50-jarige De Wit naar Oudeschild Bewoners verpleeghuis houden tentoonstelling Schoonmoeder mm Valt seizoen '79 toch nog mee? Buitenlandse valuta Zon. maan en hoog water Bejaardensoos in Den Hoorn hervat Speedy Gonzales Amerikaanse beurs voor Roelf Kuitse Schaakseizoen ging van start I tlJDAG 31 AUGUSTUS 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 6 Door L. van Schooten - enken' Het is thans bijzonder rustig op Texel. Het aantal „vreemde" auto's op het eiland bedroeg dinsdagavond 2714. Vorig jaar om dezelfde tijd waren dat er 3106. Het aantal door Teso vervoerde auto's is in augustus 3500 minder geweest dan in augus tus 1978. Dat is dus een duidelijke achteruit gang en des te verrassender is het daarom dat het seizoen 1979 waarschijnlijk toch niet veel slechter is geweest dan vorig jaar. Want het ver voer bij Teso is de eerste twee zomer maanden wèl toegenomen. In juni wer den 9000 auto's meer vervoerd en in juli 1500 meer. Over het geheel gezien zou het dus kunnen meevallen, vooral als de thans ingezette weersverbetering Westduitse marken 100 /108,— Belgische francs 100 6,45 Franse francs 100 45,75 Zweedse kronen 100 45,75 Zwitserse francs 100 /119,75 Deense kronen 100 36,25 Amerikaanse dollars 1 1,96 Engelse ponden 1 f 4,39 Oostenrijkse schillingen 100 f 14,89 Italiaanse lires 10.000 23,25 Spaanse peseta's 100 2,88 De zon komt 2 september op om 5.52 uur en gaat onder om 19.27 uur; 5 september op om 5.57 uur en onder om 19.20 uur. Maan: 6 sept, V.M., 13sept. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 31 aug. 1.51 en 13.57 Zaterdag 1 sept. 2.39 en 15.01 Zondag 2 sept. 4.00 en 16.31 Maandag 3 sept. 5.37 en 18.08 Dinsdag 4 sept. 7.13 en 19.37 Woensdag 5 sept. 8.33 en 20.48 Donderdag 6 sept. 9.37 en 21.47 Vrijdag 7 sept. 10.32 en 22.38 Zaterdag 8 sept. 11.16 en 23.21 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. doorzet en tot een „leuk" naseizoen leidt. Overigens moet men voorzichtig zijn met het trekken van drukteconclu- sies uit de gewone vervoerscijfers van Teso zonder daarbij de verblijfsduur te betrekken. Een toerist die naar Texel komt en al na een paar dagen wegens het slechte weer vertrekt, telt evenzeer mee als iemand die drie weken blijft en dus voor de toeristische bedrijvigheid van veel grotere waarde is. In dorpshuis De Waldhoorn aan de Herenstraat in Den Hoorn wordt op woensdagmiddag 5 september de eerste bejaardensoos van het nieuwe winter seizoen gehouden. Deelname is moge lijk vanaf 60 jaar. De tijden zijn van 15.00 tot 17.30 uur. Als alles naar wens verloopt zal Jan de Wit, groothandel in dranken B.V., in mei verhuizen naar het nieuwe industrieterrein in Oudeschild. De onderneming laat hier een nieuw gebouw verrijzen met een oppervlakte van maar liefst 3.000 m2. De bestaande gebouwen van De Wit aan het Wezenland in Den Burg worden overgenomen door de firma Drijver. Deze heeft het complex (bebouwde oppervlakte 2.000 m2) niet zelf nodig en zal het daarom geheel of in gedeelten te koop of te huur aanbieden. De Wit was min of meer tot verhui zen gedwongen omdat aan het Wezen land geen uitbreidingsmogelijkheden meer waren. Een tijd lang is nog gepro beerd de grote loods van het PEN aan de overzijde van de straat aan te kopen, maar daarvan moest uiteindelijk worden afgezien. In de nieuwe behui zing in Oudeschild zal De Wit niet alleen veel meer ruimte hebben maar zal ook veel efficiënter kunnen worden gewerkt. Het (systeem) gebouw krijgt een breedte van 60 meter en een diepte van 50 meter. De bouw wordt uitge voerd door aannemer Drijver. Er komt ook een woonhuis bij. Enorme expansie De Wit, oorspronkelijk gevestigd aan de Weverstraat (waar zich nu nog de slijterij bevindt) ging in 1954 naar de Kogerstraat (thans Theodorahoeve) en vestigde zich in april 1962 als een der eerste bedrijven aan het Wezenland. Het bedrijf maakte daar een enorme expansie door, die gelijke tred hield met de toen explosieve toeristische ontwik keling. Herhaaldelijke uitbreiding van de gebouwen was nodig en het perso neelsbestand steeg tot 18 man, de 12 losse krachten die telkens voor het sei zoen worden aangeworven, niet meegerekend. De gebouwen zijn echter alweer geruime tijd te klein. Het was noodzakelijk het terrein van het PEN- gebouw aan de overzijde er bij te huren voor het opslaan van ruimteverslinden- de emballage. De nering van De Wit wordt voor het overgrote deel gevormd door alle denkbare soorten dranken, maar de laatste jaren zijn ook levens middelen en diepvriesproducten van betekenis geworden. Met name de diepvriessector krijgt in Oudeschild behoorlijk ruimte, wat ook geldt voor het Ola-depot dat De Wit overnam van Maas maar dat noodgedwongen nog in het gebouw van Maas aan de Wilhelmi- nalaan moest blijven. Jubileum Jan de Wit B V. bestaat 1 juni vol gend jaar vijftig jaar. Als de winter niet al te langdurig wordt zal de ingebruik neming van de nieuwbouw tegelijk met dit gouden jubileum kunnen worden gevierd. De huldig» gebouwen van Da Wit aan hat industrieterrein worden gedeeltelijk aan hat oog onttrokken door enorme stapels embal lage. De ndmtenood Is nijpend geworden. tijdze voelde zich duizelig, klemde zich aan de trapleuning vast o, als ze nu maar niet Het ging voorbij. Langzaam, zich stevig vasthoudend beklom ze de trap. Nog even keek ze om, naar de vuilnisbak, waarom het allemaal begon nen was. De emmer was verdwe nen. de praktische bakker had die zeker meteen op straat gezet. Ze had die mensen nauwelijks bedankt enfin, ze zou morgen wel naar hen uitkijken. Dankbaar was ze er stonden toch altijd maar mensen klaar om je te helpen. Haar stemming was nu hele maal omgeslagen. Ze dacht niet meer aan haar eigen onwel-zijn, ze was alleen maar blij, dat het tenslotte alléén maar een gebroken been was. En o zo blij, dat door dit alles ze alle wrok en bitterheid tegen haar schoonmoeder kwijt was, zó maar opeens op dat ogenblik, dat ze zich over haar heengebogen had en dat witte, pijnlijke gezicht had gezien. Voorzichtig ging ze de kamer binnen waar Maria lag, doodstil. De dokter komt zo", fluisterde ze. Maria sloeg de ogen op. „Nu krijg je die last er nog bij", zei ze moeilijk. Jitske ging zitten op de rand van het bed, greep de hand van haar schoon moeder. „Niks geen last", zei ze, „o, u weet nietik ben zo ik was zo het is allemaal mijn schuld". En ze barstte in snikken uit. „Huil jij maar es uit" zei Maria „dat heb je nodig kind. En trek je maar niets van mij aan, zo erg is het niet". Nee, zo erg was het niet. Een gebroken been, zei de dokter, enkelvoudige breuk. Maria had een kwaad kwartiertje toen het been gezet werd, en toen moest ze in 't gips. Maar ze hoefde er niet voor naar 't ziekenhuis, zo erg was 't ook weer niet. Had ze hier een goede verzorging? „Laat dat maar aan mij over", zei Jitske, vastbesloten. Ze had zó veel goed te maken HOOFDSTUK 9 Oom Peter uit Amerika Ziezo, denkt natuurlijk de lezer die het verhaal tot hiertoe gevolgd heeft die schrijvers van vervolgverhalen heb ben het maar makkelijk. Eerst laten ze het tot de hoogste ruzie komen tussen Jitske en haar schoonmoeder, dan laten ze schoonmama op het juiste moment haar been breken, Jitske is vol zelfver wijt en nu is alles koek en ei en kunnen ze voortaan uitstekend met elkaar op schieten. Jaja, zo gaat het misschien in een verhaal. Maar niet in de werkelijkheid. Het is waar Jitske was diep getroffen door het ongeluk, dat haar schoonmoeder was overkomen, en wel zo vlak na de lelijke verwensing die ze haar in gedachten toegeslingerd had. Maria van Hoornwyck had alleen maar haar been gebrokenhet had haar nek evengoed kunnen zijn. „In je hart was je een moordenaar" beschuldigde zich Jitske. En waarom? Om allerlei futiliteiten de ruzie was nota bene begonnen om de vuilnisemmerl Soms zag Jitske dit helder in, maar het was toch moeilijk, het „Nieuwe leven" alle dagen vol te houden. Om te beginnen had Jitske het in de dagen dat haar baby zich begon aan te kondigen, heel niet makkelijk. Menige morgen zou ze maar liefst in bed zijn blijven liggen. Eten lustte ze niet, de lucht stond haar tegen. En ze moest toch koken voor haar schoonmoeder nu èn voor Bert. Was ze met Bert alléén geweest, dan had ze nog wel eens een keertje gesmokkeld, die was wel tevreden met een gebakken eitje of een biefstukje bij z'n boterham, want die droeg zijn vrouwtje op de handen. Maar ze wilde het niet voor Maria. Het was alsof ze steeds weer die stem hoorde die haar zei, dat er iedere minuut immers een kindje geboren werd, dat een vrouw niet zo aan haar gevoelens en narigheden moest toegeven, flink zijn, zich verzetten I O, als ze met Bert alléén geweest was in dit huis, dan had ze het veel makkelijker gehadl En zo zat Jitske bij voortduur tussen de wal en het schip enerzijds de uit schuldbesef geboren behoefte, haar schoonmoeder zo goed mogelijk te verzorgen, ander zijds de ergernis dat zij zich daardoor veel méér moest inspannen dan anders nodig was geweest. (wordt vervolgd) „Ach lieverd", iets binnen in haar brak. Nu ze Maria zo hulpeloos zag, en ze de verwensing nog hoorde door klinken die ze haar nagezonden had, begreep ze opeens haar eigen tekort tegenover Berts moeder. Het leek of alle afkeer, alle conflictgevoelens uit haar hart wegzonken. „Ik kan u niet alleen tillen". „Dat mag je ook nietniet doen, Jits". „Blijf even zo liggen. ik haal hulp". Ze liep naar de straat vergeten stond de vuilnisemmer in de gang. Ze zag de bakker staan praten met de brievenbesteller. Ze vloog naar hen toe. „Ach", hijgde ze, „er is iemand van de trap gevallen, been gebro kenzou u me misschien even kunnen helpen haar op te tillen?" „Maar natuurlijk mevrouw", zei de bakker, „kom even mee, Jansen en met twee hulpvaardige mannen ging Jitske haar woning weer binnen. „Zo mevrouw", zei de bakker, „dat is lelijk. Maar we zullen proberen u hier vandaan te krijgen". Op de kleine overloop konden ze zich maar moeilijk bewegen. Jitske gaf aanwijzingen. Maria beet op haar lippen om het niet uit te schreeuwen, maar eindelijk hadden ze haar op de rustbank. „Ik bel meteen de dokter", zei Jits en weg was ze weer. De dokter zou meteen komen, en Jitske stond hijgend onder aan de trap. Wat was er allemaal gebeurd in die korte 3< )eze en volgende week staat in de s jositieruimte onder het Texelse raad- s een uitzonderlijke tentoonstelling gesteld van wandkleden, vervaardigd or de bewoners van het Verpleeghuis, t zijn ongeveer dertig over het alge- en erg kleurrijke werkstukken. - Het is de eerste maal dat de Ver- eghuisbewoners op deze wijze met i creatieve in de afgelopen twee r vervaardigde werk naar buiten den. De hoofdreden daarvan was dat bewoners er zelf lang niet altijd van Brtuigd waren dat hun werk aan 'de en' zou voldoen. Op aandrang van Dral het echtpaar Jos en Joke Koster, beiden als bezigheidstherapeut in t Verpleeghuis werkzaam zijn, is het tenslotte toch van gekomen. De itoonstelling wordt gehouden in sa- inhang met een bazaar op 18 septem- waarop naast de geëxposeerde 1 mdkleden ook andere werkstukken treintjes en poppen te koop zullen Kunst De over het algemeen niet bijzonder Dte wandlappen in het raadhuis zijn emaal met speciaal aangepaste tech- iken vervaardigd. Sommige bewoners idjbben uitsluitend met één hand kun- n werken, terwijl anderen hun werk- ikken liggend op bed of zittend in een o stoel maakten. Als gevolg daarvan n men het resultaat beslist niet 'kunst- rken' in de betekenis van 'niet te enaren' beschouwen. Achter elk irkstuk zit evenwel een bepaald ver- al omtrent de wijze en de manier larop men er mee bezig is geweest. In t opzicht kan men de resultaten slist weer wel zeer bijzondere 'kunst- irken' noemen. Materiaal Als materiaal hebben de dertien Ver- ïeghuisbewoners van wie op deze positie werk te zien is, veelal wol en erhande lappen stof gekozen. Vooral 3l (hoe kan het anders op Texel) was n dankbaar middel om mee te wer- n. Er is mee gebreid, gehaakt, gestikt, w weven en geplakt. Men heeft ook wel Speciaal voor kinderen gaat zondag- iddag om 15.00 uur het gordijn van het ty theater open voor de snelste muis in Mexico: 'Speedy Gonzales'. In een oot aantal avonturen moet hij bewij- n tegenover hulproepende muisjes dat sneller en slimmer is dan de kater die n zijn prooi in handen te krijgen niets niemand ontziet. Maar zo gauw we kreet Yarribah-Yarribah horen is het ed weer geleden en kan aan het >lgende avontuur begonnen worden, jegang alle leeftijden. v Vrijdagnacht draait 'Josefine Mutzen- scher'. Josefine is een knap meisje dat tdanks haar sombere omgeving tot 33 oei komt. Om aan geld te komen gaat osefine het aangename met het nuttige ïrenigen. De grauwe achterkamers lorden luxueuse villa's, maar waar ze d: ch ook bevindt en met wie, het plezier s laarmee zij zich in haar onderhoud oorziet straalt onmiskenbaar van haar 18 jaar. De vorig jaar met zijn familie naar de Verenigde Staten geëmigreerde Roelf Kuitse (17) heeft aan de Indiana Univer siteit van Bloomington een belangrijke studiebeurs gewonnen. In het afgelopen jaar was Roelf Kuitse in zijn woonplaats Elkhart/lnd. voorzit ter van de 'Creative Woodshop', een afdeling van de landelijke vereniging 'Junior Achievement'. De leden daarvan houden zich ondermeer bezig met het natuurgebeuren. De 'Creative Wood shop' vervaardigde kalenders en vogel huisjes. Met twee medewerkers deed Roelf Kuitse namens zijn afdeling mee aan een studieconferentie in Bloomington die door 3.000 scholieren uit alle staten van Amerika werd bezocht. Na één schrifte lijke en verscheidene mondelinge testen werd daarbij de 'Creative Woodshop' van Elkhart tot de beste van het jaar uitgeroepen. Een van do geëxposeerde werkstukken. De werkstukken die men in het raadhuis aantreft vormen bij elkaar een 'aparte' verzameling van soms bijzonder ongecompliceerde creatieve uitingen die erg boeiend zijn en waarbij het eigenlijk niet gaat om het resultaat maar de manier waarop het allemaal is gemaakt. Met het houden van een officieuze vergadering waarop de plannen voor de komende competitie werden ontvouwd is dinsdagmiddag in hotel De Zwaan het winterseizoen van schaakclub En Pas sant van start gegaan. Gezien de opgedane ervaring werd besloten het tot dusver gebruikelijke competitiesysteem te handhaven. De spelers zijn hierbij onderverdeeld in drie groepen van verschillende speelsterkte met de mogelijkheid tot promotie en degradatie. Een definitieve groepsinde ling voor de onderlinge- en de bonds- competitie is nog niet gemaakt. Niette min zal op dinsdagavond 4 september met de partijen een begin worden gemaakt. De jeugd speelt van 19.00 tot 20.00 uur, de ouderen vanaf 20.00 uur. In verband met de nieuwe indelingen worden alle leden verzocht tijdig aanwe zig te zijn of eventueel afbericht te doen. Nieuwe leden kunnen zich tevens aan melden bij het bestuur. FEUILLETON 21. Maria had er een hele sjouw aan. Daar mag je voortaan wel aan zei ze tot Jitske, als-ie zo vol dat het deksel niet dicht kan, laten die hem gewoon staan dat heb je :-tifiet die nieuwe vuilniswagens „Nou, dan laten ze hem staan", zei itske onverschillig. „Hoor es" zei Maria „als je je nou niet ikker voelt, moet je daar toch een safeetje tegen verzenen. Je kunt je uishouden toch niet verwaarlozen". „Bemoeit u zich maar niet met mijn shouden". Het klonk scherper dan ze edoelde. „Best" antwoordde Maria „zet jij je igen vuilnisemmer dan maar buiten", beledigd, draaide ze zich om en liep trap op. „Mens" dacht Jitske opeens onrede- ik fel, „voor mijn part breek je je ek Ze had het nog niet gezegd of een gil cheurde door het trappenhuis, een "■■ionseen gekreun. „Moeder!" riep ze verschrikt, en holde de trap op. Daar lag Maria van Hoornwijck, kreunend van de pijn. „Die traproezei ze. „Ik zag 'em niet Ontstemd en driftig was ze naar boven gelopen, had niet gelet op de losse traproe en was gevallen. Jitske probeerde haar te helpen op staan maar met een kreet van pijn zakte ze weer omlaag. „Ik kan niet. mijn been Dat been lag zo raar, het is vast gebroken, flitste het door Jits heen. Haar EHBO-opleiding was ze niet ver geten, ze betastte het been ja hoor En terwijl ze daar zo neerhurkte over haar kreunende schoonmoeder, flitste het door haar heen: „Dat heb jij gewild je wou dat ze haar nek brak het is gelukkig alleen maar haar been Opeens vloeiden haar tranen. „Wat is dat nou" probeerde Maria moeizaam te glimlachen, „moet jij nou huilen Kleuren Een belangrijk aspect van het bege leidende werk van een bezigheidsthera peut is het helpen uitzoeken van het materiaal en de kleuren die men wil gaan gebruiken. Gebleken is daarbij dat slechtziende mensen liever met lichte kleuren werken. Ook is de geestelijke gesteldheid van de maker of maakster soms duidelijk uit het resultaat af te lezen. Enkele werkstukken zijn ronduit grillig van vorm, andere zijn abstract, maar er is ook veel figuratiefs vervaar digd. gebruik gemaakt van hout, gaas en jute en met dit alles al combinerend opzien bare creatieve vondsten gedaan. De gekozen onderwerpen zijn velerlei. Ze variëren van kinderen, vogels, vissen, bomen, bloemen en landschapjes tot huizen en torentjes.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 5