Cjroen cZwartsJexeh in het harL, Artsen voeren avond en nachtdienst in Volwassenencursussen van Welzijnsstlchting Beslissing Hotel Texel 10 september in raad Texelse LOM-school (nog) niet mogelijk ISP2323 ToonSmidt OUDERS OP HERHALING KCKT overlegt in harmonie I Vel speciale leerkracht aan Beatrixschool Schade bij aanrijding KI. Modder dirigent KTF/DEK Rijverbod Burgerlijke stand Oefenwedstrijd Meisje vrij ernstig gewond Scouting Texel maandag weer actief De tijd is langzamerhand voorbij dat de dokter wordt geacht dag en nacht voor iedereen klaar te staan. Het spreekt vanzelf dat altijd en onder alle omstandigheden snelle medische hulp moet kunnen worden geboden, maar dat patiënten ook bij 'nacht en ontij' altijd over hun eigen huisarts kunnen beschikken is niet meer vanzelfspre kend en volgens de artsen ook niet nodig tenzij het om speciale gevallen gaat. Voor die speciale gevallen (zoals hulp bij bevallingen) is het dienstbetoon van de eigen huisarts wel gewenst zodat deze buiten de nieuwe regeling vallen. De avond/nachtdienstregeling zal ook niet gelden in juni, juli en augustus. Dan zijn alle dokters dus wel 24 uur per dag beschikbaar. Niet moeilijk De artsen hebben in overleg een slui tend syteem opgezet, dat erin voorziet dat telkens twee van hen met de avond/nachtdienst worden belast: één voor het noordelijke en één voor het zuidelijke deel van Texel. De scheidslijn 92e JAARGANG NR. 9407 VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1979 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Den Burg, telefoon (02220) 3543. Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon {02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f11,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Ingaand maandag 17 september wordt voor de Texelse artsen een nieuwe regeling voor de avond en nacht van kracht. Wie dan medische hulp nodig heeft zal tussen zeven uur 's avonds en zeven uur de volgende ochtend worden verwezen naar de arts die op dat moment avond/nachtdienst heeft. Een dergelijk systeem wordt elders in het land en vooral in de steden reeds algemeen toegepast. Het telefoonnummer van hat Tandheelkundig Centrum (2868) vervalt per 1 september a.s. C. M. van Karssen, tel. 4669 H. van de Blaak, tel. 4727 G. J. van de Meent, tel. 2270 J. G. de Winter, tel. 2270. wordt gevormd door de weg naar strandpaal 21, Mienterglop, Pijpersdijk, Staart, Polderweg, Laagwaalderweg en Ottersaat allemaal wegen die horen tot het noordelijke rayon. Patiënten die 's avonds of 's nachts een dokter nodig hebben hoeven daarop niet te letten en hoeven geen dienstregeling te raadple gen. Ze bellen gewoon hun eigen arts en krijgen van hem of zijn antwoord apparaat te horen tot wie zij zich moeten wenden. Vertraging bij het verlenen van hulp bij ongelukken kan uit het systeem niet voortvloeien, want bij ongevallen moet altijd de politie (072) 116444 of bij ernstig letsel de ambulance (02220) 2011 worden gebeld. Begrip De Texelse artsen hopen dat hun patiënten begrip zullen hebben voor de verandering. Zij wijzen erop dat invoe ring van het systeem vooral het gevolg is van de verandering in de „medische consumptie". Veel meer en eerder is men tegenwoordig geneigd de dokter te waarschuwen, ook bij avond en nacht. Mede daardoor worden de artsen vaak zeer zwaar belast waardoor de kwaliteit van hun dienstverlening gevaar loopt. Om hun werk goed te kunnen doen moeten ook artsen de nodige tijd voor zichzelf en hun gezin beschikbaar hebben. Het Kampeerders Comité Koger- strand Texel (KCTK) is tevreden over de reactie van de RST-directie op de door het comité geuite kritiek inzake de tariefsverhogingen. Het is wel duidelijk geworden dat de conclusie dat de verhoging ver uitging boven de norm, die door de minister van economische zaken is gesteld, op een vergissing van de kampeerders berustte. De tarieven zijn slechts 3% gestegen, met goedkeuring van Eco nomische zaken. Nog altijd horen de RST-campings tot de voordeligste van Texel en zelfs van Nederland. Maar onder de kampeerders leven meerdere vragen en verlangens en het comité zal dan ook zeker als spreek buis actief blijven. In tegenstelling tot de indruk die het artikel in deze krant mogelijk heeft gewekt, streven de leden van het comité naar minnelijke kontakten met het RST-bestuur en ze betreuren het dan ook achteraf, dat zij hun brief met verlangens in zijn geheel ter beschikking van de pers hebben gesteld, zodat deze in extenso werd gepubliceerd en het leek alsof men op deze manier extra druk op de RST- direktie wilde uitoefenen. Het Kampeerders Comité Koger- strand stelt zich tot taak alle wensen, grieven en vragen die onder de kam peerders leven ter sprake te brengen bij het RST-bestuur. Kampeerders die het comité willen benaderen kunnen zich wenden tot het kontaktadres: Aster straat 21 in Zwolle (de heer Th. Alfe- rink). TAXI- EN TROUWAU TO VERHUUR Wilhslminalaan 4-6 den Burg In september wordt op Texel gestart met een cursus 'ouders op herhaling'. Deze vindt plaats onder auspiciën van de eilandelijke Welzijnsstichting en is bestemd voor alle volwassenen die hun op de lagere school opgedane kennis willen bijspijkeren. Naast een of meerdere cursussen in Den Burg probeert men er tevens één in Oudeschild van de grond te helpen. Het is weliswaar de tweede maal dat een dergelijke cursus op Texel wordt gegeven maar 'Ouders op herhaling' staat voor het eerst open voor alle volwassenen. De vorig jaar op initiatief van drie leerkrachten van de Thijsse- school gestarte 'schoolgebonden' oplei ding kreeg echter zo'n goede response dat men het heeft aangedurfd dit werk op te gaan zetten. Meer basiskennis 'Ouders op herhaling' heeft ten doel alle volwassenen (dus niet alleen ou ders) bij te staan bij het opdoen van meer basiskennis. Bij sommige onder werpen of vakken zal alleen het repete ren van de lagere school kennis reeds voldoende zijn maar omdat de maat schappij intussen niet stil heeft gestaan zal er ook veel nieuwe leerstof aan de orde komen. Volgens de initiatiefnemers is dit oppoetsen van oude en het opdoen van nieuwe kennis niet alleen belangrijk met het oog op het dagelijks werk. Het kan ook erg goed zijn voor een beter begrip van de problemen waarmee school gaande kinderen te maken hebben en het functioneren in verenigingen en allerhande andere maatschappelijke ac tiviteiten. In een aan de vooravond van de schoolvakanties op de scholen uitge reikt stencil wijst men op de steeds groeiende belangstelling voor bijvoor beeld 'moeder mavo's' en 'open school projecten'. De nieuwe cursus is daarom tevens bedoeld als overbrugging tussen de lagere schoolkennis van vroeger en deze genoemde voortgezette opleidin gen. Vakken In het afgelopen winterseizoen is door de deelnemers aan de cursus in de Thijsseschool een aantal vakken behan deld. Daarvan uitgaande heeft men ook voor het komende seizoen een dergelijk Toen mevrouw K. in Oudeschild met haar Mini-personenauto achteruit het parkeerterreintje bij de Spar-zaak aan de De Ruyterstraat wilde verlaten, kwam zij in aanraking met de juist passerende heer W. S. Roeper uit Den Burg met zijn Volvo. Flinke plaatschade was het gevolg. Niemand werd gewond. vakkenschema opgesteld. Door de be treffende cursisten kan daar uit worden gekozen. Hoe de verschillende pakket ten er uit zien kan dus per cursus verschillen. De onderwerpen zijn: Nederlandse taal, rekenen, geschiedenis, aardrijks kunde en maatschappijleer. Men heeft zich in de afgesloten cursus ondermeer bezig gehouden met de werkwoords vormen, het schrijven van brieven, breuken en procenten, de geschiedenis van Texel, de Derde Wereld en de Europese verkiezingen. Wie voor deze cursussen belangstel ling heeft wordt verzocht tot uiterlijk 4 september contact op te nemen met de leiding van één van de Texelse scholen of Andrew Albers, Zeebries 23, Den Burg, telefoon (07220) 4166, Gerrit Gerrits, De Zes 2a, Den Burg, telefoon (02220) 2169 en Wim Loning, Vloedlijn 25, Den Burg, telefoon (02220) 3078. De heer KI. Modder uit Zuid-Haffel is benoemd tot dirigent van het Koninklijk Texels Fanfarekorps/DEK als opvolger van de onlangs vertrokken Hans Mulder. De heer Modder, zelf al jaren lid van het fanfare, was een van de sollicitanten, die zich voor de functie hadden aangemeld. De nieuwe dirigent is nog studerende voor het diploma directie harmonie-fanfare. Voor het theoretisch deel van het examen is hij inmiddels geslaagd; het mondelinge deel volgt in het komende voorjaar. De heer Modder is enkele jaren dirigent geweest van het jeugdorkest van het fanfare. Een Texelse automobilist kreeg maandag een rijverbod opgelegd, omdat de blaasproef uitwees dat hij meer dan 0,5 promille alcohol in zijn bloed had. Texel zal voorlopig geen echte LOM-school (school voor kinderen met leer- en op voedingsmoeilijkheden) krij gen. Het is de gemeente niet gelukt aan te tonen dat zich op Texel het voor een dergelijke school vereiste aan tal kinderen bevindt. Ondanks herhaalde oproepen worden ze niet opgegeven, hoewel het vrijwel zeker is dat het vereis te aantal LOM-kinderen wel op het eiland aanwezig is. Op advies van de inspecteur wordt nu getracht aan de Beatrix school in Den Burg een speciale LOM4eerkracht benoemd te krijgen, ten behoeve van het vijftal LOM-kin deren dat zich op deze school be vindt. Dat is mogelijk op grond van de in de wet genoemde „bijzondere omstandigheid". Als dat lukt is het in ieder geval een stap in de goede richting, hoewel de combinatie Bea- trixschool-LOM-school minder ge lukkig is. De Beatrixschool is nl. een MLK- school (voor Moeilijk Lerende Kinde ren), terwijl het bij LOM-kinderen gaat om leerlingen met heel andere proble men. Geboren: Sander, zv. Theodorus W. Boom en Suzan Stoffer; Robert Hans, zv. Jan Eelman en Inge Kempen; Simon, zv. Maarten A. van Arkel en Jacoba M. Sluiter; Johannes Hendrik, zv. Johannes J. Geus en Lodewijntje K. Boeijen; Freek Jan, zv. Jozef M. A. Buijsman en Zwaantje Rondaan; Natha lie, dv. Nicolaas C. B. Ren en Boukje Rienstra; Margje, dv. Lambertus J. Weijdt en Johanna M. Starink. Ondertrouwd: Lambertus A. van Vliet en Irene A. Schuin; Jacob Trap en Maria A. C. Schuijt; Klaas M. Ie Noble en Catharina M. A. Bakker; Franciscus J. Kuiper en Gonda Kiewiet; Kees Licht en Jansje L. Goënga. Overleden: Herman Kooger, oud 66 jaar, wonende te Den Burg; Jan Schra- ma, oud 60 jaar, wonende te Den Burg; Jakob Kuil, oud 69 jaar, wonende te Den Burg; Petronella Kalisvaart, wv. Dijkshoorn, oud 65 jaar, wonende te Eierland; Jacob Daalder, oud 89 jaar, wonende te Den Burg; Geertje Dekker, wv Pool, oud 75 jaar, wonende te Den Hoorn; Cornelis Bakker, oud 86 jaar, wonende te Den Burg; Willem Vlas, oud 73 jaar, wonende te Den Burg. Zondag a.s. speelt Tevoko 1 in het Eierlandsche Huis te De Cocksdorp een oefenwedstrijd tegen de eerste divisie- ploeg Lycurgus uit Groningen. Aanvang 11.00 uur; publiek is welkom. Me/. ttan tier Vis uit Oost werd dins dagmiddag vrij ernstig gewond toen zij op het fietspad van de Pontweg ter hoogte van Den Btsg door een Duitse automobilist werd geschept Rijdende op haar bromfiets kreeg zij geen voor rang van de uit een uitrit komende Duitser. Ze Hep een been- en bekkenbreuk op en werd per ambulance direct naar het ziekenhuis in Alkmaar vervoerd. De foto: het siachtoffor wordt de ziekenauto Ingedragen. Met ingang van maandag a.s begin nen weer de activiteiten van Scouting Texel. De twee welpengroepen (7-11 jaar) komen dan tussen 18.30 en 20.00 uur bijeen in het gebouw aan de Bern- hardlaan. De kabouters (meisjes van 7 - 11 jaar) worden donderdag om 18.30 uur verwacht. De verkenners komen vrijdags van 19.00 - 21.00 uur bijeen en de gidsen eveneens vrijdags van 19.00 - 21.00 uur. De Rowans regelen hun bijeenkomsten onderling. Alle leden van Scouting Texel dienen zondag 9 september vrij te houden in verband met een dan te houden gezamenlijke buitendag. Scouting Texel gaat door met het verzamelen van oud papier. De contai ner, waarin het publiek zijn papier kan deponeren, staat nu rechts van het gebouw Bernhardlaan 147. De ouders die aktie hebben gevoerd voor een Texelse LOM-school zijn teleurgesteld dat het niet is gelukt de op Texel aanwezige LOM-kinderen „Boven water" te krijgen. Het heeft hen verbaasd, dat bij gesprekken met ouders en leerkrachten telkens naar voren komt dat de LOM-kinderen er wel degelijk zijn, maar als het puntjes bij het paaltje komt, worden ze niet op gegeven. Toch? Niettemin hopen de dames van de aktiegroep dat de komst van een spe ciale onderwijzer aan de Beatrixschool de komst van meerdere LOM-kinderen naar deze school tot gevolg zal hebben, mogelijk zoveel dat het 't begin kan zijn van een zelfstandige Texelse LOM- school of LOM-dependance. Wat dat betreft zijn ervaringen elders in het land hoopgevend. Er zijn in gemeenten, die met Texel vergelijkbaar zijn LOM- schooltjes gestart met een zeer be scheiden leerlingental, maar al spoedig vormden de leerresultaten aan deze schooltjes een zodanige reclame dat steeds meer kinderen toestroomden. „Dat is de praktijk. Als de ouders een maal zien hoe goed de kinderen het op zo'n school doen en hoe veel gelukki ger zij zich daar voelen, stappen zij over hun vooroordelen en bedenkingen heen. Het zou daarom wettelijk anders moeten zijn geregeld dan thans het geval is. Een LOM-school zou moeten worden toegestaan op grond van een prognose van het aantal leerlingen en niet op grond van het aantal dat daad werkelijk wordt opgegeven". Niet op 11 maar op dinsdag 18 september komt de gemeente raad bijeen om een beslissing te nemen over hotel „De Linde- boom-Texel". Het verschuiven van de vergadering is noodzake lijk in verband met de omvangrijke voorbereidingen die nodig zijn om de voorstellen uit te werken. Zoals bekend komt het voorstel aan de orde om hotel „De Linde- boom-Texel" over te dragon aan de bouw- en exploitatiemaatschappij Jarino te Roden, die het hotel in combinatie met de reeds door Jarino verworven aangrenzende Eierveiling zal verbouwen in overeenstemming met de wensen van do gemeente. Het is de bedoeling dat de Recrea tiestichting de ondergrond van het complex in erfpacht uitgeeft aan een nieuw op te richten BV, waarin zowel Jarino als de RST op fifty fifty basis deelnemen. In feite laten B en W de raad kiezen uit twee mogelijkheden. Want als het voorstel om met Jarino in zee te gaan geen genade zou vinden, kan de raad besluiten dat de gemeente het hotel koopt, krachtens de afspraken die destijds zijn gemaakt. Weemoed In ieder geval zal het hotel per 15 september a.s. zijn deuren sluiten. Het personeel (zes vaste krachten en enkele parttimers) heeft inmiddels ont slag gehad. Het ziet ernaar uit, dat het de meesten zal lukken spoedig ander passend werk te vinden. Het meest in grijpend is de sluiting voor bedrijfs leider Piet Evers en zijn vrouw. Evers werkt al voor het achttiende jaar in hotel Texel en de 15e september zal hij ervaren als een dag van rouw. „We sluiten de deur met bloedend hart en tranen in de ogen", aldus Evers, die niet verwacht dat hij makkelijk een ver gelijkbare andere positie op Texel zal vinden. De gang van zaken verdriet hem des te meer, omdat het hotel de laatste tijd bijzonder goed liep (alleen al 50 trouwrecepties in één jaar) en omdat hij met de andere personeelsleden een prima functionerende ploeg vormde. Hoewel het nog geruime tijd kan du ren alvorens daadwerkelijk tot verbou wing wordt overgegaan, acht de RST het niet gewenst en verantwoord het hotel in zijn huidige vorm nog langer open te houden.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1