Cjrocn 2tmrtrjexels in het hart-, Wagens achter elkaar opstellen Aan taxi-ruzies op haven moet een eind komen f h Redelijk niveau bij dwerggeitenkeuring Grootmeester Donner speelt simultaan Kat levend aan spies geregen A Veerdienst twee uur gestremd wegens defekt Ringsteken uitgesteld Op 8 augustus tijdens folkloredag Snelheidszondaars incident bij het eieren gooien 12e JAARGANG NR. 9399 TEXELSE VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1979 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, elefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17 5en Burg, telefoon (02220) 3543. (/oor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs /11,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. In de vergadering van de commissie algemene zaken is er dinsdagmiddag op aangedrongen de taxi's op het veerhaventer- rein van 't Homtje niet langer naast elkaar maar achter elkaar „kop-aan-kont") op te stellen, zoals ook op de taxi-standplaat- Bon in de steden gebruikelijk is. De klanten nemen dan steeds de eerste taxi, zodat de vrachtjes eerlijk worden verdeeld. De huidige situatie op het haven terrein geeft aanleiding tot spannin- jen, scheldpartijen en soms zelfs handgemeen. Op allerlei manieren wordt getracht zoveel mogelijk pas sagiers te veroveren. Als een taxi passagiers heeft opgenomen en wegrijdt, wordt het opengevallen plekje soms direct bezet door een lege taxi van dezelfde ondernemer. Ook schijnt het voor te komen dat passagiers, die een taxi hebben be steld, uiteindelijk door een taxi van esn andere ondernemer worden meegenomen als gevolg van het .wervende" gedrag van de batrokken chauffeur. De raadsleden P. A. Zegers en J. C. Dros hadden de taferelen op de haven persoonlijk gadegeslagen en in een brief aan b. en w. om een betere rege ling gevraagd: De auto's zullen voor taan in een „slang" moeten staan. Pas sagiers die een taxi hebben besteld en dus een voorkeur hebben voor een bepaalde ondernemer, zouden zich op een apart terreintje moeten vervoegen. Burgemeester Engelvaart vond het een goed idee en beloofde het voorstel met de verantwoordelijke wethouder (Van der Kooi) te zullen bespreken. De veerdienst is woensdag ongeveer twee uur onderbro ken geweest als gevolg van een mankement aan een vitaal elektrisch onderdeel van de „Texelstroom". Omdat het defekte schip de fuik van 't Homtje bezet hield, moest de op dat moment buitengaats zijnde „Marsdiep" daar nood gedwongen voor anker gaan. Hoewel de storing op zichzelf niet bijzonder ernstig was, was toch geruime tijd nodig om de defekte onderdelen door nieuwe te vervangen. Sleepboten uit Den Helder werden daarom gevraagd de Texelstroom naar buiten te trekken, zodat de Marsdiep kon afmeren. De sleepboten kwamen echter pas opdagen toen het defekt al was verholpen. De boten hebben geruime tijd moeten pendelen om de achterstand in het vervoer in te lopen. Zelf gewild Overigens is de huidige ongewenste situatie op het haventerrein het gevolg van de houding van de gemeenteraad zelf, die er nog niet zo lang geleden bewust van heeft afgezien om in de verordening een andere opstelregeling op de haven voor te schrijven, mede onder druk van de ondernemers, die er waarde aan hechten, dat de klanten vrije keus hebben bij het bepalen van de taxi, waarin zij willen gaan zitten. Vooral in de Texelse situatie kennen klant en taxichauffeur elkaar vaak per soonlijk. Bij opstelling in een „slang" kan de klant die de taxi niet tevoren heeft besteld min of meer gedwongen zijn om in de taxi van de concurrent van zijn relatie te gaan zitten. Optreden I Dinsdagmiddag bleek dat de heer Dros een andere visie had ontwikkeld. We zijn bestuurders en we moeten durven optreden als het nodig Is". De zelfde spreker drong erop aan toe te zien op naleving van de afspraak dat alle taximeters op hetzelfde tarief moe ten zijn ingesteld. Per 1 juni had dat in orde moeten zijn, maar er zijn er nog steeds wagens die met een lager tarief werken. Straatnamen De taxi-kwestie werd aan de orde gesteld in de rondvraag van de kort du rende vergadering van de commissie. De agenda van de vergadering ver meldde slechts één ander onderwerp: de straatnaamgeving in Oosterend en Oudeschild. De commissieleden gingen met de meeste voorstellen akkoord en voor zover dat niet het geval was, lieten zij zich niet leiden door hun fan tasie maar vooral door overwegingen van logica en kosten. Het veranderen van een straatnaam betekent niet alleen dat de gemeente voor bordjes moet zorgen en dat in sommige gevallen huizen andere nummers moeten krij gen, maar voor de betrokken bewoners brengt het ook kosten mee, omdat hun visitekaartjes en ander drukwerk niet meer kloppen. „We moeten niet meer overhoop halen dan nodig is". De onlangs aangelegde aftakking van de Schilderweg bij Oudeschild (naar het industrieterrein) kreeg van de com missie daarom geen nieuwe naam, maar zal ook Schilderweg heten. Dat is logisch: de Schilderweg gaat vloeiend in het nieuwe weggedeelte over en is er dus een voortzetting van. De voor gestelde naam „Klareweg" werd dus verworpen en ook werd niet ingegaan op een schriftelijk binnengekomen sug gestie van de heer Van der Pijl om het nieuwe weggedeelte „Boetstuk" te noemen. Van der Pijl had een interes sant overzicht gegeven van allerlei oude benamingen van de percelen land in de buurt van de haven van Oude schild (Molenmieland, 't Meertje, Jan Koogersland, de Eelkoog, Schelfstuk, Boetstuk, Hooiweide, Wullemsland etc.) en op grond daarvan gemeend dat Klareweg minder juist zou zijn omdat de weg voor het grootste deel loopt over gebied dat vroeger als Boetstuk werd aangeduid. De commissie ging akkoord met an dere door logica en duidelijkheid inge geven wijzigingen in Oudeschild. De Trompstraat zal doorlopen tot aan het Buurtje; het gaat om een gedeelte van wat nu nog De Houtmanstraat heet. Wat de andere wijzigingen betreft verwijzen wij naar het artikel, dat wij hierover reeds schreven. Tegen vechtjassen Commissielid Henk Beumkes was er geen voorstander van dat straten in Oudeschild naar „vechtjassen" worden genoemd, zodat hij het jammer vond dat een stuk Houtmanstraat tot Tromp straat wordt gemaakt. Maar hij ging er toch mee akkoord omdat het wel de meest practische oplossing is. Beumkes vroeg zich af wat mensen als Tromp en De Ruyter met Oudeschild te maken hebben en had liever gezien dat bij de straatnaamgeving in dit dorp aansluiting was gezocht bij de vreedzame scheepvaarthistorie. Waarbij hij dacht aan vooraanstaande kotter- vissers en scheepsbevrachters uit het verleden. De naam Loodssingel (die nu loopt van de Heemskerckstraat naar de De Rvuterstraat) vond hij wél prima passen De naam Robbepad voor een stukje straat in Oosterend dat nu nog Botter- straat heet, werd toegekend op verzoek van de bewoners. Want in Oosterend Son overricht van do kouring voor hot raod- htds mot kourmooster J. Pool ƒ7./. zijn twee stukjes Botterstraat en dat is verwarrend. Volgens het bestemmings plan zouden die twee stukjes met elkaar worden verbonden, maar dat plan zal nooit worden uitgevoerd, zodat het zinvol was een van de straatjes een andere naam te geven. Het miezerige weer ten spijt heeft de woensdagochtend op de Groeneplaats gehouden dwerggeitenkeuring zowel bij deel nemers als publiek behoorlijke belangstelling getrokken. Maandag werd in Den Hoorn een gruwelijk geval van dierenmishande ling ontdekt. Op het terrein bij het Scheepvaartmuseum was een jonge kat levend aan een ijzeren pen ge regen en in de grond geplant. De veearts heeft het dier moeten af maken. Het gespieste dier werd ontdekt door beheerder B. Lap van het scheepvaart museum. De politie hoopt de dader te vinden en neemt aan dat het gaat om een persoon met een afwijking, die in ieder geval hulp nodig heeft. Als gevolg van het slechte weer is het ringsteken dat deel zou uitmaken van het folkloreprogramma van woensdag j.l. een week uitgesteld. Woensdag 8 augustus komt internationaal grootmeester Jan Hein Donner naar Texel om een schaaksimultaan te spelen. Dat zal gebeuren op de Groeneplaats in het kader van het folklore programma, aanvang 14.00 uur. Bij mooi weer heeft de simultaan in de open lucht plaats; anders in hotel „De Unde- boom-Texel". De kosten van dit bijzondere evene ment worden gedragen door de Folklorestichting; de organisatie berust bij de Texelse schaakclub En Passant. En Passant staat al enkele jaren met een schaakstand op de folkloremarkt om toeristen in de gelegenheid te stellen tegen betaling van een klein bedrag het op te nemen tegen enkele Texelse schakers. Daarvoor bestond steeds veel animo, waardoor het idee rees om de Texelse en overkantse schakers (vooral de jongeren onder hen) een plezier te doen door een si multaan met een gerenommeerde scha ker op touw te zetten Gerenommeerd kan men Jan Hein Donner zeker noemen. Hij is vele malen kampioen van Nederland geweest en deed internationaal van zich spreken door enkele sterke toernooien te winnen. Hoewel het toernooischaken de laatste jaren niet meer zo vaak door Donner wordt beoefend, hoort hij nog steeds tot de Nederlandse top. Eerste keren Nooit eerder gaf een schaakgroot meester op Texel een simultaan. Donner zal aan 25 borden tegelijk spe len. Heeft een speler verloren, dan kan een andere schaker zijn plaats inne men, zodat zoveel mogelijk mensen de kans krijgen het tegen Donner op te ne men. De simultaan zal tot ongeveer vijf uur duren. Voor spelers die erin slagen de grootmeester op de knieën te krijgen of hem remise af te dwingen, zijn fraaie prijzen uitgeloofd. Deelnemers betalen f2,50. Wie zich van een plaats aan een van de borden wil verzekeren, wordt aangeraden zich tevoren op te geven en wel bij G. van Es, telefoon (02220) 2324. U •t.'V. Jan Hoin Donnar Het was de eerste maal dat een dergelijk evenement op Texel werd gehouden en gezien de getoonde animo is het aannemelijk dat het niet bij deze ene keer zal blijven. Bij deze keuring, georganiseerd door de heren KI. de Ridder en F. T. Vos kuil, in samenwerking met de stichting Texels Folklore werden 51 dwerggeiten beoordeeld door keurmeester J. Pool. Het dagkampioenschap viel te beurt aan het bruin/bonte geitje Loesje v.d. Wieringerwaard van H. Kuyper, die in de rubriek Oudere geiten tevens een 1A premie behaalde. De door het gemeentebestuur beschikbaar gestelde beker werd de heer Kuyper uitgereikt door burgemeester J. A. Engelvaart. Het bokje Roland v.d. Dennenboer (eig. M. J. den Boer) behaalde een 2B premie in de rubriek Boklammeren geboren in 1979 en werd tevens uit geroepen tot Beste Bok. Over het algemeen achtte de heer Pool de getoonde exemplaren van een redelijk niveau. Te meer daar het bij deze keuring geitjes betrof, die niet afkomstig zijn van bij de Neder landse Federatie van Dwerggeiten- houders (NFD) aangesloten leden. Behoudens een tiental dieren (eigen dom van de organisatoren F. T. Voskuil en KI. de Ridder) die buiten mededin ging deelnamen, werden op de Groene plaats 11 eerste premies uitgereikt. Daaronder bevonden zich zes 1A premies. Deze vielen te beurt aan de dieren Miranda 2 van Tyeslemore (eig. H. Heetveld) in de rubriek Geitlamme ren geboren in 1979 (tevens kampioen lammeren). Margriet (eig. M. de Graaf) in de rubriek Geitlammeren (tevens reserve-kampioen lammeren), Kasha (eig. H. Kuyper) in de rubriek Jeugd- geiten geboren in 1978 (tevens reserve kampioen jeugd), Tootje (eig. L. Nij- huis) in de rubriek Jeugdgeiten (tevens kampioen jeugd), Loesje 34 v.d. Wie ringerwaard (eig. H. Kuyper) in de ru briek Oudere geiten (tevens kampioen plus dagkampioen) en Lia v.d. Post hoorn (eig. H. Leijen) in de rubriek Oudere geiten. Andere eerste premies waren wegge legd voor Heidi (eig. A. Dijkman-Zoete lief) 1 B-premie in de rubriek Geitlam meren geboren in 1979. Erna (eig. M. de Graaf) 1 B-premie in de rubriek Geit lammeren, Carolientje 3 v.d. Posthoorn (eig. M. de Graaf) 1B-premie in de rubriek Jeugdgeiten geboren in 1978, Carola 12 v.d. Wieringerwaard (eig. A. Bakxer) 1 B-premie in de rubriek Oudere geiten (tevens reserve-kam pioen) en Dirkje 107 v.d. Bronckhorst (eig. M. J. den Boer) 1 B-premie in de rubriek Oudere geiten. Hoewel de aanvang oorspronkelijk voor 10.00 uur gepland was, begon de keuring op de Groeneplaats ongeveer een half uur later, omdat de uitgeno digde keurmeester J. Pool geen kans zag lijdig op het eiland te arriveren. Hij bevond zich namelijk op de veerboot "Tlarsdiep, die wegens een storing aan de in de Texelse fuik liggende Texel stroom gedurende twee uur buiten gaats moest blijven. Als gevolg daar van arriveerde de heer Pool pas tegen 11.00 uur in Den Burg, waar ondertussen de heer Voskuil (eveneens officieel NFD-keurmeester) de honneurs had waargenomen. De keuring, waarvoor ongeveer twee uur was uitgetrokken, had desondanks een vlot verloop, zodaat toch op het geplande tijdstip (rond 12.30 uur) de prijsuitreiking kon plaatsvinden. De uit gereikte prijzen werden beschikbaar gesteld door de Texelse middenstand. Bij een maandag op de Pontweg en op de Bernhardlaan gehouden snel- heidscontróle werden tien weggebruikers bekeurd. Op de Bern hardlaan werden zes automobilisten en een bromfietser aangehouden en op de Pontweg drie automobilisten. Een Duitse vrouw, die dinsdag tijdens de braderie in De Koog stond te kijken bij het spelletje „eieren gooien" onder leiding van het recreatieteam werd door een missend ei getroffen. Haar kostbare jasje werd zeer door het struif bevuild. Haar echtgenoot beklaag de zich bij de Recre-aktief mensen, maar kreeg te horen dat het eigen schuld was, omdat de toeschou wers bij herhaling via de megafoon waren gewaarschuwd. De Duitser werd toen zo woedend, dat hij met een stok het raam insloeg van een geparkeerd Volkswagenbusje, waarvan hij meende dat het eigen dom van het recreatieteam was. De man liep weg maar kon later wor den achterhaald. De zaak werd uit eindelijk op prettige wijze geschikt, waarbij werd overeengekomen dat de Duitser het glas van de VW-bus [eigendom van een standhouder zou vergoeden en De Koog Promo tion het bevuilde jasje zou laten stomen. Eieren gooien is een succesvol spel dat door het recreatieteam al op diverse plaatsen op het eiland is ge speeld. Het gaat erom een ei over een zo groot mogelijke afstand te gooien zonder dat het breekt. «MAMWW MNMMMMMN

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1