Een zeldzaam beroep iS1 Duinbrandje bij De Robbenjager ®vw'b«!S zaalvoetbal voor ..losse" junioren VERVOLG VAN PAG. 1 Concours hippique Problemen door rioolslib VSDAG 24 JUL11979 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228)741. Een beroep waar we in de be- epengids meestal vergeefs naar illen zoeken is dat van vogel achter. Toch wordt het op exel door bijna twintig mensen tgeoefend. Het merendeel erkt bij Staatsbosbeheer, maar ak bij Natuurmonumenten zijn enkele in dienst. De naam vogelwachter is eigenlijk een letje misleidend. Het werk houdt meer dan het waken over de rust van de igels. Daarom spreken we tegenwoor- g liever van 'reservaatbewaker', want idere dieren en niet te vergeten de anten horen er net zo goed bij. Maar ja, de broedende vogels hebben j eenmaal een streepje voor. Er is maar n enkeling die geen begrip toont, als vertelt dat de natuurgebieden voor de st van de broedvogels zijn afgezet. Inloop Toch komt er in ieder terrein regelma- 3 inloop voor. Meestal gebeurt dat ndat men denkt dat het geen kwaad jn of omdat niet op de bordjes wordt Biet. Soms kan het aantal inlopers flink slopen, wat wel blijkt uit het rapport jn één van de reservaatbewakers over afgelopen paasdagen: 's vonds een tent verwijderd waar nog een tiental jongelui in slaapzakken bij lag. Dezelfde avond nog een tent met motoraangetroffen. Een man was met de motor het duin ingereden en had er een tent naastgezet. Zondagmiddag weer twee motoren uit het duin gereden, 's Avonds vier tenten die in een vallei stonden laten afbreken. Er waren ook twee herdershonden bij en er brandde een kampvuurtje. Op de tweede paas dag weer een motorrijder, die was vergezeld van twee honden, midden in de duinen aangetroffen en wegge stuurd. De inloop over deze drie dagen bedraagt al meer dan 75". Ik moet er wel bij vertellen dat het gelukkig niet alle dagen zo druk is met de inloop. Dan zou er ook niet veel terechtkomen van het broeden van verschillende zeldzame vogelsoorten, zoals velduil, kiekendief en lepelaar. Dit soort vogels treffen we juist in de Texelse natuurgebieden aan, omdat ze er kunnen broeden zonder gestoord te worden. Excursies Een opvallend onderdeel van het werk van de reservaatbewaker is het verzor gen van excursies. In de meeste terrei nen gebeurt dat één of twee maal per dag. Hoewel deze gebieden afgesloten zijn, is er dus toch een mogelijkheid om ze te bezoeken. Voor een excursie moet altijd van tevoren worden afgesproken. Hot verzorgen van excursies is een belangrijk onderdeel van het werk van de reservaatbe- vaker. Voor de terreinen van Staatsbosbeheer kan men terecht bij het Natuurrecreatie centrum en voor Natuurmonumenten bij de familie C. Boot in De Waal. Tijdens zo'n excursie valt er heel wat te genieten, vooral in mei en juni wanneer de meeste vogels broeden. De reser vaatbewaker heeft dan een prachtige kans de bezoekers te laten zien, waarom het nodig is zo'n gebied te beschermen I In de gebieden waar wandelaars (en hun hondenl) vrije toegang hebben, verarmt de natuur snel. Een sprekend voorbeeld is de Slufter, waarvan het zuidelijke deel vrij toegankelijk is en het noordelijke deel afgesloten. In het zuide lijke deel werden dit jaar vier broedge- vallen vastgesteld. In het afgesloten deel lagen maar liefst 966 nesten van 34 verschillende soorten broedvogelsl Zelfs als we bedenken dat het afgesloten deel vier keer zo groot is, blijft het verschil sprekend. En zo zijn we gekomen bij een derde onderdeel van het werk van de reser vaatbewaker. Hij probeert zo goed mogelijk vast te stellen welke vogelsoor ten in het terrein broeden en hoeveel. Dat betekent niet dat hij net zo lang loopt te zoeken tot ieder nestje is gevonden. Voor een deskundige bewa ker valt uit de zang en het gedrag van de vogels veel op te maken over het al of niet broeden in het terrein. Zo kunnen de ontwikkelingen in de natuur enigs zins worden gevolgd en waar nodig maatregelen getroffen om bepaalde soorten beter te beschermen. Ook het voorkomen van andere dieren en van planten wordt zo goed mogelijk vastge legd. Hond Vogelwachters heb je in allerlei soor ten. Een heel bekende was Stark, die voor de oorlog in de Muy in z'n eentje voor de bewaking zorgde. Hij maakte daarbij handig gebruik van z'n hond. Vanaf een hoge duintop hield hij het hele gebied nauwlettend in het oog. Zodra er een illegale bezoeker het gebied van de Muy binnendrong, kwam Stark in actie. Hij schreef op een briefje dat de bezoeker zich op verboden terrein bevond en snel weer diende te verdwijnen. Daarop stopte hij het in de bek van z'n hond en stuurde het dier op pad. De hond rende daarop spoorslags op de indringer af en toonde daar het Stark mot z'n hond Nemo. Als er bij slecht weer weinig te zien was tijdens de excursie, werd de hond neer huis gestuurd om foto s. een lange weg waaraan dikwijls een briefje. Het duurde dan meestal niet lang of de inloper was uit het gebied verdwenen Er wordt wel eens gevraagd welke opleiding je moet volgen om reservaat bewaker te kunnen worden. Vroeger was dat vrij gemakkelijk. Als je interesse voor dit beroep had, was er de mogelijk heid om als bewaker in tijdelijke dienst aangesteld te worden. Als het weder zijds goed beviel en er was een plaats vrij, dan werd je vaste bewaker. Tegen woordig gaat het niet meer zo eenvou dig. Bij Staatsbosbeheer moet je eerst het leerlingenstelsel doorlopen om deze functie te bekleden. In de praktijk is dit opleiding aan de bosbouwschool voor afgaat. Veel gemakkelijker is het om reser vaatbewaker in tijdelijke dienst te wor den. Daarvoor is een behoorlijke ken nis en veel interesse een eerste vereiste. Een bezwaar is dan mogelijk wel, dat het een baan voor slechts vijf maanden per jaar betreft. Eind augustus is het werk ten einde. Maar voor de echte liefhebber is het dan wel een zeldzaam mooi beroepl J. van Groenigen De achter deze eerste drie opgestelde combinaties waren Saffier (eig./ber. H. Spigt jr.), Odrie (eig./ber. P. Daalder), Lambiek (eig./ber. Jac. Lap), Hanno (eig. Jac. Lap en ber. mevr. N. Bruining-Verwer), Nonja (eig. H Spigt en ber. G. du Porto), Nerida (eig./ber. A. Brans), Manuela (eig. J. C. Roeper en ber. mej. A. Roeper) en Leona (eig./ber. W. Goënga). Tweespannen De titelstrijd voor het concours twee spannen landbouwtuigpaarden voor het luxer rijtuig ging tussen zes spannen. Daarvan kwam het span Miranda en Rente (eig. J. Kilja-Goënga) bereden door J. Kiljan, dat vlot over de baan ging op de eerste plaats. Het span Zina en Nerida (eig. resp. P. Daalder en A. Brans), dat door A. Brans werd bere den, vormde een vlot en gelijklopend geheel, maar kwam voor de eerste plaats juist iets te kort. Dat gold overi gens ook voor de op de derde plaats geëindigde Rosaline en Odrie (eig. P. Daalder), die door P Daalder werden bereden. Deze paarden liepen vlot, maar zowel hun stelling als hun hou ding kon beter. Het span Lambiek en Hanno (eig. Jac. Lap), dat werd bereden door Jac. Lap klasseerde zich als vierde, Saffier en Sirus (eig. H. Spigt jr.) bereden door H. Spigt jr. als vijfde en Kenonja en Alwin (eig. resp. H. Spigt jr. en J. N. Witte) bereden door J. N. Witte als zesde. Het concours voor tweespannen landbouwtuigpaarden voor de land- bouwwagen werd verreden door vier spannen. Daarvan werden Lambiek en Hanno (eig. Jac. Lap) en bereden door Jac. Lap door de jury onbetwist als eerste uitgeroepen. Men noteerde hier bij dat het een „best" landbouwspan betrof, dat mooi gelijkgaand en vlot over de baan ging. De overige deelne mers volgden qua klasse op geringe achterstand en in feite ex aequo. Dat waren Alwin en Kenonja (eig. H. Spigt en J. N. Witte) bereden door H. Spigt jr, Odrie en Rosaline (eig. P. Daalder) bereden door P. Daalder, en Sina en Nerida (eig. resp. P. Daalder en A. Brans) bereden door A. Brans. Het middagprogramma kende naast deze beoordeling tevens enkele andere onderdelen, waarbij ponyclub De Klop pertjes en ruiters van de landelijke rij- vereniging De Waddenruiters optraden. Muzikale medewerking werd verleend door het Kon. Texels Fanfarekorps/ D.E.K. Winnaar van tie Zilveren zweep werd dit jaar H. Spigt jr. met het paard Kenonja. Het klei nood werd de heer Spigt uitgereikt door bur gemeester J. A. Engelvaart die vervolgens een ritje meemaakte. Bij het individueel springconcours gingen de eerste drie prijzen naar Kees Brand op Olympus (foutloos 72 sec.), Marit Kikkert op Amber (foutloos 76 sec.) en Jeanette Zuidewind op Darwin (3 strafpunten 85 sec.). De ponyrace was voor ruiters van Manege Zoetelief (Yvonne Zaft op Karei, Claudia Daalder op Dinky en Cindy Brokken op Cycloon). Zij werden gevolgd door Manege Kikkert (Gerard Dekens op Bernhard, Elles Kikkert op Chico en Karin Peute op Pukkie). De ere-prijs voor de best in tuig gaande fokmerrie (t/m één veulen) werd zaterdagmiddag toegekend aan Zina van P. Daalder, Oosterend. Zaterdagmiddag ging ongeveer 40 vierkante meter struikgewas in vlammen op bij een duinbrandje vlakbij bij cam ping De Robbenjager. Hoewel aanvan kelijk groot alarm werd gegeven konden de in Den Burg gestationeerde wagens spoedig terugkeren omdat het gevaar vrij vlot geweken was. De Cocksdorper brandweer behoefde alleen wat na te blussen. De schade' bleef beperkt. De brandweer heeft de indruk dat de oor zaak van dit brandje ligt bij kinderen die op de droge grond met vuur hebben gespeeld. intr'A: De zesjarie merrie Odrie van P. Daalder uit Oosterend werd zaterdagochtend door de jury tot kampioene van de dag uitgeroepen. De ereprijs, die de eigenaar in ontvangst mocht nemen was beschikbaar gesteld door de Dierenartsenpraktijk Texel. hMllil,''/ Om enthousiaste jonge zaalvoetbal lers die tot dusver zelf geen sponsor of begeleider hebben kunnen vinden tege moet te komen heeft de organiserende commissie een speciale regeling getrof fen. Daaraan kan door alle „losse" zaalvoetballende jongelui (10 t/m 15 jaar) worden meegedaan. Er zijn enkele personen bereid gevonden om ooki hen te begeleiden. Wie er iets voor voelt wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk (voor 15 augustus) te melden. Dat kan t>lj W.C. Witte, Lijnbaan 29, Den Burg, tel. (02220)2340 of bij de andere com missieleden. Het CDA-raadslid Gelein Jansen heeft er tijdens de vergadering van de commissie openbare werken bij de gemeente op aan gedrongen maatregelen te nemen in verband met de zijns inziens gevaarlijke situatie in de buurtschap Zuid- Eieriand, waar een aanzienlijke hoe veelheid rioolslib dichtbij de Muyweg Is gestort. Hij verzocht een degelijke omheining aan te brengen om te vermijden „dat er ongelukken gaan gebeuren". Jansen, die in de commissie zijn wegens vakantie afwezige fractiege noot Piet Zegers verving, wees er op dat het betreffende land weliswaar particulier eigendom is maar dat de ge meente dit niet over zijn kant kan laten gaan. Het betreffende rioolslib is afkomstig van de nabij Oudeschild aanwezige zuiveringsinstallatie. Het is langs de Muyweg in een omstreeks 85 meter lang gat gestort, dat via een dammetje rechtstreeks te betreden is. Er heeft ter plaatse enige tijd een waarschuwings bord gestaan maar dat is inmiddels ver dwenen.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 7