(jroen '^wartsjexels in het hart-, Texelse schapenfokdag geteisterd door regen UI ND4 Getoonde kwaliteit beter dan ooit Gemeente vraagt om Weer nasi aangevoerd afwikkelingskrediet voor Lindeboom-plan Wijziging spreekuren maatschappelijk werk ..Messengers" wordt uitgebreid met koor voor ..ouderen" Met auto over de kop Snelheidscontrole Verdacht voorwerp Informatieavonden volwassenencursus De rijdende winkel komt op maandag 10 september op de markt, Parkstraat, Den Bnrg van 8.30 tot 12.30 uur Let op de voordeeltjes die vrjjdag in deze krant staan MEVROUW VAN WIJK onze winkel en drukkerij woensdag zijn gesloten. TEXELSE DINSDAG 4 SEPTEMBER 1979 COURANT ledactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, lefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, len Burg, telefoon (02220) 3543. 'oor advertenties, abonnementen etc. wende men zich 3t de uitgever Langeveld De Rooy B.V., ostbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Nooit eerder beleefde Texel een schapenfokdag onder zulke slechte 1 weersomstandigheden. De elkaar in steeds sneller tempo opvolgende tevige regenbuien maakten het voor de jury bijzonder moeilijk want en natgeregend schaap laat zich moeilijk beoordelen. Vooral de immeren stonden er bijzonder weinig geflatteerd bij. Niettemin twam aan het eind van de ochtend vast te staan dat de kwaliteit van iet Texelse wolvee nog steeds stijgende is. In menige rammenrubriek ielen bijna uitsluitend eerste prijzen. De vreugde daarover maakte de lag toch tot een succes. Op het schapenfokkersfront is het de aatste tijd niet erg rustig. Er bestaat 'erdeeldheid over de toekomstige struc- uur die de fokorganisaties (de stam- loeken) moeten krijgen. Woensdag j.l. leeft een ruime meerderheid van de eden van het Texels Schapenstamboek n Noordholland zich tijdens een spe- iale vergadering in Alkmaar uitgespro- len tegen plannen tot fusie van de liverse provinciale schapenstamboe len. Dat was voor voorzitter J. Kreuger lit Beemster aanleiding om zijn functie leer te leggen. Kreuger ontbrak dan ook bij de ifficiële opening en het diner van de Texelse fokdag. Zijn functie werd waar- jenomen door vice-voorzitter C. Kuiper jit Heerhugowaard. Hij had woensdag /óór de fusie gestemd maar achtte het ïu gewenst voorlopig niet meer over dit inderwerp te praten, in het belang van je rust in de vereniging. Ook zonder het neningsverschil over de toekomstige irganisatiestructuur heeft de schapen- louderij al problemen genoeg. Als jevolg van EEG-maatregelen zit een cherpe prijsverlaging van de slachtlam- neren er voor de naaste toekomst dik in in dat zou de belangstelling voor de :och al nauwelijks rendabele schapen- ïouderij wel eens drastisch kunnen /erminderen. Slachterij Zoals bekend wordt thans door de gemeentelijke commissie werkgelegen- ïeid onderzocht of de economische jetekenis van het schaap voor Texel liet veel groter kan worden gemaakt, loor ter plaatse over te gaan tot Jachten en kant en klare vleesproduc- :en te exporteren in plaats van of naast Je levende lammeren. Van doorslag- jevende betekenis is hierbij de naam die iet Texelse lamsvlees heeft. Dit vlees net zijn typische zoutgehalte is zo ingeveer het beste en meest exclusieve Jat een Fransman zich kan voorstellen, todat hij bereid is er een beste prijs voor :e betalen. Gebruik kan worden ge naakt van de internationale reputatie Jie het Texelse schaap al heeft. Wet- louder Jook Nauta vertelde gisterocht end tijdens de openingsplechtigheid in ïotel De Lindeboom-Texel dat hij dat mlangs nog persoonlijk had ervaren tijdens een verblijf in Ierland. Het in stand houden en verder verbeteren van de kwaliteit van het Texelse schaap zei Nauta meer dan ooit als noodzaak te beschouwen, zodat er niet aan hoeft te worden getwijfeld dat de gemeente Texel de stamboekfokkerij met alles wat daar omheen hangt een warm hart toedraagt. Overigens liet hij uitkomen dat het idee om op Texel zelf lammeren te slachten niet zo héél eenvoudig is uit te voeren. Met name het vinden van distributiekanalen is een probleem op zichzelf. Kampioenen Zoals gezegd: de jury had het in de regenbuien niet makkelijk. Door het slechte weer verliepen de keuringen trager dan gewoonlijk. Het was al kwart voor twee toen kon worden begonnen aan het uitzoeken van de kampioens- rammen, het onderdeel waarmee de keuringen gewoonlijk worden afgeslo ten. De 2-jarige ram van P. Verberne (gefokt door K. F. Korf uit Appingedam) werd tot kampioen uitgeroepen bij de oudere rammen. Reserve-kampioen werd een ram van G. Eelman uit Oosterend, gefokt door L. Wagemaker Overzicht van de Groene plaats tijdens de gisterochtend gehouden keuringen. uit De Weere. Een ram van J. Bakker C.zn uit De Waal (gefokt door de gebroeders Kooiman uit Oosterend) werd jeugdkampioen. Het reserve jeugdkampioenschap ging naar een dier van K. Mantje zn te Oudeschild, tevens de fokker. P. Verberne uit Oosterend ging ook strijken met de prijs voor het kampioensviertal ooien; het reserve kampioenschap was voor een viertal van C. A. Commandeur. Voor de volledige uitslag zie het overzicht elders in deze krant. „Wij hebben een kwaliteit gezien die de toets van de kritiek volledig kan doorstaan", aldus Ir. J. Zijlstra, voor zitter van de jury tijdens het diner na afloop. Zijlstra doelde daarbij voorna melijk op de getoonde rammen en maakte van de gelegenheid gebruik om toch nog een pleidooi te houden voor de omstreden fusie van de fokkersorgani saties. Hij meende dat dit best zou kunnen met handhaving van een zekere autonomie van de bestaande afdelin gen. Hij riep op tot bezinning en waarschuwde dat Noordholland (het belangrijkste fokgebied van Texelse schapen) min of meer leidinggevend kan blijven in de fokkerij als het zich niet afscheidt maar het voorbeeld volgt van de provinciale stamboeken die zich vóór de gewijzigde organisatiestructuur heb ben uitgesproken. Vice-voorzitter Kui per ging er echter niet op in en herhaalde dat hij de kwestie voorlopig buiten de discussie wilde houden. Mevrouw L.v.H. uit Den Burg sloeg zondag op de Schilderweg ter hoogte van de Schansweg met haar Ford perso nenauto over de kop. De bestuurster werd gewond en moest naar ziekenhuis Parkzicht worden vervoerd. De auto raakte total loss en werd door de politie voor technisch onderzoek meegenomen naar het bureau. De wagen had twee gladde banden wat mogelijk heeft bijge dragen aan het ongeval. Volgens een getuige zou de Ford-bestuurster voor een tegenligger zijn uitgeweken en daarbij in de rechter berm zijn gekomen. Vervolgens werd de tuinwal geraakt waarna de wagen over de kop sloeg. Van woensdag 5 tot en met dinsdag 24 september zijn de spreekuren van het bureau maatschappelijk werk op Texel tijdelijk gewijzigd. In deze periode is het spreekuur op woensdag- en vrijdag morgen van 9.45 tot 11.15 uur. Vanaf woensdag 25 september zijn de spreek uurtijden weer als vanouds. De politie hield vrijdag een snelheids controle, onder andere in de Dorps straat te De Koog. Totaal ?2 bestuur ders werden bekeurd. De hoogst geme ten snelheid was 82 km. Dinsdag 4 september De Texelse weer- en sterrekundevereni- ging houdt in het gebouw van de Rijksscholengemeenschap een lezing avond met medewerking van de he ren S. B. Tijsen en C. Vet van het NIOZ. Aanvang 20.00 uur. Ook be langstellende niet-leden zijn welkom. Woensdag 5 september In „De Waldhoorn" te Den Hoorn komt de Hoornder bejaardensoos om 14.30 uur bijeen. De Wielervereniging houdt in Zuid-Haf fel een criterium over 38 km; start om 19.00 uur. Donderdag 6 september Om 20.30 uur begint in „De Poort" bij de Gereformeerde kerk de oprich tingsvergadering van het nieuwe The Messengers-koor. Vrijdag 7 september In de oude Ulo komt de Fotokring Texel voor de eerste keer in het nieuwe win terseizoen bijeen. Bespreking van meegebracht eigen werk en het pro gramma voor het komende jaar. Ook belangstellende niet-leden zijn wel kom. Op het strand bij paal 9 werd een onbekend metalen voorwerp aangetrof fen, mogelijk een explosief. De politie heeft het in het bureau opgeslagen en zal het te zijner tijd overdragen aan de mijnopruimingsdienst van de marine. OUDERS OP HERHALING Deze en komende week worden in Oudeschild en Den Burg informatie avonden gehouden in verband met de binnenkort te starten volwassenencur sussen (Ouders op herhaling). De avond in Oudeschild vindt plaats in de o.l.s. De Bruinvis op donderdag 6 september. In Den Burg is er een informatie-avond op dinsdag 11 september in de o.l. Dr. Jac. P. Thijsseschool. Beide bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. Voor de zoveelste keer heeft de politie hasj in ontvangst genomen van Texelse Noordzeevissers, totaal 88 kilogram. Door de TX 33 van C. Drijver werd 64 kg binnengebracht, door de TX 34 4 kg en de TX 21 van P. Daalder had 20 kg opgevist. Het college heeft de raad voorgesteld er mee akkoord te gaan dat het eerder voor hotel De Lindeboom-Texel uitge trokken subsidiebedrag (71.106.255, gehandhaafd blijft bij de voorgestelde samenwerkingsverband tussen de Re creatiestichting Texel en Jarino BV te Roden. Daarnaast heeft men verzocht een zg. afwikkelingskrediet van 7100.000,— te ramen. Dit laatste bedrag is bedoeld om de RST in staat te stellen de 1,1 miljoen bij te passen totdat de provincie met de verstrekking van deze subsidie instemt. Dit laatste komt 8 V4 in 40 jaar) neer De jeugdkampioen: een ram van J. Bakker Czn. uit De Waal, gefokt door de gebroeders Kooiman uit Oosterend. op 711.000, per jaar waarvoor de post onvoorziene uiitgaven voor 1979 aange sproken kan worden. Contractueel Het gemeentebestuur heeft aan het voorstel toegevoegd dat indien de raad onverhoopt zou weigeren deze gelden beschikbaar te stellen de gemeente contractueel verplicht is het complex van de RST aan te kopen. De prijs die daarvoor betaald moet worden is 71.153.655, Dat houdt in: de oor spronkelijk door de stichting betaalde koopsom, plus transportkosten en de exploitatietekorten tot het tijdstip van betaling van het totale bedrag. Men is daarbij van uitgegaan van de datum van 15 september 1979 waarop mede op grond van brandpreventie en elektrici- teitseisen het hotel dicht moet. Eierveiling Wat betreft de uitwerking van de voorgestelde plannen toont het ge meentebestuur zich erg tevreden met het betrekken van de voormalige Eier veiling in het gehele plan. Voorzien wordt dat 't complex daarmee nog meer kwaliteitsverbetering zal ondergaan dan reeds in het herziene plan 8 verwerkt was. Men acht dit een belangrijk winst punt, vooral omdat het de bedoeling is de Eierveiling hoofdzakelijk als toneel- akkommodatie in gebruik te gaan ne men. Over dit voorstel zal voordat het in de raadsvergadering van 18 september aan de orde komt worden gesproken in de commissievergadering voor Finan ciën en Welzijnszaken. Deze commissie komt bijeen op 11 september om 19.30 uur. FEDERATIE In het ziekenhuis in Den Helder overleed zondagochtend 00 57-jarige leeftijd mevrouw A. A. van Wijk-Lodder, directrice van Langeveld de Rooy B.V., onder meer uitgeefster van de Texelse Courant. Zij bezweek aan de gevolgen van een her senbloeding, die haar trof in de nacht van donderdag op vrijdag. Mevrouw Van Wijk werd direc trice van het bedrijf nadat haar man, de heer J. van Wijk in 1968 op 43-jarige leeftijd overleed. Per 1 januari j.l. is ook haar zoon Henk van Wijk lid van de directie De crematie van mevrouw Van Wijk heeft woensdagochtend om 11.00 uur plaats In Schagen. De Texelse gospelgroep The Messen gers krijgt er een afdeling bij. Het wordt een koor. bestaande uit mannen en vrouwen van ca 35 tot 60 jaar. Dit koor voor 'ouderen' krijgt een eigen dirigent in de persoon van de heer Peter Zwart, maar valt onder het bestuur van The Messengers. Het nieuwe koor zal gewoonlijk los van The Messengers oefenen en optre den met begeleiding van orgel dus geen combo. De oprichting van het koor vloeit voort uit een desbetreffend voorstel van mensen die graag willen zingen en zich aangetrokken voelen tot het overwe gend geestelijke repertoire van The Messengers maar zich wat betreft leef tijd minder goed bij de uit jongeren bestaande gospelgroep thuisvoelen. In middels hebben zich reeds twaalf leden aangemeld. Het streven is gericht op een koor van omstreeks veertig man. Wie belangstelling heeft kan zich aan melden op de oprichtingsvergadering die donderdagavond 6 september, aan vang 20.30 uur wordt gehouden in 'De Poort' bij de Gereformeerde kerk. Het is de bedoeling donderdagavond 13 sep tember de eerste repetitie te houden, ook aanvangend om 20.30 uur. De gospelgroep The Messengers oe- staat binnenkort vijf jaar. De vereniging is nog steeds springlevend en heeft tal van activiteiten achter de rug of in voorbereiding. Zelfs de afgelopen zo mermaanden heeft men niet stilgezeten. Medewerking werd gegeven aan het Schuilhutwerk en ten bate van de kas werd op de braderie in De Koog met veel succes lectuur verkocht. Een zeer belangrijke inkomstenbron voor The Messengers vormen ook de donaties. Onlangs was het mogelijk een nieuwe, zeer kostbare zanginstallatie aan te schaffen waarvoor het mogelijk is ge worden de klankverhoudingen in de groep perfect te regelen. In de komende winter zullen het combo en enkele zangers en zangeressen van The Mes sengers meewerken aan de koffiebar avonden die de Texelse afdeling van Youth for Christ organiseert. In verband met droeve familieomstandigheden zullen Advertenties voor de krant van vrijdag a.s. kunnen die dag wel worden ingeleverd in de drukkerij (ingang Warmoesstraat) en wel van 14.00-16.00 uur. Langeveld en De Rooy b.v.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1