n AIÊCND4 Vereniging ouders gehandicapten Texel officieel opgericht Oosterend beste in sportieve wedstrijd Piet Jongejan werd opnieuw ploegkampioen Korte metten met Tubantia Plattelandsvrouwen Texel met interessant programma v wou.: Clubcourses wielervereniging zaalvoetbalprogramma Vals inbraakalarm Schietoefeningen Collecte voor Nierstichting Lezing over doodstraf in RSG-gebouw AOT-service Magere vangst bij visclub Aanrijding Goed geslaagd windsurfweekend Kamminga en Visser namen leiding over JKM verspeelde punt aan Dubbeldik Wmr. G. v. Heusden naar Alkmaar PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 25 SEPTEMBER 1979 AV - AJJRANT De op dit gebied zeer talent volle Piet Jongejan uit Eierland is zaterdag opnieuw winnaar geworden van de jaarlijkse ploegwedstrijd, uitgeschreven door de oud-leerlingenvereni ging van de landbouwschool. Jongejan werd winnaar in de categorie rondgaande ploegen en verwierf een zodanig pun- tenaantal dat hij tevens tot al gemeen kampioen werd uitge roepen. Tweede bij de rondgaande ploegen werd Jan Lap uit De Hemmer. Omdat i voor deze categorie slechts twee ploe gers hadden ingeschreven waren hier niet meer prijzen te verdelen. Eerste bij de wentelploegen werd Henk Broekman met een opvallende drie- schaarploeg. Tweede werd Ard Saai en derde Leo Saai. De wedstrijden werden gehouden op gewoeld, niet bijzonder moeilijk land van „Vruchtbaaroord" (J. Barendregt) in Eierland. Totaal deden dertien ploe gers (vorig jaar 20) mee. Wedstrijd ploegers die gewoonlijk van de partij zijn lieten het afweten wegens drukke werkzaamheden (aardappelen rooien) op het eigen bedrijf. Over twee weken worden in de Haarlemmermeer de provinciale ploegkampioenschappen gehouden. Het is de bedoeling dat vier Texelse ploegers daarheen worden afgevaardigd. Loonwerkbedrijf Niek Dros uit Ooster end heeft de afgelopen week de slo pershamer gezet in hotel „Tubantia". Het gebouw is op dit moment vrijwel verdwenen. Zeer binnenkort zal op dezelfde plaats een nieuw appartemen tenhotel verrijzen. Hoewel het radicaal verwijderen van het minder dan tien jaar oude Tubantia in zakelijk opzicht onge twijfeld de beste oplossing is, was menige toeschouwer of voorbijganger toch wei met weemoed vervuld. Nooit eerder werd op Texel een zo nieuw gebouw met de grond gelijk gemaakt. Voor mensen die bouwmaterialen nodig hadden was het een mooie gelegenheid om voor weinig geld dakpannen, kozij nen, radiatoren, balken en plankhout te veroveren. Rachelhout, latten, kranen, stenen, koperen leidingen, afvoerbuizen e.d. mochten zelfs gratis worden mee genomen. Vrijdagavond omstreeks zeven uur kwam het inbraakalarm van het kantoor van de Middenstandsbank in de Bin- nenburg in werking. De politie ging er heen en constateerde al spoedig dat in het gebouw niets aan de hand was. Het was de tweede keer in korte tijd dat het automatisch alarm van het bankgebouw in werking kwam. Een onderzoek naar de oorzaak zal worden ingesteld. Ligging schietterrein C 52°52,5'N - 4°42, 8'E. In het tijdvak van 1 t/m 31 oktober zullen, op werkdagen van 8.00 - 18.00 uur, van bovengenoemd terrein schietoefeningen worden gehouden met lichte luchtdoelartillerie. De onveilige afstand is tot 14.000 meter. Op maandagmorgen en vrijdagmiddag wordt niet geschoten. Van 24 tot en met 30 september wordt de nationale collecte voor de Nierstichting Nederland gehouden. Ook op Texel wordt in alle dorpen gecollec teerd. Wie geen collectant treft kan zijn bijdrage overmaken op postgiro 388000. Op vrijdag 28 september geeft de heer dr. C. Kolk in het gebouw van de Rijksscholengemeenschap aan de Emmalaan een lezing over de dood straf. De heer dr. C. Kolk (weten schappelijk hoofdambtenaar aan het Willem Pompe Instituut van de Rijks universiteit te Utrecht) komt naar Texel op uitnodiging van de Texelse Amnesty-werkgroep. De titel van zijn lezing: „Enige aspecten van de doodstraf in het kader van Amnesty International". De lezing begint om 8 uur en de toegang is gratis. De doodstraf is vanuit de visie van Amnesty iets verwerpelijks. Krachtens het strafrecht mogen alleen die straffen worden toegepast, die bepaalde gevolgen beogen. De straf moet de dader en anderen afschrikken om in herhaling te vallen. Het moet ook een oplossing kunnen zijn voor het conflict, dat door de geweldpleging is ontstaan. De straf moet wel binnen de redelijke proporties blijven. De gevangenen moeten hun leven kunnen verbeteren. Er moet dus een mogelijkheid tot terug keer in de maatschappij blijven. Doodstraf en levenslange veroordeling (de verkapte vorm van doodstraf) moet dan ook worden afgewezen. Tijdens de avond is er gelegenheid om met de heer Kolk van gedachten te wisselen over deze zaken. Inlichtingen over deze avond kunt u krijgen bij het secretariaat van de Texelse afdeling van de werkgroep p/a Vloedlijn 31, Den Burg, telefoon (02220) 4109. Dinsdag 25 september Voor de Plattelandsvrouwen van de af deling Texel houdt schrijver Dolf Ver- roen een lezing over kinderboeken; 20.00 uur. Woensdag 26 september In de Jac. P. Thijsseschool begint om 14.00 uur een denksportmiddag voor de jeugd. Donderdag 27 september In hotel De Branding in De Koog wordt een openbare hoorzitting gehouden over de inrichting van de Water munt en de Duinroosstraat. Klaverjasclub De Zwaan vergadert over het nieuwe seizoen en de competitie indeling; 20.00 uur. Da onlangs opgerichte vereniging van ouders van gehandicapten op Texel heeft als officiële naam de af korting V.O.G.T. gekregen. Dit is besloten op de oprichtingsvergade ring die vorige week in gebouw De Schakel werd gehouden. Bij de bestuursverkiezingen werd C. van Triat (Den Burg) tot voorzitter gekozen, mevrouw Y. Lasthuizen (De Koog) werd secretaresse en mevrouw J. Bergman (Oudeschild) penningmees- teresse. De dames 8oekel en Goënga werden als gewone leden in het bestuur opgenomen. De vereniging heeft inmiddels ruim dertig leden De contributie bedraagt f20,— per lid/ou derechtpaar en het minimum bedrag van het donateurschap is f5,— per jaar. ZMLK-school Tijdens de discussie die na het offi ciële gedeelte van deze bijeenkomst plaatsvond werd door de heer A. Plaatsman de recente sluiting van de Texelse ZMLK-school (dependance Beatrixschool) ter sprake gebracht. Plaatsman achtte opvang op het Hel- derse dagverblijf voor ouderen IDVO) erg moeilijk en vroeg zich daarom af of op Texel niet een dépendance van het DVO kan worden gevestigd. Hij schatte dat hiervoor reeds 7 Texelse pupillen aanwezig zouden zijn. Het idee om Hel- derse gehandicapten dan op Texel in een dagverblijf op te vangen lijkt niet De afdeling Texel van de Platte landsvrouwen begint dinsdagavond (heden) het programma van het sei zoen 1979-'80 met een lezing door kinderboekenschrijver Dolf Verroen. Hij zal spreken over eigentijdse kin derboeken. De avond wordt gehou den in de LTS-kantine en begint om 20.00 uur. De tweede avond is 12 oktober en wel gezamenlijk met de afdeling Texel van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Opgetreden wordt door een 'boerengroep' uit Wageningen met een cabaretvoorstelling. Op 2 november wordt een gezamen lijke avond met het R.K. Vrouwengilde gehouden. De toneelgroep „Toverlink" brengt dan het stuk „Een draad in het donker" van Hella Haasse. De kerstavond is op 17 december en wordt verzorgd door kapitein H. G. Kooyman van het Leger des Heilsi De jaarvergadering is op 15 januari 1980, waarna op 19 februari mevrouw Van Heiningen van het Brandwondencen trum in Beverwijk een lezing geeft. Op 13 maart spreekt mevrouw Bakker- Pekelharing over yoga en op 22 april wordt het winterprogramma afgesloten met een muzikale kwis door de dames Schermer uit Beets. VVtM «M LLiWS-0LTTEN VfRAWTWOCWDCLLJIOAO «NOC ME1MXTC Hoe groter de service, des te meer zal gebruik worden gemaakt van het openbaar vervoer. Daarom de volgende tip voor de Autobus Onderneming Texel: laat de zomerdienstregeling geldig blijven tot en met de herfst vakanties. Dat zou betekenen dat de bus op de route naar De Koog vier keer per dag het traject Californiëweg, Na- tuurrecreatiecentrum, Pelikaan, Bosrandweg volgt. Aan deze wegen zijn diverse bungalowparken en hotels gelegen. Deze zouden in de herfst vakantie nog per bus bereikbaar moeten zijn. Vooral omdat er in die tijd van het jaar vrij veel toeristendrukte is, in het bijzonder gezinnen met jonge kinderen en ouderen. Juist deze cate gorieën maken graag van de bus ge- De 26 sportvissers die zondagochtend deelnamen aan de zestiende wedstrijd die de sportvisclub Texel langs de dijk bij Nieuweschild organiseren hebben met een totaal van 239 cm een betrekkelijk magere vangst gehad. Het gemiddelde bedroeg 5,69 cm waarbij vermeld moet worden dat van de 26 deelnemers 17 sportvissers niets vingen. Van de drie deelnemende gast- vissers was er niemand die iets aan de totaalscore bijdroeg en bij de junioren slaagde slechts één deelnemer iets te vangen. Dat was Eduard Bos met een vis van 20 cm. Bij de senioren was het resultaat als volgt; 1A. Maat 41 cm, 2. H. Jansen en P. Verhagen 32 cm en 3. W. Pronk 29 cm. De volgende wedstrijd is op 7 oktober en vindt plaats op het dijkgedeelte tussen de IJzeren Kaap en de Krassekeet ter hoogte van de Mos- selweg; 8.00 uur tot 10.00 uur. Materiële schade was het gevolg van een aanrijding die zich vrijdagavond voordeed op het kruispunt Bijenkorf' weg-Peperstraat in Oosterend. Van de Bijenkorfweg kwam automobilist A.V. uit Oosterend die linksaf wilde slaan. Hij kwam in botsing met de bromfietser R.M.B. uit Het Noorden die uit de Pe perstraat kwam en rechtsaf wilde. bruik, zeker als wij hen daarop (bij het boeken van de vakantie) zouden kun nen wijzen. Ik heb de directie van het AOT het bovenstaande onder ogen ge bracht, maar het schijnt niet te kunnen: W. v. d. Werf, Bungalowpark ,,'t Hooge Landt"' NASCHRIFT: Van de AOT-directie vernamen wif dat in de herfstvakantie op de genoemj de route zeer weinig passagiers worderj verwacht. In het drukst van de zomer ij het aanbod al nauwelijks de moeite waard en in herfst en winter moet hel dus nog minder zijn. Voor een of twej mensen is het niet verantwoord dfi route te blijven rijden. Red. haalbaar. Omdat ook andere aanwezi gen het idee van de heer Plaatsman (hoofd van de Beatrixschool) onder steunden werd besloten dat de vereni ging deze zaak zowel bij het gemeen tebestuur als bij het DVO aanhangig zal maken. Gespreksavonden In het komende seizoen zal de ver eniging verschillende gespreksavonden gaan organiseren. De thema's die daarbij aan de orde worden gesteld zijn ondermeer: sociale voorzieningen, ge zinsvervangende tehuizen, begeleiding ouders, vakantie met en zonder gehan dicapt kind en gehandicapten en sex. Voor andere suggesties houdt het be stuur zich aanbevolen. Men besloot voorts het initiatief om op Texel tot een stichting Speel-o- theek te komen te ondersteunen. De oudervereniging stelde evenwel als voorwaarde dat voor gehandicapten geen leeftijdsgrens wordt voorgesteld en dat er ook aangepast speelgoed in omloop komt. In antwoord op vragen uit de zaal werd op de bijeenkomst door voorzitter C. van Trigt meegedeeld dat een ieder die meent een gehandicapt kind te hebben lid van de vereniging kan wor den. Indien men (zoals bij Lom-kinde ren) een eventuele handicap niet als zodanig onderkent, kan men donateur van de V.O.G.T. worden. Op uitstekende wijze heeft Oosterend 1 zondagmiddag op eigen terrein kans gezien WSW (Wijdenes) een 2—0 over winning af te snoepen. Deze zege werd behaald in een wed strijd waarin de Strenders voortdurend het beste van het spel hebben gehad en dat ook tot uitdrukking wisten te bren gen. Beide doelpunten werden in de tweede helft gescoord. De makers waren Piet Koning en Johan de Waard. Vooral gedurende de eerste helft heeft Oosterend duidelijk getoond dat het de betere ploeg was. Het WSW- team wist in deze periode geen enkele reële kans te creëren omdat de Ooster- endse defensie zich geducht weerde. Het was daarom van meet af aan alles Oosterend wat de klok sloeg. De eerste kans was voor Frits Bakker die een door kopbal van Johan de Waard net voor langs schoot. De WSW-keeper wist een kopbal en schoten van Jan de Vries en Jaap Slikker met moeite te keren, waarna aanval na aanval op het WSW- doel af kwam en over de WSW-defensie heen golfde. Doelpunten bleven echter steeds uit. In de tweede helft kreeg Oosterend een iets agressievere WSW- ploeg tegenover zich. Waardoor er voor de Oosterend defensie toch nog onno dige problemen ontstonden. Tweemaal een te zachte terugspeelbal zorgde bijna voor evenzovele doelpunten. Toch was het eindelijk Piet Koning die na goed voorbereidend werk van Jan de Vries en Jaap Slikker uit een moeilijke hoek raak schoot. Hierna bleef Oosterend aan dringen. Een knappe kopbal van Ewald Het recreatieweekend dat de Windsurf dub Texel op het strandje bij Dijkmanshuizen organiseerde heeft zowel zaterdag als zondag uit stekend weer getroffen. Er meldden zich enkele tientallen deelnemers en deelneemsters. Zaterdag lag het accent vooral op het recreatieve windsurfen. Er werden daarbij verscheidene races gehouden die in meerdere opzichten een luchtig karakter hadden. Zo kon men onder meer meedoen aan een peddelrace en een handicaprace. Zondag volgde een officiële wedstrijd waarvoor zich twaalf deelnemers meld den. De uitslag luidde als volgt: A- klasse: 1. Herman Boks, 2. Ruben Ootes, 3. Rob Souverein, 4. Jaap Borra, 5. Piet-Wim Roeper, 6. Barend Staal, 7. Mark van Reijsselberghe, 8. Wim Houwing, 9. Jaap van Vooren, 10. Herman Lauers. In de B-klasse was slechts één deelneemster. Dat was Marloes van der Vis-Bakker. Witte belandde net naast het doel. Tenslotte kwam het lang verwachte tweede doelpunt toch tot stand. Tien minuten voor tijd brak Jaap Slikker door en in een keurig uitgespeelde aanval met Jan de Vries werd Johan de Waard in stelling gebracht. Deze scoorde on houdbaar het tweede doelpunt. Hierna probeerde WSW nog wel wat terug te doen maar kon toch geen vuist maken. Het bleef in deze wedstrijd dan ook bij 2—0. Uitblinkers in deze sportief ge speelde wedstrijd op het veld aan de Vliestraat waren Jaap Slikker en Johan de Waard. Door in de zondag verreden club courses eerste plaatsen voor zich op te eisen hebben zowel Ronny Kamminga (t/m 15 jaar) als Robert Visser (t/m 10 jaar] kans gezien de leiding in hun wielerklasse over te nemen. Bij de senioren waren Guus Barhorst en Arie Huisman de winnaars van een 32 kilometer lange koppelcourse. Ronny Kamminga boekte bij de jeugd tot en met 15 jaar een overwinning via een moeizaam gewonnen sprint waarbij Hans van der Slikke en Nico Evers nel iets te kort kwamen. Gedurende de gehele wedstrijd had dit drietal samen met Edwin den Teuling de leiding gehad. De vijfde deelnemer Sven Schuur was in de beginfase al achterop geraakt. Hoewel Nico Evers de sprint goed inzette werd hij uiteindelijk op de streep door Ronny Kamminga voorbij gestreefd. Robert Visser die nog geen eerste plaats in een competitie had veroverd, startte zondag met de juiste moraal om Jef Schuur te kloppen. Het tweetal Visser en Schuur nam al vrij snel de leiding en streden zij aan zij. In de achterhoede kon Anna Simone Kooi man Robert Kikkert voorblijven. Paul Witte plaatste zich als derde ten koste van Jacco Vinke. Dames Voor het eerst in de geschiedenis van de wielervereniging gingen 4 dames van start voor een onderlinge wedstrijd. Mevr. Kooiman en Molenaar gingen zij aan zij over de eindstreep terwijl mevr. Smit op grote achterstand derde werd. Mevr. Witte moest de strijd staken. De senioren werkten volgens programma een koppeltijdrit over 32 kilometer af. De twee beste tijdrijders van de vereniging, Guus Barhorst en Kees Riemens hadden zich ieder gekoppeld aan één van de ge broeders Huisman. Guus Barhorst vond in Arie Huisman een goed koppelgenoot en beiden wonnen op overtuigende wijze met een moyenne van 39 km/u. Kees Riemens moest samen met Jos Huisman bijna anderhalve minuut op het winnende duo toegeven. Door het niet opkomen van zijn koppelgenoot ging Peter Tromp alleen van start en werd zesde. Uitslagen Koppeltijdrit 32 kilometer: 1Guus Barhorst en Arie Huisman 49.08 (39 km/u), 2. Jos Huisman en Kees Riemens 50.34 (37,9), 3. Hans en Gerard Koorn 51.50 (37), 4. Hans van Tunen en Simon Appel 52.36 (36,5), 5. Edo Kooiman en Albert Winter 53.41 (35,7), 6. Peter Tromp 55.52 (34,2), 7. Jan van Boven en Uwe Smit 60.45 (31,6) Jeugd t/m 15 jaar: 1. Ronny Kamminga 33.14, 2. Nico Evers z.t., 3. Hans van der Slikke op 3 sec, 4. Edwin den Teuling op 8 sec., 5. Sven Schuur op 6.46 min. Jeugd t/m 10 jaar: 1. Robert Visser 17.22, 2. Jef Schuur z.t., 3. Paul Witte op 1.48 min., 4. Jacco Vinke op 1.55, 5. Anna Simone Kooiman op 2.51, 6. Robert Kikkert op 3.53. Dames: 1/2. mevr. Kooiman en mevr. Molenaar, 3. Mevr. Smit. De wielerclub Texel houdt zondag ochtend wedstrijden op het Hogeberg- circuit. De starts zijn om 9.30 uur (junioren) en 10.00 uur (senioren). Dubbeldik 2 heeft woensdag voor de sensatie van de dag gezorgd door het sterke JKM 1 een 1-1 einduitslag af te dwingen, nadat de JKM'ers gedurende de gehele wedstrijd in de meerderheid waren geweest. FC De Zwaan had het vorige week een stuk gemakkelijker. Het sterk terug vallende Question 1 kon met 6-0 worden geklopt. Eenzelfde uitslag wist Ooster end 1 ten opzichte van Vergiet te be werkstelligen. Een derde monsteruitslag was de 7-2 zege die Nioz 2 op het zwakke Question 2 behaalde. Lastig Zoals gezegd was de meest opvallen de wedstrijd die tussen Dubbeldik 2 en JKM 1 waarin de gedoodverfde win naars het tegen Dubbeldik aanmerkelijk lastiger hadden dan men had verwacht. De ploeg slaagde er in ieder geval niet in hun toch wel aanwezige meerderheid in punten uit te drukken. In de tweede helft toen zelfs tweemaal een Dubbel- dik-speler naar de strafbank werd ge stuurd wist het Dubbeldikteam onder aanvoering van doelman Aad Vaars door fel verdedigen de stand toch in evenwicht te houden.Dubbeldik 1 voeö inmiddels het klassement van de hoof(£ klasse aan. Het wist A O 2000 dit maal met 3-0 van zich af te houden. JKM 2 en Datsun 1 veroverden hun eerste purtt door in een rommelige wedstrijd met 1-S gelijk te spelen. In de tweede klasse won Amro van Paal 9(1-2) en werd Oosten- end 3 met 1-2 door Dubbeldik 3 op zijn nummer gezet. Rab 2 (derde klasse) haalde ook de eerste punten binnen door Texel veteranen met 2-0 te klop pen. Uitslagen De uitslagenlijst luidde: Hoofdklasse: JKM 2-Datsun 1 Oosterend 1-Vergiet De Zwaan-Question 1 JKM 1-Dubbeldik 2 Dubbeldik 1-A&0 2000 Tweedeklasse: Paal 9-Amro Dubbeldik 3-Oosterend 3 Derde Klasse: RAB 2-Tex.Vet. 2 Oosterend 5-De Spyker Oosterend 4-Vet. De Koog Slufterhoek-Ver. Schilders Nioz 2-Question 2 1-1 6-0 6-0 1-1 3-0 1-2 1-2 2-0 3-3 1-2 1—1 7—2 In sporthal Ons Genoegen worden de volgende duels gespeeld. Woensdag 26 september: 18.30 Jelleboog-Tex. Boys 2 19.20 Kikkert/Topido 2-JKM 3 20.15 AMRO-RABO 21.05 Tex. Vet. 1-Kikkert/Topido 1 22.00 Badhotel-NIOZ 1 ZDT: D.T. Smul Donderdag 27 september: 18.30 Ratronics 3-Zegel Modes 19.00 Dubbeldik-F.C. Mantje 19.30 Kompas-D.T. Smul 20.20 MOK-C. Dubbeldik 3 2115 Oosterend 2-RAB 1 22.05 Oosterend 3-Paal 9 ZDT: Badhotel. Vrijdag 28 september: 21.10 Datsun 1-F.C. Vergiet 22.00 Datsun 2-Tex. Boys 1 ZDT: Jelleboog. Wachtmeester G. (Gerard) van Heus den van de groep Texel van de Rijkspo litie stapte met ingang van 17 september over naar de recherchegroep Alkmaar. Hij is in dienst getreden bij de afdeling jeugdzaken (gericht op personen tot 21 jaar) en zal zich vooral bezighouden met de probleemgevallen in het district. Van Heusden was sinds 1 oktober 1974 op Texel werkzaam waar hij de laatste paar jaar, als opvolger van de heer H. J. Michel, ook reeds recherchewerk deed.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2