M. Vittali voorzitter schaakclub En Passant Raadsvergadering Nieuw fietspad bij De Cocksdorp Geslaagden EHBO Cursus wolverven Ouders op herhaling start volgende week Schrijfavonden van werkgroep Amnesty Bejaardensoos in De Bijenkorf Engelse les voor 55-plussers Handenarbeid met kinderen het kantoor de gehele dag gesloten. Opzettelijke aanrijdingen? Collecte voor Prinses Beatrixfonds Busreis naar EO-jongerendag Kinderboekenfeest zoekt medewerkers Bouwvergunningen IJDAG 14 SEPTEMBER 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 7 timeter lange stalen tanden. Zo ig is de slijtage in het schurende d, dat de tanden om de paar dagen sten worden vervangen. Ze zijn dan op de helft afgesleten. Ie zandzuiger heeft zich aan de zee- lem ,,vastgeprikt" met behulp van en palen, die vanuit het achterschip omatisch kunnen worden neerge- kt. Vanuit dit draaipunt kan de zuiger behulp van een samenstel van ankerde kabels langzame zwaaiende vegingen maken, waarbij de zeebo- n over een front van tachtig meter edte wordt „afgevreten". Na iedere aai kruipt de zuiger een stukje voor- n de machineruimte beneden zien we ander indrukwekkend onderdeel de zandzuiger: de pomp waarmee zandhoudende water wordt opgezo- en naar de stortplaats wordt ge- st. Het pomphuis heeft een doorsnee drie meter. Deze pomp moest dinsdagnacht uit elkaar worden geno men omdat de zuiger weer eens in een scheepswrak was terecht gekomen en de brokken hout de zaak deden ver stoppen. Er worden grote krachten uitgeoefend en daar gaat veel energie in zitten. Het gezamenlijke machinepark van de zandzuiger verbruikt 130.000 liter gas- olie per week, oftewel 1500 liter per uur. De transportleiding die vanaf de zui ger richting wal loopt, is door kogel gewrichten flexibel en rust over een lengte van 250 meter op pontons. Dat is nodig om de zuiger ruimte voor ma noeuvreren te geven. De leiding gaat vervolgens over in een zinker, want als het drijvende deel erg lang zou zijn, zou de stroom er teveel vat op krijgen met kans op breken bij slecht weer. De duiker komt bij De Volharding aan land. Tegenover de vertraging die zich nu voordoet, staat dat Van Oord al in een zeer vroeg stadium met het werk is be gonnen. Onmiddellijk na de gunning zijn met de grootst mogelijke spoed de voor bereidingen uitgevoerd. In nauwelijks twee weken werd al het drijvende en andere materiaal naar Texel gebracht en werden de leidingen gemonteerd, waar bij door alle betrokkenen werkdagen van vijftien uur werden gemaakt. Er bestaat nog steeds hoop dat het zal lukken het werk op 2 november op te leveren. Aan de inzet van Van Oord en Rijkswaterstaat zal het niet liggen als dat niet lukt, wel van de verrassingen die de steenrijke zeebodem bij Texel nog in petto heeft. Aan de raad is door de gemeente een an voorgelegd om in de noordkop van >t eiland een fietsverbinding te maken e zal lopen van het Eierlandsche Huis rar de Krimweg. Het pad zal uit drie gedeelten be- aan, waarvan het eerste de aansluiting >rmt van het bestaande pad in de jinen evenwijdig aan de Krimweg, tot in het kruispunt met de Vuurtoren- eg. Het tweede deel voert vanaf deze vising in zuidelijke richting, evenwijdig in de Vuurtorenweg door het toekom- ige openbare gebied (noordoostelijk in de Vuurtorenweg), aansluitend op splitsing Postweg (Molenlaan), oorbij de kruising Krimweg/Vuurto- nweg loopt het laatste gedeelte van it pad over het land van Reuvers naar Bt Eierlandsche Huis. Voor de tot standkoming van het euwe fietspad is een planologische ocedure nodig en in verband daarmee eft het college de raad voorgesteld in verklaring te ondersteunen dat in ree bestemmingsplannen wijzigingen orden voorbereid. Dat betreft een edeelte van het bestemmingsplan Bui- ingebied en het bestemmingsplan De ocksdorp. Een gedeelte van het tracée ■ordt al door een voorbereidingsbesluit edekt. In do kantine van de LTS aan de mmalaan in Den Burg zullen op raandag 17 september 38 diploma's rorden uitgereikt naar aanleiding an de EHBO-cursus die in de afge- ipen winter door de Texelse afde- ng van het Nederlandse Rode Kruis rerd gehouden. Het resultaat van deze cursus was iet 38 geslaagden van de oorspronke- k 49 kandidaten die er ongeveer een lar geleden aan begonnen, heel ehoorlijk. Onder de geslaagden bevon- en zich elf heren en 27 dames. De geslaagden zijn: de dames A. lakker, L. Bakker, J. Boon, T. Boon, Ellen, J. v. d. Gracht, G. H. anssen, C. lexmond, M. C. Lobato, Smit, G. v. d. Ster, I. Veeger, M. v. Wetering, C. Witte en de heren G. elman, J Hoogerheide, G. Huizer, D. luidewind, M. Jongejan, P, Smidt, W. inholt en P. J Zoetelief uit Den Burg, e dames L. Gieze, H. M. Kiewiet en G de Ridder uit Eierland, de dames Bakker, M. A. G. B. v. d. Burgh, C. ygenraam, M. M. Everaarts, G. Lap, de Visser en J. Waterman uit Den loorn, mevrouw N. Vlaming en de Ber J.van Kleef uit Oosterend, uit udeschild de heren J. Bergman en W. angers en uit De Koog mevrouw K. Witte. In de keuken van het NlOZ-gebouw ('t Homtje) wordt in oktober begonnen aan een cursus wolverven. De cursus bestaat uit vier lessen en wordt gegeven door Annie van Heerwaarden-Drijver. Het is bij deze cursus de bedoeling dat de cursist zelf de gesponnen wol mee neemt. Verder moet rekening worden gehouden met enige kleine kosten voor verfkruiden en benodigde hulpmidde len. Deelnemers kunnen nu alvast be ginnen met het verzamelen van verfmid delen. Daarbij behoren bijvoorbeeld uienschillen, denneappels, groene bol sters van kastanjes, afrikanen en gal appels. De eerste van de vier lessen wordt besteed aan verven met kant en klare verfstof. In de overige lessen werkt men met natuurlijke verfmiddelen. De cursus wordt vermoedelijk op dinsdagavonden gehouden. De bijscholingscursussen voor vol wassenen die onder de titel 'Ouders op herhaling' in de komende maan den op Texel zullen worden gegeven gaan volgende week van start. In de o.l.s. De Bruinvis te Oudeschild wordt één cursus gegeven waarvoor de maandag is vrijgehouden. Op dinsdag en donderdag zijn er cursussen in de o.l.s. Dr. Jac. P. Thijsseschool te Den Burg. Alle drie opleidingen beginnen om 19.45 uur en duren tot 22.00 uur. De cursussen duren 24 lessen. Er zijn nog plaatsingsmogelijkheden aanwezig. Belangstellenden kunnen zich hiervoor opgeven bij W. Loning, Den Burg, telefoon (02220) 3078. In gebouw De Hollebol aan de Burgwal in Den Burg wordt op maandag 17 september de eerste schrijfavond gehouden die de Texel se afdeling van Amnesty Internatio nal dit winterseizoen organiseert. Amnesty International komt op voor de vrijlating van gewetensgevangenen en Drobeert het martelen van gevan genen waar ook ter wereld tegen te gaan. Voor deze avond hebben de leden van de Texelse werkgroep ont- werpbrieven gemaakt, die dan naar ver schillende gezagsdragers verstuurd kunnen worden. Men hoopt dat veel Texelaars de moeite nemen om hier voor naar De Hollebol te komen. Er zullen brieven worden verstuurd naar Argentinië, de Sowiet-Unie en Zuid-Korea. De Argentijnse regering zal er per brief op worden gewezen dat de op 22 augustus aangenomen wet, dat iedereen die vanaf 4 november 1974 vermist is officieel dood verklaard kan worden een onderdrukkende strekking heeft. Bovendien is Amnesty het oneens met het verbod voor de familie leden van de verdwenen Argentijnen om zelf de oorzaak van de verdwijning te mogen onderzoeken. Bij de Sowjet-Unie zal worden gewe zen op de situatie waarin de 50-jarige Valeria Makeyeva verkeert, die vanaf 15 juni 1978 in een psychiatrische inrich ting is opgesloten. Mevrouw Makeyeva is een Russisch-Orthodoxe non en zou een 'speciaal gevaar voor de maat schappij' vormen. Bisschop Moon Ik.hwan uit Zuid Korea zit voor de tweede keer vast omdat hij zich opnieuw heeft ingezet voor de mensenrechtenbeweging in zijn land. Op 28 oktober 1978 is hij gearres teerd. In Den Hoorn zullen binnenkort ook weer schrijfavonden worden gehouden. Dit gebeurt voortaan op donderdagen. De eerste bijeenkomst is op 20 sep tember, aanvang 20.00 uur, in de Jan Drijverschool. Ook de bijeenkomst in Den Burg begint om 20.00 uur. In de Rijksscholengemeenschap aan de Emmalaan in Den Burg wordt op 28 september een avond over 'Doodstraf' gehouden. De spreker is C. Kelk. Voor verdere inlichtingen over het werk van de Texelse afdeling van Am nesty International kan men terecht bij het secretariaat van de werkgroep p/a Vloedlijn 31, Den Burg, telefoon (02220) 4109. In dorpshuis De Bijenkorf te Oosterend gaat op dinsdag 18 september de plaat selijke bejaardensoos weer van start. Het is de bedoeling deze bijeenkomsten voortaan wekelijks te houden. Het aan- vangstijdstip is 14.30 uur. De eerstvolgende raadsvergadering is op 18 september, aanvang 19.30 uur. De agenda luidt als volgt. 1. Notulen van de vergadering van 14 augustus 1979 (indien tijdig gereed). 2. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen. c. Beantwoording raadsvragen. 3. Straatnaamgeving te Oosterend. 4. Straatnaamgeving te Oudeschild. 5. Diverse salarismaatregelen. 6. Wijziging van het Algemene Amb tenarenreglement. 6a. Benoeming van een hoofd der Beatrixschool. Als enig persoon wordt voorgedragen de heer A. C. Plaatsman te De Waal. 7. Medewerkingsbesluit voor het ver nieuwen van schoolborden in de School met de Bijbel te Oosterend. 8. Medewerkingsbesluit voor het tref fen van voorzieningen aan de kleuter school te Oudeschild. 9. Behoud van het complex De Lin- deboom-Texel. 10. Nemen van voorbereidingsbeslui- ten a. voor een gedeelte van Ooster end - bouwplan Betsema; b. voor een gedeelte van De Waal - bouwplan A. Kaper; c. voor gronden gelegen langs Krimweg, Vuurtorenweg en Langeveldstraat, nabij De Cocksdorp. 11Vaststelling van de rekening over het jaar 1976 van de dienst gemeente werken. 12. Vaststelling van de rekening over het jaar 1976 van de sociale dienst. 13. Vaststelling van de rekening over het jaar 1976 van het grondbedrijf. 14. Vaststelling van de rekening over het jaar 1976 van de centrale werk plaats De Bolder. 15. Vaststelling van de gemeente rekening over het jaar 1976. 16. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1978. 17. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1979. In dienstencentrum De Hollebol wordt op dinsdagochtend 2 oktober gestart met speciaal voor ouderen bedoelde cursussen in de Engelse taal. Het is de derde achtereenvol gende maal dat deze 55+ cursussen worden gegeven. De lessen staan dit jaar onder leiding van mevrouw Coos Ampt omdat de leraar van beide voorgaande cursussen. Ton van Veen, inmiddels in De Cocks dorp een andere werkkring heeft gevonden en geen kans zag dit te com bineren. In verband met het opzetten van deze nieuwe cursus zal op dinsdag ochtend 18 september in 'De Hollebol' om 10.00 uur een gezamenlijke bijeen komst van oud-cursisten worden gehouden. Ook nieuwe belangstellen den wordt verzocht hierbij aanwezig te zijn. Bedoeling van deze bijeenkomst is te bezien met hoeveel groepen en op welk niveau met het nieuwe lesseizoen kan worden gestart. Het totale cursusgeld dat voor de 20 lessen tellende serie wordt geheven bedraagt 712,50. Aanmeldingen kunnen worden gedaan op dinsdag 18 september in 'De Hollebol' (Burgwal 32, Den Burg) telefoon (02220) 2696 of bij mevrouw H. Segerink-Snelders, Tjakkerstraat 6, Den Burg, telefoon (02220) 3585. Voor mensen die graag met en voor kinderen knutselen gaat binnenkort een cursus handenarbeid van start. Deze wordt gegeven door Mieke Rietveld-van Vuren en duurt 8 lessen. Op deze cursus zal ondermeer aan dacht worden besteed aan het vervaar digen van lampionnen (Sint Maarten), surprises (Sint Nicolaas) en kerstversie ringen. Er worden ook tips gegeven om met kinderen regenachtige dagen nuttig te besteden door bijvoorbeeld het maken van poppenkastpoppen en het gebruik er van. Het is de bedoeling om tijdens deze cursus zoveel mogelijk gebruik te maken van natuurprodukten zoals denne-appels, takjes, stenen en kleine strandvondsten. Belangstellenden wordt aangeraden zelf alvast naar der gelijke geschikte zaken uit te zien. Op vrijdag 14 september 1979 houdt de Nederlandse Federatie van Belas tingconsulenten haar 25-jarig jubileumcongres te Breda. Als enige fiscaal-juridische vertegenwoordiger van de Nederlandse Federatie van Belastingconsulenten op Texel zal ik dit congres bijwonen. In verband hiermede is G. J. de Jonge Federatie-Belastingconsulent Weverstraat 42, 1791 AE Den Burg - Texel. In de nacht van dinsdag op woens dag werden door een onbekend gebleven voertuig op de parkeer plaats van camping Kogerstrand in totaal vier personenauto's aangere den. Het betrof de auto's van twee Duitse en twee Nederlandse vakan tiegangers. Gezien de aard van de beschadigin gen neen de politie de indruk dat er opzet in het spel is. Men zoekt daarom naar getuigen die in de genoemde nacht tussen 00.00 en 01.00 uur op de parkeerplaats zijn geweest. Gezien de groene laksporen die op twee van de beschadigde auto's werd aangetroffen zoekt men bovendien naar een groene auto. Volgende week wordt ook op Texel de collecte ten bate van het Prinses Bea trixfonds gehouden. In de loop der jaren was het mogelijk dat de doelstelling van het Prinses Bea trix Fonds flink kon worden uitgebreid. Zo draagt het zorg voor Multiple Scle rose-, Spina bifida-, Spierdystrofie-, Chorea van Huntington en Poliopatiën ten. Het helpt individueel daar waar nodig is, bij aanpassingen, bij vervoers middelen en om eens op vakantie te kunnen gaan. Maar het stimuleert ook het weten schappelijk onderzoek. Van niet alle ge noemde ziektebeelden is de oorzaak al bekend. Het reikt de helpende hand bij groepsvakanties voor gehandicapten en aanpassingen en voorzieningen waar elders geen middelen te vinden zijn. Vele miljoenen worden elk jaar besteed, maar daarvoor is het nodig dat die be dragen ook ter beschikking komen. Wie geen kollektant aan de deur krijgt kan een bijdrage overmaken via postgiro 969, Prinses Beatrixfonds, 's-Graven- hage. Zaterdag 29 september wordt in de Brabant-hallen in Den Bosch (aan vang 10.00 uur) de jongerendag van de Evangelische Omroep gehouden. Het thema is „Gij zuft Mijn getuigen zijn". Er is een gevarieerd program ma met diverse ouderen en jongeren als sprekers en met veel muziek. Om te bevorderen dat ook jongeren van Texel deze dag zullen bezoeken, worden door de heer Jan Brouwer, Warmoesstraat 42, telefoon (02220) 3770 namen genoteerd van degenen, die gebruik willen maken van speciaal busvervoer vanaf Den Helder. Kosten daarvan bedragen 715, Wie mee wil wordt verzocht zich met spoed bij hem op te geven Ter gelegenheid van de jaarlijkse Kin derboekenweek zal ook dit jaar in de Texelse Rijksscholengemeenschap een speciaal Kinderboekenfeest plaatsvin den. Het wordt gehouden op zaterdag 6 oktober en het thema is ,,Je weet niet wat je ziet". Er zullen evenementen wor den georganiseerd voor kinderen van 4 tot 13 jaar. Het is bij dit feest de bedoeling dat door en voor de schooljeugd (vorig jaar ruim 300 kinderen) talrijke activiteiten worden gedaan. Daarbij behoren onder meer knutselen, voorlezen, schrijven en poppenkast. Het breekpunt van dat alles is even wel het beschikbare aantal medewer kers. De redactie van de kinderboeken krant ,,De Kleine Texelaar" is al druk bezig met de organisatie, maar zoekt nog een aantal vrijwillig(st)ers. Mensen met ideeën en/of mensen die willen meewerken worden daarom verzocht zich op zaterdag 15 september om 10.00 uur in de Openbare -Bibliotheek te mel den. Daar zullen dan verdere plannen en ideeën worden besproken. Om alles goed te laten verlopen wordt belang stellenden verzocht zich vrijdagmiddag (eventueel telefonisch) bij de bibliotheek aan te melden. Het telefoonnummer is (02220)2743. M. Vittali uit Den Burg is dinsdag avond tot nieuwe voorzitter gekozen van schaakclub En Passant. Hij is daarmee A. R om bout opgevolgd die wegens zijn drukke werkzaamheden is afgetreden. Naast deze benoeming van een nieuwe voorzitter deden zich tijdens de gebruikelijke herfstvergadering weinig bijzonderheden voor. Alle ter tafel ge brachte jaarverslagen werden goedge keurd. Na afloop van het officiële gedeelte brak de schaakstrijd in volle hevigheid los. H. Elzinga kreeg na een onregel matige opening grip op de stelling van M. Vittali die zich met hand en tand verzette en Elzinga's loper insloot. Het werd uiteindelijk toch remise. Bij de partij tussen J. Witte en J. Dros belandde men spoedig in het eindspel. J. Witte gaf echter in een iets betere stand remise weg. In de B-groep maakte A. Terpstra in een evenwichtige partij tegen F. van Lare een fatale fout en werd mat gezet. Uitslagen: A: J. Dros-J. Witte - Zi H. Elzinga-M. Wittali 14-14 B: F. van Lare-A. Terpstra 1—0 F. van Tatenhove-P. Cornelissen 1 —0 F. Busch-B. Witte 1—0 C: H. de Ridder-M. Witte 0-1 C. Wïtte-E. de Visser 0—1 Zowel de dam- als de schaakclub (beiden op dinsdagavonden in hotel De Zwaan) kunnen nieuwe leden gebrui ken. Belangstellenden voor een lidmaatschap kunnen vanaf 20.00 uur terecht bij de bestuursleden. B en W verleenden in de maand augustus de volgende instanties en par ticulieren de daarbij omschreven bouw vergunningen: Chr. Instituut voor Blinden en Slecht zienden Bartimeus te Zeist, voor het uit breiden van een fietsenstalling en het bouwen van een berging, Harkebuurt 5, Oosterend; J. C. Zijm te Oudeschild, voor het veranderen van een woonhuis/ zomerwoning, Barendszstraat 10; J. B. van der Meer te Texel, voor het bouwen van 29 wooneenheden winkel Nika- del/Dorpsstraat, De Koog; H. Bruining te De Koog, voor de verbouwing van drie appartementen, Ruyslaan 33; J. Hemelrijk, te Oudeschild, voor het uit breiden van een berging, Loodssingel 8; P. Kooger te Oosterend, voor het veranderen van een woonhuis. Vier huizen 3; KL Kuiter te Den Helder, voor het vernieuwen van een berging, Koete- buurt 24, Oosterend; W. v.d. Werf te Texel, voor het bouwen van een woon huis, Californiëweg 144; E. J. Veenen- daal te Den Burg, voor het uitbreiden van een woonhuis, Vloedlijn 5; H. J. Monnet te West-Duitsland, voor het bouwen van een berging, Slufterweg Texel; W. Duddat te West-Duitsland, voor het bouwen van een berging, Slufterweg 176; W. Lakeman te De Koog, voor de bouw van drie dakkapel len badruimte, Boodtlaan 28; P. Huizinga te Oosterend, voor het veran deren van een woonhuis. Achtertune 10; G. J. de Wit te Oosterend, voor het uitbreiden van een landbouwschuur. Stuifweg 20; D. Lap te Den Hoorn, voor het uitbreiden van een veestal, Mokweg 19; H. v.d. Klift te Den Burg, voor het vergroten van een winkel. Waalder- straat 4; C. J. Kuip te De Koog, voor het veranderen van een gevel, Wintergroen 6; A. W. van Haastrecht te Den Burg, voor het veranderen van een woonhuis, Rozendijk 6; U. Roy te West-Duitsland, voor het uitbreiden van een zomerhuis, Californiëweg 73; Gebr. A. A. en C. J. de Wolf te De Waal, voor het bouwen van een restaurant, Oesterstraat/Kerk plein Oosterend; Gasbedrijf Texel te Den Burg, voor het bouwen van een dienstgebouw, Reijer Keijserstraat; P. M. Rood te Den Burg, voor het bouwen van een garage, Dageraad 't Horntje; EN-PA II B.V. te Hoofddorp, voor het bouwen van een supermarkt. Wever straat 23, Den Burg; C. Duin te Den Burg, voor het bouwen van een garage, Gasthuisstraat 10; C. Graaf te Den Burg, voor het veranderen van een woonhuis en het bouwen van een schuur, Molenstraat 65; G. J. van Noort te Den Burg, voor het bouwen van een schoorsteen, Thijsselaan 2a; D. P. Kooi ker te Den Burg, voor de bouw van een bungalow, Ploosterstraat, De Cocks dorp; K. Haarsma te Texel, voor de bouw van vijf recreatie-appartementen, Nieuwlanderweg 12-22; G. Marinus te De Cocksdorp, voor de bouw van een motel 18 eenheden woonhuis; C. J. Commandeur te Oudeschild, voor het uitbreiden van een woonhuis/schuur, Schilderweg 160; Gasbedrijf Texel te Tiel, voor het plaatsen van een gasredu- ceerkast, Westerweg, Den Burg; A. v.d. Knaap te Den Burg, voor het uit breiden van een woonhuis/berging, Thijsselaan 35, Den Burg; H. M. Koop man te Den Burg, voor het veranderen van een schuur in een bedrijfsruimte, Maricoweg 14; R. Beumkes te Den Burg, voor het veranderen van een woonhuis, Kogerweg 145; D. van Wil- sum te Den Burg, voor het bouwen van een berging/pergola/plantenkas, Boo- gerd 15; K. de Waal te Den Burg, voor het uitbreiden van een woonhuis. Vloedlijn 1; Th. Eilander te De Cocks dorp, voor het uitbreiden van een woon huis, Kikkertstraat 47; C. Kleyn te Den Hoorn, voor het bouwen van een schuur, Amaliaweg 7.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 7