Voetbalclubs strijden om tweede „Texelcup' Dik Trom weet raad Schoonmoeder PlLitlNrcilWS KRUISWOORDPUZZEL Beschonken bromfietsdieven A.O. stal bij A O Stand Reddingmij. brengt veel geld cp Kentekenplaat ontvreemd IJDAG 3 AUGUSTUS 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Ws er één kinderboekheid is wiens am inmiddels al een legendarische ink heeft gekregen, dan is dat wel t Trom, de hoofdpersoon uit een >ot aantal boeken die rond de eeuw- sseling door de onderwijzer C. Joh. ivit werden geschreven. Kievit, die n de rand van de Haarlemmermeer- Ider woonde, heeft vrijwel alle onturen die hij Dik en zijn vrienden Dei BRSWiëtsVanmevrouw G. W. d. W. uit Oosterend werd gestolen en ter door de politie min of meer toe- illig teruggevonden op het kruispunt antweg-Akenbuurt. De daders waren bij en bleken onder invloed van cohol te verkeren. Zowel de 24-jarige aofddader Steef H. uit Berg en Dal als jn twee vrienden reageerden positief a de blaasproef, zodat de bloedproef 3n volgen. Mogelijk mede als gevolg van het lechte weer, waardoor veel vakantie- angers troost zoeken in de drank, rordt de afgelopen dagen op grote thaal onder invloed gereden. De poli- e legde diverse rijverboden op en liet ok menige toerist de blaas- en bloed- iroef afleggen. De 17-jarige A.O. uit Apeldoorn ont- reemdde in de A O supermarkt in Ie Koog een krat bier ter waarde van 13, De jongeman had 's morgens al en soortgelijk krat gekocht en trachtte loor het tonen van het kassabonnetje 'e indruk te wekken dat hij het tweede rat had betaald. laat beleven in zijn eigen woonomge ving laten plaatsvinden. De Ringvaart rond ,,De Haarlemmermeer" komt her haaldelijk aan de orde. De grote belangstelling voor de avonturen van Dik Trom begon al ver voor de tweede wereldoorlog en op tal rijke zolders zullen nog stoffige over blijfselen van de toen gekochte boeken te vinden zijn. Veelal stukgelezen door minstens drie generaties kinderen maar ook door ouderen. Hoewel de door Kievit te boek ge stelde avonturen van Dik Trom nu al weer zo'n 70 80 jaar geleden gebeur de, spreekt Dik nog volop tot de ver beelding. En met hem, zijn vriend Jan Vos, zijn aartsvijand Bruin Boon en niet te vergeten veldwachter Flipse. In de film Dik Trom weet raad", die zondagmiddag om drie uur in het City theater wordt gedraaid,, slaat Dik 't Is een bijzonder kind, en dat is 'ie zich slagvaardig door de moeilijkheden heen. Die heeft hij ditmaal weliswaar zelf gedeeltelijk veroorzaakt door op een nacht een verlaten villa te bezoe ken, waarvan wordt verteld dat er spoken zouden huizen. Samen met zijn vriend Jan komt Dik klokslag twaalf bij het huis aan. Er is geen spook te zien maar het tweetal ontdekt wel de aanwezigheid van een aantal boeven die zich daar verscholen hebben. Als Dik en Jan worden ont dekt ontstaat een hevig gevecht, waar- bil de boeven overmeesterd en aan Flipse uitgeleverd worden. Onderweg naar hun verlamde vriend Harry Bakels horen ze hulpgeroep. Er blijkt een jongetje in de rivier te liggen. Kordaat springt Dik het water in en redt de drenkeling. De vader van het jon getje, een bekend chirurg, wil Dik be danken. Deze wil als beloning dat Harry geopereerd wordt. De operatie verloopt goed, maar Harry kan nog niet lopen. Dit is te wijten aan een geestelijke remming, lichamelijk is hij er wel toe in staat. Terwijl Dik met Harry in een karretje aan het wandelen is, verschijnt plotseling één van de boeven, die ont snapt is. Ze worden als gijzelaar mee- Dik Trom met veldwachter Flipse. genomen naar een schuur. Als door een stommiteit van de boef brand ont staat en Dik, die vastgebonden is, niets kan uitrichten, breken Harry's psychische remmen en doet hij zijn eerste wankele stappen. (Alle leeftij den). Onder de titel ,,Een lange, hete zo mer" zijn in de vrijdagnachtvoorstel ling vier Amerikaanse meisje op studie reis in het zonnige Griekenland. Hun studie beperkt zich tot de lokale Playboys. Een privé-detective heeft de opdracht de meisjes te bespieden en in het geval van wangedrag terug te bren gen naar Amerika. Maar de detective wordt verliefd op een van de meisjes en meldt haar vader, dat alles in orde is, waarna het lieve leven" ongebreideld kan voortgaan. (Toegang 18 jaar). Ook dit jaar zal voorafgaand aan da verschillende KNVB-com petities door de eilandeiijke voetbalclubs weer worden deelgenomen aan een toernooi om de Texel-cup. De orga nisatie daarvan berust bij de voor malige trainer van S.V. Texel Nico Erwich, die in verband hiermee een uitgebreid programma heeft opgezet dat tussen 4 aug. en 30 aug. zal worden afgewerkt. De clubs zijn om de krachtsverschil len niet al te groot te laten zijn ver deeld over twee poules. In poule A zitten: Tex. Boys 1, Oosterend 1, De Koog 1, ZDH 1, Texel 2 en Cocksdorp 1. Poule B wordt gevormd door Tex. Boys 2. SVO/Z, Oosterend 2, ZDH 2, Texel 3 en Texel 4. (Texel 1 ontbreekt omdat dit team in de strijd om de KNVB-beker uitkomt), leder elftal 'speelt een halve competitie, waarvan het team met de meeste wedstrijdpun- ten winnaar wordt. De winnaar van Poule A ontvangt de Texel cup en de winnaar van Poule B een beker. Voor nadere inlichtingen kan men telefonisch terecht bij Nico Erwich, te bereiken onder nummer (02228) 709. Het programma luidt als volgt: Zaterdag 4 augustus: Texel 3-SVO/Z 1, 17.00 uur Zondag 5 augustus: Tex. Boys 2-Oosterend 2, 17.00 u. Tex. Boys 1-Oosterend 1, 19.00 u. ZDH 2-Texel 3, 17.00 uur Woensdag 6 augustus: Texel 2-ZDH 1, 19.00 uur Donderdag 9 augustus: Texel 4-Oosterend 2, 19.00 uur Tex. Boys 2-SVO/Z, 19.00 uur De Koog-Oosterend 1, 19.00 uur Zaterdag 11 augustus: Texel 2-Oosterend 1, 17.00 uur Texel 4-ZDH 2, 17.00 uur SVO/Z-Oosterend 2, 17.00 uur Zondag 12 augustus: Tex. Boys 1-De Koog, 19.00 uur Cocksdorp-ZDH 1, 19.00 uur Woensdag 15 augustus: Texel 2- Tex. Boys 1, 19.00 uur Texel 3-Tex. Boys 2, 19.00 uur Donderdag 16 augustus: ZDH 2-SVO/Z, 19.00 uur Oosterend 1-ZDH 1, 19.00 uur Vrijdag 17 augustus: De Koog-Cocksdorp, 19.00 uur Zaterdag 18 augustus: Tex. Boys 2-ZDH 2, 17.00 uur Tex. Boys 1-ZDH 1, 19.00 uur Texel 3-Texel 4, 19.00 uur Woensdag 22 augustus: Cocksdorp-Tex. Boys 1, 19.00 uur De Koog-Texel 2, 19.00 uur Donderdag 23 augustus: Oosterend 2-Texel 3, 19.00 uur SVO/Z-Texel 4, 19.00 uur Zaterdag 25 augustus: Texel 4-Tex, Boys 2, 19.00 uur Zondag 26 augustus: Oosterend 1-Cocksdorp, 19.00 uur ZDH 1-De Koog, 19.00 uur Woensdag 29 augustus: Cocksdorp-Texel 2, 19.00 uur Donderdag 30 augustus: Oosterend 2-ZDH 2, 19.00 uur ijy. De demonstratiestand van de Ko ninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij op de braderie in De Koog is een groot succes. Vooral door de persoonlijke inzet van de mensen, die de stand beman nen worden hier grote bedragen ver diend, waarmee het werk van de KNZHRM wordt gesteund. De op brengst per middag varieert van 7600,— tot meer dan 71000,—. De stand trekt de aandacht door het wippertoestel, dat hier wordt gedemon streerd. De kijkers blijken meestal bereid een van de vele artikelen (puzzels, wimpels, glaswerk, stickers etc.) te kopen. Ook is het gelukt onder de toeschou wers tientallen redders aan de wal" te werven. Dat zijn contribuanten die jaarlijks minimaal 710,— bijdragen en daarvoor twee keer per jaar het KNZHRM-orgaan De Reddingboot krij gen, waarin verslag wordt gedaan van de vele reddingoperaties langs de Nederlandse kust. Het zijn voorname lijk leden van de wipperploeg uit De Koog en hun familieleden, die hier bij toerbeurt bezig zijn. Ze hopen ook on der Texelaars nog wat „redders aan de wal" te kunnen inschrijven. Dat kan aan de stand op de dinsdagse braderie gebeuren, maar ook bij het hoofd van de plaatselijke commissie, de heer M. Mantje in De Koog. Bij de aktie wordt dankbaar gebruik gemaakt van de reeds bestaande belangstelling, die het publiek heeft voor het sterk tot de verbeelding spre kende reddingswerk. Ook de medede ling dat de KNZHRM geen enkele sub sidie krijgt en dus helemaal afhankelijk is van vrijwillige bijdragen doet menig een naar de portemonnee grijpen. Een in het Zwitserse Bazel woon achtige toeriste deed zaterdag aangifte van diefstal van de kentekenplaten van haar auto. Ze waren er door onbeken den in de voorafgaande nacht op de Groeneplaats afgetrokken. Eén van de platen werd zondagochtend door een eerlijke vinder op het bureau afgele verd. Horizontaal: 1. bevestiging 2. zelfkant 5. behoeftig 8. bezittelijk vnw. 10. zangnoot 11deel van een geheel 14. landbouwwerktuig 16. moesplant 18. leerling 19. bezittelijk vnw. 21. vloeistof 23. bijb. naam 24. plek 25. meisjesnaam 26. afgemat 27. meisjesnaam 28. nagerecht 30. grote bijl 32. plaats op Ameland 34. staf 36. rekening 40. vochtig 42. vervoermiddel 43. hennepbraak 45. het zijn 48. op de wijze van 50. indien 52. al (eng.) 53. flauw 55. jong dier 56. voorzetsel 57. familielid 59. Europeaan 61. voorzetsel 63. muziekinstrument 65. dunne 66. plaats in Italië 68. betrekking 70. deel v.e. fr. ontkenning 71. algemene samenvatting 74. dubbelklank 75. maanstand (afk.) 76. in orde 77. Eng. pers. vnw. 78. nummer (afk.) Vertikaal: 1. kledingstuk 2. de onbekende (afk.) 3. plaats in Gelderland 4. plaats in Limburg 5. raad 6. hert 7. pers. vnw. 9. roofdiertje 10. fr. lidwoord 11. uitroep 12. opstootje 13. bestemming 15. pers. vnw. 17. afbeelding 20. mist 22. plaats in Duitsland 24. treiter 25. zijrivier van de Donau 29. bergweide 31. vlinder 33. deel van het been 35. schouderholte 37. vreemde munt 38. Europeaan 39. visgerei 41. lokspijs 43. cilinder 44. meubelstuk 46. langzaam 47. water in Utrecht 49. waterplantje 50. eenh. v. stroomsterkte 51. groot 52. deel der wet (afk.) 54. boom 58. kleur 60. jongensnaam 62. enzovoorts (afk.) 64. knaagdier 65. voorzetsel 66. dwaas 67. uitroep 69. fr. pers. vnw. 72. van onderen (afk.) 73. uitroep. FEUILLETON Door L. van Schooten. CXK *K XK XI 15. En wanneer Evert kwam praten, over „zaken" dan dwaalde het gesprek immer naar zo vele andere onderwerpen en dan wist ze, dat de man tegeover haar er zich niet met een Jantje van Leiden afmaakte, het nimmer zocht in een goedkope frase, maar probeerde haar te helpen en bij te staan. Ditmaal was het gesprek voor haar bijzonder aangrijpend geweest, want ze had met Evert gesproken over wat haar in deze dagen wel het diepst beroerde, het probleem van haar zoon Bert en het meisje Jitske. Want er was geen ontkomen aan geweest. ze kon het niet langer uitstellen. Ze moest met dit meisje kennismaken. Bert, anders volgzaam, meestal bereid moeders zin te doen, bleek op dit punt van een haar onbe kende vasthoudendheid Jitske wès het Jitske alléén. En het was wel een verademing geweest, dat ze aan Evert niets hoefde te vertellen van haar eigen wensen en verlangens, die nu door Berts keuze werden doorkruist. Hij begreep het allemaal zo goed. Het was, als las hij haar gedachten. „En toch, Marie (hij was de enige in de familie die haar Marie noemde) „vrees ik, dat er niets anders voor je opzit, dan je hierbij neer te leggen. Ik ken Bert goed genoeg om te weten, dat hij zich niet laat leiden door een bevlieging. Als hij dat meisje zo iets bijzonders vindt wel, dan zal ze in een bepaald opzicht waarschijnlijk wel bijzonder zijn". Even zag ze zijn ver moeide glimlach. „MaarEef een conductrice. „Klem je daar toch niet aan vast, meisje. Als Bert haar de moeite waard vindt, zal ze heus wel bijzondere kwali teiten hebben". „Een boerenkind „Haar vader is kweker, zei je? Dat is niet het slechtste soort mensen. Meestal zijn ze degelijk, hard werkend, en al lezen ze Sartre niet en maken ze zich niet druk over Picasso of Karei Appel, ze hebben dikyvijls een zeer behoorlijke dosis ontwikkeling, praktische ontwik keling. En ook dikwijls veel meer inner lijke beschaving dan je zou vermoeden. Ze weten niet, welk wijnjaar het beste is, maar ze kennen hun eigen problemen zeer wel. Misschien is dit meisje een beetje een natuurkind, en trekt dat Bert aan, omdat zovele meisjes uit onze kringen nog maar zo weinig natuurlijks hebben overgehouden Maria dacht aan Mia Loman en begreep. „Kijk es Marie, Bert is alles wat je hebt. Je wilt die jongen niet kwijt. Integendeel. Je moet je zoon niet kwijtraken, je moet er een dochter bij krijgen". Maria sloot de ogen. Hoe kon ze dit meisje, dat haar jongen van haar weg stal, ooit als een dochter beschouwen? „Het hangt helemaal van jouw eigen houding af, meisje. Treedt je dit kind met allerlei reserves en vooroordelen tegemoet, dan schep je een sfeer waarin zij zich niet op haar gemak voelt maar Bert ook niet. En misschien voelt hij zich bij héér familie dan méér op zijn gemak, al is het een ander soort mensen. Die jongen moet zijn eigen leven leven, je kunt niet vergen dat hij het inricht naar jouw wensen" „Na alles wat ik voor hem heb overgehad „Moet hij jou daarvoor danken? Was dat niet je plicht? Dat is immers het voorland van ons ouders? Wij doen alles voor onze kinderen, en als dank laten ze ons alléén. Maar dat is toch waartoe we ze opvoeden, dat ze op eigen benen gaan staan, hun eigen leven leiden? Dan moeten we niet sentimenteel gaan doen over alles wat we voor ze over gehad hebben. Waar het om gaat is, dat ze onze kinderen blijven, dat er een band van liefde blijft bestaan, en later, als ze zelf kinderen hebben, gaan ze het zien. Vaak is het dan te laatmaar misschien heb jij méér geluk". Hij zweeg. Hij had ongewoon veel gepraat voor zijn doen, maar hij zag zijn schoonzuster aan het begin van een weg die haar, naar hij meende, alleen maar verdriet en ontgoocheling brengen kon, en daarvan wilde hij haar weer houden. „Dus jij zou willen „Ik heb niets te willenik zeg mijn mening". „Ik zou dus dat kind moeten ontvangen als je aan staande schoondochter. Dat wil zeg gen: als een dochter. Je wou toch altijd zo graag een meisje?" „Ja maar dat is heel iets anders". „Wéét je nog niet, Marie, je hebt haar nog niet eens gezien Maria zat nog voor het raam, toen ze Berts fietsbel hoorde. Hij zag haar zitten en wuifde, reed zijn karretje door de poort. „Ha, moederl" Ze zag hem staan, haar jongen, haar oogappel. Ja, wilde ze haar invloed op hem bewaren, wilde ze hem vasthou den, dat zou ze dit offer moeten brengen. En toen ze samen aan de thee zaten, zei ze opeens, en hij hoorde in zijn verrassing niet eens hoe geforceerd opgewekt haar stem was: „Ja en nu jouw Jitske. wan neer krijg ik die eens te zien?" „Moederl nou, wanneer u maar wiltl Zal ik vragen of ze zaterdag op de thee komt?" De gretigheid in zijn blik deed haar pijn. „Dat moest je maar doen je hebt me zo nieuwsgierig gemaakt". Hij sprong op, sloeg zijn armen om haar heen, kuste haar. „Moes, je bent een schatl" Jaja, dacht ze. Maar niet meer de enige. En voor jóuw schat moet ik mijn toekomst-idealen laten schieten. Maar ze zei alleen: Jó, denk om m'n haarwou je nog een kopje?" Jitske was geweest. „Op zicht" zoals ze zelf, nerveus lachend, had gezegd. Maria kreeg een schok, toen ze Bert zag komen aanwandelen, naast haar, onder de bomen van de Singel. Deze tegenstandster was niet te veronachtzamen. Ze zag de zon spelen met Jitskes lichtende blonde haar, de rijzige gestalte de weerbare houding. Een knap kind, zonder twijfel. Eigenlijk ongewoon zo vitaal, zo vrolijk, inderdaad een natuurkind. Al haar charmes waren echt. Even ging er een gevoel van tevredenheid door haar heen: Bert had er wel kijk op, uiterlijk althans kon hij met dit meisje voor de dag komen. Ze viel op, zoals ze daar liep die man daar in dat grijze pak liep warempel naar haar om te kijken. Maar, bedacht ze meteen, misschien was het iemand die haar herkendeuit de bus. Ze waren allebei erg nerveus, Maria en Jitske, toen ze elkaar in de koele marmeren vestibule begroetten, Jitske was onder de indruk van het mooie, statige huis, en ze vond Maria een imponerende vrouw. Zo knap nog, zo gedistingeerd. Jitske was verlegen. Ze voelde zich in deze omgeving niet zo bijster op haar gemak, en ze had het gevoel dat ze gewogen werd was ze goed ge noeg voor Bert? Je kon wel merken, vond Maria, dat het toch maar een heel gewóón meisje was, al zag ze er goed uit. Waar moest ze met dit kind over praten? Ze deed haar best. En ze vroeg Jitske naar haar ouders, haar broer, haar zusjes. Over haar werk sprak ze niet wat een conductrice zo allemaal beleefde, kon ze zich ook zonder dat best voorstellen. Het interes seerde haar niet. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 7