VOOR NIEUWE TENT AL /2500,- BIJEEN Met MZW-projekt naar Danenmarkt Alkmaar FILM Oud-pastoor werd tachtig jaar Violette Nozière ganger Interkerkelijke gespreksavonden m „WAT IK ZEGGEN WOU.." /-* yffe SiSsS Met rubberboot omgeslagen Toelichting op mijn aftreden „Klusjes in huis" Gymnastiek- uitvoering in de De Koninghal o°o°o°oo O O O O O Sb Begrotings vergadering PAGINA 2 TEXELSE COURANT «RCVtX \AW U2IAS ajTEW VUUWTWOOWOtluUKO JWOt nomn Ife De bouwdorpfeestmarkt die zaterdag werd gehouden in de Wezen- tuin in Den Burg is een succes geworden. De opbrengst van de markt bedroeg 1.700 gulden en vormt een redelijke bijdrage voor de aan schaf van een nieuwe tent. Zo n tent is voor de jaarlijks terug kerende bouwdorpen aan de Beatrixlaan in Den Burg onmisbaar. Vooral bij slechte weersomstandigheden moeten dé kinderen hun bouwwerkzaamheden staken, en zijn db organisatoren, de commissie Bouwdorp-Bouwkamp, ge noodzaakt de jeugd op een andere manier te vermaken. In de tent, die een oppervlakte heeft van ongeveer 84 vier kante meter, kunnen allerlei activiteiten worden ondernomen. De oude tent, die zaterdag op de bouwdorpfeestmarkt bij gebrek aan een betere toch weer was opgezet, vertoont duidelijk mankementen. De tent is niet meer waterdicht. De vele nieuwe stukjes zeildoek die in verschillende formaten aan de binnenkant tegen het tentzeil zijn geplakt kunnen dit niet meer garande ren. Het tentdoek is gaar, er zitten overal gaten en knazen in. Niettemin was het zaterdag gezellig en warm onder het groene zeil. Naar hartelust konden kinderen stokbroden bakken door een stuk deeg om de punt van een stok te plakken en het vervolgens boven een houtskoolvuurtje gaar te bakken. Ook kon iedereen voor een gulden een pannekoek eten. Kop van jut In de muziektent van de Wezentuin waren kinderen aan het volksdansen. Op het grasveld konden ze zaklopen en verderop ballen gooien. Overal waren leuke prijsjes te verdienen. De kop van jut trok veel belangstelling. Met krachti ge slagen werd op een stuk hout gehamerd, waardoor een andere plank in beweging werd gezet. Als het goed ging volgde daarop een knal van een opgeblazen ballon. In een andere tent was een marktkraam opgesteld, waar vooral levensmiddelen werden ver kocht, maar ook vazen, potjes, houten lepels, kleedjes en andere artikelen. De 16-jarige v.d.V. sloeg vrijdagmid dag op de Waddenzee bij Oudeschild met zijn rubberboot om. De jongeman wist zich echter in veiligheid te stellen door op de omgeslagen boot te klimmen. Dat laatste was echter niet duidelijk voor mensen op de wal, die dan ook de politie alarmeerden met het verzoek onmiddellijk een zoek- en reddingsactie te beginnen. De havenmeester van Oudeschild ging met een bootje naar de opgegeven plaats, maar de onfortuinlijke watertoe rist had op dat moment al hulp gekregen van de heer Welby van het clubschip van de watersportvereniging. Het omslaan zou het gevolg zijn geweest van een combinatie van snel varen en een windvlaag waardoor de neus van de boot omhoog werd ge duwd. Geen tweede hands spullen: alle artike len zijn beschikbaar gesteld door Texel se middenstanders en andere particulie ren. Zelfs het deeg voor het stokbrood en de pannekoeken, de salades, kaas, koffie en cake waren allemaal giften. De geldelijke opbrengst, die de verschillen de attracties opleverden, is op zo'n manier zuivere winst. Toekomst Het evenement had een feestelijk karakter. Het bleken goochelaars te zijn die 's middags met een grappige show kwamen en er was nog een poppen kastvoorstelling. Enkele medewerkers waren verkleed en hadden hun neuzen rood geverfd. De volksdansmuziek en het zonnige weer zorgden voor extra sfeer. Opmerkelijk was het tentje van de waarzegster. Heel geheimzinnig liet de ze in de toekomst kijkende vrouw haar klanten één voor één naar binnen. En om een beetje de sfeer van de zomerse bouwdorpen na te bootsen konden de kinderen zaterdag gewapend met hamer en spijkers een hut in elkaar timmeren. Hoe het in de toekomst met de aan te schaffen tent zal aflopen is nog niet duidelijk. Zesduizend gulden is niet zomaar bij elkaar te rapen. Op de rekening van de Rabobank (3625.59.996 t.n.v. Aktie tentl hebben verschillende mensen bij elkaar zo'n 750 gulden gestort. De commissie Bouwdorp- Bouwkamp is blij met deze opbrengst. Duidelijk is echter dat het nog lang niet genoeg is. Hoewel het aanvankelijk in mijn be doeling lag mijn aftreden als commissa ris van de NV. TESO 'intern af te doen', voel ik mij, nu dit aftreden zo wordt opgeblazen in o.a. de mededelingen van de president-commissaris aan de redac teur van de Texelse Courant, genood zaakt om via deze courant toelichting op mijn aftreden te geven. 1. Ik was en ben het niet eens met bepaalde besluiten en zaken t.a.v. het TESO-beleid. 2. Wat de uitlatingen mijnerzijds betreft, die heb ik alleen onder de kennis van een vertrouwd, jarenlang in dienst zijnd personeelslid gebracht. (Mogelijk heeft een ander daar een paar woorden van opgevangen). 3. Ten aanzien van de buffetten. Natuurlijk werd ik door de pachters hierover aangesproken. Deze mensen vechten ook voor hun boterham en als comissaris behoor je dan te luisteren ook al ben je op dat moment misschien als zodanig niet in functie. 4. Mijn samenwerking met de direc teur liet te wensen óver. Het vorenstaande, hier in het kort weergegeven, was de hoofdzaak waar door ik in een bijzondere commissaris sen-vergadering in feite ter verantwoor ding werd geroepen op een wijze die voor mij onaanvaardbaar was. Als ge volg daarvan besloot ik mijn functie als commissaris neer te leggen. Het daarna in de Texelse Courant gepubliceerde en het in de „Mededelin gen aan het personeel" gestelde, na mens de Raad van Commissarissen en de Directie, waarin mijn uitlatingen als onjuist werden aangehaald en de daarin benadrukte eensgezindheid van de ove rige leden van de R.v.C. met betrekking tot het gevoerde en te voeren beleid, hebben voor mij de juistheid van mijn beslissing tot aftreden slechts beves tigd. Met deze publicatie van mijn kant is voor mij het commissaris zijn van de N.V. TESO afgedaan. C. Vonk Jzn. Alle kerkgemeenschappen op het eiland houden elk jaar gezamenlijk een aantal gespreksronden met een vast thema. Dit jaar is deze gesprekscyclus gewijd aan de kerkelijke feesten. Als handleiding bij de gesprekken wordt een boekje gebruikt van de CentralevoorVormingswerk. De titel luidt 'God met ons', het kost /T,50 en is verkrijgbaar op de pastorieën en tijdens de gespreksavonden. De eerste ronde is als volgt vastge steld: De Koog: 23 oktober 20.15 uur in De Schuilhut. Oudeschild: 23 oktober 20.00 uur in de Hervormde pastorie. De Cocksdorp: 24 oktober 20.00 uur in het gebouw naast de Hervormde kerk. Oosterend: 26 oktober 20.00 uur in de Hervormde kerkekamer. Den Burg: 29 oktober in De Schakel. Den Hoorn: 30 oktober 20.15 uur in „Ons Huis". Maandagmiddag (aanvang 14.00 uur) begint in Den Burg de cursus „Klusjes in huis". Er kunnen nog enkele deel nemers worden toegelaten. Wie inte resse heeft melde zich bij de afdeling culturele zaken van het raadhuis, tele foon 02220-3041 Medewerkers van het Mensen Zonder Werk-project organiseren een reis naar de Alkmaarse Vest, waar op woensdag 31 oktober een banenmarkt wordt ge houden. De banenmarkt wordt op touw gezet door de Gewestelijke Arbeids bureaus van Alkmaar en Den Helder, de Kamer van Koophandel en een aantal fabrieken. Op de markt zullen een veertigtal bedrijven en instellingen ruim 3.000 banen aanbieden, die vooral betrekking hebben op de lagere functies. Gratis ledereen die 31 oktober in Alkmaar een kijkje wil nemen kan gratis mee reizen. Als er voldoende belangstelling is wordt een bus gehuurd. Daarom is het wel van belang dat mensen die mee willen zich van te voren opgeven bij het MZW-project p/a De Schakel, Den Burg, telefoon (02220) 3574. Als slui tingsdatum geldt maandag 29 oktober om 17.00 uur. Wanneer iemand later tot de conclusie komt dat hij of zij toch mee wilt, is het mogelijk om bij de boot te wachten. Misschien is er dan nog een plaatsje vrij. Kennis maken In de perscommuniqués constateren de organisatoren dat er naast een struc turele werkloosheid ook een nijpend tekort aan arbeidskrachten is. Een oor zaak voor dit langs elkaar lopen van vraag en aanbod kunnen zij echter niet aangeven. Ten dele wijten zij dit aan de onbekendheid bij de werkzoekenden over het aangeboden werk. Met name op dit punt moet een banenmarkt uitkomst bieden. Over elders gehouden banenmarkten waren de reacties over wegend positief. Het MZW-project wil naar de banen markt, niet om werkzoekenden er op attent te maken dat er werk genoeg te vinden is, want het is nog maar de vraag of de aangeboden banen wel aansluiten bij de opleiding en ervaring van de werkzoekenden. Maar om kennis te maken met het fenomeen en om te kijken of de informatie die daar te krijgen is nuttig kan zijn. En natuurlijk ook om te kijken of er misschien een aantrekke lijke werkkring gevonden kan worden. DINSDAG 23 OKTOBER 19 De heer Van Heerwaarden overhandigt een cadeautje aan de jarige pastoor. De Gymnastiekvereniging Texel ver zorgt 24 november in de Burgemeester De Koninghal haar jaarlijks terugkerende uitvoering. Alle leden, zowel van de gymnastiek als van de afdeling jazz, zullen hieraan meewerken. De jeugdige leden komen 's middags om 14.30 uur aan bod, de avond is gereserveerd voor de ouderen (20.00 uur). De gymnastieknummers staan onder leiding van Gerrit Verhoeven. Ina Platte heeft de leiding in handen van de jazz-afdeling. De jazz-afdeling hoopt dat tijdens de uitvoering de nieuwe geluids installatie in gebruik kan worden geno men. Zoals bericht is er voor deze apparatuur een inzamelingsactie op touw gezet, waar iedereen een bijdrage aan kan leveren. Er is al geld binnen gekomen, maar nog lang niet genoeg. Leden en andere goede gevers kunnen alsnog een steentje bijdragen in de aanschaf door geld over te maken op het rekeningnummer 3625.10.849 ten name van de Meersportenvereniging Texel. Ook staan collectebussen in alle sportzalen. Zondag j.l. heeft de heer C. Persoon uit Den Burg zijn tachtigste verjaardag gevierd. De heer Persoon was van 1949 tot 1968 pastoor van de Joannes de Doper-parochie en derhalve een centra le figuur in de Katholieke gemeenschap van Texel. Ook na zijn emeritaat bleef hij Texel trouw. De viering was zondag een dubbel feest want oud-pastoor Persoon heeft een tweelingzuster, mevrouw Bertha Vollebregt-Persoon, die samen met een grote schare familieleden ook naar Texel was gekomen. Uit de felicitatiewoorden die werden uitgesproken en uit de geschenken kwam naar voren dat men de oud pastoor ziet als iemand die niet alleen voor de Katholieken, maar voor heel Texel van betekenis is geweest. Een van de belangrijkste initiatieven die hij tij dens zijn loopbaan ondernam, was de stichting van het R.K. bejaardenhuis Sint Jan Het was dan ook niet toevallig dat dg recreatiezaal van het nieuwe Sint Jan -gebouw was uitgekozen als plaats waar een deel van de verjaardag werd gevierd. Het begon met een mis die door de jarige pastoor werd opgedragen met assistentie van de heren Y. Tuijn, J. Leden van de Filmganger kunnen donderdagavond om 20.00 uur in het City theater de film 'Violette Nozière' van regisseur Claude Chabrol gaan zien. Chabrol heeft er nooit een geheim van gemnaakt dat hij een hekel heeft aan fantasieverhalen binnen zijn films. Hij is dit keer niet van die formule afgeweken. Aanleiding voor deze film was de biografie van het doodgewone Parijse meisje Violette Nozière, die haar vader vermoordde en haar moeder bijna om zeep bracht. De daden van dit 18-jarige dametje hielden in 1934 de gemoederen in Frankrijk bezig en leidden tot een ge welddadige affaire. Filmversie In zijn filmversie richt regisseur Cha brol zich hoofdzakelijk op de motieven die Violette tot haar misdaad brachten. Om die drijfveren in een scherp reliëf te krijgen, schildert Chabrol op een feno menale wijze de atmosfeer van het verstikkende milieu waarin het meisje opgroeit: een benauwende tweekamer tjes woning in een grauwe Parijse kazernebuurt. Met een vriendelijke wat afgesloofde vader en een zich mislukt wetende moeder (Stéphane Audran) die haar nutteloze rebellie voedt met een even onzinnige jaloezie ten opzichte van haar dochter. Geheim Tussen moeder en dochter balanceert ook nog het grote geheim over de vroegere minnaar, die waarschijnlijk de natuurlijke vader van Violette is. Het meisje ontvlucht dit wurgende milieu heimelijk om 's nachts elders in Parijs een privé-leven als prostituée te kunnen leiden. De klassieke litanie van ellende blijft haar niet bespaard. Isabelle Hup- pert werd terecht in Cannes onderschei den voor deze formidabele rol. Nauwkeurigheid Met pijnlijke nauwkeurigheid ging Chabrol aan de slag. Hij wilde de ziel van het verhaal vatten zonder de reële feiten geweld aan te doen. De adem van de jaren '30 walmt als het ware van het doek. Enscenering en fotografie zijn vaak aangepast aan de technische mo gelijkheden van die tijd, en dat blijkt wonderlijk genoeg allerminst een beper king, Chabrol versterkt juist de werke lijkheids-illusie en tekent tal van per soonlijke facetten in een doordringende sfeer. Belangstellenden voor de filmserie Film ganger kunnen zich donderdagavond vóór de aanvang van de film alsnog als lid opgeven. Stam en J. Koopman, die de pastoi gedurende zijn functie op Texel a kapelaan hebben bijgestaan. Ook ee neef van de pastoor, een in Zaii werkzame missionaris, was er bij betrol ken. „Wij zijn u veel verschuldigd", aldi de heer W. van Heerwaarden, directei van Sint Jan, die na afloop van c Eucharstieviering het woord en de stiel ting van het oude Sint Jan in herinni ring riep. Hij overhandigde een gi schenk. Dat gebeurde ook door de hei C. Merkx die namens de bewonei sprak en er zich in het bijzonder ovi voldaan toonde dat de pastoor „Texi laar onder de Texelaars" is gebleven. Woensdagmiddag 31 oktober, aai vang 14.00 uur, komt de gemeenteraa bijeen voor de begrotingsvergaderin) Tevens zal dan een wethouder worde benoemd als opvolger van de heer J. Westdorp. De agenda luidt als volgt: 1. Benoeming van een wethouder (I de vacature J. J. Westdorp. 2. Notulen van de vergaderingen va 14 augustus, 18 september en 1 oktober 1979. 3. a. Ingekomen stukken b. Mededelingen. 4. Benoeming leden van de woon ruimte-adviescommissie. 5. Statutenwijziging van de Welzijn stichting Texel. 6. Verhoging van het maximum vai het aan de Woningbouwvereniging Texel verstrekte krediet in rekening courant. 7. Garandering van een geldlening te behoeve van de Stichting Dorpscom missie Den Burg. 8. Bespreking van het investering! plan voor 1980 tot en met 1982. 9. Vaststelling van de begroting vai de dienst gemeentewerken voor 1980 10. Vaststelling van de begroting vai de sociale dienst voor 1980. 11. Vaststelling van de begroting var het grondbedrijf voor 1980. 12. Vaststelling van de begroting vai het sociaal werkverband De Bolder voo 1980. 13. Vaststelling van de gemeentebe groting voor 1980. 14. Wijziging van de legesverorde ning. 15. Wijziging van de verordening o( het marktgeld. 16. Wijziging van de verordening op de begraafrechten. 17. Wijziging van de verordening op de reinigingsrechten. 18. Wijziging van de verordening op de hondenbelasting. 19. Wijziging van de verordening op de toeristenbelasting. 20. Wijziging van de verordening op de woonforensenbelasting. 21. Wijziging van de verordening op de drank- en horecabelasting. 22. Wijziging van de verordening op het rioolgeld. 23. Wijziging van de verordening 0| de onroerend goed-belastingen. 24. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1977. 25. Wijziging van de begroting vai het sociaal werkverband De Bolder voo 1978. 26. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1978. 27. Wijziging van de begroting van dl dienst gemeentewerken voor 1979. 28. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1979. 29. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1980.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2