„Cross of Iron" Hoornder feest werd zonovergoten festijn Schoonmoeder HLA\Nli;iS\YS wv-uiigave voor vrienden van Texel Nog plaatsen vrij bij reisje van Paardenvrienden Radioprogramma rond Cor Ellen Granaten onschadelijk gemaak Kinderen doen mee aan 'citatenspel' Officiële opening districtskantoor SBB Extra cursussen Trompstraat krijgt opknapbeurt Eerste gespreksavond op 2 oktober Bejaardensoos Eierlandsche Huis Hasj PAGINA 4 TEXELSE COURANT DINSDAG 18 SEPTEMBER 197 Menige deelnemer en deelneemster liep blhet tobbesteken op het feestterrein ILendJe van Klaas Lapl een nat pak op. James Coburn, Maximillian Schell en james Mason spelen de hoofdrollen in de door Nat Cohen geproduceerde film „Cross of Iron" die aan het oostfront van het instortende Nazi-rijk speelt. Andere belangrijke meespelenden zijn David Warner en Santa Berger. Geza menlijk met regisseur Sam Peckinpah brengen ze de geschiedenis tot leven waarin de Pruisische kapitein Stransky de belangrijkste rol speelt. Stransky, Pruis, aristocraat en bovenal nazi van het zuiverste water, arriveert in 1944 in een begelegerd gedeelte van het Russi sche front. Hij hoopt daar van de apathie en de ontgoocheling van de aanwezige Duitse militairen te kunnen profiteren om vóór de nederlaag van het derde rijk het ijzeren kruis in de wacht te slepen. Hij vindt echter een onverzettelijke anti-nazi op zijn weg, sergeant Steiner (James Coburn) een man uit het gewone volk. Beide mannen haten elkaar vanaf het eerste ogenblik. Een haat die geleidelijk uit groeit tot een persoonlijke Vendetta. Stransky (Maximillian Schell) gebruikt James Coburn in „Cross of Iron". al zijn macht om Steiner te breke maar Steiner is één van die figuren c niet te breken zijn. De oorlog tussen officier en de nazi en de Duit sergeant uit het gewone volk wor voor hen belangrijker dan de gro oorlog, die Europa verscheurt. H komt tot een beslissende confronts als de twee mannen elkaar voor h eerst onder gelijke voorwaarden or moeten en elkaar vernietigen. Er daarna niets meer dat het vecht waard is. zelfs niet „Het ijzer kruis". Regisseur Sam Peckinpah heeft m „Cross of Iron" een goede produc afgeleverd. Peckinpah maakte voo naam als regisseur van geweldscènr „The wild bunch", „The getaway „Straw dogs" en „Cross of Iro bevatten talloze voorbeelden. In „Co vooi" is het allemaal wat rustic gehouden. Vertraagd opgenome maar des te harder aankomend gewe leek het visitekaartje van Peckinpah zijn geworden. „Cross of Iron" draait van dondi dag tot en met dinsdag voor toeschc wers van 16 jaar en oder. Wij verzoeken onze leden, wijzigin gen of aanvullingen voor bovenge noemde uitgave, zowel voor wat betreft de akkommodatie-gegevens als voor de advertenties (of opgave van nieuwe advertenties) zo spoedig moge lijk, uiterlijk vóór 24 september a.s. aan ons op te geven. Directie VW Texel Voor het tweedaagse reisje van de Vereniging voor Vrienden van het Paard te Texel dat op 6 en 7 oktober zal worden gehouden zijn nog enkele plaatsen vrij. Belangstellenden hiervoor worden verzocht zich zo spoedig mogelijk aan te melden bij mevrouw A. Bakker- Witte te Den Hoorn, telefoon (02226) 464. Tijdens deze busreis worden ondermeer bezoeken gebracht aan de Hengstenparade in het Duitse Waren- dorff en het Rijtuigenmuseum te Leek. „Cor Ellen en de Waddenzee" het thema van het radio-programtr VPRO-Expres dat vrijdagochtend 7 september via Hilversum 1 z worden uitgezonden in de ser sociaal-culturele ontmoetingen mi opmerkelijke Nederlanders. VPRO-Expres wordt gepresenteer door Philippe Scheltema, die reeds ee der een uitzending aan het Texel; strandjutter/raadslid wijdde. Voor „Cor Ellen en de Waddenzee zijn in de afgelopen week op versche dene Texelse locaties opname gemaakt. Daartoe behoorde ondermeer de gebouwen van het NlOi het Natuurrecreatiecentrum en jeugi hotel Bloem en Bos. In het programm is ook een discussie opgenomen tusse Ellen en zijn collega-raadslid Ate Riei stra (CDA) die in het raadhuis over c Waddenzee-problematiek debatterei Het programma begint om 9.15 uur e duurt tot 10.30 uur. Strandbezoekers vonden in de bui van paal 8 twee brisant granaten c gisteren door de mijnopruimingsdien ter plaatse zijn vernietigd. Om het lezen door kinderen te stimu leren, organiseert de openbare biblio theek Texel, in het kader van de kinder boekenweek, een 'citatenspel'. Kinde ren die er aan mee willen doen zijn vanaf heden welkom in de bibliotheek, waar ze een opdracht krijgen die er op neerkomt dat ze een aantal boeken moeten lezen en daaruit bepaalde zinnen moeten opzoeken. Het resultaat van dit lees- en speurwerk moet wor den ingevuld en geeft dan recht op het 'Citatendiploma' dat op het kinderboe kenfeest op 6 oktober zal worden uitge reikt. Donderdagochtend 27 september zal het Staatsbosbeheer haar districtskan toor (ondergebracht in het voormalige HBS-gebouw aan de Molenstraat) offi cieel in gebruik stellen. Creativiteitscommissie Naast de vorige week opgenomen lijst met creativiteitscursussen zal er dit jaar ook een cursus Hindeloper schilderwerk voor gevorderden worden gegeven. Deze cursus duurt zes lessen en wordt gegeven door mevrouw L. Licht. De cursusplaats is afhankelijk van het dorp waar de meeste aanmeldingen vandaan komen. De in de gepubliceerde lijst op genomen cursus voor gevorderden is een cursus Hindelooper schilderwerk voor vergevorderderden. In januari gaat in De Waal een cursus Edelsmeden voor beginners van start. De cursus duurt acht lessen en wordt gegeven door Marijke van der Meent. De Trompstraat te Oudeschild zal in verband met herstelwerkzaamheden aan het wegdek met ingang van woensdag 19 september worden gesloten. Men begint vanaf de Hervormde kerk en werkt vandaar ver der naar het dorpscentrum toe. Er zal ondermeer een nieuw wegdek worden aangelegd. Verwacht wordt dat het werk ongeveer drie weken in beslag neemt. De eerste van de serie gespreksavon- den voor aanstaande ouders wordt gehouden op dinsdag 2 oktober, aanvang 19.30 uur in het Groene Kruis- gebouw. In de slotpassage van het arti kel in de krant van vorige week was een andere indruk gewekt. Tot vrijdag 28 september is aanmelding voor de cursus mogelijk bij het Groene Kruis- gebouw, telefoon (02220) 3241 tussen 17.00 en 18.00 uur. In het Eierlandsche Huis begint op woensdagmiddag 19 september het winterseizoen van de bejaardensoos van De Cocksdorp. Belangstellenden kunnen hier tussen 14.30 en 17.00 uur terecht. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij het bestuur. Kottervisser C. Boersen van de TX 94 bezorgde de politie drie plakken hasj die hij vorige week had opgevist op 54 graden N.B. bij 4.30 O.L. Zonnige dag De grote wal van strobalen die inder haast op net feestterrein (landje van Klaas Lap) was aangebracht bleek geen overdadige luxe want de aanvankelijk harde wind blies in de lengterichting over het veld. Uiteindelijk waren de weersomstandigheden (veel zon) zeer redelijk en er viel ook niet te klagen over belangstelling en deelname. Vooral het onderdeel ringsteken op tandems trok veel deelnemers. Verdere uitslagen wa ren; Doolhof voor de lagere klassen: Een van de voorstellingen In de allegorische optocht tijdens het Hoomder feest van start, van de omstreeks 15 deelne mers vormde zich al spoedig een kleine kopgroep. Na tien ronden toonde Bram Brouwer zich van hen de sterkste. Hij werd op zeer korte afstand gevolgd door Auke Brouwer en Henk de Ruyter. Voor het goedbezochte avondspel hadden de organisatoren als opdracht verzonnen dat de deelnemende ploegen een uit beelding van een sprookje moesten geven. Dat mocht een bestaand maar ook een niet-bestaand en dus zelf-ver- zonnen sprookje zijn. Dat men de fanta sierijke talenten onder de Hoornder bevolking goed wist aan te spreken bleek maar al te duidelijk. Het had tot gevolg dat menige groep de lachers op zijn hand had. Er konden tenslotte slechts drie prijzen worden uitgereikt en die gingen achtereenvolgens naar de groepen met de voorstellingen Rood kapje (1), Hoornder sprookjesteest ui en De Kikkerkoning (3). Er was een eervolle vermelding voor de beste jeugdgroep die als onderwerp „De wolf en de zeven geitjes" had gekozen. In Den Hoorn is zaterdag met veel animo door de dorpsbewoners meege daan aan het jaarlijkse Hoornderfeest dat ook nu weer 'voor elk wat wils' kende. Voor alle leeftijdsgroepen was wel iets op touw gezet en naast de vele deelnemers die de activiteiten trokken was er een heel behoorlijke publieke belangstelling. Vooral het avondspel dat in dorpshuis De Waldhoorn plaatsvond kende veel toeloop. Maar liefst dertien groepen (8 personen) traden tegen elkaar in het strijdperk waarmee het deelnemers aantal op 104 kwam. Pas tegen 23.00 uur slaagde de jury erin tot een afgeron de beoordeling te komen. Daarna werd in het dorpshuis nog enige tijd volop feest gevierd. De dag werd zoals gebruikelijk be gonnen met muziek van de Hoornder kerktoren waarvoor enkele leden van KTF/DEK zorg droegen. De hierop vol gende allegorische optocht trok slechts een beperkt aantal deelnemers. Er wa ren 16 uitbeeldingen waaronder slechts drie grote groepen, hetgeen ongeveer evenveel was als in voorgaande jaren. Desondanks hadden de organisatoren toch op wat meer belangstelling ge hoopt. De prijzen voor deze optocht die, aangevoerd door 't Kon. Texels Fanfare korps/DEK in vrijwel het gehele dorp langs de huizen trok werden als volgt verdeeld; Enkelingen: 1.Meisje met de blauwe hoed, 2.Z.D.H. traint, 3.Indiaan. Kleine groepen: 1.Zomer vol folklore, 2. Doornroosje, 3.Peppi en Kokki. Grote groepen: I.Vier jaargetijden, 2.De strenge winter, 3. Duimelot. 1.EIske Fransz, 2.Stefan Witte, 3.Claar Scherpenhuizen en Roger Kortenhoe- ve. Bolderwagenrace: I.Dédé Kikkert en Welmoed Hoppener, 2. Janien de Bruin en Mariska Witte, 3.Ewald Lap en Florian Parlevliet. Kruiwagenrace: 1. Jurgen Kikkert en Ronnie Broersma, 2.Anton Bakker en Remco Nachtegaal, 3.Hermien Landvreugd en Corine Hoo- genbosch. Fietscross: Jongens: I.Erwin Broersma, 2.Simon Dros, 3.Marco de Bruin. Meisjes: I.Emmy Bakker, 2.Ma- riëtte Smit, 3.Angeline Bakker. Ring steken: 1.An Bakker en Jan Wieten, 2.Ank van Leeuwen en Siets Broersma, 3.Arie Dijker en Mart Dijker. Tobbeste ken: I.Hans Bakker, 2.Nel Bruining, 3.Riet Broersma. Sprookje Laat in de middag ging de wielerronde FEUILLETON Door L. van Schooten. "W VW"V V" W «V 25. Maar wel stond de grote blauwe Buick herhaaldelijk voor de deur van het huis op de Singel, want oom Peter toonde een levendige belangstelling voor de gezondheidstoestand van zijn nicht Jitske, en kon dan, zo en passant, tevens constateren dat het met Jitskes schoonmoeder ook langzaam maar ze ker vooruitging. Ze kon nu zonder hulp de trap op en af. „Gaat dat nou" vroeg hij zijn nicht „twee vrouwen samen in een huis?" ,,'t Gaat best" zei Jitske vlot. Jaja, dacht Peter, maar met twee zulke kopstukken zal het wel eens spannen. Hij wist niet wat er gebeurd was vóór Maria dat ongelukkige been brak, maar hij vermoedde toch dat het niet altijd koek en ei was tussen schoonmoeder en schoondochter. Op een morgen stond hij weer voor de deur en moest erg lang wachten voor er opengedaan werd. Hij stond al op 't punt om nog maar eens een forse ruk aan de bel te geven, toen de deur voorzichtig open ging en Maria van Hoornwyck argwanend om het hoekje keek. „O, bent u het" zei ze. „Jitske is niet thuis, ziet u". „Zo" zei hij vlak. Maria bleef be sluiteloos, zwijgend in de deur staan, steunend op haar stok, die ze nog niet missen kon. „Ze is naar de dokter", legde Maria verder uit. Peter begreep. Hij was de oom van Jitske, maar mevrouw Van Hoornwyck, dat was heel iets anders. „Dan kom ik een andere keer wel es terug" zei hij schijnbaar luchtig, maar inwendig beledigd, 't Leek warempel wel of hij met veters aan de deur kwam. En hij maakte een beweging om naar zijn auto terug te stappen. Maria schrok. Inderdaad had ze niet meteen haar houding weten te bepalen, toen hij daar aan de deur stond. Ze was alleen thuis. Ze had Peter Polderman altijd be schouwd als gast van Jitske, die ook vriendelijk was voor haar, als ze er bij was. En ze had zich staan afvragen: kon ze hem vragen, binnen te komen? Maria had een klein tikje van de stijve preutsheid van de Van Hoornwycks overgenomen, en die speelde haar nog wel eens parten. Ze wist altijd zo precies wat hoorde en wat niet hoorde, dat dit haar houding vaak gereserveerd maak te, waar het misverstand wekken kon. En zo was het nu ook. Kon ze zo'n wildvreemde man binnen halen? En wat zou hij wel denken? Hij kwam toch voor Jits, niet voor haar? Peter Polderman lichtte zijn hoed „Waarom loopt u weg?" vroeg Maria opeens verschrikt. Peters stem klonk scherper dan ze van hem gewend was. „Ik kan hier toch niet op de stoep wachten, tot mijn nicht terug komt?" „U kunt toch binnen wachten?" „Nee ik kom wel es terug morgen of zo". Opeens, in een flits van inzicht, begreep Maria hoe hij haar houding uitleggen moest en ze bedacht hoe vriendelijk en hartelijk hij telkens weer geweest was, ook voor haar. Ze kon zichzelf wel slaan, en ze bloosde van schaamte, dat ze daar als een stijve houten hark in de deur stond en hem de indruk gaf dat hij maar beter kon ophoepelen en een andere keer terug komen. „U weet dus zeker, dat u geen koffie wilt?" vroeg ze, en het klonk als een verzoek. Peter zag haar aan. Wat is het toch een rare prent, dacht hij, de ene minuut een ijsberg, en nu is ze een en al vriendelijkheid. Maar Peter had van dat slag vrouwen la Maria van Hoornwyck weinig ervaring, en hele maal geen verstand. „Nou ja", zei hij, en haar glimlach weerspiegelde op zijn gezicht. „Mijn koffie is heus ook goed", zei ze met een grappig trots gebaartje. „En misschien is Jits met een kwartiertje al terug". Hij stapte naar binnen. „Ik zou net helemaal in m'n eentje koffie gaan drinken" legde Maria uit „toen belde u. En ik was eigenlijk zo verbouwereerd „Dat zag ik, ja". „Ik zou u gewoon weer weg hebben laten gaan". „Ikwès bijna weg". „U bent ook zo vlug". „Kijk es mevrouw" zei Peter opeens ronduit en zag haar scherp aan „ik zal het maar net zeggen zoals ik het meen: ik heb een hekel aan wat ze bij ons thuis noemden gedwongen fraaiigheid. Be grijpt u me?" Maria gaf hem zijn blik terug. Ze begreep hem opperbest. Ze was een beetje boos, dat hij haar zo vlakweg zei, en ze antwoordde niet minder scherp. „Ik ook". Tot haar verbazing begon hij te lachen. „Wat valt daarom te lachen?" vroeg ze. „Ik lach u niet uit" verontschuldigde hij zich „maar de manier waarop u dat zei zo echtmajesteitelijk hij maakte een wegvegend gebaar met de hand, „vroeg u me niet of ik trek had in koffie?" Ze vond hem een onmogelijke man, maar in haar eigen keukentje betrapte ze er zich op, dat ze neuriede terwijl ze de koffie zette. Gunst, hoe lang was het geleden, dat ze 'n man op de koffie had. Vrouwen, vrouwen, niets dan vrou wen ja, en Bert. Als er mannen kwamen, dan waren ze bij Bert en Jitske op bezoek en soms was zij er bij. Maar ze kwamen nooit voor héér. Trouwens, herstelde ze meteen, dat kwam Peter Polderman ook niet, die kwam voor Jitske en gebruikte haar kamer als wachtkamer Ze herzag dat scherpe oordeel, toen ze merkte met hoe innig genoegen hij van zijn koffie zat te genieten. „Wat hebt u toch een hoop mooie dingen" zei hij „van die echte oude Hollandse dingen, die je in Amerika niet hebt. Zo'n prachtige kastzo'n schitterend stuk handwerk van een paar honderd jaar geleden, dat is wat anders dan dat glimmende werk, dat je bij ons vanuit de catalogus kunt bestellen. Wij hadden thuis op de farm wel com fort maar dit, dit heb ik altijd gemist. Bij m'n broer hebben ze niet zoveel van die mooie dingen thuis, maar daar is toch ook die echte Hollanse sfeer, en heel veel van thuis, dat ik als kleine jongen al heb gekend". Handig wist ze hem aan 't praten te krijgen over zijn jeugd, over zijn vader i moederde grootouders van Jitsk „Fijne mensen" zei hij „m'n mo der ze wes ook maar een gewo tuindersvrouw en tochweet u" i hij, opeens moedvattend, „toen u dai net zo zo trots keek, toen moest lachenmaar ik dacht aan moedi Die kon zorook opeenshij maak de zin niet af, bleef voor zich uit staren „Ze zeggen dat Jits op mij lijk vervolgde hij zacht „maar zij lijkt haar grootmoeder". Dan moest, zo concludeerde Marl die grootmoeder toch inderdaad e( knappe vrouw geweest zijn. Want well bezwaren ze ooit tegen haar schoo dochter had gekoesterd, op haar uiterl had ze nooit iets aan te merken gehai „Is het nu niet moeilijk voor u" zei „zo'n heel stuk van uw huis te moeti opgeven?" Zijn vraag kwam zo recht op haar i dat ze antwoordde, vóór ze kon nade ken en diverse slagen om de ar houden. „Ja" zei ze „het is moeilijk, want f blijft toch altijd een beetje mijn hu Gelukkig heeft Jitske een goede smaa ik zou me geen raad weten als ze m staal en glas ging werken hier en van c verschrikkelijke moderne schilderijen meubels". „Dat past hier ook niet, da's beter een moderne flat. Als je dit huis niet z'n eigen stijl laat, ben je het n waard", vond hij. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 4