/M3ENDi „Hooper f PLUKKEND MEISJE FEESTELIJK ONTHULD I-ILAWIIMWS Drukte op Texel mindert nu snel Postzegelgeld voor Lichtboei en Bejaardenomroep FAMILIEBERICHTEN Strandloop trok 200 deelnemers Toerclub fietste op het vasteland ZDH-training Geslaagd Helmen gestolen Rugletsel bij val op strand Kinderen als vee vervoerd Plaatschade bij botsing Netten gestolen Snelle tijd bij strandloop Paal 9 VERVOLG VAN PAG. 1 Autocross PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 31 JUU 1979 'ff Mat de viering van een „exclusief" zigeunerfeest door de kinderen van het Bouwdorp is donderdagmiddag op de hoek van de Beatrixlaan en de Gasthuisstraat het beeldje „Het Plukkende Meisje" herplaatst. Het sculptuur werd vervaardigd door de Bergense beeldhouwster mevr. D. Kouwenaar-Bijlo. „Het plukkende meisje" werd voor de eerste maal in 1968 onthuld in het kader van de één-procentsregeling voor kunstobjecten. In dit geval betrof het de gezamenlijke subsidie die bij de bouw van de Beatrixgymzaal en de Kleuterschool Maris Stella beschikbaar kwam. Het destijds geplaatste beeld was vervaardigd van gewapend polyesther maar al spoedig bleek dat dit niet voldoende bestand was tegen vanda lisme en bepaalde weersomstandig heden. Reeds in 1969 bleek „Het plukkende meisje" vrij ernstig beschadigd op de sokkel te staan. Daarop uitgevoerd herstelwerk bleek evenwel niet adequaat genoeg en drie jaar geleden besloot men het beeld, om De vierde strandloop, die dit seizoen ter hoogte van Paal 28 aan het Krimslag van start ging, heeft opnieuw een record aantal deelne mers getrokken. Maar liefst 200 enthousiaste lopers en loopsters ver schenen aan de start en eenzelfde aantal meldde zich na het afleggen van 4 of 8 km weer al dan niet uitge put aan de finishlijn. De eerste plaats op de acht kilometer was deze week voor de Duitser Manfred Schoeneberg die met 27.13 min. een voor dergelijke omstandig heden uitstekende tijd op de klokken bracht. Ruim drie minuten later waren de eerstvolgende lopers pas bij het uit gangspunt terug. Bij de vier kilometer loop waren de onderlinge tijdsverschillen aanzienlijk minder. Eerste werd Gerard Zoetelief met 16.13 min. Van de 200 deelnemers startten er 34 voor de 8 km-loop en de eerste zeven op deze afstand waren: 1. Manfred Schoeneberg 27.13 min., 2. Werner Lueck 30.28 min., 3. Eberhard Vier- eckel 30.30 min., 4. Niek Welboren 31.28 min., 5. Daan Welboren 32.53 min., 6. Wile Wassenaar 32.54 min. en 7. Carlo Witte 33.35 min. De uitslag van de 4 km-loop (166 deelnemers) was: 1. Gerard Zoetelief 16.13 min., 2. Nico Kikkert 16.33 min., 3. Cees Veldhuizen 16.35 min., 4. André Brouwer 16.37 min., 5. Jos v.d. Bij 17.00 min. nog erger te voorkomen, tijdelijk te ver wijderen. Toen vorig jaar de gemeente bereidheid toonde om voldoende krediet (ƒ9500, te geven om het beeld te herplaatsen, werd mevrouw Kouwenaar verzocht „Het plukkende meisje" in brons uit te voeren. De donderdagmiddag gehouden ont hullingsplechtigheid werd een ludiek gebeuren. De als zigeuners verklede kinderen van het Bouwdorp mochten het beeld in de struiken opzoeken, waarna enkele gemeenteambtenaren het op de sokkel plaatsten. Burgemeester J. A. Engelvaart ontving een bos bloemen, hield een begelei dend toespraakje en vervolgens werd er door de vele aanwezige kinderen volop rond het beeld gedanst. De toeristend nikte op Texel min dert thans duidelijk. In het afgelopen weekend zijn belangrijk meer auto's vertrokken dan gekomen. Het aantal vreemde auto's bedroeg zondag avond 7576 (vorig jaar op de vergelijkbare datum 7901). Vrijdag vertrokken 1592 auto's en kwamen er 1581 terug. Zaterdag vertrokken 1472 auto's en kwamen er 1851. Zondag verlieten 1606 auto's het eiland en kwamen er 1034 terug. Op alle genoemde dagen werd ge pendeld. Vrijdagavond moest tot elf uur worden doorgevaren om het aanbod te verwerken. Het pendelen ging minder snel dan gewoonlijk omdat een defect was ontstaan aan een van de voortstuwingsgeneratoren van de „Texelstroom", waardoor dit schip met één motor minder moest varen. Gisteren vertrokken van Texel 1365 auto's en kwamen er 1087, waardoor het aantal vreemde auto's op het eiland gisteravond op 7298 kwam (vorig jaar om dezelfde tijd 7877). De toerclub Texel heeft voor het eerst deelgenomen aan een overkantse wielerrit. Zaterdag werd met zes man meegedaan aan de „Radboudtoer" van de wielervereniging Le Champion uit Assendelft. Deze tocht van 150 km startte in Medemblik. Door de warmte was het toch nog een vrij zware rit. Er waren totaal 100 deelnemers uit Noordholland. De toer club Texel is voornemens in de naaste toekomst vaker aan dergelijke overkant- se toertochten mee te doen, hopelijk met nog belangrijk meer deelnemers. (Zie voor toeristische evenementen de bijlage in het vorige nummer). Dinsdag 31 juli: In „De Schakel" houdt prof. C. de Jager een lezing over „Het nieuwe heelal"; 20.00 uur. In „De Scholerie" (Postweg 72) geeft poppentheater „Meloe" een voorstelling van „De droom van Jan Salie"; aanvang 19.00 uur. In de Hervormde kerk van Oosterend wordt een blokfluitconcert gegeven door Philine Schouten en Hansje Vlam. Aanvang 20.15 uur. Woensdag 1 augustus De Wielervereniging houdt op het par cours bij de Texelstroom-centrale een koppeltijdrit over 48 kilometer; aanvang 19.00 uur. Donderdag 2 augustus Om 19.30 uur begint in de Hervormde kerk van De Koog het interkerkelijk avondgebed. De Amerikaanse acteur Burt Rey nolds heeft zich na een periode, waarin hij uitsluitend als „de mooie man met de bruine ogen" in films voorkwam hij bracht het als zodanig zelfs tot het blad Playgirl uiteindelijk toch in films met „wat meer actie" gemanifesteerd v „Hoopor" is daar een geducht voor beeld van. Reynolds komt daarin voor het voetlicht als een stuntman, die de jongere garde naderbij ziet komen. Als hij op een voor dergelijk werk gevaar lijke leeftijd is gekomen, moet hij het opnemen tegen een jeugdige waaghals, die zich met zelfmoordcommando's in korte tijd een geweldige reputatie heeft verworven. Toch mogen de twee man nen elkaar wel maar de code (althans in dit filmverhaal) gebiedt dat ze eerst op leven en dood strijden in een nog nooit vertoonde dodenrit die met een sprong per auto over een ravijn wordt beslo ten. De race eindigt met een aantal ver rassende gebeurtenissen. Het aardige van de film „Hooper is dat je voort durend merkt, dat er met grote zwier en plezier aan gewerkt is. „Hooper" is geregisseerd door Hal Needman, die eerder naam maakte met „Smokey the Bandit", die in de USA in 1977 als nummer twee op de lijst van best bezochte films stond. De geschie denis van „Hooper" is toegankelijk voor personen van alle leeftijden en draait van donderdag tot en met dins dag. Westernfilms, die als locatie het Mexicaanse platteland hebben, ademen altijd een speciale sfeer, die in andere gebieden moeilijk te copiëren is. Veel Italiaanse filmmakers hebben daartoe (met spaghettiwesterns) een poging ge daan. Deze werkstukken werden en worden in Zuid-Spanje opgenomen, Vrijdagavond a.s. begint weer de training van ZDH. Alle spelers worden om 19.00 uur op het veld verwacht. S.V. Cocksdorp Ter voorbereiding op het nieuwe voetbalseizoen worden seniorleden van SVC verzocht zich woensdagavond om 19.00 uur te melden bij de wekelijkse strandloop van Paal 28. F. S. Aan de zeevaartschool van Den Hel der slaagde Theo Eelman voor het di ploma werktuigkundige (BM) en Piet Langeveld voor het diploma stuurman (BS). Woensdagochtend deden in totaal zes jongelui aangifte van diefstal van hun integraalhelmen. De jongens kwa men respectievelijk uit Zevenhuizen (3), Aalsmeer (2) en Hillegom. De diefstal len moeten hebben plaatsgevonden toen zijn hun bromfietsen in de vooraf gaande nacht nabij een dancing in de Zwaanstraat hadden neergezet. Een 35-jarige Duitse toerist is vrijdag ter observatie naar het Helderse Park zichtziekenhuis overgebracht nadat hij bij een val op het strand rugletsel had opgelopen. Het ongeluk deed zich voor tijdens een balspel in de omgeving van De Koog. Hoewel zijn toestand zich aanvankelijk tamelijk ernstig liet aanzien kon de man later weer op eigen gelegenheid naar zijn vakantieadres terug. De politie bekeurde vrijdag de in Haarlem woonachtige mevrouw T.V., die haar kinderen vervoerde in een voor paarden bestemde aanhangwagen achter haar auto. De kinderen werden gesommeerd in de voldoende ruimte biedende Mercedes van mevrouw V. te stappen. Twee personenauto's liepen vrijdag lichte plaatschade op toen zij op de kruising Gasthuisstraat, Hollewal op elkaar botsten. Het waren de Peugeot van M. N. de W. uit Breda en de Mer cedes van de Texelaar P. v.d. W. De botsing ontstond door een voorrangs- fout van de Bredanaar. In Oudeschild hebben woensdag nacht tot dusver onbekend gebleven souvenirjagers op twee plaatsen een deel van langs de openbare weg opge hangen visnetten ontvreemd. De bena deelden zijn de heren Blom en Dekker. De schade bedraagt enkele tientallen guldens. Doordat de omstandigheden bij de wekelijkse strandloop op het Hoor derslag UPaal 9") zondagavond aan merkelijk beter waren dan een week geleden, werd ditmaal met 27.24 min. op de 8 km de beste seizoen- tijd tot dusver geklokt. De man die dit realiseerde heette M. Schoene berg uit Dortmund. De 4 km-race werd deze week gewonnen door Nico Kikkert uit Den Burg, die zijn naaste concurrente Ellen Ingelse uit Den Helder ongeveer een halve minuut te snel afwas. Het aantal deelnemers was 152, waaronder niet alleen Nederlanders en Duitsers, maar ook verscheidene Fran sen en Belgen. Ook het percentage vrouwelijke deelnemers was behoorlijk, maar met uitzondering van een tweede plaats bij de jeugdafdeling eindigden alle dames en meisjes in de achter hoede. De eerste tien aankomenden van beide strandlopen waren de volgende: ■B maar hoe majestueus de toppen van de Sierra Nevada ook zijn, het onbenoem de „it" of noem het karakter ont breekt toch. En dat terwijl men er veelal (zichtbaar) alles aan gedaan heeft om de sfeer zo compleet mogelijk te maken. Knauwend Spaans sprekende Mexicaanse typen met grote zwarte snorren, felle brandende ogen, felgekleurde kleding en forse uiteenge rafelde sombreros. Dit alles, maar dan wel opgenomen in de juiste omgeving heeft de film „De eenzame scherpschutter" met Terence Hill in de hoofdrol wel. De film draait uitsluitend woensdagavond. Het is 1920 en het verhaal speelt zich af in Mexico, waar de broers Marcos en Jacobo hun brood op lugubere wijze pogen bijeen te garen. Ze zijn huur moordenaars en als zodanig blijken ze goed uit de voeten te kunnen. Zij krij gen bezoek van een man die een nieuwe opdracht voor hen heeft. Daar voor moeten de broers naar een afge legen dorp in Andalusia in dienst van Don Antonio, de man die bijna alle grond in deze Spaanse provincie bezit. Don Antonio heeft te kampen met op standigheid van zijn uitgebuite boeren, terwijl bekend is, dat een leidinggevende revolutionair naar Anda lusia zal komen om de boeren te orga niseren. Marcos en Jacobo krijgen op dracht deze revolutionair te doden. Ze gaan afzonderlijk naar het dorp. Als Marcos, de oudste, daar aankomt, ge loven de inwoners, dat 'hij de revolutionaire leider is, die zij verwach ten. Als hij evenwel blijft zwijgen gaan zij twijfelen en begrijpen niet wie Marcos is. Dan komt na enkele dagen de echte revolutionair. Hij begint direct met het organiseren van de boeren, maar veel bereikt hij niet, want hij wordt spoedig door Marcos doodgeschoten. Echt wild-west is er het gevolg van, want na deze moord komen de boeren, geleid door twee zoons van Don Antonio, in opstand (toegang 16 jaar). 8 km: 1. M. Schoeneberg, Dortmund, 27.24 min., 2. Arie de Ridder, De Koog, 28.29 min., 3. Udo Knodt, Dortmund, 28.30 min., 4. Werner Lueck, Gütersloh 29.44 min., 5. Frans Kuip, Den Burg, 29.44 min., 6. Kees Hin, Den Hoorn, 30.13 min., 7. Niek Welboren, Zd.-Eier- land, 30.20 min., 8. Eberhard Viereckel, De Koog, 30.22 min., 9. Jean-Claude Gentzik, Annecy (Fr.), 30.59 min., 10. Wilke Wassenaar, Den Burg, 31.52 4 km (t/m 14 jaar): 1. Nico Kikkert, Den Burg, 16.54 min., 13 jr., 2. Ellen Ingelse, Den Helder, 17.35 min., 11 jr.; 3. Frank Wiegman, Brummen, 18.12 min., 14 jr.; 4. Joop Rommets, Den Hoorn, 18.24 min., 12 jr.; 5. Simin Troost, Den Hoorn, 18.46 min., 8 jr., 6. Biem Troost, Den Hoorn, 18.50 min., 10 jr., 7. Jeanette Lueck, Gütersloh, 18.51 min., 11 jr., 8. Ralph Knodt, Dortmund, 19.15 min., 10 jr., 8. Frank Groeskamp, Nieuwegein, 19.15 min., 11 jr., 10. Jeroen Rommets, Den Hoorn, 19.26 min., 11 jr. De volgende strandloop is op zondag 5 augustus. De aanvang is 19.00 uur. wonnen door Henk schraag; tweede werd Jaap van der Vis en derde Kees Versteeg. Tweede manche: 1. Maarten Koorn Czn, 2. Wim Zijm; 3. Frits van der Gracht. Derde manche: 1. Piet Zijm; 2. Wop Rienks; 3. Adam de Jong. Vierde manche: 1. Maarten Koorn, 2. Adrie Westdorp; 3. Th. Zuidewind. Van iedere manche gingen de eerste vijf naar de finale. Wie daar niet bijhoorde kreeg nog een mogelijkheid in twee herkansingsrondes. De eerste herkansing werd gewonnen door Melle Zegel, tweede werd Jaap Kiewiet en derde Adrie Rentenaar. De tweede her kansing werd gewonnen door Harry de Porto, die met zijn cross-ambulance een opvallende verschijning vormde en zeer „bekeken" reed. Algemeen was het medeleven van het publiek toen De Porto later (in de derde halve finale) door pure pech werd uitgeschakeld na voor enkele zeer spannende momenten te hebben gezorgd. Springschans De spanning kwam er pas in tijdens de keverrace. De Volkswagentjes be reikten verrassend hoge snelheden. De broodnodige sensatie ontstond dank zij de mogelijkheid om een stuk van het parcours af te snijden en over de springschans te rijden. Het voordeel van de tijdwinst moest worden afgewo gen tegen de sterk vergrote kans op brokken. Zowat een derde van de kever-coureurs maakte met graagte van de schans gebruik en met de brokken viel het erg mee. Anders zouden nooit 25 kevers aan de afvalrace aan het slot van de dag hebben kunnen meedoen. De schans kan volgend jaar dus wel wat hoger.... De eerste keverrace werd gewonnen door Otto Goënga, tweede werd B. Dros en derde A. Smit. De tweede keverrace werd gewonnen door Goos Westerlaken, tweede werd Jan van Maldegem jr. en derde M. van Benthum. De uitslag van de keverfinale vermeldden wij al. In de eerste halve fianale leek Siem van der Vliet het te gaan maken, maar door een stuurfout raakte hij in de bocht muurvast. Nummer een werd Maarten Koorn, terwijl Jaap v.d. Vis en Freek van der Wal resp. de tweede en derde plaats innamen. De tweede halve finale werd een fraai bevochten overwinning voor Maarten Koorn. Wim Zijm werd tweede en Adrie Rentenaar derde. Bijzonder spannend ging het toe in de derde halve finale vooral door toedoen van Harry de Porto. De eerste plaats ging echter naar Piet Witte, die direct al aan kop lag, tweede werd Paul Wuis en derde Johan Hoogerheide. Mevrouw H. Westerveid-SJager, secretaresse van de Stichting Comité voor de Zomerpost- zegels, overhandigt een cheque van f5000,— aan voorzitter P. Arensman van de bejaardenom roep De Lichtboei. Zoals reeds gemeld was dit bedrag, afkomstig uit de opbrengst van de zomerzegels, bestemd als bijdrage voor de video-installatie die de Lichtboei Inmiddels heeft aangeschaft Met de apparatuur wil de omroep met ingang van dit najaar eens per maand (dus niet wekelijks) een televisiereportage over een plaatselijk onderwerp samenstellen en deze in de bejaardenhuizen en bejaarden woningen van Den Burg vertonen. Mevrouw Westerveld had ook geld meegebracht voor de dorpscommissie Den Burg. Voor zitter D. van Heerwaarden aanvaardde dankbaar een cheque van f2000,—, bestemd voor de inrichting van dorpshuis De Oude Ulo. Het is de bedoeling dat er iets „tastbaars" voor wordt gekocht Het geld mag dus niet onzichtbaar in de exploitatie verdwijnen. Mevrouw Westerveld gaf donderdag bij de officiële overhandiging een uitvoerige ixtieg over cfo wijze waarop het geld dat uit de toeslagen op de zomerzegels beschikbaar komt, per pro vincie wordt verdeeld. Het te verdelen bedrag wordt hoger naarmate in de betreffende provincie meer zegels worden verkocht Op Texel in nog geen plaatselijk comité dat zich met de jaarlijkse verkoop van zomerzegels in de postkantoren bezig houdt Maar dat wordt anders, want mevrouw Blauw uit De Waal heeft het initiatief genomen om ook hier een comité van de grond te brengen. Gebleken is dat door de stimulerende invloed van een comité de verkoop van zomerzegels in een bepaalde plaats kan worden verdubbeld. Enige kennisgeving voor Texel Hiermede geven wij kennis, dat heden vrij on verwacht is overleden onze geliefde broeder, zwager en oom Hendrik Anthonius van Heerwaarde, echtgenoot van Zuzanna de Jong, in de ouderdom van 60 jaar. G. P. de Grave-van Heerwaarde F. L. de Grave M. Witte-van Heerwaarde C. Witte L. Hin-van Heerwaarde S. Hin A. van Heerwaarde 30 juli 1979. De eucharistieviering zal plaats hebben vrijdag 3 augustus 1979, 's morgens 11.00 uur in de R.K. Parochiekerk te Wervershoof. Correspondentie-adres: wed. H. van Heer waarde, Dorpsstraat 8, Wervershoof. Met droefheid geven wij u kennis, dat heden, na een moedig gedragen lijden van ons is heengegaan, mijn innig geliefde vrouw en onze moeder en oma Adriaantje Eelman, echtgenote van Jan Dirk Troost, op de leeftijd van 84 jaar. Hij is de Rotssteen, Wiens werk volkomen is. Deut.: 32 4. J. D. Troost A. Zwanenburg-Troost F. Zwanenburg A. Troost T. Troost-Koopman H. Troost L. Troost-Stroeve en kleinkinderen Den Hoorn, Texel, 27 juli 1979, Heerenstraat 54. De begrafenis heeft inmiddels plaatsgehad op de Herv. begraafplaats te Den Hoorn.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2