Cjroen 2 rwartsjexelsin het kart-, „Texel is nog niet van ons af! Greativiteltscursussen exposeren in raadhuis brassband De Waldsang speelt in Oosterend foedingsbond eel aanbiedingen voor expositie Blok v. d. Velden Nei Kars verzorgde jubileumprogramma Plattelandsvrouwen Kollekte Koningin Wllhelmlnafonds bracht bijna 17.000,- op ..'t Amateurtje'' met 'Renses contra Menders' MM Aanrijdingen Mobilofoon uit auto gestolen Stickertjesactie van dorpscommissie Oudeschild treft voorbereidingen voor feest in 1980 Inbraak in kleuterschool Afd. De Cocksdorp/Eierland 20 jaar [b JAARGANG NR. 9412 DINSDAG 18 SEPTEMBER 1979 idactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, efoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, in Burg, telefoon (02220) 3543. ior advertenties, abonnementen etc. wende men zich de uitgever Langeveld De Rooy B.V., istbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Texel is nog niet van ons af", lus begint een artikel in het blad londig", orgaan van de Voedings- md FNV. Het is een verslag van de vindingen die de vakbondsgroep jreca van de Voedingsbond deed dens de onlangs gehouden twee- isgse toemee over het eiland. Wij nemen het artikel letterlijk over: Texel is nog niet van ons af. Dat is de nklusie die de vakbondsgroep horeca in de Voedingsbond FNV trekt na een er van 2 dagen over het eiland. Er jrden grove gevallen van ontduiking n de cao gekonstateerd. Slechts ikele werknemers waren echter bereid i Voedingsbond FNV voor zich in het iweer te laten komen. De angst voor werkgevers op Texel is groot, enige horeca-werknemer verklaarde 5t te durven klagen. Uit vrees nooit .eer aan een baan te zullen komen. I| ërkgevers geven elkaar de namen ior van lastposten". De voedingsbond FNV zal stevig aan bel trekken bij de werkgevers tegen e nu klachten zijn binnengekomen, gelijkertijd wordt een nieuwe aktie iorbereid voor het komende seizoen. vakbondsgroep horeca van de Voe- ngsbond FNV kan trouwens ter ekke gaan onderhandelen voor de 9 srknemers van hotel De Lindeboom. waren al akkoord gegaan met hun itslag op 15 september. Het hotel is gekeurd op brandveiligheid. Aan delijke sluiting valt niet meer te ont- (imen. Een bittere pil. Openblijven tij- ins gedeeltelijke verbouwing had tot mogelijkheden behoord. Wanneer idere horecaondernemers de imeente eigenaar van De Linde- Zeer veel Texelaars hebben schil- irijen en andere kunstwerken van Blok v. d. Velden in bruikleen aan- bboden voor de overzichtstentoon- illing, die waarschijnlijk vanaf 22 ktober gedurende veertien dagen in en Burg zal worden gehouden. Ook van buiten Texel kwamen aan- edingen, maar daarvan zal uit prakti- he overwegingen geen gebruik wor- ;n gemaakt. Het is de bedoeling dat alle aangebo- in schilderijen door de heer J. Zwan orden opgehaald en samengebracht, 'aarna Blok v. d. Velden zelf een keus il maken. Aanmelding van uit te lenen :hilderijen is nog mogelijk bij het areau culturele zaken, telefoon I2220) 3041. boom daarin niet gedwarsboomd hadden. Omdat zij liever zelf een ekstra graantje meepikten. Bestuurder Ben van der Bult van de Voedingsbond FNV wil nu voor de werknemers in elk geval een afvloei ingsregeling overeenkomen. Hij denkt aan een minimumuitkering van 1000 gulden per werknemer. Bovendien wil hij voor de 9 de toezegging dat zij als eerste opnieuw in dienst kunnen ko men na de verbouwing. Hoog tijd 7 dagen per week werken is op Texel geen uitzondering. Van de zon dagtoeslag hadden enkele werkgevers nog nooit gehoord. Twee werknemers kregen tijdens hun vakantie geen loon doorbetaald. Seizoenwerkers bleken week na week 55 uur te draaien. Ze ontvingen dan ook nog eens 50 tot 100 gulden netto te weinig. Het was dan ook hoog tijd om de Texelse horeca- werknemers op hun rechten te wijzen. De vakbondsgroep horeca van de Voedingsbond FNV gaat daarmee door. Ruim voor het volgende seizoen gaat een informatiekampanje van start. Geen werkgever en geen werknemer kan dan nog beweren van niets te weten. De vakbondsgroep horeca gaat ervan uit dat de werknemers zich dan vanzelf gezamenlijk strijdbaarder gaan opstellen. En dan is het snel bekeken met de huidige angstsfeer. Dat is in het belang van de gehele Texelse horeca. Want die roept met dit soort toestan den hardere akties over haar hoofd af". Vrijdag deed zich in de Kaapstraat te De Koog een aanrijding voor waarbij de auto van de heer D. van Egmond aan merkelijke schade opliep. Het ongeluk werd veroorzaakt door H.O. uit En schede die achteruit tegen Van Eg- mond opreed. Dezelfde dag gebeurde ook een aan rijding op het kruispunt Jonkerstraat- Beatrixlaan. H.K. uit Den Burg wilde met zijn Ford Granada vanaf de Jon kerstraat linksaf de Beatrixlaan inslaan en gaf daarbij geen voorrang aan een door mevrouw Huitema-Vos bestuurde Simca. Laatstgenoemde wagen werd aan de voorkant vrij zwaar beschadigd. De Ford kreeg plaatschade aan de lin ker voorzijde. Niemand werd gewond. In de nacht van zaterdag op zondag werd uit de aan de Pelikaanweg gepar keerde Ford bestelauto van J.A.R. uit Haarlem een mobilofoon weggehaald. De daders slaagden erin de auto binnen te komen zonder iets te beschadigen. Een van de geëxposeerde wedren. Een aantal Texelse creativiteitscur- sussen verzorgt deze en volgende week in de tentoonstellingsruimte van het raadhuis een expositie waar op een groot aantal werkstukken bezichtigd kan worden. Aan deze tentoonstelling werd mede werking verleend door enkele tientallen deelnemers die er in de afgelopen pe riode in slaagden veel opzienbarends te vervaardigen. Opvallende zaken die men in de raadhuiskelder toont zijn werkstukken als wandkleden, tassen, poppen, breiwerken en smeedwerk. Men kan er kennis nemen van de soms niet geringe resultaten die de onder auspiciën van de Welzijnsstich- VOOR DORPSHUIS DEN BURG In Den Burg wordt donderdag avond een bliksemactie gehouden waarvan de opbrengst ten goede komt aan het, in de voormalige oude Ulo te vestigen, dorpshuis. Hierbij worden 5.000 stickertjes a 71,— te koop aangeboden. Deze actie is georganiseerd door de stichting Dorpscommissie Den Burg en duurt van 18.00 tot 20.00 uur. Mede werking wordt verleend door scholieren van de CVO-school, de Dr. Jac. P. Thijsseschool en het Koninklijk Texels Fanfarekorps-DEK. De opbrengst van deze 'stickertjes actie' zal worden gevoegd bij de eigen bijdrage van de bevolking die nodig is voor de stichtingskosten van het dorps huis. Voor de eerste fase is dat onge veer 735.000, Zoals bekend wordt op dit moment gewerkt aan de realisering van deze fase van het dorpshuisplan. Naar wordt verwacht kan dit gedeelte op 1 novem ber in gebruik worden genomen door de peuterspeelzalen van Den Burg. ting gehouden cursussen hebben opge leverd Belangstellenden kunnen kennis ne men van hetgeen op de volgende cur sussen werd vervaardigd: wolverven, spinnen, raamweven, weven, haken, kantklossen, wandkleden, klusjes in huis, filet doorstoppen, handenarbeid, breitechnieken, silhouetknippen, sme den en tekenen. De expositie is vrij toegankelijk op de openingstijden van het Texelse raadhui. Deze zijn dagelijks (werkdagen) van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 00 uur. Tijdens een goed bezochte verga dering in dorpshuis 't Skiltje hebben de inwoners van Oudeschild zich vrijdagavond erg enthousiast ge toond over de voorgestelde plannen rond de viering van het 200-jarig be staan van de haven in 1980. Op de door ongeveer tachtig perso nen bezochte bijeenkomst heeft de inmiddels opgerichte stichting Haven festiviteiten Oudeschild een definitief bestuur gekregen. Voorzitter werd Hans Boom, secretaris René van Duin en penningmeester Piet Bekkers. Als bestuursleden werden benoemd de dames A. Kuip en G. Rouwenhorst. Ruim dertig gegadigden hebben zich opgegeven voor de voorgestelde com missies waaronder een commissie fi nanciën, een commissie dorpsversie ring, een commissie sport, een com missie jeugd en een commissie visserij. De samenstelling van deze commissies zal nog nader door het bestuur worden bepaald. Inmiddels heeft de Koninklijke Marine toegezegd haar medewerking te zullen verlenen. Wat precies de datums zullen zijn waarop het feest zich volgend jaar in en rond Oudeschild zal afspelen kon nog niet worden bepaald omdat dit mede afhangt van het in Amsterdam te organiseren Sail 1980. Het bestuur on derneemt momenteel pogingen om de daaraan deelnemende (zeil)schepen ook naar Oudeschild te krijgen. De periode waarin de feestelijkheden in ieder geval zullen vallen ligt tussen donderdag 31 juli en dinsdag 5 augus tus. Op Texel heeft de onlangs gehouden kollekte ten bate van het Koningin Wil- helminafonds (kankerbestrijding) 716.888,75 opgebracht. De opbrengsten per dorp: Den Burg 76.217,09, De Cocksdorp 7811,45, Oosterend 72.061,51, De Waal 7595,10, Oudeschild 71.027,90, 't Horntje en P.H.Polder 7302,37, Den Hoorn 7809, De Koog 71.894,22 en Eier- land 7880,99. Daarnaast werd voor 71.569,— aan andere bijdragen ontvangen alsmede 7720,12 van de straatkollekte met het orgel. In het afgelopen weekend is ingebro ken in de kleuterschool De Woelige Hoek. De daders drongen binnen door de sluiting van een raam aan de achter zijde van het gebouw te forceren. In het gebouw werden enkele kasten en een geldkistje opengebroken. Nog niet is vastgesteld of geld of goed is mee genomen. Toneelvereniging 't Amateurtje te De Waal heeft onlangs Renses contra Menders" in studie genomen. Het is een serieus stuk, spelend op het platte land. Onder regie van Lex Kaper zal het op zaterdag 10 en vrijdag 16 november worden opgevoerd in dorpshuis De Wielewaal De brassband „De Waldsang" uit luitenpost (Gr.) geeft zaterdagavond 22 iptember een populair concert in orpshuis „De Bijenkorf" te Oosterend. Ie band verblijft een weekend op Texel begin van het nieuwe concert- eizoen. Dergelijke weekenden zijn jaarlijkse aditie. Al meerdere keren werden ippelscha en Ameland bezocht. Voor et eerst is nu Texel aan de beurt, raardoor voor de eilandelijke muziek- efhebbers een goede gelegenheid rordt geboden om met een dergelijke land kennis te maken. Brassband „De Valdsang" is één van de beste Neder- indse brassbands, daarvan getuigen de asultaten op de bondsconcoursen in de rovincie Friesland (driemaal het hoog te aantal punten) en het drie keer ichter elkaar winnen van de verkiezing van „VARA's Brassband van het Jaar". Verder heeft de band twee LP's ge maakt, waarvan de laatste internatio naal in de handel is, terwijl de derde LP in november dit jaar zal worden ge maakt. Muziekschool De band is in 1972 opgericht als fan fareorkest (60 man sterk) van de streek- muziekschool „De Waldsang" te Buitenpost en stond onder leiding van hoofdleraar Tjeerd Brouwer, aan wie ook een groot deel van het huidige succes te danken is. Na enige tijd bleek de vorm waarin het orkest tot dan toe bestond niet ideaal. De zaak werd opgeheven en Tjeerd Brouwer ging met een kleine groep geselecteerde blazers verder. Die groep werd in het seizoen 1973/'74 uitgebreid tot een voltallige brassbandbezetting. Deze brassband behaalde vele successen, maar bleef tot 1977 het orkest van de streekmuziek- school. In februari 1977 werd de band zelfstandig en sindsdien is het succes niet meer geweken. Populair Het concert van zaterdag 22 septem ber wordt, zoals reeds vermeld een populair concert. Een gedeelte van het te brengen programma zal ook op de nieuwe LP worden gezet. Wat betreft het programma: Het grootste uit te voeren werk is „Metropolis" een werk van Gordon Langford, een bijzonder populair brassband-componist. Daar naast komen nummers als „The Pink Panter Theme" (de rose panter), „Spar- tacus" (Onedinlinethema), de contest- mars „The Cossack" en een aantal solo's waaronder „El Cumbanchero" (cornetsolo), The Bass in the Ballroom" (Es-bas-solo) en een euphoniumsolo. Op bijzondere wijze is gisteravond in het Eioriandscho Huis het twintig jarig bestaan van de Plattelands vrouwen afdeling De Cocksdorp- Eierland gevierd. Dat gebeurde met een optreden van de actrice Nel Kars die voor een goedgevulde zaal een uit vier interessante scènes bestaand solotoneel verzorgde. Daaraan voorafgaand werd door de ruim honderd aanwezige leden plus gasten van de jubilerende afdeling in kort bestek bij het vierde lustrum stil gestaan Dat gebeurde bij monde van een drietal voorzitsters die de Plattelands vrouwen van noordelijk Texel in de af gelopen twintig jaar had en heeft. Ter gelegenheid van het jubileum werd gesproken door de dames Meindert- sma-IJbema en Kikkert-Neuteboom. Beide dames zetten het huidige bestuur onder voorzitterschap van mevrouw Dros-Daalder uitgebreid in de bloeme tjes. Afscheiding De afdeling De Cocksdorp/Eierland scheidde zich in september 1959 af van de in Den Burg gevestigde afdeling Texel, die vorig jaar het veertigjarig jubileum vierde. De twintig jaar geleden tot stand gekomen afscheiding vond plaats omdat de afstand tot Den Burg waar alle activiteiten plaats vonden voor,veel van de in de nabijheid van De Cocksdorp wonende dames te bezwaarlijk was. Beide afdelingen heb ben evenwel sindsdien een uitstekend contact gehouden en indien daartoe aanleiding bestaat worden zoveel mogelijk gezamenlijk eventuele proble men opgelost. Een breuk is dus in geen geval ontstaan. Het aantal leden van de meest noor delijke plattelandsvrouwenafdeling die Noordholland kent is vooral de laatste jaren steeds toegenomen. Vooral de afgelopen twee jaar ging het uitermate goed met de vereniging. Het aantal leden steeg in die periode van 75 tot ongeveer honderd op dit moment. Ook de opkomst op de maandelijkse vaste bijeenkomsten is met een gemiddelde van 65 70 dames heel behoorlijk te een aantal zeer uiteenlopende karakters noemen. Het bestuur streeft er naar om de leden zo interessant mogelijke pro gramma's aan te bieden en is daar, gezien de onlangs bekend gemaakte serie voor het komende winterseizoen, ook dit jaar weer volop in geslaagd. Naast deze veelal cultureel getinte avonden verzorgde de afdeling De Cocksdorp/Eierland gedurende enige jaren wekelijks creativiteitsavonden. Het huidige bestuur van de afdeling bestaat momenteel naast voorzitster mevrouw Dros-Daalder, uit de dames Dros-Schuitemaker (secretaresse), Reu- vers-Koorn (penningmeesteresse) en als leden de dames Van Heerwaarden- Bakker en Dijkshoorn-van Eist. Hoog niveau De eerste avond van het winterpro- gramma waarop aan dit jubileum aan dacht werd besteed was in cultureel opzicht van bijzonder hoog niveau. Het spel van Nel Kars droeg als titel „Ik, Jij, Zij" en kende vele hoogtepunten. In dit „eenmanstoneel door een vrouw" speelde zij een viertal scènes waarbij werd uitgebeeld. Nadat Nel Kars zich eerst als Mien de kleedster had gepre senteerd gaf zij op heldere wijze een bondige toelichting bij het door haar te spelen programma. In een door de Rus sische auteur Maxim Gorki (1868-1936) geschreven scène uit het toneelstuk Wassa Schelesnowa speelde zij een conflict tussen de eigenares van een kapitaalkrachtige rederij en diens revo lutionaire schoondochter. In deze scène beeldde Nel kars uit hoe beide maat schappijvisies in het revolutionaire Rus land van 1910 met elkaar in conflict komen Onder de titel Zuster Frangoise werd op ontroerende wijze een in 1970 in het weekblad Vrij Nederland verschenen interview in beeld gebracht. De hoofd persoon daarvan, de uit Limburg stam mende religieuze Frangoise werkte gedurende twintig jaar als operatiezus- ter in Vietnam voordat zij enkel jaren geleden dit land gedwongen moest ver laten. Joop van Tijn interviewde zuster Frangoise na haar terugkomst in Neder land en voordat zij zich in het Afri kaanse Cameroen vestigde. Na de pauze bracht Nel Kars maan dagavond de speciaal voor haar door de Haarlemmer Frank Herzen in 1971 geschreven eenakter „Alles stinkt". Hierin speelde de actrice de rol van een schoenlapster die na een Franse invasie op de kust van Wales met twaalf door haar gevangen soldaten in het dorp Fishguard arriveert. Dit stuk speelt in 1797. Het optreden werd besloten met de monoloog „Vervolging", in 1910 ge schreven door Herman Heijermans, onder her pseudoniem Samuel Falk land. Nel Kars tijdens haar optraden in de eenakter rrAJIes Stinkt" van Frank Herzen.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1