Cjroen c2wartsjexels in het hartL Scherpe kritiek op taakopvatting van jeugdorganisaties VAN HET RAADHUIS Texel schaakte met Jan Hein Donner Dorpscommissie wil snelle beslissing CRM kende subsidie voor soorlhal toe Horeca-werknemers! Loon in orde? Tweede fase ULO-verbouwing Mededelingen van R en W. Wachtende auto's nu over fietspad Opvolger Hans Mulder moeilijk te vinden inn iinirttyiiiiiiiiiiiiiuniiiiiiiuiiM Commissie werkgelegenheid geïnstalleerd Crèches willen 'speei-o-theek' C. W. Heule overleden Nieuwe begeleider mzw- en wao-groepen Vernieling Bijna 7 mille uit auto's gestolen 9 e JAARGANG NR. 9401 VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1979 iedactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, slefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17 ten Burg, telefoon (02220) 3543. 'oor advertenties, abonnementen etc. wende men zich 5t de uitgever Langeveld De Rooy B.V., 'ostbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. CDA-raadslid Gelein Jansen leeft woensdagavond fors uit- lepakt tegen het huidige func- ioneren van zowel de Stich- ing Open Jeugdwerk als de Mchting Witte Burcht. Beide organisaties zijn volgens tom vrijwel ter ziele en het zal voor Ie onlangs door de gemeente aange- rtelde jeugdwerkbegeleider een lijna onmogelijke taak zijn er nieuw •ven in te blazen. Jansen maakte zijn opmerkingen tij lens de vergadering van de commissie Welzijnszaken, en kreeg daarbij min of neer de steun van Fridt Blanken, de ractievoorzitter van het Pakt in de 'exelse gemeenteraad, die er aan toe- ■oegde dat ook zijn persoonlijke erva- ingen met de SOJ de laatste tijd 'niet :o positief' waren geweest. Niettemin onden beide raadsleden het wel lelangrijk dat met name de Stichting 3pen Jeugdwerk in principe moet blij- ien bestaan. De opmerkingen van Jansen en Jlanken kwamen tijdens de bespreking ran het agendapunt 'Taakomschrijving eugdbegeleider' waarvoor door de Welzijnsstichting onlangs de heer Jan f. A. M. Kramer uit Hoogeveen werd lenoemd. Het ontwerp, vastgesteld loor de sectie jeugd- en jongerenwerk ran de Welzijnsstichting werd door )aan Schilling (Texels Belang) erg overladen' gevonden. Om alle daarin >pgesomde werkzaamheden naar lehoren te kunnen vervullen zal de r Kramer 'wel een heel legertje Momenteel wordt gewerkt aan het amenstellen van het gemeentelijk in vesteringsplan voor 1980 en volgende aren. Dat zal tegelijk met de diverse jemeentelijke begrotingen aan de raad :er vaststelling worden aangeboden. De Texelse bevolking wordt hierbij in de jelegenheid gesteld om schriftelijk deeèn voor het investeringsplan in te dienen. Deze zullen dan in de beoorde- ing worden meegenomen. Bij voorbaat vordt er al op gewezen, dat het nleveren van een idee vrijblijvend is en dus geen garantie geeft voor opname in iet investeringsplan. Suggesties dienen vóór 20 augustus a.s. op het raadhuis te Zijn ingediend. Voor het eerst heeft de politie de automobilisten die donderdag en vrijdag huiswaarts wilden keren en zeer lang bij de boot moesten wachten, laten opstel len op het fietspad in plaats van op de gewone weg. Daardoor bleef de Pont- weg voor het gewone doorgaande verkeer beschikbaar. Het fietsverkeer werd naar het andere fietspad verwe zen. Het experiment (waarop ook vanuit de gemeenteraad was aangedrongen) wordt als geslaagd beschouwd zodat het ook in volgende drukke weekenden zal worden toegepast. Inmiddels zijn borden gereed gemaakt waarmee het verkeer ter hoogte van de Redoute op de situatie wordt gewezen. medewerkers mogen meebrengen', aldus Schilling, die bovendien zei het stuk „niet al te duidelijk" te vinden. Aan zijn wens om de meest urgente punten nader door het sectiebestuur te laten vaststellen werd zodanig tege moet gekomen dat het hoofd van de afdeling culturele zaken, G. A. Oskam, beloofde een nadere omschrijving toe te voegen in de trant van: Het sectie- bestuur bepaalt in samenwerking met de betrokken functionaris de urgenties en de prioriteiten Betreurenswaardig Niettemin benadrukte Gelein Jansen nogmaals dat hij dit punt blijvend kri tisch zou bezien. Hij vond het een betreurenswaardige zaak dat destijds het werk van de vorige jeugdbegeleider J. de Vries niet voortgezet was. Van het idee dat vrijwilligers het heft in handen zouden nemen was volgens Jansen eigenlijk niets terecht gekomen. Hij uitte woensdagavond in het bijzon der kritiek op de huidige afgevaardig den van Open Jeugdwerk (P. Bakker) en De Witte Burcht (P. Zijm) die er in de sectie jeugd- en jongerenwerk 'voor spek en bonen' bij zouden zitten. „Ze horen er amper meer in want je ziet ze bijna nooit ergens", verklaarde Jansen. Evenals Blanken toonde hij zich een fervent voorstander van Jeugd- en jon gerenwerk maar „als die nieuwe jeugd werkbegeleider bij dergelijke bestuur ders te biecht moet zal er weinig van terecht komen". 'Op de stoep' In een reactie op deze opmerkingen zei de heer Oskam dat hij de conclusie 'geen levensvatbaarheid' van Jansen niet kon delen. Hij herinnerde er aan dat SOJ-initiatieven als het kinder- bouwdorp en de scholierenopvang wèl van de grond zijn gekomen, ondanks het feit dat de financiële steun vaak te wensen overliet. Men is dit voorjaar bovendien nog met een beleidsplan gekomen, aldus de heer Oskam. Het bestuur van De Witte Burcht had vol gens hem van het begin af aan aezead geen kans te zien het hun toever trouwde begeleidingswerk (voor kinderen tot 14 jaar) alleen te doen. Volgens hem heeft het bestuur herhaal delijk bij de gemeente 'op de stoep gestaan'. Evenals de heer Oskam liet loco burgemeester J. J. Westdorp weten oog voor de problemen te hebben maar desondanks het volste vertrouwen in beide organisaties te hebben. „Ze hebben voldoende kracht om met begeleiding van de aangestelde jeugd werker weer op te bloeien". Begrijpelijk Hoewel alle drie de aanwezige com missieleden (KI. Barendregt en J. C. Dros waren absent) het betreurden dat er dit jaar voor de culturele verenigingen minder geld beschikbaar was vond men het wel begrijpelijk dat daardoor ook Gezien het tot riuever binnengeko men kleine aantal soKcftaties voor de functie van tflrectaur aan de Texelae mirriekerhonl voorziet het bestuur van de e Bande Bjke Welzijns stichting problemen bij de muzikale De Vakbondsgroep Horeca van de Voedingsbond FNV komt ar speciaal voor naar Texel. Op 16 en 17 augustus. Zoals bekend warden deze beide functlee door de neer VlaartUngen vertrokken oud-directeur Hans Mulder gecombineerd. Men houdt er momenteel ernstig rekening mee dat voor wat betreft de muzikale coaching van de schooljeugd en hun leerkrachten met een over gangsperiode moet worden gerekend. Het is de bedoeling de consequenties daarvan bij het begin van het nieuwe schooljaar met de hoofden van de scholen te bespreken aan de peuterspeelzalen minder subsi die zal worden verstrekt. Omdat hem was opgevallen dat de kosten voor een kadercursus voor leidsters en vrijwilli gers bij het emancipatiewerk waren opgenomen, informeerde Gelein Jansen of men uit dit additionele 'potje' niet wat meer geld voor de crèches zou kunnen putten. G. A. Oskam betwij felde dat. Daan Schilling had liever gezien dat het college de peuterspeelzalen ronduit had verteld dat 'de centen op waren' in plaats van mee te delen dat hun wen sen 'te ver gingen'. Gelein Jansen wees er nog eens op dat de gemeente zelf om een overkoe peling van peuterspeelzalen had ge vraagd. Hij zei het daarom onredelijk te vinden de crèch« nu ze met gedegen (lees verder pagina 2) B. en W. hebben de gemeenteraad meegedeeld dat op 31 mei een speciale commissie werkgelegenheid is geïnstal leerd. Dit nieuwe bestuurslichaam stelt zich ten doel te bepalen welke concrete projecten kunnen worden gestimuleerd die in de specifieke Texelse omstandig heden levensvatbaar kunnen zijn. De commissie werkgelegenheid staat onder voorzitterschap van wethouder J. C. M. Nauta (CDA). De leden zijn de heren A. Bischoff (ETD), B. Daalder (Federatie Nederlandse Visserijvereni gingen), J. Dekker (directeur VW Texel), J. C. Dros (raadslid), J. Koolhof (landbouwvoorlichting), A. Maasdam (directeur Arbeidsbureau), B. Roest (FNV), R. Veenstra (directeur Rabo bank), drs. C. Witvliet (directeur C.V. Noordholland) en M. Bakker (Kamer van Koophandel en Fabrieken). Het secretariaat wordt vervuld door me vrouw M. M. Bakker van de afdeling Financiën. Nadat hij ruim twee uur later dan in de bedoeling lag op de Groeneplaats was gearriveerd heeft grootmeester Jan Hein Donner woensdag tegenover veer tig tegenstandors getoond dat hij nog immer één van de belangrijkste Neder landse schakers is. In een tijdsbestek van nauwelijks drie uur waarin hem geducht tegenstand werd geboden, verloor hij slechts één partij en stond twee remises toe. Het evenement, dat voor het raadhuis plaatsvond en door schaakclub En Pas sant in samenwerking met de stichting Texels Folklore was georganiseerd trok de belangstelling van toeschouwers. vele honderden Weinig kans De dorpscommissie van Den Burg heeft er bij het gemeente bestuur op aangedrongen de tweede fase van het zogenaamde 'Ulo-plan' na het gereedkomen van de eerste fase (medio okto ber) zo snel mogelijk te laten be ginnen. Gesteld wordt dat indien deze werk zaamheden in eikaars verlengde komen te liggen verdere prijsverhogingen zo veel mogelijk voorkomen kunnen wor den. Deze tweede fase is niet zo'n kostbare maar in het totale kader van de werk zaamheden rond het tot dorpshuis te verbouwen oude Ulo-gebouw wel erg belangrijk. Het betreft herstelwerkzaam heden aan het bestaande gebouw het geen aan investeringskosten ruim 7212.000,— (incl. inrichtingskosten en btw) vergt. Afgezien van de kapitaals- lasten (722.800, zal met de realisatie van de tweede fase het exploitatietekort met bijna 75.000,— stijgen. Volgens het college zullen de extra exploitatiekosten (voortvloeiend uit verzekering, onder houd en afschrijving inventaris) feitelijk in 1979 nog niet optreden, aangezien de rest van dit jaar nog nodig is voor de uitvoering van fase twee. Aangezien G.S. een raming willen van de lasten in het jaar waarin de betreffende investe ring plaatsvindt heeft de gemeente voor dit bedrag (exact 74.979, een beroep op de post onvoorziene uitgaven ge daan. Muziekschool B. en W. hebben toegezegd de derde fase van het Ulo-plan (de bouw van de muziekschool) uitvoerig bij de begro tingsbehandeling voor 1980 aan de orde te stellen. De investeringskosten van dit onderdeel bedragen naar schatting on geveer een miljoen gulden. Ook de consequenties daarvan zal de raad bij de begrotingsbehandeling nader onder ogen moeten zien, aldus het college. Men acht de tijd daarvoor wel aanwezig, aangezien deze fase tamelijk veel voor bereiding vraagt: zowel van de architect, de bouwcommissie van de muziek school als de aannemer. Er wordt evenwel naar gestreefd het project begin volgend jaar in uitvoering te nemen, wat volgens het gemeente bestuur mogelijk moet zijn indien de raad er haar goedkeuring aan hecht en de provincie via een versnelde goedkeu ring wil meewerken. Op deze manier zou practisch een ononderbroken voort gang van het project voor wat betreft de eerste drie fasen mogelijk zijn. Omdat de dan nog resterende vierde fase uitgebreider onderzoek en afwe ging vraagt willen B. en W. zich wat dit aangaat in nog geen enkel opzicht vast leggen. Jan Hein Donner gaf zijn tientallen tegenstanders, waaronder zich vrijwel de gehele Texelse schaaktop bevond, weinig kans op succes. Alleen de uit Monnickendam afkomstige Guido Schilder slaagde er in hem een fel begeerd punt afhandig te maken. Met Richard de Boer uit Den Helder en Thomas Krach uit het Duitse Oldenburg kwam Donner remise overeen. Schilder ontving voor zijn prestatie een beker van de schaakvereniging en een fonkel nieuwe schaakklok die door de heer G. Bakker (Groeneplaats) beschikbaar was gesteld. De Boer en Krach mochten een speciale medaille in ontvangst nemen terwijl aan alle overige deelnemers aan deze simultaan een herinneringsvaantje werd uitgereikt. Het was de eerste maal dat de meervoudig Nederlands schaak kampioen Donner op Texel een dergelijke wedstrijd speelde. Hij werd woensdag weliswaar met 25 borden geconfronteerd, maar deze waren vrijwel continue bezet omdat er zoveel animo was. Pikant Pikant detail bij dit gebeuren was dat de schaakgrootmeester die zich had voorgenomen rond 14.00 uur op Texel te zijn woensdag tegen het middaguur in zijn Amsterdamse woning in slaap was gesukkeld en tegen twee'en tele fonisch door leden van de schaakclub gewekt werd. Met de eerst beschikbare trein was hij daarop naar Den Helder vertrokken zodat hij ongeveer twee uur later dan de bedoeling was bij de veerhaven kon worden opgehaald. Een maal in het centrum van Den Burg aangekomen werd hij door de vele wachtenden met applaus begroet. Om de wachttijd nuttig te besteden hadden twee leden van de schaakclub (Jaap Dros en Gerard van Es) hun begaafde collega met veel verve ver vangen. De Overkoepeling van peuterspeel zalen heeft laten weten in principe de vestiging van een Texelse 'Speel-o- theek' te willen overwegen. Zij deed dit naar aanleiding van een door het CRM- ministerie in het vooruitzicht gestelde rijksbijdrage van 75.000, mits aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Door het ministerie van CRM is deze week de reeds in 1974 toege zegde subsidie van 7260.000,- voor sporthal Ons Genoegen aan de ge meente overgemaakt. Hierdoor is een definitief einde geko men aan een veelvuldig in gemeente lijke kring gewraakte situatie die tot gevolg had dat gedurende vijf jaar een totaalbedrag van 787.500,— (717.500,— per jaar) moest worden bijgepast om het resterende kwart mil joen te kunnen lenen. De toekenning betekent dat het jaar lijkse exploitatietekort van de sporthal van ruim een ton tot ongeveer 784.000,— wordt beperkt. In een Rotterdams ziekenhuis over leed maandag op 87-jarige leeftijd de heer C. W. Heule die tussen 1940 en 1957 hoofd was van de dienstkring Texel van Rijkswaterstaat. De heer Heule, die destijds op Texel grote be kendheid genoot en nog geniet, kan worden beschouwd als de grondlegger van de veerhaven 't Horntje. Na zijn pensionering, hij werd opgevolgd door de heer C. P. Harting, vestigde de heer Heule zich in Zierikzee. Hat bestuur van de Welzijnsstich ting benoemde de 29-jarige Kees de Noord uit Arnhem tot begeleider van het Mensen-zonder-werk-project en de Texelse WAO-groep. Hij zal nog deze maand in functie kunnen tre den. Kees de Noord is in het bezit van het MBO-diploma cultureel werk en heeft al enkele jaren ervaring opgedaan in het werklozenproject TAAK te Arnhem. Naast de genoemde werkzaamheden zal hij medewerking verlenen bij de uitvoering van het educatief plan Texel. Van een langs de Brink in De Koog geparkeerde Opel Manta werd in de nacht van zaterdag op zondag een bui tenspiegel afgebroken. De auto behoorde toe aan de heer E.A.M. uit Rotterdam. in de afgelopen dagen hebben onbe kenden in drie gevallen van autodiefstal in en rond Den Burg voor bijna 77.000.— buit gemaakt en schade aan gericht. De grootste schade (74.000, werd geleden door een vakantieganger uit Arnhem die zijn auto donderdagmiddag op het parkeerterrein van de Fa. Moer beek (hoek Warmoesstraat-Elemert) had neergezet. Het voertuig, een VW Golf, was weliswaar afgesloten maar de eigenaar had omdat zijn hond in de auto bevond voor de ventilatie een zijraampje opengelaten. Toen hij na een uurtje terug kwam bleek al zijn foto-apparatuur gestolen te zijn. Het betrof een kostbare camera, een 90 mm lens, een winder, een groothoeklens en een bruin leren fototas. De hond had men ongemoeid gelaten. Ook de auto van een toerist uit Nijkerk moest het ontgelden. Het voertuig (een Simca 1100 special) was zondagavond afgesloten langs de Parkstraat achter gelaten maar men had toch kans gezien het portier open te breken. Toen de eigenaar 's nachts terugkeerde consta teerde hij dat het portier openstond en dat de inhoud (waarde 72.000, was weggehaald. Vermist werden twee leren motorlassen (merk Cat), twee leren broeken, een Noors wollen vest, een koffer met kleding en ongeveer 7100,— aan klein geld. Op het parkeerterrein van camping Dennenoord werd de Simca-personen- auto van de heer A.J.S. open gebroken door het raampje van het linker voorpor tier te forceren. Daarbij werd tevens de buitenspiegel afgebroken. Ontvreemd werden ondermeer een herenbril, vier cassettebandjes en enig aantekenpa- pier.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1