De Koog Promotion wil méér dan alleen braderieën Nader onderzoek naar nieuwe belt gewenst Gemeente bestelt nieuwe ambulance Tweebaansfletspad langs De Waal Remmen veroorzaakte schade en letsel VERVOLG VAN PAG. 1 Raadsleden boos over bloembakken Ongeluk in Bouwdorp Bromfietsen gesloopt teruggevonden Commissie wil sorteerverordening „MT IK ZEGGEN WOU.." Catamaranvaren Successen voor paardensporters Rijdende bloemenwinkel Tiende zege van Niels Collou PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 20 JUU 187» waarschuwingsbordje. Volgens Van Hoorn behoort het plaatsen van een hek hier niet tot de competentie van de gemeente maar van de betreffende eigenaar(s). Hij herinnerde er aan dat er enige tijd geleden wel een afrastering was geweest maar dat deze door een ongelukkig neergekomen parachutist was vernield. De Koog Henk Beumkes herinnerde nog eens aan het in de vorige vergadering van de commissie door hem aangeboden ver zoekschrift van de bewoners van de Parnassiastraat in De Koog. Hierin had men ondermeer gevraagd om enkele verkeersdrempels. Wethouder Van der Kooi deelde mee dat de dorpscommissie van De Koog bij hem op bezoek was geweest en dat toen ook de Parnassia straat aan de orde kwam. Alles zat nu in 'de ambtelijke molen' en men zou spoedig weer een uitnodiging versturen. Vervolgens vroeg Beumkes of de ge meente er wat meer op zou willen toezien dat in de omgeving van Paal 15 (Westerslag) wat mind© tractorverkeer op het strand plaatsvindt. Hoewel hij er aan toevoegde zelf 'catamaranfan' te zijn had hij er toch wat moeite mee dat strandbezoekers om de haverklap in de herrie zitten. Hij drong er op aan dat de betrokkenen binnenkort een briefje krij gen waarin er nog eens op wordt gewezen dat dergelijk motorisch verkeer uitsluitend vóór 10.00 uur en né 18.00 uur mag platsvinden. Naar aanleiding van klachten van PTT-personeel over een 'in-de-weg- staande' boom bij het postkantoor vroeg Beumkes of de gemeente hier iets aan ging doen. Men heeft momenteel nogal moeite om met een PTT-container de poststukken op te halen. Van der Kooi zei dat het college er toevallig diezelfde ochtend nog over had gepraat en toen was besloten de Rijksgebou wendienst op de hoogte te stellen. Boominjecties Omdat diverse door hem op papier gezette onderwerpen reeds eerder de revue waren gepasseerd restte Klaas Barendregt dinsdagmiddag slechts één vraag. Die ging ook over bomen. Hij had gezien dat in het Molenbos aan de zuidkant van De Cocksdorp momenteel werkzaamheden aan de bomen worden verricht en informeerde wat de bedoe ling daarvan was. Van Hoorn deelde mee dat het hier gaat om het (vrij kostbare) injecteren van de iepen om te voorkomen dat er iepziekte gaat optre den. Gezien de opgedane ervaringen was er volgens hem alles aan gelegen de iepziekte te bestrijden. Als deze eenmaal is begonnen is de boom reddeloos verloren en de gemeente wilde voor wat betreft het Molenbos geen enkel risico lopen. Jan van Asselt stelde de nogal weel derig groeiende rozebottels op de hoek van de Ruyslaan en Epelaan in De Koog aan de orde. Omdat de struiken de laatste tijd nogal waren uitgedijd, wer den de verkeersborden nu zelfs aan het oog onttrokken. Hij drong daarom aan om de zaak ter plaatse eens te laten snoeien. Overigens had hij alle lof voor het plaatsen van anti-parkeerborden op dit punt. Het was Van Asselt ter ore gekomen dat sommige kavels op het inmiddels ontsloten industrieterrein van Oude- schild een tamelijk lastige vorm hebben en vroeg daarom of de gemeente daar iets aan wilde doen. Hij kende één geval waarbij iemand de beschikking had gekregen over een driehoekig perceel tje. Bouwstraat J. C. Dros attendeerde er dinsdag nog eens op dat ondermeer de Spin- baan in het industrietrerrein van Den Burg nog steeds een bouwstraat is. Hij zei zich te herinneren dat destijds was toegezegd het wegdek in 1978 te zullen opknappen. Gezien de vele werkzaam heden dit jaar hoopte hij dat de Spin- baan volgend jaar aan de beurt zou zijn Dros vroeg ook wat meer aandacht te besteden aan het onderhoud van de gemeentelijke plantsoenen. Hij was het er weliswaar mee eens dat de plantsoe nendienst niet alles tegelijk kon doen maar wilde wel kwijt dat indien men tijdig de zaak had onderhouden het onkruid niet de huidige hoogte had gekregen. De Beatrixlaan zou volgens Dros erg gediend zijn met een aantal verkeersdrempels omdat daar onlangs enkele auto's uit de bocht zijn gevlogen. Hij had graag gezien dat dit tegelijk met de herbestrating was gebeurd omdat het dan minder had gekost. Tenslotte pleitte Dros er voor met name in Den Burg een vast voorrangssysteem toe te passen. Het is nu vaak verschillend en brengt daarbij bij veel automobilisten nogal eens verwarring te weeg. Hij zag bovendien wel wat in het aanbrengen van stenen richels in asfaltwegen zoals bijvoorbeeld de Keesomlaan. „De men sen schrikken dan en rijden langzamer", meende Dros. 'ISPALEIS De braderieën, die elke dinsdag in De Koog worden gehou den, zijn ook dit jaar een succes. De belangstelling is overweldi gend en bij een enquête, die vorige week werd gehouden, bleek dat haast iedereen zich in die drukte kostelijk vermaakt. Het klopt misschien niet met het beeld van de ideale toerist, die naar Texel komt voor de natuur en de rust, maar in de praktijk blijkt telkens weer dat voor evenementen waarbij de rust en de stilte ver is te zoeken, de meeste belangstelling be staat. De organisatoren van De Koog Pro motion hebben hun best gedaan om de kwaliteit van de braderie nog wat op te vijzelen door naast de vele commerciële stalletjes ook wat ander vermaak te bieden: poppenkast, draaiorgel, een demonstratiestand met wippertoestel van de KNZHRM, stalletjes met kunst- aktiviteit, wedstrijd paalklimmen om prijzen etc. Er wordt ook voor levande muziek gezorgd. Vorige week heeft een Texelse band gespeeld en voor twee keer werd een brassband onder leiding van J. Wieten geëngageerd. Woensdag was er ook een schapenscheerdemon- stratie, waarvoor de heer M. Bakker van De Noordooster 20 schapen beschikbaar had gesteld. Meer doen „Maar De Koog Promotion zou veel meer willen doen", vertelde ons penningmeester Hielke Bruining, die woensdag op de braderie 1500 gasbalonnetjes hielp verkopen ten bate van de KNZHRM en de drumband Voorwaarts Mars (vorige week 1250). „We moeten uitgroeien tot een organi satie die de belangen van De Koog en de toeristen die daar verblijven voort durend en actief behartigt. De braderieën alleen zijn niet genoeg. Maar dan is het wel nodig dat De Koog Promotion méér leden krijgt. Het is nu nog teveel een aangelegenheid van de winkeliers van de Dorpsstraat, waardoor het commerciële accent veel te sterk is en we niet geloofwaardig zijn als organisatie die zich ook met bijv. de sociale problematiek van De Koog willen bemoeien". Bruining herinnert eraan dat het door toedoen van De De 11-jarige Jurgen A. Kok uit Den Burg werd dinsdagmiddag voor observatie naar het ziekenhuis over gebracht. Hij had een verwonding aan de rug opgeiopen toen in het bouwdorp aan de Beatrixlaan een houten toren in elkaar stortte. Vol gens de laatste berichten is het let sel niet ernstig. Het instorten van de bijna vijf meter hoge toren veroorzaakte in het bouw dorp veel schrik. Door onduidelijke oor zaak zakte het bouwsel in elkaar toen ongeveer zeven kinderen op de eerste verdieping (2.10 meter hoog) waren geklommen. Blijkbaar liet de construc tie dat niet toe. Een van de leiders van het bouwdorp, Walter Oskam, zat ook in de toren en liep bij het ongeluk een geblesseerde arm op. Bouwdorp-leider Lex Kaper: „We hadden 's morgens de constructie nog gecontroleerd. We begrijpen eigenlijk niet goed hoe dit heeft kunnen gebeu ren. Misschien is tijdens het spel een vitaal onderdeel verwijderd. Omdat de hele boel in elkaar lag hebben we dat achteraf niet kunnen vaststellen. We hebben er wel lering uitgetrokken, want we zullen niet meer zulke hoge bouwsels maken en er nóg scherper op letten of alles wel degelijk in elkaar zit". Koog Promotion is gelukt om bij de openbare telefooncellen muntautoma- ten geplaatst te krijgen waarin guldens en rijksdaalders kunnen worden gedaan. Het apparaat geeft het teveel betaalde geld terug. Dat is een uitkomst, vooral voor de Duitse toeris ten die tot dusver met handenvol kwar tjes naar de telefooncel moesten als ze een gesprek van behoorlijke lengte wil den voeren. Abri's De Koog Promotion probeert nu voor elkaar te krijgen dat bij de bushalte abri's worden geplaatst, ook een vorm van dienstbetoon die voor De Koog geen rechtstreeks financieel voordeel oplevert, maar die opnieuw een ver betering is van het klimaat van gast vrijheid dat in een dergelijk toeristen dorp hoort te heersen. Met die abri's lukt het overigens nog niet zo best. Volgens Bruining zou de zaak finan cieel kunnen worden opgelost door toe te staan dat op de abri's reclame wordt aangebracht. Hij vindt ook dat het mogelijk zou moeten zijn dat onderne mers reclame maken op de AOT- bussen. De Koog Promotion wil deze zomer twee lampionoptochten organiseren in De Koog. Dat gebeurt pas over een paar weken, want als gevolg van de zomertijd is het thans op de avond nog veel te licht. Bouwdorp? De Koog Promotion draagt dit jaar De raadsleden die deel uitmaken van de commissie openbare werken hebben er dinsdagmiddag bij wethouder Gerard van der Kooi op aangedrongen haast te maken met het zoeken naar een nieuwe plek voor de gemeentelijke vuilnisstort plaats. Het ziet er namelijk naar uit dat de nu in gebruik zijnde belt op korte termijn vol is. De provinciale zal echter pas over zes jaar in werking kunnen treden. Henk Beumkes die over dit onder werp tijdens de vergadering tamelijk uitgebreid het woord voerde verklaarde dat het zaak is een commissie in te stellen die zich met deze materie bezig gaat houden. Hij was er weliswaar van doordrongen dat het vinden van een dergelijke 'onvindbare' plaats niet ge makkelijk zou zijn maar wenste deson danks actie, voor het te laat is. Beum kes, die betrekkelijk dicht bij de nu gebruikte stortplaats woont was er eens een kijkje gaan nemen en hem was opgevallen dat het vuil 'nu al' boven het toegestane niveau uitkomt. Het is nu zichtbaar vanaf de openbare weg", aldus het Pakt-raadslid. Ook Gelein Jansen (CDA) was de belt aan het Molwerk een 'doorn in het oog'. Tijdens de Koger braderie kim Je over de hoofden lopen. Er is geen twijfel aan dat de mensen zrch vermakenDe Koog Promotion wil echter veel méér doen dan de braderieUn organiseren. de kosten (74000, van vier mede werkers van Recre-aktief, die gedurende vijf weken hun bijdrage leveren aan het bezighouden van de gasten en hun kinderen, maar voor de volgende jaren gaan de plannen nog heel wat verder. Het meest ambiteus is het plan om in of bij De Koog gedurende de hele zomer een bouwdorp in te richten, niet alleen voor toeristen maar ook voor de kinderen uit De Koog en omgeving. Bruining: „We zien heus wel in dat veel kinderen van ouders die in het seizoen werken aan dacht te kort komen. Het zou prachtig zijn als het zou lukken dat probleem op te lossen door de kinderen onder goede leiding in zo'n bouwdorp bezig te houden. Maar de activiteiten van De Koog Promotion zouden dan zo veel omvattend worden, dat een permanen te, betaalde kracht niet kan worden gemist. En dat is een kwestie van geld" Breed zien Om aan dat geld te komen zouden veel meer mensen lid van De Koog Pro motion moeten zijn. Bruining denkt vooral aan hoteliers en pensionhouders, waarvan velen nu nog een afwachten de houding aannemen, omdat ze er geen direkt financieel voordeel van ver wachten. „Dat rechtstreekse voordeel is er ook nauwelijks, maar de mensen moeten het breder zien. Het gaat om kwaliteitsverbetering van heel toeris tisch De Koog en dat is vooral op langere termijn van het grootste be lang". Onbekenden hebben twee bromfiet sen, eigendom van jongens uit Muiden, gesloopt en delen ervan meegenomen. De jongens hadden drie brommers met een kettingslot aan elkaar verbonden en ze aldus neergezet op de parkeer plaats bij paal 21. Toen ze ze wilden ophalen bleken twee brommers voor een groot deel te zijn gesloopt. Stuk ken werden in de duinen verderop teruggevonden, maar andere delen bleken spoorloos. Ook hij vond dat het mogelijk moet zijn de zaken daar anders aan te pakken. Het was zijn indruk dat men het meest efficiënt te werk zou gaan als de verschillende aangevoerde materialen gescheiden zouden worden. Evenals Beumkes was hij niet erg voor verbran dingen op de stortplaats. Het hout zou volgens Jansen best apart gehouden en voor andere stookdoeleinden gebruikt kunnen worden. Materialen als ijzer behoren volgens Jansen in het geheel niet op de stortplaats thuis. Toen J. van Hoorn daarop reageerde met de opmer king dat het sorteerwerk in ieder geval personeelskosten met zich mee zal brengen kwam J. C. Dros met het voorstel om een nieuwe gemeentelijke verordening te maken. Daarin zou moe ten worden vastgelegd dat de leveran ciers van afval de materialen zelf voor de sortering dienen te zorgen. Hij herinner de er aan dat momenteel ook de provincie over de 'vuilnisproblematiek' nog geen afgeronde plannen heeft en dat de gemeente daarom tijdig zelf met plannen moet komen. Wethouder Van der Kooi zegde toe over de gedane suggesties een 'opzetje' in het college te maken en dat er nog op teruggekomen zal worden. Omdat bij een tussentijdse keu ring van de gemeentelijke ambu lances onlangs één van de zie kenwagens een minder positieve rapportage kreeg rijdt sinds afge lopen zaterdag op Texel naast de sinds 1976 in gebruik zijnde auto een uit Assen afkomstige huur- ambulance. B. en W. hebben te kennen gegeven in verband hiermee op korte termijn een nieuwe ziekenwagen aan te willen schaffen. Gezien de urgentie werden dinsdag middag de raadsleden die zitting hebben in de commissie openbare werken door burgemeester J. A. Engelvaart op de hoogte gesteld. Men kon zich unaniem met het collegevoorstel verenigen een nader onderzoek in te stellen wat betreft de mogelijkheden om op korte termijn een nieuwe ambulance te bestellen. De nu (feitelijk) afgekeurde ziekenwagen van het merk Opel is sinds 1967 in gebruik geweest. Bij de laatste halfjaar lijkse keuring door de Rijksdienst voor het wegverkeer in februari werd de ambulance nog goed in orde bevonden. De nu gehouden tussentijdse keuring door de ANWB vond plaats in verband met de per 1 juli in werking getreden wet op de regionalisatie van het ambulance vervoer. Daarbij werd ondermeer vast- 8BCVE* «N LtZtRS - BLfTtN VtAAMTWOOOOCUKXO «NOC «£0**TX Vorige week kwamen Bert de Groot en Jan Kat uit Egmond aan Zee op Texel hun vakantie doorbrengen. Met hun catamaran gingen ze naar het strand Paal 28, huurden daar een badhuisje bij mij (Nico de Graaf) om daar hun zeil in op te bergen. Maar de politie trad tegen het catamaranvaren op. Want als je met een boot de zee op wil, mag dat alleen vanaf Westerslag. Ergens anders is niet toegestaan. Waarom niet? Moet ieder een dan zijn geld in het buitenland uitgeven? Nee, zegt iedereen, zorg voor goede recreatie en ze komen wel. Maar hier behoeft mijns inziens geen recrea tie gemaakt te worden. Het is er al. De gemeente hoeft het alleen maar toe te laten. Nico de Graaf, strandexploitatiebedrijf Paal 28, De Cocksdorp Bij onlangs In Venhuizen gehouden kringwedstrijden hebben de Waddenrui- ters en de Kloppertjes behoorlijke suc cessen geboekt. Er was ondermeer een derde prijs voor een viertal van de Waddenruiters en een tweede prijs voor een achttal van de Kloppertjes (114 pnt.). Deze wedstrijden werden georgani seerd door de vereniging Oostelijk West-Friesland. Men had hiervoor de beschikking over een zeer fijn en goed terrein terwijl ook de weersomstandig heden niet al te zeer tegenwerkten. De volgende uitslagen kwamen hierbij tot stand. Paarden: dressuur klasse B, rijbaan 7: Anjo Kikkert met Paniek, 3e prijs, 124 pnt.; rijbaan 10: Annemarie Schoorl met Pasja, 5e prijs (116 pnt.) en springen klasse B: Lyke Heetveld met Mascotte, 7e prijs. Pony's: dressuur klasse L, rijbaan 2: Anja van Exel met Mona, 2e prijs (123 pnt.), Renske van IJsseldijk met Hypos, 6e prijs (112 pnt.). Rijbaan 3: Christine Vlas met Polly, 4e prijs (126 pnt.), Jacqueline de Porto met Tornado, 5e prijs (121 pnt.). Rijbaan 4: Jeannet Zuidewind met Darwin, 2e prijs (123 pnt.). Klasse B, rijbaan 7: Inge Keijser met Jellow, 5e prijs (105 pnt.). Rijbaan 10: Jacqueline Schoorl met Caesar, 1e prijs (130 pnt.), Esther Reitsma met No- mand, 6e prijs (121 pnt.). Rijbaan 11: Diana de Wit met Jacky, 1e prijs (131 pnt.), Sandra Heetveld met Dave, 4e prijs (122 pnt.). Het fietspad dat momenteel wordt aangelegd tussen Den Burg en Ooster end zal ter hoogte van De Waal uit twee gescheiden rijbanen gaan bestaan. Op deze wijze wordt het mogelijk de daar nu aanwezige bomenrij langs de Som- meltjesweg te sparen. Dit deelde wethouder Gerard van der Kooi dinsdagmiddag mee op de verga dering van de commissie openbare werken. Hij zei voorts dat parallel aan het van een middenberm voorziene fietspad een wandelpad zal worden aangelegd. Er is tevens een ventwegge- tje geprojecteerd dat de merendeels aan het Vermaningspad gelegen bejaarden woningen aan de achterzijde zal ontslui ten. Dit weggetje zal op het Hogereind worden aangesloten. gesteld dat het chassis van de reserve wagen in matige toestand verkeert wegens een doorgeroeste kokerbalk. Verder is geconstateerd dat de auto plaatselijk beschadigd, gedeukt, bijge werkt en gespoten was. In het bijzonder het mankement aan de chassis gaf voor de gemeente de doorslag. Men heeft daarom Tn Assen Voorlopig tot het eind van het seizoen een ambulance van het merk Dodge gehuurd. Deze is momen teel als tweede ziekenauto naast de drie jaar oude 'nieuwe' Opel in gebruik. Een automobilist uit Mönchen Glad- bach moest woensdag op de Pontweg plotseling remmen voor een op de weg dalende vlieger, afkomstig van een jon getje uit Uithoorn dat er zich op het aangrenzende land mee vermaakte. Door het plotselinge remmen werd de Duitse wagen achterop aangereden door een bestelauto van iemand uit Heemskerk. De Duitse auto kreeg een lek differen tieel en moest door Garage Rey worden weggesleept. Een inzittende vrouw liep een verwonding op aan een been. UK ondernemers -akti viteitën Gerard Schuiling uit Den Burg heeft zijn bloemenzaak ('Flower Stiling') uit gebreid met een mobiele dependance. In Friesland kocht hij een elf meter lange voormalige SRV-wagen die inmiddels is verbouwd tot rijdende bloemenwinkel. De klanten kunnen er terecht voor ongeveer 100 soorten planten en 30 soorten snijbloemen; ook bestellingen kunnen in de rijdende winkel worden gedaan. De mobiele bloemenwinkel be vindt zich dinsdag in Den Hoorn en 't Horntje, woensdag in De Cocks dorp/Eierland, donderdag in De Waal, Oosterend en Oost, vrijdag in De Koog en zaterdag in Oudeschild. Jeugdwielrenner Niels Collou is er woensdagavond in geslaagd voor de tiende achtereenvolgende maal een ju niorenwedstrijd van de Wielervereniging Texel op zijn naam te brengen. Deze keer was hij zijn naaste belager (Robert Visser) ruim twee minuten te snel af. In de A-poule werd Arie Huisman als eerste afgevlagd eri in de B-poule was het Edo Kooiman die de zege voor zich opeiste. De onderlinge tijdsverschillen waren hierbij aanzienlijk minder dan in de jeugdafdeling. Niels Collou toonde vorige week van meet af aan de sterkste in zijn groep te zijn en reed dan ook zonder tegenstand van start naar, de 7,8 km verderop liggende, finish. Robert Visser en Sid ney de Haan streden geruime tijd later zij aan zij om de tweede plaats. Paul Witte reed zich op 25 seconden achterstand naar de vierde plaats. Poules Bij de A-poule reed Arie Huisman en Guus Barhorst de wedstrijd aanvallend begonnen en sprongen al na 6 km van de af te leggen 39 km weg. Arie Huisman moest zich al vlug weer terug laten vallen naar het peloton. Guus Barhorst ging echter alleen door om het op een lange ontsnapping aan te laten komen. Ook deze poging moest hij opgeven. Met nog 23 kilometer koers probeerden Guus Barhorst en Arie Huis man het nogmaals en bleven tot het einde weg. Douwe Dros won de sprint van het peloton door op het laatste moment Hans Koorn voorbij te spurten. In de B-poule was een valpartij er de oorzaak van dat 5 renners van de 13 gestarten de strijd staakten. De mate riële schade was niet groot. De overge bleven 8 renners bleven in hoog tempo rijden. Bas Drinkwaard die zich regel matig op kop liet zien legde beslag op de derde plaats. Edo Kooiman moest door het gras rijden om broer Rob van de overwinning af te houden. Door het sprintgeweld moesten Gerard Koorn en Nico Boon 8 seconden prjsgeven. Het was de snelste wedstrijd in de B-poule tot nu toe met een gemiddelde van ruim 37 km/u, waardoor ontsnappingen vrij wel niet mogelijk waren. Uitslagen A-poule, 39 km: 1. Arie Huisman 60.40 (38.6 km/u.), 2. Guus Barhorst z.t., 3. Douwe Dros op 20 sec., 4. Hans Koorn, 5. Hans van Tunen, 6. Kees Riemens, 7. Gerard Bakker en 8. Jos Huisman op 1 ronde. B-poule, 31 km: 1. Edo Kooiman 50.21 (37.3 km/u.), 2. Rob Kooiman, 3. Bas Drinkwaard, 4. Jan Huydink, 5. Jan Buis, 6. Albert Winter, 7 Gerard Koorn op 8 sec. en 8. Nico Boon. Jeugd, 7,8 km: 1. Niels Collou 14.53 (31.5 km/u.), 2. Robert Visser 17.02, 3. Sidney de Haan z.t., 4. Paul Witte 17.27, 5. Ellis Visser 19.01.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2