Cjroen 2rwartsjexeh in het hartL, Oprichtingsbijeenkomst Texelse vereniging gehandicaptenouders" Gehandicapten hadden geslaagd Texel-weekend Waddenruiters vierden gouden jubileum VVV wil op de hoogte zlln van vrije akkommodatle N. d. welde (39) nieuwe directeur beroepsonderwijs AANTAL VERBLIJFPLAATSEN DAALDE IN 1977 Jongens namen gevaarlijke fosforgranaat mee Herfst-winter- nummer „Texeltoerist" Kleine zilverreiger in de Slufter Brandje snel geblust 92a JAARGANG NR. 9410 TEXELSE Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telgfoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Den Burg, telefoon (02220) 3543. Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld Er De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. DINSDAG 11 SEPTEMBER 1979 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Bij hat strand van Den Hoorn von den enkele jongens donderdag een projectiel met een lengte van 55 en een dikte van 10 cm. Ze waren zo onverstandig het ding mee te nemen naar „Het beloofde land" aan de Witteweg. De op de hoogte gestelde politie verwittigde de Explosieven Opniimings Dienst, die de volgende dag de mijnopniimingsdienst van de marine naar Texel stuurde. Toen dat het ging om een in slechte verkerende fosforgranaat, die bij hot meenemen makkelijk iets van zijn levensgevaarlijke inhoud (spon taan ontbrandende fosfor) had kun nen kwijtraken. De granaat werd op het strand bij paal 8 opgeblazen, gelijk met een eerder gevonden vuurpijl. Naar aanlei ding van dit voorval wordt er door de Explosieven Opruimings Dienst nog maals op gewezen, dat men gevonden explosieven (elk onbekend metalen voorwerp moet als verdacht worden beschouwd) altijd moet laten liggen. Het markeren van de plaats met een stok of iets dergelijks en het waarschu wen van de politie is de enige verstan dige handelwijze. Het goede voorbeeld gaf het zoontje van de familie Van Duijn uit Den Hoorn die een dertig centimeter lange en 6 cm dikke granaat vond en deze onaange roerd liet. Hij ging later met de politie mee om de plaats aan te wijzen. In verband met de grote toeristische belangstelling voor de herfstvakantie wil de VW Texel zo nauwkeurig mogelijk op de hoogte zijn van de nog vrije akkommodatie in deze periode. Het gaat in het bijzonder om hotels, bungalows, appartementen en caravans. De akkom modatie moet wel verwarmbaar zijn. 99 In gebouw De Schakel zal op donder dag 13 september de officiële oprich tingsvergadering worden gehouden van de vereniging van ouders van gehandi capten op Texel. Naast het definitief bepalen van een naam voor de vereniging zullen op deze bijeenkomst de inmiddels samengestel de statuten, het huishoudelijk reglement en de mogelijke activiteiten voor het winterseizoen worden besproken. Er zal tevens een bestuur worden gekozen. De aanzet tot de oprichting van deze zelfstandige vereniging werd gegeven door een aantal betrokken ouders dat dit voorjaar een zeer goed bezochte oriën tatie-avond belegde. Er waren ruim vijftig aanwezigen. Uit deze bijeenkomst kwam duidelijk naar voren dat de problematiek rond het zich aansluiten bij vergelijkbare 'overkantse' verenigin gen belangrijkste motief voor een eigen vereniging vormt. Het lidmaatschap van een landelijke organisatie behoeft echter niet te verval len omdat de Texelse vereniging hoofd zakelijk het onderlinge contact op het eiland en de uitwisseling van de ervarin gen ter plaatse zal nastreven. De bestaande landelijke organisaties op dit gebied zijn de Vereniging Ouders Geestelijk Gehandicapten (VOGG), 'Phi ladelphia' voor ouders met een geeste lijk gehandicapt kind en BOSK voor ouders met gehandicapten door open rug, dwerggroei, spraakstoornissen, spastische en rolstoelkinderen. Deze ouderverenigingen geven hun leden regelmatig eigentijdse informatie en richtlijnen over hun specifieke proble men. Op de oriëntatiebijeenkomst heeft men te kennen gegeven dat de nieuwe vereniging een algemeen en onafhanke lijk karakter zal moeten krijgen. Voorts wil men op het eiland één centraal punt instellen waar mensen (eventueel tele fonisch) inlichtingen kunnen krijgen voor hun problemen. De contributie zou afzonderlijk betaald moeten worden. Er zou een oppascentrale en tevens een speciale home-training worden inge steld. De herfst-wintereditie van het blad Texeltoerist verschijnt bij de aanvang van de herfstvakan ties en is geldig tot het vroege voorjaar (paasvakantie). Bijdra gen voor dit nummer kunnen nog tot 20 september a.s. wor den verwerkt. Op verhuurders van fietsen, bolderwagens e.d. en op anderen die er belang bij hebben dat hun gegevens (ope ningstijden, prijzen e.d.) correct worden vermeld, doen wij het beroep ons van eventuele wijzi gingen op de hoogte te stellen. Ook van geplande evenementen in deze periode nemen wij gaar ne kennis, eveneens van op- en aanmerkingen die kunnen bijdra gen tot verdere uitbreiding en verbetering van de inhoud. Men wende zich tot de redactie van de Texelse Courant, telefoon (02220) 2741. Samenstellers Texeltoerist Vooral dank zij de belangeloze medewerking van velen, is het afgelopen weekend voor 56 dubbelgehandicapte kinderen van de Groningse mytylschool „Johan Willem Friso" een groot succes geworden. Ondanks hun ernstige handicap hebben de kinderen zich kostelijk vermaakt en werden zij in de jeugdher berg „Panorama" op uitstekende wijze opgevangen. Het ging deze keer om kinderen tus sen 6 en 16 jaar, merendeels lijders aan spierdystrofie, spina bifida (open rug) en spastische kinderen. De trip naar Texel was georganiseerd door de Nationale federatieve vereniging tot ontspanning en recreatie van het licha melijk gehandicapte kind. De keus viel op Texel omdat secretaresse mevrouw M. Pronk-Kalk van deze vereniging het eiland kende en van mening was dat het goede mogelijkheden biedt voor recreatie van dergelijke hulpbehoeven de kinderen. Ook „Panorama", dat officieel met aan de eisen voor rolstoel- gebrukers voldoet, bleek in de praktijk een heel bruikbaar gebouw te zijn. Met name is men enthousiast over de hulp die door de leiding van de jeugdherberg is geboden. Vrijdagavond trad de „Boerenkapel" Leerlingen ven de mytylschool bij de start van de speurtocht in de omgeving van Pano rama onder leiding van Jan Wieten op als mede de groep „Oude Dansen". De zaterdag werd begonnen met een bonte kermis (met allerlei spelletjes in competitieverband) op de binnenplaats van „Panorama". Zaterdagavond trad een orkest op uit Akkrum en zondagochtend was het poppentheater „Rattatoellie" uit Gro ningen actief. De kinderen waren met twee bussen naar Texel vervoerd. Dat was de enige (forse!) kostenpost, want verder werkte iederêen belangeloos mee aan het welslagen van dit weekend. Mevrouw Pronk: „Het is een ideaal eiland voor gehandicapten, vooral door de rust en de vele stille weggetjes zonder sloten. We hopen dat we nog eens terug kun nen komen". De Texelse paardensportfiefheb- bers hebben het 50-jarig bestaan van de landelijke rijvereniging De Wad denruiters niet ongemerkt voorbij laten gaan. Zaterdagavond was er een geslaagde feestavond in hotel De Lindeboom-Texel en zondagmiddag werd een rijtoer gehouden van Wad denruiters, Kloppertjes en andere miters alsmede allerlei soorten van aangespannen combinaties. Met elkaar liepen wel zo'n 70 paarden mee. Gestart werd op het parkeerterrein van Kaczor aan de Keesomlaan in Den Burg, waarna Keesomlaan, Beatrixlaan, Hollewal, Gasthuisstraat, Beatrixlaan en Kogerstraat werden gevolgd. Van hier ging het via Kogerweg, Rozendijk, Ploegelanderweg, Randweg, Ruyslaan en de Brink naar de finish op de Nika- del in De Koog. De rit voltrok zich onder de best denkbare weersomstam- digheden en had veel bekijks. Het eve nement moest ook worden gezien in het kader van de juist begonnen Nationale Paardensportweek. In verband daarmee had ook het Rui- tercentrum Bornrif in .De Koog een hippische hoogtijdag georganiseerd. Het centrum hield open huis en vanaf De 39-jarige heer N. v.d. Weide uit Assendelft is per 1 ok tober benoemd tot directeur van de lagere technische school te Den Burg. Hij is opvolger van de heer E. G. Bouwman, die met ingang van dezelfde datum met pensioen is gegaan. Op zijn ver zoek heeft het afscheid een be sloten karakter gehad. Het nieuwe schoolhoofd was in Zaan dam leraar aan de MTS; daarvoor werkte hij in dezelfde plaats aan de LTS. Hij is geboren in het Limburgse Bruns- sum maar trok al op jeugdige leeftijd met zijn ouders naar de Zaanstreek. Van de Weide solliciteerde naar de vacature op Texel omdat hij zich voelt aangetrokken tot een kleine school en de goede onderlinge kontakten die daaruit kunnen voortvloeien. Ook het leven en werken op een eiland als Texel trekt hem erg aan. Hij kent het eiland van meerdere bezoeken. Als enthou siast brandingzeiler maakte hij twee keer het catamaranrondje rond Texel mee. Ook aan volleybal en tennis hoopt hij op Texel veel te kunnen doen. De heer v.d. Weide is gehuwd en vader van drie kinderen: twee meisjes van resp. 16 en 15 jaar en een jongen van 5. 's middags verzorgden ruiters van het centrum een programma. Kinderen van 8 - 12 jaar hielden met paarden spelle tjes zoals zaklopen en tonnenrace. Verder was er een 'stoelendans' een openbare beginnersles, een les voor gevorderden, parade en een proefles voor geïnteresseerde belangstellenden. Een van de hoogtepunten was een 'pas de deux' die vooral door de kenners op prijs werd gesteld omdat het een goede demonstratie is van wat met paarden kan worden gedaan. Voor deskundig en interessant commentaar via de luid spreker zorgde de heer J. Weel. 's Avonds werd een film over rodeo ge draaid. Dat hield verband met plannen Het echtpaar Fischer uit De Koog zag zondagmiddag in het noordelijke deel van de Slufter een kleine zilver reiger, een hier zeldzame vogel die eerder nog maar vier keer is waarge nomen. De kleine zilverreiger is belang rijk kleiner dan de bekende blauwe reiger en hagelwit van kleur. Dezelfde vogel is de laatste tijd al vaker door anderen gezien. Het staat niet vast of het een wild exemplaar is. Het dier kan ook afkomstig zijn uit een vogelpark. De zilverreiger was zondag bedrijvig aan het vissen in de plas ter hoogte van de Oorsprongweg. Bij het opvliegen werden de voor deze soort kenmerken de gele tenen zichtbaar. om volgend jaar een rodeo als toeris tisch evenement op Texel te organise ren. Dat zou dan moeten gebeuren door Menno te Pas uit Apeldoorn die vaker dergelijke shows verzorgt. Er komen onder meer 25 paarden en vijf stieren aan te pas. Informatie over hoe een goede rodeo wordt gehouden is belangrijk want de wenselijkheid van zo'n evenement is in de paardensport wereld zeer omstreden. Volgens Menno te Pas hebben de dierenbescherming en de Federatie van Rijscholen in Nederland (FNRS) geen bezwaar, zodat men goede hoop heeft dat het gemeen tebestuur te zijner tijd de gewenste ver gunning zal verstrekken. De belangstelling van het publiek voor de paardensportdag van „Bornrif" was niet zo groot omdat veel mensen in verband met het fraaie weer de voor keur gaven aan het strand terwijl ook de gezamenlijke rit van de Texelse paardensportdag, die ongeveer op het zelfde moment werd gehouden, een concurrerend effect had. Personeel van een loodgietersbedrijf uit Den Burg was zaterdagochtend bezig mastiek aan te brengen op het dak van de kleuterschool in Oude- schild. Daarbij ontstond brand, maar met eigen kracht slaagde men er in (met behulp van brandblussers) de vlammen te doven voordat de brand weer arriveerde. De schade is niet noemenswaard. Het aantal toeristische verbijfsplaatsen („bedden") op Texel bedroeg eind 1977 36.745. In 1976 was de opnamecapaciteit nog 37.413, zo blijkt uit een overzicht dat dezer dagen door de gemeente werd uitgebracht. De vermindering van het aantal overnachtings plaatsen zou vooral het gevolg zijn van „uitdunning" op enkele campings. Tot 1976 werd het aantal overnachtingsplaatsen op Texel elk jaar 400 500 groter. Volgens hetzelfde overzicht werden in 1977 minder overnachtingen geboekt dan in 1976. nl. 2,2 miljoen tegen 2,4 miljoen. In het jaar 1978 moet de terug val nog aanmerkelijk groter zijn geweest maar die cijfers zijn nog niet beschik baar. Over het reëel op Texel aanwezige aantal overnachtingsplaatsen bestaat verschil van mening. Een organisatie als de Werkgroep Landschapszorg meent dat dit aantal de 40.000 al ruimschoots is gepasseerd. De door de gemeente gevonden aan tallen overnachtingen zijn mede geba seerd op de opgaven die de exploitanten moeten doen voor het heffen van toeris tenbelasting. Sinds de inspectie van de Rijksbelastingen deze opgaven ook ter inzage kan krijgen, is de animo om een zojuist mogelijke opgave te doen vooral onder de kleine particuliere logiesver- strekkers aanmerkelijk verminderd, waardoor het aantal-overnachtingen in werkelijkheid hoger kan zijn. Omdat dit ook gevolgen heeft voor de inkomsten aan toeristenbelasting en omdat de controle nooit helemaal wa terdicht kan zijn, leeft in gemeentelijke kringen het plan om over te gaan tot het heffen van toeristenbelasting op basis van de capaciteit van de akkommodatie in plaats van het werkelijke aantal over nachtingen. Het is echter niet te verwachten dat dit nieuwe systeem al voor het seizoen 1980 zal worden ingevoerd.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1