ERGERNIS OVER TE VEEL ROMMEL IN DORPSKERNEN Wagenmuseum ontving vijfduizendste gast Voor het weekend Rondvraag raadsvergadering Edo Kooiman 6de in Zandvoort Ruiterdemonstraties trokken veel publiek VERVOLG VAN PAG.1 Raadsvergadering Imbecielenklasje wordt opgeheven goede gewoonte: op de fiets naar je werk Mededelingen van 18 en 19 augustus 1979 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Zuigelingenbureau Rijkspolitie S Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1979 Tijdens de rondvraag na afloop van de dinsdagavond gehouden raadsvergade ring heeft Daan Schilling ITexels Be lang) zijn wrevel geuit over de grote hoeveelheden 'rommel' die zowel bij de braderiën in De Koog als bij de folklore- middagen in Den Burg op de openbare weg worden gedeponeerd. Schilling had zich onlangs met name geërgerd aan de toestand in De Koog die hij kwalificeerde als ,,met geen pen te beschrijven" en „om misselijk van te worden". Hoewel hij de schuld daarvan beslist niet in de schoenen van de gemeentereiniging wilde schuiven, pleit te Schilling er wel voor om in deze plaatsen vooral ten tijde van dergelijke evenementen wat meer vuilnisbakken of containers neer te zetten. Dan wordt in ieder geval de gelegenheid geboden om het afval op een betere plaatsen te storten dan zo maar op de straat, aldus Schilling. Hij voegde er aan toe er anders niet tegen de chaos te vechten zou zijn". J. C. Dros merkte op dat de dorpen een voorbeeld konden nemen aan Staatsbosbeheer die hun terreinen altijd prachtig schoon weten te houden. Burgemeester J. A. Engelvaart ant woordde hierop dat naar aanleiding van de laatste braderie door de gemeente reiniging in De Koog „maar liefst 3 kubieke meter vuil" zou zijn opgehaald. Bollenschuur Een tweede vraag die Schilling dins dag stelde betrof de bouwaanvraag van de Firma Lap aan het Klif voor een bollenschuur waarop nog steeds geen klaarheid was gekomen. Burgemeester Engelvaart kon hem meedelen dat juist afgelopen vrijdag een ambtenaar van de Provinciale Planolo- Bij een speciaal voor 14-jarige wiel renners uitgeschreven wedstrijd op het geaccidenteerde autocircuit van Zand voort heeft de Texelaar Edo Koolman beslag gelegd op een eervolle zesde plaats. Er waren in totaal ongeveer vijftig deelnemers waaronder twee an dere Texelaars. Albert Winter wist bij dit evenement een elfde plaats te bemachtigen maar viel daarmee juist buiten de prijzen. Ronald van Boven finishte als twintig ste. De wedstrijd werd verreden bij een stormachtige wind hetgeen de deelne mers, die zonder versnelling moesten rijden, bijzonder zwaar viel. Edo Kooi man plaatste zijn ontsnapping na de eerste van de zeven af te leggen rondes. Recht tegen de wind in reed hij van zijn tegenstanders weg. Helaas waren zijn twee medevluchters niet sterk genoeg om het kopwerk te doen. Na een maximale voorsprong van 20 seconden moest Edo na drie ronden terug in het peloton. Toen er opnieuw werd wegge sprongen kon Edo niet meegaan. In de laatste ronde wist hij uit het inmiddels uitgedunde peloton weg te komen. Het rijden van de Texelse jeugd mocht zeer goed worden genoemd, daar de overige 30 renners ver achter het peloton eindigden of voortijdig de strijd moesten staken. Vele honderden toeschouwers zijn zondagavond aan het Mienterglop te De Koog getuige geweest van diverse demonstraties die bij Ruitercentrum Bornrif werden gegeven. Het evenement, dat tot na zonsonder gang voortduurde, werd van commen taar voorzien door Thea Ederveen, gedi plomeerd instructrice en jurylid. Samen met de heer J. de Man beantwoordde zij na afloop talrijke vragen die vanuit het publiek werden gesteld. Op deze demonstratie werd in de eerste plaats, onder leiding van Thea Bertten, een zogenoemde Lolerei-de- monstratie gegeven waarbij iemand uit het publiek werd uitgenodigd op een van de paarden plaats te nemen. Onder leiding van Addie Smit, de vaste instruc trice voor de beginners, begon daarna een demonstratie van beginnende rui ters. Dit onderdeel werd gevolgd door een openbare les voor gevorderden door J. de Man, die in het dagelijks leven instructeur is bij de bereden politie. Na een dressuurdemonstratie, waarvoor Reijer Keijser (Den Burg) met zijn impo nerende Hannoveriaanse hengst Cai- roan in de ring kwam, werd door de heer De Man nogmaals een demonstratieles springen gegeven. De organisatie van deze ruiterdemon straties was in handen van mevrouw Annelies de Vries. gische Dienst (PPD) de zaak ter plaatse was komen bekijken en had gezegd de bouwaanvraag positief te beoorde len. Inmiddels is ook door de gemeente een positief advies naar de provincie gestuurd waarbij de eis werd toege voegd rond de te bouwen schuur een verantwoorde beplanting aan te leggen. Gelein Jansen maakte van de rond vraag gebruik B. en W. een compli mentje te geven. Hij was vorige week als eerste raadslid aanwezig bij een verga dering van het college en had deze uitnodiging bijzonder op prijs gesteld. Jansen had daartoe vorig jaar bij één van zijn eerste optredens in de raad de wens te kennen gegeven omdat hij vond dat het voor alle raadsleden (in verband met eventualiteiten) nuttig zou zijn te weten hoe .dergelijke vergaderingen in zijn werk gaan. Binnenkort zullen daar om ook de overige raadsleden voor een dergelijke collegebijeenkomst worden uitgenodigd. VTB gebouw Voorts vroeg Jansen zich dinsdag avond af of het college wel tevreden was met de huidige gang van zaken rond het voormalige VTB-gebouw aan het Schilderend dat nu door de Firma Zijm is overgenomen. Dit bedrijf maakte inmiddels van een achteringang gebruik en Jansen had daarom graag gezien dat het stuk grond aan de Schilderendzijde tot plantsoentje was omgevormd. Voor zien van tegels en grint wordt het evenwel voortdurend bezet door auto's van een naburig garagebedrijf en hij was daar persoonlijk niet zo gelukkig mee. Hierop reagerend zei wethouder Jook Nauta dat het garagebedrijf door een verruiming van de bocht Emmalaan- Schilderend parkeerruimte was kwijtge raakt. Om die reden had men het betreffende stukje grond ter beschikking gesteld mits het verkeer er niet door belemmerd zou worden. Nauta had zelf geen problemen met het geval en beloofde dat de raad hierover binnen kort een schriftelijke uiteenzetting te sturen. Lindeboom Van Piet Zegers kwam tijdens de rondvraag een opmerking over de plan nen die de gemeente heeft ten aanzien van hotel De Lindeboom-Texel. Hij wees er op dat de betrokken perso neelsleden momenteel in een erg onze kere situatie zitten omdat hen per 15 september ontslag is aangezegd en nog steeds onbekend is wat er daarna zal gebeuren. Hij pleitte daarom voor wat meer overleg en wilde weten of het hotel tijdens de verbouwing wellicht gedeeltelijk geopend zou blijven waar door in ieder geval enkele personeels leden hun werkzaamheden zouden kun nen voortzetten. De burgemeester zei van een en ander terdege nota te nemen maar wees er daarbij nadrukkelijk op dat de gemeente in tegenstelling tot de pachter van het gebouw geen enkele verantwoordelijk heid heeft ten aanzien van het hotelper soneel. Krimbos J. C. Dros stelde tenslotte het Krim bos weer aan de orde. Hij had er onlangs opnieuw een kijkje genomen en gemerkt dat er in tegenstelling tot de belofte die hij vorig voorjaar had gehad nog niets aan het daar geplaatste meubilair was gedaan. „Het is compleet verrot", aldus Dros, „straks behoeft het niet meer opgeknapt te worden maar kan men het meteen vervangen". Hij toonde zich ook ontevreden over de toestand van het nabijgelegen fietspad waar het 'levensgevaarlijk' rijden was. Van der Kooi stemde daarmee in. Hij was er persoonlijk met de fiets overheen gereden en had naar aanleiding van zijn ervaringen (die met die van de heer Dros strookten) besloten het pad met een hek af te sluiten omdat herstelwerk voorlopig te kostbaar was. Het geplaat ste hek was evenwel op niet-gemeente- grond neergezet en vervolgens door de legitieme grondeigenaar weer verwij derd om een ruilobjekt, waarbij hij dat niet kon uitsluiten. Hij wees er echter op dat het Hogeberg-gebied, waarvan de grond deel uitmaakt, een reservaat functie heeft en dat de eerste verantwoordelijkheid daarvoor bij de hogere overheden ligt. Gezien de mindere kwaliteit van deze grond zag J. C. Dros niet zoveel in de functie als ruilobject van de aankoop (kosten f340.000,— ofwel 30 mille per hectare). Hij vreesde dat geen agrariër het zou willen hebben en had het ver standiger gevonden indien de gemeen te grondaankopen in het Marsplan had gedaan. Nauta zag de relatie met het Mars plan niet zitten. Naar zijn mening kon deze grond aan de Leemkuil wel eens ter sprake komen omdat in de praktijk is gebleken (met name bij het Krimbos) dat de noodzaak voor een areaal ruilgrond blijft. Bovendien versterkt de gemeente haar vermogen op deze manier, meende Nauta. Klaas Barendregt verklaarde ver volgens dat de gemeente niet als „prijssetter" moet gaan optreden. Volgens hem was f340.000,— „aan de hoge kant". Hij vroeg zich af of zo'n bedrag in de betrokken omgeving al eens eerder is betaald, waarop J. C. Dros inhaakte met de vraag wat dit de gemeente per jaar zou gaan kosten. Tenslotte verklaarde Nauta nog dat bij een ander stuk grond in het Hoge- berggebied al eens een hogere prijs was bedongen en betaald. Het discussiepunt „Aanschaf nieuwe ambulance" leverde het college van de zijde van Daan Schilling een compli ment op, waar Piet Zegers zich „van harte" bij aansloot. De raad bleek het er vrijwel unaniem over eens te zijn, dat gezien de toestand van de tweede ambulance (doorgeroeste kokerbalk) het college de juiste weg had bewandeld door direkt een betrouwbare huurauto te laten komen. Cor Ellen (Pakt) maakte daarop de opmerking dat hij liever had gezien dat in het college mensen hadden gezeten met meer kennis van zaken van auto techniek. Volgens hem was het dan nooit zover met de oude (en inmiddels afgekeurde) ambulance gekomen. Daarop antwoordde burgemeester Engelvaart dat hij dit een onbegrijpelijk standpunt vond en eigenlijk niet ter zake doend. Klaas Barendregt drong er bij B en W op aan het begrote bedrag (f 100.000,-) toch wat ruimer te stellen. Het was hem om het even of een goede en be trouwbare ziekenwagen nu een ton of vijfduizend gulden meer zou kosten. J. C. Dros wilde een nieuwe wagen zo snel mogelijk laten komen, omdat de huur van een reserve-auto wel eens te veel in de papieren zou kunnen lopen. Hij had gehoord dat deze wagen (een Dodge) exclusief BTW de gemeente f85,— per dag kost. Dros wenste een principekeuze met daarin opgesomd wat men wilde, wat er begroot wordt en wat er aangeno men wordt. Burgemeester Engelvaart zei hem dat dit in feite al was ge beurd. De gemeente heeft zich inmid dels ruim geörienteerd en verscheidene belanghebbenden en des kundigen om raad gevraagd. Boven dien stond de aanschaf van een nieuwe ziekenauto al voor 1980 op de begro ting. J. C. Dros wilde ook nog aandacht voor het punt dat de gemeente welis waar de aankoop doet, maar dat het onderhoud van de ambulance aan de beheerder (Fa. Toon Smidt) is toever trouwd. Volgens Dros kost dit de beheerder geld, maar als deze geen onderhoud pleegt, kost het de gemeente geld. Hij wilde daarom wat meer aandacht voor deze in zijn ogen tegenstrijdige situatie. De gemeenteraad sprak zich dinsdagavond zonder al te veel discus sie positief uit over de nieuwe vergoe dingsregeling van de vrijwillige brand weer, het nemen van voorbereidingsbe- sluiten voor enkele gedeelten van Den Burg (bouwplannen garages Kaczor, Fa. Zegel en N. Maat) en het verlenen van eervol ontslag aan de heer J. Visser als hoofd van de o.l.s. De Bruin vis te Oudeschild. Het onderwerp, waarin de beslissing om mee te werken aan het verzoek tot ondermeer een verbouwing van de Jozefschool aan de orde kwam, had scherpe bewoordingen van Fridt Blan ken tot gevolg. Deze had namelijk geconstateerd, dat de betreffende ver bouwing (o.a. het in tweeën delen van het handvaardigheidslokaal) reeds lang en breed achter de rug was. Hij vond het een onbevredigende situatie, te meer daar de Jozefschool (aldus Blanken) de aanvraag zelf te laat had ingediend. Wat hem ook stak was dat er aan deze kleine verbouwing (,,'n wandje") f2000,— aan architectenkos- ten was gekoppeld. Piet Zegers, zelf onderwijzer aan de Jozefschool, lichtte toe dat de aanvraag niet eerder dan 29 mei (dag tekening op de brief) kon worden inge diend, omdat men afhankelijk was van de laatste teldatum voor het nieuwe schooljaar (16 april). Ook burgemeester Engelvaart was er niet gelukkig mee, want de zaak was bovendien nog getraineerd doordat de juli-vergadering van de raad wegviel. Daan Schilling tenslotte achtte de aanval van Blanken veel weghebben van „katten". Hij vond dat unfair en brak een lans voor de goede wil van de Jozefschool, die de verbouwing nu in de schoolvakantie heeft laten verrich ten om de kinderen niet in de rommel te laten zitten. Ook drt jaar hoeft de Stichting Agrarisch Museum, die het in De Waal gevestigde Wagenmuseum on der haar beheer heeft, haar vijfdui zendste bezoeker kunnen begroeten. Deze toevalstreffer viel woensdag middag toe aan een lid van de Sche- veningse familie C. Rot. In vergelijking met vorig seizoen, toen het weer over het algemeen iets beter was dan dit jaar, kwam de vijfdui zendste bezoeker tamelijk vroeg. Twee jaar geleden vond de gebeurtenis op ongeveer hetzelfde moment plaats. Het weer was toen van hetzelfde kaliber als dit jaar hetgeen voor een instituut als een museum altijd 'goed weer' blijkt te zijn. Het is slechts eenmaal gebeurd dat het vijfduizendste kaartje eerder werd verkocht dan dit jaar het geval was. Dat was in 1971 toen de vijfduizendste er al op 9 augustus was. Om welk gezinslid het woensdag pre cies ging is niet bekend. Juist toen het getal van 4996 was bereikt, kwamen vader en moeder Rot met hun twee zoons binnen, zonder er op te letten wie als laatste (en dus als 5.000ste) het gebouw betrad. Zodoende werd de gehele familie gehuldigd. Na gewoon de rondleiding te hebben gevolgd, werd na afloop van de dia-voorstelling bekend gemaakt, dat onder de bezoe kers zich de vijfduizendste bevond. De familie Rot, voor de eerste maal op Texel, keek wel even op toen bleek dat zij de gelukkige was. Door voorzitter J. C. Roeper werd namens de Stichting Agrarisch Museum een bos bloemen overhandigt en door secretaresse me vrouw M. Goeman-Smit een boekje over Texel. De speciaal ten behoeve van een kleine groep 'zeer moeilijk lerende' (ZMLK) kinderen ingerichte dependance van de Beatrixschool te Den Burg zal worden gesloten. Dit heeft de staats secretaris van Onderwijs (Hermes) het gemeentebestuur schriftelijk laten we ten. Dit aan de Beatrixlaan gevestigde schooltje draaide reeds geruime tijd met een speciale ontheffing omdat de mini mum grens van negen kinderen al ruim schoots overschreden was. Buiten en kele andere kinderen die er af-en-toe werden opgevangen bestond de vaste leerlingenkern nog maar uit twee kinde ren. De staatssecretaris zegt na overleg met de onderwijsraad te hebben beslo ten geen gevolg te willen geven aan het verzoek van B. en W. om het klasje in stand te mogen houden. Volgens burgemeester Engelvaart heeft het college vrijwel per ommegaan de de staatssecretaris geantwoord hier niet mee akkoord te gaan. Niet alleen vindt men de genoemde sluitingsdatum (1 augustus) veel te vroeg, het college is tevens van mening dat het rijk de afvloeiingskosten van de in dit klasje werkzame onderwijzeres dient te beta len. Deze opzegtermijn is minimaal drie maanden. Overigens zegt het college alles in het werk te willen stellen het verlies van een arbeidsplaats als deze te voorkomen. S.V. Texel In Hippolytushoef wordt zondag door de eerste drie elftallen van S.V. Texel deelgenomen aan het jaarlijkse toernooi van de vereniging 'Succes'. Men reist gezamenlijk per bus en vertrekt met de boot van 9.35 uur. De overige deelne mers aan dit evenement zijn de vereni gingen Zeemacht, JVC en Succes. t.C. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, tel. (02220) 2023. Dokter R. R. Siebinga, Kikkert- straat 12, De Cocksdorp, telefoon (02222) 234. Bij geen gehoor (02220) 2323. Zaterdag en zondag apotheek geopend en spreekuur van 12.00-12.30 uur en van 17.00- 17.30 uur. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. Van Karsen, Kogerweg 132, Den Burg, tel. 4319. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de s tijden, waarop hun eigen huisarts s zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 21 augustus om 14.00 uur. Dokter Waverijn, woensdag 22 augus tus om 13.30 uur. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open op werkdagen: 8.30- 21.30 uur. Zaterdag en zondag: M 11 30 - 13.00 uur en 16.00 - 18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor H! spoedeisende gevallen. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren g (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 19 augustus 1979 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Hoekstra Kerkvoogdijkollekte Kindernevendienst Uitzending via De Lichtboei Kinderoppas in De Schakel De Cocksdorp 10 uur ds. Van Zijll Langhout Kinderoppas in het gebouw naast de kerk. Na afloop ontmoeting met gas ten en koffiedrinken. Den Hoorn 9.30 uur ds. Wisman met kindernevendienst zendingbussenzondag De Koog 10 uur dhr. L. J. de Ruiter uit Bergen De Waal 11 uur ds. Wisman Oosterend 9.30 uur ds. Wolthaus Uniekollekte 19.30 uur Zangdienst Na afloop koffiedrinken Oudeschild 11.00 uur ds. Wolthaus kollekte onderhoudsfonds GEREFORMEERDE KERKEN Den B urg 10.00 uur ds. De Boer Kinderoppas en kinderneven dienst. 19.30 uue ds. Blaauw Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 uur ds. Blaauw kindernevendienst 19.30 uur ds. De Boer GEREFORMEERDE GEMEENTE Kerkgebouw Schoolstraat Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst Woensdag 21 augustus: Oosterend 19.00 uur ds. A. Snoep, uit Amsterdam. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 11.00 uur ds. J. de Gelder van Damwoude (Fr.) 16.00 uur ds. J. de Gelder DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur ds. Hylkema Kinderoppas aanwezig, na afloop koffiedrinken. BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.00 uur ds. Molema uit Den Helder. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.00 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur. Deutsche Messen: Den Burg: Samstag 18.00 Uhr Donnerstag 19.30 Uhr De Koog: Sonntag 10.30 Uhr Mittwoch 19.30 Uhr Den Hoorn: zondag 9.00 uur De Cocksdorp: Sonntag 19.30 Uhr Freitag 19.30 Uhr. JEHOVAH'S GETUIGEN in het Rode Kruisgebouw Jonker straat, Den Burg 10.15 uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2