vereniging onder die naam), 'De Lofstem', direc teur C. Bremer (bestond ook al in 1912) en de zangvereniging van de Gerefor meerde Gemeente H.V. (Hersteld Ver band), geleid door Zr. Meijer. Den Hoorn heeft de chr. zangvereni ging 'Harmonie', geleid door de heer Bousma (bestond ook al in 1912); Oudeschild heeft de vereniging 'Stem des Volks', opgericht in 1933. In De Cocksdorp bestaat al de zangvereniging 'Crescendo', welke momenteel nog be staat. In juli treedt op Texel in 5 dorpen een Amsterdams werklozenkoor op. Het optreden laat blijkbaar nogal wat indruk na, want daarna worden door C. P. Moojen, H. Kalis en J. Beumkes pogin gen ondernomen om ook hier tot een algemeen mannenkoor te komen. Het initiatief heeft zover ik heb kunnen nagaan niet tot resultaat geleid. Er worden al voorbereidingen getrof fen voor een in 1938 te Den Burg te houden zangconcours van de Bond van Christelijke zangverenigingen. Op 28 juli is er een bloemencorso met allegorische optocht in Den Burg; de dag wordt afgesloten met een zang- en muziekuitvoering in het park, welke bezocht wordt door circa 1.500 bezoe kers. Toneel De Rederijkerskamer UDI viert in 1937 zijn 30-jarig bestaan. De vereniging werd heropgericht op 10 oktober 1906. Daarvoor bestond gedurende 10 jaar ook al eens een vereniging met die naam. Het eerste bestuur bestond uit D, Geus (voorzitter), J. E. Bakker (secreta ris-penningmeester) en W. Dalmeijer (bibliothecaris). Regisseur was de heer D. Kerkhof. Op 24 november 1906 vond de eerste opvoering plaats met het blijspel 'Politiezaken'. Op tweede kerst dag van dat jaar werd al de eerste opvoering gegeven t.b.v. de Nutsbe- waarschool. Van 1929 tot 1933 stond de vereniging op non-actief, maar op 24 november 1933 trad ze weer op voor het crisis-comité. Men trad ook wel op voor het plaatselijk 'Nut' te Oudeschild (de vereniging 'Neptunus', opgeheven op 30 maart 1930). In 1937 bestaat het bestuur uit A. van der Meulen (voorzit ter), J. Room-Wilkeshuis (secretares se), A. van der Meulen-Flens (penning- meesteresse), I. Vlessing en A. de Wilt. Daarnaast vinden we in Den Burg nog de toneelvereniging 'Klein Toneel' en de R.K. toneelvereniging 'Omhoog', geleid door de heer A. C. A. Kievits (opgericht 15 april 1935). In Den Hoorn werkt de rederijkerska mer 'Thalia' (opgericht in 1918). De Cocksdorp heeft de toneelvereni ging VELO en daarnaast nog een R.K. toneelvereniging, geleid door pastoor Boonekamp, welke nog geen 2 jaar bestaat. De Koog heeft de vereniging 'Ons Genoegen'. Er treden ook nog al wat beroepsge zelschappen van elders op. Antoon Coolens stuk 'De vreemdeling' wordt opgevoerd door het gezelschap Frits Bouwmeester met o.m. Jules Verstrae- te, Kovan Dijk jr en Dogi Rugani. Ook het gezelschap van Fientje de la Mar treedt op in zaal-Pen. Voorts wordt de revue 'Lachen doet ons leven' opgevoerd met o.m. Silvian Poons, Paul Ostra, Joop de Leur en Jopie Koopman. De SDAP en het NW trekken het gezelschap 'De Jonge Spelers' aan. terwijl ook de moderne landarbeiders- bond een overkantse groep aantrekt. Zeer populair zijn ook Daan Pool en Tommy Bouman, die al voor de tiende keer in het 'Wapen van Amsterdam' te Oosterend optreden (met bal nal). Daar naast zijn er dan nog de speciale schouwburgvoorstellingen in de kermis- week. Ik kom daar bij het onderdeel folklore nog op terug. Regelmatig zijn er dansavonden in de zalen van Pen en Eelmans Dancing (het latere 'Casino', geopend 1 april 1934). Ook het dansinstituut van R. J. Boom is zeer actief. Bij het balmasqué van dit instituut fungeren als juryleden: de dames A. ten Hooi, H. Lap-Dijt, A. van der Meulen-Flens en de heren G. J. B. Mulder en A. Broekman. Vrouwenverenigingen Op 15 december 1937 wordt op Texel een afdeling van de Plattelandsvrou wenbond opgericht. Mevrouw Frederiks leidt de eerste vergadering en kan van de 25 aanwezigen aanstonds 17 leden inschrijven. Later wordt mevrouw Kamp als voorzitster beneomd. In Oudeschild bestaat een socialis tisch democratische vrouwenclub. In De Cocksdorp bestaat de Her vormde zusterkring 'De Kandelaar' al (bestaat nu nog). Vermelding verdient dat de Texelse Courant ook nog al eens lezingen voor belangstellenden en kindermiddagen voor de jeugd organiseert. De krant staat dit jaar overigens zelf in het nieuws, vanwege het 50-jarig bestaan. Oprichters waren W. J. Langeveld (overleden in 1910) en A. de Rooy, die in 1914 uittrad. Daarop fungeerde de heer J. G. Kooijman (al vanaf 1910 medewer ker aan de krant) als directeur en redac teur tot 1926. Hij overlijdt in 1937. Van 1923 tot 1925 fungeert de heer S. S. Smeding nog als medewerker. Hij ver trekt evenwel naar elders, waarna de heer Duinker vanaf 1925 als mede werker toetreedt en later met de leiding wordt belast. Hij zet ondermeer een Texels filmarchief op. Het omvat in 1937 reeds meer dan 34 titels, van belangrijke Texelse gebeurtenissen uit de jaren dertig of situatietekeningen uit die jaren. De vertoningen ervan in de dorpen trekken veel bezoek en oogsten veel succes. Onlangs was ik in de gelegen heid nog eens een keuze uit dit unieke filmmateriaal te zien en meen dat het alleszins het geld waard zou zijn er copiën voor het gemeente-archief van te doen maken. Ook zet de heer Duinker een Texels lichtbeeldenarchief op, dat in 1937 dank zij een schenking van Prof. Van Blom uit Leiden nog verrijkt wordt met 56 lichtbeelden. In het voetspoor van de Texelse Courant organiseert ook de Helderse Courant een kindermiddag. bi*\*mihi.iw Hoewel de 'teken'-filmfabriek van wijlen Walt Disney aan de lopende band zogenaamde familiefilms produceert loopt er wel eens een tussendoor die echt alleen maar leuk is voor kinderen. Dat geldt in het bijzonder voor de film die zondagmiddag in het City theater wordt gedraaid namelijk 'Peter en Elliott de draak'. Het is een nieuwe, en naar Disney-begrippen tamelijk lange film. Hij duurt in totaal 1 uur en 46 minuten. De film is helemaal in het Nederlands nage synchroniseerd. De kleine kijkers kun nen zich helemaal op het beeld concen treren en dat is vooral met zo'n lange film wel nodig. Er lopen drie verhalen door elkaar: dat van Peter en de draak, dat van booswicht Dr. Terminus en een liefdesverhaal. De draak is een echte kindervriend. Als enige getekende fi guur in deze film en bovendien nog voor de helft van de tijd onzichtbaar, steelt hij de show. Het is nog altijd de kracht van Disney om dieren voor kinderen te laten 'leven'. Bijna menselijk is Elliot. De meeste mensen zijn voor hem en hij krijgt er uiteindelijk ook echt plezier in om de gevaarlijke draak te spelen die hij niet is. Toegang alle leeftijden. In de wekelijkse nachtvoorstelling (vrijdagavond) draait 'Fiona on fire' die de Nederlandse titel meekreeg 'Fiona een heet blondje'. Fiona, een fraai fotomodel wordt onherkenbaar ver moord in haar badkamer gevonden, na een hartstochtelijk samenzijn met haar verloofde (Steve Fourneau). Inspecteur Davis gaat aan de hand van haar dagboek haar leven na. Hij valt van de ene verbijstering in de andere als hij zich via allerlei getuigen een beeld vormt van de carrière van het beroemde model. Porno, die elke fantasie overtreft, bracht haar aan de top. Op een avond, als Davis haar kamer doorzoekt, komt Fiona levend en wel binnen. Hij ver neemt dat ze na haar samenzijn met Steve onmiddellijk was afgereisd naar haar huisje in Vermont. Men gaat nu speuren naar de ware identiteit van het slachtoffer (Toegang 18 jaar). Een groot aantal bedrijven (waar onder alle logiesverstrekkende bedrij ven) moet voldoen aan de brandveilig heidsvoorschriften van de brandveilig heidsverordening. Het is, zoals u be grijpt, onmogelijk om alle betrokken bedrijven tegelijk te controleren. Wees, als u een voor 1975 gevestigd logies- bedrijf heeft, in ieder geval een aan schrijving vóór, al was het alleen maar om de subsidie niet mis te lopen. Hoe eerder de brandveiligheidsvoorzienin gen, hoe beter (veiliger en goedkoper) mede door de thans (nog) geldende 1 /3 subsidieregeling. Aanvraagformulieren kunt u krijgen op het gemeentehuis bij algemene za ken (kamer 209) en bouw- en woning toezicht (kamer 306). Indiening van deze aanvraag dient te geschieden vóór 15 oktober 1979. Wij zouden zeggen, haast u, er is slechts 3 miljoen beschikbaar en de subsidieregeling duurt zolang er geld in de ministeriële pot zit) De gelegenheidsdichter Huib Fenijn krijgt in 1937 de vererende opdracht enkele van zijn gedichten voor de NCRV-radio voor te lezen. Een culturele uiting is ook de opname van de film 'Jonge harten' op Texel met beroepsacteurs van Van Meijenhof, naar een gegeven van de auteur Jo- sephson. De film zal later ook voor de Nederlandse gemeenschap in Parijs worden vertoond. Ik heb niet kunnen achterhalen of de film ook ooit op Texel is vertoond. G. A. Oskam Volgend jaar zal weer een cursus 'Ouders op herhaling' worden gegeven. Het afgelopen jaar is dit op experimen tele wijze aan de Thijsseschool gebeurd; nu wil men er de scholen van heel Texel bij betrekken. De cursus is bedoeld om de lagere school-kennis van de ouders op te halen en aan te vullen met de leerstof die tegenwoordig wordt onder wezen. Dat is onder meer van belang voor de steun die ouders hun kinderen kunnen geven bij het maken van huis werk. In verband met de organisatie is het belangrijk dat geïnteresserden zich nu al opgeven. Dat kan bij de 'eigen' school gebeuren. Begin september zal een informatie-avond worden gegeven en zal in overleg worden bepaald wan neer de cursus van start gaat en op welke avonden de lessen worden gege ven. De zon komt 8 juli op om 4.29 uur en gaat onder om 21.00 uur; 11 juli op om 4.32 uur en onder om 20.58 uur. Maan: 9 juli V.M., 16 juli L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 6juli 5.44en 18.12 Zaterdag 7 juli 6.55 en 19.28 Zondag 8 juli 8.05 en 20.30 Maandag 9 juli 9.03 en 21.25 Dinsdag 10 juli 9.59en22.15 Woensdag 11 juli 10.47 en 23.01 Donderdag 12 juli 11.36 en 23.43 Vrijdag 13 juli en 12.20 Zaterdag 14 juli 0.22 en 12.58 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Aan de Alkmaarse MTS slaagden de volgende Texelse leerlingen voor het diploma: alg. weg- en waterbouwkun de: D. van Sijp, De Cocksdorp; afd. elektrotechniek: R. Hooijperg, De Cocksdorp; afd. werktuigbouwkunde: P. N. W. Lap, Den Hoorn en A. H. T. Smit, Den Hoorn. IwWVEH \*N LEZERS - BUTEN VERkNTWtXWOCUJKHEO *N Of RCDMTC Peter en zijn „vriendje" Elliott Naar schatting telt Texel zo'n 60 dwerggeitenhouders, die samen tenminste 150 geitjes hebben lopen. Hiervan zijn momenteel 8 liefhebbers lid van de Noord-Hollandse vereniging van dwerggeitenhouders. Dank zij dit lidmaatschap en het bezoek aan tentoonstellingen en fokkers in en buiten Noord-Holland, is mede door gerichte teeltkeus de kwali teit van de Texelse dwerggeitjes de laatste twee jaar met sprongen vooruit gegaan. Niet alleen in Noord-Holland, maar ook landelijk draaien op Texel gefokte geitjes goed mee. Kampioenschappen werden behaald in Purmerend, Amster dam, Bleiswijk, Utrecht, Emmeloord en Dronten. Waarom ga je nu naar zo'n keuring toe? In de eerste plaats, omdat wanneer je dwerggeitjes houdt, je daar wat voor over hebt. Je wilt zo veel mogelijk te weten komen. Over verzorging, huis vesting, voeding, ziektes, fokken. Bovendien wil je ook graag weten, wat voor dier(en) je zelf hebt. Je kunt ver gelijken, advies vragen en in de ring van de jury de beoordeling horen. Kortom een dag van, voor en door de meest uiteenlopende mensen. Maar met één ding gemeen: Gek op dwerg geitjes. Je moet er alleen wel altijd een eind voor reizen. Om dit laatste te ondervangen, wordt woensdag 1 aug. de eerste Texelse dwerggeitenshow georganiseerd op de Groeneplaats. Volop medewerking van gemeente en bedrijfsleven. De beste dieren van Texel zijn wel te zien, maar buiten mededinging, ƒ200,— aan prijzen, met extra prijzen voor niet-geregistreerde dieren. 150 geitjes op Texel en wat ge beurt er? Tot op heden 20 inzendingen Dwerggeitenliefhebbers, laat ons niet in ons hemd staan. U kunt nog inzen den tot zaterdag 7 juli. Voor u een dag met wellicht succes en in ieder geval goede raad. En daar varen uw geitjes wel bij. Tot ziens op 1 augugtus. Inlichtingen bij K. de Ridder, Den Hoorn, (02226) 497 en F. T. Voskuil, De Koog, (02220) 3296. Frans T. Voskuil, De Koog Ewout van Santen met het niet op de tentoonstelling aanwezige olieverfschilderij „Droom- boom". Over hetzelfde onderwerp maakte hij een tekening, die we! in het raadhuis te zien is. In de expositieruimte van het Texelse raadhuis begon deze week een tentoon stelling met olieverfschilderijen, etsen en tekeningen van de Heemskerkse kunstenaar Ewout van Santen. Er zijn in totaal 29 werken van zijn hand te zien. Het is de eerste maal dat Van Santen zijn werk op Texel exposeert. Men kan er kennis van nemen op werkdagen tijdens de openingsuren van het raad huis en op woensdagavonden van 19.30 tot 21.30 uur. De tentoonstelling duurt toten met20juli. De in Heemskerk woonachtige Ewout van Santen werd geboren in Giessen- dam op 31 augustus 1948. Hij werkte en studeerde in Meppel en aan de Haagse kunstacademie. Naast het vervaardigen van eigen werk houdt hij zich sinds geruime tijd bezig met het opzetten en uitwerken van projecten voor het onder wijs en begeleidt mensen die creatief bezig zijn. Onwerkelijk Wat bij het betreden van de kelderver dieping van het raadhuis direct opvalt zijn de kleurrijke olieverfschilderijen die allemaal een 'bijna' surrealistische sfeer ademen. Hoewel vooral zijn schilderin gen de toeschouwers dus met tamelijk onwerkelijke situaties confronteren houdt Ewout van Santen er niet van zijn werk als surrealistisch te betitelen. Hij is ook wars van aanduidingen als magisch realisme of matafisica, omdat in zijn ogen kunst primair een gevoeiszaak en een té persoonlijke materie is om onder dergelijke afstandelijke bewoordingen samen te vatten. Men kan volgens Van Santen het door hem vervaardigde werk het best een tijd op zich laten inwerken en dan zelf conclusies trekken zonder daarbij gebonden te zijn door literaire aanduidingen. De adviescommissie kunstopdrachten wil in de loop van 1980 een overzichts tentoonstelling houden van werk van de Texelse schilderes Souwtje de Wijn, die zoals bekend ook wel werkte onder de naam Souwtje Zwanenburg. Omdat gemeente en plaatselijke mu sea nauwelijks werk van haar in bezit hebben zal dit idee alleen ten uitvoering gebracht kunnen worden als daarvoor werk in particulier bezit tijdelijk in bruikleen wordt verkregen. Zij, die werk van de schilderes in bezit hebben en dat mettertijd tijdelijk voor expositie in bruikleen zouden willen afstaan, worden verzocht dit schriftelijk of telefonisch te melden aan het bureau culturele zaken ten raadhuize (telefoon (02220) 3041). Benodigde gegevens: naam en adres van de bezitter en voor stelling van het werk en aard van het werk. Zo mogelijk wil de commissie ook een eenvoudig boekje of een uitgebreide catalogus uitgeven. Zij, die zich melden, worden hierover later benaderd. Het in het raadhuis getoonde werk bestaat in de eerste plaats uit een verzameling zeer persoonlijk getint ma teriaal. Vrijwel alles van zijn hand is nogal suggestief. Vooral in de schilde rijen van Ewout van Santen speelt de sexualiteit een belangrijke rol. Hij maakt bovendien erg veel gebruik van zijn eigen gelaat maar ook van elementen die hij aan zijn naaste omgeving heeft ontleend. Vooral een voortdurend te rugkerend tegelpad en de op een specifieke manier groeiende takken aan een boom vestigen die indruk. Ook maakt Van Santen tamelijk veel gebruik van droombeelden die hij met fel con trasterende kleuren in zijn olieverfschil derijen verwerkte. Zelf noemt de kunste naar zowel zijn schilderijen als zijn etsen en tekeningen een spel waarbij de toeschouwer kan proberen er voor zichzelf zoveel mogelijk uit te halen. Het evangelistenpaar Jan en Paula Brouwer urt Den Burg houdt gedurende de zomer samenkomsten voor kinderen op het strand van De Koog (paal 19) en op de camping Loodsmansduin bij Den Hoorn. De bijeenkomsten op „Loodsmans duin" hebben plaats op het pleintje met het Anker en worden dagelijks gehou den (behalve zondags en maandags), aanvang 9.00 uur. Op het strand van De Koog worden de bijeenkomsten elke dag gehouden, aanvang telkens om 14.30 uur. Bij slecht weer wordt het gebeuren ver plaatst naar de hof van de R.K. kerk aan de Nikadel. Gedurende de samen komsten wordt gezongen, wordt een bijbelverhaal verteld, spelletjes gedaan etc. Subsidiëring brandveiligheidsvoorzieningen logiesbedrijven 1979 Nogmaals maken wij ondernemers van voor 1975 gevestigde logiesbedrij ven die inschrijfplichtig zijn bij het desbetreffende bedrijfschap, erop attent dat zij ter tegemoetkoming in de kosten van noodzakelijke bouwkundige voor zieningen ter verbetering van de brand veiligheid in hun bedrijven subsidie kunnen ontvangen (kampeerboerderijen zijn uitgesloten). De subsidie bedraagt 33 1/3% van de kosten met een maximum van ƒ100.000,— per logies- bedrijf.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 7