„The boys from Brazil" riuvNihinws Kinderboekenfeest in RSG wordt groot festijn Schoonmoeder De lady en de vagebond SOS-verkoop op vaste dagen „Marsdiep" door defect vertraagd rrJe weet niet wat je ziet" WAO-groep elke woensdag in „De Hollebol" Texel krijgt weer NJN-afdeling VRIJDAG 5 OKTOBER 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Scène lét de film The boys from Br aril' Volgens overlevering zou Gregory Peck, specialist in louter nobele rollen, hebben gezegd dat hij nou wel eens toe was aan de creatie van superieure schoft. Vandaar dat we hem in ,,The boys from Brazil" ontmoeten in de persoon van de nazi Dr. Jozef Mengele. Als chef-arts van de experimenteerafde ling in het concentratiekamp Auschwitz verwierf hij de bijnaam 'Engel des doods'. Naar schatting is hij persoonlijk verantwoordelijk voor de moord op 300.000 Joden. Hij verdween in 1945 naar Zuid-Amerika waar hij onder de bescherming van de plaatselijke autori teiten in Paraguay nabij San Antonio een rijke lui's leventje leidt. Mengele is nooit meer voor zijn rechters gekomen en daarom biedt hij alle stof voor een verhaal. De Amerkaanse romanschrijver Ira Levin had daar ook geen enkele moeite mee. Beroemd en vermogend geworden door enorme verkoopsucces sen als die van z'n Rosemary's baby schreef hij, geïnspireerd door de aanwe zigheid op deze aarde van dokter Mengele, zijn thriller The boys from Brazil. In dat verhaal moest de duivel Menge le natuurlijk een uiterst sympathieke tegenpool hebben. Die vond regisseur Franklin J. Schaffner in de persoon van Simon Wiesental (Laurence Olivier). In de film en het boek werd zijn naam veranderd in Yakov-Ezra Lieberman. Regisseur Schaffner trommelde een ontzagwekkende rolbezetting bij elkaar. Laurence Olivier verwerkt Lieberman. Lilli Palmer is zijn toegewijde zuster en in James Mason zien we het hoofd van de 'ondergedoken' Duitse geheime dienst verrijzen. Maar bovenal Gregory Peck die de rol van Dr. Josef Mengele vertolkt. ,,The boys from Brazil" is te zien van donderdag tot en met maandag voor personen van 16 jaar en ouder. De eerste lange tekenfilm die Walt Disney in 1955 op breedbeeldformaat (Cinemascope) maakte, was ,,De lady en de vagebond" (The lady and the tramp). Zondagmiddag wordt deze film in de bioscoop gedraaid. Het bijzondere was dat er dwars door dit hele uitsteken de dierenavöntuur door de tekenaars meer aandacht werd besteed aan de gewone mensenmaatschappij. In een chique buitenwijk van een middelgrote Amerikaanse stad anno 1910 zette Dis ney enkele in het oog vallende sociale verschillen tegenover elkaar. De cocker spaniel Lady is van voorname klasse, maar de villa waar ze woont, wordt belaagd door een rioolrat. Haar vrienden zijn de buurhonden: een hoog gewaar deerde terrier en een bejaarde politie hond. Maar Lady valt tenslotte op een goedhartig straattype, dat zich eerst moet bewijzen om tot de betere kringen te worden toegelaten. ,,De lady en de vagebond" is geheel Nederlands ge sproken en is toegankelijk voor perso nen van alle leeftijden. Het initiatief is genomen door leerlin gen van de Rijksscholengemeenschap waaronder Renske van IJsseldijk uit Den Burg, die voorzitster wordt van de afdeling. Inmiddels hebben zich vijftien leden aangemeld, allemaal van de Rijks scholengemeenschap maar het spreekt vanzelf dat ook andere jongeren welkom zijn. Het is waarschijnlijk de vierde keer dat op Texel een NJN-afdeling wordt opgericht. Een van de belangrijkste oorzaken dat vorige groepen geen stand hielden was het vertrek van leden wegens studie of werk naar het vaste land; het lukte niet nieuwe leden aan te werven om de opengevallen plaatsen te bezetten. Er bestaat goede hoop dat het nu beter zal gaan, vooral omdat met een flink aantal leden is gestart zodat de afdeling een stootje kan hebben. Bezig zijn met de natuur is het doel van de NJN. Dat doel wordt zoveel mogelijk in het open veld verwezenlijkt, door het elke zondag maken van excur sies. Jongeren van 12 tot en met 23 jaar zijn welkom in de NJN. Wie ouder wordt dan 23 jaar gaat er uit; hij wordt „ouwe sok". Leden ontvangen het nationale orgaan „Amoeba" alsmede een krantje van de eigen afdeling. De contributie bedraagt ƒ30, per jaar. Tijdens het oprichtingsweekend zul len excursies worden gemaakt, er wordt een dia-lezing gegeven en er wordt ook aan volksdansen gedaan. Een gedetail leerd programma wordt te zijner tijd bekend gemaakt. Wie lid wil worden van de Texelse NJN kan zich wenden tot voorzitster Renske van IJsseldijk, Vloedlijn 3, tele foon (02220) 3397. De verkoop van artikelen uit de derde wereld voor de Stichting Ontwikkelings Samenwerking (SOS) zal voortaan op vaste dagen gebeuren, voorlopig alleen in Oosterend. Elke eerste en derde zaterdag van de maand worden de arti kelen getoond en aan de man gebracht in het jeugdgebouw aan de Oranje straat van 14.00-17.00 uur. De eerste verkoping is dus aanstaande zaterdag. Een keus kan worden gemaakt uit koffie, thee, sinaasappelsap e.d. maar ook gebruiks- en kunstvoorwerpen. Dinsdagmiddag deed zich in een der motoren van de veerboot „Marsdiep" een mankement voor, waardoor het schip om 13.05 uur niet van 't Horntje kon vertrekken. Reparatie kon met eigen krachten worden uitgevoerd in ongeveer een half uur. Het trof ongeluk kig dat op dat moment juist de gerepa reerde generator in de „Texelstroom" werd geplaatst, zodat dit schip de dienst niet kon overnemen. In het kader van de kinderboeken week. wordt dit jaar voor de tweede maal op het eiland een „doe-, kijk-, lees-, luister- en speelfeest" voor onze Texelaartjes georganiseerd. Dit festijn, dat als thema meedraagt „Je weet niet wat je zietI" wordt zaterdag in het gebouw van de RSG gehouden. Om tien uur heet 'Meneer Boek' een hopelijk zeer groot aantal kinderen welkom. De kinderboekenweek is afgelopen woensdag in het hele land van start gegaan. De officiële opening vond dit keer in Sittard plaats. Zo krijgen boeken voor jonge lezers eens per jaar tien dagen lang de volle aandacht, leder jaar worden een aantal boeken met gouden en zilveren griffels bekroond. Overal worden activiteiten op touw gezet om kinderen met boeken kennis te laten maken. Op Texel wordt het kinderboe kenfeest door de 'Werkgroep Tweede Kinderboekenfeest' verzorgd. Daarin zitten leden van de redactie van de kinderkrant De Kleine Tesselaar en een groot aantal vrijwilligers/sters en finan ciers. Verrassing Het landelijk onderwerp is dit jaar: „Je weet niet wat je zietDe werkgroep heeft hier rekening mee gehouden: Wanneer zaterdag de kinde ren de hal van de RSG binnenstappen, zullen ze werkelijk verrast zijn. Er is veel te zien en de school wordt voor deze gelegenheid op een bijzondere manier aangekleed. De hele dag, tot 16.00 uur, zullen allerlei activiteiten plaatsvinden die met kinderboeken te maken hebben. De middagpauze valt tussen 12.30 en 13.30 uur. Alleen kinderen die niet in Den Burg wonen kunnen overblijven. Ontdekkingstocht Het programma biedt van alles: de kinderen kunnen zelf een keuze uit het aanbod maken. Ze moeten op ontdek kingstocht gaan en kijken waar ze graag aan mee willen doen. De werkgroep zet op veel plaatsen verwijsborden, waarop de plaats en tijd van verschillende activiteiten wordt aangeduid, waarbij voor extra duidelijkheid met symbolen wordt gewerkt. Mocht er dan nog iets mis lopen, dan kunnen de kinderen altijd bij 'Meneer Boek' terecht. Voor sommi ge activiteiten worden de kinderen in verschillende leeftijdsgroepen inge deeld. Via verloting, en dus niet voor 'de beste', zijn aardige prijsjes beschikbaar gesteld. Samenwerking Dit jaar zijn alle leerkrachten van lagere- en kleuterscholen benaderd om medewerking aan dit feest te verlenen. Ook de kinderkrant De Kleine Tesselaar is hier op ingesprongen. Het zesde nummer, dat aan het begin van de kinderboekenweek verschenen is, staat helemaal in het kader van dit gebeuren. Door onderwijzers vroegtijdig in te lichten, hadden zij de gelegenheid sug gesties, tips, vragen e.d. naar de werk groep toe te spelen. Verkleedpartij 'Meneer Boek' zou het leuk vinden als de kinderen verkleed op het kinderboe kenfeest verschijnen, bijvoorbeeld als figuren uit kinderboeken. Maar het is zeker geen verplichting. Hoofdzaak is de kinderen een plezierige, maar onge dwongen dag te bezorgen. Het wordt op prijs gesteld als kinderen waardeloos materiaal, zoals lege eierdozen, karton, plastic, lapjes stof en bolletjes meene men. Het feest is toegankelijk voor zeeman. Hij doet dit om 10.15, 11.30 en 14.00 uur. Op deze dag zullen de leesdiploma's van de citatenwedstrijd worden uitge reikt tussen 11.00 en 12.00 uur. Boeken top tien In de hal komt een boom te staan, waar iedereen zijn lievelingsboek aan kan hangen, zodat een boeken top tien kan worden samengesteld. Ook is er een discussiearoeD over boeken. Dan is een kraampje aanwezig met informatie over de schoolboekenwinkel De Bruinvis in Oudeschild. Verder kunnen kinderen zelf schrij ven. De opdrachten hiervoor staan op grote vellen papier, die opgehangen zullen worden. kinderen van vier tot en met twaalf jaar. De allerkleinsten kunnen terecht in de kleuterhoek, zodat ze niet verloren gaan tussen de grotere jeugd. Toch blijft de dag zijn improvisatiekracht behouden, het is door de werkgroep niet „dood georganiseerd". Op deze manier blijft het een levendig geheel. Programma Na de groet van 'Meneer Boek' (10.00 uur) in de hal van het gebouw, kan de jeugd zich gaan vermaken. Allereerst is er een knutselhoek. Kinderen kunnen hier kijk- en voeldozen maken, boeken leggers, tekenen, schilderen en nog veel meer. Er is een boekenkwis. Vragen op een lijst moeten hier worden beantwoord. Er zijn genoeg mensen aanwezig die kinde ren uit hun zelf meegenomen lievelings boeken willen voorlezen. Ook is er gelegenheid zelf in een rustige leeshoek te lezen. Kinderen kunnen liedjes zingen en muziek maken naar aanleiding van een verhaal of illustratie. Verder is er een muziekstoe- lendans. Voor muziekinstrumenten wordt gezorgd. Voorieesestafette De kinderen mogen een stukje voor lezen uit een boek dat ze graag lezen. Gedurende één minuut moeten ze hun voorieesstukje inleiden, door iets te vertellen van het verhaal of misschien de schrijver. Onder de deelnemers worden prijsjes verloot. Kinderen die hier aan mee willen doen kunnen zich opgeven bij de volgende adressen: Bemardlaan 138, telefoon 3747 en Bernhardlaan 120, telefoon 4636. Dit geldt ook voor het veelzijdige declamatie-programma, waarvoor het thema geldt: Je weet niet wat je ziet, hoortKinderen mogen goochelen, stukjes, verhaaltjes of ge dichten voordragen, toneel spelen of iets heel anders verzinnen. Dit declama tieprogramma is alleen 's middags. Poppenkast Het poppentheater Meloe van Cobie de Visser en Majella Reijnders geeft een drietal voorstellingen. De aanvangstij den zijn: 10.30, 13.30 en 15.00 uur. Piet Liefhebber, een van de schrijvers van het pas verschenen boek van Dirk Kooger, vertelt kinderen over de avon turen en de geschiedenis van deze In de krant van woensdag 25 septem ber is een fout geslopen. Er stond dat de WAO-groep één keer per maand bijeen komt, maar de groep komt één keer per week bijeen: elke woensdagmorgen van 10.00 tot 12.00 uur in het dienstencen trum De Hollebol aan de Burgwal. Het is de bedoeling hiermee ook in herfst en winter door te gaan. Verder wordt op woensdagmiddag in De Schakel (bij de Hervormde kerk) de mogelijkheid geboden voor spel, boet seren en andere hobbies. Ook bestaat het plan weer cursussen voor de WAO-ers te organiseren. Zij moeten dan wel laten weten naar welke onderwer pen hun interesse uitgaat. De nieuwe leider van het WAO-project, Kees de Noord, hoopt dat het aantal WAO-ers dat aan de activiteiten deelneemt nog wat groter zal worden. Op Texel zijn naar schatting 200 WAO-mensen. Tot dusver bezoeken twaalf van hen min of meer regelmatig de activiteiten. Dat lijkt slecht, maar landelijk ligt het percentage rond de 4%, zodat Texel nog niet heeft te klagen. Niettemin wordt het nodig geacht de kennelijk nog aanwezige drempel weg te nemen. Met het oog daarop verzocht men ons het volgende nog eens onder de aandacht van het publiek te brengen: Wat is de WAO-groep? Dat is een groep mensen die door ziekte of onge luk arbeidsongeschikt zijn geworden. Voor de meeste van hen is dat slecht te verwerken. De groep is bedoeld om deze mensen te helpen zich volwaardig te voelen en zich ondanks hun handicap te ontplooien. De groep wil zelfwerk zaam zijn, met medewerking van rijks overheid en gemeente om zoveel moge lijk dienstbaar te zijn voor anderen. Zo kan met elkaar nog wat moois van het leven worden gemaakt. De groep komt dus elke week op woensdagochtend bijeen voor biljarten, sjoelen en een kopje koffie, 's Middags is er de hobby- en spelbijeenkomst in De Schakel. Er worden ook cursussen georganiseerd. WAO-ers kunnen bij de groep terecht voor allerlei informatie bijv. over de sociale wetgeving en de mogelijkheden binnen de WAO. WAO-ers die interesse hebben kun nen informatie krijgen bij Kees de Noord, p/a De Schakel, telefoon (02220) 3574 of bij De Hollebol, telefoon (02220) 2696. Texel krijgt weer een afdeling van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie. De oprichting wordt een feit tijdens een 'oprich tingsweekend' dat van vrijdag 2 tot en met zondag 4 november a.s. in „De Rovershut" wordt gehouden. FEUILLETON Door L. van Schooten. KIC=: 28. Jitske knipoogde naar Maria, maar die keek strak voor zich uit. „Wou mevrouw Loman dan niet met u wandelen?" „O, dolgraag. Ze is dol op de natuur, zegt ze. Maar ze is niet zo sterk, schijnt het. Overigens spirit genoeg. We heb ben 's avonds gegeten in Arnhem, en als Ik niet op de tijd gepast had was 't nachtwerk geworden". „Mevrouw Loman" zei Jitske spits „is een van die mensen die pas opleven tegen dat het avond wordt". Nu was het Maria's beurt om Jitske aan te zien. O, dus die had Sonja Loman óók door. „Ja" zei Peter Polderman peinzend, ,,'t is een aardige vrouw, 'n zeer charmante vrouwmaar niet om een hele avond rustig bij thuis te zitten en te kijken koe ze zit te borduren". Opeens schoot Maria in de lach. „Nee dèt bepaald niet" zei ze. „En al die relaties van haar" zuchtte oom Peter, „meneer zus is directeur- generaal van dat en meneer zo is burge meester daarvan en haar neef de pro fessor en haar andere neef de vlieger kolonel ik voelde me zo'n kleine jongen worden, ik dacht, ik ga maar weer eens gauw naar het Singel, daar ben ik weer gewoon mezelf. Ik heb wel pech", zuchtte hij een beetje komisch, „met de ene dame wil ik naar de Hoge Veluwe en dat kan niet, omdat ze nog zo moeilijk loopt, en met de andere ga ik naar de Hoge Veluwe en die is te zwak om een eind te lopen". „Maar ik loop alweer als een kievit, heeft u zelf gezegd", interrumpeerde Maria. Jitske zag haar aan. Kijk eens aan, Moeder Maria was weer haar oude zelf. „Ze wil me nu mee hebben naar een fuif met bal na", verklapte Peter „maar ik heb haar gezegd dat ik niet dansen kan". Dat kunt u ook niet" giste Jitske. „Zou je nog meevallen, meisje, vooral de ouderwetse wals, daar ben ik 'n meester in". „Kunt u het nog zo goed als vroeger, moeder?" vroeg Jitske. Ze had van Bert gehoord hoe Maria eens een prijs gewonnen had en dat ze kon walsen als de beste. „Kind, ik heb het in jaren niet gedaan" schrok Maria op, maar er kwam kleur in haar gezicht en haar ogen begonnen te glanzen. O, die jeugdjaren. Hoe heerlijk had ze het gevonden wanneer de walsen van Strauss weerklonken en ze wervelend over de gladde vloer zweef de. Dat verleer je net zo min als fietsen" wist Jitske. „Ik geloof dat wij er met z'n tweeën nog best wat van zouden kunnen maken", meende oom Peter met een blik naar Maria. Dat was toch óók nog een charmante en elegante vrouw, maar mensen-nog-toe, wat een verschil met die Loman, die aan-één-stuk-door ge kwetterd had, met al haar maniertjes en aanstellerijtjes. De eerste keer had hij haar ontmoette, had ze nogal indruk op hem gemaakt, maar, zo bedacht Peter Polderman inwendig grinnikend, zoiets hield je niet vol als je een hele dag samen was. Vooral bij het diner in Arnhem er kon geen man passeren of ze had haar kleine behaagzieke kunstjes. Nee, met zo'n vrouw zou je je nooit op je gemak voelen, en je zou ook nooit je gemak krijgen. Mevrouw Lo man, bedacht Peter, was een vrouw voor kunstlicht, liefst voetlicht maar Maria van Hoornwyck kon het daglicht verdragen. Zoals ze daar zat in haar eenvoudige, maar smaakvolle donkerblauwe japon, haar grijze haren, onberispelijk gekapt, de handen in de schoot, in gedachten voor zich uitstarend, was zij volgens hem het enige type vrouw dat ook bij het ouder worden aantrekkelijk bleef. Jammer, dat ze altijd zo koel was. Die abrupte weigering om met hem naar de Hoge Veluwe te gaan, kon hij nog altijd moeilijk verkroppen, vooral omdat hij de indruk had dat er méér achter zat. Zou ze op hem, Peter Polderman, neerzien? Hij had zo wel iets opgevangen, in het huis aan de Onderdamseweg, van het weinige enthousiasme waarmee Maria haar schoondochter had begroet. En voor zo'n meid als Jitske mocht toch iedere vent z'n beide handen dicht knijpen. „Ik moet even naar de melk kijken" verontschuldigde zich Jitske. Het was stil in de kamer. Twee mensen zaten daar io hun eigen gedach ten verdiept. Opeens verbrak Maria de stilte. „Waar zit u zo over té peinzen, meneer Polderman?" vroeg ze en hij keek op bij de vriendelijke klank van haar stem. „Mag ik u dat nu eens heel eerlijk zeggen, mevrouw?" „Wat heb ik aan een antwoord dat niet eerlijk is?" „U moet niet boos worden". „Ik word niet boos". „Nou dan" hij schepte moed ik zat er over te denken.als u meegegaan was naar de Hoge Veluwe, in plaats van mevrouw Loman, hoe heel anders die dag dan voor me geweest zou zijn". Ze kreeg een kleur, maar haar stem bleef beheerst. „Gezelligerof saaier?" viste ze, toch een beetje behaagziek. „Mooier" zei hij kort. „Hoe bedoelt u dat?" vroeg ze, verrast. „Mevrouw Van Hoornwyck, het is niet zo belangrijk dat je kans ziet een hele dag een héle dag almaar te praten, te praten. Als je weet dat je dezelfde dingen mooi vindt, van dezelf de dingen houdtals je dezelfde waardering kunt opbrengen, gunst, dan kun je soms samen zwijgen en elkaar nog veel méér zeggen". Maria knikte. „Hoe weet u", vroeg ze toch, „dat ik over de dingen denk zoals u, en dat ik dezelfde dingen mooi vindt als u? Dat moet u toch maar gissen". „Dat is een kwestie van de persoon lijkheid" antwoordde hij. „Dat zie je zó, dat merk je zó. Zo'n vrouw als mevrouw Loman zou me onuitsprekelijk ver moeien en ik zou het gevoel hebben dat ik voortdurend op de punt van m'n stoel moest zitten, klaar om bij 't eerste sein op te springen". „Is dat niet goed voor een man?" „Ach mevrouw, laten we de roman tiek nu maar aan de jeugd. Toen was de grond te koud waar je meisje over liep. En dat is goed ook, als het zo begint. Maar later dan gaat het toch om begrip, om sémen de dingen doen, om met elkaar helemaal op je gemak te zijn en jezelf te kunnen zijn, niet altijd een rol te hoeven spelen. Dat hou je toch niet vol". Jitske, in de keuken, hoorde de twee praten. Ze bleef nog maar wat rond hangen. Als zij binnenkwam was 't uit. „Ik dacht echt wel, dat u een beetje wég was van mevrouw Loman", plaag de Maria. „Ze legt compleet beslag op je", zuchtte hij, „en ja, die eerste avond, toen vond ik haar ook niet onsympa thiek. Toen deed ze een beetje ge wóóndacht ik". „Daar vergist u zich in. Die eerste avond heb ik zelf met verbazing naar haar zitten kijken. Zo'n complete ge daanteverandering. Als ik u zo hoor, is ze die dag dat ze op tournee was, veel méér zichzelf geweest. Want zó is ze altijd. Niet kwaad, hartelijk, vriendelijk, maar bar oppervlakkig, en ze moet vertier, afleiding hebben, anders kniest ze zich dood". „Dat moet iedere vrouw.u ook". „Ja, maar niet aan de lopende band". Ze lachten allebei. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 5