WA TERVERBRUIK OPNIEUW HOGER Oude ambachtenshow m antiek volkstoneel op Groeneplaats Schoonmoeder Films in het City-theater, seksisme en politiek onbenul. Paardenvrienden naar Opmeer Zwemvierdaagse in Molenkoog Surfplank ontvreemd Ringsteken op Groeneplaats FtIJDAG 27 JUL11979 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Na herhaalde malen afgeraden te zijn het City-theater te bezoeken, door het betreurenswaardige nivo waartoe films zowel als recensies bijdroegen, waren de stukjes over ,,The Dear Hunter" en „Het Stam(p)café"(?) wel het toppunt van anti-reklame voor de Texelse bioscoop. Het aangenomen kriterium van „volle zalen" elders, schuilgaand achter een aantal Oskars, „uitstekende regie" en „fabelachtig kamerawerk", vind ik op z'n zachtst gezegd beledigend, als gesuggereerd wordt dat de aanleiding daartoe sensatie, geweld en seks is. Blijkbaar wordt het aantal bezoekers rechtevenredig geacht met de hoeveelheid slipjes die in Tirol ver ondersteld is aan de bergen te hangen. Een mengsel van walging en woede bekruipt me bij het lezen van de recen sie van de nachtfilm, die spreekt van een diep ingeworteld seksisme en klei nering van vrouwen. Het is me een raadsel hoe iemand dergelijke afstote lijke teksten uit z'n pen krijgt: vrouwen die worden opgediend om door mannen als voedsel genuttigd te worden. Het is om totaal dicht te klappen, maar de schijnbaar zo on schuldige uitspraken zijn te politiek en hebben te grote gevolgen om het bij mijn eerste reaktie te laten. Het wordt tijd dat de verschrikkelijke sneeuw- vrouw ook op Texel toeslaat.... Om het verwerpelijke van de film „The Dear Hunter" te begrijpen, is wel wat meer achtergrondinformatie nodig dan ons aangeboden in de Texelse Courant. Een film met een ondertoon van racisme en met totale om- en ver draaiing van de feiten m.b.t. de VS en Vietnam. Echter ook met diepere poli tieke achtergronden: het systematisch camoufleren van de misdaden van de westerse wereld in derdewereld laqden, om ons prestige hoog te houden. Dui- delijk-zijn de verbanden met de wanver houding tussen de presentatie van het bootvluchtelingenprobteem en ons aandeel in het ontregelen van ons vreemde kuituren en volkeren. De zgn. „Moed en vriendschap" die ons wor den voorgespiegeld, getuigen slechts van de moed die wij blijkbaar nog steeds hebben om goede zaken te doen in bedrog en verdraaiing onder het mom van kijkplezier en „filmtechniek". Ingeborg Aarts, De Koog. NASCHRIFT: U moet de film „The deer hunter" (dus niet „dear" hunter, want dat is wat anders) toch eens gaan zien. Ons gunstige oordeel (wij hebben 'm wèl gezien) stemt overeen met de interna tionale filmpers, die vrijwel onverdeeld enthousiast was. Daarin anti-reclame zien voor de bioscoop lijkt ons niet erg logisch. In uw stukje (dat we op uw na drukkelijk verzoek ongewijzigd hebben opgenomen) tracht u de indruk te wekken dat wij de sexfilm „Stamlplcafé" ook hebben aanbevolen en dat is natuurlijk niet het geval. Dui delijk is gemaakt om welk genre het ging. U kunt niet verlangen dat wij onze lezers verbieden een dergelijke flutfilm te gaan zien. We willen wel proberen de inhoud van dergelijke rol prenten voortaan nog wat bondiger weer te gevenRed MEDEDELINGEN: Bij voldoende deelname zal de Texjl- se Vereniging voor Vrienden van het Paard ook dit jaar weer een ééndaagse excursie houden naar Opmeer. Op maandag 6 augustus wordt in deze Noordhollandse plaats het jaarlijkse concours-hippique gehouden. Men vertrekt- met de veerboot van 8.05 uur. Opgave (tot woensdag 1 augustus) is mogelijk bi) A. Bakker- Witte, Diek 30, Den Hoorn, tel. (02226) 464. In het zwembad Molenkoog wordt tussen 27 en 31 augustus voor de vijfde achtereenvolgende maal een zwemvierdaagse gehouden. De deel nemers moeten daarbij per dag mini maal 500 meter en maximaal 1000 meter zwemmen. Voor kinderen beneden 11 jaar bedragen de afstan den respectievelijk 500 en 250 meter. De tijden zijn 10.00-12.00 uur en 18.00-20.00 uur. De data, waarop de deelnemers in, het kader van dit evenement hun baantjes kunnen trekken zijn 27, 28, 30 en 31 augustus. Iedereen die kans ziet deze „natte" vierdaagse te voltooien, ontvangt een speciale medaille. De deelnamekosten bedragen f4, Verdere inlichtingen kan men verkrij gen bij de leiding van het zwembad p/a Zwembad Molenkoog, Slingerweg, Den Burg, tel. (02220) 3373. S.V. Oosterend Op vrijdagavond 27 juli begint om 19.00 uur de eerste training van het nieuwe seizoen. Hiervoor worden alle senioren en A-junioren vanaf 16 jaar op het SVO-terrein verwacht. De eerste wedstrijd vindt zondag a.s. plaats wanneer SVO-leden uit Oudeschild en Oosterend tegen elkaar in het strijd perk treden. Deze ontmoeting begint ook om 19.00 uur. t -*1: \r'"' Texelse Boys Omdat het nieuwe voetbalseizoen weer nadert worden de A-junioren onder de leden van Tex. Boys verzocht zich op vrijdagavond 27 juli om 19.30 uur op het veld aan de Haffelderweg te melden. Op zondag 5 augustus starten de A-junioren hun wedstrijdactiviteiten in Schoorl, bij een toernooi van de vereniging Duinranders. De senioren van Tex. Boys beginnen op dinsdag 31 juli om 19.30 uur met hun eerste training. De keepers onder hen worden reeds om 18.30 uur verwacht. De eerste oefenwedstrijd is op zondag 5 augustus wanneer het eerste en tweede tegen elkaar spelen. A. W. De Duitse vakantieganger S. deed aangifte van diefstal van een surfplank van het merk Mistral competition. Hij had deze onbeheerd op camping De Krim achtergelaten. De nieuwwaaarde van een dergelijke plank is ongeveer 72400, Het drinkwaterverbruik op Texel heeft evenals in de voorgaande jaren ook in 1978 een stijgende lijn te zien gegeven. Ten opzichte van het jaar ervoor was de door het PWN gere gistreerde stijging van de hoeveelheid afgeleverd „rainwater" 46.189 m3, waarmee het totaal vorig jaar op 1.112.239 m3 kwam. Een ander belangrijk cijfer in het onlangs door het Provinciaal Waterlei dingbedrijf van Noordholland uitge bracht jaarverslag is de stijging van de ruwwaterproduktie van de Moksloot- vallei. Deze bedroeg 26.113 m3 en het totaal van 1978 kwam daarmee op 434.521 m3. Belangrijk is daarbij dat de hoogtestand van de Moksloot vorig jaar 1.60 m Nap bedroeg. In 1977 was dat nog 1.69 NAP. De hoeveelheid afgeleverd water die in 1978 via het pompstation aan de Westerweg in Den Burg aan het Texel se waterleidingnet werd toevertrouwd was voor het grootste deel afkomstig van de bij Oudeschild gevestigde wa- terfabriek en de inmiddels in gebruik genomen kelders in het Hogeberg- gebied (o.a. Leemkuil). Dat cijfer was met 694.546 m3 overigens een fractie hoger dan in 1977 toen het totaal op 693.111 m3 kwam. De eigen winning (dwz. de Mok- slootvallei) ving de grotere afname voor het grootste deel op. Er was een stijging van 44.754 m3 tot een hoeveel heid van 417 693 m3. Andere cijfers, die uit het PWN-jaar- verslag naar voren komen zijn de rela tief geringe stijging van de gemiddeld per dag afgenomen hoeveelheid water (van 2921 m3 naar 3047 m3) en de toch wel aanzienlijke daling van het maximale daggetal (van 6301 m3 naar 6074 m3). Het minimum per etmaal steeg vorig jaar nogal fors, namelijk van 1754 m3 naar 1927 m3. Ook het energieverbruik van het waterleidingnet gaf een stijging te zien, hoewel deze verhoging in vergelijking met de andere door het PWN geëxploi teerde stations toch wel meeviel. Qua elektrische energie kwam voor Texel het totaal van 139.812 kWh op 172.154 kWh. Het olieverbruik van het pomp station Den Burg ging met ruim 3000 liter omhoog naar 74.194 liter. Wat betreft Texel doet het PWN- jaarverslag voorts melding van een door de provincie en de gemeente ont vangen jaarlijkse bijdrage van 792.000,-. Dit geld werd vorig jaar besteed om het exploitatietekort van het Texelse PWN op te vangen. In samenwerking met de stich ting Texelse Foll^ors houdt de Ver eniging voor Vrienden van het Paard op woensdag 1 augustus een ring steekwedstrijd op de Groeneplaats. De aanvang van het evenement is vermoedelijk om 19.30 uur. In verband hiermee worden potentiële deelnemers aan deze wed strijd verzocht zich zo spoedig mogelijk aan te melden bij het secretariaat van de Paardenvrienden. Dit moet om orga nisatorische redenen in ieder geval gebeuren voor 30 juli bij A. Bakker- Witte, Diek 30, Den Hoorn, tel. (02226) 464. Op da Groeneplaats hebben vele i angstellenden woensdagmiddag mnis kunnen maken met een groot intal oude ambachten en het nreden bijgewoond van het West- ies Volkstoneel. vonden, dat ze weer tijdig naar huis terug moesten. Leden van het Westfries Volkstoneel musi cerend voor hotel „De Lindeboom-Texel". Een ander evenement dat woendag flink belangstelling trok, was een optreden van het uit zes man bestaande Westfries Volkstoneel. De groep bracht met verve enkele middel eeuwse stukken, waarbij het er dikwijls luidruchtig aan toe ging. Ter afwisse ling werd, tussen de toneelstukjes, uit dezelfde tijd stammende muziek en zang ten gehore gebracht. Het evenement was zoals gebruike- op woensdagmiddag georganiseerd >or de stichting Texels Folklore, die ermee opnieuw een erg origineel en teressante hoeveelheid ambachtslie- in en toneelspelers en -speelsters >or naar het eiland had gehaald. Het merendeel van de op de Groe iplaats aanwezige ambachtslieden ss afkomstig uit de omgeving van het slderse plaatsje Lichtenvoorde. Onder ding van het echtpaar Gerard en arie Paasschens zijn daar een dertig- I beoefenaars van oude ambachten ftien jaar geleden gaan samenwerken n einde verschillende op sterven na >de beroepen levend te houden. aaronder bevinden zich onder meer sn vlasbraakster, een monikaspeler, sn speculaasplankensnijder en een imiddels 95 jaar oude (I) korvenvlech- ir. Andere beroepen waarmee de roep woensdagmiddag op de Groene- laats verscheen waren spinnen, stoe- nmatten, klompenmaken, :hoenmaker, leerlooien, houtdraaien, oetseren, koperslaan, kantklossen, ngieten, houtsnijden, mutsenmaken, sisscherpen en bezembinden. Er was ok een handschoenbreidster van Grol- s wanten aanwezig. Naast de ambachtslieden van deze poep waren ook andere ambachten, sals pottenbakken, koekschilderen, ■averen, glasgraveren, boekbinden en et beslaan van paarden te zien. Het was de eerste maal dat deze roep op Texel verscheen en de be- mgstelling was dusdanig groot dat de ichtenvoorders het erg jammer Eén van da Lichtanvoordense ambachtslieden was aan klompenmaker, dia het gahale proces in woord en beeld uit de doeken deed. FEUILLETON Door L. van Schooten. KKTHl 14. En nu zat ze op hem te wachten. „Wat ben je laat en wat ben je rat" zei ze bezorgd. „Waar ben je toch leweest jongen, al die tijd in de regen?" „Welnee moeder" stelde hij haar lerust, met zijn zakdoek zijn gezicht Iroogwrijvend, „ik heb maar een kort lindje in de regen gefietst". „Waar heb je dan gezeten?" „Ik ben ergens op visite geweest". „Toch niet bij de Lomans?" vroeg ze slagend-vissend. „Wat moet ik bij de Lomans doen?" „Nu, ik dacht dat van de week Mia en i) ,Mia" zei hij stroef „ziet kans iedere nan de indruk te geven, dat hij dodelijk sp haar verliefd is, en erg veel moeite zal noeten doen om haar te krijgen". „Dat is niet aardig van je". „Moeder, ze is door en door onecht". Dat is een hard oordeel" „Ik geloof wel dat het gegrond is". „Waar vind je dan het échte, denk je, in deze wereld? Lopen we niet alleméél met een masker voor?" „Nee zei hij nadenkend „de mensen waar ik vanavond was, liepen beslist niet met een masker voor. Daar wist je op het eerste gezicht van, wat je aan ze had". „Een soort natuurmensen zeker", zei z'n moeder met lichte spot. Het waak- vlammetje van haar achterdocht was beginnen te branden. Zou Bert nu tóch „Ja, natuurmensen" herhaalde hij, scherper dan hij wilde „maar ze liepen niet rond in beestenvellen, als u dat bedoelt". „Hoe kwam je daar zo?" leidde ze af. Ze moest hem niet tegen het haar opstrijken, want dan werd hij zo ge sloten als een oester. „Ach" probeerde hij onverschillig te doen „u weet wel, dat meisje, dat me toen verbonden heeft „Die bus-conductrice, ja". Het klonk als een vonnis. „Nu, die heb ik toevallig weer ont moet" waarom moest hij er nu om liegen? „en omdat het zo regende zijn we bij haar thuis een kopje koffie gaan drinken". Maria zag dwars door de gaten en kieren in dit antwoord heen „Ze zijn dus wel erg gastvrij" stelde ze vast „zó maar een wildvreemde te gast. Hoe heten die mensen?" „Dat is de familie Polderman". „Ach gunst heet dat meisje geen Trienke of Dienke?" „Jitske". Hij snauwde het bijna. Jitske Polderman schilderach tige naam". Bert zocht in zijn zak naar sigaretten, stak er nerveus een op. Het werd niet makkelijk, dat voelde hij. „En kom jij nu vandaag of morgen ook met die Tjitsje of hoe heet ze ook weer hier op de koffie?" vroeg ze honingzoet. „Ik zal niets doen, waarmee ik u ongenoegen doe" zei hij ijzig. „Och ongenoegenwat weet ik van die mensen af. Wat zijn het voor mensen?" „Haarvader heeft een kwekerij". „Orchideeën?" „Nee andijvie". Hij voelde, dat hij grof werd en zag aan de pijnlijk samengetrokken wenkbrauwen van zijn moeder dat ze zich gekwetst voelde. Maar tegelijk merkte Maria van Hoorn- wyck dat ze nu toch bezig was met wat ze beslist niet van plan was Bert tegen zich in 't harnas te jagen. „Je hoeft niet ze fel te reageren" glimlachte ze „als ik me er een beetje over verwonder mag ik? hoe hoe jij zo bij een tuindersfamilie te land komt? Dat ligt toch ook wel een beetje buiten jouw levenskring? Overigensik zal de laatste zijn, om er één verkeerd woord over te zeggen. Het zijn natuurlijk keurige mensen en aardige mensen waarschijnlijk ook, anders zou jij je niet met ze bemoeien. Daarvoor heb je zelf te veel mensenkennis en te veel goede smaak". Bert slikte het compliment met een zuurzoet gezicht. Je wendt het roer mama, dacht hij, maar je laveert toch nog steeds op je doel af. „Nee" vervolgde Maria met ontwa penende openhartigheid „heus Bert, je moet niet denken dat ik er iets van zeggen wil, dat je daar eer\§een keer bent gaan kijkenik trek daar geen overhaaste conclusies uit en ik verwacht niet dat jij morgen met Jitske op de stoep staat om met haar hier koffie te komen drinken. Gelukkig leven we in een andere tijd dan toen ik jong was als je toen een voet bij een meisje over de drempel zette stonden ze al met de verlovingsringen klaar". „Daar hebt u gelijk in" glimlachte Bert „zo is het tegenwoordig niet meer. Aan de andere kant, moeder, hebt u me een beetje ouderwets opgevoed, en ik geloof góed opgevoed. Ik denk tenminste, dat ik in dat opzicht maar ouderwets zal blijven. Ik ben ook niet iemand, die met meisjes meegaat om bij ze thuis koffie te drinken, als ik dat meisje niet zéér de moeite waard vindt". „O, ze zal in bepaald opzicht zeker de moeite waard zijn" verdedigde Maria haar bastion „anders zou ze jouw aandacht niet trekken. Maar, Bert, ik ben je moeder, ik heb meer van het leven gezien dan jijje moet niet boos worden, maar vooral als je op het gebied van de liefde komt, geldt „soort zoekt soort". Verliefde jongemensen kunnen daar de ogen wel eens voor sluiten, maar later krijgen ze de rekening thuis. Tè grote verschillen wreken zich". „Moeder" Bert besloot nu maar resoluut de knoop door te hakken. „Zal ik u eens wat zeggen? Als Jitske Polder man mij hebben wil, dan zal ik daar heel m'n leven blij om zijn". Maria zat als door de bliksem ge troffen. „En als ik u zou vragen of ik hier met Jitske bij u koffie zou mogen drinken, zou ik niet zó maar een toevallige kennis meebrengen, maar een meisje waarvan ik hoop, dat u net zo veel van haar zult gaan houden als ik". Maria zat lijkbleek, haar handen in elkaar geklemd. Egbert van Hoornwijck en Jitske Polderman. Ze zag als 't ware de verlovingskaart al gedrukt voor zich. Het zou geen verlovingskaart worden in de trant van: „Mevrouw M. van Hoorn- wijck-Jansen heeft de eer u kennis te geven van de verloving van haar zoon Egbert met mejuffrouwMarjorie van Besoijenof Mia Loman of Yvonne van Heijst of een van die andere society-meisjes, die ze in ge dachten had gekeurd als waardige echt genoten voor Egbert van Hoornwijck. Ze stond op. ,,'t Is laat", zei ze „ik ga naar bed. Welterusten Bert". Hij bleef zitten, zwijgend. HOOFDSTUK6 Er zit niet» anders opl Maria van Hoornwijck staarde uit het raam, met de bloeiende planten in 't kozijn, over de gazons en het water van de Singel. In de verte zag ze nog de lange, enigszins gebogen gestalte van haar zwager. Evert van Hoornwijck, die haar een van zijn zeldzame bezoeken had gebracht. Evert was een gesloten zwijgzame figuur, op en top een broer van Coen- raad. Maria was zeer op hem gesteld, meer dan op haar altijd pratende schoonzuster. Al was Evert geen held in de conversatie, hij was een zeer goed luisteraarmisschien, bedacht ze met een grimas, was hij dat door de jaren heen wel geworden met een vrouw, die altijd het hoogste woord voerde. Hij was door-en-door betrouw baar, hij was haar vertrouwensman in alle financiële zaken, en zijn raad gevingen, voorzichtig, bijna aarzelend, hadden haar immer profijt gebracht. Er was tussen hen beiden een sterke band, al lieten ze elkaar daarvan niet graag iets merken. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 9