Waddenfederatie boos op B en W Ameland KISI 1 Zondagsschool adopteert Phillppilnse jongen t Jeugd actief bij de wielervereniging Kopergebrek bi het rundvee Enquête jp LAND j? BOUW Cursussen van start Twee in een HAVENRESTAURANT TEXEL orcca te Aitiefafu wil kort geding tegen burgemeester v^/V, Expositie bijbels hulpmateriaal Doorgereden VERVOLG VAN PAG.l t1 Cursus klauwverzorging Enquête schapenhouderij Melkkwaliteit PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 5 OKTOBER 1979 Burgemeester en wethouders van de gemeente Ameland hebben in de aanbiedingsbrief van de gemeentebegroting uitlatingen gedaan die in kringen van recreatie-exploitanten boosheid heeft opgewekt. „Ons bekruipt de vrees dat de Waddeneilanden en dus ook Ameland bezig zijn zich uit de markt te prijzen", schreef het college. „Men kan goed koper een week naar Majorca dan naar Ameland". In de brief wordt verder afkeurend gesproken over hoge huurprijzen die de toeristen voor caravans en zomerhuisjes op het eiland moeten betalen. De aanbiedingsbrief kwam niet alleen bij de Amelander raadsleden terecht maar als openbaar stuk ook bij de landelijke pers. Zodat in heel wat dag bladen stukjes verschenen die niet be paald als reclame voor een vakantie op de Waddeneilanden kan worden be schouwd, uitgerekend in een periode dat een nogal succesvolle advertentie campagne loopt die de mensen moet bewegen om in de herfstvakantie naar de eilanden te komen. Op Ameland zelf stak al direct een storm van protest op. De Horecavereni- ging van dit eiland overweegt zelfs een kort geding aan te spannen tegen burgemeester Hans Lesterhuis. Volgens de vereniging zijn de uitlatingen in de aanbiedingsbrief onjuist en zal een niet te peilen schade toebrengen aan de recreatieve bedrijfstak. De wethouders van Ameland hebben zich inmiddels van de uitlatingen gedis- tancieerd. Ze waren formeel weliswaar mede verantwoordelijk, maar zeggen de brief niet te hebben gezien. Wadden in opspraak Vrij fel is inmiddels ook gereageerd door de VW's van de andere eilanden. Binnenkort gaan de verschillende creativiteitscursussen van start. Omdat nog niet van alle cursussen precies het waar en wanneer bekend is, volgt hier een kleine opsomming. De cursus haken voor gevorderden begint op maandag 8 oktober in Oos terend. Hier zijn geen plaatsen meer vrij. Volgeboekt is ook de cursus filet doorstoppen, die op maandag 8 oktober in de Jozefschool begint. Bij de cursus handwerken voor ou ders zijn nog enkele plaatsen vrij. Deze cursus zal bij Mieke Rietveld thuis worden gegeven op het adres Bern- hardlaan 138, aanvang 21.30 uur. Be langstellenden kunnen zich telefonisch opgeven via nummer 3747. De cursus schilderen van Frans Vos kuil start dinsdagavond 23 oktober om half acht in het gebouw van de Rbü Hier kunnen nog vier cursisten worden geplaatst. De cursus boetseren van Voskuil begint maandagavond 22 oktober, eveneens om half acht in de RSG, hier is ruimte voor nog één cursist. Belang stellenden voor de cursussen van de heer Voskuil kunnen zich telefonisch met hem in verbinding stellen via nummer 3269. De cursus wolverven aan 't Horntje is volgeboekt. Deze cursus begint op dinsdag 9 oktober. Een gezellig, sfeervol restaurant met een per- fekte verzorging voor u en uw gasten. Een gezellig café voor een kopje koffie met een stuk appeltaart en een plateservice-restau- rant waar u vanaf 710,— kunt eten. Met een riant uitzicht over zee Met een vriendelijke bediening en een meer dan voortreffelijke keuken, waar alleen verse waar verwerkt wordt. Een uitstekend idee voor uw feestjes en diners. Bel uw gastheer Jan Stolk, 02226 - 310 verenigd in de Waddenfederatie. De Waddenfederatie (met in het bestuur onder andere de Texelse hotelier H. P. Wuis) heeft het Amelander college van B. en W. een brief geschreven waarin wordt gezegd dat de uitlatingen in de aanbiedingsbrief ongelukkig zijn. ,,Het zal stellig niet uw bedoeling zijn geweest dat er in de nieuwsmedia zoveel aan dacht aan besteed zou worden. Dit is echter wel gebeurd en daarmee is niet alleen Ameland doch het héle wadden gebied in opspraak gebracht. Wij achten het bepaald niet op de weg liggen van het college van B. en W. van Ameland om in een officieel schrijven, voor zover ons bekend zonder voorkennis van de colleges van B. en W. van de overige eilanden, uitspraken te doen over het totale Waddengebied" De Waddenfederatie wijst op de regiocampagnes die de laatste tijd in samenwerking met het Nationaal Bu reau voor Toerisme worden gehouden en waarmee tienduizenden guldens zijn gemoeid. De campagnes zijn bedoeld om het toerisme op de waddeneilanden te bevorderen, buiten het zomerseizoen. Hetzelfde doel wordt gediend door deelname in federatieverband aan ten toonstellingen en beurzen. Mede dank zij deze inspanningen kan worden ge sproken van een redelijk tot goed bezoek aan de eilanden in 1979, on danks de lang niet altijd gunstige weers omstandigheden. In september j.l. was de bezetting zelfs veel beter dan in september 1978. Aan het effect van die campagnes wordt nu ernstig afbreuk gedaan. Het bestuur van de Waddenfederatie is van mening dat B. en W. van Ameland zich bij de omstreden uitspra ken heeft laten leiden door meningen van derden over het prijsniveau in Nederland ten opzichte van buitenland se vakantiebestemmingen. Maar' er is Vca vcrenl- N ofn korf .n- 'n df bur nr. Han* 0.--vSu!1"" AMELAND (Ine Am»1- Urdli n\c\ibrlr( bl) (drijl*- 6VIW Veel dagbladen maakten melding van de „vernietigende" zinsnede in de brief van b en w van Ameland. nooit een vergelijkend onderzoek ge weest van enige omvang waaruit blijkt dat een binnenlandse vakantie zoveel duurder is. „Op grond van een vluchtig onderzoek in diverse reisbrochures dur ven wij te beweren dat een reis naar Majorca dikwijls veel duurder uitvalt dan een binnenlandse reis. In de brochures worden 15-daagse studio- en apparte- mentenreizen aangeboden voor juni en september voor ca f750, tot f850, per persoon, zelfs tot f1150,— per persoon. Een reis van vier personen komt daarmee op f3.000,74.000,— zonder de nog door te berekenen olietoeslagen. Een kwalitatief goed ap partement of goede bungalow kunt u voor die periode op de eilanden huren voor circa f750,— tot maximaal f 1.000, voor twee weken voor vier tot zes personen". Bij de protestbrief is een kranteknipsel gevoegd, afkomstig uit De Telegraaf van 27 september j.l. waaruit moet blijken dat het in Spanje ook niet allemaal rozegeur en maneschijn is. Het bestuur schrijft dat er bij vakantiereizen voorbeelden zijn te vinden die de uitla tingen van B. en W. van Ameland bevestigen maar zegt dat het te ver gaat deze uitzonderingen tot regel te verkla- Aan de onderlinge wedstrijden van de wielervereniging deden afgelopen zon dag negen renners mee, waaronder twee meisjes in de jongste afdeling. Na de start gingen Robert Visser, de latere winnaar, en Jef Schuur al snel aan de haal. Jacco Vinke, die de vluchters maar even kon volgen, zou een zware wed strijd voor zich krijgen. De aanvankelijk goed opgebouwde voorsprong op Paul Witte en Sidney de Haan werd steeds minder dankzij de goede samenwerking van dit duo. Bij de finish had Jacco Vinke nog maar 5 seconden voorsprong overgehouden. In haar eerste wedstrijd kwam Simone Winter op een eervoile vijfde plaats terecht. Bij de jeugd tot en met 15 jaar zou eer eindsprint beslissend zijn. Ronny Kam- minga won ook deze wedstrijd en verstrekte zijn koppositie. Edwin den Teuling, die later was gestart, legde beslag op de tweede plaats. Nico Evers moest al zijn krachten aanspreken in deze wedstrijd en kwam leeggereden over de eindstreep. De steeds betei rijdende Hans van der Slikke liet zich ook deze keer niet losrijden. In de B-poule toonden Albert Winter en Edo Kooiman de meeste strijdlust, door na 17 van de 31 af te leggen kilometers te ontsnappen uit het pelo ton. Kooiman, die al eerder in de wedstrijd actief was geweest met Cees Boks, vond in Albert Winter een betere maat. Dit duo had exact 1 minuut voorsprong op de rest van het veld, dat aangevoerd door Dirk Zuidewind over de eindstreep kwam. Ook aan strijdlust otbrak het niet bij de in de A-poule opererende Kees Riemens. Met nog 7 ronden te gaan sprong Riemens weg en kon tot twee ronden voor het einde een voorsprong vasthouden van maximaal 20 seconden. Nadat het peloton op Kees Riemens was neergestreken bleef het tempo laag zodat bij het ingaan van de laatste ronde Kees Riemens nogmaals een ontsnap ping waagde welke goed zou zijn voor de eindoverwinning. Zeven seconden na Kees Riemens kwam de hoofdmacht, onder aanvoering van Arie Huisman, over de streep. A.s. zondag besluit de wielervereni ging Texel het seizoen met een indivi duele tijdrit. Deze tijdrit zal de beslissing moeten brengen voor de najaarscompe titie. In de A- en B-poule is de af te leggen afstand 40 kilometer. Jeugd t/m 15 jaar 8 kilometer en t/m 10 jaar 5 kilometer. Start junioren 9.30 uur, se nioren 10.00 uur ter hoogte van de ingang van de waterfabriek Oudeschild. Uitslagen A-poule, 39 km: 1. Kees Riemens 64.18 min. (36.5 km p/u.l, 2. Arie Huisman op 7 sec., 3. Hans Koorn, 4. Hans van Tunen, 5. Guus Barhorst, 6. Jos Huisman, 7. Gerard Koorn. B-poule, 31 km: 1. Albert Winter 56.14 min. (33.4 km/u.), 2. Edo Kooi man z.t., 3. Dirk Zuidewind op 1 min., 4. Jan Huydink, 5. Cees Boks, 6. Nico Boon op 3.41 min. Jeugd t/m 15 jaar, 13 km: 1. Ronny Kamminga 27.11 min. (28.8 km/u.), 2. Edwin den Teuling, 3. Nico Evers, 4. Hans van der Slikke. Jeugd t/m 10 jaar, 7,8 km: 1Robert Visser 17.28 min. (26.8 km/u.), 2. Jef Schuur z.t., 3. Jacco Vinke op 23 sec., 4. Paul Witte op 28 sec., 5. Sidney de Haan z.t., 6. Simone Winter op 1.24 min., 7. Anna Simone Kooiman op 2.08 min., 8. Mikel Dekker op 2.18 min., 9. Sven Schuur z.t. Van maandag 8 tot en met woensdag 10 oktober wordt op het adres War moesstraat 42 (Jan en Paula Brouwer) een tentoonstelling gehouden van aller lei bijbels hulpmateriaal voor zondags scholen en clubs. Verder zijn er kleine en grote bijbels, bijbelstudieboeken, lees boeken voor jong en oud, allerlei tekst- kaarten, kerstkaarten, tekstkalenders, grammofoonplaten, enz. Belangstellen den kunnen de hele dag en 's avonds tot 22.00 uur terecht. De heer H. W. Stark uit Oosterend meldde de politie dat zijn voor het huis geparkeerde Daf 55 was aangereden en daarbij krassen en deuken had opgelo pen; de dader reed door. Vrijdag 5 oktober Strandjutter-raadslid Cor Ellen komt op nieuw voor de VPRO-radio, aanvang 9.15uur. Zaterdag 6 oktober In het Eierlandsche Huis te De Cocks- dorp houdt de jeugdclub 't Molenbos een avond „Sport en gein": allerlei spelletjes. Aanvang ongeveer 20.00 uur. Van 14.00 tot 17.00 uur worden in het jeugdgebouw aan de Oranjestraat in Oosterend artikelen uit de derde we reld verkocht voor de Stichting Ont wikkelingssamenwerking. De Purmerendese vereniging van ama teurgeologen houdt in cultureel cen trum De Vest in Alkmaar een beurs van mineralen, fossielen, stenen, schelpen en sieraden. Van 10.00 - 17.00 uur. Vandaag is het kinderboekenfeest in de centrale hal van de RSG van 10.00 tot 16.00 uur, naar aanleiding van de kinderboekenweek. Zondag 7 oktober De sportvissersclub heeft van 8.00 - 10.00 uur een viswedstrijd bij de Mos- selweg. Om 14.00 uur start op het Wezenland een puzzelritvan de MAB-club Texel. Om 16.00 uur speelt het Eerhartkwartet in de Hervormde kerk van Oosterend. Maandag 8 oktober: Kinderboekenschrijfster Rita Törnqvist vertelt in de hal van de Sint Jozef school over kinderboeken. Zowel al gemene informatie als haar eigen boeken komen ter sprake. D.m.v. een forum worden vragen van het publiek beantwoord, ledereen is wel kom. Aanvang 20.00 uur. VASTE DATA Elke maandagavond wordt door „Groot Slam" bridge gespeeld in „De Raadskelder", aanvang 20.00 uur. Iedere woensdag wordt in gebouw De Hollebol aan de Burgwal (achter het postkantoor) van 10.00 tot 12.00 uur een contactochtend gehouden van de Texelse WAO-groep. Men kan daarbij ondermeer biljarten, sjoelen en kaar ten. NVSH-informatiecentrum, -middelen- depot en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefonisch be reikbaar onder nummer 3241. Con tactpersoon mevrouw Blanken, Tjak- kerstraat 35. Den Burg. De Openbare Bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: maandag 10.00 tot 1g.00 uur en 12 00 tot 13.30 uur (jeugduitleen), dinsdag 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.00 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.00 tot 17.00 en 19.00 tot 21.00 uur. Bij het clubhuis van Scouting Texel (Bernhardlaan 147) kan dagelijks oud papier worden gedeponeerd in de daar opgestelde container. Ernstige gasstoringen (defekte hopfdlei ding e.d.) kunnen dag en nacht worden doorgegeven aan het Gasbe drijf Tiel, telefoon (03440) 14741. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt iedere werkdag spreekuur in het Groene Kruisgebouw. Maandags en vrijdags van 8.30 - 10.30 uur, woensdags van 14.30 - 15.30 uur en donderdags van 18.30 - 19.30 uur. Telefoon (02220) 4185. Op woensdag- en donderdagochtend van 10.00-12.00 uur houdt Nico Nagte- gaal spreekuur voor ouderen in „De Hollebol", Burgwal 32. Elke eerste en derde zaterdag van de maand worden in het jeugdgebouw aan de Oranjestraat in Oosterend arti kelen uit de derde wereld verkocht voor de Stichting Ontwikkelings Sa menwerking (SOS) van 14.00 - 17.00 uur. Iedere dinsdagochtend wordt van 9.00 tot 10.00 uur in sportzaal „De Ferre- ver" o.l.v. Han Brusselaar huisvrou- wengymnastiek gegeven. Op het adres Warmoesstraat 42, Den Burg, telefoon (02220) 3770, houden de evangelisten Jan en Paula Brouwer bijbelstudiebijeenkomsten die voor ieder vrij toegankelijk zijn: elke donder dagavond aanvang 20.00 uur. Iedere maandagavond om 20.00 uur wordt in gebouw De Schakel (Bin- nenburg) bijeenkomst gehouden van het Texelse Vrouwenhuis. kenbaar maken of zij tevreden zijn met de invloed die zij kunnen uitoefenen op beslissingen die voor hen door de hulporganisaties worden geboden en of zij prijs stellen op warme maaltijden voorzieningen en een alarmeringssy steem. Ruimte wordt gelaten voor het kenbaar maken van wensen en opmer kingen waarin de enquêtevragen niet voorzien. Praten De samenstellers hebben er rekening mee gehouden dat er toch wel ouderen zullen zijn die prijs stellen op een moge lijkheid om problemen te bespreken. In dat geval moeten zij (op een speciaal blad dat van de eigenlijke enquête wordt losgemaakt) wèl hun naam invullen en zo mogelijk een beschrijving geven van het probleem. Bespreking van proble men kan overigens ook op de meest voor de hand liggende wijze: het bezoe ken van het spreekuur van de heer N. Nagtegaal in De Hollebol, elke woens dag- en donderdagochtend van 10.00 - 12.00 uur. f: Yoiando BoeUa De Hervormde zondagsschool en de kindernevendienst van Den Burg heeft een tweede pleegkind geadopteerd via de bemiddelingsorganisatie van de stichting Terre des Hommes. Dit keer is het een jongen van 9 jaar, Yolando Buella. Hij verblijft in het project van deze stichting in de Philippijnen: de 'Assumption Sapang Palay School'. Deze school, waar inmiddels aan 2.000 leerlingen les wordt gegeven, is uitslui tend door middel van giften tot stand gekomen. De ouders van deze kinderen kunnen het schoolgeld, dat 200 300 pesos bedraagt, zelf maar voor een klein deel betalen. Pleegouders proberen het verschil zoveel mogelijk bij te passen, in dit geval dus de zondagsschool op Texel. Om hieraan tegemoet te komen geven alle kinderen van de zondags school iedere week een kwartje om Yolando en zijn ouders een handje te helpen. Per maand maakt de zondags school een bedrag van 737,50 over. Naast het schoolgeld wordt dit geld gebruikt voor gratis voeding, school boeken en af en toe een uniform. Met verjaardagen e.d. wordt voor een ex traatje gezorgd. Vorig jaar rond kerstmis is een bedrag van 750, overgemaakt. Voor dat geld kon een bed met dekens en andere noodzakelijke dingen worden aangeschaft, waaruit blijkt dat met een betrekkelijk laag bedrag, veel essentiële dingen voor deze kinderen tot stand kunnen komen. De zondagsschool heeft graag wat voor de financiële adoptie van Yolando over. Zoals bekend is dit het tweede adoptiekind. Al twee jaar draagt 'de Hervormde zondagsschool zorg voor het meisje Nagali Sancé in Porte Rico. Van oudsher is het bekend dat de lichtere gronden een laag gehalte aan koper in voorraad hebben. Koperge brek bij de gewassen is bijna niet zicht baar. Wel wordt een kopertekort ge constateerd bij het rundvee dood bloedonderzoek. En in erge gevallen is het aan de haarkleur van de runderen te zien. Het haar wordt dan dof. Is het gebrek nog erger dan komt er een rode gloed op de haren en rond 'de ogen verschijnen kale ronde ringen. Het gevolg is dan dat de dieren minder produceren zowel in vlees, melk en vet. De eerste verschijnselen van een koper tekort kan reeds liggen in een lager vet gehalte van oê melk. Wanneer er in de gronden nu een te laag gehalte aan koper zit is de kans zeer groot dat de dieren die er op lopen ook te kort koper binnen krijgen via het gras. Tevens heeft het grasland een ontkope- rende werking op de koeien. Deze dieren moeten dan hun reserves aan koper aanspreken. Met het winterrantsoen kan dit ge deeltelijk weer worden aangevuld, mits er voldoende koper in het ruwvoer aan wezig is. Uit de genomen bloedmon sters die de dierenartsen regelmatig ne men blijkt bijna altijd dat het koper gehalte in het bloed te laag tot veel te laag is. Hieruit komt -duidelijk naar voren dat het kopertekort bij de runde ren meer voorkomt dan dat de meeste veehouders denken Om zekerheid te hebben hoe het gesteld is met de ko pergehaltes in het bloed van de runderen, kan het een goede zaak zijn om eens een bloedmonster van een paar koeien te laten onderzoeken bij de Gezondheidsdienst voor Dieren. Moch ten er tekorten zijn, dan kunnen de dierenartsen dit oplossen door de run deren in te spuiten met koper. Voorts is het natuurlijk juist dat de veehouder zorgt dat de kopertoestand van het grasland wordt verbeterd door een koperbemesting. Bij voldoende deelname wordt er deze winter een cursus klauwverzor ging gegeven. De dierenartsen van Texel zijn bereid om deze cursus te ver zorgen. Naast een theoretisch deel zal er in de praktijk geoefend worden in het klauwbekappen. Belangstellenden kunnen zich opge ven bij de heer C. P. Laan, Bernhard laan 164, Den Burg, tel. (02220) 2126. Opgave voor 10 oktober a.s. Alle schapenhouders hebben een enquêteformulier ontvangen met een aantal vragen. Nu is het verzoek om deze vragen zo goed mogelijk in te vullen en het ingevulde formulier zo spoedig mogelijk en dan.yóór.,10 oktober terug te sturen naar het Consu lentschap in de retourenveloppe. Mochten er vragen bij zijn die moeilijk heden opleveren, dan kunt U altijd hulD krijgen van de bedrijfsvoorlichter. Om de problemen in de Schapenhouderij zo veel mogelijk op te sporen is het van groot belang, dat de schapenhouderij uit de praktijk een deel informatie ver strekken zodat daar (voor zover moge lijk) op ingespeeld kan worden. De schapenhouderij zit reeds in een moei lijke hoek vooral nu de uitspraak is ge komen dat Engeland vrij op de Franse markt zijn lammeren mag afzetten, kunnen de problemen nog groter worden. Het gevolg zal wellicht zijn dat de prijzen zullen dalen. J. Koolhof Iedere herfst komt het op een aantal 'melkveehouderijbedrijven voor dat geen eerste klas melk afgeleverd wordt, omdat de vuilgraad te hoog is. In de herfst hebben de melkkoeien meestal een dikke haarvacht op de uiers waar aan gemakkelijk zand en ander vuil blijft hangen. Als het dan tevens nog nat is, laat het vuil zich moeilijk verwijderen van de uiers en de tepels. Het gevolg is dan ook dat er enig zand met de melk meegaat. Om de uier makkelijker voor het melken schoon te kunnen maken is scheren van de haren op de uier de aangewezen 'weg. Hier moet niet te lang meer mee worden gewacht omdat de temperaturen 's nachts dalen. J. Koolhof

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2