Minister wil geen geld geven voor jaarkaarten af van „vreemde taken" Plantsoenendienst moet 'snawEm Zondag landelijke aktie Vietnamese bootvluchtelingen Dubbeldekker vordert gestaag Lagere overheden moeten bijspringen P. Zegers in commissie Openbare werken: ToaiSmMt 1 Blijspelrollet/e voor Antoinette Fototoestel gestolen Diefstal uit auto Het telefoonnummer C. M. van Karsson, tel. 4669 H. van de Blaak, tel. 4727 G. J. van de Meent, tel. 2270 J. G. de Winter, tel. 2270. 92e JAARGANG NR. 9405 „yr., I VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1979 TEXELSE^COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, - Verschijnt dinsdags en vrijdags. Den Burg, telefoon (02220) 3543. a»/» /j*i 11 /-»s+t~h s) S3 I 4 V» i/\ /li" Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,50 per kwartaal Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich T"/^ I) Tf /1 1 'f f/ 1/E I EfËr.E y i I J.J 70 cent incasso; los 50 cent. tot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., V*7 V E E' 14/ V* E AE F V V F V W E M—J Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. ^^^^7 VV Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. De In De Cocksdorp woonachtige Antoinette van Rossem (19) heeft een contract getekend bij het „Theater van de lach" van John Lanting en Jacques Senf. De overeenkomst geldt voorlopig voor drie maanden. De Texelse zal optreden in het blijspel „Nee schat, nu niet" waarin zij een klein rolletje als mannequin heeft gekregen. Het is het verhaal van twee compag nons die een bontzaak in eigendom hebben waarmee allerlei komische ver wikkelingen ontstaan. Het tweetal wordt gespeeld door John Lanting en Frederik de Groot. Het toneelstuk zal hoofdzakelijk 'in de provincie' te zien zijn, hetgeen inhoudt dat de groep voortdurend reizen en trekken moet. De vaste basis van het 'Theater van de lach' is Amsterdam. Het eerste optreden van Antoinette van Rossum vindt plaats op 15 september in Vlaardingen. In alle Texelse dorpen zal zondag avond worden meegedaan aan de lan delijke inzamelingsactie ten bate van Vietnamese bootvluchtelingen. Er vindt hierbij geen huis-aan-huis kollekte plaats maar men kan zijn of haar bijdrage afgeven in de plaatselijke kerken. Het doel van de actie is om de vluchtelingen die na soms levensgevaar lijke zeereizen in de rond Vietnam gelegen landen terecht zijn gekomen een wat menswaardiger bestaan te bieden. Tienduizenden mensen zijn mo menteel ondergebracht in overvolle noodkampen waar men in kommervolle omstandigheden verkeert. De Stichting 'Vluchteling 1976' heeft deze nationale actie op touw gezet om zoveel mogelijk geld in te zamelen waarmee in ieder geval de eerste noden gelenigd kunnen worden. Er is reeds een aanzienlijk bedrag op gironummer 999 binnengekomen maar er zijn vele mil joenen guldens nodig, om zoveel moge lijk te kunnen doen. Wat betreft Texel is inmiddels ook plaatselijk nagegaan of er geschikte opvangmogelijkheden voor de boot vluchtelingen zijn. En van diverse kan ten is deze oproep reeds positief beant woord. De grootscheepse actie van zondag avond zal door zowel televisie als radio worden begeleid. Op beide tv-kanalen en radiozenders zal 's avonds om 19.00 uur worden gevraagd om naar de dichtstbijzijnde kerk te gaan om daar in een offerblok of een offerzak een bijdrage te deponeren. Op Texel zullen hiertoe alle kerken en kerkelijke gebouwen van 19.00 tot 22.00 uur geopend zijn. Men kan op de volgende punten terecht: Den Burg: Huize St. Jan, Beatrixlaan; Het gebouw De Poort naast de Gereformeerde kerk, Elemert; Ned. Herv. kerk, Binnenburg. Het gebouw van de Doopsgezinde kerk, Kogerstraat. De Cocksdorp: Ned. Herv. kerk, Kik- kertstraat. Den Hoorn: R.K. kerk, Diek. De Koog: het gebouw De Schuilhut, Parnassiastraat. Oosterend: Ned. Herv. kerk, Kerk plein. Oudeschild: Ned. Herv. kerk. De Houtmanstraat. De Waal: Ned. Herv. kerk, Hogereind (van 20.30 - 22.00 uur). Het gironummer van de nationale inzameling Bootvluchtelingen is 999. De minister van Verkeer en Waterstaat Ir. D. S. Tuijnman (VVD) heeft TESO per brief laten weten het subsidieverzoek om een goed kope jaarkaart voor Texelaars mogelijk te maken aan te houden. De bewindsman baseert zijn afwijzing op het nadien ontvangen verzoek van Gedeputeerde Staten (motie Geuzen- broek) om een rijkssubsidie voor de uitbreiding van de dienstregeling in de wintermaanden. De Texelse FNV-afdeling die het idee voor een dergelijk abonnement oor spronkelijk lanceerde is bijzonder teleur gesteld over deze reactie. Men heeft naar aanleiding hiervan direct contact opgenomen met de Tweede Kamer leden Eversdijk (CDA), Duinker (PvdA) en De Voogd (VVD) die eerder toezeg den bij een dergelijk antwoord kamer vragen te zullen stellen of tijdens de begrotingsbehandeling van het betrok ken ministerie een wijziging in te dienen. De motie Geuzenbroek waarnaar de minister in zijn reactie verwijst werd door Provinciale Staten van Noordhol land aangenomen bij de bespreking van het Streekplan Kop van Noordholland en Texel in april 1978. Daarin werd concreet vastgelegd dat er een uitbrei ding van de TESO-dienstregeling in de wintermaanden Cs avonds latere dien sten) en gedurende het gehele jaar een half uur dienst met Texel moest komen. De tarieven zouden daardoor evenwel niet omhoog mogen gaan. Lagere overheden Om eventuele misverstanden zoveel mogelijk uit te sluiten brengt minister Tuijnman in zijn brief ten eerste zijn standpunt in algemene zin over subsi dieverlening ten behoeve van de exploi tatie van boot- en veerdiensten onder woorden. Dit komt er beknopt samen gevat op neer dat het Rijk (Verkeer en Waterstaat) slechts in zeer bijzondere gevallen in de exploitatiekosten van veer- en bootdiensten bijdraagt. Er wordt op geattendeerd dat er dan sprake moet zijn van een onvermijdelijke noodlijdende situatie. De minister voegt er nog aan toe dat hij geen subsidie wil verlenen aan rendabele ondernemingen en evenmin om bijzondere doeleinden te bevorderen. Indien de veer- en boot- dienst beschouwd kan worden als een schakel in de regionale of lokale verbin ding ligt het volgens de heer Tuijnman op de weg van de regionale of lokale overheid, indien nodig of wenselijk, eventueel steun te verlenen. Niet noodzakelijk „Afgezien van het feit dat ik op grond van deze redenen geen aanleiding zie om door middel van subsidieverlening de invoering van goedkope jaarabonne menten voor de inwoners van Texel te stimuleren is een dergelijke subsidie verlening naar mijn mening niet noodza kelijk", aldus de minister. Hij is voorts van mening dat uit eerder door TESO verstrekte gegevens kan worden afge leid dat een dergelijke tariefsherziening desgewenst ip het kader van de norma le, sluitende exploitatie van de veer dienst kan worden gerealiseerd. Dit laatste 'onverlet de bevoegdheid van de minister van Economische Zaken met betrekking tot de goedkeuring van de tarieven'. Verwijzend naar de door TESO op 31 oktober 1978 aan Gedeputeerde Staten verzonden brief waarin werd gevraagd het mogelijk te maken de motie Geuzen- broek uit te voeren zegt minister Tuijn man dat dit eveneens meer op de weg ligt van provincie en/of gemeente dan op die van het Rijk. Hij wijst er daarbij op dat dit argument hier nog des te sterker geldt omdat bij een intensivering van de veerdienst tussen Texel en het vaste land voornamelijk sprake is van een verbetering voor de eilandbevolking. Onrechtvaardig De heer Tuijnman zegt uit deze brief overigens ook te hebben opgemaakt dat de uitbreiding van de dienstregeling in de wintertijd niet of nauwelijks gerecht vaardigd wordt door het vervoersaanbod in deze tijd van het jaar. Uit dien hoofde valt volgens hem in dat geval een niet onaanzienlijke verslechtering van de bedrijfsuitkomsten van TESO te ver wachten. Vervolgens stelt de minister: „Onder vergelijkbare omstandigheden zou er voor het Rijk geen aanleiding bestaan in de daardoor ontstane tekorten bij te dragen of zou indien door het Rijk reeds financiële steun wordt verleend de vereiste goedkeuring voor de uitbrei ding van de dienstregeling moeten worden geweigerd". Samenvattend oordeelt de bewinds man tenslotte dat voor hem om,verschil lende redenen geen aanleiding en even min de mogelijkheid bestaat aan de ingediende verzoeken om financiële steun te voldoen. De door TESO bestelde dubbeldekker waaraan op de Verolmewerf in het Bra bantse Heusden met man en macht wordt gewerkt vordert gestaag. Gezien de snelheid waarmee de werkzaam heden tot dusver plaatsvinden zal de tewaterlating In ieder geval in november kunnen gebeuren. De streefdatum is 17 november. Van het in aanbouw zijnde vaartuig dat in de toekomst de naam „Molen gat" zal dragen legt men nu de laatste hand aan het onderste autodek. Zowel aan de voor- als aan de achterzijde van het schip moet nog een boeg worden aaangebracht die het nu bestaande gevaarte met tweemaal 8 meter tot ongeveer 90 meter zal verlengen. Het gedeelte dat dan voltooid is vormt het ondercompartiment van het schip. Op een ander deel van de Verolme werf vindt op dit moment de assem blage plaats van ondermeer beide brug gen. Eén daarvan is nu vrijwel compleet. Beide gedeeltes zullen te zijner tijd met beulp van kranen in één keer op het eigenlijke schip worden gezet. De foto's geven een overzicht van de hierboven geschetste werkzaamheden. Ze werden ons toegestuurd door de heer H. van Leersum uit Rosmalen. kwam zoals gezegd van Zegers die niet erg gelukkig was met de gratis facilitei ten die aan de Stichting Texels Folklore op de zomerse woensdagen worden geboden. Juist in deze periode kan de plantsoenendienst zijn tijd wel beter besteden, oordeelde Zegers. Bovendien vond hij het niet erg redelijk dat bijvoorbeeld sportverenigingen wel huur voor het gebruik van terreinen móeten betalen en de Folklore niets. „Soms gaat de hele woensdagochtend en een gedeelte van de avond er aan op en dat kost flink wat uurtjes", aldus Zegers. Wethouder Gerard van der Kooi, die de bijeenkomst leidde, vond het een goede suggestie en raadde Zegers aan dit bij de behandeling van de gemeente begroting voor volgend jaar nogmaals ter sprake te brengen. Henk Beumkes vond dat de dorpen Den Hoorn en De Waal, waar tot dusver geen vaste mensen van de plantsoenen dienstwonen, dat bij de verzorging van de daar liggende plantsoenen terdege mer- (Lees verder op pagina 2) Uit een tent op de camping Koger- strand werd maandag een kostbaar fototoestel merk Asahi Pentax compleet met optische toebehoren gestolen. De schade bedraagt ongeveer 71.000, De gedupeerde is de heer J. van Meer uit Geetruidenberg. B. T. Hemelraad uit Nieuwegein con stateerde zondagochtend dat onbekenden de achterruit van zijn Ford personenauto hadden vernield en zich van zijn radiocassetterecorder (Philips) hadden meester gemaakt. De man had zijn auto in de nacht van zaterdag op zondag op het parkeerterrein tussen de Ruigendijk en paviljoen Paal 21 neerge zet. De schade is ongeveer 71000, Het CDA-raadslid Piet Zegers heeft tijdens de commissievergade ring Openbare Werken verklaard dat volgens hem aan de gemeente lijke plantsoenendienst te veel 'vreemde taken' zijn toebedeeld. Henk Beumkes (Pakt) opperde de Hierdoor zou het normale werk van deze dienst meer dan eens in het gedrang komen. Zegers doelde hierbij met name op werkzaamheden die verband houden met markt- en folklore-activiteiten. Hij vond deze allerminst in het pakket van de plantsoenendienst passen en trok daarom in twijfel of de voorgestelde uitbreiding met drie man wel zo noodza kelijk was. „Ik zou veel liever zien dat deze extra taken door anderen opgeknapt worden", aldus Zegers naar aanleiding van een ambtelijk rapport over het reilen en zeilen van de plantsoenendienst waarover dinsdagmiddag werd gedis cussieerd. Het onlangs verschenen rapport, sa mengesteld door de heer P. Bakker sr. van de plantsoenendienst, vormde tij dens de commissievergadering het be langrijkste onderwerp van gesprek. De heer Bakker had daarin te kennen gegeven dat de gemeente Texel, gezien de landelijke normen (voor plantsoenen 3,3 ha per persoon en voor sportvelden 5,5 ha per persoon), te weinig personeel ter beschikking heeft. Voor de 71 ha die men in onderhoud heeft is het vaste personeelsbestand momenteel 13 waarbij voor een gedeelte van Den Burg een beroep kan worden gedaan op mensen van de sociale werkplaats De Bolder. Mede gezien de uitgestrektheid van de ge meente zou men volgens de heer Bakker in ieder geval 3 extra mensen moeten aantrekken. Voorstellen De commissieleden kwamen dinsdag met verschillende voorstellen om de problemen uit de wereld te helpen maar al spoedig werd duidelijk dat een oplos sing niet op korte termijn zal worden gevonden. mogelijkheid om vooral in het voorjaar het restant (overwerk) aan een particu liere firma uit te besteden. Dat bleek evenwel niet altijd mogelijk omdat het bedrijf dat doorgaans bijspringt (Fa. Tatenhove) juist dan veel ander werk heeft en dus niet beschikbaar is. J. C. Dros stelde voor om eventueel meer mensen van De Bolder als tijdelijke werkkrachten in dienst te nemen. Hij koppelde daar echter aan vast eerst geïnformeerd te worden over de ver schillende kostenaspecten, iets waar Klaas Berandregt (VVD) hem in bijviel. Dros wilde graag weten of het aanne men van vaste mensen uiteindelijk duur der zou uitvallen dan part-time mensen van De Bolder. Bij de berekeningen zou hij ook graag de door de Fa. Tatenhove berekende prijs betrokken zien. Het zelfstandige raadslid herinnerde nog eens aan opmerkingen die in het verle den door de heer J. A. Vervoort (CDA) waren gedaan. Deze had destijds op eigen initiatief een vergelijking met andere gemeentes getrokken en was tot de slotsom gekomen dat Texel momen teel met zijn plantsoenendienst erg duur Een andere interessante opmerking van het Tandheelkundig Centrum (2868) vervalt per 1 september a.s. TAXI- EN TROUWWTOVERlfuUR Wilh«lminalaan4-6 dan Burg

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1