Groen ^tnarL-Jexels in het harG in auto Commissaris Vonk verkracht verlaat TESO „MAIC" volgend jaar van de grond MeiSiC (15) Ongenoegen overgang van zaken Buffetkwestie een der breekpunten Antwoord mogelijk op elke vraag Auto van statenlid de haven in IN OPENBARE BIBLIOTHEEK 70 jaar Modehuis Moerbeek /IPD Explosieven worden op zee vernietigd Inbraak Zitmiddag Kamer van Koophandel 93e JAARGANG NR. 9421 TEXELSE VRIJDAG 19 OKTOBER 1979 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en (tijdelijk) Anneke Rijk, Keesomlaan 25, Den Burg, telefoon (02220) 3423. Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11Den Burg, telefoon (02220) 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs fl 1,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. De politie is op zoek naar twee mannen, die in de nacht van dinsdag op woensdag een 15-jarig meisje uit Amersfoort in de auto hebben verkracht. Gehoopt wordt dat het pu bliek tips kan geven die tot aanhouding kunnen leiden. Het meisje bracht met een vriendin de herfstvakantie op Texel door. Dins dagavond vermaakten beiden zich in een café in Den Burg en gingen daarna naar De Beerekuil in De Koog. De vrien din vertrok na enige tijd naar het vakan tieadres; het andere meisje bleef tot 04.00 uur (sluitingsuur nachtcafé's). Toen zij van De Beerekuil naar haar fiets liep die voor hotel De Toekomst was neergezet, werd zij aangeklampt door twee mannen of jongens die haar in de auto duwden. Ze reden weg naar Eierland waar op een stille plek werd gestopt. Beide mannen misbruikten het meisje op de achterbank van de wagen. Ze reden vervolgens naar Het Noorden waar ze haar op de Schorrenweg uit de wagen zetten en er vandoor gingen. Het meisje belde aan bij de eerste woning die zij tegenkwam en waarschuwde van hieruit telefonisch de politie. Volgens de beschrijving van het meisje waren beide mannen tussen twintig en dertig jaar-ö'ud, 'tors en lang van postuur. De ene man was blond; de andere was donkerder en droeg een blauwe spijkerbroek en een donkere fla nellen blouse. De auto was 2-deurs, donker van kleur en royaal van grootte. De politie hoopt dat omstanders iets van deze gebeurtenissen hebben opge merkt, met name op het moment (even na vier uur) dat het meisje ter hoogte van De Toekomst werd aangeklampt en meegenomen. Het is waarschijnlijk dat zich op dat tijdstip mensen op straat be vonden, die echter geen bijzondere aandacht aan de gebeurtenis hebben besteed omdat het meisje niet op de gedachte is gekomen om te gillen. Als gevolg van meningsverschillen is de heer C. Vonk Jzn. uit Oost opgestapt als commissaris bij de N.V. TESO. Vonk was het niet eens met bepaalde besluiten en situaties en heeft daarover naar buiten uitlatingen gedaan. Deze volgens de ove rige bestuursleden onjuiste uitlatingen hebben onrust veroor zaakt, vooral onder het personeel, terwijl ze ook steun gaven aan geruchten die al weken onder de Texelaars de ronde deden. Bestuur en directie waren van mening dat de belangen van de onderneming daardoor werden geschaad en stelden Vonk in de ge legenheid zijn uitspraken in het openbaar in te trekken. Vonk zag echter niet in dat hij onjuist had gehandeld, wilde zijn uitlatingen niet intrekken en zag geen reden om terug te komen op zijn zaterdag ge nomen besluit om zijn functie neer te leggen. Directie en bestuur stelden woens dagmiddag het personeel door middel van een korte circulaire op de hoogte van het gebeuren. „Naar aanleiding van mededelingen door een lid van de raad van commissarissen is een onjuist beeld gegeven van de positie van de onderneming, de besluitvorming bin nen de raad van commissarissen, spe ciaal met betrekking tot het te voeren beleid van restaurant en buffetten en de verhouding met de directie", aldus de brief, waarin vervolgens wordt ver teld dat deze mededelingen onderwerp van bespreking zijn geweest in een ex tra vergadering van de raad van commissarissen, waarbij de onjuistheid van de uitlatingen unaniem was vastgesteld. ,,De heer Vonk heeft hierin aanleiding gevonden om zijn functie neer te leggen. De overige leden van de Raad en de directie zijn COR VONK opgestapt eensgezind met betrekking tot het te voeren beleid. De Raad van commis sarissen en directie, er volledig van overtuigd dat de heer Vonk steeds be wogen is geweest op zijn wijze Teso volledig te dienen, betreuren het ten zeerste dat de heer Vonk gemeend heeft deze beslissing te moeten nemen. Op de eerstvolgende vergadering van de Raad van commissarissen zal worden besloten op welke wijze in de vacature wordt voorzien". Buffetkwestie Een feit dat bij het conflict een rol heeft gespeeld, is het besluit van Teso om een eind te maken aan de verpachting van de scheepsbuffet- ten aan de gebroeders Snoek en de gebroeders Bruin. Het bestuur is niet tevreden over de wijze waarop deze exploitatie in de praktijk gebeurt; met name de presentatie zou anders moeten. Op 5 juli werd de firma dan ook meegedeeld dat Teso voornemens was de exploitatie in de toekomst in eigen hand te nemen en dat per 31 december aan de samen werking een eind zou komen. Hoe dat in de praktijk voor de mensen van het buffet zal uitvallen, is ook op dit moment nog niet duidelijk. Het is onwaarschijnlijk dat in de nieuwe buffetexploitatie voor de vier firman ten plaats is. Het vaste personeel kan wel worden overgenomen. Het Teso-bestuur ziet in dat de vier fir manten mogelijk op straat komen te staan en daardoor wellicht in ern stige moeilijkheden komen. Het be stuur is daarom bereid een gebaar te maken, maar daarover is het laatste woord nog niet gezegd. Zeer binnenkort zullen de heren Bruin en Snoek met voorstellen worden benaderd. Dat had al gebeurd moeten zijn, maar de problemen rond com missaris Vonk hebben de afhandeling vertraagd. Het beëindigen van de (Zie vervolg pagina 11) Volgend jaar zal in de openbare bibliotheek een Maatschap pelijk Advies en Informatiecentrum (MAIC) van start gaan. Ge durende de twee avonden per week zal iedereen hier gratis te recht kunnen voor alle mogelijke informatie. Die informatie wordt gegeven door vrijwilligers, die uiteraard niet alles zelf weten, maar gebruik kunnen maken van een buitengewoon uit gebreid documentatiesysteem, dat voor dit doel wordt aange schaft en in de bibliotheek opgesteld. Een deel van deze informatie is nu al te krijgen in het raadhuis, bij het maatschappelijk werk, arbeidsbureau en tal van andere in stellingen, maar het te stichten cen trum zal in een behoefte voorzien omdat enorm veel meer informatie kan worden geboden en bovendien op één „neutraal" punt. Dat laatste kan de drempel veriagen voor mensen, die wat willen weten omdat zij problemen hebben. Overi- TAXI- EN TROUW AUTOVERHUUR Wiltislmins gons hoef je niet persé problemen te hebben om van de diensten van het Maic gebruik te mogen maken. Het Texelse Informatie- en Advies centrum zal een stichtingsvorm krijgen en nauw verbonden zijn met de landelijke vereniging MAIC. In tal van plaatsen in het land zijn dergelijke cen tra al opgericht. Op Texel houdt de heer Nico Nagtegaal er zich mee bezig; hij is voorlopig voorzitter van de in op richting zijnde stichting. Vrijwilligers Voor het bemannen van het advies centrum zijn 15 tot 20 vrijwilligers no dig, zodat de belasting per persoon niet te zwaar wordt. Bij dit aantal zal elke vrijwilliger zo eens per drie weken in de bibliotheek moeten staan. De vrijwilli gers zullen tevoren een training krijgen in de vorm van een cursus die op 1 no vember a.s. van start gaat. leder die wat voor dit werk voelt, kan (gratis) aan deze 12 donderdagavonden omvat tende cursus meedoen. Er zijn reeds cursisten ingeschreven, maar de heer Nagtegaal wil er graag nog tien of vijf tien bij hebben om wat speling te hebben. Mogelijk zal niet iedereen die de opleiding volgt geschikt of in staat zijn het Maic-werk te doen, zodat een zekere selectie mogelijk moet zijn. Opgave voor de cursus is mogelijk bij N. Nagtegaal, telefoon (02220) 2696 of (02226) 339; J. Brandenburg, tel. (02220) 4162 en Ine van Meijeren, tel. (02220) 4573. Op de eerste cursusavond op 1 no vember geeft de heer Van der Molen van het MAIC te Amsterdam algemene informatie. Op de volgende avonden wordt aandacht besteed aan de sociale dienst (door de heer Van Trigt), maat schappelijk werk (door F. van Lare), bejaardenwerk (N Nagtegaal), ver pleeghuis en bejaardenhuizen (mevr. De Vries), algemene zaken (P. Arens- man), welzijnsstichting (G. Oskam), Arbeidsbureau (A. Maasdam), ge sprekstechniek (G. Westerlaken), Stichting Opbouworganen (de heer De Groot) en notariswerk (notaris Bos wijk). De cursus wordt steeds gegeven van 20.00 tot 22.00 uur in „De Holle- bol". Het algemeen georiënteerde docu mentatiesysteem waarover het Texelse Maic beschikt, is dus de voornaamste informatiebron. Er wordt echter voor gezorgd dat de vrijwilligers, die ermee werken, ook op de hoogte zijn van de meer op Texel betrekking hebbende feiten. In de beleidsnota van het landelijke MAIC wordt het doel op de volgende wijze omschreven: „Het verstrekken van gegevens, gericht op handelen in het maatschappelijk verkeer, alsmede het geven van raad aan ieder, die komt met incidentele vragen van concrete aard om informatie, oriëntatie of ad vies. Centraal daarbij staat de ander zo danig te helpen dat deze in staat is zelf standig en bewust een beslissing te nemen die zijn of haar eigen belang en het welzijn het beste dient". In veel gevallen zal de klant door het MAIC zelf niet rechtstreeks geholpen kunnen worden, maar wel door ver wijzing en bemiddeling. „Alles" De hoeveelheid informatie die het MAIC kan leveren is indrukwekkend. Wat betreft maatschappelijke informa tie kan b.v. „alles" worden verteld over voorzieningen met betrekking tot vrij willigerswerk, maatschappelijk werk, wijkcentra, clubhuizen, buurtwerk, aktiegroepen, kinderen, jongeren, bejaarden, etnische en andere minder heden, vluchtelingen, oorlogsslacht offers, militairen, alleenstaanden, be- (Lees verder op pagina 5) De mijnopruimingsdienst van de ma rine heeft woensdag een hoeveelheid munitie van Texel gehaald om deze ergens op zee tot ontploffing te bren gen. Het ging deze keer om diverse gra naten en twee zg. markeerders. De markeerders bevatten geen bijzonder grote lading, maar zijn toch gevaarlijk. De politie ondervond dat zelf toen zij enkele markeerders in de auto vervoer de. Spontaan begon een van de dingen te branden, wat mogelijk is door de fosfor die erin zat. De heer S. Tattersall uit Enschede, voor D '66 lid van de provinciale staten van Overijssel, bewaart sinds dinsdag bijzon dere herinneringen aan Texel. Tot zijn grote schrik zag hij hoe zijn auto, die hij bij het havenhoofd van Oudeschild had gepar keerd, zich in beweging zette en enkele seconden later in het diepe water van de havenmond plonsde. De heer Tattersall en zijn vrouw trolewerkzaamheden in de haven uit waren vanuit Bergen, waar ze de voerde. De mensen van het Texelse herfstvakantie doorbrachten voor een duikbedrijf „Neptunus" waren op dat dagje naar Texel gekomen. Op de haven van Oudeschild wilden ze een wande ling maken. Ze hebben waarschijn lijk vergeten de wagen op de hand rem te zetten, zodat het mogelijk was dat het voertuig op het flauw hellende terrein in beweging kwam. De auto, een nauwelijks twee jaar oude Citroen GS zonk onmiddellijk, omdat de voor ruit bij de klap op het water kapot ging, zodat hij onmiddellijk vol water liep. Dat verklaart ook het feit dat landkaar ten en autopapieren al spoedig in het havenwater ronddreven. Nadat overleg was gepleegd met de verzekering werd de bergingsoperatie in gang gezet. Het werd een nogal moeizame, twee uur durende vertoning die honderden be langstellenden trok en waarbij Marius van Boven met zijn takelwagen en duiker Gerard Vermeulen van het duik bedrijf Vriens B.V. uit Bergen op Zoom de hoofdrollen vervulden. De duiker legde een kabel om de vooras, waarmee de wagen tenslotte uit het water kon worden getrokken. Het snel inzetten van het duikbedrijf Vriens was mogelijk omdat deze onderneming in opdracht van Rijkswaterstaat juist con- moment niet bereikbaar. Het toeval wilde dat tijdens de operatie juist amateurduiker Arnold Looijer en enkele vrienden met een rubberboot in de haven arriveerden, terugkomend van duikwerk in de Waddenzee. Met het op het droge halen van de auto hielpen zij een handje. De auto stond tenslotte in betrekke lijk gave toestand op de kade De door het zeewater veroorzaakte schade moet echter aanzienlijk zijn, zodat de auto waarschijnlijk wel total loss zal worden verklaard. Dinsdagavond werd ingebroken in het houten gebouwtje op de vuilstortplaats bij de Mokbaai. Het glas van de deur werd ingegooid en binnen werd alles overhoop gehaald. Vermist wordt een bedrag van ongeveer f200,— uit een geldkistje dat (bij uitzondering) niet door het personeel mee naar huis was geno men en een windbuks. dinsdag 23 oktober 1979 13.30 - 16.30 uur Restaurant Landsend, Den Helder. Profiteer t/m zaterdag 20 oktober a.s. van onze GRANDIOZE /25,- AKTIE WVV.\W1V//A'///AVV.W.WAV.WV I modehuis moerbed i

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1