Texels vee behaalde goede resultaten Werkgroep planning bejaardenoorden geïnstalleerd Schoonmoeder I WATERSCHAPSHEUVEL „De Kleine Texelaar" op zoek naar donateurs Keuzelllsten inleveren Pas op voor de bereklauw Visclub viste langs IJsdijk Radio gestolen Carburator van brommer gehaald Deze week PIT-kollekte het kantoor de gehele dag gesloten. - JSDAG 11 SEPTEMBER 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Hoewel de meeste Nederlanders het or de Engelsman Richard Adams ge dreven boek Waterschapsheuvel it dusver) niet hebben gelezen is de ïl niettemin welbekend. Hoofdoor- sk is de verfilming van het verhaal larin konijnen de hoofdrollen spelen, t is een geschiedenis waarin de tuur op een heel bijzondere wijze irdt belicht, namelijk vanuit het indpunt der dieren, die voor deze legenheid het intellect van mensen bben gekregen. Iets wat tot wrange uaties leidt. Waterschapsheuvel (in oorspronkelijke versie Watership iwn) is een tekenfilm die niet, zoals i/oorbeeld de Walt Disney-films, eciaal voor kinderen bedoeld is. De nkeuring zou er daarom beter aan bben gedaan de minimumleeftijd op ieder geval) 6 jaar te stellen in plaats i de nu gehanteerde 'alle leeftijden'. Het boek met het verhaal waarin alle de film verwerkte avonturen zijn dergebracht bezorgde schrijver :hard Adams ongeveer vijf jaar leden een verbluffende triomf. De or hem op papier gezette geschie- nis was daarvoor door maar liefst 17 geverijen geweigerd! Eenmaal in )k verschenen bleek (althans in het Engelse taalgebied) een wereldomvat tende belangstelling te bestaan. Water schapsheuvel is inmiddels in vele talen vertaald en heeft een geschatte oplage van 30 miljoen bereikt. En Hollywood zou Hollywood niet zijn als men daar geen brood (heel dik belegd) had gezien. Het bleek een immens karwei het boek met pen en inkt te verfilmen. De vervaardiging vergde dan ook bijna drie jaar. Martin Rosen regisseerde de verfilming van Waterschapsheuvel en deed dat (toch wel) met een knipoog Ook in tuintjes op Texel komt men seds meer de Bereklauw tegen, een iee-of driejarige, zeer decoratieve int die tot een kolossaal formaat oger dan twee meter) kan uitgroeien in het laatste jaar van zijn bestaan ote, witte schermbloemen ontwikkelt, i aanraking van de bladen kan bij mmige mensen echter een nare en irdnekkige huiduitslag optreden, ver- irzaakt door het gif dat zich in de ireklauw bevindt. Het verband tussen plant en de uitslag wordt niet zo iuw vermoed, omdat het verschijnsel :h openbaart geruime tijd na het intact. Texelse artsen hebben al ver- hillende patiënten met 'bereklauw- tslag' behandeld. naar Walt Disney. Hij koos namelijk de klassieke beeldtrant van de 'meester' zonder modernistische trucages of artistieke goochelarijen. In korte trekken luidt het vastge legde verhaal als volgt: Tijdens een schemerige maannacht verlaat een klein groepje konijnen de geborgenheid en veiligheid van hun gebied omdat een van hen er grote gevaren voorzag zo begint een lange en gevaarlijke reis op zoek naar een konijnengebied waar zij in vrede kunnen leven. Als zij eenmaal een mogelijk goede plek hebben bereikt, gaan zij op zoek naar wijfjes om het voortbestaan en de Kinderboekenkrant ,,De Kleine Texe laar" is deze week gestart met het werven van donateurs. Doel daarvan is om de financiële armslag iets te verrui men. Door een donatie van minimaal f5,— per seizoen (10 nummers) krijgt men tevens een abonnement op dit voor de Texelse schooljeugd bestemde krant je. Belangstellenden kunnen deze dona tie (c.q. abonnementsgeld) overmaken op bankgiro ABN 587617152 t.n.v. De Kleine Texelaar, Den Burg. Bij de door 20.000 mensen be zochte jubileumtentoonstelling van het Koninklijk Nederlands Rundvee stamboek die vrijdag en zaterdag in Utrecht is gehouden hebben twee van Texel afkomstige koeien een 1a premie behaald, hetgeen voor de Texelse veefokkers een bijzonder goed resultaat betekent. Er werd aan dit evenement deelgeno men door 528 streng uitgeselecteerde zwartbonte koeien waarvan 12 van Texel afkomstige dieren. De aan Texelse inzendingen toegewezen la- premies waren voor Veronica 23, doch ter van Tonia's Adema 17, eig. Gebr. Schraag, 't Noorden en Kee 316, doch ter van Julia's Adema 40, eig. N. J. de Wit, Eierland. De ingezonden dieren waren afkom stig uit tien Nederlandse provincies en bij de zwartbonte koeien onderverdeeld in 33 rubrieken. (Fries vee ontbrak omdat deze provincie haar eigen ten toonstelling hudt). Van de 528 deelne mende zwartbonte koeien waren 110 dieren afkomstig uit de provincie Noordholland. Ze vormden de elite van de in totaal ruim 600 eerder dit jaar aangemelde dieren na afloop van een tweetal selectierondes. Onder de twaalf Texelse dieren bevonden zich 8 doch ters van de zeer bekende Texelse Kl- stier Tonia's Adema 17, drie afstamme lingen van de stier Julia's Ad 40 en één van Dageraad 72. De Texelse koeien werden in de rin gen gebracht door begeleiders die zich voor deze gelegenheid in groen zwarte -(Texelse) kleding hadden gestoken. Voor Texel was de uitslag van de keuringen verrassend goed. Van de twaalf deelnemende koeien behaalden 7 een eerste en 5 een tweede prijs. In zijn geheel werd het achttal dochters van Tonia's Adema met een ID prijs bekroond. Concreet zagen de resultaten van de Texelse inzendingen er als volgt uit: 1A Veronica 23, dochter Tonia's Adema 17, eigenaar Gebr. Schraag, 't Noor den; IA Kee 316, dochter Julia's Ad 40, eigenaar N. J. de Wit, Eierland; 1F Trui 48, dochter Tonia's Adema 17, Sco/W uit Waterschapsheuvei. uitbreiding van hun groepje te verzekeren. Bij deze zoektocht komen zij in Efrafra, een konijnengebied dat dictoriaal geregeerd wordt door gene raal Guldenroede. Hiermee begint een avontuur in vergelijking waarmee alle vorige kinderspel zijn. Waterschapsheuvel draait van don derdag tot en met zaterdag en is ook tijdens de zondagmatinee (15.00 uur) te De keuzelijsten van de Filmganger- serie die deze winter in het City theater wordt gedraaid, kunnen tot 13 septem ber worden ingeleverd (Texelse Courant van vrijdag 21 augustusl. Men kan hiervoor terecht bij A. Rombout, p/a Rijksscholengemeenschap Den Burg of H. van Leeuwen (City theater), Gravenstraat 21, Den Burg. De twaalfde wedstrijd uit de zomer- serie van de Sportvissersclub Texel, die zondagochtend langs de IJsdijk werd gehouden heeft in totaal 22 deelnemers getrokken, waarvan C. J. Huisman met 114 cm de beste vangst realiseerde. Bij elkaar haalde men 673 cm vis uit het water. Bij de junioren (5 deelnemers) was het beste resultaat voor Martin Maat (39 cm). Tweede en derde werden Eduard Bos en Ben Eelman met vangsten van 25 cm en 22 cm. Achter C. J. Huisman scoorden bij de senioren P. Verhagen (59 cm) en A. Maat (49 cm) het hoogst. Drie deelnemers vingen niets. De eerstvolgende wedstrijden van de visclub zijn op de volgende data: 23 sep tember Nieuweschild, 7 oktober Mossel- weg, 21 oktober Reddingboothuisje De Cocksdorp, 28 oktober Krassekeet. Alle vier wedstrijden om het kam pioenschap beginnen om 8.00 uur en worden om 10.00 uur besloten. In hotel De Zwaan wordt 21 september een ledenvergadering gehouden. De aan vang is 19.30 uur. Op aandrang van de provincie is door de Stichting Ontwikkeling Kop van Noordholland (StOK) een werkgroep geïnstalleerd die zich bezig zal houden met het opstellen van een concept 5-jarenplan voor de bejaardenoorden in de Noordkop en Texel. Deze breed opgezette regionale werk groep beslaat een van de regio's uit een te formuleren provinciaal plan. Van de daaruit getrokken conclusies zal afhan gen welk beleid met betrekking tot de bejaardenoorden gevoerd gaat worden. Als afgevaardigde voor Texel is inmid dels de heer C. van Trigt (bestuurslid Huize Irene) benoemd. Bovendien zul len vertegenwoordigers uit de kring van de bejaardenorganisaties worden aan gezocht. Niet geïsoleerd Deze gedeeltelijk reeds samengestel de werkgroep opereert binnen het kader van het Proefproject Regionale Wel zijnsplanning. Ook van provinciale zijde wordt er aan deelgenomen, dit in verband met de huidige en toekomstige taken en bevoegdheden op het terrein van de planning van bejaardenoorden. De werkgroep heeft inmiddels reeds gesteld dat de functie van de bejaarden oorden niet geïsoleerd bekeken moet worden maar men deze juist tegen de achtergrond van andere voorzieningen voor ouderen moet zien. Om het beoogde 5-jarenplan te kun nen samenstellen zal de werkgroep ondermeer antwoorden zoeken op vra gen als het geschatte aantal bejaarden per gemeente tussen 1985 en 2000 en de behoefte die er per gemeente onder de oudere bevolking is aan andere voorzie ningen dan bejaardenoorden. Andere vragen zijn: Hoe worden andere voorzie ningen dan het bejaardenoord gepland?. Wat is het 'verzorgingsgebied' van de verschillende bejaardenoorden?. Welke behoefte is er onder de oudere bevol king aan de deelname in een bejaarden oord? en Wat is de toekomstwaarde van het huidige bestand aan bejaardenoor den in de kop van Noordholland en Texel? Functies Men zal zich ook op de hoogte stellen van de functies die de bejaardenoorden ten aanzien van de zelfstandig wonende ouderen vervullen en hoe het staat met de overige voorzieningen voor ouderen (zoals bejaardenwoningen, servicewo ningen, bejaardenhulp, wijkverpleging, warme maaltijden aan huis en verpleeg huizen). Eén van de taken voor de werkgroep is om een duidelijke proce dure te ontwikkelen t.a.v. de totstand koming van een concept regionaal 5-jarenplan. In die procedure zal in ieder geval moeten worden aangegeven bin nen welke tijd men welke activiteiten denkt te realiseren en hoe en wanneer de betrokkenen hun inbreng in dit plan kunnen hebben. Onder betrokkenen worden daarbij niet alleen de bejaarden organisaties verstaan maar bijvoorbeeld ook bejaardenorganisaties en instellin gen op het gebied van het welzijnswerk voor ouderen. eigenaar D. C. Kikkert, Driehuizen; 1G Putter 67, dochter Tonia's Adema 17, eigenaar J. Rutten, Eendrachtpolder; 1H Emma 90, dochter Julia's Ad 40, egenaar J. P. Herweijer, „Hogezand"; 1H Marie 10, dochter Tonia's Adema 17, eigenar Math. Witte, Ottersaat; 1H Jopie 60, dochter Tonia's Adema 17, eigenaar Gebr. Kooiman, „Molen buurt"; 2B Lena 6, dochter Julia's Ad 40, eigenaar J. D. Roeper, „Piassen- daal"; 2B Martha 22, dochter Tonia's Adema 17, eigenaar J. Rutten, Een drachtpolder; 2D Anna 78, dochter Dageraad 72, eigenaar H. Tjepkema, De Waal; 2G Willy 94, dochter Tonia's Adema 17, eigenaar J. P. Herweijer, „Hogezand" en 2J Gretha 117, dochter Tonia's Adema 17, eigenaar Fa. J. C. Hin en zn, Spang. Deze keuringen van de zwartbonte inzendingen vonden plaats op zaterdag 8 september. Vrijdag 7 september waren de roodbonte en blaarkopkoeien in de ringen verschenen. Toen de Duitse vakantieganger T. C. Humpohl zaterdag op het strand van De Koog verbleef, werd zijn draagbare radio (merk Löwe) gestolen. W. van Tatenhove uit Oosterend ontdekte vrijdag dat onbekenden de carburator van zijn Zündapp bromfiets hadden af gesloopt. De brommer had gestaan in de stalling op de veerhaven. Door het Protestants Interkerkelijk Thuisfront (PIT) wordt deze week op Texel gekollekteerd in het kader van een landelijke actie. De opbrengst daar van komt ondermeer ten goede aan de bond Pro Rege die zjch inzet voor de protestantse geestelijke verzorging van uit PIT-tehuizen in Nederland en Duits land. Bij elkaar betreft dat 42 tehuizen waarvan vijf in Duitsland gevestigd zijn. Andere activiteiten van het PIT zijn het vormingswerk in het centrum Beukber-, gen en het begeleiden van militairen die deel uitmaken van het Nederlands Uni- fil-bataljon in Libanon. Het PIT wil met de opbrengst de medewerkers en 'onze jongens' moreel een steuntje in de rug geven door het verstrekken van bijvoor beeld boeken, films en lectuur. Wie geen kollektant aan de deur krijgt kan een bijdrage overmaken via postgiro 5163 t.n.v. PIT Rijswijk. Op vrijdag 14 september 1979 houdt de Nederlandse Federatie van Belas tingconsulenten haar 25-jarig jubileumcongres te Breda. Als enige fiscaal-juridische vertegenwoordiger van de Nederlandse Federatie van Belastingconsulenten op Texel zal ik dit congres bijwonen. In verband hiermede is G. J. de Jonge Federatie-Belastingconsulent Weverstraat 42, 1791 AE Den Burg - Texel. FEUILLETON Door L. van Schooten. 23. Gelukkig kwam Jitske binnen met en blad vol heerlijkheden, en ze deden e koffietafel alle eer aan. En toen kwam )ch het onvermijdelijke moment, dat flaria weer naar boven moest en oom 'eter weer naar „huis". Maria werd nerveus. Ze moest weer ie trap op. Het was één keer goed i egaan. Maar ze wou nu toch beslist iet wéér als een kind gedragen worden, nze vond het wel riskant ook. „U zit te denken aan de trap", zei om Peter opeens. Ze glimlachte haars ondanks. „Ja, il lat is zo", s ii ,,U zit er over te tobben dat u er weer >P moet. Maar dat is makkelijker dan er weet u dat? Je kijkt niet naar ■sneden, dat is 't verschil. Als u zich j tevig aan de leuning vasthoudt en ik loud u vast, dan zult u zien dat het best 3 l$at". En het ging. Voetje voor voetje 'eliswaar, en Maria voelde dat het weet in droppels op haar voorhoofd stond toen ze eindelijk boven was, maar het was gelukt en een beetje triomfan telijk reikte ze naar haar stok. „Ziet u wel?" zei Peter. „En nu maar oefenen!" „Jaja, dat is makkelijker gezegd dan gedaan". „O, maar u redt het wet". „Wat weet u daarvan?" „O daar ziet u wel naar uit". Hij schrok opeens, was hij niet te familiaar? Hij kende haar pas enkele uren. Maar Maria schoot in de lach. Ze had, ondanks haar invaliditeit, indruk ge maakt op deze reus. Dat streelde haar gevoel van eigenwaarde, dat door haar hulpbehoevendheid zo verschrikkelijk gelden had. En had hij niet gelijk? Moest ze het niet proberen? Als ze zich eerst maar weer door het huis bewegen kon, al was het moeilijk en met een stokje, dan kon ze weer voor zichzelf zorgen en hoefde Jits haar ook niet met alles achterna te sjouwen. Het vooruitzicht vrolijkte haar op en ze keek Peter Polderman met meer welwillendheid aan dan ze mogelijk had geacht. Ten- slote was hij het geweest, die haar de moed gegeven had. „Een aardige man, je oom", zei ze later tot Jitske. „O", antwoordde het meisje, „aar dig, ja, maar dat niet alleen. Wat hij daar in Amerika heeft klaargemaakt, daar zijn we allemaal wel een beetje trots op". „Blijft hij in Holland?" „Voorlopigmaar ik ben bang dat het hem hier gauw te benauwd wordt". Maar de volgende dag was Peter Polderman er weer, en nu met een grote bijna nieuwe Buick. „Kijk es meisje", zei hij, „alsmaar lopen is niks voor mij, en ik kon een hele beste wagen voor een krats op de kop tikken, nog geen tienduizend gelo penik dacht zo, mevrouw boven (zo noemde hij Maria) heeft zo lang op haar kamer gezeten, misschien wil ze wel even de vrije natuur in. En jij kunt er ook best een uurtje tussen uit". Jitske had duizend bezwaren, maar oom Peter wuifde ze lachend weg. Maria had ook bezwaren, maar haar toon was niet overtuigendze snak te inderdaad naar „buiten". Ze zag bleek en voeide zich slap. En toch was ze niet enthousiast. Die oom Peter had blijkbaar het schip met geld binnenge kregen, maar ze hield niet van dat o-wee-ers-gedoe, vertelde ze zichzelf. Om daar met een grote slee te komen opscheppen! Het was alsof Peter haar gedachten geraden had. „Weest u maar niet bang", zei hij goedhartig, „ik heb thuis jaren met een Buick gereden. En dat verkeer hier kan ik wel baasalleen de fietsers, dat is me 'n ellendel" Och ja, bedacht Maria. In Amerika had iedereen een auto. Peter ontweek de stad, was weldra buiten. Maria genoot meer dan ze wilde toegeven van het groen, de zonne schijn, het water, de blauwe luchten met witte wolken die langzaam, statig als zeilschepen overdreven. Ze zag het allemaal weer als nieuw. In de achter uitkijkspiegel hield Peter haar in 't oog, zag hoe ze met stralende ogen zat rond te kijken. Toch maar 'n goed idee, dacht hij bij zichzelf. En Jitske mocht er ook wel es uit, die had natuurlijk ook alsmaar thuis gezetenl Maar Jitske dacht aan haar huiselijke plichten. „We moeten eens terug" zei ze „het is al half twaalf". „Waarvoor?" informeerde Peter, „Je man komt toch niet thuis onder de middag. Jits jij weet hier in de buurt zo goed de weg, wijs ons nou es een ehrestaurant of hoe heet dat, waar we een goeie koffietafel kunnen krij gen". Er kwamen protesten van Jitske en van Maria, maar Peter sloeg er geen acht op, en toen Jitske merkte dat ze voor dovemansoren sprak, wees ze haar oom de weg naar een uitspanning, waar ze buiten konden zitten, onder een ge zellige veranda en waar weldra een degelijke Hollandse koffietafel prijkte op een smetteloos wit laken. „Hier weten ze wat een mens toe komt", constateerde Peter, met ken nersblik het geheel overziend als een generaal het slagveld. „U hebt natuurlijk gisteren niet half genoeg gehad", plaagde Jitske. „Nee kind, maar ik wou het uit beleefdheid niet zeggen. Bij de eerste de beste bakkerswinkel heb ik een half brood gekocht „Oom, u benteen slechte man. Vindt u ook niet moeder?" „Gaat nogal", zei Maria. „En dat is in moeders mond een reuzen-compliment, weet u dat?" „Dat hoop ik maar", zei oom Peter. „Nu mensen, zullen we dan maar Maria's gedachten zwierven onder de maaltijd ver weg. Daar zat ze nu, te gast bij een Polderman, een „boeren man"maar wanneer een van haar sjieke kennissen langs gekomen was, behoefde ze zich toch niet te generen. O zeker, in alles was hij de buitenman, maar toch ook de zakenman die de wereld kende en daar heel wat van had gezien. Ze vond dat Jitske op hem leek, ook diezelfde gemakkelijkheid van be wegen en praten, al was hij tegenover héér toch altijd nog wat gereserveerd. Voor Jits waren zijn grapjes en plage rijen, tegenover haar had hij een soort ouderwetse hoffelijkheid, die ze wel kon waarderen, ondanks haar vooringeno menheid, want de „losse manieren van tegenwoordig" waren haar een gruwel. Toen ze na zaten te genieten van een heerlijke kop koffie met slagroom, vroeg Peter haar: „Bent u niet erg moe geworden, mevrouw?" „O nee", antwoordde ze opgewekt, „helemaal niet, maar ik heb wel het gevoel dat ik vannacht heerlijk slapen zal. Die buitenlucht „Ik kan zo lang niet in huis", bekende hij, „ik heb het grootste deel van m'n leven onder de open hemel doorge bracht. Geef mij maar het weiland hier en het waterdie heb ik nog liever dan de bossen. En dan de zeel Déér moeten we ook nog es heenl Maar dan maken we er een dagje van. Gaat u dan ook mee?" „Ik kan toch niet telkens beslag op u leggen". „Dat doet u helemaal niet. De rest van mijn familie zie ik iedere dag. Morgen ga ik met het hele stel naar Rotterdam, met je vader en moeder, Jits, en met de meiden". „U verwent de hele familie". „Ik heb zoveel in te halen". Op de terugweg waren ze allemaal stil. Jitske verlangde naar Bert en haar huis. En Maria verlangde naar de rust van haar kamer. Peter Polderman dacht aan de farm en aan zijn jongens. „'t Was heerlijk", zei Maria bij het afscheid. En ze keek voor het raam hoe hij handig de grote Buick draaide en wegreed richting Onderdamseweg. Naar de andere Poldermannen. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 5