Cjrom 2tmrtrjexels in het harL, Kogerstrand-kamDeerders vinden tarieven ie hoog Uitstekend weer bij Razende Bol-tocht 'Elba' wordt wellicht geestelijk centrum COMITÉ STUURDE BOZE BRIEF AAN RST Horecawerknemers! U-" Aanrijding op Pontweg 27Mcs apparatuur in beslag genomen Rugletsel bij parasprong Blauw oog bij vechtpartij Brommer botste op onverlichte fiets Dubbele botsing op Redoute Vernielingen in „Panorama" O.I.S. Lubertischool zit zonder oudercommissie 12e JAARGANG NR. 9402 DINSDAG 14 AUGUSTUS 1979 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17 Den Burg, telefoon (02220) 3543. Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ^11,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Het onlangs opgerichte Kampeerderscomité Kogerstrand Texel KCKT) heeft zich er in een brief aan de Recreatiestichting over ver wonderd dat de RST met ingang van dit seizoen de prijzen met 'maar iefst 42 procent' heeft verhoogd, terwijl het ministerie van Economi sche Zaken, tenzij een speciale ontheffing zou zijn verkregen, een subsidie van 'ten hoogste 5 procent' had toegestaan. De actievoerende kampeerders tonen :ich tevens ontevreden over het RST- >eleid ten aanzien van leegstaande enten waarvoor de tarieven volgens ten met 9 procent zijn gestegen. Naar aanleiding hiervan vraagt men :ich af of de RST nog wel bezig is met iet voeren van een sociaal beleid, zoals dat toch in de doelstellingen van de 1ST staat'. Gevraagd om een reactie op deze ipmerkingen deelde de RST-directie nee dat er bij het comité sprake moet tijn van een verkeerde interpretatie ran de cijfers. Zij is namelijk van mening fat, de overigens door het ministerie goedgekeurde gemiddelde prijsverho gingen de 3 procent niet te boven gaan. n antwoord op de ontvangen brief heeft de Recreatiestichting inmiddels schrifte- ijk gereageerd. Er is de belofte aan toegevoegd dat deze affaire in de eerst volgende veradering van het stichtings bestuur in september aan de orde zal tomen en dat het comité van de uitslag daarvan op de hoogte zal worden gesteld. Openheid s.v.p. In hun brief aan het RST-bestuur zeggen de kampeerders, van wie enke len reeds meer dan 18 jaar van deze camping gebruik maken, dat onder hen de laatste jaren een duidelijke behoefte aan meer informatie ten aanzien van het RST-bestuur is ontstaan. Het opgerich te comité heeft zich daarom ten doel gesteld de belangen van de kampeer ders in de ruimste zin van het woord te behartigen. De Recreatiestichting is Bij een aanrijding op de Pontweg raakten zaterdagmorgen een motor fiets total loss en werd een perso nenauto behoorlijk beschadigd. Ge wonden waren er niet. Het ongeval gebeurde ter hoogte van afslag 12 (Kogerweg-Gerritslander- dijkje) toen de motorrijder (C. van B. uit Brakel) zonder voorrang te verlenen de Pontweg wilde oversteken. De in de richting De Koog rijdende J. V. uit Uden kon een botsing niet meer voor komen. Van de auto werd het rechter voorspatbord gedeukt, een koplamp vernield en raakte de voorbumper ont zet. De politie bekeurde in de afge lopen dagen drie automobilisten wa gons het in bezit hebben van 27 mes apparatuur. De installaties zijn in beslag genomen. Zondagmiddag liep Peter B. uit Den Burg wegens dit delict tegen de lamp. Hij bleek een toestel voorzien van veer tig kanalen in de auto te hebben. Een dergelijke installatie bevond zich ook in de rode Opel Ascona van de Duitser B. C. von R. en in de auto van de Texe laar Freek H. Toen hij donderdag met deze installatie op het parkeerterrein Vogelenzang stond werd H. gesnapt. Weliswaar beschikte hij over een 2 meter machtiging, maar deze bleek ongeldig voor de aanwezige appara tuur. Loop even binnen bij de Vakbonds- 9roep Horeca van de Voedingsbond FNV. Vrijdag de 17e OPEN HUIS in de Witte Burcht Van 8 uur 's avonds tot 3 uur 's nachts. daarom een aantal punten voorgelegd waarop men door middel van een gesprek met het bestuur graag nadere uitleg zou krijgen. In de eerste plaats wordt geïnformeerd of het RST-bestuur de besluiten die rechtstreeks op de kampeerders betrekking hebben aan het comité kenbaar zou kunnen maken. Men doelt daarbij met name op beslui ten en voorstellen van financiële en materiële aard omdat deze de meeste veranderingen voor de kampeerders teweeg brengen. Het comité zou daar om graag in de gelegenheid worden gesteld een RST-vergadering bij te wonen' Berekening Vooral de laatste prijsverhoging voor de camping Kogerstrand heeft bij de kampeerders nogal wat stof doen op waaien. Men vraagt zich af welke maatstaven of normen door de RST zijn gehanteerd en ter illustratie heeft men er de volgende berekening bij gevoegd. „De RST heeft de prijs voor 1 tent verhooad van 73,15 (1978) naar 75,15 per nacht (1979). Dit is een verhoging per tent van 72, ofwel een stijging van 63 54 procent ten opzichte van 1978 waarover (zover bekend) geen toeristen belasting wordt geheven. De prijs per persoon per nacht werd daarentegen verlaagd van 73,15 naar 72,50 per nacht. Zaterdagmiddag moest de uit Maassluis afkomstige militair B. Cordia met rugletsel naar Parkzicht in Den Helder worden overgebracht, nadat hij bij een parachutesprong ongelukkig was neergekomen. Het ongeval vond plaats op het vliegveld. Onder meer in verband met mogeljke complicaties is het slachtoffer later naar het Rotter damse Dijkzigt-ziekenhuis overge bracht. Een man uit IJsselstein liep een blauw oog en twee anderen enkele schrammen bij een vechtpartij op de Witteweg, waarin zij zonder aanwijs bare reden betrokken raakten. Het drietal dat de vakantie samen met hun respectievelijke echtgenoten op de camping Loodsmansduin door brengt, maakte een wandeling met een hond toen zij werden ingehaald door twee auto's, waarin zich een tiental, vermoedelijk Amsterdamse jongelui bevond. Na aanvankelijk doorgereden te zijn, keerden zij hun voertuigen, stopten vervolgens bij de wandelaars en begonnen een scheldkanonnade. Het optreden mondde uit in een ordi naire knokpartij, waarbij de mensen uit IJsselstein aan het kortste eind trokken. De jongelui vertrokken daarna met de noorderzon en zijn tot dusver nog niet opgespoord. Schaafwonden, schade aan kleding en aan een bromfiets en een fiets waren vrijdagavond rond 23.00 uur op het fietspad langs de Pontweg het resultaat van een botsing waarbij een toeriste uit Drempt en een Texelaar betrokken waren. Het ongeval vond plaats tussen de Akenbuurtsweg en de Rozendijk. De oorzaak er van was dat de toeriste (mej. M.O.) zonder licht reed. Bromfietsbe stuurder M.v.B., die haar achterop kwam zag haar daardoor te laat en zowel de fiets als de brommer als hun berijders smakten tegen het wegdek. zijnde een verlaging van 70,65 ofwel 20,6 procent ten opzichte van 1978. Als we beide percentages tegen elkaar afzet ten blijft nog altijd per persoon plus tent een verhoging staan van maar liefst 42 procent", aldus het comité. En men wijst er daarbij op dat dit een verhoging betekent die vooral 'de wat oudere kampeerders zonder kinderen diep treft'. Dubbele winst De kampeerders verwonderen zich tevens over de tariefsverhoging voor leegstaande tenten in het voor- en naseizoen die tot het begin van dit jaar voor 1 tent en 2 personen werden belast. Er wordt door het comité aan herinnerd dat zeer onlangs door de RST-directie opdracht werd gegeven deze in het vervolg als zijnde twee tenten te belasten. (Lees verder op pagina 2) De auto van J. R. uit Oudeschild raakte donderdagmiddag zowel aan de voor als de achterzijde behoorlijk beschadigd toen het voertuig tussen twee andere auto's bekneld raakte. Bij de botsing waren naast de wagen van R. nog een personenauto en een vrachtwagen betrokken. Het voorval gebeurde op de Redoute toen de voorste van de drie auto's die in de richting van de Pontweg reden, voor een tegenligger stopte. De achter opkomende R. bemerkte dit te laat en ook de daar achter rijdende Th. de G. uit Zwaag trapte niet tijdig genoeg het rempedaal in. De drie auto's botsten daarop tegen elkaar, waarbij de voorste auto (eig. de heer S. uit Amersfoort) schade aan de achterbumper opliep. De vrachtauto had lichte schade. Enkele leden van een groep Haagse jongelui, die hun vakantie in jeugdher berg Panorama doorbracht, hebben vrijdagnacht met een stuk balk een zitkamerraam van de beheerderswoning ingeslagen en daarmee enig meubilair beschadigd toen zij, wegens te laat binnenkomen, niet werden toegelaten. Voorafgaand aan dit voorval hadden de jongelui zich al verscheidene keren de wrevel van de jeugdherbergleiding op de hals gehaald door voortdurend te laat thuis te komen. Om toch binnen te kunnen hadden zij daartoe, voordat zij 's avonds weggingen, een raam open gezet en zochten via deze weg na sluitingstijd hun bed op. Toen de leiding dit ontdekte en het betreffende raam 's avonds had dichtgetimmerd ontstaken de Hagenaars in woede met het ge noemde resultaat. -rrj. Vergezeld van een aanzienlijke vloot bootjes en boten hebben zaterdagmid dag 54 zwemmers en zwemsters een poging gewaagd om het Marsdiep tus sen Den Helder en de Razende Bol te bedwingen. Dat gelukte tenslotte aan 50 deelnemers, waaronder 7 vrouwelijke Texelaars. Deze Razende Bol-tocht vormde het sluitstuk van een drietal jaarlijkse zee zwemtochten. Eerder werden reeds Den Helder-Texel en Den Helder-Texel-Den Helder verzwommen. Vooral in vergelijking met de Den Helder-Texel zwemtocht, die halverwege wegens de te hoge zeegang afgebroken moest worden, trof men ditmaal uitste kende weersomstandigheden. Welis waar regende het kort na de start maar voor de deelnemers werkte dit positief uit omdat het water er enigszins rustiger door werd. Overigens stond er ten tijde van de tocht slechts weinig wind en was de zeegang niet noemenswaard. Stroming Het grootste probleem waarmee zo wel de begeleidende vaartuigen en in nog sterkere mate de deelnemers te maken hadden vormde de sterke stro ming door het Schulpengat en het Molengat. Dit was er de oorzaak van dat de in acht ploegen verdeelde zwemmers en zwemsters ter hoogte van de Razen de Bol tamelijk ver uit elkaar raakten. De eerst aankomenden kwamen aan de rand van het Molengat (tussen De Bol en Texel) aan wal terwijl de laatste door de stroming honderden meters meer zuide lijk nabij het Schulpengat weer vaste grond onder de voeten kregen. Deze zwemtocht ging zaterdag rond 12.30 uur van start; een tijdstip dat met het oog op de stromingen (hoog water viel om 11.22 uur) het voordeligst was. In vergelijking met vorige tochten bleef het aantal uitvallers beperkt. Alle vier, waaronder de Texelse Jolanda van Heerwaarden, kregen last van kramp in hun benen, een euvel waarvoor hoofd zakelijk de temperatuur van het water dé graden) en het 'moeilijk' zwemmen de zoute zeewater verantwoordelijk was. Snelst Hoewel het hier een prestatietocht betrof waarbij het voor het verdienen van een medaille niet noodzakelijk was extra snel door het water te gaan Zwammend over hat Marsdiep maakten de eerst aankomenden toch redelijk goede tijden. Het snelste tweetal werd gevormd door Jaap Kaan (Heiloo) en Piet Bot (Den Helder) die om 13.45 uur weer voet aan wal zetten. De Texelse ploeg bestond zoals ge zegd deze keer volledig uit dames omdat de wel ingeschreven Jan Wiering (ook deenemer bij de Den Helder-Texel- tocht) het op het laatste moment moest laten afweten. De aan Texel toevallende medailles konden zaterdagmiddag in het Helderse restaurant Lands-End worden uitgereikt aan: Erna Kuip, Nel Collou-den Braven, Jannie de Koning, Henriëtte van de Werken, Joke Tuinema, Erna Tuinema en Mariëtte Smit. De organisatie van de Razende Bol- zwemtocht was in handen van het drietal Henny Noorda, Teun van Breda en Jan Noorda. Da Taeelse ploeg op da Razende Bol. Staande vj.ne. hiel Collotrdan Braven, Joke Tuinema, Jolanda van Heerwaarden, Erna Kiep, Henriëtte v.d. Werken; voor v.t.n.r Marietta Smit, Erna Tuinema en Jannie de Koning. Het evangelistenechtpaar Jan en Paula Brouwer uit Den Burg heeft het gemeentebestuur om medewer king gevraagd bij het plan de boerde rij Elba (Zuid-Haffel 29) te verbouwen tot een geestelijk centrum op bijbel se grondslag. Zowel eilandbewoners als bezoekers van elders zouden hier rust en inspiratie kunnen vinden, tot opbouw van hun persoonlijk-, gezins- en maatschappelijk leven, aldus het echtpaar Brouwer. Er wordt in de brief aan herinnerd dat 'Elba' op grond van diverse bijbelclub- kampen die er reeds sinds 1964 zijn ge houden bij de vaststelling van het be stemmingsplan buitengebied de kwali ficatie kampeerboerderij heeft gekre gen. De boerderij wordt momenteel be woond door de heer A. Terpstra (de vader van mevr. Brouwer) en is vanaf 1931 een ontmoetingsplaats voor christenen geweest. Het echtpaar Brouwer staat concreet voor ogen in de boerderij de volgende akkommodatie onder te brengen: woonhuis plus onderdak voor eventuele medewerkers, een zaal voor samen komsten met ongeveer honderd plaat sen, twee slaapzalen, een keuken etc. voor het houden van bijbelclubkampen, weekends en/of conferenties voor ten hoogste 50 personen, één of meer huis jes voor het verlenen van onderdak aan zendelingen met verlof en mensen in noodsituaties. Men wil rondom de ge bouwen enkele speelvelden situeren en de agrarische benutting van de overige landerijen voortzetten. Dit laatste zou tegelijkertijd ontspannend werk kunnen verschaffen aan eventueel op te vangen mensen. Da oudercommissie van de o.l-s. Lubertischool te De Koog heeft het gemeentebestuur laten weten en bloc te zijn afgetreden. Men baseert dit op een conflict met enkele ouders die geen genoegen wilden nemen met het voorstel de Koger schoolkinderen voortaan in plaats van op woensdag op vrijdag een vrije middag te geven. De betreffende groep ouders had onoverkomelijke bezwaren tegen de uit slag van een enquête die uitwees dat van de 82 deelnemende ouders zich ei 63 achter het voorstel van de ouder commissie opstelden. De onmin ontstond toen B. en W. na overleg met de inspecteur van het lager onderwijs verklaarden voor één uniforme regeling te zijn. Hetgeen dus inhield dat de vrije woensdagmiddag gehandhaafd zal blijven en dat de tegenstribbelende groep ouders feiteliik gelijk kreeg. Toen de oudercommissie bovendien ter ore kwam dat enkele leden van deze anti-groep achter haar rug om bij de burgemeester op bezoek waren geweest achtte men dit voldoen de reden om op te stappen. In een brief spreekt de oudercommissie over de handelswijze van de tegenstanders in termen van: 'een minne streek', 'achter onze rug om', 'dictatoriaal' en 'teleur stellend'. Hoewel het college inmiddels heeft getracht de zaak te sussen is de ouder commissie niet op het ingenomen standpunt terug gekomen en zit de Lubertischool voorlopig zonder bestuur.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1