Goede vooruitzichten voor herfstvakantie Paardenvrienden vieren feest Auto uit bocht: man vrij ernstig gewond „Blok v.d. Velden en Texel 40 jaar" N.J0*' VVV: meer boekingen dan vorig jaar Volgende maand tentoonstelling Zon. maan en hoog water Burgerlijke stand Hogedrukspuit verdwenen Dronken Verse mosselen HAVENRESTAURANT TEXEL (02226) 310. Russenoorlog 10 oktober op TV bieden kingen; 'taats 9 «•tax 57573 92e JAARGANG NR. 9409 VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, y -w ~w Verschijnt dinsdags en vrijdags. Den Burg, telefoon (02220) 3543. /t i IAS C Tfl i/l /7| M /7 Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,50 per kwartaal Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich I Yf lir.ll ll/lll I r. X ts is 1 r./C/L w>t LsT i L70 cent incasso; los 50 cent. tot de uitgever Langeveld a De RooyB.V., /14/i I.J V vX K/r O rif' rtSW F WA—Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. J Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. TEXELSE COURANT Advertenties zoals deze momenteel verschijnen in Duitse en Belgische kranten. De toeristische vooruitzichten voor de herfstvakantie zijn gunstig. De belangstelling is belangrijk groter dan vorig jaar, zo blijkt, uit de aantallen aanvragen en boekingen die de VVV de laatste dagen heeft verwerkt. Maar ook de toeristendrukte in de komende september- weken belooft groter te worden dan in dezelfde periode vorig jaar. Op dit moment is al sprake van een uitstekende bezetting van hotels, vooral in De Koog en omgeving. Al eens eerder is gebleken dat het in het naseizoen veel beter lukt om mensen naar Texel te krijgen dan in het voorseizoen. Dat we op dit ogenblik met een achterstand zitten in vergelijking met vorig jaar is dan ook vooral te wijten aan het tegenvallende voorseizoen en voorzomer. Nadien is herstel ingetreden en als het met het naseizoen afloopt zoals het zich nu laat aanzien, zullen de eindcijfers dit jaar nog zo gek niet zijn. Momenteel verschijnen in landelijke reau voor Toerisme terwijl het leeuwe en regionale dagbladen advertenties om het publiek ertoe te brengen de herfst vakantie op Texel door te brengen. Vooral als gevolg van deze campagne hebben de informatrices van de VW tussen 1 augustus en 1 september ruim 5.000 schriftelijke en vooral telefonische reacties moeten verwerken. De post bezorgt dagelijks massa's coupons die onderdeel zijn van de advertenties en waarvan de belangstellenden gebruik kunnen maken als zij informatiemate riaal willen aanvragen. De campagne krijgt aanmerkelijke financiële steun van het Nationaal Bu- deel van de resterende kosten wordt gedekt door geld dat afkomstig is van de provisie die de boekingen opleveren. Directeur J. W. Dekker legt op dat laatste de nadruk omdat vaak wordt gedacht dat veel contributiegeld van de 'gewone' VW leden wordt gebruikt voor de campagne waarvan alleen de bij de arrangementen betrokken hoteliers en bungalowexploitanten baat hebben. ,,Bij de arrangementen werken we volgens het profijtbeginsel. De kosten worden gedragen door de mensen die er beter van worden". Naast de campagne die met steun van Ter gelegenheid van de 'Week van het Paard' en het vijftigjarig bestaan van de landelijke rijvereniging De Wadden- ruiters en ponuclub De Kloppertjes organiseert de Vereniging voor Vrienden van het Paard het komend weekend twee evenementen. Zaterdagavond komt men in hotel De Lindeboom-Texel bijeen voor een feest avond en zondagmiddag wordt een rondrit over het eiland gehouden. Ook voor de maand oktober heeft men enkele activiteiten op het program ma staan. Op zaterdag 6 en zondag 7 oktober brengen de Paardenvrienden een bezoek aan de Hengstenparade te van 29 augustus t/m 4 september 1979 Geboren: Pieter-Paul, zv. Peter J. Hopman en Cathrina A. Graaf; Anne Maria Theodora, dv. Simon A. Ran en Cornelia C. Hin. Overleden: Cornelis Lexmond, oud 55 jaar, wonende te Den Burg; Pieter Ipenburg, oud 32 jaar, wonende te De Koog; Agatha E. M. Veeger, wv. Witte, oud 68 jaar, wonende te Den Burg. Warendorff en het Nationaal Rijtuig museum te Leek. Hieraan zullen ver moedelijk nog enkele andere bezoeken gekoppeld worden maar met de organi satie daarvan is men nog doende. Voor zondag 14 oktober staat een 'Kleine Marathon' voor 2- en 4-wielige rijtuigen op het programma. Bij slecht weer (bijvoorbeeld regen) wordt deze echtereen week uitgesteld. Deelnemers kunnen zich hiervoor opgeven tot uiter lijk maandag 8 oktober. De feestavond in hotel De Linde boom-Texel, die zaterdag om 20.15 uur begint, is gratis toegankelijk. Het evene ment wordt opgeluisterd door het 'Be nelux Quintet' met zang van Astrid Norma. Voor de rondrit komen de deelnemers zondagmiddag om 13.00 uur bijeen op het parkeerterrein aan de Keesomlaan (bij Garage Kaczor). De rit wordt op de Nikadel te De Koog besloten. Voor nadere inlichtingen en eventueel deelname aan een van de genoemde evenementen kan men zich wenden tot mevrouw A. Bakker-Witte, Diek 30, Den Hoorn, telefoon (02226) 464. het NBT wordt gevoerd, plaatst de VW Texel ook nog eigen advertenties waar bij zowel binnen- als buitenlandse kran ten worden gebruikt. In vijf Duitse kranten werd voor ongeveer 710.000,— aan advertenties geplaatst en in drie Belgische kranten voor 75.000, Be werking van het Belgische publiek blijkt de moeite waard te zijn: er komen steeds meer Belgen naar Texel, waar schijnlijk ook als gevolg van artikelen die in de Belgische pers over Texel zijn verschenen terwijl het effect van de Salon des Vacances (een tentoonstel ling in Brussel) evenmin moet worden onderschat. Veel keus Wat nog niet algemeen bekend schijnt te zijn (ook niet bij het 'thuisfront' op Texel) is dat de VW alle denkbare soorten vakanties verkoopt en wel ge durende het hele jaar. Exploitanten die dat willen, kunnen hun akkommodatie dus door de VW laten verhuren, ongeacht of het gaat om hotelkamers, bungalows of tenten. De exploitanten zijn niet verplicht dat gedurende het hele jaar te laten doen. Het komt vaak voor dat zij hun huisjes voor de zomermaan den 'op eigen kracht' verhuren en het voor de rest van het jaar overlaten aan de reserveringsdienst van de VW. Dat mag best, als de VW dat tevoren maar weet. Goede bezetting Voor de herfstvakantie zijn bijna alle bungalows en appartementen die in het VW reserveringssysteem meedraaien, verhuurd. Ook in de hotelsector zijn meer boekingen binnen dan vorig jaar, hoewel daar nog ruimte is aan te bieden. In augustus werden voor bungalows en appartementen ruim 8000 naseizoen- en herfstboekingen verwerkt. Zelfs voor de kerstvakantie is al heel wat akkommo datie besproken. Het 'gat' tussen deze twee drukte- piekjes is wat groter dan nodig is omdat vrijwel alle hotels op Texel per 1 november hun deuren sluiten. Als dat een paar dagen later zou gebeuren, zou Texel nog hebben kunnen profiteren van het toerisme dat ontstaat door Allerheiligen. Dat feest (in zowel België als Duitsland een vrije dag) valt op donderdag en velen maken daar een kleine vakantie van door de vrijdag als snipperdag op te nemen. Bovendien lopen de herfstvakanties van meerdere Duitse deelstaten tot in november door. Op Texel en de andere Waddeneilan den mag de toeristische groei dan tot staan zijn gekomen of zelfs wat zijn teruggelopen, in vergelijking met andere binnenlandse vakantiebestemmingen gaat het hier nog uitstekend. De eilan den zijn blijkbaar bijzonder aantrekkelijk, zodat het wel haast vast staat dat naar verhouding niet eens zo héél veel extra's hoeft te worden geboden om de groei er weer in te krijgen. Dat er aantrekkelijke 'slechtweervoorzieningen' (een onge lukkig woord maar wie weet wat be ters?) moeten komen, is buiten kijf, maar daar kan de VW niet zoveel aan doen. Wat nog wél kan, is het de mensen makkelijk maken bij het boeken van hun vakantie. Makkelijk maken De laatste tijd wordt vaak de klacht vernomen dat het tegenwoordig makke lijker is om een vakantie in Indonesië te regelen dan een weekendje op de Veluwe. Dekker: ,,We zullen er alles aan doen om dit bezwaar, althans als het om Texel gaat, te ontkrachten. We zijn bezig belangrijke wijzigingen aan te brengen in de aard en samenstelling van ons informatiemateriaal. Er komt straks één brochure waarin alle soorten van vakanties die wij kunnen regelen, wor den beschreven. Complete kleurrijke, maar bondige informatie. De klant kan direct kiezen en hoeft dan alleen nog maar opdracht te geven. De rest gaat vanzelf. We zijn al met de voorbereidin gen begonnen. Nieuwe exploitanten die willen deelnemen kunnen zich nog melden. Aanpassing van het wervings materiaal is trouwens een voorwaarde om straks te kunnen profiteren van de financiële steun die het Rijk wil geven ter bevordering van het binnenlandse toerisme". In oktober, na afloop van de herfst vakantie, zal in het raadhuis een bijzon dere tentoonstelling worden gehouden onder het motto ,,Blok van de Velden en Texel 40 jaar". Het is de bedoeling er een overzichtsexpositie van te maken die een indruk geeft van het werk dat Ad Blok van de Velden in de loop der jaren op Texel heeft gemaakt. Aanleiding is het feit dat Texels meest vermaarde schilder het eiland onlangs voorgoed heeft verlaten. Hij heeft zijn huis in De Koog verkocht en is een nieuw leven begonnen in het Italiaanse Laveno-Mon- dello aan het Lago Maggiore. Ad Blok van de Velden, oorspronke lijk afkomstig uit Dordrecht, heeft meer dan veertig jaar op Texel gewerkt en in die tijd omsteeks 1.500 schilderijen, pentekeningen en aquarellen gemaakt, voor het overgrote deel Texelse land schappen. In heel wat huiskamers en openbare gebouwen op Texel hangen de Muyen, Slufters, Hogebergen en andere land schappen. Het oudere werk van Blok van de Velden heeft naast kunstzinnige ook cultuur-historische betekenis. Het Adriaan Dirk Blok v.d. Volden Afschoidstontoonstolling landschap zoals het was voor de ruil verkaveling en andere onvermijdelijke ingrepen in het Texelse buitengebied, is er door vereeuwigd. De overzichtstentoonstelling, die on geveer twee weken zal duren, is een initiatief van de heer J. K. P. Zwan, zelf een groot liefhebber van het werk van „Blok". Om de expositie te laten slagen is de hulp van het publiek onontbeerlijk. Bij deze wordt een beroep gedaan op ieder die werk van Blok van de Velden in bezit heeft, om dit voor deze gelegenheid uit te lenen. Wie daartoe bereid is wordt verzocht te bellen met het bureau Culturele Zaken van het raadhuis: (02220)3041. De schilderijen worden te zijner tijd gehaald en (in onberispelijke staat) weer terugbezorgd. Blok van de Velden zal zelf een selectie maken om te komen tot een zo gevarieerd mogelijke expositie, die bovendien een indruk geeft van de verandering in stijl die zich in de loop der jaren heeft voltrokken. Het spreekt vanzelf dat het tentoongestelde werk niet te koop is. In zuivelfabriek De Eendracht wordt sinds maandag een hogedrukspuit ver mist. Het vrij zware, verrijdbare appa raat (merk 'Danclean') werd vrijdag 31 augustus voor het laatst gebruikt. De dader kan gebruik hebben gemaakt van de deur naar de binnenplaats die het afgelopen weekend niet op slot is geweest. De waarde van de hogedruk spuit is 72.625, In de nacht van dinsdag op woensdag hield de politie op de Ruigedijk bij De Koog een 29-jarige automobilist uit De Cocksdorp aan. Hij verkeerde duidelijk onder invloed van alcohol en had bij het rijden de hele wegbreedte nodig. Na hét afnemen van blaas- en bloedproef werd de man naar huis gebracht. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll miiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 7 sept. 10.32 en 22.38 Zaterdag 8 sept. 11.16 en 23.21 Zondag 9 sept. 11.55 en 24.00 Maandag 10 sept. en 12.29 Dinsdag 11 sept. 0.34 en 13.02 Woensdag 12 sept. 1.04 en 13.31 Donderdag 13 sept. 1.34 en 14.06 Vrijdag 14 sept. 2.14 en 14.55 Zaterdag 15 sept. 3.09 em 16.07 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Op woensdagavond 10 oktober zal de NOS televisie de door Dick van Reeu- wijk vervaardigde documentaire over de 'Opstand der Georgiërs' op Texel uitzen den. Het programma heeft een lengte van twee uur en begint om 19.30 uur (Ned. 1). Aan de voorbereiding en de samenstelling van deze documentaire is bijna drie jaar gewerkt. Naast talrijke op Texel gemaakte opnames met Neder landse getuigen van de Russenoorlog bevat de documentaire ondermeer inter views met Georgische overlevenden Z.W.W/WZ.V.V.W.VAWA\-.V Op de Oosterenderweg bij De Waal deed zich dinsdagmiddag een ongeluk voor waarbij de 23-jarige Hans J. Bar- horst uit Gerritsland vrij ernstig werd gewond. Met een Daf 55 kwam hij uit de richting Oosterend en verfoor in de bocht even voorbij Spang de macht over het stuur. Slippend schoot hij de linkerberm in, ging enkele keren over de kop en belandde in de sloot. De in de ondersteboven liggende wagen zittende bewusteloze bestuurder verkeerde in een bijzonder benarde positie. Hij was met hoofd en arm bekneld geraakt tussen de half openstaande portierdeur en dak van de wagen. Omstanders wisten de auto wat op te tillen en het slachtoffer, dat uit mond en hals bloed de, te bevrijden. Hij heeft waarschijnlijk een beschadiging aan de longen opge lopen. Met spoed werd hij naar het ziekenhuis Parkzicht overgebracht. Op de foto de vernielde auto, han gend aan de takelwagen. De zon komt 9 september op om 6.03 uur en gaat onder om 19.11 uur; 12 september op om 6.08 uur en onder om 19.04 uur. Maan: 13 sept. L.K., 21 sept. N.M

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1