Zandsuppletie wordt race tegen de kalender VERBODEN TOEGANG GEVAARLIJK TERREIN DRIJFZAND J strand bij de vuurtoren is klaar. Wie deze om- 'oueden0z,rL^tebord/bi,jkendtot'9dee geving voor het eerst na een maand bezoekt i kiJ'kt z'J'n ogen uit. Het smalle, lage strand is veranderd in een uitgestrekte zandwoestijn, spant e.d. tevoorschijn. Als het er 250 meter breed. Bij nacht op de strortpiaats. De shovel heeft tot taak het juist opgespoten zand op de juiste wijze te verdelen. De harde stalen tanden van de snijkop slijten in het zand snel af. Rechts een nieuwe tand De eerste kilometer strand is klaar I. 8 nrA interessant uitziet worden dergelijjke Bijzonder voorspoedig is de „zandsuppletie" overigens niet verlopen. De mannen van aannemer Van Oord hadden nogal met pech en oponthoud te kampen, waardoor het zeer de vraag S is of het zal lukken op 2 november met het karwei klaar te zijn. J Het was de bedoeling elke dag 100 meter strand op te spuiten, J maar tot dusver is dat nog maar op één dag gelukt. I Op Texel doen al wilde verhalen de ronde dat Van Oord er nooit in zal slagen de 3 miljoen kubieke meter zand op tijd aan te brengen, wat hem dan op een fikse boete komt te staan.... Maar dat wordt zowel door de medewerkers van Van Oord als door de opzichters van de Dienstkring Texel van Rijkswater staat als voorbarige flauwekul van de hand gewezen. Maar toegegeven wordt dat het nu wel gauw vlotter moet lopen. Storingen Een moeilijkheid is dat de formidabele zandzuiger „Zeeland II" niet steeds de verwachte hoeveelheden zand weet te t produceren, onder andere omdat de installatie herhaaldelijk wegens storin- J gen moet worden stilgelegd. De zand- J bank ten Oosten van De Volharding, 5 waar het zand wordt weggehaald, heet blijkbaar niet zonder reden Steenplaat 5 want herhaaldelijk worden met het zand 3 ook stenen opgezogen. Deze hebben 3 vaak een doorsnede van meer dan een halve meter, zodat ze in de installatie vastlopen. Dat betekent telkens sleute lt len en al gauw een paar uur oponthoud. Kleinere stenen die ook bij massa's naar binnen gaan vormen geen probleem. Als je langs de kilometers lange stalen leiding loopt, hoor je ze voortdurend fc kletterend voorbij komen met een snel- 1 heid van ongeveer vijf kilometer per uur. Voormalig bos De zandzuiger haalt meer vreemde J voorwerpen naar boven. Tussen het 3 zand zitten ook grote kluiten veen, boomwortels e.d. van een paar duizend Sjaar oud. Een meter of tien onder de zee bodem bevindt zich nl. een veenlaag. De snijkop van de zandzuiger dringt enkele meters beneden deze laag door, maar de laag vormt dan een soort plafond, waardoor het toestromen van zand wordt belemmerd, ook omdat de samenhang van het zand nogal hecht is, zodat de zuiger soms een tijdlang schoon water naar boven haalt in plaats van het gewenste zand-watermengsel. Voor de stortbaas, de man die de lakens uitdeelt op de plaats waar het zand op het strand wordt gespoten, is dat reden voor tandengeknars. Met zijn gerouti neerde oog ziet hij onmiddellijk aan de kleur van het mengsel of er veel of weinig zand inzit. Als er teveel water komt, blijkt dat ook uit de vorming van een snel in diepte toenemende stroom- geul op het nieuwe strand. Nacht In gezelschap van opzichter Martin Zijm van Rijkswaterstaat staan we in de nacht van maandag op dinsdag bij de stortplaats. Onophoudelijk plenst het zand-watermengsel vanuit de dikke pijp- mond op het strand dat snel in hoogte toeneemt, terwijl het overtollige water naar zee afvloeit. Onophoudelijk klinkt het geknor van shovels en bull dozers, die het gestorte zand op de juiste manier verdelen volgens aanwijzingen van de stortbaas. Dag en nacht gaat dat zo door. Wij zijn nu de enige toeschouwers maar overdag is er vaak veel publiek. De zandsuppletie heeft publiciteit gekregen en veel Texelaars en toeristen willen er met eigen ogen wat van zien. Lang niet iedereen begrijpt overigens wat er pre cies aan de hand is. Hoofduitvoerder P. Krol vertelt lachend dat een Duitse familie ervan overtuigd was dat men bezig was naar olie te boren. Burge meester J. Engelvaart is beter op de hoogte. Hij is erg geïnteresseerd en komt minstens een keer per week kijken. vondsten bewaard. Ook hoorns van oerossen bevinden zich in de collectie. Het scheepshout is moeilijk te dateren. Een stuk spant met een houten pen erin kan uit het jaar 1100 afkomstig zijn maar evengoed uit 1800. Er is ook een stuk hout gevonden met een bronzen nagel. De heer L. J. Weijdt uit 't Horntje, kenner van oude schepen, denkt dat de ouderdom daarvan wel vrij nauwkeu rig kan worden vastgesteld omdat het type nagel kenmerkend is voor een bepaalde periode. De pijpmond spuwt van tijd tot tijd ook heel andere verras singen uit. Vorige week kwam een prachtig maaltje palingen te voorschijn; de beesten waren al naar zee gespoeld of onder het zand begraven voordat iemand zijn hand ernaar kon uitsteken... Drijfzand De mannen van Van Oord vinden het niet zo erg als belangstellenden hun werk gadeslaan, als maar gepaste af stand in acht wordt genomen. Op de duinen sta je goed en veilig. Dichterbij is riskant, zoals uw verslaggever moest ervaren die tijdens het maken van foto's op de stortplaats bijna door een shovel de modder werd ingedrukt. Ook het juist aangelegde deel van het nieuwe strand is verboden gebied, want het zand bevat hier nog zoveel water, dat het zich op sommige plaatsen als drijfzand gedraagt waar je makkelijk in weg kunt zakken. Maar al een paar dagen na het storten is het zand droog en begint zelfs te stuiven. Om dat verschijnsel in de hand te houden wordt door de firma Taten- hove (onderaannemer van Van Oord) 22 kilometer riet- en takkenschermen ge plaatst tussen het nieuwe strand en de bestaande duinen. Het nieuwe strand heeft aanvankelijk nog een grijze kleur door het slib dat zich tussen de zand korrels bevindt, maar na een paar regen buien is dat weggezakt en ziet het strand eruit als overal elders. Zwemmen gevaarlijk Wegens de zeer dicht onder de kust zittende sterke stroming, de oorzaak van de afslag die zich heeft voorgedaan, geldt op dit strand al jaren een zwemver- bod. Maar het is best mogelijk dat de stroom zich als gevolg van de zandsup pletie zal verleggen en het badstrand van vroeger in ere kan worden hersteld. De zaak is in ieder geval in beweging want de jongste metingen van de peil- ploegen van Rijkswaterstaat hebben uit gewezen dat de banken voor de kust in hoogte toenemen. Gedurende het hele zandsuppletie- werk wordt voortdurend gepeild, niet alleen om vast te stellen of alles volgens plan verloopt, maar ook om het aantal opgespoten kubieke meters zand nauw keurig vast te stellen. Want op basis daarvan wordt de aannemer uitbetaald. Totaal moet bijna zes kilometer strand worden aangelegd. Naarmate het werk in zuidelijke richting vordert, wordt de stortpijp telkens met stukken van 12 meter verlengd. De pijp heeft nu een lengte van ongeveer vier kilometer. Gemotiveerd Hoewel de zandsuppletie vlotter zou Overzicht van de eerste kilometer nieuw strand: 250 meter breed en vier meter hoger dan het oude strand. Op de achtergrond de Eierlandse vuurtoren en rechts de zandlei- d/ng. kunnen verlopen, maken de mannen van Van Oord de Hollandse reputatie op het gebied van de zandzuigerij volko men waar. Er wordt georganiseerd, hard en eendrachtig gewerkt door de 25 mensen, die er voortdurend mee bezig zijn. leder werkt gedurende twee weken twaalf uur per dag; daarna heeft men een week vrij. Het is een bijzonder slag mensen dat hier bezig is: zwijgzaam, ruw, berekenend en in staat tot improvi seren en het nemen van snelle beslissin gen. Er staan grote bedragen op het spel en daarvan lijkt ieder hevig door drongen te zijn. De spanning is voel baar. Zolang de ideale zand-water ver houding uit de pijp komt, is er weinig aan de hand, maar plotseling en onaan gekondigd verandert dat soms. Een kubieke meter van het mengsel kan voor ongeveer de helft uit zand bestaan. Wordt 't zandpercentage te hoog, dan ontstaat acuut gevaar voor „verzan den" van de hele pijplengte. Dat wil zeggen dat de pijp door het zand verstopt raakt en in het ergste geval is dat een kostbare ramp, want dan moet de hele boel worden gesloopt en schoongemaakt. Schoenen uit We krijgen daar het fijne over te horen aan het andere eind van de pijp, op de zeventig meter lange zandzuiger „Zee land II" die er bij nacht uitziet als een feestelijk verlicht pleziervaartuig. Het hypermoderne gevaarte dat twee jaar geleden voor 28 miljoen gulden voor Van Oord werd gebouwd bij IHC, ligt te schudden aan zijn verankerde kabels, een effekt dat veroorzaakt wordt door de snijkop van de zuiger, die zich met een snelheid van 40 toeren per minuut in de zeebodem rondwentelt, aldus het zand losmakend dat vervolgens wordt opgezogen en geperst naar de stort plaats. Met de sleepboot „Trijnie" gaan we naar de zandzuiger en maken kennis met eerste schipper Tijs Huisman uit Lith en zijn collega Aart van Heijst uit Hardinxveld-Giessendam. Maar eerst moeten we onze schoenen uittrekken, want aan boord van de Zeeland II heerst uiterste orde en netheid. Dat is belang rijk voor de werksfeer, zo wordt ons verteld. Tijs Huisman zit bij gedempt rood licht in de brug, beide handen aan handles en knoppen, de ogen gespan nen gericht op computerachtige appara tuur met tientallen meters. Uit de bewe gingen van de wijzertjes valt op te maken wat zich onder water, diep in de zeebodem afspeelt. De telkens veran derende weerstand, die de daar draaien de snijkop ondervindt, blijkt uit het toerental en de stroomsterkte. De snij kop wordt door een elektromotor aan gedreven, die zijn elektriciteit krijgt van een van de generatoren in de machine kamer. Aftands Die snijkop is een curiositeit op zich zelf. Het is een ding van ongeveer twee meter doorsnee, voorzien van veertig KEEP AWAY DANGER QUICKSAN .....waarschuwing. en links een exemplaar dat er vijftig uur gebruik heeft opzitten. De boven water gehaalde zuigbuis met de van tanden voorziene snijkop, gezien vanuit de zandzuiger. PAGINA 6 TEXELSE COURANT VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1979

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 6