Dros pleit voor wegkantonnier in van Texelse plasticindustrie? Weer orgelconcert in Hoornder kerk Botsing op Boodtlaan Open kmmpismtmchwppen AH IJDAG 20 JULI 1079 TEXELSE COURANT PAGINA 7 ggen orden aal cc v )m een eind te maken aan de i dige situatie waarbij de ge- ente er veelal door de raadsle- <i i op gewezen wordt dat som- c ge verkeerstechnische en daar- ie aanverwante zaken op Texel ti it kloppen of onvoldoende zijn a eft J. C. Dros er op aangedron- n op korte termijn een weg- n ntonnier aan te stellen. ■X )ros deed deze suggestie dinsdag- :1 Idag toen tijdens de bijeenkomst van raadscommissie openbare werken onderhoud aan de ekandelijke we- r aan de orde kwam. /olgens Dros zou een dergelijke - ictie niet persé bij één gemeentelijke nst behoeven worden ingedeeld ar rechtstreeks onder de supervisie een van de hoofden van dienst men vallen. Hij was van oordeel dat :t aanstellen van een dergelijke func- naris met het oog op de lengte van I Texelse wegennet beslist haalbaar iet zijn. Hij (of zij) zou door recht reeks aandacht aan de wegen te ïenken de ambtelijke keten kunnen ■korten waardoor veel geld bespaard j kunnen worden. Ook de overige op deze commissie- rgadering aanwezige raadsleden Jan- 1, Beumkes, Van Asselt en Baren- sgt) gaven dinsdag te kennen dat het J ie op zich de moeite waard is om te derzoeken. Klaas Barendregt voegde nog aan toe dat suggesties van ii idsleden uiteraard meegenomen zijn iar dat dergelijke opmerkingen feitelijk it tot de taak van de raad gerekend 1 jeten worden. Wethouder Gerard van der Kooi loofde het voorstel van Dros in de rstvolgende bijeenkomst van het col- je aan de orde te zullen stellen. J. C. Dros kwam tot zijn opmerking idat er verscheidene opmerkingen rer de toestand van de wegen waren imaakt bij de bespreking van de ilgend jaar uit te voeren werken, aarbij was ondermeer opgemerkt dat mmige verkeersborden (zoals aan de nrrialaan in Den Burg) door het welige ruikgewas onzichtbaar waren gewor- in. Ook het wegdek zou op diverse e aatsen opgeknapt moeten worden. Energiebesparing Bij de opmerking van Dros over het (voeren van bezuinigingen door het instellen van de wegkantonnier infor- eerde Klaas Barendregt hoe het stond et de gemeentelijke plannen op het ibied van de energiebesparing. Wet- nuder Van der Kooi deelde mee dat men in de begroting rekening had gehouden met besommingen die aan de gematigd verhogende kant waren. Gelein Jansen bracht de onlangs aangelegde verlichting in Zuid-Eierland weer ter sprake. Hij verklaarde dat ook de bewoners van de buurtschap (die er destijds zelf om hadden gevraagd) hem zeiden deze serie lichtmasten wel te veel van het goede te vinden. Jansen had navraag op het gemeentehuis gedaan en daarbij gehoord dat het om-en-om laten branden van de masten niet mogelijk was maar dat de lampen wel met een geringer vermogen zouden kunnen branden. Het was hem tevens ter ore gekomen dat door de nu aanwezige 'zee van licht' ter plaatse automobilisten die verder noordelijk rij den plotseling in een 'dood gat' terecht komen. Omdat dit gevaarlijke conse quenties zou kunnen hebben vroeg Jansen of de mogelijkheid bestond de lampen op het kruispunt vol te laten branden en het voltage naarmate het einde van de serie lampen te laten zakken. Wethouder Van der Kooi beloofde het te laten onderzoeken hetgeen hij ook verklaarde ten aanzien van een opmer king dat op sommige plaatsen in Den Burg de lampen van hoge lantaarns boven de bomen schijnen en door het gebladerte niet op de weg waarvoor ze bedoeld zijn. Er werd dinsdag tevens op aange drongen de verlichting in openbare gebouwen iets te matigen. Henk Beum kes zei hierover er zeker van te zijn dat de gemeente op deze manier zeker 25% (een kwart) aan energiekosten zou kunnen besparen. Eén wagen werd Kcht en een ander zwaar beschadigd bij een bot sing op de Boodtlaan in De Koog. Het ongeval gebeurde in de nacht van dinsdag op woensdag. Niemand werd gewond. Volgens zijn eigen verklaring door slaap overmand was de Duitse vakan tieganger Claus D. hierbij met zijn Fiat 128 van de weg geraakt. Hij had daarbij de BMW 2500 van zijn landgenoot Ger hard R. zodanig geramd dat deze vermoedelijk total loss zal worden ver klaard. De BMW stond in de rechter- berm geparkeerd en liep aan de linker zijde zware schade op. Ook de wielophanging raakte ontzet. De Fiat had schade aan de rechter voorbumper. aantal partita's over „Ach, blijf met Uw genade", geschreven door de zeven tiende eeuwse Johann Pachelbel. Opvallend was hoe de organist het presteerde om steeds weer het hoofd motief goed te doen uitkomen. Hij ver telde dat hij daarvoor allerlei kunst grepen had moeken toepasssen, maar niettemin werd het beoogde effect op uitstekende wijze bereikt. bnprowieakie De „Suite in ouden stijl" van de blinde C. J. Bute, stadaorganist van de St. Welburgh in Zutphen, was werke lijk een meesterwerk van stijlnaboot sing. De vijf delen van deze suite (prae- lude, sarabande, gavotte 1 en 2, air en gigue) konden heel goed doorgaan voor stukken die in de 18e eeuw zijn geschreven. De heer Eilander, die les heeft gehad van Bute, vertelde dat improvisatie een van de dingen was die Bute hoog in het vaandel had staan. „Hij had de ondai^felen al helemaal klaar: praelude, variaties, fuga enz. Dan zei hij tot de mensen in de kerk: U zegt maar over welk koraal. Dét is pas improviseren. Bij de grote concoursen hebben de musici nog een uur om zich in de muziek te verdiepen", aldus de heer Blander. Jac. Bonsets fantasie over het oude koraal „Qp bergen en in dalen" was het klapstuk ven de avond. Hoewel het stuk hier en daar wel erg modern klonk, zaten er ook erg veel „ouderwetse" gedeelten in. Het was duidelijk een samenraapsel van verschillende stijlen, wat een fantasia masetal is. Het prae- ludium van J. S. Bach, kwam eigenlijk als mosterd ne de maaltijd, om van de fuga maar niet te spreken. Deze beide stukken waren zeker wel mooi en werden ook goed uitgevoerd, maar ze waren net iets teveel van het goede. Het programma had beëindigd moeten worden met de fantasie van Bonset. Het volgende concert in deze reeks (alweer orgel) is volgende week dinsdag, wanneer Piet Wiersma het orgel van de Nederlands Hervormde kerk te Oosterend bespeelt. Het is jammer dat er dit jaar zo weinig variatie in de concerten zit. Vorig jaar was er nog een zangtrio en een Engels blazers ensemble, maar dit jaar is het allemaal orgel wat de klak slaat, met uitzonde ring van een btokflukconcert op 31 juli. W.B. Voor het eerst zulten op Texel open kampioenschappen snelschaken wor den gehouden en wel vrijdag (heden) in hotsl De Zwaan, aanvang 19.30 uur. De organisatie berust bij de schaakclub En Passant. Deelname staat open voor ieder; de organisatoren hopen in het bijzonder de wet sterkere schakers te mogen begroeten. Het 'snelle' karakter van het spel houdt in dat maximaal tien mnuten per persoon per partij beschik baar zijn. De derde avond in de serie „Zomeravondconcerten in Texelse ker ken", die dinsdag gegeven werd, was weer een orgelconcert. Dit maal werd het Scheuer-orgel van Den Hoorn bespeeld door de heer Johan Eilander, van beroep onderwijzer en uit liefde organist van de Andreas-kerk te Zwolle. Het was niet Eilanders eerste optreden op Texel, bijna twee jaar geleden gaf hij ook al eens een coh cert in Den Hoorn Dominee Hoekstra vertelde in zijn voorwoord dat de heer Eilander zijn naam geen eer aandoet door in Zwolle te wonen, maar hij wees er ook op, dat in de consistoriekamer een kerstgroet uit de 17e eeuw hangt, geschreven door ene Eilander, misschien wel een verre voorvader. Het programma werd geopend met een praeludium in d van Johann Pachelbel. Hoewel de heer Eilander weinig gebruik maakte van de hoge re gisters van het orgel, gebruikte hij des te meer de scherpe klanken van de trom pet en de flageolet, een opzet, die met een bij dit eerste gedeelte al duidelijk werd. Het praeludium en ook de fuga van J. G. Walther hadden bijvoor beeld in de snellere gedeelten best wat zware stemmen kunnen missen en wat meer hoge registers kunnen gebruiken. Nu kwam de vingertechniek die voor deze gedeelten nodig is en die de heer Eilander zeker machtig is (hij heeft ten slotte op het conservatorium gezeten) niet helemaal tot zijn recht. Herhaling Het „Jesu, meine Freude" en het „Christe, der du bist Tag und Licht" van Wilhelm Friedemann Bach, klonken nogal bekend, daar Harro en Engelien Kraal deze vorige week ook hadden uit gevoerd. Nu hoort men op veel orgel concerten vaker dezelfde stukken spe len, maar een beetje overleg zou kunnen verhinderen dat elke week het zelfde programma ten gehore wordt gebracht. Niettemin is het wel aardig eenzelfde stuk door verschillende orga nisten te horen spelen en het dan te vergelijken. Het „Jesu, meine Freude" werd erg zacht geregistreerd en het was dan ook goed hoorbaar, hoe „windziek" het Hoornder orgel is. Daarentegen werd het „Christe, der du bist Tag und Licht" wat voller gespeeld en zodoende overstemde de muziek het hijgende orgel weer. Aan het program ma werd een stuk toegevoegd, een Efe heer G. A. Keijser bij de ee/ste doer hem verveerxtigde polyester boot Met behulp ven een sptet ken het polyester tegelijk met de versterkende verels worden «»m»t 111. In ebt gevW In Vispeleis. en waarin meteen de gewenste kleur kan worden gemengd. Omslachtig Het maken van een polyester boot is een omslachtig karwei. Allereerst moet de boot in het juiste model in hout worden uitgevoerd. Dat is de 'plug'. Daarvan wordt een polyester 'negatief' gemaakt en daarvan weer een positief (in één stuk) dat qua vorm gelijk is aan de plug. De wanden van het polyester casco zijn 8 - 15 mm dik. Eind april is de eerste kruiser van Keijzer te water gelaten. De ervaringen die nadien wer den opgedaan zijn zeer gunstig. Heel verrassend was dat niet, want een model wes tevoren beproefd in Wage- ningen. een bee teleuto ven Het Keijser past polyester op nog veel andere manieren toe. Het wordt als dakbedekking aangebracht, er kan een zuur- en stootvaste interieurbekleding in auto's van worden gemaakt en ook het maken van een visvijver hoort tot de mogelijkheden. In Amsterdam heeft Keijser opslagketels van een polyester- laag voorzien, in opdracht van Akzo. Polyester is een soort plastic. Dit helder-doorzichtige spul wordt betrok ken van de Firma Frencken en kan met de spuit of de kwast, laag voor laag, worden aangebracht. Het wordt dan snel hard. Zijn sterkte krijgt het door een wapening van glasvezel. Deze vezels kunnen in de vorm van een soort mat eerst worden aangebracht waarna het polyester er op wordt gesmeerd. Maar het is ook mogelijk de vezeltjes en het polyester tegelijkertijd met behulp van een soort verfspuit aan te brengen. Vijvers Bij het maken van bijvoorbeeld vijvers is het een voordeel dat niet eerst een bekisting hoeft te worden gemaakt, zoals bij beton. Het polyester kan zonder meer op de wanden van de kuil worden gespoten. Dat kost vijftig tot zestig gulden per vierkante meter, maar het eindresultaat is onverwoestbaar. Het is ook mogelijk de wanden van een bestaand betonnen zwembad van po lyester te voorzien waardoor een ideale bekleding ontstaat. Het is wel nodig een afwerklaag aan te brengen die (nog) beter tegen allerlei invloeden bestand is Gerrit A. Keijser (44) uit Den Burg is moeizaam bezig de basis te voor een Texelse plastic industrie. In zijn werkplaats aan de verwerkt hij al bijna drie jaar polyester voor velerlei doelein- Het pronkstuk van zijn bedrijvigheid is zes meter lange kruiser waarmee hij belangstelling trok op de Hiswa en ook op de Recreena in Leeuwar- Hij heeft er inmiddels een verkocht is in onderhandeling over twee De kruiser kan ook als casco gekocht: voor 716.500, Heie compleet kan het schip in zijn duurste uitvoering wel 750.000, kos ten. Keijser heeft het grootste belang bij verkoop van meerdere exemplaren van hetzelfde schip want in de polyester techniek gaat veel tijd en geld zitten in de mal, de vorm waarvan meerdere rompen kunnen worden gemaakt.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 7