De lijstertrek begint WAT IK ZEGGEN WOU. 5 Bijzondere diashow over Zwitserland Tetak niet tot winst Bromfietsers doe mee Toch maar proberen Van Ittersum en Van Bruggen in finale tenniskamp. Rijverbod Oprichting kinderkoor Cursussen Engels VRIJDAG 5 OKTOBER 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Kramsvogel Itekening Johan Reydon) Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon '02228)741 Ze zijn vrij laat dit jaar, de trekkende lijsters. Op het moment dat ik dit sohrijf, vrijdag 28 september, hebben we nog nauwelijks iets van trek van deze groep vogels kunnen bemerken. Toch zijn ze ieder moment te verwachten. Het kan best zijn dat ten tijde van publicatie van deze De Witte Lieuw, ons eiland bevolkt wordt met vele tiendui zenden noordelijke lijsters. Voordat we het over die tienduizen den gaan hebben, eerst even een duik in de historie. De situatie was vroeger namelijk niet anders. Ook toen passeer den immense aantallen lijsters op de trek ons land. De mens zou de mens niet zijn als ze niet van deze ogenschijnlijke overvloed probeerde te profiteren en dus werd er in de herfst druk ge oogst". Bijverdienste Voor velen was de lijstervangst waar schijnlijk een welkome en misschien wel onontbeerlijke bijverdienste. Pieter van Cuyck vertelt dat bij de Hogeberg op de „Buitenplaats van den Heere Roo- zenboom" ongeveer 150 lijsters per dag werden gevangen. Dat was rond 1750 - 1770. De dieren werden gevangen met de zogenaamde boogjes: driehoekig gebogen wilgentakjes voorzien van een of meer strikken van lange paardeharen. Om de vogels te verleiden hun kop door een strik te steken, werden de boogjes voorzien van (lijster)bessen. Men ver zamelde en bewaarde deze besser. speciaal voor dit doel. Het leidt geen twijfel dat een groot aantal vogels een langzame wurgdood stierf. Niet zo'n fris gebruik dus, maar de mens stond vroeger heel anders tegenover de natuur dan tegenwoordig. Het werd toen heel veel gedaan: in ieder bosje of grote tuin hingen in de herfst wel boogjes. In 1918 werd de lijstervangst, vooral ook door toedoen van de bekende eilandgenoot Jan Drijver, gelukkig wet telijk verboden. Een volksgebruik dat eeuwen had plaatsgevonden behoorde toen vrij snel tot het verleden. Natuurlijk is er voor de afschaffing nog heel wat af gekibbeld over het voor en tegen. Eigenlijk net zoals nu over de jacht op een aantal vogels. Opmerkelijk is dat na de afschaffing van de lijstervangst vrij snel een toeneming was te constateren van onze broedvogels merel en zanglijs ter. We hebben meestal het idee dat men in noordelijke landen net zo ver is met vogelbescherming als bij ons. Dat gaat echter zeker niet op. Afgezien van de 100.000en waadvogels en (duik)een- dcn die in Denemarken worden gescho ten, zijn ook in Noorwegen nog heel wat soorten niet beschermd. In het zuiden van dit land wordt op bepaalde plaatsen nog heel veel met boogjes gewerkt en worden veel lijsters gevangen. Het nare van deze methode is dat andere bes- etende vogels ook in de strikken terecht komen. Op één plaats werden in één herfst bijvoorbeeld 500 exemplaren van de daar eveneens beschermde pest vogel gedood. De lijsters De lijsterfamilie is een heel grote familie. Verspreid over de hele wereld komen 300 soorten voor. Naast de „echte" lijsters behoren ook soorten als tapuit, roodborst, de roodstaartjes en de nachtegaal tot deze familie. In dit artikel beperken we ons tot de echte lijsters. Dat zijn, afgezien van een aantal dwaal gasten, toch al zes verschillende soor ten: in de eerste plaats natuurlijk de welbekende merel. Daarnaast zanglijs ter, grote lijster, kramsvogel, koperwiek en beflijster. De eerste drie soorten zijn ook broedvogel bij ons. In de noordelijke landen broeden eveneens heel veel merels en zanglijsters en zo behoren ook deze soorten tot de zeer talrijke door trekkers. In de herfst komen de zanglijs ters doorgaans het eerst. Dit zijn mis schien de minst opvallende van alle lijsters. Ze verkiezen de dekking van bos, bosjes of struiken in het duin verre boven het voedsel zoeken in tuinen en op open weiland. De zanglijster is een van de meest algemene broedvogels in de noordelijke naaldbossen en dat is tijdens de trek hier goed te merken. Geschat wordt dat tijdens gunstige treknachten maximaal zo'n 80.000 exemplaren Texel kunnen passeren. We schrijven met opzet nacht want, zoals zovele vogels, trekken ook lijsters hoofdzakelijk 's nachts. Overdag kun nen ze dan voedsel zoeken voor de broodnodige energie. Alleen wanneer de trekdrift heel erg groot is, trekken Adriaan Dijksen Koperwiek (tekening Johan Reydon Grote aantallen Na de zanglijster is er geen soort die als duidelijke tweede arriveert. Zowel merel als kramsvogel en koperwiek kunnen vrijwel gelijk in grote aantallen verschijnen. De merel, vroeger soms zwarte lijster genoemd, tot een 25.000 per etmaal. Alle lijsters zijn gek op bessen maar zoeken ook met graagte naar allerlei bodemdieren zoals regen wormen. De merel is ook bij uitstek de plunderaar van boomgaarden. Hij is het minst schuw en waagt zich tot in de dorpstuintjes waar vruchtbomen in een paar dagen volkomen leeg gegeten kunnen worden. Honderdduizenden koperwieken De koperwiek is waarschijnlijk de meest algemene doortrekker van alle lijsterachtigen. Tot 100.000 exemplaren kunnen per etmaal passeren. Deze soort lijkt wel wat op de zanglijster maar heeft een heel duidelijke crème-kleurige oog- streep. De flanken en ondervleugels zijn donker roestkleurig. In goede treknach ten is hun roep, een hoog tsieh, vaak niet van de lucht. Koperwieken kun je eigenlijk overal aantreffen. In de duinen en het bos, maar net zo goed op de weilanden. Daar zoeken ze vaak voedsel met misschien wel onze mooiste lijster: de kramsvogel. De „tjakker" zoals hij naar zijn roep ook wel genoemd wordt, is wat groter dan de merel, heeft een grijze kop en stuit, kastanje-bruine rug en een geelachtige tot gele borst met grote zwarte spikkels. Zo'n 80.000 exemplaren zijn wel het maximum dat hier per etmaal passeert. Deze soort broedt niet alleen noordelijk van ons maar ook oostelijk. Sinds de eerste helft van deze eeuw heeft hij zich in centraal Europa sterk uitgebreid (afschaffing van de lijstervangst in diverse landenl), Sinds enkele jaren vinden er in bijna al onze oostelijke provincies broedgevallen van de kramsvogel plaats zodat de soort in feite al een nieuwe Nederlandse broedvogel is geworden. Massamoord Ook op Texel zijn diverse zomer- waarnemingen bekend maar van broe den is nog geen sprake. Misschien moet daarvoor eerst de lijstervangst in Frank rijk worden afgeschaft. De kramsvogel is daar één van de meest gevangen en geschoten vogels, met een aantal van maar liefst ongeveer 24 miljoen dieren per jaarl Een onwaarschijnlijk hoog aantal waar we ons eigenlijk geen voorstelling van kunnen maken. Als we al deze dode kramsvogels achter elkaar zoudeblleggen, kregen we een rij van 6.000 km lengte. Dat is een dubbele rij langs de weg Den Helder-Athene of een enkele tussen Amsterdam en Omsk. vaker dan in de herfst. De aantallen zijn echter altijd klein. Meestal worden enkelingen gezien, een tiental bij elkaar is al vrij bijzonder laat staan meer dan 100 zoals wel eens in het voorjaar gezien kunnen worden. Beflijsters worden hoofdzakelijk in en langs het duingebied waargenomen. Ook beflijsters zijn bij- Si We hebben nu alleen de beflijster en de grote lijster nog niet behandeld. De laatste van de twee soorten, een ver- het leven komen grote uitgave van de zanglijster, trekt maar heel weinig door. De beflijster wat meer, maar eigenlijk in het voorjaar zonder mooie vogels. Ze zijn iets groter 9 lende, witte halvemaanvormige borst- 9 band. Ze broeden in de Scandinavische landen en het noordelijk deel van Groot 1 Brittannië, maar ook in de zuidelijker 2 gelegen bergstreken, zoals in de Pyre- neeën en de Alpen. Deze vogels schij- nen, in tegenstelling tot de meeste andere soorten zangvogels, een vrij 1 sterke geur te hebben. Deze is zo sterk S dat jachthonden, op zoek naar wild, er 9 helemaal door van de kook kunnen 9 raken. Ook gebruikt men wel honden 9 om de nesten op te sporen. De lijstertrek kan tot ver in november duren al zijn de aantallen dan doorgaans niet meer zo groot als in oktober. Ook bij 9 invallende vorst later in de tijd, is er weer 9 sprake van enige verplaatsing. Vooral J merels, kramsvogels en koperwieken 9 proberen in groten getale bij ons te 9 overwinteren, maar dat lukt ze alleen als 9 het niet echt gaat winteren. Slaat 9 IKoning Winter toe dan zijn ze of snel in 9 zuidelijke richting verdwenen, of de i kans is bijzonder groot dat ze hier om BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Op zondagmiddag 7 oktober organi seert de MAB-club Texel weer een van haar puzzeltochten. De belangstelling voor dit soort ritten is altijd zeer goed te noemen, maar dat geldt voor de auto mobilisten, helaas niet voor de motorrij ders en vooral de bromfietsers. De bromfietsers laten het de laatste tijd zelfs geheel afweten. Toch wordt voor hen steeds een rit uitgezet, aangepast aan de snelheid die de bromfietsen mogen rijden. Het bestuur zou graag wat jeugdige bromfietsberijders aan de start zien verschijnen, zodat de rituitzet- ters ook voor deze categorie wat meer eer voor hun vele werk kan verwachten. Meestal is de lengte van de puzzelritten 50 - 65 km voor auto's en motoren, en voor bromfietsen ongeveer 35 km. De gemiddelde snelheid waarmee wordt gereden is voor auto's en motoren 36 km/u. en voor bromfietsen 24 km/u. Dus kom zondagmiddag naar het We zenland, bij de Fa. De Wit waar om 14.00 uur de start is. De rituitzetters Bert Segerink en Peter Schoo zullen u daar graag ontvangen. Bestuur MAB-club Met het AOT-commentaar op mijn ingezonden stuk waren ik en vele anderen niet erg tevreden. Het spreekt vanzelf dat het financieel niet rendabel is om een bus naar De Koog een paar keer per dag via Californiëweg, NRC, Peli- kaanweg en BosranoWeg te laten rijden. Maar dat geldt voor bijna elke route op Texel. Laten we het positief benaderen en de proef op de som nemen. Laat de bus ook nog in de herfstvakantie de genoemde route rijden. Wij van onze kant zullen dan ons best doen om de mensen op deze vervoersmogelijkheid te wijzen, bijvoorbeeld in het folder materiaal dat hen tevoren wordt toege stuurd. Met de belangstelling kon het dan best eens meevallen. W. v. d. Werf, Bungalowpark 't Hooge Landt De tennisclub Deuce heeft in het afgelopen weekend wedstrijden ge speeld om het clubkampioenschap. Na twee voorronden bij het heren enkelspel hebben zich geplaatst in de finalepoule de heren G. van Ittersum en P. van Bruggen; H. Goslinga en L. Daalder moeten nog een beslissingswedstrijd spelen. Samen met J. Drentje en A. Wave rijn zullen zij zaterdag 6 oktober vanaf 15.00 uur strijden om het kampioen schap. De dames hebben dit weekend ge speeld om de titel. Als kampioene is Emilie Veeger naar voren gekomen. Zij won alle vijf wedstrijden van de dames Wigman, Boere, Daalder, Van Dalen en Wielinga, die in deze volgorde de 2e tot en met de 6e plaats bezetten. Dit alles geschiedde na harde strijd in een fijne sfeer. Vrijdag 5 oktober van 14.00 tot 18.00 uur zijn de dames weer op de baan voor het dames-dubbel kampioenschap, ter wijl zaterdag vanaf 11.00 uur door zes paren wordt gestreden om de titel in het gemengd dubbel. Tenslotte zullen op zondagmiddag van 14.00 - 16.30 uur de kampioenen bij het heren dubbel moeten komen uit de koppels Drentje-Kuip, Boswijk-Wave rijn, Van Bruggen-van Ittersum, Vonk- Goslinga en Daalder-Steinrücken. P.R. uit Het Noorden werd zondag in Oudeschild aangehouden en kreeg naar aanleiding van het resultaat van de blaasproef een rijverbod. De drie seniorenteams van Tetak zagen geen kans zaterdag één of meer dere punten in de competitie te pakken. Tetak 3 speelde 's morgens uit tegen DOV 10 te Heerhugowaard. Evenals de vorige week tegen Olympia/'t Haventje 7 werd het nu een 10-0 nederlaag. Het spelpeil lag wel iets hoger, maar was toch nog duidelijk onvoldoende om in deze competitie mee te kunnen draaien. Zowel Jan Pijlman, Fred Mosk als Rob Bakker kwamen niet tot winst. Ook het dubbelspel ging voor de Texelaars in 2 sets verloren: 9-21, 16-21. Tetak 2 speelde thuis tegen Typhoon 3 uit Hoogwoud. Het werd een 4-6 nederlaag. Martin Janssen won evenals de vorige week 2 partijen, Frans Room won 1 x en Ruud Koorn kwam niet tot winst. De dubbel Janssen/Room werd knap in 2 sets gewonnen: 21-11, 21-13. Ook Tetak 1 speelde thuis tegen Rats 3 uit Hoorn. Het werd een spannende aangelegenheid. Tot kort voor het einde was er nog van alles mogelijk. Al gauw stond Tetak met 4-2 achter, maar kwam door overwinningen van Frits Koorn en Max Hagedoorn weer knap terug tot 4-4. De laatste 2 partijen moesten de beslissing brengen. Frits Koorn trad aan tegen W. Mensink, maar moest in 3 sets in hem zijn meerdere erkennen: 16-21, 21-13, 17-21. Om nu nog een gelijk spel uit het vuur te willen slepen moest Theo Hillebrand van B. Geel winnen. Voor Tetak lukte dit helaas net niet. In drie sets verloor hij. In totaal waren er 8 partijen, die door maar liefst door een 3e set beslist moesten worden. Dit toont wel aan dat het krachtsverschil tussen de beide ploegen bijzonder klein was. Frits Koorn en Max Hagedoorn wonnen elk twee partijen, terwijl Theo Hillebrand ditmaal niet tot winst kwam. Ook de dubbel ging voor de Texelaars verloren. Bruno Blum, een Zwitsers fotograaf uit Zweisimmen, heeft een bijzondere diareportage over de natuur van zijn geboorteland gemaakt. Uniek is de wijze van presentatie: met behulp van maar liefst zes projectoren worden de beelden op een negen meter breed diascherm overgebracht. Tegelijkertijd hoort men een stuk pakkende muziek. Dit alles is maandag 15 oktober te beleven in de Burgemeester De Koninghal om 20.00 uur. Deze avond wordt georganiseerd door de Welzijnsstichting Texel in sa menwerking met de afdeling Texel van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen. De verbondenheid met zijn geboorte land en het fijne gevoel voor de natuur brachten Bruno Blum op de gedachte de bergwereld fotografisch vast te leg gen en zijn indrukken op een negen meter breed diascherm door te geven. Via deze wijdse opzet is het de fotograaf gelukt de beelden vloeiend in elkaar over te laten lopen, waardoor de toeschou wer de indruk krijgt zich midden in het berglandschap te bevinden. Cyclus Als thema heeft Blum 'de vier jaarge tijden' gekozen. Anders dan tijdens een enkel vakantiebezoek mogelijk is, wordt de bezoeker op deze manier in staat Gospelgroep The Messengers wil nu ook met een kinderkoor starten. Jon gens en meisjes in de leeftijdsgroep van 8 tot 14 jaar, die graag willen zingen, zijn iedere vrijdag van 16.30 tot 18.30 uur welkom in „De Poort" (achter de Gereformeerde kerk in Den Burg). Het kinderkoor staat onder leiding van me vrouw Blaauw. Loes Bakker zorgt met haat dwarsfluit voor begeleiding. gesteld de veranderingen te volgen, die het berglandschap gedurende het hele jaar ondergaat. Daardoor is het mogelijk de eeuwige cyclus vanaf het ontwaken van het leven tot en met het afsterven te volgen te midden van het grootse bergpanorama. Kunstzinnig De diapresentatie is het resultaat van vijf jaren intensieve arbeid, waarbij de fotograaf er bij elke weersgesteldheid en in ieder jaargetijde met zijn foto-uitrus ting op uittrok om tot een totaalbeeld van het imposante berglandschap te komen. Zowel het microleven van flora en fauna als landschapspanorama's krij gen op het projectiedoek de aandacht. Het resultaat toont een perfecte beheer sing van alle technische mogelijkheden der fotografie. Bruno Blum heeft zijn onderwerp op een kunstzinnige manier benaderd. De zeer goed uitgezochte muziek die zijn show ondersteunt, komt de sfeer die dit land kan uitademen, nog beter tot zijn recht. De heer T. van Veen hervat in de tweede week van oktober zijn cursussen Engels. Het is de bedoeling de lessen te beperken tot 2e, 3e, 4e, 5e en 6e jaars groepen. De cursussen omvatten 20 lessen. Gebruik gemaakt wordt van een beperkt talenpracticum. De lestijden zijn: 2e jaars groepen: woensdag van 18.45 -19.45 uur, van 20.00 - 21.00 uur en van 21.00 - 22.00 uur. 3e jaars groep: vrijdag van 21.00 - 22.00 uur. 4e jaars groep: dinsdag van 20.00 - 21.00 uur. 5e jaars groep: vrijdag van 20.00 - 21.00 uur. 6e jaars groep: donderdag van 18.45 - 19.45 uur. De entree voor deze avond bedraagt vijf gulden. Leden van het Nutsdeparte- ment hebben gratis toegang op vertoon van hun uitnodiging. Houders van een CJP of bejaardenpas betalen half geld. Het VW-kantoor in Den Burg zorgt voor voorverkoop van de kaarten, ook zijn ze 's avonds aan de zaal verkrijg baar. -JJ V-

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 9