Cjrocn 'wartsJexels in het Raadsleden hoos over bloembakken Paul Höhner stak in bouwplaat van P. Kuiper winnaar schapenscheertitei 3500 uur werk Hoornder kerkje Bloedproef geweigerd Beumkes: „Breek 't maar weer af!" Inschrijving Duitse aannemer ongeldig Boze kampeerders verwijderd Aangespoelde Duitser overleden Snelheidscontrole 92e JAARGANG NR. 9395 TEXELSE VRIJDAG 20 JUL11979 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Den Burg, telefoon (02220) 3543. Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ^11,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. In de vergadering van de raads commissie openbare werken zijn dinsdagmiddag door verscheide ne leden harde noten gekraakt omtrent de aanleg van enkele bloembakken ter hoogte van de Firma Nauta in de Parkstraat. Volgens het Pakt-raadslid Henk Beumkes heeft de verkeersveilig heid ter plaatse er duidelijk onder geleden. Mede omdat de commissie over dit onderwerp vooraf in het geheel niet was gehoord meende Beumkes dat de ge meente er beter aan zou doen ,,de zaak maar weer af te breken". De opmerkingen werden gemaakt tijdens de rondvraag van de door wethouder Gerard van der Kooi voorge zeten commissievergadering die in het raadhuis werd gehouden. Beumkes meldde daarbij onlangs zelf geconstateerd te hebben dat een truck met oplegger, die bij de aan de overzijde van de straat gelegen kruidenierswinkel (De Spar) moest zijn, door de nieuwe situatie tot drie keer toe heen en terug moest rijden om de bocht te nemen. Toen hij zich bij de betreffende kruide nier op de hoogte had gesteld was hem bovendien gebleken dat een deel van de pal voor diens winkel gelegen straat zelfs aan hèm toebehoort. Volgens Beumkes zou de man het volste recht hebben aan deze zijde van de straat paaltjes neer te zetten en ook een dergelijke bloembak te maken. De ver houdingen waren volgens hem volko men scheef getrokken omdat de Firma Nauta nu over een buitensporige brede stoep op gemeentegrond beschikt en de kruidenier vrijwel geen ruimte over heeft gehouden. De raadsleden Jan van Asselt (Texels Belang) en Klaas Barendregt (WD) konden zich volledig vinden in de door Beumkes ter sprake gebrachte punten. Barendregt zei de zaak helemaal opmer kelijk te vinden omdat de firma die in dit geval het voordeel van de bloembakken èn het beter geoutilleerd trottoir heeft, nauw gelieerd is aan een van de andere leden van het college. Ook het zelfstan dige raadslid J. C. Dros uitte zich in die trant. Van der Kooi vond de hele affaire ,,een vervelende zaak". Hij moest toe geven dat de bloembakken niet in de commissie openbare werken aan de orde waren geweest maar daarentegen wel in de verkeerscommissie. Die had destijds geen bezwaar gemaakt. Alles overziend zei de wethouder het spijtig te vinden dat het allemaal zo gelopen is. Naar aanleiding van vragen beloofde hij tenslotte dat de commissie leden binnenkort een opgave zullen krijgen van de kosten die met het plaatsen van de gewraakte bloembak ken gepaard zijn gegaan. Drempels CDA-man Gelein Jansen die dinsdag de wegens ziekte afwezige Piet Zegers verving zwaaide de gemeente vervol gens lof toe voor de vlotte herstelwerk zaamheden aan de Postweg waar hij onlangs om had gevraagd. Hij was weliswaar blij met een door hem ge vraagde verkeersdrempel op de Stenen plaats maar toonde zich niet erg geluk kig met de situering. Volgens hem ligt de drempel nu vier meter te ver naar het centrum en heeft toch te weinig effect. Jansen pleitte er voor om ook een drempel in de Gasthuisstraat aan te leggen, het liefst ter hoogte van de oude smederij. Vooral nu het toeristenseizoen goed op gang is gekomen is het er 'een ware racebaan' en daardoor soms le vensgevaarlijk om je op straat te bege ven. Het was hem opgevallen dat de laatste tijd weer een flinke 'wildgroei' van reklameborden is opgetreden en vroeg om daar weer eens iets aan te doen omdat de geldende verordening klaarblijkelijk niet voldoet. Uit het ant woord dat de directeur van gemeente werken, J. van Hoorn, gaf bleek dat de gemeente momenteel ter hoogte van de Slufterweg een proefopstelling heeft neergezet waarop alleen verwijzingen staan. Namen van bepaalde exploitan ten komen er niet op voor. Uit de ervaringen die hiermee worden opge daan zou een nadere beslissing worden genomen. Gelein Jansen bracht op de bijeen komst ook de buurtschap Zuid-Eierland ter sprake omdat daar volgens hem langs zowel de Muyweg en de Postweg een goede afrastering ontbreekt. Door het in de bermen aanwezige slib kan dit tot levensgevaarlijke toestanden leiden. Momenteel staat er uitsluitend een (lees verder pagina 2) Texel heeft er een souvenir van hoge klasse bij: een bouwplaat van het welbekende Hoornder kerkje. Het is een productie van de kunste naar Paul Höhner uit Den Burg die er meer dan een jaar (3.500 uur) aan heeft gewerkt. De bouwplaat is deze week in de handel gekomen voor een prijs die voor niemand een bezwaar kan zijn: f14,50. Het is niet zómaar een bouwplaat. Wie het gemonteerde kerkje (totale hoogte 43 centimeter) in de hand neemt, en nauwkeurig bekijkt, moet onder de indruk komen van de zeer vergaande natuurgetrouwheid. Letterlijk alles wat aan de buitenkant van het echte kerkje is te zien, vindt men ook terug in de bouwplaat. Er is geen daklei of steentje vergeten en ook de fouten en afwijkingen die de echte kerk vertoont, zijn naar de bouwplaat overgebracht. Dat wil dus zeggen dat de toren en de spits een beetje scheef zijn, dat een van de ramen in de breedte afwijkt en dat de rechter gevel iets lager is dan de linker. Indrukwekkender nog zijn de kleine details: elke steen is in de juiste grootte en de juiste kleur weergegeven. Geen fotografie Wie denkt dat Höhner het zich makkelijk heeft gemaakt door de gevels van het gebouw eenvoudig te fotografe ren, heeft het mis. Er is geen camera aan te pas gekomen. Paul Höhner heeft het allemaal, uit de hand getekend en geschilderd. Hij moet daarbij gedreven zijn door een welhaast griezelig streven naar perfectie. Het is de tweede bouwplaat die Höhners „Texelse bouwplatenfabriek" in de handel brengt. De eerste was de welbekende zeehond, ook een verbluf fend werkstuk, maar deze had als nadeel dat mensen met normaal geduld en doorzettingsvermogen het in elkaar zetten meestal niet tot een goed einde brachten. Het was te moeilijk. Boven dien was de nogal lijvige bouwplaat niet eenvoudig te verzenden. Niet moeilijk Bij het Hoornder kerkje ligt het eenvoudiger, leder die een beetje han dig is kan het ding op een regenachtige zaterdag of zondag in elkaar zetten, daarbij geholpen door het feit dat alle onderdelen zijn uitgestanst, waardoor zonder schaar kan worden gewerkt. Het kerkje is gemaakt op de schaal 1:87, die in de modelbouw veel wordt toegepast. Het kerkje laat zich daarom goed com bineren met andere modelbouwprojec ten, zoals spoorwegemplacementen met bijbehorende landschappen e.d. Maar het meest waardevol lijkt de bouwplaat als souvenir of relatiege- Het zandsuppletiewerk bij de vuurtoren zal niet worden gegund aan Heinrich Hirdes uit Hamburg, die vorige week als laagste inschreef. De Duitse aannemer stelde bij de toelichting van zijn inschrij ving voorwaarden, die voor Rijkswaterstaat onaanvaard baar waren. De inschrijving werd daarom ongeldig verklaard. Hirdes had ingeschreven voor f9.096.963, wat aanzienlijk lager was dan de één na laagste deelnemer aan de aanbesteding. Van Oord uit Utrecht, die voor f10.564.000,— bereid was het werk uit te voeren. Rijkswaterstaat gaat nu praten met Van Oord. Interieur Het papieren Hoornder kerkje is voor zien van doorzichtige plastic raampjes, waarop in zeefdruk de 'spijltjes zijn aangebracht. Wie door het raam van de consistoriekamer naar binnen kijkt be merkt tot zijn verrassing dat zich daarin ook een natuurgetrouw interieur be vindt: een plavuizenvloer, de meterkast van de elektriciteit, de portretten aan de wand van predikanten en een kapstok met Höhners eigen jas en motorhelm. Paul Höhner heeft in verband met zijn schepping heel wat uren in en bij het kerkje doorgebracht en kent het ge bouw en zijn details daarom beter dan ieder ander. Zeekaart In tegenwoordigheid van min stens duizend belangstellenden die er wegens het dichte wolken dek boven hen weinig voor voel den om woensdagmiddag aan het Noorzeestrand te bivakeren is P. Kuiper uif Oosterend winnaar geworden van de nationale scha- penscheerwedstrijd op de Groe- neplaats. Kuiper stak hierbij met kop en schou ders uit boven de andere deelnemers die voor dit evenement zowel uit Noord- als uit Zuidholland naar Den Burg waren getogen. Er kwamen woensdagmiddag in to taal tien professionele scheerders in actie. Dat zouden er aanvankelijk zelfs twaalf zijn geweest maar omdat de wedstrijd in verband met het regenach tige weer aanvankelijk was afgelast en naar volgende week verschoven zagen twee deelnemers geen kans alsnog tijdig op Texel te zijn toen bleek dat het weer omsloeg. De aanwezige schapenscheerders werden allen in de gelegenheid gesteld twee dieren van hun vacht te ontdoen. Zij moesten daarbij een viertal normen in acht nemen. In de eerste plaats was dat de manipulatie van het dier tijdens het scheren. Voorts werd gelet op de kwaliteit van het scheren en het totaal beeld van het blote schaap en het oprollen van de vacht. Tevens werd de scheertijd opgenomen. Bij dit laatste gold een limiet van 216 minuut. Wie daarboven kwam ontving voor iedere vijftien seconden tijdoverschrijding één strafpunt. Met uitzondering van de winnaar die op alle fronten als beste uit de bus kwam vormde de jurering van de wedstrijd een tamelijk moeilijk karwei. De driehoofdige jury (echtpaar P. Bremer, De Koog en de heer P. Bakker, Den Hoorn) werd het tenslotte eens over de volgende uitslag: 1. P. Kuiper, Oosterend, 577 pnt., 2. S. de Vlieger, Lisse, 558 pnt., 3. N. Slikker, Callants- oog, 552 pnt., 4. J. van Schaik, Harmeien, 54814 pnt., 5. J. Koks, Anna Paulowna, 542 pnt., 6. R. Wennekers, De jury hield de verrichtingen van de scha penscheerders nauwlettend In het oog. Sint Maartensvlotbrug, 539 pnt., 7. A. Baken, 't Zand, 536 pnt., 8. Th. Clemens, Ter Aar, 502 pnt., 9. J. de Vlieger, Hoogmade, 496 pnt. en 10. F. Wennekers, Z.O. Beemster, 48714 pnt. De totale wedstrijd die ongeveer anderhalf uur in beslag nam werd voorafgaand door een optreden van een door de dames N. Kooi en K. Beeken kamp begeleide kinderdansgroep het geen met veel applaus werd beloond. Dinsdagavond is in het ziekenhuis te Alkmaar de 33-jarige Holger Bru no tte uit Dusseldorf overleden. Hij bezweek aan de gevolgen van een hersenbloeding. De Duitse toerist werd onlangs bij het strand van paal 28 onwel en spoelde in zorgwekkende toestand aan. De indruk bestond dat hij bijna was ver dronken maar achteraf werd geconsta teerd dat hij was getroffen door een hersenbloeding. In het ziekenhuis heeft hij nog een tweede hersenbloeding gehad. Een groep van ongeveer twintig ru moerige jongens kreeg dinsdagavond met de politie te maken, toen zij een dreigende houding aannamen omdat ze met op de noodcamping bij Den Burg werden toegelaten. De jongens lieten blijken met geweld de camping te zullen binnengaan. Zo ver kwam het echter niet, want de beheerder riep de politie te hulp die er voor zorgde dat de groep werd verwijderd. Toerist W.H.E. uit Hengelo werd dinsdagochtend om 3.50 uur op de Pontweg aangehouden omdat aan zijn rijstijl duidelijk was te zien dat hij drank op had. Hij werd meegenomen naar het politiebureau van De Koog maar wei gerde daar de bloedproef. Voor dat feit zal hij zich moeten verantwoorden; in de praktijk wordt daarvoor dezelfde straf gegeven als voor rijden onder invloed. Omdat het bijzonder druk is op de belangrijkste Texelse wegen is het daar nauwelijks mogelijk om bijzonder hard te rijden. Dat bleek bij een uitgebreide snelheidscontrole die woensdag op het Pontweggedeelte ter hoogte van ,,Tu- bantia" werd gehouden en waarbij slechts drie automobilisten werden geverbaliseerd die harder dan tachtig kilometer reden. De hoogst gemeten snelheid was 101 km. De bouwplaat wordt ondermeer ver kocht in boekhandels en speelgoed zaken. Het bestuur van de Hervormde gemeente van Den Hoorn overweegt er 2.500 af te nemen om deze te verkopen ten bate van de kerkrestauratie. Ook Franse, Duitse en Engelse kopers kun nen het vouw- en plakwerk tot een goed einde brengen, want de bijgevoegde instructie is in vier talen uitgevoerd. Op de bouwplaat bevindt zich ook een gedeelte van een zeekaart waarop duidelijk wordt gemaakt welke functie Höhners dochtertje PoUie met de gemonteerde bouwplaat van het Hoornder kerkje het Hoornder kerkje heeft als baken voor het scheepvaartverkeer dat gebruik maakt van het Schulpengat. Als het knipperlicht op de trans samenvalt met soortgelijke lampen in het duingebied bij De Geul, vaart men in het Schulpengat de juiste koers. Om het stukje van de kaart af te mogen drukken had Paul Höhner wel vergunning van het ministe rie van defensie nodig. schenk. Op het gebied van Texelse souvenirs is enorm veel rommel te koop. Ook het Hoornder kerkgebouw is me nigmaal misbruikt om er artikelen mee op te sieren die gevoeglijk als kitsch kunnen worden aangemerkt. Dat werd aardig duidelijk in de tentoonstelling 'Kunst en kitsch rond een kerkje' die vorig jaar in de Hoornder kerk werd gehouden. De nu geproduceerde bouw plaat hoort duidelijk tot het betere werk, hoewel een dergelijke nauwkeurige kopie meer als een ambachtelijke dan een kunstzinnige topprestatie kan wor den beschouwd.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1