Cjroeii ^wartsjexels in het harL, Demonstratie Dennenoord-kampeerders Gemeente trad op tegen te groot aantal tenten Voedingsbond houdt op Texel Bejaardenomroep start televisieuitzendingen Nieuw verkeersbord Vijfduizend gulden van zomerpostzegels Ttyei- iT Hn»*'" w Mo.iT VeKvmH IEDERE MAANDAGMORGEN MARKT IN DEN BURG (Texel) Rijverboden opgelegd ww ff Ze JAARGANG NR. 9397 VRIJDAG 27 JUU 1979 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17 Den Burg, telefoon (02220) 3543. Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (077201 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ11,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Het gemeentebestuur is opgetreden tegen enkele kampeer- jxploitanten in de buurt van de Grensweg, die zich niet hadden gehouden aan het maximum aantal tenten dat op hun terreinen nag worden geplaatst. Dat leidde woensdagmiddag tot een de- nonstratie van een groep kampeerders van de camping „Den- ïanoord". Zij trokken met spandoeken naar het raadhuis en iverhandigden daar aan wethouder Jook Nauta een petitie met landtekeningen. In de petitie werd erop aangedrongen toe te staan dat camping Dennenoord wordt uitgebreid. De betoging, waaraan bijna vijftig treden. Juist om de kampeerders niet de dupe te laten zijn is met op treden gewacht tot de ergste drukte op Texel voorbij was, zodat vaststond dat de illegale kampeerders het eiland in ieder geval niet zouden hoeven verlaten. ompeerders deelnamen, was levens een protest tegen de wijze ran optreden van de gemeente. B. sn W. hadden nl. geëist dat het aantal kampeerders zou worden teruggebracht tot de officieel toegestane bezetting, wat inhield dat sen aantal van hen op andere Texel se campings een plaatsje moest roeken. Een en ander was met nogal wat spanning gepaard gegaan. Verschillende demonstranten (naakten zich tot tolk van de „verdre venen" door met spandoeken te lopen met teksten als „Eerst wachten op talloze boten, nu is onze vakantie naar de kloten" en „Tragedie op Texel een heel goed boek, maar nu zitten we in dezelfde hoek". Bitter klinkend was ook: „Zoek in Godsnaam op Texel met, wat men u elders in het land wèl biedt". UK elkaar gerukt Vakantiecentrum „Dennenoord" geldt als een gezellige camping met veel trouwe bezoekers. Zij komen hier al jaren hun vakantie doorbrengen en hebben er tal van vrienden opgedaan. Het voortijdig moeten opstappen van een aantal van hen werd als het uit elkaar scheuren van een grote familie ervaren en leidde tot boze reacties aan het adres van de gemeente Texel, niet in de laatste plaats omdat de eigenaar exploitanten deze instantie als de boos doener aanwezen. Van gemeentelijke zijde wordt er echter op gewezen, dat camping Dennenoord een nadrukkelijk ge maakte afspraak heeft geschonden en nog blij mag zijn dat de gemeente niet sneller en rigoureuzer is opge- lll||l|IIIIMIIIII||||lHl||jjj|ll||jj|||ll|||||||ll|||||||ll|||||||l||||j|||ll|||j||| Bij alie artikelen een gratis sticker. Om het probleem in het juiste licht te zien, moet de voorgeschiedenis worden verhaald. Al jaren bestaat onder de kampeerexploitanten in het gebied van de Grensweg de wens om tot uitbrei ding te komen. Het gaat om de be staande bedrijven „Dennenoord" en pranger en 't nieuwe bedrijf De Koorn aar. Het toekennen van uitbreidings mogelijkheden is echter pas mogelijk nadat voor dit gebied een apart be stemmingsplan is vastgesteld, waarin alle zaken in samenhangend verband worden geregeld. Vooral omdat de betrokken eigenaars er niet in slaag den onderling en met de gemeente tot overeenstemming te komen, heeft men zich veel vertraging voorgedaan, waar door het nog zeer geruime tijd zal duren voordat dit bestemmingsplan kan worden vastgesteld. Ontheffing Om de betrokken ondernemers toch zoveel mogelijk tegemoet te komen werd in 1976 een bijzondere regeling getroffen: er mocht op het bestem mingsplan vooruit worden gelopen door een jaarlijks te verlenen onthef fing. Pranger kreeg er krachtens deze ontheffing 30 kampeerplaatsen bij, de nieuwe camping De Koorn-aar kreeg veertig plaatsen en „Dennenoord" kreeg er plaats voor veertig tenten (of caravans) bij. Ook de camping bij het Prins Hendrikhotel werkt met een der gelijke ontheffing in afwachting van het bestemmingsplan aldaar. In planolo gisch opzicht waren dergelijke onthef fingen nogal aanvechtbaar (en er is dan ook protest tegen ingebracht) maar b en w namen de verantwoording, omdat de extra kampeerplaatsen geen bedrei ging van het in 1985 toelaatbaar geach te aantal toeristische overnachtings plaatsen op het eiland waren en omdat een belangrijke basisvoorziening (riole ring) was aangelegd. Gezien deze situatie (er werd in feite gekampeerd op agrarische grond) konden b en w niet toestaan dat de betrokken exploitanten méér De met spandoeken gewapende kampeer dersdie zich woensdagmiddag bij het raad huis aandienden, vormden een onverwachte extra attractie temidden vande foikiore- cfrukte tenten toelieten dan ze krachtens de ontheffing mochten. Optreden kon dan ook niet uitblijven toen op 13 juli werd geconstateerd dat de familie v.d. Berg op „Dennenoord" maar liefst 93 in plaats van de toegestane 40 tenten had toegelaten. Bij Pranger stonden er 60 extra in plaats van de toegestane 30. De exploitanten kregen dan ook te horen dat het teveel aan kampeerders moest ver dwijnen. Voor deze „afbouwopera tie" krgen ze ruimschoots de tijd, twee weekenden, omdat het op dat moment op Texel erg druk was. Het gemeentebestuur wilde vermijden dat kampeerders het eiland voortijdig zouden moeten verlaten en aldus de dupe zouden worden van de fouten van de exploitant. Pranger werkte vlot mee en wist vrij snel gedaan te krijgen dat het aantal tenten op zijn terrein tot het legale aan tal werd teruggebracht, maar de familie v.d. Berg van Dennenoord maakte geen haast. Toen maandag j.l. werd geconstateerd dat op Dennenoord nog steeds te veel tenten stonden, was de maat vol. De gebroeders v.d. Berg moesten toen in allerijl het gemeente lijke bevel alsnog opvolgen en een aantal van hun gasten laten weten dat ze niet langer konden blijven. Tot een grote uittocht leidde dat niet, want in tussen was op het oude gedeelte van de camping al wat plaats vrijgekomen, waardoor slecht een klein aantal zijn heil elders op Texel moest zoeken. Niet de eerste keer Niettemin was het allemaal erg ver velend, vooral omdat in de dagen die eraan vooraf waren gegaan, de spanning hoog was opgelopen. De kampeerders hielden er rekening mee, dat de politie zou komen om hen met harde hand te verwijderen. Sommigen durfden dagen lang hun tent niet te verlaten, omdat ze dachten dat deze anders zou worden verwijderd. Onge grond was de angst niet, want „Den nenoord" heeft zich in het verleden wel eens meer niet aan de overheidsregels gehouden. In 1968 kwam de politie eraan te pas om het stuk land „De Bol" dat de familie v.d. Berg als camping in gebruik had genomen, te ontruimen. Ook toen leidde dat tot een demonstratie bij het raadhuis. Wat de toekomst betreft ziet het er iets hoopvoller Uit. Dë recreatiëönder- nemers in het Grensweggebied hebben nu overeenstemming bereikt over een totaalplan, dat mogelijk in de komende winter al kan worden afgerond. Dan moet het echter de procedure volgens de wet op de ruimtelijke ordening volgen en hangt het onder meer van de ingediende bezwaren af wanneer het plan zal worden vastgesteld en de be trokken exploitanten weten welke mogelijkheden zij hebben. Het is te ver wachten dat betreffende bedrijven aan zienlijk meer uitbreiding zullen krijgen dan zij thans hebben krachtens de jaar lijks te verlenen ontheffing. De heer Jaap v.d. Berg van „Dennenoord" hoopt met het oog op dat laatste dat de gemeente voor volgend jaar een ontheffing zal willen geven voor méér dan de nu toegestane veertig extra ten ten. In de afgelopen dagen is de Texel se politie opnieuw met enkele geval len van veelvuldig alcoholgebruik geconfronteerd, waarvoor vier rijverboden werden opgelegd. Het betrof maandag rond het mid daguur de vrachtwagenchauffeur W. G. uit Barneveld, die komend van de veerhaven op opvallende wijze aan het verkeer deelnam. De man reageerde positief op een blaasproef maar weigerde vervolgens een bloedproef, hetgeen voldoende was om hem een acht-urig rijverbod te bezorgen. Dinsdagochtend omstreeks 3.00 uur ontving een bromfietsbestuurder uit Broek in Waterland eveneens een dergelijk verbod. Een politiepatrouille betrapte hem er op dat hij bij zijn vertrek uit „De Beerekuil" in De Koog in kennelijke staat met zijn bromfiets naar huis wilde rijden. De bromfiets ging voor acht uur mee naar het bureau en de jongeman werd bij zijn vakantie adres afgezet In de nacht van dinsdag op woens dag liepen twee automobilisten wegens overmatig alcoholgebruik tegen de lamp. De 19-jarige F. M. G. uit Uithoorn moest zich op de Ruyslaan aan een blaasproef onderwerpen. Een daaruit voortvloeiende bloedproef leverde eveneens een positieve uitslag op. Dezelfde nacht werd A. de J. uit De Koog in Den Burg wegens hetzelfde delict een rijverbod opgelegd. Ook hij reageerde positief op zowel de blaasproef als de bloedproef. In Den Burg ontdekten wij een nieuw verkeersbord: een waarschuwing voor overstekende kelners. Het staat in de Binnenburg bij het horecabedrijf van de gebroeders Huizinga. Het terras van dit bedrijf beperkt zich nl. niet alleen tot de stoep vlak voor het gebouw, maar de stoelen en tafels staan ook aan de an dere kant van de straat. Het bedienend personeel moet dus regelmatig overste ken en dat is iets waar het verkeer rekening mee moet houden Op 16 en 17 augustus houdt de Vakbondsgroep Horeca van de Voedingsbond FNV oen „eilandtour" op Texel. Opzet is de werknemers in het seizoenbedrijf voor te lichten over de bepalingen in de cao voor de horeca. De „tour" eindigt in De Witte Burcht, Molenstraat 19 in Den Burg. Daar houdt de Vakbondsgroep Horeca van de Voedingsbond FNV vrijdag 17 augus tus open huis van 's avonds 8 uur tot 's nachts 3 uur. Horeca-werknemers hebben dus gelegenheid ook na hun werk nog langs te komen voor infor matie of klachten. De Vakbondsgroep Horeca van de Bejaardenomroep „De Lichtboei" begint in september met maken van regelmatige televisieprogramma's. De bedoeling is eens per week een korte reportage of actualiteitenprogramma samen te stellen en dat te laten zien aan de bijna 400 bewoners van de verzorgingshuizen en complexen bejaardenwoningen in Den Burg. De op videoband vastgelegde pro gramma's zullen in elk der verzor gingshuizen en complexen bejaar denwoningen via het bestaande cen trale antennesysteem worden „af gedraaid", waardoor de bewoners het beeld op hun eigen toestel te zien krijgen. In verband met kosten en beschikbare mankracht zullen de programma's voorlopig niet langer dan ongeveer een kwartier duren en zal het nog niet mogelijk zijn dat ook de bejaardenwoningen in de buiten dorpen worden bediend. De Lichtboei zal uitsluitend „Texelse" programma's brengen. Gedacht wordt aan reportages van bij voorbeeld de bouw van de dubbel deks veerboot, feestelijke en andere gebeurtenissen maar ook aan repor tages over allerlei Texelse bedrijven. Door middel van dat laatste hoopt De Lichtboei tevens wat meer donateurs te kunnejj werven in kringen van onderne mers, waardoor de financiële basis wat kan worden verbreed en het werk in de toekomst aanzienlijk zal kunnen wor den uitgebreid. Om de televisieuitzendingen te kunnen maken heeft De Lichtboei onlangs een camera, een vaste recorder en een draagbare recorder met bijbehorende apparatuur aangeschaft, totaal ter waarde van 712.500,—. Leverancier was de heer J. van Wijngaarden, die bereid was een royale korting te geven. Het is allemaal kleurenapparatuur van Nordmende, waarmee uitzendingen kunnen worden gemaakt van een zelfde kwaliteit als door de „echte" omroepverenigingen wordt gebracht. Het is de bedoeling de opnamen zorgvuldig te bewaren in het gemeentearchief. Een groot deel van de met de aan schaf gepaard gaande kosten is gedekt door een gift van de Stichting Comité Zomerpostzegels. De Lichtboei had vorig jaar op het zomerzegelfonds (dat tot doel heeft culturele activiteiten te stimuleren) een beroep gedaan. Onlangs werd een bedrag van 75000, toegekend. De cheque ter waarde van dit bedrag is gistermiddag aan De Lichtboei overgedragen door secreta resse mevrouw H. Westerveld-Slager tijdens een plechtigheid in het biblio theekgebouw te Den Burg, waar de studio van de bejaardenomroep is ondergebrachtLichtboei -medewerkers Arie Koopman en Jan Smit maakten van de gebeurtenis direct een repor tage, die onmiddellijk daarna werd getoond zodat ieder zich van de kwali teit kon overtuigen. De cheque werd overhandigd aan de heer P, Arensman, voorzitter van De Lichtboei. Anjerfonds Voor het bekostigen van de video installatie heeft de Lichtboei ook 71500,— gekregen van het Anjerfonds. De omroep had voor dit doel zelf al een bedrag van 73000, gereserveerd en verdiende met een stand op de feest- markt (Koninginnedag) ook nog eens 72000,-. Dorpscommissie Bij de plechtigheid gistermiddag was ook de Dorpscommissie van Den Burg aanwezig om van het comité zomerpostzegels een bedrag van 72000,— in ontvangst te nemen. Ook de dorpscommissie had ter ondersteu ning van haar aktiviteiten een aanvraag bij het fonds ingediend Voedingsbond FNV is bereid voor werknemers in het Texelse seizoenbe drijf de eindafrekening na te kijken. Be langrijk is vooral of de seizoentoeslag betaald wordt, of het vakantiegeld klopt en of het aantal vakantiedagen juist is. De Vakbondsgroep Horeca van de Voedingsbond FNV vindt daarnaast dat elke werknemer in de horeca goed moet opletten of het juiste loon wordt uitbetaald. De cao horeca vermeldt voor elke functie een minimum-salaris. Minder mag de werkgever voor die functie dus niet uitbetalen. Daarboven komen dan nog een aantal toeslagen. De kledingtoeslag bijvoorbeeld. En de toeslag voor het werken op zon- en feestdagen. Niet minder belangrijk is of de werkgever op de voorgeschreven manier de premies voor de sociale ver zekeringen en voor het pensioenfonds inhoudt. Het wil nog wel eens narig heid opleveren, wanneer die later moeten worden nagevorderd. Het is evenmin overbodig na te kijken of de inhoudingen voor warme maaltijden en logies kloppen. Daarvoor staan vaste bedragen. Arbeidsovereenkomst De werkgever in de horeca is trou wens verplicht met elke werknemer een schriftelijke arbeidsovereenkomst aan te gaan. De standaard-formulieren die daarvoor volgens de collectieve ar beidsovereenkomst verplicht zijn, zijn verkrijgbaar bij de Vakbondsgroep Horeca van de Voedingsbond FNV. Op de arbeidsovereenkomst moet de func tie vermeld staan die de betrokken werknemer uitoefent. Plus het loon dat hij of zij daarmee verdient. Dat mag best hoger zijn dan het in de cao genoemde minimum, maar nooit lager. Ook moet worden vermeld of het gaat om een tijdelijk dienstverband, zoals in het seizoenbedrijf, of om een diensver- band voor onbepaalde tijd. Ook het aantal overeengekomen werkuren per twee weken is belangrijk. Werk- en rusttijden Juist in het seizoenbedrijf zijn de werk- en rusttijden een heet hangijzer. De Vakbondsgroep Horeca van de Voe dingsbond FNV vindt dat de werkgevers zich niet mogen verschui len achter „de drukte die het seizoen bedrijf nu eenmaal kent". Seizoen- bedrijven vallen onder een aantal uit zonderingsbepalingen. Omdat ook de Voedingsbond FNV begrip heeft voor de specifieke eisen van het seizoen bedrijf. Maar ook een bedrijf dat ont heffing heeft van het rust- en werk tijdenbesluit, moet minstens 17 vrije zondagen geven I

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1