/M3END4 DOODSTRAF IS ZINLOOS Bungalow over de weg naar „Harkebuurt" Vrouwengilde opende seizoen met boekbespreking Weer loos bankalarm Dr. C. Ke/k voor Amnesty Texel Zaalvoetbal Texelslag 2 verloor Zaalvoetbaluitslagen Explosieven vernietigd Rijverboden Jeugdschaken in de RSG Texelslag geen moeite met Geestmerambacht Geen voorrang DINSDAG 2 OKTOBER 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 6 Het moment waarop de bungalow door de twee kranen wordt opgetild om op de wagen te worden geplaatst ,,Dat is nou weer écht iets voor Niek Dros!" zeiden de mensen. De agrariër-loonwerker uit „Harkebuurt" had zaterdag dan ook voor een spectaculair tafereel gezorgd door een compleet woonhuis van „Tubantia" aan de Pontweg naar Harkebuurt bij Oosterend te ver voeren. Het was de bedrijfswoning van het onlangs door Dros ge sloopte hotel Tubantia. Dros kon de woning, een nog maar zeven jaar oude Cebeco systeembungalow, zelf goed gebruiken, zodat werd besloten dit bouwsel zoveel mogelijk in tact te laten en in zijn geheel te vervoeren. Het huis leende zich wel voor deze operatie, want met uitzondering van de voor- en achtergevel was het helemaal van hout gemaakt. Aan het spectakel ging veel voorbereidend werk vooraf. Ëen deel van de fundering werd wegge hakt om stalen balken onder de woning te kunnen schuiven: één in de lengte en twee overdwars. Twee kranen Van het kraanverhuurbedrijf „Peter" uit Schagen werden twee telescoop kranen van resp. 25 en 30 ton gehuurd om de 14 ton wegende bungalow op te tillen en op een lange wagen te plaat sen. Honderden belangstellenden waren er zaterdagmiddag getuige van hoe dat in zijn werk ging. Toen de woning in twee stroppen hing kon de stenen rand waarop hij was gebouwd worden losge slagen. De kranen lieten de 13,60 x 8,50 meter grote bungalow een kwart slag draaien, zodat de lange wagen eronder kon worden gemanoevruurd. Het was precisiewerk want de zaak moest precies in evenwicht zijn. Onder begeleiding van de politie ging het transport met kruipsnelheid richting Oosterend, via Pontweg, oude Koger- weg, Waalderweg, Sommeltjesweg en Oosterenderweg. Krap Het kon allemaal maar nét. Het onderstel meegerekend was het gevaar te 8,80 meter breed en dat betekende dat op een flink stuk van de route ook de volle bermbreedte nodig was. Op de oude Kogerweg was de doorgang zo krap dat de weide-afrastering werd be schadigd en helemaal kiele-kiele was het dij ue waai waar de doorgang eigenlijk te smal was omdat aan de ene kant een lichtmast stond en aan de andere kant bomen. Door de takken wat opzij te duwen lukte het. Diverse verkeers- en andere borden moesten tijdelijk worden verwijderd. Het huis kwam onbescha digd op Harkebuurt aan, waar het naast de boerderij van Dros op het land werd gezet. In afwachting van de bouwver gunning blijft het huis hier staan. Het is de bedoeling vlak achter deze plek de fundering te maken voor de definitieve bouwplaats. Behoefte Dros heeft dringend woonruimte no dig. Hij heeft meewerkende zoons en het is algemeen bekend dat enkele van hen zeer woningbehoeftig zijn. Een hunner was onlangs nog bij een kraak- actie betrokken. Het is ook mogelijk dat wordt geruild en dat Dros senior met echtgenote in de bungalow trekt. Maar zover is het nog niet. Om op het bedrijf een tweede bedrijfswoning te mogen hebben is ontheffing nodig. De heer Dros heeft goede hoop dat dit zal lukken, vooral omdat enkele jaren gele den al een bouwvergunning voor een tweede bedrijfswoning kreeg. Omdat hij nadien in de gelegenheid kwam de naburige A. J. Dijksenstichting te ko pen, was Dros tot dusver niet in staat dat bouwplan uit te voeren. Met een goedbezochte avond (90 aanwezigen) heeft de Texelse afde ling van het Katholiek Vrouwengilde het winterseizoen geopend. De avond werd verzorgd door mevrouw Van Sluis-Bijl uit Schagen met de be spreking van het boek „Het onkruid en de bloem", het dagbook van een Amerikaans meisje dat aan drugs ten onder gaat. Het boek, vertaald door Remco Campert, heeft inmid dels zijn achtste druk beleefd en is opgenomen in de literatuurlijst van veel middelbare scholen. De problematiek is bijzonder actueel. Ook in Nederland heeft het druggebruik onder jongeren bedenkelijke vormen aangenomen. Volgens mevrouw Van Sluis heeft 25% van de scholieren er mee te maken. Hoofdpersoon in het boek is de 15-jarige Alice. Haar ouders vonden het belangrijk dat het dagboek dat na de dood van het meisje werd gevonden werd gepubliceerd als waar schuwing voor anderen. Uit het verhaal blijkt hoe het meisje op een feestje met drugs kennis maakt: zij krijgt cola waar iemand LSD in heeft gedaan. De eerste trip vindt zij een leuke ervaring, maar ze wil het wel bij deze kennismaking laten. Maar later laten jongens haar mari huana roken, zij vervalt in neerslachtig heid, neemt peppillen in en gaat uitein delijk spuiten. Ze verzet zich er tegen en wordt daarbij door ouders en vriend goed opgevangen. Maar haar kennissen uit de drugwereld maken het haar zeer moeilijk. Ze komt na een overdosis in een psychologische kliniek terecht, wordt ontslagen en lijkt uitein delijk genezen. Totdat ze opnieuw een overdosis binnenkrijgt en door haar ouders dood wordt gevonden. Mevrouw Van Sluis wist het tragi sche relaas op boeiende wijze over te brengen en maakte haar gehoor (me rendeels moeders) zeer bewust van het verschrikkelijke karakter van het Op vrijdag 2 november wordt in de Burgemeester De Koninghal een geza menlijke avond met de Plattelandsvrou wen gehouden. De toneelgroep Tover- link grengt het stuk „Een draad in het donker" van Hella Haasse. Op 8 november wordt deelgenomen aan de open dag van de „Overkoepe ling" in hotel Opduin in De Koog waar 's morgens de heer v. d. Woude spreekt over kinderbescherming, 's Middags is er poppentheater. Op 21 november wordt in de LTS- kantine deelgenomen aan een kleine cursus in het maken van een koud buffet, te geven door leerkrachten van de huishoudschool. De kerstavond is op 19 december, op 16 januari is de jaarvergadering waarbij het programma na het huishoudelijke gedeelte wordt verzorgd door dokter Siebinga die spreekt over het gebruik van medicijnen. Op 20 februari vertelt mevrouw A. van der Eijk-Bierens over haar reis naar Israël, de avond van 22 maart wordt verzorgd door een eendagsbestuur en op 16 april wordt een bezoek gebracht aan het Natuurrecreatiecentrum waarbij ook de oude Texelfilm van Herman van der Horst wordt bekeken. Op de avonden en andere bijeenkom sten zijn ook niet-leden welkom maar voor hen wordt wel een entree van 15,— geheven. Alle bijeenkomsten, voor zover niet anders vermeld, worden gehouden in De Witte Burcht aan de Molenstraat. De mijnopruimingsdienst van de marine heeft vrijdag op een stil strand- gedeelte bij paal 8 een hoeveelheid ex plosieven tot ontploffing gebracht. Er was een zg. markeerder bij die een dag tevoren nabij De Cocksdorp in een sloot was gevonden. Het ding is waar schijnlijk op het strand gevonden en in de sloot gegooid. Voor de rest waren het mortiergranaten, enkele scherpe patronen en een mitrailleurband. De politie blijft scherp letten op drankmisbruik. Het afgelopen weekend werd aan twee personen een rijverbod opgelegd en een derde werd uitgeno digd een bloedproef toe te staan. De in een Audi rijdende R. C. uit Den Oever kreeg een rijverbod. Tegen de Texelaar J. L. werd op dezelfde wijze opgetre den. Hij liet daarop zijn vriend R. H. sturen, maar dat was geen beste beslissing, want bij de blaasproef bleek dat H. nog sterker onder invloed ver keerde en voor de bloedproef in aan merking kwam. Voor de derde keer in korte tijd kreeg de politie te maken met het ten onrechte in werking komen van het overvalalarm van een Texelse bank- vestiging. Vrijdagmiddag omstreeks vier uur kwam het alarm van de Amro Bank in de Binnenburg. Omdat in de apparatuur geen storing werd ontdekt, wordt aangenomen dat iemand per ongeluk op de betreffende knop heeft gedrukt. drugprobleem. Op donderdag 11 oktober maken de Gildevrouwen een reisje naar Den Haag waar ze een bezoek brengen aan de Tweede Kamer. De eerstvolgende bijeenkomst is op 17 oktober; voordachtskunstenaar Rue Kaebisch treedt dan op. Het transport op weg neer Oosterent/, hier op de qude Kogerweg, waar de beschikbare weg- en bermbreedte nauwelijks voldoende was. De heer dr. C. Kelk, docent straf recht aan de Rijksuniversiteit te Utrecht sprak op vrijdag 28 septem ber in het R.S.G.-gebouw voor onge veer 70 belangstellenden. De heer Kelk, tevens wetenschappelijk hoofdambtenaar van het Willem Pompe Instituut verbonden aan deze universiteit, kwam op uitnodiging van de Texelse Amnesty-werkgroep. Zijn lezing was getiteld: „Enige as pecten van de doodstraf in het kader van Amnesty International". Uit zijn inleiding werd al duidelijk, dat de doodstraf vooral in vredestijd vele mensen beroert. Hij gaf aan dat de roep om de doodstraf sterk verbonden is met de emoties van mensen. Dit bleek vooral tijdens de discussie na de pauze: vele toehoorders hadden er blijkbaar geen moeite mee dat daders van gruwelijke moorden, zoals Amin of Bokasso de doodstraf zouden krijgen. De vergeldingsdrang speelt bij de beoordeling van de (dood)straf een grote rol. Iemand, die iets ergs gedaan heeft, mag toch niet zomaar op vrije voeten rondlopen. Om de emoties rond misdrijven te beteugelen is er in het Nederlands strafrecht een afkoelings periode ingelast. De heer Kelk zei, dat nooit exact te bepalen is, hoe groot een schuld moet zijn. Daarom verschillen de rechtban ken nog al eens onderling van elkaar als het om het bepalen van de straf gaat. Onherstelbaar Het strafrecht hobbelt altijd achter de feiten aan. De straf komt altijd later dan de daad. En met de straf kan nooit iets hersteld worden. Een (dood(straf maakt het slachtoffer nooit levend; het appeleert alleen aan de wraakgevoelens van derden. Doodstraf als voorbeeld blijkt voor anderen niet afschrikwekkend te wer ken, volgens de gegevens van de heer Kelk. De criminaliteit gaat daardoor niet omlaag. Alleen de kans dat je opgepakt wordt, werkt afschrikwekkend. Hij zei, dat iedereen zachter rijdt, wanneer de politie zichtbaar controleert. „Verdwijnen" Er zijn weinig landen waar officieel de doodstraf is afgeschaft. In Nederland komt het formeel nog in het militair strafrecht voor. Maar negen landen hebben de doodstraf uit hun strafrecht gehaald, waaronder vreemd genoeg Uruguay en Paraguay. In deze Zuid-Amerikaanse landen „verdwijnen" echter veel mensen. In Argentinië is er zelfs een wetgeving, waarbij mensen, die drie maanden verdwenen zijn, dood verklaard kunnen worden. Zó wordt daar de doodstraf op verbloemde wijze toegepast. In de laatste schrijfavond van de Amnesty-groep is daar dan ook tegen geprotesteerd. Discussie Na de pauze kon het publiek vragen stellen en opmerkingen 'maken over het thema, tr ontstond een levendig gesprek tussen spreker en toehoorders, omdat het onderwerp zoveel tegenstrij digheden bevat. Door de behoorlijke opkomst, de duidelijke uiteenzetting en de levendige discussie kon er over een geslaagde avond worden gesproken. De enige in de hoofdklasse zaalvoet bal gespeelde wedstrijd: Datsun 1-Ver- giet, eindigde in een 3—3 gelijk spel. In de eerste klasse behaalde Texel veteranen 1 een knappe overwinning op KSMT 1. De veteranen speelden deze wedstrijd zeer bekeken, raakten niet onder de indruk toen KSMT in de eerste minuut tweemaal tegen de paal schoot, maar namen daarna al snel d.m.v. twee doelpunten van spelmaker Cees Boot een 2—0 voorsprong. KSMT (Topido) wist nog enigszins terug te komen en bij de stand van 3—2 was nog van alles mogelijk. KSMT mocht aanval len maar de Texel veteranen hielden de zaak goed onder controle en uit een counter wist men zelfs de eindstand op 4—2 te bepalen. Kompas en DT Smul, twee van de betere ploegen uit de eerste klasse, speelden na een enerverende wedstrijd met 5—5 gelijk. DT Smul toonde een enorme inzet tegen het technisch iets betere Kompas. DT Smul wist z'n met de rust verkregen 2—1 voorsprong na de wissel uit te breiden naar 4—2. Vanaf het moment dat de Smul-keeper voor twee minuten naar de strafbank moest begon het bij hen achterin te rommelen en binnen drie minuten scoorde Kompas 3 maal. DT Smul herstelde zich echter op tijd en enkele minuten voor het einde scoorden ze de verdiende gelijkmaker. Badhotel en Oosterend 2 behaalden beide een nipte overwinning tegen respectievelijk Nioz 1 (2—1) en Rab 1 (3—2). Het jeugdige Datsun 2 behaalde een forse overwinning op Texelse Boys 1:7-2. Amro-Rabo was in de tweede klasse niet alleen een strijd tussen twee spaar banken maar ook tussen twee vrouwe lijke coaches (lost veel wisselproblemen op). Rabo nam tot twee maal toe een voorsprong, maar evenzovele malen kwam Amro terug. 2—2 leek naar krachtsverhouding een terechte eind stand te worden maar in de laatste minuut pakte Amro toch nog de volle winst toen de „volleyballende" Rabo- keeper een terugspeelbal via het hoofd van een tegenstander in het net smash- te. JKM 3 (5-1 tegen KSMT 2) en Oosterend 3 (7—2 tegen Paal 9) behaal den als ongeslagen koplopers beide een forse overwinning. Jelleboog en Texelse Boys 2 deelden de punten: 1 1 De bijeenkomsten zijn verplaatst van donderdag naar dinsdag (kwart voor vier). Dinsdag 2 oktober De Vrouwenbond NVV heeft in de Land bouwschool een discussie met Thea v.d. Ploeg over vrijwilligerswerk; 20.00 uur. Mevrouw A. v.d. Eijk-Bierens vertelt voor de federatie van Doopsgezinde zusterkringen over Aletta Jacobs; 20.00 uur in de Doopsgezinde kerk. Woensdag 3 oktober In de Beatrixschool begint om 14.00 uur een denksportmiddag voor de jeugd. In „Strends End" te Oosterend wordt een openbare hoorzitting gehouden over de inrichting van de Ankerstraat; 20.00 uur. In sporthal Huismolen in Hoorn speel de Texelslag 2 een uitwedstrijd tegen HBV 10. De badmintonspelers van Texelslag verloren de wedstrijd met een uitslag van 1—7. Alleen Guus Veenstra slaagde er in Texelslag 2 een punt te bezorgen. Hij won de single met 15-12 en 15-7. Zaterdag 6 oktober wordt een thuis wedstrijd in de Burgemeester De Ko ninghal gespeeld tussen Texelslag 2 en Flinters 4 om 10.00 uur. Hoofdklasse: Datsun 1-Vergiet 3—3 Eerste klasse: Texel veteranen 1-KSMT 1 4—2 Badhotel-Nioz 1 2—1 Kompas-DT Smul 5—5 Oosterend 2-Rab 1 3—2 Datsun 2-Texelse Boys 1 7—2 Tweede klasse: Jelleboog-Texelse Boys 2 1 1 KSMT2-JKM 3 1-5 Amro-Rabo 3—2 Oosterend 3-Paal 9 7—2 Mok-Dubbeldik3 Mokn.o.g. Badminton: In een vrij saaie ontmoeting won Texelslag 1 zaterdag met grote over macht van GeestmerambachtOndanks het feit dat Texelslag 1 niet op z'n sterkst speelde (Gerard Witte en Janny Zut- phen speelden de eerste mix en Edu Veenstra en Margriet Rey vormden een gelegenheidsmix) werd de gastclub met een 8—0 verlies naar huis gestuurd. Texelslag 1 speelt a.s. zondag uit tegen Flash 7 in Alkmaar. Op de Bosrandweg bij de Turkse Tent deed zich zaterdag een aanrijding voor, waarbij twee personenauto's flin ke schade opliepen. Toen A. I. uit De Wijk (bij Meppel) met zijn Ford Escort de uitrit van De Turkse Tent wilde ver laten, werd hij in de flank geramd door A. Eelman uit De Koog met zijn Volkswagen Passat. Niemand werd gewond.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 5