Architectenbureau Texel: MARSPLAN KOST VEEL TE VEEL RUIMTE Toneelverenigingen staan op straat Gezonken sleepboot met bok gelicht Voor het weekend Flierefluiters met nieuwe Texel-revue Wonen op haven is aantrekkelijk Openbare forumavond over abortus Zon, maan en hoog water OP EEN SUKELAA TJE' C. P. Harting gaf interessante lezing over kustverdediging SLUITING HOTEL DE LINDEBOOM Derde plaats voor De Mareis Kinderbescherming onderwerp op open dag „Overkoepeling" van 27 en 28 oktober 1979 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Rijkspolitie Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten Burgerlijke stand Sommige Hema- prijzen hoger dan elders? PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 26 OKTOBER 1979 Het is geen goed idee om Den Burg uit te breiden in de richting van De Mars (Marsplan) op de wijze die de gemeente thans voor ogen staat. Het volbouwen van De Mars betekent een onevenwichtige uitbreiding rond het centrum van Den Burg, wardoor de afstanden naar het centrum voor velen te groot worden, temeer daar in de nieuwe wijk geen voorzieningen zullen komen. Maar omdat Den Burg toch 790 nieuwe woningen nodig heeft en bij de bouw daarvan geen vertra ging mag optreden, zouden deze voor een deel moeten komen op andere daarvoor nog beschikbare terrsinen. Vijftig tot tachtig wonin gen zouden kunnen worden neerge zet op het land tussen Beatrixlaan en Pontweg. Naar schatting meer dan 100 woningen kunnen voorts verrij zen op het oude Sint Jan-terTein, de terreinen van de oude TEM-centrale en op verspreide andere terreintjes in Den Burg. Het bovenstaande wordt bepleit door het Architectenbureau Texel (Alkema en Visser) in een bezwaarschrift tegen het struktuurplan voor Texel. De archi tecten vinden ook dat in een hogere dichtheid moet worden gebouwd; 35 in plaats van 25 per hectare. Dat geeft flinke ruimtebesparing en het hoeft helemaal niet ten koste van de leef baarheid te gaan, in tegendeel. Door de voorgestelde maatregelen zal een veel kleiner gedeelte van de Mars bebouwd hoeven te worden dan nu de bedoeling is; het scheelt de helft. Oudeschild Het architectenbureau vindt ook dat Oudeschild ruime en aantrekkelijke mogelijkheden biedt om in de woning behoefte te voorzien. Van gemeente wege wordt thans gedacht aan een bescheiden uitbreiding tussen het be staande dorp en het Mieland (Puzzel- weg). Het architectenbureau vindt het terrein tussen de De Ruyterstraat en het Bolwerk nog aantrekkelijker. Door de aanleg van de nieuwe dijk is hier veel betrekkelijk nutteloze ruimte ont staan. Zonder aanleg van nieuwe straten is hier een goed woonmilieu te maken met plaats voor ongeveer 140 huizen en er kan dan nog wat groen overblijven. Een van de voordelen is dat de grond al in gemeenschapshanden is, zodat betrekkelijk goedkoop kan wor den gebouwd. Haven De architecten zien ook mogelijk heden voor woningbouw op het terrein rond zuider- en noorderhaven. Er kunnen hier ongeveer zestig huizen staan. De havenfunctie zal daardoor niet worden belemmerd, want er blijft nog altijd een kade van 12 meter breedte over. ,,Het wonen op deze plaats heeft een bijzondere charme, waar een grote belangstelling voor De heer C. P. Harting, hoofd van de Dienstkring Texel van Rijkswater staat heeft woensdadavond in Het Eieriandsche Huis een interessante lezing verzorgd voor de afdeling De Cocksdorp-Eieriand van de Platte lands vrouwen. Het ging uiteraard over de maatregelen die Rijkswaterstaat moet nemen tegen de opdringende zee. Dat is zeer actueel als gevolg van het in uit voering zijnde zandsuppletieprojekt, maar de strijd tegen het water wordt op Texel al veel langer gevoerd. Harting ging in op de oorzaken van de kustaf- slag en somde de uiteenlopende be- strijdingsmethoden op. Hij ging ook in op de structuur van Rijkswaterstaat, een onderdeel van het ministerie van verkeer en waterstaat. In Nederland zijn negen dienstkringen, waarvan Texel er één is. Na de pauze vertoonde de heer Harting dia's als illustratie van hetgeen hij naar voren had gebracht. Op 23 april maken de plattelands vrouwen van De Cocksdorp-Eieriand een reisje naar Schoonhoven en Utrecht. Het is gewenst dat de deel neemsters zich nu al opgeven bij de reiscommissie en daarbij tegelijkertijd een deel van de kosten (720, vol doen. Eén van de sociaal-culturele gevolgen van de sluiting van hotel De Lindeboom-Texel is dat de toneelverenigingen Sint Jan en UDI uit Den Burg letterlijk op straat staan. De besturen van beide amateur verenigingen staan voor het blok omdat ze geen geschikt alternatief kunnen vinden voor de traditionele jaarlijkse uitvoeringen, waarbij het bal né het op te voeren toneelstuk een bijna even grote rol speelt als de voorstelling zelf. Dit betekent overigens niet dat de toneelverenigingen op non-actief staan: allebei hebben ze een eigen oplossing voor dit probleem gevonden. De situatie voor amateurtoneel op het eiland is op dit moment vreemd. Alle verenigingen in de buitendorpen be schikken over een redelijke tot goede akkommodaties. Den Burg, waar zelfs twee toneelclubs zijn, komt er momen teel bekaaid af. Na de sluiting van ,,De Oranjeboom" waren beide verenigingen blij met hotel De Lindeboom-Texel, hoewel dit ook geen ideale toneelzaal was. Nu echter, blijft er niets meer over. De Burgemees ter De Koninghal wordt niet geschikt geacht. Enerzijds omdat deze sportzaal voor dit doel een 'kil hok' is, anderzijds omdat hier geen bal na de opvoering mogelijk is. Ook mag geen druppel drank geschonken worden. Bovendien kan in de De Koninghal niet gerepeteerd worden omdat de zaal iedere dag bezet is door verschillende sportverenigingen. 'De Witte Burcht' in de Molenstraat is veel te klein. Ook de buitendorpen bleken in het verleden geen succes voor de toneelverenigingen uit Den Burg te zijn. Een groot deel van het publiek liet het destijds afweten. Noodoplossing Zowel UDI als Sint Jan hebben een noodoplossing gevonden om in ieder geval te blijven spelen. Doorgaans staan beide verenigingen minstens twee maal per jaar op de planken voor een groot publiek, waaronder veel donateurs en trouwe bezoekers. bestaat", aldus Alkema en Visser. Bij bijzonder hoog water komt het terrein wel blank te staan, maar daar kan door bouwkundige voorzieningen aan worden tegemoet gekomen. Meer woningen in Oudeschild achten de architecten zelfs dringend nood zakelijk omdat de gemeente in dit dorp ook handel- en nijverheidsvoorzienin gen wil stimuleren. Het wordt .vreemd" genoemd dat men dan niet tevens voor voldoende huizen wil zor gen voor de mensen die hier hun bestaan vinden. B en W hebben de raad overigens voorgesteld het bezwaarschrift onge grond te verklaren. In de basketbalcompetitie delen de meisjesjunioren van De Mareis een derde plaats samen met het meisjes team van ZAP uit Anna Paulowna. Ook de jongensjunioren staan op een gedeel de derde plaats met Noordkop uit Den Helder, in een competitie met elf teams. Het nieuwe team van de kadetten, jongens van 14 tot en met 16 jaar, staat momenteel op de laatste plaats van de competitielijst. Wanneer de elf jongens wat meer vertrouwd met de sport raken hopen ze deze plaats te verlaten. De thuiswedstrijden van De Mareis vinden plaats in de De Koninghal, waar ge speeld wordt tegen de basketbalteams uit Den Helder. Donderdag 8 november is de De Koninghal niet beschikbaar in verband met een optreden van de Mariniers kapel. Het Overkoepelend Orgaan van Texel se Vrouwenorganisaties houdt donder dag 8 november de jaarlijkse open dag, deze keer in hotel Opduin in De Koog. Het ochtendprogramma, dat begint om 9.30 uur is gewijd aan de kinderbe scherming. Als spreekster zal optreden mevrouw A. Maas-Brommersma van de Raad van de Kinderbescherming. Zij zal vertellen over haar werk. Na de lunch treedt het poppentheater Grinaldi uit Groningen op. Alle Texelse dames zijn welkom op deze open dag. De kosten bedragen f20,— voor de hele dag, inclusief de lunch. Wie alleen het ochtend- of middagprogramma wil bijwonen (en dus niet de lunch gebruikt) betaalt /7,50. Kaarten kunnen tot 3 november op de volgende adressen worden gekocht: mevr. B. Moonen-Waldus, Kikkertstraat 10, De Cocksdorp, mevr. J. C. Eelman- Kan, Koetebuurt 12, Oosterend; mevr. A. M. Winter-de Visser, Orchismient 55, De Koog; mevr. M. Dros, Herenstraat 11, Den Hoorn; mevr. H. Prins-Vrouwe, Weverstraat 48, Den Burg. Op laatstgenoemd adres kunnen de kaarten ook nog né 3 november worden gekocht. Een drijvende bok van P. Daalder uit Alkmaar heeft Woensdag rond het middaguur de in de haven van Oudeschild gezonken sleepboot 'Janna' gelicht. De 9 meter lange sleepboot, sedert vier jaar in gebruik bij Smederij Boom voor onderhoud en reparatie van schepen, was de dag tevoren gezonken als gevolg van het ongelukkig manoeuvreren van een bietenschip in de haven. Het bietenschip raakte aan lager wal waardoor de aan het ponton bij het droogdok liggende 'Janna' in de ver drukking kwam en door het schroef- water van het bietenschip vol water werd gehoosd. Het sleepbootje zonk als een baksteen naar de havenbodem. Dat veroorzaakte nogal wat ontzetting, maar er hadden zich gelukkig geen persoonlijke ongelukken voorgedaan want op het moment van het gebeuren was niemand aan boord van de sleep boot. Duikers Alvorens de bok in aktie kon komen werden door het duikbedrijf 'Neptunes' stroppen om de bolders van de sleep boot vastgemaakt. Het naar boven trekken van de boot verliep naar wens. Eenmaal boven water werden pompen van Smederij Boom en Daalder ingezet De NVSH en het Texelse Vrouwen huis houden op woensdag 31 oktober een openbare forumavond over de abortus provocatus, het vroegtijdig af breken van zwangerschap. Deze avond begint om 20.00 uur in de aula van de Rijksscholengemeenschap aan de Em- malaan in Den Burg. De avond, die zowel voor mannen als vrouwen toegankelijk is, wordt georga niseerd om wat meer duidelijkheid te brengen in het jongste wetsontwerp m.b.t. de afbreking van zwangerschap pen. Dit wetsontwerp is een nieuwe poging om de veranderde inzichten en Om actief te blijven zoeken de toneel verenigingen van Den Burg ieder uit eenlopende oplossingen. Duidelijk is dat er gespeeld móet worden: alle leden van de verenigingen willen hun hobby uit oefenen. Wanneer er niet gespeeld zou worden bestaat het gevaar dat de fut er helemaal uitraakt. Sint Jan Toneelvereniging Sintjan is na over leg tussen bestuur en leden overeen gekomen om dit winterseizoen geen uitvoering te geven, maar in besloten sfeer voor enkele middelbare scholen op te treden. In elk geval behoren de huishoudschool en de landbouwschool tot de mogelijkheden. Het bestuur hoopt dat de donateurs en vaste bezoe kers begrip kunnen opbrengen voor deze overigens ongewenste situatie. Voor leerlingen van de genoemde scho len zal een twee-akter worden opge voerd. De toneelvereniging heeft dit vorig jaar ook gedaan. Het was toen een geweldig, succes. UDI De toneelspelers van UDI willen in januari wel in het openbaar optreden, hoewel ze nog niet zeker weten in welke ruimte. Het bestuur zoekt nog naar een alternatief voor hotel De Lindeboom- Texel. „We willen onze donateurs niet zomaar afschepen door niet te spelen", aldus bestuurslid mevrouw Arensman. Het toneelstuk 'Pimmetje' is al in studie genomen. Deze moderne komische thriller speelt zich af in een verlaten kasteel waar valse bankbiljetten worden gedrukt en staat onder regie van Kees Koorn. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter A. Waverijn, Kogerstraat 87a, Den Burg, tel. (02220) 2016. Dokter Siebinga oktober. afwezig t/m 26 Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichane- lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot dinsdagmorgen 8.00 uur Zr. M. de Jager, Diek 29, Den Hoorn, tel. (02226) 304. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan man zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open op werkdagen: 8.30- 18.00 uur. Zaterdag 11.30-13.00 uur en 16.00-18.00 uur. Zondag 11.30-13.00 uur en 17.00-18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoed eisende gevallen. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon 102220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 28 oktober 1979 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Van Zijll Langhout, kerkvoogdijcollecte De Cocksdorp 10 uur ds. Wolthaus Oogstdienst. Oogstcollecte bestemd voor diakonie. Den Hoorn 10 uur drs. Leppink uit Den Helder. De Koog 9.30 uur ds. Hoekstra De Waal 11 uur ds. Hoekstra oogstdankdienst gemeentezondag Oosterend 9.30 uur ds. Wisman maandcollecte 19.30 uur Zangdienst Oudeschild 11 uur ds. Wisman collecte onderhoudsfonds GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.oo uur ds. De Boer 19.00 uur Dienst voor Belang stellenden m.m.v. I.J.E. koor uit Den Helder, ds. Blaauw Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 uur ds. Blaauw 17.00 uur ds. De Boer GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15 uur ds. Van Dijk uit Ommen DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Viering Broeder schapsdag. Uitzending Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.30 uur ds. Kroeze uit Nieuw Weerdinge. M.m.v. Gospelgroep „The Expressions" ROOM-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei Zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN in het Rode Kruisgebouw Jonker straat, Den Burg 10.15 uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie. opinies over abortus wettelijk te be schrijven. Ook de mening van de Texel se artsen over de verschillende (morele) aspecten van een abortus provocatus komt aan de orde. Een forum is aanwezig om vragen uit het publiek te beantwoorden en een discussie over het onderwerp te leiden. In het forum zit een vertegenwoordig ster van Stimezo (Stichting Medisch Verantwoorde Zwangerschaps-Onder- breking), de Texelse huisarts R. Siebin ga, dominee P. D. Wolthaus. Gespreks leider is Marijke van Ittersum. De Stimezo-vertegenwoordigster zal in het begin van de avond een korte inleiding geven over de ontwikkelingen van het te bespreken wetsontwerp. Van 9 tot en met 23 oktober 1979 Geboren: Ronald, zv. Johannes C. Buurmeester en Romkje W. de Boer; Ursula, dv. Jan Mantje en Wilhelmina H. Maas; Gerarda, dv. Anne P. Vlas en Johanna M. Brinkkemper; Ewoud, zv. Thomas M. Bakker en Marjan van der Vis. Ondertrouwd: Jan C. Zoetelief en Klazina C. Roeper; Sijtse Hilverda en Ida Hardeman; Ronny Eelman en Catharina M. de Porto; Peter Tromp en Johanna H. Tuinema. De zon komt 21 oktober op om 7.14 uur en gaat onder om 17.35 uur; 24 oktober op om 7.20 uur en onder om 17.29 uur. Maan: 21 okt. N.M., 28 okt. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 7.25 en 20.07 8.10 en 20.44 8.48 en 21.15 9.19 en 21.44 9.47 en 22.12 10.15 en 22.40 Vrijdag 19 oktober Zaterdag 20 oktober Zondag 21 oktober Maandag 22 oktober Dinsdag 23 oktober Woensdag 24 oktober Donderdag 25 oktober 10.44 en 23.11 Vrijdag 26oktober 11.15en 23.46 Zaterdag 27 oktober 11.47 en Aan het strand is het een uur eerder hoog water. om de sleepboot leeg te maken. Het scheepje heeft aanzienlijke schade op gelopen. Ruiten zijn kapot, houtwerk is verdwenen, de elektrische installatie is onklaar, gasolie is weggelopen en de motor zal waarschijnlijk helemaal uit elkaar moeten om te kunnen worden gerepareerd. Het ziet er naar uit dat de schade door de verzekering wordt gedekt. Smederij Boom kijkt uit naar een tijdelijk vervan gend schip. FNV-ledenkontakt: In het deze week uitgekomen num mer van het voor de Texelse FNV-leden bestemde orgaan 'Ledenkontakt' wordt melding gemaakt van geruchten die erop zouden wijzen dat de Texelse Hema-vestiging in Den Burg voor som mige producten hogere prijzen berekent dan andere Hema-zaken in het land. Ook wordt melding gemaakt van ontsla gen van part time krachten bij de Hema. Het bericht in het 'Ledenkontakt' luidt letterlijk: „Hema in het nieuws. On danks de belofte, gedaan bij de opening van de Hema, dat alle Hema-zaken dezelfde prijzen hanteren, is ons van verschillende zijden gemeld dat Hema- Texel voor sommige producten duurder is dan de Hema-zaken elders. Boven dien zijn ons geruchten ter ore gekomen van het ontslaan op staande voet van enkele part-time krachten die later weer werden aangenomen. Het fijne weten we niet in deze gevallen. Misschien wil de eigenaar van Hema Texel ons dit, in ons volgend nummer, haarfijn uitleg gen". Desgevraagd vertelde ons eigenaar Peter Bakker van de Texelse Hema- vestiging. „Nogal bedenkelijk om zo'n insinuerend bericht te plaatsen. Het FNV heeft me namelijk helemaal niets gevraagd. Als ze dat wel hadden ge daan, had ik ze best uitleg willen geven. Het komt inderdaad wel eens voor dat de prijs van een enkel product in de Texelse Hema afwijkt van prijzen die bij andere Hema-vestigingen moet worden betaald. De prijzen kunnen hoger, maar ook lager zijn. Om een voorbeeld te noemen: op dit moment is de verf bij ons iets goedkoper dan bij de Hema elders. Dat wordt anders als er nieuwe voorraad komt. In veel gevallen hanteert Hema nl. de regel dat de oude voorraad tegen de oude prijs moet worden uitverkocht. Iedere dag ver werken wij tientallen prijswijzigin gen aan de hand van lijsten die door de centrale Hema worden toegezonden. Het zal een enkele keer wel eens voorkomen dat zich hierbij een nalatigheid of vertraging voordoet, niet in de laatste plaats als gevolg van het nog niet soepel lopen van de organisatie in de eerste periode na de opening. We beschouwen het dus als een aanloop probleem maar ernstige vormen heeft dat niet aangenomen. Uitgangspunt blijft dat de Texelse Hema zich houdt aan de voor het hele land geldende uniforme prijzen. En wat die opmerking over het ontslag van part-timers betreft, er is bij ons nog niemand ontslagen. De mensen van de FNV moeten maar eens bij me op de koffie komen, dan kan ik het ze haarfijn uitleggen". „Op een sukelaatje" is de naam die mevrouw J. Craanen-Hemelrijk heeft gegeven aan de revue die zij met haar groep De Flierefluiters eind november voor het eerst voor het voetlicht zal brengen. De revue krijgt een zeer Texels karakter. Er zijn allerlei eilandelijke voordrachtjes in verwerkt en maar liefst veertien nieuwe liedjes. De première wordt op een nog nader te bepalen datum eind november in 't Jannie Craanen vertelde ons dat zij zich heeft laten inspireren door de oud-Texelse gewoonte (van héél vroe1 ger) om bij bepaalde gelegenheden 'slemp' te drinken. Dat is een mengsel van melk, suiker en honing, maar er werd nog het sap van een bepaalde plant (die voorkwam in het Nattevlak) aan toegevoegd. Welke plant dat was, is een geheim dat de bereidster van de drank in haar graf heeft meegeno menDe drank had de reputatie de 'zoenlust' op te wekken en het verhaal wil dat oude mannen trachtten daarmee hun levenslust op peil te houden. Het ligt voor de hand dat van dat gegeven iets amusants is te maken en dat is dan ook gebeurd. Mevrouw Craanen verze kerde ons echter dat de revue geen banale vertoning zal worden. Het zal leuk zijn voor iedereen. Skiltje te Oudeschild gegeven. Die uitvoering zal voor ieder toegankelijk zijn. De Flierefluiters hebben dinsdag j.l. yeel succes gehad met een selectie uit vroegere voorstellingen, voor de FNV Vrouwenbond in Alkmaar. De uitvoe ring duurde 254 uur en werd met zes personen gebracht omdat er enkele zieken waren. Mevrouw Craanen bracht vrijwel haar hele Texelse liedjesreper toire ten gehore en ook het onderhand beroemde lied over de Texelse koek werd weer ten gehore gebracht waarbij voor een bedrag van f40, aan koek de zaal werd ingegooid.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2