Circus Rem komt naar De Koog For a few dollars more Sport, feest en folklore op Texel in 1937 MET BASSIE EN ADRIAAN Auto's in de sloot „WAT IK ZEGGEN WOU.." Nachtcafé's Schade bij aanrijding Afgezwommen in Den Helder Udo Knodt won strandloop Diefstallen Niet verzekerd.... Geen voorrang PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 24 JUU 1979 BREVEN WW LEZERS BOTEN VEAANTWOOftOCUIKMEO VAN 0E REOAKTC Met belangstelling hebben wij de afgelopen maanden de enigszins onge structureerde besluitvorming van de gemeenteraad over de sluitingstijden van de café's gevolgd. De locale politici vonden het nodig een goede en gezelli ge bestaande situatie van „laat iedereen maar doen waar hij of zij zin in heeft" te reguleren en te kanaliseren. Een wirwar van persoonlijk gekleurde voorstellen werd vanuit de raad naar voren ge bracht. Het resultaat was een maatregel waarin bepaald werd dat café's in het weekend om 02.00 uur sluiten en door de week om 01.00 uur 's nachts. Omdat men inzag dat het uitgaande publiek het hier niet mee eens zou zijn, zouden nog een aantal kleine nachtzaken worden aangewezen, over het gehele eiland verspreid. Verder werd toegezegd dat geen enkele ondernemer onder de nieu we maatregel ernstig gedupeerd zou worden. Tot nog toe zijn vijf nachtzaken aangewezen, in de dorpen Den Hoorn, Oudeschild, De Cocksdorp elk één en in De Koog twee. Het bevreemdt ons daarbij erg dat Den Burg, een dorp waar veel mensen uitgaan tot nu toe is overgeslagen. Dit heeft vinden wij, de volgende nadelen: het stimuleren van het rijden onder invloed van automobilisten en andere verkeersdeelnemers die zich op weg begeven naar nachtcafé's in de buiten dorpen; méér verantwoordelijke personen worden op hoge taxikosten gejaagd, terwijl de wachttijden vanwege de sterk geconcentreerde vraag naar taxi's onevenredig lang zijn; het is voor velen weinig aantrekkelijk horeca-inrichtingen te bezoeken waar men niet bekend is (Waar men niet gewend is uit te gaan). Het ontbreken van een nachtcafé in Den Burg is des te onverklaarbaarder wanneer men bedenkt dat er voor de nieuwe maatregel steeds een goed functionerend nachtcafé in Den Burg bestond. Het betreft hier café De Kolenkit. Wat zou in deze situatie meer voor de hand liggen dan het toekennen van een nachtvergunning aan juist dit bedrijf. Deze overtuiging wordt nog versterkt door het feit dat de eigenaar van 'De Kolenkit' in ernstige economi sche moeilijkheden zou komen als hem deze vergunning nog langer onthouden wordt. Zijn klantenkring bestond name lijk voor het grootste deel uit nachtbe zoekers. Ons inziens zijn er geen bezwa ren te vinden t.a.v. brandveiligheid en oppervlakte (51 m2), althans geen be zwaren die niet op korte termijn opge lost kunnen worden. Dit gevoegd bij bovengenoemde bezwaren van de hui dige situatie en bij het feit dat voor ons een gezellig nachtcafé (met eigen sfeer en klantenkring) is weggevallen, lijkt, vinden wij, tot maar één conclusie te leiden: café De Kolenkit moet zo snel mogelijk een nachtvergunning krijgenl Peter Bakker Nico Dros Jan Veltkamp Vrijdagavond deed zich een aanrijding voor op het Klif in Den Hoorn. Omdat motorrijder C. B. uit Dortmund een vrachtauto moest ontwijken, botste deze tegen de geparkeerde personen auto (een „eend") van E. Drijver. Beide voertuigen werden beschadigd; de motorrijder werd licht gewond. De politie vond gisterochtend ter hoogte van De Kamp een auto in de sloot van de Hoornderweg. Eigenaar J.Groen uit Marknesse meldde zich later op het politiebureau. Hij had de avond tevoren de macht over het stuur verlo ren. Iets dergelijks deed zich een dag eerder voor op het Lagewegje bij Den Hoorn waar de 18-jarige J.L. van Uffels met zijn Fiat 127 slipte als gevolg van te wild rijden en in de greppel bleef steken. In beide gevallen was alleen sprake van materiële schade. Een groot aantal van Texel afkom stige leerlingen slaagden in het marine- zwembad van Den Helder voor het zwemdiploma. Het waren kandidaten die de afgelopen herfst en winter regelmatig hebben geoefend in het overdekte Helderse zwembad wat nogal veel doorzettingsvermogen heeft ge vergd, ook van de begeleidende moe ders. De geslaagden voor het diploma A: Annet Schraag, Rik Schraag, Onno Schoen, Stefan Bousma, Remo Drijver, Jasper Mulder, Irene Witte, Paul Witte, Justin Kikkert, Mark Heetland, Andreas Daalder, Engeliena van der Star, Arno Koot en Linda Eelman. Diploma B: Anne M. Boom, Jesca Moojen, Alwin Rootlieb, Mare Schuyl, Monigue Eelman, Isabella van Beek, Annette Duinker, Esther Onzen, Jan W. van Duyn en Robert Steffen. Voor het vaardigheidsdiploma slaag den: Vaardigheid 1: Willem A. Schagen, R. Keijser, Ivor van Onzen, Natasha van der Vis, Sandra van der Vis, Linda Heerschap en M. de Nooier. Vaardigheid 2: Marja Burgman, Edith Koot, Yvonne Eelman en Francoise Keijser. Vaardigheid 3: John. P. Stevens, Marja Burgman, Mariëlle Rootlieb, Christel Moens, Yvonne Eelman, Edith Koot, Albert Schagen en E. Kikkert. «For a few dollars more" is de naam van de western die voor deze week op het woensdagavondprogramma staat. Het betreft opnieuw een werkstuk van het duo Sergio Leone (regie) en Ennio Morricone (muziek) en waarin de cowboy-bij-uitstek Clint Eastwood de hoofdrol vertolkt. Eastwood is in „For a few dollars more" opnieuw de misteri- euze gunfighter die hij in „The good, the bad and the ugly" gestalte gaf. Er zijn zelfs nog meer parallellen te trekken met deze andere Leone-film. Een van de bijrollen is namelijk van Lee van Cleef, bekend om zijn starre uiterlijk waardoor hem meermalen de rol van de wrede vergelder wordt opgedrongen. Van Cleef schijnt er niet mee te zitten en speelt dit speciale soort rollen als van ouds. Nu is hij kolonel Mortimer, een veteraan uit de Amerikaanse burger oorlog. Evenals Eastwood is hij een bounty-hunter" en beiden zijn een levensgevaarlijke desperado op het spoor. Hun intenties zijn echter een beetje anders. De een achtervolgt na melijk uit wraak en de ander om tiendui zend dollar beloning in de wacht te slepen, want die zijn op het hoofd van de vervaarlijke „El Indio" gezet. Toe gang 16 jaar. Het was te verwachten. Deze week een prolongatie van "The Deer Hunter" met Robert de Niro, John Savage, Christoffer Walken en Merill Streep, waarvoor niet alleen in Nederland maar overal elders ter wereld lovende woor den zijn gesproken. Deze met maar liefst vijf Óscars bekroonde film van de 34-jarige regisseur Michael Cimino gaat over de wederwaardigheden van een groepje mannen in het Amerikaanse mijnstadje Mingo en in het Vietnam van weleer, waar drie van hen het oorlogs geweld over zich heen krijgen. Cimino, in het bezit van het masters-degree architectuur aan de Yale-universiteit heeft maar kort in zijn oorspronkelijke baan gewerkt. Spoedig na het voltooien van zijn studie begon hij zijn filmcarrière als regisseur van reklamefilms en docu mentaires en vooral dat laatste heeft hem niet meer losgelaten. Tussentijds schakelde Cimino ook nog over op het schrijven van scenario's en ging zich meer en meer toeleggen op het regis seren van speelfilms. „The Deer Hun- ter" is zijn eerste grote produkt, en wat voor één! De film draait voorlopig nog een week, dus vanaf donderdag tot en met dinsdag, aanvang 19,30 uur, toe gang 12 jaar. De Duitser Udo Knodt is woensdag eerste geworden bij de tot dusver best bezochte strandloop aan het Krimslag. Er meldden zich maar liefst 186 deel nemers aan de start van wie er 160 de 4-km loop liepen. De overige 26 startten op de 8-km. De tocht kenmerkte zich deze keer door tamelijk lastig weer. Er stond ter hoogte van Paal 28 een straffe wind en het weer was bewolkt. De uitslagen zagen er als volgt uit; 4 km; 1. Wilke Wassenaar, 14,54 min., 2. Dolf Jansen, 15,26 min., 3. Nico Kikkert, 16,00 min., 4. Andre Brouwer, 16,03 min., 5. Ronald Souwer, 16,04 min. 8 km; 1. Udo Knodt, 28,57 min., 2. Arie de Ridder, 29,10 min., 3. Lueck Werner, 30,15 min., 4. Willem Zijsveld, 30,30 min., 5. Daan Welboren, 31,17 min., 6. Rien Brouwer, 31,30 min., 7. Pim Wol- tekamp, 33,35 min. Toen F. P. B. uit Arnhem in bar „Riche" verbleef, werd hem zijn porte monnee met 7150,— ontstolen. Omstreeks dezelfde tijd werd in „De Toekomst" de jas gestolen van R. A. V. uit Heiloo. Schade 7200, Het van televisie en radio bekende duo Bassie en Adriaan maakt dit jaar deel uit van het programma waarmee Circus Renz naar Texel komt. Dit bekende circus slaat van 1 tot en met 5 augustus zijn tenten op op het parkeer terrein bij de Nikadel. Bassie en Adriaan zijn door het circus uitsluitend voor hun optreden op Texel geëngageerd en staan alleen op woens dag 1 en donderdag 2 augustus op het programma. De voorstellingen zijn op 1 augustus om 14.00 en 17.00 uur. Op de overige dagen wordt om 15.00 en 20.00 uur begonnen. Hoewel het officiële eerste program ma dus op woensdagmiddag om 14.00 uur begint heeft de circusdirectie hier aan voorafgaand een extra stunt be dacht. Omstreeks 12.00 uur komen Bessie en Adriaan namelijk per eigen privé vliegtuig aan op het Texelse vliegveld en zij zullen daar op officiële wijze door Circus Renz worden inge haald. Het overige programma dat het circus dit jaar brengt wordt zoals gebruikelijk gevormd door een keur van artiesten en dieren waaronder leeuwen, olifanten, chimpansees, kamelen, zebra's, Friese hengsten, Haflingers, Arabische vol bloeds, Noren, apaloosas, Shetland pony's, dwergpony's en Welsh pony's. Voorts zijn er acrobaten, trapezewer kers, clowns, jongleurs, Spaanse fla mencodansers en een illusionistenshow. Ook de krachtpatser El Hector heeft aangekondigd naar Texel te komen. Hij staat er om bekend een volwassen levend paard van de grond te kunnen tillen. Het circusorkest staat onder leiding van John de Vries. Circus Renz wordt vervoerd door 25 vrachtwagens en opleggers. Er zijn 20 wooncaravans en 10 wagens voor het vervoer van de circusdierentuin. Donderdag verzuimde L.K. uit Den Burg voorrang te geven op het kruis punt Akenbuurt-Pontweg, waardoor hij met zijn Austin in aanrijding kwam met een Renault4, bestuurd dooreen Duitse vrouw. De schade aan de Renault werd getaxeerd op 7950,-. Dat bedrag moest K. uit eigen zak betalen want hij was niet verzekerd. Zaterdagavond om half twaalf deed zich op het kruispunt Bernhardlaan- Waalderstraat een aanrijding voor, ver oorzaakt door W. v.d. L. uit Zeist die op de Bernhardlaan rijdende geen voorrang gaf aan bromfietser J.Th. Hin (18) uit Spang. De schade was licht. Van L. kreeg een rijverbod opgelegd omdat hij had gedronken. Bassie en Adriaan als chauffeur van azettaxi's in Spanje. Voor S.V. Texel is 1937 een belangrijk jaar. Het eerste elftal promoveert naar de 3de klas van de KNVB en bovendien bestaat de vereniging 25 jaar. Men organiseert een grootse fancy fair. Van de speciale fancy fair-commissie maken deel uit mevrouw Ten Hooi en de heren Parlevliet, H. Ran, J. Bruin, G. Dros en J. van der Pijl. In 1929 organiseerde men iets dergelijks in een schuur van Jac. Geus aan het Schilder end. Toen bracht de 'Oosterse stad' netto 72.850,— op. Nu wordt in hotel Texel een 10-tal oude Texelse geveltjes als entourage van de fancy fair opge bouwd. Het evenement brengt 71.270,— op; wel een bewijs dat de centen krapper zijn geworden. Op de feestavond van SVT excelleert Joost Kant in zaal Pen met een tapdans demonstratie. Voordrachten worden gehouden door R. Berkenbosch, H. Ran, D. Dapper (sinds 1928 voorzitter) en S. Langeveld. De avond wordt afgesloten met een strijd om de man. Alleen Katholieken Ook het elftal van Texelse Boys wordt kampioen, maar de opvolgende feest avond is alleen voor Katholieken toe gankelijk. In Oudeschild houdt de voetbalclub De Zeemeeuwen een feestavond. Later in het jaar wordt de vereniging opge heven. (Na de oorlog bestaat er nog wel een handbalvereniging onder dezelfde naam). S.V. Texel organiseert in het seizoen een gekostumeerde voetbalwedstrijd. De gymnastiekvereniging houdt dan ook een gymnastiekdemonstratie. Eer der organiseert GVT al samen met de dames van SVC een demonstratie op het land van Roeper aan de Kogerstraat. Men trekt er ruim 1.000 toeschouwers mee. De landelijke rijvereniging maakt een zg. jachtrit o.l.v. Joh. Kikkert, Wester geest. Er wordt ook al aan wielrennen gedaan. Als derde rit worden de 40 ronden om de Hogeberg verreden. De zwemvereniging De Schans, ge leid door de heer G. van Beek, telt niet minder dan 365 leden en 15 behalen deze zomer hun zwemdiploma. Het bestuur van de vereniging bestaat uit: C. Bakker, voorzitter, J. Blom, secre taris en J. Bruin Wzn., penningmeester. De vereniging heeft plannen om bij De Schans een binnenbad te stichten. TESO zegde er zelfs al 71.000,— subsi die voor toe. Onduidelijk is of het hier een binnendijks bad of een overdekt bad betreft. De IJsclub De Geul krijgt de kas van de opgeheven korfbalclub De Zwalu wen. Men rijdt veelal in De Hemmer. De ijsclubs Den Burg en De Waal gaan samenwerken. Den Burg heeft als ijsbaan De Elemert achter de zg. Vinken- baan aan het Schilderend. Er fungeert ook al een Texelse ijsbond voor geza menlijke activiteiten. In De Koog wordt een damclub opgericht; in Den Burg is een R.K. schaakclub actief. Verder telt Texel ook een postduivenvereniging. Gemeentelijk wordt nog niet veel aan de bevordering van de sport of de lichamelijke oefening gedaan. De ge meenteraad wordt voorgesteld weer voor twee jaar vrijstelling te vragen van de verplichting tot het geven van lichamelijke oefening aan de scholen te Den Burg. „De financiële toestand gedoogt dat niet". Oranjefeesten Op 7 januari 1937 vindt het huwelijk van HKH pinses Juliana met ZKH prins Bernhard plaats. Dit is aanleiding voor uitgebreide feestelijkheden in alle dor pen. In Den Burg zijn alle straten versierd en 's avonds verlicht; een aantal is zelfs voorzien van erepoorten onder meer voo7 het raadhuis en in de Wever straat. In diverse dorpen wordt de radioreportage van de huwelijksvoltrek king collectief beluisterd. Een greep uit de festiviteiten: Ooster end: opvoering van het spel „Er waren twee koningskinderen". Oudeschild heeft ook een Oranjevereniging. Hier wordt een oranjespel opgevoerd be staande uit meerdere tableaus. Van de diverse volksspelen noem ik: tonrollen, wagenrennen, kussengevechten, 'boot halen', sloffenrace, flessenparade. Bij de vele geschenken voor het vorstelijk paar zijn ook een paar Texelse; de heer Joh. Hoogerheide stuurt een gebreid tafelkleedje en de heer T. Reuvers twee zelfvervaardigde schilderijtjes van Texel. Het feest sloeg blijkbaar nog al aan, want de Gravenstraat houdt er een buurtvereniging aan over. Ook de feest commissie De Koog blijft bestaan. Deze organiseert op Koninginnedag (31/8) snelzwemmen, ringsteken, een harddra verij en strijd om de man. Aan het eind van het jaar beginnen al de voorbereidingen voor de festiviteiten t.g.v. de verwachte geboorte van de Oranjetelg in januari 1938. Een dames comité beoogt alle kinderen, die op Texel in januari 1938 worden geboren te verrassen met een babyuitzet. Kermis De kermis omvat een autoscooter, een zweefmolen, een 'waggelkamer', een fietsenmolen, de schouwburg Van Kinsbergen (aan de Emmalaan), een vlooientheater (vraagt per advertentie vlooien te koop 5 cent per stukl) en ook De Jongs biograaftheater uit Edam (in het park). De kermis wordt ingeluid met 6 orgeliers, een gezelschap 'blaas- poepen' en wat losse musici, die zoals te doen gebruikelijk voor het raadhuis moeten proefspelen alvorens ze hun muziekvergunning kunnen krij gen. In de schouwburg treden op: Esther de Boer-van Rijk met 'Kniertje'. Verder ondermeer het Variété-Faveur met Hein tje Davids, een illusionist, jongleurs, een ballet, acrobaten en turners. Verder worden opgevoerd ,,'n Huis vol herrie" met Johan Kaart, Louis de Bree en Elly van Stekelenburg en de éénacters 'Staatsvijand nr. 1' en 'Tijger' met Joan Remmelts, Cor Hermus, Mary Dressel- huys en Rie Gilhuys. De bioscoop vertoont onder andere 'De muiterij op de Bounty' en 'Rose Marie'. Als geheel wordt de kermis als 'stug' gekarakteri seerd, De schouwburg had meer bezoek verwacht, maar de bioscoop werd wel goed bezocht. Nieuwe en Ouwe Sunderklaas vinden nog op 5 en 12 december plaats: dit jaar overigens op maandag, omdat de data op zondag vallen. De deelname aan Nieuwe Sunderklaas is zeer flauw. De Cocksdorp telt toch nog 20 gemasker- den. Voor Ouwe Sunderklaas stelt de Texelse Courant een wisselbeker en ook nog geldprijzen beschikbaar. De beker wordt gewonnen door UDI. Den Burg telt 150 Sunderklazen; Den Hoorn: 'toch nog heel wat' en Oudeschild een groot aantal. Oosterend is in mineur: 'de drukte gaat er niet op vooruit'. Dr. S. Keijser plaatst een oproep om uitdrukkingen en woorden uit het Texel se dialect op te schrijven, zulks t.b.v. een door hem te schrijven boek. Het liefst zou hij zien dat een groep uit de burgerij zich hiermee belastte. Blijkens het voorwoord in het in 1951 versche nen boekwerk 'Het Tessels' levert de oproep wel enig resultaat op, maar niet goed genoeg. Door persoonlijk bezoek kon het aantal medewerkers uiteindelijk worden uitgebreid tot 12. Zijn voor naamste medewerkers waren: A. P. Dijksen (Heiloo), de familie C. Dijt (Weverstraat), J. S. Dijt (Warmoes straat), W. H. Lap-Dijt (Julianastraat), C. Schuil (Amsterdam) en familie Schu- maker (Schilderend). Ik wil deze artikelenserie afsluiten me' een artikel over natuur en milieu; he Texels Museum en het vreemdelingen verkeer. G. A. Oskam

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2