Verzorgingshuis zaterdag open d l - «ISIPÖ5 PAGINA 8 TEXELSE COURANT VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1978, Een overzicht van het hart van het nieuwe rusthuis, tie recreatiezaal, onder meer voor zien van spedaai uit Zweden geïmporteerd meubilair. Nieuwe „Sint Jan" woensdag in gebruik Na een bouw- en afwerkperiode van nauwelijks een jaar zullen volgende week woensdag de veertig bejaarde bewoners van het aan de Molenstraat gelegen oude gebouw hun intrek nemen in het nieu we R.K. Rusthuis St. Jan. Voorafgaand aan deze grootscheepse verhuizing zullen belangstellenden zaterdag een kijkje kunnen nemen in het aan de Beatrixlaan gevestigde nieuwe complex. De officiële opening zal later dit jaar plaatsvinden. Hoewel nog een flink aantal kleine er nu in kunnen". werkzaamheden moet worden ver richt, vindt de officieuze ingebruik name van dit bij elkaar 5,3 miljoen gulden kostende gebouw nu reeds plaats, omdat iedere dag dat langer wordt gewacht een renteverlies van circa f1200,— zou opleveren. Op woensdag 8 augustus zullen vrij willigers en professionele verhuizers de zogenoemde grote inventaris van de Molenstraat naar de Beatrixlaan vervoeren. De direktie heeft de operatie zo gepland dat de bewoners (gem. leedftijd 84 jaar) er zo min mogelijk last van ondervinden. Omdat men het jaarlijkse uitstapje nog te goed heeft, is deze tocht over het eiland eveneens voor woensdag op het programma gezet. De bejaarden vertrekken 's mor gens vanuit de Molenstraat en worden in de loop van de middag bij het gebouw aan de Beatrixlaan weer afge zet. Voor de tussenliggende periode wordt ook een beroep gedaan op familieleden met auto's die de kleinere eigendommen zouden willen overbren gen Snelle bouw De werkzaamheden aan het nieuwe gebouw hebben tot dusver ruim dertien maanden gevergd, hetgeen betrekke lijk snel genoemd kan worden, omdat de bouwers met een ruim twee maan den durende winterse periode te kampen hebben gehad. Vooral direkteur W. van Heerwaar den en de overige vijftien personeels leden, waaronder drie religieuzen, zijn erg in hun nopjes met het gebouw. In de afgelopen weken hebben ze er ge zamenlijk reeds een flink aantal werk uren besteed. Van Heerwaarden: „Wij zijn erg blij dat het nu eindelijk zover is, dat de zaak hier kan functioneren. De laatste weken hebben we het wegens de juist nu vallende bouwvakvakantie niet zo getroffen maar we zijn er toch in ge slaagd het nieuwe St. Jan zodanig in gereedheid te brengen dat de mensen Zelf is Van Heerwaarden nu sinds 1 maart met het nieuwe gebouw in de weer, waarbij hij veel steun ondervindt van de overige personeelsleden. Het personeelsbestand zal overigens bij de verhuizing voorlopig niet worden uitge breid. Van Heerwaarden: „Er is sinds 1976 door de overheid een personeelsstop afgekondigd en daar zitten we nog steeds aan vast. In principe zou je bij grote urgentie misschien wel een extra kracht kunnen aantrekken, maar daar kunnen we voorlopig niet van uitgaan. Ik zal er echter wel op blijven aandrin gen vooral omdat het werk in dit veel ruimere gebouw (waarin bijvoorbeeld alle kamers eigen sanitaire voorzienin gen hebben gekregen) duidelijk meer is dan aan de Molenstraat." Begrip Met de ingebruikname van het nieu we Rusthuis is het totaal aantal bedden in de drie Texelse bejaardenoorden (C. E. Gollardsstichting, Huize Irene en St. Jan) gekomen op 149. Tot voor kort zat men daarmee boven de landelijke norm die voorschreef dat 7 procent van de bejaarden in een tehuis opgenomen moest kunnen worden. Dit cijfer is onlangs opgetrokken tot 10 procent, terwijl de overheid er wel begrip voor blijkt te hebben dat Texel door de eilandpositie een speciale plaats inneemt. Vandaar dan ook dat direkteur W. van Heerwaarden in dat opzicht nog wel enige ruimte ziet en dus niet bevreesd is dat door de bouw van het nieuwe St. Jan de andere Texelse bejaardenhuizen feitelijk moe ten inleveren. Overleg met de stichting ontwikkeling Kop van Noordholland (Stok) heeft er toe geleid dat Texel in de materie rond de bejaardenoorden weliswaar in de regio Noordholland is ingedeeld, maar daar een geheel eigen plaats kan innemen. Indien men de ge noemde procentsnormen namelijk voor de regio zou laten gelden, kan er een situatie ontstaan, waarbij Texelaars op een gegeven moment in een tehuis aan de overkant terecht komen, terwijl overkantse bejaarden op Texel onderdak zouden vinden en dat wil men voorkomen. Huurvertioging Op financieel gebied betekent de ver huizing naar het nieuwe St. Jan voor de bewoners naast een verhoging van comfort ook een forse huurverhoging. De huurprijzen, die per persoon mo menteel op 71380,— per maand liggen, komen op ongeveer 72200, per maand. Van Heerwaarden: „We hebben over dat onderwerp met de bewoners uitge breid van gedachten gewisseld en gezegd moet worden dat er verscheide- nen waren die omwille van het geld liever aan de Molenstraat waren geble ven. Toegegeven, 72200,— lijkt natuur lijk een enorm bedrag, en dat is het ook wel, maar er staat dan ook wat tegen over. De mensen hebben hier aanzien lijk meer comfort dan ze hadden en ook qua ruimte is men er erg op vooruit gegaan. Om de mensen die nog wat weifelend tegenover „al dat nieuws" stonden een indruk te geven van hun nieuwe huisvesting, hebben we enkele maanden geleden gezamenlijk hier een kijkje genomen. Toen men eenmaal zag wat men terug zou krijgen, waren de meeste bezwaren ten opzichte van de huurprijs spoedig verdwenen. Ik heb me bovendien laten vertellen dat in sommige overkantse rusthuizen huur prijzen van rond de 72700,— gelden, waarvoor soms minder service gegeven wordt dan hier het geval zal zijn". Volgens W. van Heerwaarden moet het nieuwe St. Jan vooral ge zien worden als een soort apparte mentenhotel. Ook het personeel moet zich naar zijn idee opstellen alsof men in een hotel werkt. „Daar hebben de bewoners, en zeker voor een dergelijke prijs, het volste recht op". Het complex aan de Beatrixlaan bestaat uit drie woonlagen met op iedere woonlaag 14 éénpersoons kamers met aan het eind een tweepersoonsappartement. In totaal dus 42 éénpersoons en drie tweeper soonskamers. Daarnaast is er een zestal over twee woonlagen verdeeld blok aanleunwo ningen aan de noordwestkant van het gebouw neergezet. De toekomstige bewoners daarvan (waaronder de drie relegieuzen) hebben de beschikking over een eigen grote keuken en kunnen naar wens van de faciliteiten van het rusthuis gebruik maken. Iets dergelijks geldt eveneens voor de aan de Schoor- Eón drre tweaporsoonskamor? s/aapkomernamto die het gebouw aparte wal verrezen tien woningen van de Stichting Bejaardenzorg Texel. Deze appartementen en woningen zijn even als de in het hoofdgebouw gelegen kamers allen aangesloten op een bel- systeem, waarmee om eerste hulp verzocht kan worden. In verband daar mee zijn ook de meeste personeels leden van een oproepapparaatje voorzien. draadloos Faciliteiten Een faciliteit, waar ook alle bewoners op aangesloten zijn is het centrale an tennesysteem voor zowel televisie als radio. Voor de distributie van de radio is ieder appartement uitgerust met een installatie voor vier verschillende kana len. De hoofdontvanger is geplaatst in de receptieruimte waar tevens een kleine telefooncentrale is ondergebracht. Alle bewoners kunnen daar naar behoefte, maar weliswaar niet kosteloos, gebruik van maken. Het hart van het nieuwe St. Jan wordt gevormd door een grote recrea tiezaal, die (mede met behulp van ver laagde schrootjesplafonds en verlich tingsornamenten) zodanig is ingericht, dat er toch een sfeervolie ruimte is ontstaan. Het hier geplaatste meubilair is rechtstreeks van een in Zweden gevestigde fabriek betrokken. Er zijn onder meer hoekjes voor bil jarters en kaarters gecreërd en een eventueel af te sluiten ruimte voor recepties. In dit laatste zaaltje zal binnenkort ook een bibliotheekkast worden ondergebracht. Gezien de beschikbare ruimte hoopt men dat deze recreatiezaal zal kunnen uitgroeien tot een ontmoetingsplaats waar ook de bewoners van de andere naburige Texelse rusthuizen graag zullen komen. Naast de recreatiezaal bevindt zich op de begane grond eveneens een uiterst modern geoutilleerde keuken, die vergeleken met het gebouw aan de •Molenstraat ongeveer verdubbeld is. Bij deze keukenafdeling behoren, naast de hoofdruimte, een receptuurkantoortje, een koel/diepvriescel, een afwaskeu ken, een broodkeuken en een winkeltje waar de bewoners voor eigen gebruik onder meer thee, koffie en koek kunnen kopen. De complete keuken is bovendien uitgerust met een reuksluis, die voorkomt dat de kooklucht in de recreatiezaal zou belanden. Grenzend aan de keuken bevindt zich een dienstcompartiment, waarin ondermeer het magazijn en de wassé zijn ondergebracht. Deze afdelirj! gelegen achter de receptie en het diré tiekantoortje telt tevens een personeei ruimte en een hok voor de CV-inst^ latie. In het splinternieuwe wasnfj heeft men op verzoek van de religie i zen ook een ouderwetse regenwatjj pomp geplaatst, waarvoor een speciii put is aangelegd. Dit water is bestem voor de vele planten die het tehuis J tellen. Bovendien is de oudste bewor' van St. Jan, de inmiddels 99-jarige ht Suikerbuick een groot liefhebber vy „puur regenwater". Een kleine garage zal men binngj kort in gebruik gaan nemen als opsla ruimte voor kleding die door de n gieuzen van St. Jan wordt verzamu voor de stichting „Mensen in NoodJ De vorig jaar voor deze organisatie I eengebrachte hoeveelh gesorteerde kleding bedroeg liefst 20 ton. Men zit, gezien betrekkelijk kleine ruimte, die hiervci in vergelijking met de Molenstraat I schikbaar is nog een beetje in problemen en zoekt elders nog mè ruimte om dit werk goed voort Jt zetten. Direkteur Van Heerwaarden j: van oordeel dat de door St. Ja gevoerde kledingaktie steeds dusdanige responsie heeft gehad men dit niet omwille van de beschikbare kleine ruimte zou wille stopzetten. „Hoofdstraat'! 4 Nabij het lift- en trappencomp ment dat aan de andere zijde van recreatiezaal is gelegen en via de di het gehele gebouw voerende „Hoojji straat" van St. Jan te bereiken bevindt zich de verbinding met S< zestal aanleunwoningen. Daaromh^s zal een van diverse paden en zity voorzienen flinke tuin worden aan legd. Naast de lift bevindt zich op fc begane grond een kapsalon, een tuarium en een van alle gemak: voorziene badkamer. Een dergelijk badkamer is ook op beide hierboya t (Zie vervolg pagina 1

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 8