De Hollebol" verzamelt verlangens ouderen Nieuwe strand groeit NVV-vrouwen tegen vrijwilligerswerk ToonSmidt Enquête onder zelfstandig wonende bejaarden Scheepje vastgelopen Inbraak in scholen opgelost Eerhartkwartet treedt op RITA TÖRNQVIST VERTELT OVER KINDERBOEKEN Deze week begint een groots opgezette enquête onder alle zelf standig wonende bejaarden op Texel. De bedoeling ervan is nauw keurig vast te stellen welke wensen en verlangens onder de ouderen leven. De aldus verkregen gegevens zijn onmisbaar voor de nieuwe vorm waarin het bejaardenbeleid op Texel zal worden gegoten. Dit bejaardenbeleid, te bekostigen via de Rijksbijdrageregeling, is een verantwoordelijkheid van de gemeente, maar de enquête wordt ge houden door het Dienstencentrum ,,De Hollebol" van de Regionale Stichting Welzijn voor ouderen die in deze onder meer heeft samen gewerkt met de Stichting Bejaardenzorg Texel. „We hopen dat alle mensen die het vragenformulier krijgen aangeboden, dat ook werkelijk zullen invullen. Het is buitengewoon belangrijk", zegt Nico Nagtegaal van het dienstencentrum De Hollebol. Hij wijst er met nadruk op dat de enquête anoniem is. Er komt geen naam op te staan en bij de organisatoren of de overheid wordt dus nooit bekend van wie de gegevens afkomstig zijn. Het invullen van het formulier is niet moeilijk (weinig schrijven; alleen vakjes zwart maken) maar het is best mogelijk dat sommigen met bepaalde vragen toch problemen hebben. In dat geval zal graag hulp worden geboden. Het be langrijkste is dat alle betrokken ouderen meedoen. Inspraak Hoewel de bejaarden het tegenwoor dig in vergelijking met vroeger niet slecht hebben, staat het toch wel vast dat aan het welzijn van deze steeds groter wordende groep in onze samen leving (vooral Texel telt naar verhouding bijzonder veel bejaarden) nog heel wat schort. Een algemeen gehoorde klacht is verder dat bejaarden worden betut teld. Er wordt van alles voor hen gedaan maar er wordt hen zelden wat gevraagd. Van hen wordt in de eerste plaats dankbaarheid verwacht en die wordt over het algemeen ook gegeven omdat de ouderen zijn opgegroeid in het besef dat je pas eisen mag stellen als je zelf produceert en niet van de gemeenschap afhankelijk bent. Het is te hopen dat de ouderen zich niet door dergelijke gevoe lens zullen laten weerhouden en hun verlangens wèl door middel van de enquête kenbaar maken. Bij het invullen hebben ze alle tijd. Nadat de formulieren zijn bezorgd, worden ze twee weken later weer opgehaald. Op het vragen formulier staan de namen van mensen die eventueel bereid zijn hulp te bieden bij het invullen. Veel vragen Totaal worden 24 groepen vragen gesteld. Geïnformeerd wordt naar leef tijd, geslacht, burgerlijke staat, even tueel betaalde werkzaamheden, woon plaats, soort van huisvesting en even tuele verhuiswensen of verhuisplannen. Vooral op de woningsituatie wordt vrij diep ingegaan, zodat uit de enquête precies naar voren zal komen wat men wil en waarom. Andere vragen uit de enquête: voelt u zich eenzaam (waarbij ingevuld kan worden ja, nee of soms), zou u meer contact met mensen willen hebben, vindt u de AOW en/of uw pensioen voldoende, etc. Belangrijk onderdeel van de enquête betreft de hulpbehoevendheid van de ouderen. Gevraagd wordt bij welke bezigheden hulp nodig is, of anderen hulp bieden en van wie die hulp komt en of die hulp voldoende is maar ook of de onder vraagde bejaarde zelf wel eens hulp verleent. De samenstellers van de enquête willen verder weten of voldoen de bekend is dat op Texel allerlei activi teiten voor bejaarden worden georgani seerd (zang, gymnastiek, Engelse les, soos) en wat de reden is dat men daar niet heengaat. Ook kan worden aan gegeven naar welke vormen van nieuwe activiteiten de belangstelling uitgaat, waar deze activiteiten zouden moeten plaatsvinden en wanneer. TAXI- EN TROUWAUTOVERHUUR Wilhtlmfnalaan 4-9 dan Burg Ook de bejaardenomroep De Licht boei is bij het samenstellen van de enquête betrokken geweest en wil van de resultaten gebruik maken voor het uitvoeren van haar plannen. Daarom wordt geïnformeerd of de ondervraagde is aangesloten op De Lichtboei en welke programma's het meest worden ge waardeerd. Met behulp van de enquête resultaten wil De Lichtboei een nieuwe poging doen om van het ministerie van CRM geld los te krijgen voor uitbreiding van het aantal aansluitingen. Medisch onderzoek Belangrijk is de vraag of de betrokken bejaarde een vrijwillig periodiek gezond heidsonderzoek (bijv. een keer per jaar) op prijs zou stellen. Inmiddels is gebleken dat de Texelse huisartsen bereid zijn aan een dergelijk onderzoek mee te werken, zodat het bij gebleken voldoende belangstelling waarschijnlijk wel van de grond zal komen. Geïnformeerd wordt of de bejaarde wel eens contact heeft gehad met wijk verpleging, arts, pastorale verzorging, gezinsverzorging, sociale dienst en an dere instanties die te maken hebben met leven of welzijn van de ouderen. Ook kan worden aangegeven wat men van dat contact vond (goed, matig of slecht) en of meer hulp van deze instanties gewenst is. Door middel van de enquête kunnen de bejaarde zelfstandig wonende Texelaars (Lees verder op pagina 2) In Oudeschild ontstond zondagavond ongerustheid omdat een zeilboot met drie man die uit de jachthaven naar Den Helder was vertrokken, daar uren later nog niet was aangekomen. De redding boot van Den Helder kwam in actie. Later bleek dat de boot op een zand bank was gelopen en daar enige uren had vastgezeten. De leden van de Texelse afdeling van de Vrouwenbond NVV keuren vrijwilli gerswerk af wanneer dit ten koste gaat van betaalde banen. Dit kwam dinsdag avond tijdens een afsluitende gespreks- avond over vrijwilligerswerk in de land bouwschool duidelijk naar voren. Bin nen de vrouwenbond is dit thema landelijk aan de orde gesteld. Speciaal voor deze bijeenkomst kwam mevrouw Thea van der Ploeg, lid van de omscholingscommissie van het centraal bestuur, naar het eiland. Onder het motto 'Werkt u ook zo graag voor niets?' leidde mevrouw Van der Ploeg de discussie in. Hierbij kwam al gauw de kern van het probleem naar voren. Natuurlijk zal de vrouwenbond het vrijwilligerswerk binnen verenigin gen, sport- en belangenorganisaties niet afwijzen. In dit geval vormen vrijwilligers vaak de kurk waarop dit soort clubs drijven. Uit huis Juist vrouwen krijgen vaak te maken met vrijwilligerswerk. Op hen wordt regelmatig een beroep gedaan werk buitenshuis te verrichten, vooral in de sociale dienstverlening zoals de gezins- en bejaardenzorg. Bovendien wordt er steeds van uit gegaan dat huisvrouwen het leuk vinden even uit hun dagelijks ritme te zijn, de 'sleur verbreken', zich maatschappelijk nuttig te maken en zich verder te 'ontplooien'. Dat kèn inder daad een goede zaak zijn, aldus de gastspreekster. Gunst Maar anders is het wanneer het gaat om vrijwilligers die betaalde (beroeps-) krachten gaan vervangen. Zo wordt ondermeer de mogelijkheid om als vrouw betaald werk te krijgen op een lager pitje gezet. Voor mensen met een vaste baan kunnen vrijwilligers een bedreiging vormen. Bovendien betekent hulp voor degene die dit nodig heeft, dan niets meer dan een gunst. Hiermee verdwijnt het recht op hulp voor behoe- venden. Gezinshulp Alle aanwezige vrouwen waren het roerend eens over het feit dat dit soort hulpverlening niet goed is. Jammer vonden ze het des te meer nu er in het kader van toenemende bezuinigingen toch herhaaldelijk een beroep op vrij willigers wordt gedaan. Dit is bijvoor beeld het geval bij de Gezinshulp op Texel, waar twintig procent moet wor den bezuinigd. Voorlopig betekent dit: wanneer personeel weggaat, worden er minder nieuwe krachten aangenomen. Moeilijk Enkele vrouwen brachten naar voren dat ze in een moeilijke positie zitten. Aan de ene kant willen ze graag vrijwillig in bijvoorbeeld een bejaardenhuis wat bijhelpen. Anderzijds beseffen ze tegelij kertijd dat zij zo de 'leuke klusjes' van het betaalde personeel overnemen. ,,Je haalt de room van hun baan af, terwijl je toch weet dat deze mensen te weinig tijd hebben met de kleinere werkzaam heden bezig te houden!" Begrip Ondanks dit hadden de N W-vrouwen best wel begrip voor mensen die zich als laatste toevlucht in het vrijwilligerswerk storten, zoals werklozen. Zeker wanneer zij geen gezin (meer) hebben. Ook mannen die langdurig werkloos zijn willen zich graag op een bepaalde manier nuttig maken. Eigenlijk probeert iedereen zich via 'een weggetje naar buiten' te werken. Hoewel de Texelse vrouwen over dit onderwerp hun gedachten duidelijk ken baar maakten, werd deze problematiek nauwelijks op de situatie op het eiland toegespitst. Dinsdagochtend werd ontdekt dat een inbreker in de Sint Jozefschool te Den Burg aan het werk was geweest. Hij was binnengedrongen na een der Thermopaneruiten van lokaal vijf met een baksteen kapot te hebben geslagen. Hij haalde in een der lokalen bureaus overhoop en forceerde in de personeels- kamer de deurtjes van een wandmeubel. Al met al ontstond voor honderden guldens schade. De buit waarmee de dader het ge bouw verliet bestond uit een radio recorder. Bij het onderzoek vond de politie bloedsporen, waarschijnlijk als gevolg van een verwonding die de inbreker bij het stukslaan van het raam heeft opgelopen. Mede dank zij tips van de burgerij, lukte het snel de dader te vinden. Het was H.H. uit Den Burg, die tevens bekende op 17 september te hebben ingebroken in de kleuterschool De Woelige Hoek. Die inbraak (hij zocht naar geld) leverde hem niets op. Het nieuwe strand bij De Cocksdorp groeit gestaag. Er ligt nu een stuk van 2'/z km, wat betekent dat het Krimslag bijna is bereikt. Wie wat van het spuitwerk wil zien, moet dus naar De Krim gaan en niet meer naar de vuurtoren. Of aannemer Van Oord erin zal slagen op de afgesproken datum klaar te zijn is nog steeds twijfelachtig. Vorige week zag het er naar uit dat het zou lukken, want het werk verliep al geruime tijd vlot, nadat de eerste weken met veel pech en oponthoud was gekampt. Maandagmiddag j.l. bleek echter dat te vroeg was ge juicht want toen deed zich een ernstige storing voor bij de zandzuiger. De onderwaterpomp liep vast en de hele zuigbuis met toebehoren werd onder twaalf meter zand bedolven. De zandzuiger raakte muurvast en kwam ondanks veel „gemartel" niet meer los. Het zag er naar uit dat een tweede zandzuiger naar De Cocksdorp moest komen om de buis weer vrij te maken, waardoor een enorme vertraging zou ontstaan. Redding bracht een andere operatie: de drijvende leiding werd verbonden met de zuigbuis, waardoor het lukte de buis schoon te spoelen en de onderwaterpomp weer aan de gang te krijgen. Woensdagochtend kon tot ieders opluchting worden vastgesteld dat het pleit zou worden gewonnen en woensdagmiddag om vijf uur draaide het hele spul weer naar wens en bleef de vertraging tot ruim twee dagen beperkt. De luchtfoto (van J. Nauta) werd een paar weken geleden gemaakt toen ongeveer een kolimeter strand was opgespoten. Goed is het verschil in breedte te zien tussen het oude en nieuwe strand. Het zichtbare deel van Op 6 en 7 oktober aanstaande houdt het Eerhartkwartet uit Amsterdam haar jaarlijkse repetitie-weekend op Texel. In verband hiermee wordt op zondagmid dag in de Hervormde kerk van Ooster end een concert gegeven, waarin onder meer pas ingestudeerd werk ten gehore zal worden gebracht en waaraan mede werking zal worden verleend door enke le Texelse musici. Het is voor de derde maal dat deze zanggroep een dergelijk weekend op Texel organiseert. Het is de bedoeling dat bij die gelegenheid de muziek voor het volgend seizoen wordt doorgeno men. Het programma van het concert zal ook enkele oude bekende nummers bevatten. Het repertoire van het Eer hartkwartet is vrij uitgebreid en bevat liederen uit een groot aantal muziek- perioden. De Texelse musici die medewerking verlenen zijn Ans Starkenburg (dwars fluit), Pieter Tuinema (gitaar) en even tueel Dyo Wassink op orgel. Het con cert begint om 16.00 uur. het nieuwe strand is 150 meter breed. Rechtsboven het polderland; duidelijk is dat zich hiertussen en de opdringende zee nog maar weinig duin bevindt. De kinderboekenschrijfster Rita Tömqvist uit Hilversum komt maandagavond om 20.00 uur in de hal van de Sint Jozefschool praten over kinderboeken. Rita Törnqvist zit in een forum met Joke de Vlas (namens de bibliotheek) en Ton Kroezen (namens de Kleine Tesselaar). Het gaat in eerste instantie om algemene informatie over kinder boeken. Na de pauze vertelt Rita Törnqvist over haar ervaringen als schrijfster en over haar eigen boeken. Aanvankelijk was ze vertaalster van kinderboeken van Astrid Lingren, maar sinds vier jaar schrijft ze zelf. In korte tijd schreef ze zeven kinderboeken, waarvan „Zwerftocht van een trollen kind" en het autobiografische „Wie is hier eigenlijk de baas" bekende titels zijn. De autrice hoopt dat een levendige discussie ontstaat en dat aanwezigen haar werk een beetje kennen. Tijdens deze avond is eveneens werk te zien, dat zaterdag op het kinderboekenfeest in de RSG is gemaakt. Bovendien zal de schrijfster voor kinderen van de Sint Jozefschool dinsdagmorgen stukjes uit haar boeken voorlezen en praten over haar werk. 93e JAARGANG NR. 9417 VRIJDAG 5 OKTOBER 1979 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en (tijdelijk) Anneke Rijk, Keesomlaan 25, ,1.1 Verschijnt dinsdags en vrijdags. en urg, +*/\/7n 41/I/W~t V Z? f 1 tl 1/1 fit 1/1/11*1 Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,50 per kwartaal Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich Tl II r. #7///# fT X r f/ 1 LIL ItlC/L W.ILLI Li 70 cent incasso; los 50 cent. tot de uitgever Langeveld De RooyB.V., ^"7 W 1 LV Si V r O 7##- fVVk r W Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220)2741. J Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. TEXELSE COURANT

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1