SP^RT ACEND4 Dit najaar zes gespreksavonden voor aanstaande ouders Landelijke titel voor Texe/s hangoorkonijn C. BONNE 25 JAAR BIJ RAB Bibliotheek De Cocksdorp FAMILIEBERICHTEN Paard veroorzaakt aanrijding Snelheidscontrole Geen overval 'Flierefluiters' naar streekdag NW-vrouwen Zangvereniging hervat de repetities Texe/stroom "korte tijd uit de vaart Zwemmer in moeilijkheden Kotex hield jongdierendag Voetbaluitslagen Voetbalprogramma Matige opkomst bij schaakclub Nieuwe competitie voor basketballers Anne de Vries winnaar puzzelrit PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 11 SEPTEMBER 1979 Voor de tweede keer zal op ini tiatief van de Texelse wijkver pleegsters een serie gespreks avonden voor aanstaande ouders worden gehouden en wel in het komende najaar. Doel ervan is om door informatieuitwisseling en samenspraak over zwanger schap, geboorte en baby de toe komstige ouders vertrouwd te maken met de veranderingen in hun leven. De gespreksavonden worden geleid door de wijkverpleegsters Jet van Kar- sen, Ria de Jager, de arts mevrouw Hoekstra, een tandarts, de fysiothera peute mevrouw Krijnen. de diëtiste Nel Palstra en leidsterdocente W. Hakvoort van het Kraamcentrum. Het afgelopen voorjaar werd een dergelijke gespreks- avonden-cyclus voor de eerste keer met veel succes gehouden. De organisatoren hopen dat niet alleen aanstaande moeders naar de avonden zullen komen, maar ook de aanstaande vaders. Want het is belang rijk dat ook deze bij de problematiek worden betrokken. Het krijgen van kinderen wordt al lang niet meer als een aangelegenheid beschouwd die alleen de vrouw aangaat. Programma Op zes achtereenvolgende avonden (vrijwel allemaal op maandag) worden de volgende onderwerpen behandeld. Dinsdag 2 oktober, aanvang 19.30 uur: De voeding. Maandag 8 oktober, aanvang 20.00 Zondagmiddag kwam B. G. Reich- ardt uit De Cocksdorp met zijn Ford op de Nieuwlanderweg in aanrijding met een paard. Op het paard zat mevrouw N. H. Bonne-Bruin (28) uit De Cocksdorp. Ze werd aan een voet gewond. Hot paard liep wonden op die door de veearts konden worden gehecht. De auto van de heer Reichardt was als gevolg van de botsing onherstelbaar beschadigd. De in de wagen zittende 16-jarige A. van Rossum uit De Cocks dorp kreeg snijwonden. Oorzaak van de botsing was het plotseling uitwijken van het paard, zodat het door de auto mobilist niet meer kon worden ontweken, Vrijdagavond werd in hotel De Lin- deboom-Texel op feestelijke wijze het feit herdacht dat de heer C. Bonne uit Den Burg 25 jaar in dienst was bij de brandstoffen- en bouwmaterialen- handel J. C. Rab B.V. te Oudeschild. In aanwezigheid van de overige medewerkers en hun dames prees directeur Ben Rab de werklust en eer lijkheid die de jubilaris aan de dag heeft gelegd sinds hij als jongste bediende werd aangenomen. Rab onderstreepte dat het succes van een onderneming in grote mate afhankelijk is van de inzet, betrokkenheid en trouw van de mede werkers. In dat opzicht heeft Rab weinig klagen. Met name de trouw van het personeel is opmerkelijk. De afge lopen 6 jaar beleefden al zeven mede werkers het 25-jarig dienstjubileum. In het bedrijf wordt veel gedaan om de onderlinge betrekkingen goed te hou den. Al 20 jaar lang gaat het gezamen lijke personeel ieder jaar op reis. Volgende week wordt een driedaagse Rijnreis gemaakt; vorig jaar werd Parijs bezocht. Ook van de jaarlijkse perso- neelsavonden gaat een bindend ele ment uit. De heer Bonne heeft een belangrijke rol op de administratie gespeeld. Tegenwoordig houdt hij zich in het bij zonder bezig met inkoopbeleid en offer tes van bouwmaterialen. Aannemers en andere klanten van Rab hebben dan ook meestal rechtstreeks met Bonne te maken. Zijn ijzeren geheugen (hij kan vele prijzen zó noemen) komt hem daarbij goed van pas. De heer Rab overhandigde aan Bonne de legpenning van de Vereniging van handelaren in bouwmaterialen in Nederland (HIBIN) met de bijbehorende oorkonde en als geschenk van het bedrijf een gouden horloge met inscriptie. Dat laatste is traditie bij een dergelijke gelegenheid, maar als gevolg van de sterk gestegen goudprijs is dit aardigheidje heel wat kostbaarder geworden dan enkele jaren geleden Op de receptie was ook een afvaar diging van de Texelse aannemers aan wezig; de heer H. Bruin overhandigde een geschenkbon. Hetzelfde deed de heer Henk Schrama namens het perso neel van Rab. uur: De leefwijze van de aanstaande moeder, dagindeling, kleding, sport, va kantie en zwangerschapverschijnselen. Maandag 15 oktober, aanvang 20.00. uur: Het gebit van de aanstaande moederen de baby. Maandag 22 oktober, aanvang 19.30 uur: Doel van de kraamzorg en de verwachtingen van de ouders van de kraamverzorgster. Uitzet en daginde ling. Maandag 29 oktober, aanvang 20.00 uur: Film ,,De bevalling" gevolgd door forumsgewijze beantwoording van vra gen. Maandag 5 november, aanvang 20.00 uur: Bespreking van de opzet van het consultatiebureau, de gehoortest, de in entingen etc. Indien gewenst kan door de vrouwen die tot de groep horen, een cursus zwangerschapsgymnastiek wor den gevolgd onder leiding van mevrouw Krijnen. Aanmelding De eerste gesprekavond wordt dus gehouden op maandag 15 oktober in het Groene Kruis-gebouw in Den Burg. De kosten per ouderpaar bedragen f25, Uiterlijk vrijdag 28 september kan men zich aanmelden bij het Groene Kruis- gebouw, waar desgewenst ook nadere informatie wordt gegeven: telefoon (02220) 3241 tussen 17.00 en 18.00 uur. Op twee plaatsen hield de politie vrij dag snelheidscontrole. Op een gedeelte van de Pontweg waar niet harder dan 80 km mag worden gereden werden twee overtreders aangehouden die resp. 112 en 96 km reden. In de Dorpsstraat van De Koog werden 's morgens twee en 's middags zes over treders aangehouden. De hoogste daar geregistreerde snelheid was 84 km. Gistermiddag werd alle beschikbare mankracht van de Texelse rijkspolitie naar de Middenstandsbank in Den Burg gedirigeerd ,,in verband met een over val". Ter plaatse bleek echter niets aan de hand te zijn. Door nog onduidelijke oorzaak was het overvalalarm van het bankkantoor in werking gekomen. Dinsdag 23 oktober zal de Texelse revuegroep ..De Flierefluiters" onder leiding van mevrouw J. Craanen-Hemel- rljk optreden tijdens de streekdag van de NVV Vrouwenbond in Alkmaar. De revuegroep zal het gehele middagpro gramma (van 13.30-16.30 uur) verzor gen voor naar verwachting ca. 600 vrouwen. Er zal een selectie worden gebracht van liedjes en voordrachten uit de ver schillende revues, die in de loop der jaren voor het voetlicht zijn gebracht. Er wordt uiteraard rekening me gehouden dat het om een niet-Texels publiek gaat zodat de voorstelling geen al te plaatse lijk karakter zal krijgen. De thans acht personen tellende revuegroep is al vaker buiten Texel voor groot publiek opgetreden. Zo werd in mei een voorstelling gegeven tijdens de landdag van de NW vrouwen in Vier houten. De groep trad daar zelfs drie keer achter elkaar voor het voetlicht Totaal heeft de groep het afgelopen seizoen 17 optredens verzorgd. Er worden thans voorbereidingen ge troffen voor een nieuwe revue, die zijn première dit najaar of in de komende winter zal beleven. Van het oorspronke lijke plan om een musical te maken naar het bekende verhaal van de Strooppot, moest worden afgezien wegens tech nische en organisatorische moeilijk heden. Het maken en opbouwen van de décors was een van de knelpunten, want de revuegroep beschikt niet (meer) over hulpvaardige mannen die dat gratis voor hun rekening willen nemen. Dat is jammer, want er was voor de Stroop pot-revue al heel wat voorbereidend werk gedaan. Misschien kunnen de gemaakte liedjes toch nog worden ingepast in het nieuwe programma. De Gemengde Zangvereniging van De Cocksdorp hervat donderdag 13 sep tember de repetities. De vereniging komt dan van 20.00-22.00 uur bijeen in het gebouw naast de Hervormde kerk aan de Kikkertstraat. Nieuwe leden zijn welkom. De bibliotheek van De Cocksdorp draait weer volgens het winterrooster. Uitlening dus elke donderdag van 15.30 tot 16.30 uur en van 19.00 tot 19.45 uur. Bij de zaterdag in Ommen (Over ijssel) gehouden landelijke dag die de „Speciaalclub van hangoorkonij nen" is een inzending van mevrouw N. Rentenaar-Bommezij uit Ooster end bekroond met het kampioen schap bij de rammen. Het in april geboren dier werd daarmee als beste van 222 ingezonden dieren gekenmerkt. Mevrouw N. Rentenaar is een van de leden van ,,De Texelse Franse hang oorfokkers", een onafhankelijke groep die zich nu reeds voor het derde achter eenvolgende jaar aan de landelijke top heeft weten te nestelen. In Ommen werd tevens deelgenomen door de heren P. van der Molen (Den Burg) en A. Timmer (De Waal). Ook zij behaal den met hun fokproducten zeer behoorlijke resultaten. De beoordelingslijst voor de Texelse inzendingen zag er als volgt uit: mevrouw N. Rentenaar-Bommezij: ram wit oud één maal zeer goed, ram wit drie maal fraai, ram wit één maal goed en voedster wit één maal zeer goed. A. Timmer: ram wit één maal zeer goed en voedster wit één maal zeer goed. P. van der Molen: ram Madagascar bont één maal goed, ram wit één maal zeer goed, voedster wit één maal fraai en voedster wit één maal zeer goed. Het kampioensdier van mevrouw N. Rente naar uit Oosterend dat in Ommen het lande tijk kampioenschap behaalde. Donderdagavond en vrijdagochtend Donderdagavond a.s. vanaf 18.35 uur en vrijdagochtend tot 10.35 uur zal TESO geen halfuursdienst varen, waar door de vervoerscapaciteit gedurende die tijd dus is gehalveerd. Dat hangt samen met werkzaamheden die moeten worden verricht in de machinekamer van de 'Texelstroom'. Een van de drie generatoren die al maanden defect is, moet worden gede monteerd om elders te kunnen worden gerepareerd. Dit werk wordt uitgevoerd oor eigen mensen en specialisten van AEG. Zolang de reparatie duurt zal de Texelstroom' op twee generatoren va- ren, maar dat betekent geen verande- ring van de huidige situatie want de generator kon de hele zomer al niet worden gebruikt. Het schip kan daar door niet op topsnelheid (gebruikelijk bij pendelen en spoedeisend ziekenver- voer) varen. De 59-jarige Duitser Heinz Strater uit Münster kwam bij het baden in zee bij paal 17 in ernstige moeilijkheden, maar werd op tijd gered door drie andere badgasten. De man kon niet zwem men en werd door de stroom meege voerd toen hij te ver het water inging. Aan de Gasthuisstraat in Den Burg (schuur J. Buijs) is zaterdag de jaarlijk se jongdierendag gehouden van de Texelse kleindiersportvereniging Kotex. Er werden hierbij 89 dieren getoond. Dit inmiddels traditioneel geworden najaarsevenement van „Kotex" trok een behoorlijke belangstelling van het publiek. De kwaliteit van het getoonde was daar niet vreemd aan. Voor beide uit Friesland afkomstige keurmeesters die de inzendingen beoordeelden was het dan ook een behoorlijk karwei om een goede klassering samen te stellen. Er waren drie beoordelingsgroepen: hoenders, konijnen en watervogels. Bij de konijnen was het aantal inzen dingen 39 dieren. Daaronder bevonden zich de volgende rassen: Belgische haas, Hollander, Wener, Franse hang oor, Duitse hangoor, rex en angora. De hoendergroep telde 40 inzendin gen, waaronder de kraaikoppen, Hollandse hoenders, Twentse hoen ders, Nederlandse sabelpoot, Hollandse kuifhoen, baardkuifhoenders en de Japanse cabo. Er waren 5 watervogels met ondermeer een witoogeend en een mandarijneend. M. Verseput behaalde de eerste prijs bij de konijnen met een Franse hangoor. In deze afdeling werd J. de Vries (Den Burg) tweede met een Wener. Th. Witte Mzn behaalde bij de grote hoenders zowel de eerste als de tweede prijs met twee Hollandse hoen ders goudpel. Twee Nederlandse baardkuifhoenders van C. Daalder (Oost) behaalden bij de krielhoenders de eerste twee prijzen. Voor inzendin gen van C. Daalder waren ook beide eerste prijzen in de afdeling watervo gels waar zijn mandarijneenden als beste twee werden bevonden Zaterdag 8 september 1979: Afdeling Noordholland: Oosterend (Z)-Alkm. Boys 3—1 Alkm. Boys 3-Oosterend (Z) 2 5—2 SVAP '74 3-Oosterend (Z) 3 3-1 Junioren: Duinranders A2-Oosterend A1 0—12 De Koog B1-JVC B1 1-6 ZAP B1-Oosterend B1 9—1 Tex. Boys B1-SVAP '74 B1 5-0 Texel BI-Watervogels B2 8—4 Helder B4-Tex. Boys B2 9—4 Cocksdorp C1-Texel C1 0—2 Oosterend C1-Flevo C1 2—3 DWOW C1-Tex. Boys C1 11-0 HCSC C4-Texel C2 3-7 De Koog C1-Zeemacht C3 8—2 Texel C3-SVAP '74 C1 0-8 Meisjes: Tex. Boys-Zeemacht 2—0 Pupillen: Afdeling A: ZDH A1-De Koog A1 5-1 Texel A1-Oosterend Al 5—0 De Koog A2-Texel A2 0—11 Oosterend A2-Tex. Boys A2 2—2 Texel A3-Texel A4 1-1 Afdeling B: ZDH B1-De Koog B1 2-0 Tex. Boys B1-Texel B1 1 1 Oosterend B2-Texel B2 0—8 Tex. Boys B2-Texel B3 0—1 Zondag 9 september 1979: 4de klasse A KNVB: USVU-Texel 2-0 Afdeling Noordholland: Cocksdorp-Berkhout 1 —2 Oudesluis-De Koog 6—2 Oosterend-Graftdijk 0—2 Tex. Boys-Kwadijk 4—1 WGW 5-Tex. Boys 2 1-2 Texel 3-JVC 3 3-1 SRC 5-Oosterend 2 3—1 Geelzwart 5-Tex. Boys 3 2—3 De Koog 2-Watervogels 6 2—2 Texel 4-HRC 8 5-1 JVC 5-Texel 5 7-0 Junioren: VZV A1-Texel A1 2-0 Tex. Boys A1-JVCA1 1-5 Dames: Tex. Boys-HSV 5—2 Donderdag 13 september 1979: Bekerwedstrijden dames: Wiron-Texelse Boys De eerste clubavond van Schaakclub En Passant heeft dinsdagavond betrek kelijk weinig belangstelling getrokken. Als gevolg daarvan kon alleen de A-groep worden ingedeeld. In deze groep werd de eerste ronde van het nieuwe seizoen afgewerkt. De schaakclub is in samenwerking mat de Damclub Texel inmiddels ook met de jeugdactiviteiten begonnen. Be langstellenden daarvoor kunnen voor taan iedere dinsdagavond terecht in hotel De Zwaan waar tussen 19.00 en 20.00 uur een 'denksoos' voor dammers en schakers wordt gehouden. Speciaal voor jeugdige schakers wordt op donderdagmiddagen (15.30 uur) in de Rijksscholengemeenschap (1e etage) bijeenkomsten belegd. De afgelopen dinsdag gespeelde par tijen leverden ondermeer op dat zowel Vittali en Dros als Van Es en Den Haan nog steeds goed tegen elkaar opgewas sen zijn. Door tijdgebrek moesten Vittali en Den Haan uiteindelijk toch het onderspit delven. Door de aanwezige 'prominenten van de (voorlopige) B-groep Bakker en Terpstra werd ver beten slag geleverd. Beide spelers kre gen enkele winstkansen maar Terpstra trok tenslotte toch aan het langste eind. De overige uitslagen waren als volgt: A-groep: M. Vittali-J. Dros 0—1 G. van Es-K. J. den Haan 1—0 H. Elzinga-W. Hoekman 1—0 B-groep: A. Terpstra-A. C. Bakker 1—0 M. Witte-E. de Visser 1—0 E. de Visser-M. Witte 1—0 F. van Tatenhove-B. Witte 'A-'A C-groep: K. Kuip-J. van Heerwaarden 0—1 H. de Ridder-P. Eelman 1 —0 In de Strijbosschool te Midden-Eier- land wordt op woensdagmiddag 12 september de eerste editie van het schoolschaken gehouden. Bij de MST-basketbalvereniging De Mareis beginnen zowel de jongens- kadettenploeg als de jongens junioren- ploeg op 15 september aan hun compe titiewedstrijden. Wanneer de meisjes junioren van start gaan is nog niet bekend. Beide jongensploegen hebben een volledige competitie voor de boeg en in verband met het geringe aantal teams (zeven) spelen de meisjes anderhalve competitie. De daarin opgenomen ver enigingen zijn Hoppers, Intersurplus, Noordkop B, Polisport, ZAP, 't Zwin (Den Oever) en De Mareis. De jongens kadetten van De Mareis zijn in de volgende groep ingedeeld: Advendo (Wieringerwerf), Hoppers (Hoorn), Intersurplus (Enkhuizen), De Koggen (Midwoud), De Mareis (Texel), Noordkop (Den Helder), Polisport (Schagen), Stedebroec (Grootebroek), Sjoerd Muizelaarstars (Heerhugowaard) en WGW (Den Helder). En de jongens junioren: Advendo, Hoppers A, Intersurplus, Hoppers B, De Mareis, Noordkop, Sjoerd Muizelaar stars, Polisport, ZAP (Anna Paulowna), Zeemacht (Den Helder), Zodiac (Den Helder). Het merendeel van de wedstrijden wordt in Den Helder gespeeld. De Helderse teams komen ook naar Texel. In de Burgemeester De Koninghal wordt door De Mareis getraind op dinsdag-, donderdag- en vrijagavonden. De tijden zijn: Dinsdag: 21.00-21.45 u.: heren (sen.) 21.45-22.30 u.: dames (sen.) Donderdag: 17.30-18.30 u.: jongens kadetten Vrijdag: 17.30-18.45 u.: jongens junioren 18.45-20.00 u.: meisjes junioren Voor verdere inlichtingen kan men terecht bij Marcel Winand, Wilsterstraat 56, Den Burg. Zondagmiddag hield de M.A.B.-club „Texel" haar 3e puzzelrit voor het club-kampioenschap. Door de zomerse weersomstandigheden verschenen maar 16 equipes aan de start. De rit had een lengte van 60 km en was uitgezet door de heren Ben Gieze jr. en Piet Standaart. Van de rit hadden de uitzetters zeer veel werk gemaakt, daar om was het dubbel jammer dat er weinig deelnemers waren en er slechts 3 de finish haalden. Ritwinnaar was dus Anne de Vries met 24 straf punten. Dirk Westerlaken werd tweede met 90 strafpunten. De volgende puzzelrit is zondag 7 oktober. Dinsdag 11 september De commissies voor Welzijn en Finan ciën houden een gezamenlijke open bare vergadering in het raadhuis over de plannen voor „De Lindeboom- Texel". Donderdag 13 september In „De Schakel" bij de Hervormde kerk in Den Burg wordt de opirichtingsver- gadering gehouden van de vereni ging van Ouders van gehandicapte kinderen; aanvang 20.00 uur. VASTE DATA Op woensdag- en donderdagochtend van 10.00-12.00 uur houdt Nico Nagte- gaal spreekuur voor ouderen in „De Hollebol", Burgwal 32. Op donderdag 6 september overleed onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder Maartje van der Vlies, weduwe van Wiebe van der Zee, oud 81 jaar. Dreumel: A. W. Riepma-van der Zee W. Riepma Nijmegen: D. L. Huurman-van der Zee A. Huurman Giessenburg: L. Vos-van der Zee J. L. Vos klein- en achterkleinkinderen Schiedam, 6 september 1979, Huize Frangois Haverschmidt. Correspondentie-adres: Molenstraat 17, 6621 BE Dreumel. De teraardebestelling heeft inmiddels plaats gehad op het Oudeschilder kerkhof. Tot onze droefheid is heden kalm van ons heengegaan onze lieve schoonzuster en tante Maartje v.d. Zee Geb. v.d. Vlies in de leeftijd van 81 jaar. Den Burg, Texel, 6 september 1979. J. N. v.d. Vlies-Koopman T. C. Vlas-v.d. Vlies C. Vlas Janine Christine De begrafenis op de algemene begraafplaats van Oudeschild heeft reeds plaatsgevonden. Wij zijn erg blij met de ge boorte van ons dochtertje en zusje José Bert, Anna en Mark Kemper Schagen, 5 september 1979 Vinkenhof 10. Gerrft-Jan Betsema en Tïny Boonman trouwen op vrijdag 28 september 1979 in het ge meentehuis te Den Burg, om 15.00 uur. De kerkelijke inzegening van ons huwelijk zal plaatsvinden om 15.45 uur in de N.H. kerk te Ooster end door ds. Van Zijll Langhout. U kunt ons feliciteren van 20.00 tot 21.30 uur in het dorpshuis „De Bijenkorf" te Oosterend Achtertune 7, Oosterend. Oostkaap 10, Oosterend. Wij gaan wonen: Oost 16, 1794 GP Oosterend. Voor de vele blijken van deelneming na het overlij den van onze lieve vader en opa, de heer J. DAALDER betuigen wij onze oprech te dank. In het bijzonder ds. Wisman en dokter Siebinga. Namens de familie: J. Daalder Wilhelminalaan 53.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2