(jroen 2Twartsjexeh in het harL, Subsidieverstrekking emancipatieactiviteit verdeelt gemeenteraad Recre-aktief won Jeu de Boules titel Twee klimmers haalden het topje van de mast H El M >1 HINDERT G. v.d. Kooi: „Geld voor praatgroepen onnodig Wethouder Westdorp naar ziekenhuis Zon. maan en hoog water Geslaagden voor middenstandsdiploma een bezorger(ster) Nico Nagtegaal won Europese titel catamaranzeilen Loonwerker ernstig gewond Brommer botste tegen taxi Kettingbotsing door overstekende kat s*-. Zware materiële schade op Ruyslaan 92e JAARGANG NR. 9403 TEXELSE VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1979 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17 Den Burg, telefoon (02220) 3543. Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742, NMB nr. 67.34.60.398. Met vijf stemmen tegen is de Texelse raad dinsdagavond akkoord gegaan met het door het college ingediende voorstel tot subsidiëring van plaatselijke emancipatie-activiteiten. Zoals burgemeester J. A. Engelvaart begeleidend liet weten was over dit onderwerp ook bij B en W geen eenstemmigheid geweest. Tegen het voorstel stemden wethouder Gerard van der Kooi, zijn partijgenoot Klaas Barendregt (VVD), het zelfstandige raadslid J. C. Dros en de CDA-leden Piet Zagers en Gelein Jansen. De overige acht raadsleden steunden het meerderheidsstandpunt van het college. De bespreking van dit onderwerp voltrok zich dinsdag niet zonder gehar rewar. Het belangrijkste punt van dis cussie vormde het verzuim van het college in de stukken mededeling van dit interne meningsverschil te doen. Vooral Daan Schilling was niet erg gelukkig met deze gang van zaken, waarbij hij suggerreerde dat de demo cratie enigszins geweld was aange daan. In een reactie daarop gaf burgemees ter Engelvaart volmondig toe dat er een fout was gemaakt, maar dat gedane zaken nu eenmaal geen keer nemen. De onenigheid in het college bleek, bij de uiteindelijke stemming de in de raad heersende mening vrij goed te weerspiegelen. Van der Kooi lichtte zijn opvattingen toe door op te merken weliswaar niet het gehele voorstel te willen verwerpen, maar voor wat betreft twee punten onoverkomelijke bezwaren te hebben. Dat waren met name de verstrekking van gelden aan het Texelse Vrouwenhuis voor het houden van zes filmavonden en drie praatavonden. Mits in samenhang met een begeleidende cursus zag hij niets in de verstrekking van respectievelijk 71500,— subsidie voor speciale vrouwenfilms (uit het zogenoemde vrije circuit) en 7750, als tegemoetkoming in ,,de kosten voor het praten", aldus Van der Kooi. Mannenemancipatie Klaas Barendregt huldigde een iden tiek standpunt en had de indruk dat een beetje naar het in het educatieve plan genoemde bedrag was toege werkt. CDA-man Piet Zegers was het met hem eens. Hij voegde daar „als persoonlijk tintje" nog aan toe, dat het inmiddels ook „hoog tijd is dat de mannenemancipatie wat meer van de grond komt". Fractiegenoot Gelein Jansen wilde zich niet tegen het collegevoorstel „als zodanig" verzetten, maar stemde in verband met deze twee onderdelen toch tegen. Namens zijn fractie (Pakt) toonde Fridt Blanken zich een vurig voorstan der van het plan, waarmee een gemeentelijke subsidie van in totaal bijna 77000,— gemoeid is. (De staats secretaris van CRM voegt daar een bedrag van 72495, ofwel 20 cent maal 12473 inwoners, aan toe). Evenals hij reeds in de vergadering van de commissie Welzijnszaken had gedaan vestigde Blanken de aandacht op een initiatief van de gemeente Enschede, waar men het kostwinner schap had opgeheven om mensen met deeltijdbanen daarmee in een betere Voor het bezorgen van de Texelse Courant in De Koog zoeken wij om op dinsdag- en donderdag middag ca. 280 kranten te verspreiden. Wie hier iets voor voelt, kan nadere informatie krijgen bij de drukkerij van de Texelse Courant, Parkstraat 10, Den Burg, telefoon (02220)2741. uitgangspositie te manoeuvreren. De fractievoorzitter van het Pakt haalde zich met deze opmerking de ontstemming van Gelein Jansen op de hals, die vond dat hierover in de com missievergadering al voldoende was gepraat, maar voordat de zaak kon escaleren sloot burgemeester Engelvaart deze discussie. ULO-plan Bij de bespreking van het agenda punt „ULO-plan fase 2" informeerden zowel Daan Schilling als J. C. Dros hoe het stond met de acties van de Dorps- commissie Den Burg. Ook voor deze tweede fase zal namelijk een percen tage (ongeveer 20 mille) door de bevolking bijeengebracht moeten worden. Op uitnodiging van de burge meester deelde daarop de heer G. A. Oskam de raad mee, dat er door de burgerij momenteel 730.000, is inge zameld. Omdat dit bedrag uitiendelijk 37 mille zal moeten worden, had J. C. Dros zijn twijfels of dat wel zou lukken. De burgemeester zag het positiever in en meende dat „men niet te veel ineens moet willen". Omdat Dros op andere vragen, waar onder „Kan fase 1 voor het genoemde begrotingsbedrag worden uitgevoerd?" een zijns inziens onbevredigend antwoord kreeg, was hij uiteindelijk de enige die tegen stemde. Vervolgens ONWEL GEWORDEN BIJ RAADSVERGADERING Wethouder en loco-burgemeester J. J. Westdorp is dinsdagavond per am bulance naar het Helderse Parkzicht ziekenhuis overgebracht nadat hij kort na het begin van de gemeenteraadsver gadering onwel was geworden. West dorp is ter observatie op de afdeling hartbewaking opgenomen. Zijn toe stand is momenteel weer redelijk. De gebeurtenis vond dinsdagavond rond 20.15 uur plaats en veroorzaakte lichtelijke paniek in de raadszaal waar burgemeester Engelvaart de vergade ring direct schorste. De heer Westdorp werd in de hall van het raadhuis eerste hulp verleend. De spoedig aanwezige dokter KI. Eissen achtte het, gezien de benauwdheid waarover de wethouder klaagde, raad zaam hem direct per ambulance naar Den Helder te laten brengen. De inmid dels gewaarschuwde echtgenote van de heer Westdorp werd met de eerstvol gende veerboot naar Den Helder ge bracht. Om eventuele complicaties tijdig op te vangen zal de heer Westdorp voorlopig nog enige tijd in Den Helder moeten blijven. werd als afgevaardigde naar de verga dering van aandeelhouders van de N.V. Autobusonderneming Texel loco-burge meester J. J. Westdorp met algemene stemmen benoemd. Hiermee wordt het huidige lidmaatschap van de heer Westdorp voortgezet. Grondaankoop De aankoop door de gemeente van gronden met opstal nabij de Leemkuil van de familie Eelman leverde dinsdag avond onverwacht nogal wat gespreks stof. De conclusie van Daan Schilling daaromtrent was evenwel dat de beant woording van de gestelde vragen hem nog meer onzekerheid teweeg brach ten. Daaraan voorafgaand had zijn frac tiegenoot Jan van Asselt aan het colle ge de zekerheid gevraagd of deze gron den in de toekomst al dan niet aan Staatsbosbeheer of CRM konden worden „vervreemd". Volgens wet houder Jook Nauta ging het in dit geval (Lees verder op pagina 2) De Texelse zeiler Nico Nagtegaal heeft dit weekend in Zandvoort beslag gelegd op de eerste plaats bij de Europese titelstrijd voor solo-catama rans (Prindle 15). Het was de eerste maal dat een dergelijk kampioenschap werd gevaren. Nagtegaal behaalde zijn titel op over tuigende wijze. Hij won vier van de vijf te varen wedstrijden en stelde zich hiermee kandidaat voor het wereldkam pioenschap dat later dit jaar in het Amerikaanse Miami Beach zal worden gehouden. De Europese kampioen Prindle 15 is voorzitter van de Kustzeilvereniging Westerslag en op Texel werkzaam als professioneel begeleider van het plaat selijke bejaardenwerk. Nico Nagtegaal behaalde zijn titel in een boottype dat pas begin dit jaar op de Nederlandse markt verscheen. De concurrentie bij deze op de Noordzee gevaren wedstrij den was daarom met zeven andere deelnemers niet groot te noemen. Bo vendien trof Nagtegaal het met het weer omdat hij een uitgesproken 'licht weer' zeiler is die zowel zaterdag als zondag de elementen op zijn hand had. Aan de kampioenschappen die zich ook over de tweemans boottypes Prindle 16 en Prindle 18 uitstrekten werd in totaal door omstreeks tachtig catamaranbemannin gen meegedaan. Het was de tweede maal dat de, ruim drie jaar geleden met deze sport gestarte Nico Nagtegaal bij een dergelijk kam pioenschap in de prijzen viel. In 1977, toen hij voor de eerste maal meedeed, legde hij beslag op een zevende plaats. De 34-jarige Kees Zoetelief uit De Waal raakte dinsdag ochtend op het akkerland langs de Spangerweg ernstig gewond toen hij door het wiel van een tractor werd overre den en vervolgens onder een aardappelrooimachine terecht kwam. Met een bekkenfractuur en een vleeswond aan zijn rechter kuitbeen is Zoetelief met een extra boot naar het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar gebracht Volgens de eerste berich ten zou hij niet in levensgevaar ver keren. Het ongeval gebeurde dinsdag rond 9.45 uur, toen Kees Zoetelief bij een routineklusje hij wilde het geblok keerde rooimes schoonmaken van zijn tractor stapte. Daarbij gleed hij uit en werd vervolgens overreden omdat hij zijn voertuig inmiddels had laten doorrijden. Volgens omstanders is Zoe telief nog redelijk 'gelukkig' geweest omdat hij door het grote tractorwiel betrekkelijk diep in de grond was ge drukt toen de rooimachine over hem heen kwam. Omdat zich op het mo ment van het ongeval een tiental men sen in de buurt bevond kon er vrij spoedig alarm worden geslagen. Op de Vismarkt vond zondagavond kort na middernacht een botsing plaats tussen een bromfiets en een taxi. De bromfietsbestuurder was de Oosteren- der P.H.M. en de chauffeur van de taxi de heer v.d.W. Er was alleen materiële schade. Ter hoogte van de Pelikaanweg veroorzaakte een overstekende kat woensdagmorgen op de Pontweg een dubbele autobotsing waarbij voor enkele duizenden guldens scha de werd aangericht Gewonden wa ren er niet. De betrokken automobilisten reden in de richting De Koog. Het waren de uit Haren (Gr.) afkomstige A.G. met een Renault, J.S. uit De Koog en A.H.M. uit Amsterdam beide met een Opel per sonenauto. De vooroprijdende A.G. trapte plotseling op zijn rem waarop de achter hem rijdende S. weliswaar ade quaat reageerde maar toch schade opliep omdat de hem weer achteropko mende M. in volle vaart tegen zijn linker achterbumper reed. ■<<1II -V Twee laden van het Texelse Re- cre-aktiefteam. Piet Keijzer uit Den Burg en Gert-Jan Tulier uit Enschede zijn woensdag de winnaars gewor den van het eerste Texelse kam pioenschap Jeu de Boules dat in de Wezentuin, achter het raadhuis, werd gehouden. Het evenement, dat het sluitstuk vormde van een Jeu de Boules-serie op de woensdagochtend, werd georgani seerd door de Nederlandse Jeu de Bou lesbond in nauwe samenwerking mei het dagblad De Volkskrant. Vooral tegen de finales die woens dagmiddag kort na 15.00 uur werden gespeeld werd de publieke belangstel ling behoorlijk. Er ontstond rond de drie uitgezette banen een gezellige sfeer waarbinnen een ware strijd om de cen timeters ontbrandde. De mastklimwedstrijd die woens dagmiddag tijdens de folklore-activi teiten op de Groeneplaats werd ge houden is gewonnen door Pieter van der Kolk uH Nijverdal en Gerard van Veen uit Den Burg. Van de ongeveer tachtig deelnemers aan dit evene ment waren zij de enige twee die het topje van de mast wisten te halen. Zoals gebruikelijk vormde het mast- klimmen weer het onderdeel van veel publiekelijk vermaak. Maar hoewel de belangstelling dus behoorlijk genoemd kon worden was het opvallend dat slechts een gering percentage van de kijkers ook metterdaad aan de beklim ming van de ruim zes meter hoge paal begon. De deelnemers waren allen van de leeftijdsgroep beneden 30 jaar waar van het leeuwendeel uit 15 t/m 20 jari gen bestond. Dat waren uitsluitend jon gens. Het dit jaar bereikte resultaat, met twee winnaars, was maar liefst 200 pro cent beter dan vorig jaar toen geen van de deelnemers bovenin kon komen. Ongeveer twintig deelnemers moes ten woensdagmiddag halverwege de strijd staken omdat het onderste, dikste deel te veel van hun krachten had ge vergd. De hoofdprijzen bestonden, zoals gebruikelijk bij dergelijke mast- klimpartijen, uit fors uitgevallen rook worsten. Er meldden zich bij dit kampioen schap in totaal 8 équipes aan waarvan één buiten mededinging deelnam omdat deze bestond uit leden van de Nederlandse Jeu de Boulesbond. Dat waren de heren Freek Tyman en Jan- Pieter van Eykelenborg uit Haarlem. Zij scoorden drie winstpunten 381 Het uit de bus gekomen Texelse eindklassement luidde als volgt: 1. en Bij een autobotsing op de Ruys laan in De Koog werd zondagnacht voor enkele duizenden guldens scha de aangericht aan twee geparkeerde auto's en raakte één auto total loss. Gewonden waren er niet. Het ongeval werd veroorzaakt door C.K. uit De Koog toen deze over de Ruyslaan in zuidelijke richting reed. Ter hoogte van de Orchismient was K aan de linkerzijde van de rijbaan geraakt omdat hij volgens eigen zeggen aan zijn autoradio had zitten draaien en df door werd afgeleid. Hij ramde daaroj eerste instantie de in een parkeerhat neergezette rode Opel van W.J.F. Utrecht. Deze wagen schoot door ramde op zijn beurt de zeven meter v der staande Duitse Mercedes van me vrouw B.T.-R. De schade aan de Opel was onqe- veer 75000, - en het herstelwerk aan de Mercedes wordt op 71.000,— geraamd. De auto van C.K. (eveneens een Opel) kan volgens de politie worden afge schreven. In actie om da Texelse Jeu de Boules tfte/. kampioen: équipe Keijzer-Tuller (Texel- Enschede) 3 gew. 13; 2. équipe Geul-Claassen (Utrecht-Santpoort) 2 gew. 8; 3. équipe Kossen (Texel) 2 gew. 7; 4. équipe Van Kempen (Texel) 1 gew. 8; 5. équipe Blonk (Texel) 1 gew. - 11; 6. équipe Visser- Entink (Amsterdam) 1 gew. 15; 7. équipe Blonk jr. (Texel) Ogew. 17. De zon komt 19 augustus op om 5.29 uur en gaat onder om 19.57 uur; 22 augustus op om 5.34 uur en onder om 19.51 uur. Maan: 22 aug. N.M.; 30 aug. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 3.54 en 16.49 5.19 en 18.13 6.38 en 19.31 7.46 en 20.32 8.41 en 21.23 9.28 en 22.08 10.10 en 22.45 10.46 en 23.16 11.15 en 23.46 Vrijdag 17 augustus Zaterdag 18 augustus Zondag 19 augustus Maandag 20 augustus Dinsdag 21 augustus Woensdag 22 augustus Donderdag 23 augustus Vrijdag 24 augustus Zaterdag 25 augustus Voor het middenstandsdiploma slaag den onlangs de volgende kandidaten: Hanneke Bakker-Kamstra, Janny Be- rendsen, Trix Eelman-Dros, Nelie de Graaf-Smit, Ida Oudendag-Kaczor, Tet Slik, Renske van IJsseldijk-Smith, Han neke Zegel, Herman van der Beek, Jaap Dros, Kees Duinker, Kees Hooijschuur, Willem Kikkert, Arie Maat, Rob Souve- rein en Klaas Veenbaas. Er waren zeven kandidaten die nog voor een mondeling examen in aanmerking komen. Allen volgden de in het afgelopen wintersei zoen op Texel gehouden middenstands cursus. De nieuwe cursus start op dinsdag 21 augustus. Inlichtingen hierover zijn te verkrijgen bij de heer A. Studulski, Vloedlijn 26, Den Burg, telefoon (02220) 3323.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1