Cjroen '2wartsjexels in het hart-, Recreatiestichting ziet het niet meer zitten „Jarino" wil plan Lindeboom overnemen Commissie onderzoekt klachten over directeur werkplaats „De Bolder' Andrew A/bers over naar SBD Drie mopeds vernield Buitenlandse valuta Siervelgen ontvreemd Autoradio's ontvreemd Strandhuisje leeggestolen Antieke Texelse blazer verbrand Open titelstrijd bij Kustzeilvereniging Winkeldief aangehouden Texelaar Freek Wiedijk (18) beste Nederlander op wiskunde- olympiade Strandlopen bij Hoornderslag '2e JAARGANG NR. 9393 TEXELSE VRIJDAG 13 JUL11979 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17 Den Burg, telefoon (02220) 3543. Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. De bouw- en exploitatiemaatschappij Jarino B.V. uit Roden heeft zich bereid verklaard hotel De Lindeboom-Texel te kopen en te ver bouwen in de geest van de wensen van de gemeenteraad. De onder neming wil zelfs verder gaan en van 'De Lindeboom-Texel' een cen trum maken dat voor de Texelse gemeenschap nog aantrekkelijker is dan het door de RST ontwikkelde plan waarmee de gemeenteraad akkoord is gegaan. Jarino (die elders in het land ervaring heeft met dergelijke projecten) ziet gunstige exploitatiemogelijkheden. In een eerste reactie hebben burge meester en wethouders zich positief uit gelaten over deze nieuwe ontwikkeling. Het wachten is op nadere uitwerking van de plannen, waarna deze mogelijk al de raadsvergadering van augustus kunnen worden behandeld. Het is de bedoeling dat de Recreatie stichting de ondergrond van het ge bouw in eigendom houdt en deze in erfpacht uitgeeft aan een nieuwe beslo ten vennootschap, waarin zowel de RST als Jarino op fifty fifty-basis deelnemen. Door deze constructie is nog een redelijke invloed van de ge meente gewaarborgd. Aanleiding Het plan om het gebouw voor een laag bedrag (enkele tonnen) aan Jarino over te doen is deze week aan de orde gekomen nadat het bestuur van de Recreatiestichting had besloten At- de handen af te trekken. AanleidingHaar- toe was de weigering van Gedeputeerde Staten om met het plan akkoord te gaan, waardoor een vertraging van drie tot zes maanden zou ontstaan. Zoals bekend hebben Gedeputeerde Staten hun twijfels over de exploitatiemogelijk heden van het hotel en hebben hun medewerking daarom afhankelijk ge steld van een onafhankelijk onderzoek, uit te voeren door het Productiviteits- centrum Horeca in Den Haag. Het RST- bestuur berekende dat een vertraging van drie maanden al 7183.000,— extra kosten zou veroorzaken, vooral omdat dan een zomerseizoen zou worden gemist. Dat geld zou door RST of gemeente moeten worden gefinancierd. Op zichzelf zou dat nog wel zijn te regelen maar directie en bestuur van de RST hebben als gevolg van de jongste ontwikkelingen alle plezier in het project verloren en willen er nu graag van af. ,,We hebben de eerlijke bedoeling ge had met het 'De Lindeboom-Texel'-plan de gemeenschap een dienst te bewijzen en hebben er veel tijd en geld aan besteed. Door diverse mensen werd het voorgesteld alsof we met iets heel smerigs bezig zijn en dat we met onze exploitatiebegroting de gemeenteraad bedriegen. Nou, daar kregen we onder hand genoeg ven. De laatste gebeurte nissen hebben de deur wel dichtge- daanl", aldus directeur H. G. van der Doel. Volgens de overeenkomst die de RST destijds met de gemeente heeft geslo ten, zou de gemeente het hotel per 15 september a.s. van de Recreatiestich ting moeten kopen en alle gemaakte kosten moeten vergoeden. Goede contacten Maar dat zou een onbevredigende afloop zijn, waarmee niemand is ge diend. Vandaar het voorstel van de RST aan B. en W. om de zaak over te doen aan Jarino, een onderneming die al langere tijd op Texel actief is en waarmee de Recreatiestichting en de gemeente goede contacten onderhou den. Die relatie dateert uit de tijd dat Jarino plannen had voor de bouw van 80 appartementen (hoogbouw) aan de Bosrandweg bij De Koog. Het bestem mingsplan liet dat toe, maar B. en W. hebben kunnen bewerkstelligen dat Ja rino vrijwillig van zijn plan in deze kwetsbare omgeving afzag en in plaats daarvan de mogelijkheid zou krijgen om 144 appartementen te bouwen in het artikel 11-gebied bij de Nikadel te De Koog; deze appartementen zouden dan door de Recreatiestichting worden over genomen en geëxploiteerd. Gauw klaar Al geruime tijd geleden had Jarino laten weten geïnteresseerd te zijn in hotel De Lindeboom-Texel voor het geval de gemeenteraad of Gedeputeer de Staten een spaak in het wiel zouden steken, zodat het RST-bestuur er in het begin van deze week snel mee klaar was. De gemeenteraad kan beslissen tot doorverkoop aan Jarino (of bij afwij zing daarvan het hotel zelf overne men). De RST werkt momenteel aan de statuten voor de nieuw op te richten' B.V. Gezien de nieuwe ontwikkelingen is het onzeker geworden of de firma Drijver de verbouwing zal uitvoeren. Jarino heeft een eigen bouwbedrijf, maar het komt ook wel voor dat bouwwerk wordt uitbesteed. De archi tect blijft wel dezelfde. Geregeld is dat het architectenbureau Alkema het plan voor Jarino gaat maken. Twee jaar Als de voorwaarden waaronder het hotel aan Jarino wordt verkocht voor de gemeenteraad aanvaardbaar zijn komt een eind aan een kwestie die inmiddels twee jaar heeft geduurd en waar heel wat vergadertijd in is gaan zitten. Het De 28-jarige Andrew Albers uit Den Burg zal per 16 augustus officieel in dienst treden bij de Schoolbegeleidings dienst. In deze functie zai hij zich uitsluitend met het Texelse onderwijs gaan bezig houden. In verband hiermee heeft Albers onlangs afscheid genomen als vaste leerkracht aan de openbare lagere Jac. P. Thijsseschool te Den Burg. Hij is daar sinds 1974 werkzaam geweest, de laat ste tijd in een functie die ongeveer met het SBD-werk overeen stemde. De Schoolbegeleidingsdienst op Texel draait nu twee jaar maar tot dusver uitsluitend met overkantse me dewerkers. Andrew Albers vult een plaats op die vrij kwam toen een van de huidige krachten de werkzaamheden tussentijds stopte. Met ingang van het nieuwe schooljaar zal Andrew Albers zich vooral gaan wijden aan het opstel len van bijzondere programma's ten behoeve van kinderen die met leermoei lijkheden te kampen hebben. begon allemaal in augustus 1977 toen eigenaar E. Breeuwer het hotel te koop aanbood. Er waren genoeg gegadigden, maar deze hadden geen van allen de bedoeling het gebouw in zijn oude functie te handhaven. Vrijwel algemeen heerste het besef dat dit een verlies voor het hart van Den Burg zou zijn, maar het bestemmingsplan van 1966 legde geen enkele belemmering in de weg. Het hotel had een D-bestemming wat bete kent dat er huizen, winkels of een bedrijf van mocht worden gemaakt. Het kon dus een bank of supermarkt worden. De gemeente kon dat alleen voorkomen door de RST te verzoeken het gebouw te kopen. Dat gebeurde en de RST werd eigenaar voor acht ton. Maar tevoren was al duidelijk gesteld dat een renda bele exploitatie van het gerenoveerde gebouw onmogelijk zou zijn, zelfs al zou men het voor niets hebben gekre gen. Daarom moest de gemeente een zodanig bedrag in het project steken dat rendabele exploitatie wèl mogelijk was. Aldus werd beslist. Afgesproken werd dat de gemeente het gebouw van de RST zou overnemen en alle gemaakte kosten zou vergoeden als bij de verdere uitwerking zou blijken dat exploitatie een onhaalbare kaart zou zijn. Er werd een stuurgroep in het leven geroepen die zes verschillende plannen voor ver bouwing onderzocht. De keus viel op een van de plannen: een vrijwel vol waardig gemeenschapscentrum, inclu sief muziekschool e.d. Bij uitvoering daarvan zou de gemeente er 1,8 miljoen op moeten toeleggen. Dit plan leed echter schipbreuk omdat enkele aan grenzende stukken grond nodig waren en het lukte niet om deze voor een aanvaardbare prijs te krijgen. Er kwam toen een soberder plan dat de gemeente op 7800.000,— zou komen te staan. Maar de berekening was te optimistisch geweest en intussen kwam ook kritiek op het plan, dat als gevolg daarvan werd aangepast waardoor de door de ge meente te vergoeden onrendabele top uiteindelijk 71,1 miljoen werd. Dat gaat nu dus ook niet door. Het is te verwachten dat Jarino een aanmerke lijk kostbaarder verbouwing zal uitvoe ren. Daar komen dus ook hogere lasten uit voort, maar dat blijkt de onderne ming helemaal niet bezwaarlijk te vin den. In tegenstelling tot een aantal raadsleden, mensen uit Texelse horeca- kringen en Gedeputeerde Staten twijfelt Jarino er niet aan dat het in 'De Lindeboom-Texel' geïnvesteerde kapi taal het vereiste rendement zal opbren gen. De heer J. F. meldde bij de politie de vermissing van een radio en cassette recorder uit zijn Volvo personenauto. De diefstal moet hebben plaatsgevon den in de nacht van zondag op maandag toen F. zijn vervoermiddel aan de Orchismient in De Koog had ge parkeerd. Korte tijd later verscheen de heer J. A. L. aan het bureau. Ook hij miste zijn autoradio. Onbekenden hadden deze uit zijn aan de Ruijslaan geparkeerde auto gehaald. Duitse vakantiegangers, die voor on geveer 73200,— aan spullen in een strandhuisje aan het Kogerstrand had den achtergelaten kwamen maandag ochtend melden dat onbekenden alles hadden meegenomen. De diefstal moet tussen zaterdagmiddag 16.00 uur en -zondagmiddag 12.15 uur hebben plaatsgevonden. Men is binnengekomen door aan de achter zijde van het huisje een drietal plan ken te verwijderen De volgende zaken werden vermist; zes tennisrackets, een bruinlederen tennistas, een kleinbeeldcamera (merk Agfa), twee peddels, vier badlakens met bijbehorende handdoeken, een tenniskoffer, een witte en een blauwe badjas. De houten blazer TX 33 is verwoest. Het schip verbrandde door onbekende oorzaak in het Kieler kanaal tijdens een tocht van Muiden naar Denemarken. De TX 33 was al jaren het eigendom van een Amsterdammer. Het schip werd in 1960 in zeer vervallen staat aangetroffen in een sloot bij Aalsmeer en werd in vijf jaar tijd geheel gerestaureerd. Onder liefhebbers van oude schepen wordt de ondergang van de TX 33 ale een ernstig verlies beschouwd. Er zijn nog maar enkele houten blazers in gebruik; de TX 33 was daarvan de meest gave verte genwoordiger. Drie Duitse jongens uit Remscheid konden zondagochtend op het laatste moment voorkomen dat onbekenden hun mopeds (zware bromfietsen) mee namen omdat de alarminstallatie op een van de tweewielers in werking trad. Nader onderzoek wees uit dat men met een betonschaar alle drie de sloten had vernield. Ter hoogte van strandpaal 15 organi seert de kustzeilvereniging Westerslag Texel zondag de eerste wedstrijden in het kader van het open clubkampioen schap. Er volgen nog vier wedstrijd dagen nl. 22 juli, 5,19 en 26 augustus. Op elk van deze data wordt na de wedstrijdinstructie (briefing) om 11.00 uur tweemaal gestart. Deze starts zijn om 11.30 en om 14.30 uur. Deelnemers kunnen zich op de wedstrijddagen op het strand bij het bestuur van de kust zeilvereniging laten inschrijven. Woensdagmiddag werd in super markt Goënga te Den Hoorn de 16-jarige Freddie S. uit Dusseldorf op heterdaad betrapt toen hij een hoeveelheid rook artikelen ter waarde van 7153,75 zonder te betalen probeerde mee te nemen. Zijn buit bleek te bestaan uit drie sloffen sigaretten, een slof shag en vijf pakjes riistvloeipapier. De 18-jarige Freek Wiedijk uit Den Burg heeft op de internatio nale wiskunde-olympiade in Lon den de tweede prijs behaald en was daarmee de hoogst geklas seerde Nederlandse deelnemer. Uit 23 landen namen scholieren aan deze olympiade deel; in het landenklas- sement kwam Nederland op de zestien de plaats. In twee zittingen, elk van vier uur, kregen de deelnemers totaal zes vraagstukken voorgelegd. Bij de prijs uitreiking, zondag in Oxford, bleek Wiedijk de enige Nederlander te zijn die een tweede prijs had behaald en was daarmee de beste. Westduitse marken 100 7109,25 Belgische francs 100 7 6,44 Franse francs 100 7 46,50 Zweedse kronen 100 7 46,25 Zwitserse francs 100 7120,75 Deense kronen 100 7 37,00 Amerikaanse dollars 1 7 1,98 Engelse ponden 1 7 4,39 Oostenrijkse schillingen 100 7 14,94 Italiaanse lires 10.000 7 23,50 Spaanse peseta's 100 7 2,96 B. en W. zullen een onafhankelijke commissie benoemen, die een onderzoek zal instellen naar de wijze waarop de heer J. Schot uit De Koog zijn taak uitoefent als directeur van de sociale werkplaats ,,De Bolder" in Den Burg. Aanleiding zijn ernstige klachten die door de werknemers H. J. Vink en twee anderen bij de gemeenteraad zijn ingediend. Volgens de klagers is het optreden van de heer Schot van zodanige aard dat in ,,De Bolder" hevige spanningen heersen. Een vakantieganger uit Rhenen deed bij de politie aangifte van diefstal van vier siervelgen van zijn Opel Kadett Coupé. Het voorval moet zich in de nacht van maandag op dinsdag afge speeld hebben toen de eigenaar zijn auto op de camping Loodsmansduin had geparkeerd. De schade bedraagt ongeveer 7240, Ter hoogte van paal 9 (Hoornderslag) start zondagavond om 19.00 uur de eerste van een serie van zes strandlopen over afstanden van 4 of 8 kilometer. Zoals gebruikelijk zal er ook dit jaar een algemeen klassement worden bijgehou den waarbij de drie beste tijden meetel len. Alle deelnemers ontvangen per strandloop een herinneringsvaantje en iedere week is er een beker voor de winnaars van junioren- en seniorenklas se. De prijsuitreikingen zijn in het strandpaviljoen van P. Vlaming. Het inschrijfgeld per strandloop bedraagt 72,50. De te benoemen commissie zal waar schijnlijk bestaan uit mensen uit kringen van de vakbeweging, de Vereniging van Nederlandse gemeenten en de Stichting Federatie Sociale Werkvoorziening Noordholland. De werknemers van ,,De Bolder" zullen bij het samenstellen van de commissie nauw worden betrokken omdat van fundamenteel belang is dat zij er volledig vertrouwen in hebben. De commissie zal zich overigens niet alleen het optreden van de directeur in engere zin nagaan maar ook bezien hoe zijn verhouding is ten opzichte van het overlegorgaan en vaststellen hoe zijn relatie is met de stafleden van ,,De Bolder", de administrateur en de be drijfsarts. Verder zal worden onderzocht of er nog andere oorzaken zijn van de huidige spanningen en of de sociaal maatschappelijke begeleiding van de werknemers van ,,De Bolder" voldoen de is. Wat betreft dat laatste kan gemeld worden dat reeds is komen vast te staan dat aan die begeleiding nogal wat mankeert, zodat is geadviseerd 'n perso neelsfunctionaris aan te stellen. Verbitterd De genoemde klagers zijn bijzonder verbitterd. Zij zitten thans thuis en weigeren het werk in ,,De Bolder" te hervatten zolang de heer Schot daar directeur is. Hun woordvoerder is Henk Vink uit Den Burg die al maanden bezig is om.de volgens hem volkomen verziek te toestand in „De Bolder" aan de kaak te stellen. Tot dusver lukte het hem niet om in de openbaarheid te komen, maar nu hij zijn klachten bij de gemeenteraad op tafel heeft gelegd is dat anders geworden. Voor degenen die door hem werden benaderd was het grootste probleem dat het onmogelijk was om zonder een zeer diepgaand onderzoek vast te stellen of de klachten wel enige grond hadden. De indruk bestond dat de klagers een kleine minderheid vorm den en dat de meeste van de ca 70 werknemers bij „De Bolder" best tevre den zijn met de directeur. Die indruk werd nog verstrekt toen van de zijde van die tevreden werknemers protesten kwamen tegen het optreden van de klagers. Vink en zijn medestanders beweren echter met stelligheid dat de onvrede in „De Bolder" algemeen is, maar dat de meeste werknemers uit pure angst hun mond houden of de directeur steunen. 1 De WSW-adviescommissie die zich in Henk Vink ..Eindelijk aktfe... maart over de kwestie boog stelde geen diepgaand onderzoek in maar achtte de klachten van Vink over de directeur toch ongegrond. Wel werd het advies gege ven om de functie-classificatie van de „De Bolder"-werknemers door het mi nisterie te laten bekijken om de moge lijk daarmee verband houdende klachten te verhelpen. In overweging werd gege ven een personeelsfunctionaris in dienst te nemen, zodat nog meer aandacht aan personeelsproblemen kon worden ge geven. Verder zou een klachtenproce dure op papier moeten worden gezet zodat de mensen bij ontevredenheid zouden weten bij wie zij moeten aan kloppen. Tenslotte werd besloten uit de WSW- adviescommissie een commissie van drie man (J. van Hove, A. Maasdam en C. van Trigt) samen te stellen die sussend zou moeten optreden door gesprekken met alle bij het conflict be trokkenen zou bereikt worden dat de klagers weer aan het werk zouden gaan. Maar dat werd een mislukking. De klagers constateerden dat aan hun belangrijkste eis niet was tegemoet gekomen. Want de heer Schot bleef gewoon zitten en de klachten waren ongegrond verklaard zonder behoorlijk onderzoek. De heer Vink eiste in zijn brief aan de raad een duidelijke uit spraak zodat hij daarmee naar de rechter van de Raad van Beroep in Haarlem kon stappen. Alsnog Dat heeft nu geleid tot het alsnog toezeggen van het onderzoek. Het is logisch dat op dit moment geen sprake kan zijn van ontslag of ziekteverlof van de heer Schot, want het zal nog moeten blijken of hij werkelijk zo slecht heeft gedaan. De heer Schot is momenteel op vakantie en keert na afloop gewoon in „De Bolder" terug. In een ander opzicht hebben de actievoerders overigens al succes ge boekt. Een van hun klachten was dat de heer Hoogerheide door toedoen van de heer Schot was aangewezen als waar nemend directeur en dat'daarbij niet de voorgeschreven procedure was ge volgd. Die klacht is juist gebleken en de benoeming van Hoogerheide gaat niet door. Als tijdelijk waarnemend directeur hebben B. en W. nu de heer P, Blankevoort benoemd, chef van de afdeling financiën op het raadhuis. Burgemeester J. A. Engelvaart (waar nemend voorzitter van de WSW-advies commissie) spreekt van een bijzonder nare affaire. Er is sprake van een tragedie waarbij kwetsbare mensen zijn betrokken. Het geven van openbaarheid aan de problemen houdt grote risico's in, zodat zeker in het huidige stadium (het onderzoek moet nog beginnen) zoveel mogelijk terughoudendheid moet worden betracht. Daarom en ook gezien de zeer persoonlijke aspecten ervan, kan op de aard van de klachten echter niet worden ingegaan.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1